Ve virtuální realitě dneska dominují především sociální sítě a internetové vyhledávače, které mají poněkud odlišný účel. Zatímco skrze Facebook.com sdílíme zábavu (rodinné fotky, legrační videa, kuriózní články), na Google.com hledáme a nacházíme individuální užitek. Například tento magazín KupníSíla.cz sleduje pouze suchá ekonomická témata, takže měsíčně získává jenom stovky návštěvníků ze sociálních sítí, ale přes 150 000 unikátních uživatelů přichází z vyhledávačů. Píšu tady také o podvodných nabídkách, které prostřednictvím svých reklamních systémů propagují právě společnosti Google Ireland Ltd. (Google.com, Google.cz) a Seznam a.s. (Seznam.cz).

Paradoxem ovšem je, že stejná inzerce pomáhá financovat můj vlastní projekt. Jakožto poskytovatel reklamního prostoru totiž využívám systém Google AdSense, který vybírá a zobrazuje komerční nabídky automaticky, podle vlastního algoritmu. Předražené a přitom téměř bezcenné náplasti Turbo Max Blue, tabletky Men Solution Plus, korektor Hallu Motion a desítky dalších šuntů jsem pravděpodobně pomáhal propagovat dříve, než jsme vůbec zaznamenal jejich existenci a napsal varovné recenze.

Koho zajímá etika, nebo aspoň etiketa?

Mám morální problém, anebo jsem prostě jenom součástí volného trhu, který vedle spousty kladů obsahuje rovněž vnitřní rozpory a rizika? Co kdyby spotřebitelé začali zavčas číst obchodní podmínky, aby neposílali peníze africkým a americkým firmám, které tají svoji totožnost a ignorují evropské právní standardy? Anebo co kdyby provozovatelé reklamních systémů Google AdWords, Google AdSense a Sklik (Seznam) kontrolovali, jestli náhodou nevydělávají na podvodech? Globální gigant bohužel mlčí, menší konkurent projevuje (zatím aspoň) zdvořilý zájem.

Google podvodné reklamy nekomentuje

„Prostřednictvím reklamního systému Google AdSense (ale i Sklik) inzeruje několik podvodných firem, které pravděpodobně ani nemají sídlo na území Evropské unie a zasílají příliš důvěřivým Čechům (ale také dalším Evropanům) předražené nesmysly (pilulky na růst vlasů, na růst prsou, na růst penisu apod.),“ napsal jsem tiskovému oddělení společnosti Google ČR.

„Podle mých informací samotná reklama není nelegální, protože nový občanský zákoník údajně umožňuje v on-line marketingu prakticky cokoliv, pokud se provozovatel daného webu explicitně vzdá odpovědnosti. Chci se Vás však zeptat, zda neuvažuje o tom, že byste prověřovali etickou úroveň svých inzerentů,“ dodal jsem a přiložil několik konkrétních příkladů. Bohužel odpověď nepřišla.

Seznam problém vnímá a údajně řeší

Od kolegů z vyhledávání vím, že se v současné chvíli aktivně tímto druhem inzerce zabývají a podnikají opatření, která mají za cíl omezit zobrazování takové inzerce. To je asi pro tuto chvíli vše. Pracují na tom,“ odpověděla Simona Pecková, PR specialistka Seznamu. Popravdě, naše komunikace byla mnohem delší a komplexnější. Paní Pecková se mnou dokonce ochotně řešila, na jakých pozicích zobrazuje vyhledávač moje varovné recenze. Upřímně děkuji – věřím, že dobrá vůle prozatím stačí a odpovědní pracovníci časem všechno doladí.

Přemýšlel jsem, že bych zatím symbolicky opustil reklamní systém Google AdSense a využil Sklik, ovšem ten vyhodnotil doménu KupniSila.cz jako nevyhovující. Možná vyhledávacímu robotovi zní příliš podezřele sousloví Potenga Sex Power Increase, které zmiňuji v jedné varovné recenzi. No zkrátka, ještě nějakou dobu potrvá, než lidské bytosti najdou s umělou inteligencí harmonický vztah :-). Každopádně je skvělé, že někdo dává internetu řád, strukturuje obsah, pomáhá nacházet hodnotné informace a zároveň umožňuje podnikat pisálkům mého typu. Občas přijde docela vhod, že v tuzemsku zůstávají dvě alternativy, přičemž každá má svoje pozitiva.

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  bohužel na tyto produkty (například nově Articulatio PRO) asi naletělo hodně lidí, zvlášť ti, kteří už neví, kam se obrátit, aby se jim ulevilo od bolesti. Já sama mám kolem sebe pár lidí, kterým ani operace nepomohla, ačkoliv se doktoři snaží, zázraky dělat nikdo neumí.
  Osobně mě překvapil celý zmanipulovaný článek, člověk by tomu i chtěl věřit – přesto nejsem úplně důvěřivá k těmto věcem. Jen jsem uvažovala nad tím, jak moc pohádkově vše znělo, včetně vráceného poštovného při nezlepšení celkového stavu.
  To už znělo hodně podezřele a na druhý den se po těchto stránkách slehla zem.
  Klamat lidi, kteří naivně myslí, že někdo vynalezl zázrak medicíny – hnus.
  Chápu, že si svou naivností ublížili, jsou svéprávní – přesto by se neměl nikdo snižovat k téhle zlodějně. Přitom bylina, neboli výtažek z Maky, o kterém se zmiňovali, to si každý může objednat přímo.
  Přeji pěkný den. Iveta

 2. Novinky.cz obsahují nějakou podvodnou reklamu stále. Např. Prostředek na růst vlasů, nebo návod jak vydělat 123 000 Kč za pár hodin práce a podobné hovadiny.

 3. Já jsem hledal něco na bolavé rameno, nedokázal jsem ani zvednout ruku. Nakonec jsem účinný přípravek našel, ale pochopitelně v seriózním obchodě, ne v anonymním eshopu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno