Hromy a blesky fascinují dobrodruhy, ale osamělého poutníka na pokácené louce mohou vyděsit. Zajímají vás bouřky v Česku? Aktuálně? Mapa přehledně ukazuje, kde zrovna hustě prší, kam teprve plují černé břichaté mraky a kde byste marně vyhlíželi jediný mráček. Celou Českou i Slovenskou republiku vidíme pěkně shora díky satelitům. Šikovná internetová aplikace navíc upřesňuje, kolik milimetrů srážek pravděpodobně naprší během následujících hodin.

Kdo bezplatnou službu provozuje? Nikdo jiný, než zakladatel a většinový vlastník portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič. Data o celosvětových povětrnostních podmínkách získává od americké vlády (úřadu NOAA), lokální data přebírá od podobné aplikace, která vznikla na Univerzitě v Basileji (Meteoblue). Kompletní mapa tedy nezachycuje jenom aktuální české bouřky, ale dlouhodobý vývoj na celé planetě. Za sebe potvrzuji, že momentální stav i předpověď poměrně dobře odpovídá skutečnosti.

Sledujeme bouřky v Česku! Aktuálně! Mapa ukazuje i předpověď

„Jsem závislý na sportech, které potřebují vítr. Létám s helikoptérou a tryskáčem, dělám taky takzvaný kiting – jezdím na snowboardu v závěsu za tažným drakem,“ vysvětluje Lukačovič, proč vyhlíží silné větry a bouřky v Česku (aktuálně!). Mapa zobrazuje také intenzitu dešťových srážek, a to pomocí barevné škály. Modré lokality musejí vsáknou 0,5 milimetru za hodinu, zatímco tmavě červené oblasti musejí pojmout až přes 10 mm/hod.!

Intuitivní uživatelské rozhraní nám dovoluje, abychom kromě dešťových a sněhových srážek uviděli také vlnobití na vodních hladinách, teplotu, tlak, vlhkost a další údaje. Větrné proudění můžeme sledovat ze země, anebo z nadhledu až 13,5 kilometrů! Kromě včerejšího a momentálního stavu vidíme předpověď skoro na 2 týdny dopředu. Ovšem pokud bouřky milujete a nestačí vám aktuální mapa všedních přeháněk, možná oceníte následující historický plánek, který zachycuje, kde v Česku zuřilo tornádo!

(Autor: Zbyněk Černoch)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno