Koncem babího léta vzpomínáme na Svatého Václava, který před svými vrahy utíkal do chrámu, ale narazil na zabouchnutá vrata. V den české státnosti jsou mnohé kostely otevřené, avšak většina supermarketů má podle zákona povinně zavřeno. Poradíme vám, kde nakoupíte 28. září. Obchody mohou normálně fungovat, například pokud jsou malé – otevírací doba potom záleží na majiteli.

Které obchody mohou mít otevřeno 28. září 2023?

28. září 2023 mohou mít otevřeno všechny velkoobchody, čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních, na letištích, autobusových nádražích a vlakových stanicích. Prodávat smí také každá maloobchodní prodejna, pokud její plocha nepřesahuje 200 m2. Otevírací doba není nikde a nijak omezena za krizového stavu.

28. září 2023 musí být zavřená každá maloobchodní prodejna, která není součástí čerpací stanice, zdravotnického zařízení ani dopravního uzlu, pokud nepatří mezi lékárny, její plocha přesahuje 200 m2 a není vyhlášen krizový stav.

ObchodyMůže mít otevřeno?
Velkoobchody, například MakroAno
Čerpací staniceAno
LékárnyAno
Prodejny ve zdravotnických zařízeníchAno
Prodejny na letištích, autobusových a vlakových nádražíchAno
Všechny prodejny za krizového stavuAno
Maloobchodní prodejna zabírající plochu do 200 m2Ano
Ostatní obchodyNe

Oslavujeme českou státnost a svatého Václava

Na našem území původně dominovali Keltové a Germáni, ale potom přišli Slované. Mojmírovci založili knížectví, které známe jako Velkou Moravu. Když jejich stát zanikl, vůdčí silou se stali Přemyslovci. Ovšem ještě silnější byli němečtí vévodové, kteří vládli na západě – a svoje územní ambice neskrývali ani Maďaři, žijící na východě.

Češi proto platili Bavorům nebo Sasům takzvanou „daň z míru“, aby zabránili válce. Kníže Václav byl ještě pokornější. Často se modlil, stavěl kostely, pomáhal chudým a nemocným… A uznal, že je poddaným saského vévody. Možná zachránil mír, ale v očích svých kritiků se proměnil ve zbabělce, který nemá kuráž pro vysoké politické hry a obchody. 28. září roku 935 však před krvavou konfrontací neunikl.

Svatý Václav ještě před svítáním vyrazil na ranní mši svatou, avšak po cestě byl přepadem svým bratrem Boleslavem. Utíkal do chrámu, ale nedostal se přes zavřené chrámové dveře. Ještě před modlitebnou byl zavražděn. Ztratil svůj pozemský život, ale získal tisíciletou slávu. Dneska patří mezi oficiální křesťanské světce a stal se také patronem české země. Výročí jeho smrti slavíme jako státní svátek a den svojí státnosti.

28. září – obchody dělíme podle velikosti a polohy

Den české státnosti patří mezi svátky, které znamenají stopku pro velké maloobchodní prodejny. Podrobnosti nalistujeme v zákoně č. 223/2016. Tam stojí, že 28. září nesmějí prodávat maloobchody, jejichž prodejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních. Zákonodárci však vyjmenovávají výjimky, kterým povolují prodej kdykoli.

Otevřít mohou všechny čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních nebo v dopravních uzlech. Takže svobodné jsou kiosky na letištích, autobusových a železničních nádražích. Kdokoli smí prodávat, pokud státní orgán anebo samospráva vyhlásí krizový stav, například když propukne živelná pohroma či válka.

Globus, Kaufland, Lidl a Penny mají smůlu

Regulaci zavedla tehdejší vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zákonodárci omezili otevírací dobu proto, aby nejdůležitější dny pracovního klidu platily také pro zaměstnance obchodních řetězců. Zároveň radili spotřebitelům, ať zapomenou na nákupy a raději se věnují svým blízkým, sportují, projdou se přírodou nebo navštíví nějakou kulturní akci.

Většina českých supermarketů na svatého Václava nikoho neobslouží, protože podle zákona nesmí. O svoje tržby zřejmě přijdou Globus, Kaufland, Lidl a Penny Market.

Tesco, Billa a Albert poslouží cestovatelům

Tesco normálně funguje na svých benzínkách: non-stop v Praze na Veselské nebo v Brně na Vídeňské, od 6:00 do 20:00 v Ostravě na Sjízdné ulici nebo od 6:00 do 22:00 v Plzni U Letiště.

Billa prodává na některých benzínkách Shell a OMV: nonstop v Praze na Evropské, v Liberci na Košické, v Českých Budějovických na Novohradské nebo v Kladně na Vítězné ulici. Billa nechá otevřené také svoje supermarkety v dopravních uzlech: na Letišti Václava Havla od 6:00 do 21:00, na pražském hlavním vlakovém nádraží od 6:00 do 23:00 a na brněnském hlavním vlakovém nádraží od 6:00 do 22:00.

Albert zůstane aktivní na jihočeské dopravní křižovatce. Od 7:00 do 22:00 vás přivítá v nákupním středisku Mercury, které stojí v areálu Autobusového nádraží České Budějovice.

Podnikatelé o svého dodavatele nepřijdou

Nejaktivnějším prodejcem bude zřejmě Makro, protože není maloobchodem, nýbrž velkoobchodem. Potraviny neprodává běžným spotřebitelům, ale podnikatelům, a proto jeho provoz není omezen. Svoje pobočky provozuje v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Zlíně a Karlových Varech. Jeho otevírací doba 28. září 2023: 8:00 až 21:00.

Kdo vám doveze čerstvé potraviny až domů

Nezapomeňme na internetové prodejny, které normálně fungují také 28. září. Obchody najdete na adresách Foodora.cz, Nakupdomu.cz, Kosik.cz a Rohlik.cz. Jejich otevírací doba není omezená, a dokonce vám zavezou potraviny až domů. Několik hodin však trvá, než zpracují objednávku, naloží požadované zboží a dojedou na cílovou adresu.

28. září 2023 – otevírací doba ve státní svátek

Jestli neholdujete internetovým nákupům, nejezdíte po benzínkách a nebydlíte blízko významného dopravního uzlu, zapátrejte po nějakém lokálním obchůdku. Otevírací doba 28. září 2023 není omezená v prodejnách, jejichž plocha nepřekračuje 200 m2.

Svědomití podnikatelé myslí na svoje zákazníky a předem informují, jak pojmou následující státní svátek – zda pracovně, nebo odpočinkově. Otevírací doba bývá uvedena na každé běžné prodejně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno