Milujeme vaši zemi a preferujeme místní produkty, hlásají mnozí prodejci, ačkoli centrálu mají často v zahraničí. České výrobky jsou v módě, ale podbízivé přísliby nemusejí odpovídat skutečnosti. Při průzkumu velkých obchodních řetězců jsme sledovali také původ potravin, a nyní můžeme sestavit žebříček. České výrobky jsme nejčastěji našli v supermarketech Penny Market a Globus. Domácí produkce převažovala také v nabídce řetězců Coop, Billa, Interspar, Kaufland, Albert a Lidl. Tuzemské potraviny naopak byly menšinou v Tescu.
[visualizer id=“958″]
Průzkum jsme provedli ve 3. čtvrtletí roku 2014. Namátkou vybrané pobočky každého řetězce jsme navštívili v hlavním, krajském a okresním městě. Započítali jsme vždycky nejlevnější alternativu brambor, česneku, cibule, jablek, rajčat, mrkve, medu, mléka, másla, kuřecího masa, vajíček, cukru, piva, chleba, mouky, kávy, rohlíků a soli. Vyloučili jsme tak případy, kdy prodejce sice vystavuje několik kousků tuzemských potravin, ale hned vedle nabízí pořádnou hromadu stejných zahraničních potravin, které zdobí vlastním logem a malinko levnější cenovkou. Podíl produktů, na kterých byl uvedený tuzemský výrobce, jsme zaokrouhlili na desítky procent, protože drobnější rozdíly mohly být náhodné.

Co jsou vlastně „české výrobky“?

Ideálně bychom mohli uvádět pouze kvalitní zboží, které bylo zhotovené v Čechách, na Moravě nebo ve Slezsku – zkrátka v České republice. Podobně chápou pojem české výrobky například projekty Klasa Ministerstva zemědělství, Český výrobek Potravinářské komory ČR, Český výrobek s.r.o., Náš grunt s.r.o. nebo Nadační fond Český výrobek, které místní tvorbu všelijak propagují a prodávají. Jenomže dnešní globální trh umožňuje, aby bylo zboží vyrobeno na opačném konci světa, upraveno jinde a teprve zabaleno tady.

Abychom situaci zjednodušili, započítáváme potraviny, jejichž oficiální výrobce má sídlo v České republice. Stejně široce interpretuje klíčový pojem zákon o ochraně spotřebitele. Výrobcem je podle našich legislativců „podnikatel, který zhotovil výrobek anebo jeho součást nebo poskytl služby, který vytěžil prvotní surovinu nebo ji dále zpracoval, anebo který se za výrobce označil“. Zdánlivě bezbřehá formulace má jistý smysl, neboť oficiálnímu producentovi vznikají vážné závazky. Výrobce se například „dopustí správního deliktu tím, že vyrábí výrobky nebezpečné svou zaměnitelností s potravinami“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno