Občané demokratických států brzy rozhodnou, komu svěří politickou moc. Slováci a Američané v roce 2024 vybírají svoje budoucí prezidenty. Noví poslanci zasednou v Evropském parlamentu. Češi obmění taky svoje hejtmany a senátory. Parodie na demokracii mezitím pokračuje v Rusku. Tam všichni předem vědí, kdo vyhraje volby 2024.

Kdo vyhraje volby 2024?

Ruským prezidentem zůstane Vladimir Putin. Hlavou slovenského státu se podle sázkových kanceláří stane Peter Pellegrini. V Europarlamentu svoji vedoucí pozici zřejmě obhájí Evropská lidová strana. V českých krajích a v tuzemském Senátu nejspíše vyhraje ANO. Sázkaři dále předpokládají, že do Bílého domu se vrátí Donald Trump. Zamysleme se důkladněji, kdo vyhraje volby 2024. Budoucnost neznáme, ale pozorujeme trendy.

V Rusku se zabarikádoval Putin

V nejrozsáhlejším státě formálně existuje demokracie, ale fakticky tam panuje diktátor. Vladimir Putin vládne v Ruské federaci od roku 2000, kdy se poprvé stal prezidentem.

Postupně z politického boje vyřadil Garriho Kasparova, Michaila Chodorkovského, Alexeje Navalného, Vladimira Kara-Murzu a další svoje oponenty. Jeho kritici končí v emigraci, ve vězení nebo záhadně umírají, tyto možnosti se ovšem vzájemně nevylučují. Například Navalnyj byl napaden atentátníkem, potom byl dvakrát otráven a následně skončil v brutálním kriminále, kde letos v pouhých 47 letech zemřel.

Kremelský diktátor pořádá další fiktivní prezidentské volby 15. až 17. března 2024. Jestli mezitím neumře, opět se prohlásí vítězem.

Svého prezidenta volí také Slováci

Naši východní sousedé hledají nejlepšího kandidáta pro svoji nejvyšší ústavní funkci, ve které končí Zuzana Čaputová. Slováci volí prezidenta dvoukolově, 23. března a 6. dubna 2024. Do druhého kola pravděpodobně postoupí Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Prvního kandidáta podporují největší vládní strany (Smer-SD a Hlas-SD), zatímco druhého doporučují některé opoziční partaje (PS, SaS, KDH, Demokrati).

Jak dopadne případné druhé kolo slovenských prezidentských voleb v roce 2024? V průzkumech veřejného mínění vede Pellegrini nad Korčokem o 3 %16,2 %. Rozdíly v preferencích tedy mají značné rozpětí, ale pokaždé nahrávají provládnímu politikovi. Stejného kandidáta favorizují sázkové kanceláře, které vypsaly kurzy 1,45 až 1,50 na Pellegriniho a 2,50 až 2,65 až na Korčoka.

Kdo vyhraje volby do Europarlamentu

Občané Evropské unie vyberou svoje nové společné poslance 7. a 8. června 2024. V Europarlamentu sedí zástupci různých národností, ale důležitější jsou jejich politické strany.

Většinu Evropského parlamentu asi znovu obsadí lidovci, sociální demokraté a liberálové. Od roku 1999 bývá nejúspěšnější Evropská lidová strana, která nejspíše vyhraje také letos. K její parlamentní frakci patří též některé české strany: KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. K lidovcům náleží rovněž Ursula von der Leyenová, která patrně zůstane předsedkyní Evropské komise.

Češi vybírají svoje hejtmany a senátory

Tuzemské volební místnosti se otevřou ještě na podzim, abychom demokraticky sestavili nová krajská zastupitelstva. Poté poznáme své nové či staronové hejtmany, jejich náměstky a další kolegy. Třetina volebních okrsků zároveň vymění nebo potvrdí ve funkci svoje senátory.

V průzkumech veřejného mínění momentálně drtivě vede ANO, a proto největší šanci mají kandidáti, kteří oblékají stejný politický dres jako Andrej Babiš.

Kdo vyhraje prezidentské volby v USA

Největší světová velmoc marně hledá novou krev, která by osvěžila tamní vrcholovou politiku. Americké prezidentské volby jsou naplánovány na 5. listopadu 2024, o funkci usilují desítky zajímavých osobnosti, ale hlavními kandidáty jsou dva poslední nájemníci Bílého domu.

Svůj současný mandát obhajuje Joe Biden, který pevně brání demokracii a lidská práva, avšak očividně stárne a fyzicky působí křehkým dojmem.

V průzkumech veřejného mínění těsně vede Donald Trump, přestože není o mnoho mladší než jeho hlavní rival, obdivuje diktátory a v probíhajících soudních procesech je obviněn, že údajně po své poslední volební prohře plánoval státní převrat.

Kdo vyhraje volby 2024 v USA? V průzkumech veřejného mínění vede Trump nad Bidenem o 1,4 %2,1 %. Rozdíl v preferencích je tedy malý, ale poměrně stabilní. Stejného favorita mají sázkové kanceláře, které vypsaly kurzy 1,65 až 1,70 na Trumpa a 2,45 až 3,00 na Bidena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno