Srovnejme, kolik stojí energetická jednotka, která vystačí na hodinové vaření či dvoudenní svícení. Kilowatthodina samotné elektřiny nebo tepla vyjde na 1 až 27 Kč. Započítejme také dotované náklady na fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo či peletový kotel, abychom odhadli jejich návratnost. (Vstupní investice + průběžné výdaje) / spotřeba = cena kWh energie 3 až 9 Kč.

Vztahy mezi fyzikálními jednotkami

Až objevíte novou hvězdu, dostane vaše jméno. Řekové odhalili sílu okolní hmoty a uspořádali čísla, a proto používáme řecké pojmy: energie, kilo (tisíc), mega (milion), giga (miliarda), tera (bilion)… James Joule pochopil, že sílu obsahuje také teplo a James Watt sestrojil výkonný parní stroj. Související fyzikální jednotky proto byly pojmenovány podle těchto britských vynálezců: Energii měříme v joulech a výkon kvantifikujeme ve wattech.

Dneska používáme efektivnější technologie, než byly první parní stroje, a proto jsou praktičtější příbuzné vyšší jednotky. Kupříkladu kilowatthodina (kWh) znamená práci, která trvá hodinu a dosahuje stabilního kilowattového výkonu.

Jakmile pochopíme základní názvosloví, odvodíme různé kombinace: 1 terawatthodina (TWh) = 1 000 gigawatthodin (GWh) = 1 000 000 megawatthodin (MWh) = 1 000 000 000 kilowatthodin (kWh). Anebo také: 1 gigajoule (GJ) = 0,278 megawatthodiny (MWh) = 278 kilowatthodin (kWh).

Kilowatthodina vás zahřeje krátce

Teoretické pojmy vysvětlíme pomocí konkrétních příkladů, které zaměříme na elektřinu.

  • Kilowatthodina (kWh) vystačí přibližně na půlhodinový provoz elektrického přímotopu, nebo hodinové vaření na plotýnce kuchyňského sporáku, anebo dvoudenní svícení diodovou (LED) zářivkou apod.
  • Megawatthodina (MWh) padne na celoroční provoz základních elektrospotřebičů v úsporné garsonce, která vytápí a ohřívá vodu jinou komoditou než elektřinou.
  • Gigawatthodina (GWh) pokryje celodenní spotřebu okresního města.
  • Terawatthodina (TWh) postačí všem tuzemským elektrospotřebičům na 5 dnů – a zároveň odpovídá produkci, kterou české elektrárny zvládnou za 4 dny.

Cena kWh elektřiny v roce 2024

Praktické příklady byly zaměřené na komoditu, která skýtá nejširší využití. Elektřina rozhýbe dopravní prostředky, rozsvítí žárovku, pohání průmyslové stroje i domácí spotřebiče, prohřeje dům i byt. Její cena na velkoobchodních burzách momentálně klesá, ale průměrnému českému spotřebiteli v roce 2024 pravděpodobně zdraží.

Vláda omezí dotace, kterými doposud pomáhala domácnostem. Především zruší cenové stropy. Zároveň vrátí do faktur povinný příspěvek na obnovitelné zdroje. Paralelně stoupnou distribuční poplatky, určené na provoz elektrického vedení. Největším smolařům, kteří mají uzavřené nejhorší smlouvy, elektřina zdraží až o 150 %. Ale pokud výhodně změníte svého dodavatele nebo tarif, účty vám mohou klesnout.

Ceny v Kč/kWhLevnáBěžnáDrahá
Teplo z hnědého uhlí1,271,442,01
Teplo ze dřeva0,921,842,17
Teplo z pelet1,672,082,54
Teplo ze zemního plynu2,292,919,59
Teplo z teplárny2,223,416,02
Elektřina z centrální sítě5,227,8326,74

V tabulce srovnáváme průměrné a extrémní ceny v Kč/kWh pro rok 2024. Započítáváme tržní hodnotu, regulované poplatky a daně. Celkové ceny hnědého uhlí, palivového dřeva, dřevěných pelet, dálkového tepla, zemního (fosilního) plynu a elektřiny jsme spočítali podle oficiálních maloobchodních ceníků.

Jak fungují emisní povolenky

Základem současné české energetiky jsou fosilní paliva – ropa, uhlí a zemní plyn. Uhelné a plynové spalovny fungují spolehlivě, nezávisejí na počasí a mají předvídatelný výkon. Jenomže české a evropské zásoby fosilních paliv jsou malé. Uhelné a plynové spalovny mezitím vypouštějí do vzduchu oxid uhličitý (CO2) a další emise, které zamořují naše životní prostředí a urychlují klimatickou změnu.

Proto v Evropské unii existují takzvané emisní povolenky. Fosilní spalovna povinně platí za každou tunu oxidu uhličitého, kterou vypustí do vzduchu. Vybrané peníze jsou rozdělovány občanům, například přes český dotační program Nová zelená úsporám, abychom zateplovali svoje domy a investovali do chytrých technologií.

Emisní povolenka nyní stojí zhruba 80 eur/tunu, zatímco elektřina na evropských velkoobchodních burzách kolísá kolem 130 eur/MWh. V tuzemsku přibývají tepelná čerpadla a elektromobily, ale zároveň zateplujeme domy a technologie jsou stále efektivnější. Takže celková poptávka po elektřině stagnuje, Česká republika v posledním desetiletí spotřebovávala 70 až 74 TWh/rok.

Zkapalnělý zemní plyn vyjde dráž

Různá fosilní paliva mají odlišný dopad na životní prostředí. Uhelná elektrárna vypustí tunu tunu oxidu uhličitého, aby vyrobila megawatthodinu elektrické energie. Plynová elektrárna dosáhne stejné produktivity, ačkoli přitom emituje zhruba 560 kilogramů CO2.

Evropská unie proto nahrazovala uhlí zemním plynem, který jsme odebírali především z Ruska. Jenomže ruský diktátor toho zneužil. Náhle zastavil dodávky svého zemního plynu do Německa, Polska, Nizozemska, České republiky a některých dalších zemí, aby nás paralyzoval a mezitím zaútočil na Ukrajinu. Udělal fatální chybu, Evropané se nelekli a pomáhají Kyjevu. Ale energie a vzápětí také další komodity prudce zdražily.

V současnosti spalujeme plyn, který přitéká z Norska plynovodem, nebo připlouvá zkapalnělý v námořních tankerech. Druhá možnost vychází podstatně dráže. Palivo musí být nejdříve ochlazeno na −162 °C, aby zkapalnělo a nevyprchalo do vzduchu. Podle toho vypadají současné ceny. Plynárny a plynové elektrárny v posledních letech zdražily zhruba o 200 %, a proto dramaticky zrychlila celková inflace.

Čistá lokální energetika se vyplatí

Stále výhodnější jsou obnovitelné zdroje a chytré technologie, které nezávisejí na agresivních diktaturách, ani na špinavých velkovýrobnách. Solární panely ohřejí vodu v bojleru, dobijí baterii nebo rovnou rozsvítí domácnost. Tepelné čerpadlo převádí chladnou energii“ okolního prostředí (venkovního vzduchu, země, vody) na komfortní teplo (například 65 °C v radiátorech a 22 °C v místnosti).

Nejlevnější palivo mají lidé, kteří hospodaří ve vlastním lese. Ovšem dobrá kamna, automatický kotel na pelety ani solární panely nejsou zadarmo.

Srovnejme různé investice

Do následující kalkulačky vyplňte požadovanou spotřebu, časový horizont a předpokládanou meziroční inflaci. Jestli máte nějaké konkrétní nabídky, přepište pořizovací ceny jednotlivých technologií. Klidně odečtěte dotaci. Následně přičteme odhadované náklady na spotřebovanou energii: její současnou průměrnou cenu + predikovanou budoucí inflaci.

Nakonec vydělíme celkové výdaje souhrnnou spotřebou, aby vyšla… kompletní cena kWh energie. Vstupní investici prodraží případné poruchy a opravy, ale obnovitelné lokální zdroje přesto vypadají perspektivněji, než velké fosilní spalovny nebo současné Rusko.

Pokračujte detailnějšími texty: