Československo má narozeniny, a proto většina obchodních řetězců bude povinně zavřená. Některé supermarkety však patří mezi výjimky, které podle zákona mohou normálně otevřít a prodávat. Poradíme vám, kde takové prodejny najdete v Praze, Brně, Ostravě a dalších městech. Projdeme nejoblíbenější témata, která se týkají osmadvacátého října. 28.10. Svátek. Obchody. Vlast.

Kde nakoupíte v sobotu 28. října 2023

28. října 2023 mohou prodávat všechny velkoobchody, benzínky a lékárny. Volné jsou také maloobchody ve zdravotnických zařízeních, na letištích, autobusových nádražích a vlakových stanicích. Svobodnou otevírací dobu má dále každá maloobchodní prodejna, jejíž plocha nepřesahuje 200 m2. Všechny obchody jsou povolené, jakmile propukne živelná pohroma či válka a hejtman, pražský primátor anebo Parlament vyhlásí krizový stav.

28. října 2023 nesmí prodávat žádná maloobchodní prodejna, která svojí plochou přesahuje 200 m2, nepatří mezi lékárny a není součástí čerpací stanice, zdravotnického zařízení, autobusového nádraží ani vlakové stanice, dokud eventuálně nenastane nějaká regionální nebo celostátní katastrofa.

ObchodyMůže mít otevřeno?
Velkoobchody, například MakroAno
Čerpací staniceAno
LékárnyAno
Prodejny ve zdravotnických zařízeníchAno
Prodejny na letištích, autobusových a vlakových nádražíchAno
Všechny prodejny za krizového stavuAno
Maloobchodní prodejna zabírající plochu do 200 m2Ano
Ostatní obchodyNe

Oslavujeme samostatné Československo

V současnosti jsme občany České republiky a Evropské unie, ve které jsou všechny členské státy rovnoprávné. Malta, Lucembursko či Kypr mají ve vrcholných orgánech podobné zastoupení jako Německo, Francie a Itálie. V Evropském parlamentu jsou menší země zvýhodněny, takže na jednoho europoslance připadá 87 000 maltských, nebo 870 000 německých občanů. Ovšem dříve starému kontinentu vládli monarchové.

Kupříkladu Rakousko-Uhersko sahalo od Balkánu po Halič, ale vládli tam Rakušané a Maďaři. Rakouský císař udělal osudovou chybu, když 28. července 1914 vyhlásil válku srbskému králi. Takhle zahájil globální konflikt, který zničil jeho monarchii. Na území bývalého impéria vznikly nové státy. 28. října 1918 se zrodilo také samostatné Československo, jehož prvním prezidentem byl Tomáš Garrigue Masaryk.

Československá republika původně sahala od Čech po Podkarpatskou Rus. Žili tam Češi, Němci, Slováci, Maďaři, Rusíni, Židé nebo Romové, ale jejich soužití bylo problematické. Proto se rozpadlo také Československo. Češi a Slováci mají dneska svoje samostatné státy, zatímco Podkarpatská Rus připadla Ukrajině. Nicméně Československo navždycky zůstane naší první parlamentní republikou, a proto zasluhuje vzpomínku.

28.10.: svátek! Obchody zavřené a otevřené

Osmadvacátý říjen bývá výjimečný v kultuře, politice i ekonomice. Mnohá muzea a galerie normálně fungují a nevybírají vstupné. Den otevřených dveří pořádá Poslanecká sněmovna, Senát či Úřad vlády, jejich sídla jsou přístupná veřejnosti od 9:00 do 16:00. Divadla a filharmonie hrají Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetanu. Vybrané osobnosti se scházejí na Pražském hradě, aby od prezidenta převzaly řády a medaile.

Zaměstnanci mají právo na placené volno. Zákonodárci také zakazují prodej v maloobchodní prodejně, jejíž prodejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních. Zároveň však vyjmenovávají výjimky, takže potraviny a další produkty seženete také 28. října 2023.

Globus, Kaufland, Lidl a Penny odpočívají

Otevírací doba byla poprvé omezena v době, kdy vládly ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Sociální demokraté a lidovci chtěli, aby o nejdůležitějších státních svátcích relaxovali také prodavači. ANO a ODS regulaci kritizovaly, ale když se později staly hlavními vládními stranami, otevírací dobu nechali omezenou. Pravidla jsou popsána v zákoně č. 223/2016 Sb.

Osmadvacátého října bude zavřená většina českých supermarketů. Takže jestli chodíte pro potraviny do Globusu, Kauflandu, Lidlu nebo Penny Marketu, předzásobte se na 28.10. Svátek! Obchody budou zavřené, pokud zabírají velkou plochu, svoje produkty prodávají spotřebitelům a nestojí na čerpací stanici, v dopravním uzlu ani ve zdravotnickém středisku.

Tesco, Billa a Albert čekají na výletníky

Tesco vás obslouží na svých benzínkách: non-stop v Praze na Veselské nebo v Brně na Vídeňské, od 6:00 do 20:00 v Ostravě na Sjízdné ulici nebo od 6:00 do 22:00 v Plzni U Letiště.

Billa nabízí potraviny na některých benzínkách Shell a OMV: nonstop v Praze na Evropské, v Liberci na Košické, v Českých Budějovických na Novohradské nebo v Kladně na Vítězné ulici. Zároveň nechá otevřené svoje supermarkety ve významných dopravních uzlech: na Letišti Václava Havla od 6:00 do 21:00, na pražském hlavním vlakovém nádraží od 7:00 do 23:00 a na brněnském hlavním vlakovém nádraží od 6:00 do 22:00.

Albert zůstane otevřený na jihočeské dopravní křižovatce. Od 7:00 do 22:00 vás přivítá v nákupním středisku Mercury, které se nachází v areálu Autobusového nádraží České Budějovice.

28.10. = svátek. Obchody ale šlapou v Makru

Zhasnuté budou běžné supermarkety, které ve všední dny obsluhují přímo spotřebitele – zaměstnance, nezaměstnané, důchodce či studenty. O svoje tržby přijde Albert v Praze 1, Lidl v Brně nebo hypermarkety Tesco v Ostravě. Ale svobodnou otevírací dobu mají velkoobchody, které prodávají svoje produkty pouze podnikatelům.

Takže svoje brány pravděpodobně otevře Makro v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Zlíně a Karlových Varech. Jeho otevírací doba 28.10.2023: 8:00 až 21:00.

Košík, Rohlík a Foodora dovezou nákup domů

Regulace neplatí ani pro internetové obchody, dopravce a distributory. Jestli chcete, 28. října 2023 před vaším domem zastaví dodávka a kurýr vám předá čerstvé potraviny. Internetové supermarkety přijímají objednávky na adresách Rohlik.cz, Kosik.cz, Foodora.cz a Nakupdomu.cz. Ale potraviny neobjednávejte na poslední chvíli, dodavatelům trvá několik hodin až dnů, než poptávku vyřídí.

(Ne)omezená otevírací doba 28. října 2023

Malé obchůdky, krámky, večerky a non-stopy smějí prodávat kdykoliv, i když obsluhují spotřebitele a nestojí na benzínce, na nádraží ani v nemocnici. Většinou mají skromné zisky a za jejich pultem často stojí majitel, který nikoho nezaměstnává ani nevykořisťuje, takže od poslanců dostaly milost. Na dveřích a výlohách bývá předem napsáno, jestli ve státní svátek 28.10. obchody otevřou, nebo ne.

Regulace prodejní doby podle zákona č. 223/2016 Sb. neplatí nikde, jakmile hejtman, pražský primátor nebo Parlament vyhlásí krizový stav. Politici však v nejtěžších krizích bývají ještě přísnější, jak ukázala nedávná historie. Když propukl covid-19, vláda dočasně zakázala nebo omezila restaurace, uzavřela školy a nedovolovala občanům, aby chodili na výlety do cizích okresů.

1 komentář

  1. Děkujeme za takový paskvil, máme sice zavřeno, ale musíme si tyto hodiny pro nás v mnohem méně vhodnou, pro nás nepravidelnou dobu, napracovat (fond pracovních hodin). O svátek bychom měly alespoň příplatek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno