Na Nový rok, na Velikonoční pondělí, když slavíme konec války nebo první československou republiku, na svatého Václava a o Vánocích nakoupíme leda v menších krámcích. Tak schválně, jestli podle těchto indicií poznáte, kdy jsou zavřené supermarkety.

Konečně dostanete volno, chcete dohnat domácí povinnosti, proto zamíříte na nákup – ale velké obchody jsou zamčeny! Frustrující představa. Raději zavčas ověřme, kdy jsou zavřené supermarkety, abychom tam nezamířili zbytečně.

Zákon pomáhá prodavačkám a malým českým obchodům

223/2016 Sb. – touhle zkratkou označujeme zákon o prodejní době, který stanovuje, kdy jsou zavřené supermarkety. Kontroverzní právní předpis nahrává zaměstnancům, aby skoro všichni mohli doma oslavit Vánoce, Velikonoce nebo českou státnost. Historie přitom ukazuje, že lidé vybojují důstojné pracovní a životní podmínky, jenom pokud drží pospolu. Takže přejme prodavačkám, že mají volno stejně jako drtivá většina populace.

Ovšem inkriminovaný „zákaz“ skýtá ještě jednu pointu, známou jako „ochrana národního hospodářství“ neboli „protekcionismus“. Uvedený zákon totiž omezuje pouze prodejny, jejichž plocha přesahuje 200 čtverečních metrů (a taky zastavárny, second-handy a sběrny). Takže reguluje spíše zahraniční investory (německé Lidl, Kaufland, Penny Market a Globus, rakouskou Billu, nizozemský Albert, britské Tesco), než tuzemské živnostníky.

Zatímco osamělí hlídači obcházejí zavřené supermarkety, aspoň o svátcích tedy podpořme drobné české nebo moravské podnikatele. Svoje zákazníky mohou uspokojovat menší, obvykle místní obchody (a taky čerpací stanice, lékárny, stejně jako prodejny v dopravních uzlech a zdravotnických zařízeních)!

Zrekapitulujme, kdy jsou zavřené supermarkety o svátcích

Zákonodárci vybrali pouze některá data, volnotržní ponechali Velký pátek, 1. máj (svátek práce), 5. a 6. červenec (věrozvěsti a Jan Hus) a 17. listopad (boj za svobodu). Kdy jsou zavřené supermarkety o svátcích + připomínané události nebo zvyky:

  • 1. ledna – obnova samostatného českého státu a Nový rok
  • Na Velikonoční pondělí (datum se každoročně mění)
  • 8. května – vítězství nad fašismem
  • 28. září – česká státnost neboli svatý Václav
  • 28. října – vznik samostatného československého státu
  • 24. prosince – Štědrý den, regulace platí teprve od poledne (12:00 hodin)!
  • 25. prosince – 1. svátek vánoční neboli narození Páně
  • 26. prosince – 2. svátek vánoční neboli svatý Štěpán

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno