Evropská unie relativizuje hranice států. Někteří obránci národních zájmů mají dokonce obavy, abychom se nerozplynuli jako kostka cukru v hrnku čaje. Ale totální unifikace není možná, protože každý pár lidských očí vidí svět trochu jinak. Ostatně samotná mapa ČR má mnoho podob: Podle toho, jestli preferujeme motoristickou, turistickou, noční, jazykovou, politickou nebo jinou vrstvu reality.

Český Seznam umožňuje, abychom důkladně naplánovali trasu

Solidní kartografické výkony předvádí český Seznam.cz, který navíc umožňuje důsledné plánování tras. Vyhledá vhodné cesty mezi zadanými body pro automobilisty, cyklisty, chodce, lyžaře nebo pasažéry hromadné dopravy. Běžci ocení graficky znázorněné a vyčíslené převýšení terénu. Povedené jsou specializované verze: turistická, cykloturistická, nebo zimní lyžařská. Ve výchozím rozlišení vypadají všechny podobně, ale zaostřete konkrétní místo a porovnejte různé pohledy. Nákresy předminulého století spojuje historický plánek.

Americký Google má celosvětové pokrytí, včetně tuzemska

Svoji pověst internetového krále potvrzuje Google.com, jehož internetové plánky mají celosvětové pokrytí. Mapa ČR ve svojí základní verzi poslouží především motoristům, protože zobrazuje silniční komunikace a obce. Proklepněme zelený čtvereček v levém spodním rohu, a dostaneme satelitní úhel pohledu. Pomocí tlačítka + v pravém spodním rohu zaostřeme a nakonec zjistíme, že mapa ČR ve svém nejpodrobnějším rozlišení skládá dohromady fotografie ulic. Strhující zážitek představuje především vrcholná aplikace Google StreetView: Umožňuje virtuální procházku českými a moravskými obcemi, takže vizualizace vypadá (ne)uvěřitelně realisticky.

Správní, nářeční, letecká a historická, noční nebo slepá mapa ČR

Správní mapa seřazuje tuzemské obce. Jelikož okresní úřady už neexistují, hierarchii máme následující: krajská města, obce s rozšířenou působností, obce s pověřeným obecním úřadem, ostatní obce. Samozřejmě nejhezčí a nejšťastnější může být vesnice, která formálně leží vespod správní pyramidy.

Lingvistická mapa lokalizuje česká, moravská a slezská nářečí. Zatímco západní kotlina je poměrně homogenní, východní úval je jazykově členitější. Jenom škoda, že shrnuté poznatky nejsou mladší, než ze 60. a 70. let minulého století. Ústav pro jazyk český Akademie věd zveřejnil prostý obrázkový soubor.

Letecká mapa z roku 1953: Státní fond životního prostředí nabízí pozoruhodné srovnání. V polovině minulého století bylo celé tuzemské území ofocené z ptačího pohledu, přesněji z aeroplánu. Výsledná mapa ČR ukazuje každičké místo v roce 1953. Svoje rodiště nebo bydliště v proměnách času najdete na webu CENIA – české informační agentury životního prostředí.

Noční mapa, respektive celého světa vznikla díky americkým vládním agenturám NASA a NOAA. Jestlipak poznáte, který shluk světel patří vašemu krajskému nebo okresnímu městu? Odpověď pravděpodobně najdeme snáze, než když hádáme jména souhvězdí. Ačkoli noční mapa ČR poskytuje skoro stejně fascinující pohled, jako když hledíme opačným směrem – vzhůru.

Slepá mapa ukáže, jestli bychom se svými současnými vědomostmi zvládli vlastivědu. Testovat můžeme znalosti měst, řek, krajů a pohoří. Web vznikl na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, ve skupině Adaptive Learning.

1 komentář

  1. Prosím, kolik by stála přeprava invalidního skútru z: Bystré u Poličky do: Břežany u Znojma? Děkuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno