Srovnejme, kolik stojí oblíbená energetická jednotka, která vystačí na hodinové vaření či dvoudenní svícení. Kilowatthodina samotné elektřiny nebo tepla letos vychází na 1 až 25 Kč. Započítejme také dotované náklady na fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo či peletový kotel, abychom odhadli jejich návratnost. (Vstupní investice + průběžné výdaje) / spotřeba = cena kWh energie 4 až 8 Kč.

Vztahy mezi fyzikálními jednotkami

Až objevíte novou hvězdu, možná dostane vaše jméno. Řekové odhalili sílu okolní hmoty a uspořádali čísla, a proto používáme řecké pojmy: energie, kilo (tisíc), mega (milion), giga (miliarda), tera (bilion)… James Joule pochopil, že sílu obsahuje také teplo a James Watt sestrojil výkonný parní stroj. Související fyzikální jednotky proto byly pojmenovány podle těchto britských vynálezců: Energii měříme v joulech a výkon kvantifikujeme ve wattech.

Dneska používáme efektivnější technologie, než byly první parní stroje, a proto jsou praktičtější příbuzné vyšší jednotky. Kupříkladu kilowatthodina (kWh) znamená práci, která trvá hodinu a dosahuje stabilního kilowattového výkonu. Jakmile pochopíme základní názvosloví, odvodíme různé kombinace: 1 terawatthodina (TWh) = 1 000 gigawatthodin (GWh) = 1 000 000 megawatthodin (MWh) = 1 000 000 000 kilowatthodin (kWh). Anebo také: 1 gigajoule (GJ) = 0,278 megawatthodiny (MWh) = 278 kilowatthodin (kWh).

Kilowatthodina vás zahřeje krátce

Teoretické pojmy vysvětlíme pomocí konkrétních příkladů, které zaměříme na elektřinu.

 • Kilowatthodina (kWh) vystačí přibližně na půlhodinový provoz elektrického přímotopu, nebo hodinové vaření na plotýnce kuchyňského sporáku, anebo dvoudenní svícení diodovou (LED) zářivkou apod.
 • Megawatthodina (MWh) uspokojí celoroční spotřebu elektrické energie v garsonce, která vytápí a ohřívá vodu jinou komoditou.
 • Gigawatthodina (GWh) pokryje celodenní spotřebu okresního města.
 • Terawatthodina (TWh) postačí všem tuzemským elektrospotřebičům na 5 dnů – a zároveň odpovídá produkci, kterou české elektrárny zvládnou za 4 dny.

Cena kWh elektřiny v roce 2023 zdražuje

Praktické příklady byly zaměřené na komoditu, která skýtá nejširší využití. Elektřina rozhýbe dopravní prostředky, rozsvítí zářivku, pohání průmyslové stroje i domácí spotřebiče, prohřeje dům i byt. Její cena dramaticky stoupá, nové maloobchodní ceníky letos zdražily o 71 %. Přibývají tepelná čerpadla a elektromobily, ale zároveň zateplujeme domy a technologie jsou stále efektivnější, takže celková poptávka po elektřině stagnuje. Česká republika v posledním desetiletí spotřebovávala 70 až 74 TWh/rok.

Ceny v Kč/kWhLevnáBěžnáDrahá
Teplo z hnědého uhlí1,201,622,31
Teplo ze dřeva0,001,845,87
Teplo z teplárny2,163,576,02
Teplo z pelet3,393,663,84
Teplo ze zemního plynu3,463,6612,35
Elektřina z centrální sítě4,759,9025,06

V tabulce srovnáváme průměrné a extrémní ceny v Kč/kWh, pro rok 2023. Započítáváme tržní hodnotu, regulované poplatky a daně. Celkové ceny hnědého uhlí, palivového dřeva, dřevěných pelet, dálkového tepla, zemního (fosilního) plynu a elektřiny jsme spočítali podle oficiálních maloobchodních ceníků.

Vysoká inflace znamená existenční hrozbu pro chudé domácnosti, a proto vláda zatáhla za pomyslnou záchrannou brzdu. Pro rok 2023 stanovila maximální povolené ceny, které zaplatí maloodběratelé za elektřinu a zemní plyn. Skutečné tržní náklady na energie jsou však vyšší. Zbylou komerční cenu proto uhradí ziskové energetické a bankovní korporace, na které bude uvalena nová „válečná“ daň, nebo přispějí také další daňoví poplatníci.

Fosilní paliva se stávají minulostí

Spotřeba stagnuje, ale energie zdražuje, protože odstavujeme špinavé elektrárny a teplárny. Primárně chráníme svoje životní prostředí, abychom měli čistší vzduch a snesitelné klima. Proto uhelná nebo plynová spalovna, která funguje v Evropské unii, potřebuje takzvané emisní povolenky: Čím více vypustí oxidu uhličitého (CO2), tím vyšší zaplatí „ekologickou daň“. Výtěžky dostávají členské státy a jejich občané, například prostřednictvím českého dotačního programu Nová zelená úsporám. Emisní povolenka nyní stojí přes 78 eur/tunu, zatímco elektrická energie na evropských velkoobchodních burzách zdražila na více než 340 eur/MWh.

Různá fosilní paliva mají odlišný dopad na životní prostředí. Uhelná elektrárna vypustí tunu oxidu uhličitého, aby vyrobila megawatthodinu elektrické energie. Plynová spalovna dosáhne stejné produktivity, ačkoli přitom emituje zhruba 560 kilogramů CO2. Evropská unie proto brala zemní plyn jako čistší“ fosilní palivo, které poslouží coby přechodový zdroj mezi starou špinavou a budoucí bezemisní energetikou. Dokonce vznikly nové podmořské plynovody mezi Ruskem a Německem. Jenomže východní obchodní partner selhal. Rusko snížilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, a proto letos nové maloobchodní ceníky zdražily o 128 %. Ruská armáda mezitím bombarduje Ukrajinu…

Čistá lokální energetika se vyplatí

Stále výhodnější jsou obnovitelné zdroje a chytré technologie, které nezávisejí na agresivních diktaturách, ani na špinavých velkovýrobnách. Solární panely ohřejí vodu v bojleru, dobijí baterii nebo rovnou rozsvítí domácnost. Tepelné čerpadlo převádí chladnou energii“ okolního prostředí (venkovního vzduchu, země, vody) na komfortní teplo (například 65 °C v radiátorech a 22 °C v místnosti). Nejlevnější palivo mají lidé, kteří hospodaří ve vlastním lese. Ovšem dobrá kamna, automatický kotel na pelety ani solární panely nejsou zadarmo.

Srovnejme různé investice. Do následující kalkulačky vyplňte požadovanou spotřebu, časový horizont a předpokládanou meziroční inflaci. Jestli máte nějaké konkrétní nabídky, přepište pořizovací ceny jednotlivých technologií. Klidně odečtěte dotaci. Následně přičteme odhadované náklady na spotřebovanou energii: její současnou průměrnou cenu + predikovanou budoucí inflaci. Nakonec vydělíme celkové výdaje souhrnnou spotřebou, aby vyšla… kompletní cena kWh energie. Vstupní investici prodraží případné poruchy a opravy, ale obnovitelné lokální zdroje přesto vypadají perspektivněji, než velké fosilní spalovny nebo současné Rusko.

Pokračujte detailnějšími texty:

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

9 KOMENTÁŘE

 1. Je nas pet milionov obyvatelov. Prevazna vecsina domacnosti ide na plyn a elektriku. Preco sa informacie o spotrebe a cene neuvadzaju zrozumitelne pre obycajnych ludi? Plyn sa uvadza v kWh, elektrika v MWh. JE TO ZAMER, ZMIAST LUDI? Zrazu sa prestane brat dvanasta mesacna splatka.

  • Rudolfe, máte pravdu, že málokdo rozumí zkratkám kWh a MWh, ačkoliv vlastně stačí jenom násobit nebo dělit tisícem (megawatthodina je tisícinásobkem kilowatthodiny). Ale bylo ještě mnohem hůř. Dříve byl zemní plyn účtovaný v metrech krychlových (v kubících), což naprosto není dostatečná jednotka pro energii. Kubík přece vyjadřuje prostorový objem, zatímco nám coby odběratelům jde o množství dodané energie, které se liší podle kvality těžebního ložiska (například m3 plynu z Norka může být výživnější, než m3 ze Sibiře – či naopak). Takže díky okolnostem aspoň za kWh a MWh.

   V České republice vytápí zhruba třetina domácností vlastním plynovým zařízením a přibližně další třetina vytápí teplem centrálních tepláren, které účtují v jiné energetické jednotce – v GJ (gigajoulech, přičemž 1 GJ = 277,778 kWh; respektive 1 kWh = 0,0036 GJ). Tohle bych navrhoval taky sjednotit, aby bylo zřejmé, jak vychází jednotlivé alternativy ze vzájemného cenového srovnání.

 2. Dosud jsem nedohledal přehlednou tabulku cen tepla, kde bych našel i město Most. Kolik platím a budu platit v roce 2017 za 1 GJ tepla z Komořan? Řekne mi (nám) to někdo?

  • Pane Mostecký, teplárny mají v České republice poněkud nadstandardní postavení, protože mohou zveřejňovat svoje výsledné ceny s velkým zpožděním. Nyní jsou známy definitivní ceny za rok 2014, ale za roky 2015 a 2016 zveřejnil Energetický regulační úřad zatím jenom „předběžné ceny“, které mohou být ještě dodatečně upraveny (například pokud prožijeme mírné zimní období a málo protopíme, teplárna smí dodatečně – zpětně zdražit, aby vybrala dost peněz na údržbu infrastruktury).

   Abych Vám mohl aspoň předběžně říct, kolik zaplatíte za letošek Severočeské teplárenské, musíte mi prozradit (například podle poslední faktury), jakou máte „předávací úroveň“ (Primár, nebo DVS, nebo Sekundár) a „sazbu“. Například v předávací úrovni Sekundár a sazbách 36C1_J, 37C1_J, 36C1_S je letos předběžná cena 573,24 Kč/GJ včetně DPH (15 %).

    • Dobrý den, pane Chlupe, zemní plyn teď není účtovaný v kubících, ale v kilowatthodinách (kWh) a megawatthodinách (MWh). Energetické jednotky dostaly přednost, protože prakticky nezáleží na tom, jaký objem (kolik krychlových metrů) koupíte, ale kolik získáte energie (tepla). 1 kubík totiž může mít různou užitnou hodnotu podle toho, jaké má chemické složení, které nebývá vždycky stejné (zemní plyn je chemická sloučenina, pokaždé jinak namíchaná).

     Můžu Vám spočítat, kolik Vás stojí 1 kWh nebo 1 MWh energie. Ale potřebuji vědět, od jakého dodavatele plyn odebíráte (Innogy neboli dříve RWE? ČEZ? E.ON? Bohemia Energy? Centropol? Pražská plynárenská? MND? nebo od jiného?) a jakou máte roční spotřebu (záleží totiž taky na poměru mezi fixním paušálem, který platíme za údržbu potrubí – a individuální složkou, která záleží na vyčerpaném množství).

     Je mi líto, že Vám nemohu odpovědět krátce a jednoduše, ale snad se nebudete zlobit, že Vám chci dát pravdivou informaci.

     • E.ON, ale na co máme potom hodiny, které měří v kubících? Aby obyčejný člověk neměl o ceně žádný přehled!

     • Chápu, že nejjednodušší by bylo, kdybyste mohl údaj z plynoměru (v m3) vynásobit cenou (v Kč/m3), a tak definitivně zjistit, kolik celkově zaplatíte. Jenomže potom byste byl znevýhodněný oproti některým spoluobčanům. Získané teplo totiž nezáleží jenom na objemu paliva, ale taky na jeho spalném teple: Jednoduše řečeno, jeden kubík zemního plynu má zpravidla různou kvalitu (nese různé množství energie) podle toho, z jakého (konkrétního ruského, norského nebo jiného) naleziště pochází. A Česká republika čerpá tuto surovinu z různých zdrojů, takže Vy můžete dostávat kvalitnější dodávky, než třeba já – nebo naopak.

      Jako příklad uvedu spalné teplo letos v únoru, podle společnosti GasNet s.r.o. (patří do korporace Innogy, dříve RWE), která na většině území (včetně skoro celé Moravy a Slezska) spravuje distribuční plynovody. V oblasti, kde mám trvalé bydliště (Brno – Vinohrady), bylo v jednom kubíku obsaženo i přes 10,9 kWh (energie). Zatímco v Ludgeřovicích bylo průměrné spalné teplo z plynovou Transgas 10,6950 kWh/m3. Kdyby se za takových podmínek účtovalo jednoduše v Kč/m3, já bych vydělal, ale Vy byste prodělal.

      Samozřejmě mi nemusíte věřit, stejně jako nemusíte věřit společnosti GasNet, Energetickému regulačnímu úřadu, Ministerstvu průmyslu, vládě, státu, Evropské unii nebo v Pána Boha. Můžeme se vrátit k palivovému dřevu, abychom si každý sám na prstech spočítali, za kolik platíme polínek :-). Průběžně aktualizované údaje o spalném teplu v konkrétním místě, včetně Ludgeřovic, najdete pod TÍMTO odkazem.

 3. Hledal jsem vhodný automatický kotel na pelety, ale všechny modely měly vysoký minimální výkon. Musel bych protopit 2x víc, než ve svém domku opravdu potřebuji, aby normálně fungovaly. Takže jdu do akumulačních kamen na pevná paliva.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno