Jihoevropané dlouho obědvají a večeří, ale přesto zůstávají štíhlí. O jejich životním stylu vznikl film, jehož název však zneužívají podvodníci, když prodávají „hubnoucí tablety“ FatFix. Na černém trhu seženete taky kapky Idealica. Raději však zajděte na příjemnou vycházku a potom pozvěte svoje přátele na zdravou chutnou hostinu.

Žijeme déle a pohodlněji než naši dávní předkové, ale přitom trpíme novými „civilizačními chorobami“, například obezitou, vysokým tlakem, aterosklerózou a následnými infarkty. Americký vědec Ancel Keys už v polovině minulého století formuloval zajímavou teorii: Kardiovaskulární potíže jsou způsobovány nasycenými tuky, které bychom proto měli jíst jenom v omezeném množství. Jinými slovy: Tučné maso, máslo nebo sýry konzumujme pouze výjimečně.

Ancel Keys zesnul teprve nedávno – poté, co oslavil 100. narozeniny. Jeho recept na dlouhý zdravý život však vyvolává polemiku.

Potřebujeme společné hostiny a přirozený pohyb?

Jihoevropané popírají moderní dietní trendy od rána, ostatně čokoládová pomazánka Nutella pochází z Itálie. Tradiční oběd, stejně jako večeře poblíže Středozemního moře trvá minimálně hodinu a plyne jako společenská událost, například v širším rodinném kruhu. Na stole přitom obvykle najdeme lokální sezónní ovoce a zeleninu, ale také pečivo, olivový olej, ryby a sýry. Španělé, Francouzi nebo Italové ovšem – až na výjimky – zůstávají štíhlí!

Irský filmař Donal O’Neill a britský kardiolog Aseem Malhotra o tomto životním stylu natočili film The Big Fat Fix. Už samotným názvem vlastně vyzývají, ať „opravíme“ svoje představy o tuku. Doporučují, abychom „nedémonizovali“ tuto potravinovou složku, ale abychom pomalu společně vychutnávali rozmanité kvalitní pokrmy a potom se průběžně přirozeně hýbali – třeba někam zašli pěšky. Sedavá stresující práce, prokládaná rychlým občerstvením, automobilismem a nárazovým urputným cvičením, prý lidskému organismu škodí daleko hůře, než nasycené tuky.

FatFix a Idealica nejsou na hubnutí, pozor na „recenze“

Záleží na vás, jestli vyzkoušíte jihoevropský životní styl, nebo třeba některou redukční dietu. Dávejte však pozor na tablety FatFix, které svým názvem připomínají zmíněný film. Jsou prodávány přes internetovou stránku, kde chybí kontakt na odpovědnou firmu, za 1 499 Kč.

Tablety FatFix a kapky Idealica v české verzi

Citovaný prof. Jan Koloušek neexistuje, jeho údajná fotka pochází z komerční fotobanky. „Recenze“ jsou tam falešné, stejná „spokojená uživatelka“ se jmenuje jednou Jitka Bláhová (pro Čechy), podruhé Monika Matusik (pro Poláky) – podle toho, jakou jazykovou verzi otevřete.

Tablety FatFix a kapky Idealica v polské verzi

Stejně jako „FatFix“ byly propagovány také falešné „hubnoucí přípravky“ 3D Chilli, Keto Diet, Vanefist Neo nebo FitMax3. A v poslední době přibyly ještě kapky Idealica, prodávané za 790 Kč.

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pexels.com

20 KOMENTÁŘE

 1. Po vřelých doporučeních jsem si zakoupila FATFIX. Za první týden jsem přibrala 2 kg, které jsem po zbývající dobu pracně shazovala. Že se nestydíte, podvodně vydělávat na důchodcích.
  Je mi 75 roků, nejde mi „o figuru“, ale nějakým tím váhovým úbytkem bych byla ve svém věku mobilnější.
  Dostala jsem lekci a děkuji za ni!

 2. Paní Květa dostala lekci a já se k ní přidávám. Nezhubla jsem ani deko a hlavně jsem žádný přípravek neobdržela. A to jsem si ještě připlatila za doručení do jednoho dne. Je to již týden a já stále čekám… Přišla jsem o více než 1 200 korun. Peníze bohužel netisknu. Někdo si ovšem pěkně „mastí kapsu“, protože si myslím, že já nejsem jediný případ. Již jsem se navždy ponaučila!

 3. Jana, Slovensko. Tiez ma chytili, opičiaci jedni. Mam moc choru chrbticu a nepomohla mi ani operacia, tak som sa ulakomila nato, ze schudnem, aby som bola lachšia. Ale hamba im. Mam dochodok 123 euro a 59 euro som im dala. Mizery!

  • Za ty prachy bych Vás vyhnal do kopců, kde byste určitě něco shodili. A přidal bych i nějaký smoothie na poplach. 😀

 4. Opravdu nelze tyto „gaunery“ vystopovat a náležitě potrestat? Sociální sítě opravdu neumějí těmto bezcharakterním lidem udělat přítrž?

 5. Však jistě. Reklama slibuje úbytek 1 kg/den, to je přece podezřelé a nereálné. Jak tomu může stále někdo věřit? 7 kg za týden nezhubnete, ani kdybyste pili jenom vodu a dřeli od rána do večera. Zvláště, když vám někdo nabízí čokoládu a slibuje, že zeštíhlíte, i když nebudete nic dělat a všechno sníte. Lidé asi radši zaplatí podvodníkům, než aby omezili konzumaci a začali cvičit. Ale nic není zadarmo, ani špatná zkušenost.

 6. I já jsem se nechala nachytat. Jsem v důchodu a chtěla jsem si též zlepšit postavu. Zaplatila jsem za to hříšné peníze. Je smutné, že se obohacující na obyčejných lidech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno