Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) aktualizoval svůj seznam riskantních, neschválených a nelegálních přípravků. Nové nebezpečí představuje falešný „lék“ Tonerin, který podle tajemné internetové reklamy pomáhá proti hypertenzi. Poučení občané nejdříve hledají odpovědnou firmu a spotřebitelské recenze, teprve potom eventuálně zvažují nákup.

Vaše srdce dostává v posledních letech zabrat. Nejdříve propukla virová pandemie, potom zrychlila inflace a následně Rusko otevřeně zaútočilo na Ukrajinu. Sotva skončily všelijaké karantény, zdražily energie a potraviny – zatímco média jsou plná traumatizujících válečných reportáží… Možná občas vnímáte, jak vám zrychleně buší srdíčko, nebo cítíte tlak na prsou. Zachovejte, prosím, klid!

Covid-19 jsme evidentně přežili. Hladem také neumíráme. Tuzemskými domácnostmi neotřásají bomby, které padají na Ukrajinu nebo Sýrii. Jsme plnohodnotnými členy Evropské unie a Severoatlantické aliance, takže se máme lépe, než velká většina ostatních pozemšťanů (Afričanů, Asiatů, Jihoameričanů…). Proto nepanikařme a nezmatkujme, abychom nedělali zbytečné chyby a nepodlehli drobným zlodějíčkům, kteří prodávají „lék“ Tonerin.

Šarmantní „lékař“ zastupuje anonymní šarlatány

„Doporučuji vám, abyste užívali Tonerin. Jde o unikátní lék, který normalizuje srdeční rytmus, rozšiřuje cévy a uklidňuje nervový systém. Snižuje krevní tlak, přičemž nemá negativní vedlejší účinky. Užívejte tyto kapsle, abyste se vyhnuli infarktu nebo mrtvici,“ tvrdí podle internetové reklamy šarmantní „lékař“.

Polská reklama na Tonerin

Jeho jméno, ale také název propagovaného výrobku se však mění. Jednou se představuje jako Janusz Kowalski, podruhé coby Camil Voiculescu, Miloš Stojkovič, Alexej Pustynnikov nebo Radek Hruška. Někdy prodává Tonerin na hypertenzi, jindy Urotrin na prostatu. Pod reklamní kampaní bývá podepsána firma Make Profit“, ale chybějí její kontaktní údaje – adresa a identifikační číslo.

Rumunská reklama na Urotrin

Oficiální varovná recenze na falešný „lék“ Tonerin

Jakmile uvěříte anonymní firmě, riskujete. Co uděláte, pokud vám nepřijdou slíbené léky, ale obyčejné bonbóny nebo nějaký jed? Kam pošlete reklamaci? Koho vyzvete, aby vám vrátil peníze? Kdo ponese odpovědnost, pokud propadnete bezmocnému vzteku a opravdu dostanete infarkt? Samé důležité otázky, na které chybějí odpovědi. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) proto reklamu na Tonerin zařadil mezi „nelegální nabídky neschválených přípravků“.

Autoři podezřelé kampaně dříve prodávali Urotrin, ale reakcí byly odmítavé recenze a rozhořčené diskusní příspěvky. „Tyhle pilulky vám opravdový lékař nikdy nepředepíše,“ tvrdí Jiří. „Zjevně jde o dezinformace a šmejdy,“ pokračuje Jaroslav. „Nikdy neklikejte na tyhle hovadiny. A jděte k lékaři,“ uzavírá další diskutér.

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: Antoni Shkraba

23 KOMENTÁŘE

 1. Děkuji za článek – Lék Tonerin? Po přečtení jsem zrušila objednávku (asi za 2 hod.). Slečna byla nepříjemná a upozornila mě, že to nejde! Tak jsem zvědavá, jak to dopadne. Určitě to nepřijmu. Moc děkuji za článek, ještě jednou! Taky jsem se napálila.

  • Paní/slečno Růženo,

   nepochybuji o tom, že se Vám podařilo objednávku zrušit, protože podle zákonů a nařízení EU lze V TÉTO FÁZI objednávky KAŽDOU OBJEDNÁVKU BEZPLATNĚ ZRUŠIT. (Kdyby Vám poslali předvyplněnou složenku s cenou za STORNO, ale Vy byste ji místo zaplacení předala policii, určitě by to řešili, protože to je v celé EU nezákonné..). Možná je už pozdě bycha honit, ale pro případné příště (a taky pro všechny, kteří tohle čtou).

   MNĚ se nedávno přihodilo tohle: Ačkoliv adresu své e-mailové schránky nerozdávám, přesto mně do ní přišla nabídka na Tonerin. Tak jsem jim odepsal, že celá naše rodina používá výhradně jen ty léky a léčebné přípravky, které jsou registrovány SÚKLem. Že jsem asi nešika, protože registrační № Tonerin-u ne a nemohu v databázi SÚKLu najít. A že jakmile mně ONI toto № sdělí, pošlu jim hromadnou objednávku pro všech 11 postarších členů našeho rodinného klanu, kteří už bojují se zvýšeným krevním tlakem.

   Odpověděli mně, že na registraci Tonerinu v databázi SÚKLu se pracuje, takže mohu Tonerin objednat už nyní, a jestliže objednám 10 balení, dostanu množstevní slevu 50 %. Na tento mail jsem jim už neodpověděl.

   Ale – poněvadž jsem distributorům Tonerin-u sdělil taky № svého mobilu, tak mně ~ za týden zavolala (podle hlasu mladá) ♀, a lámanou češtinou mne ujistila, že na registraci Tonerin-u v Česku se už pracuje. Srdečně jsem jí poděkoval za odpověď a dál jsem Tonerin už nechal plavat…

   Celý náš rozhovor jsem měl nahrán ve svém (chytrém) mobilu, a tak jsem je (spolu s příslušným komentářem) rozeslal svým přátelům a známým. Ukázalo se, že to bylo zbytečné, protože ~90 % už distributor Tonerin-u oslovil také, ale všichni mají IQ dostatečný na to, že je požádali o registrační № Tonerin-u v SÚKLu, a tím se jich zbavili. A určitě jim nenaletí ani ti zbývající…

   Zbývají 2 otázky, na něž neumím odpovědět: (1) JAK ZÍSKÁVAJÍ DISTRIBUTOŘI Tonerin-u VŠECHNY TY E-MAILOVÉ ADRESY, NA NĚŽ ROZESÍLAJÍ SVÉ NABÍDKY (pokud vím, žádná legální cesta bez svolení budoucího příjemce e-mailů neexistuje)? (2) Kampaň „Tonerin“ trvá v ČR už pár let a stále pokračuje. KOLIK ASI ČECHŮ JIM UŽ NALETĚLO, ŽE V NABÍDCE Tonerin-u v Česku STÁLE POKRAČUJÍ?

 2. Málem jsem se nechal napálit kvůli tomu, že se v reklamě objevil také MUDR. Pirk. Děkuji za váš článek.

 3. Dobrý den. Ano, obrázek Dr. Pirka jistě zapůsobí, a každý vyděšený starší občan si reklamní článek okamžitě přečte, najde se pod popisovanými obtížemi a chce řešení – nejlépe hned, protože již včera bylo pozdě. Taky jsem si početl, ale hned mě upoutaly hrubé gramatické chyby, které by nikdo odpovědný nedopustil. Proto jsem zapátral, a zjistil jsem, že prodejce podvádí a využívá lidského strachu.

  A tak díky i za Váš článek.

 4. Máme tu samou zkušenost, bohužel už bylo pozdě. Manželka si přečetla jejich článek a naletěla. Přišlo 7 krabiček a v každé z nich jen 20 tablet, takže jsem je sesypal do jedné. Zaplatili jsme na dobírku za ně 4,5 tisíce Kč. Vše bez dokladů a faktury! Jen s nimi přišel tištěný pamflet. A teď se bojíme to vůbec brát. Podle jejich složení se jedná ale pouze o byliny, takže jedna tableta denně by neměla škodit ani léčit. Prostě podvod za 4,5 tisíce. Jsme tímto vyléčení důchodci! Ale váš článek je perfektní a SÚKLu jsem vždy věřil.

 5. Zajímalo by mě, jestli by se dr. Pirk (tak vysoce vážený člověk) pod tuto nabídku podepsal. Je možné, že kdosi může zneužít takové osobnosti? Jsem starý člověk, a proto mě nabídka „dr.Pirka“ okamžitě zaujala – ale jeho opravdová nabídka. Ráda bych se dozvěděla reakci samotného MUDr. Pirka.

 6. Jsem moc ráda, že jsem našla tento článek. Ležím v nemocnici s plicní embolií, tak hledám, jak se co nejdřív uzdravit a hlavně pak žít zdravěji. Články mě dovedly až na stránku tohoto „léku“, a jelikož tonoucí se stébla chytá, málem bych také naletěla. Ale už mi bylo divné, že na jedněch stránkách bylo: rozpustit půl lžičky ve vodě a do 5 minut vypít, jinde zase něco o tabletách… Tak jsem hledala a hledala, až našla, ale trvalo to. Reklam tu mají několik stránek, pod různými adresami a názvy… Děkuji.

 7. Tak teď doporučuje Tonerin Dr. Pavel Lukl, známý kardiolog, který již dožil 109 let.
  Ovšem zemřel v roce 1995, takže se dnes už nemůže o podvodu dozvědět, ani se nemůže bránit.
  Pěkná všivárna, co?

 8. Vážení, asi tak. Na to, abych odhalil, že se jedná o podvod, nemusím číst ani tuto recenzi ani mít IQ 130. Stačí mi zdravý úsudek a selský rozum. A kdo naletěl, dobře mu tak. Příště bude chytřejší a výmluvy na stáří neobstojí. Starej neznamená blbej. Volit Babiše, na to máte rozumu dost!

 9. Vážený pane hrabě, Vaše prozíravost nezná mezí! Znám jednoho vlivného člověka, který by Vás mohl doporučit ministru zdravotnictví za člena jeho poradního sboru. Měl byste zájem?

 10. Také jsem poslala telefonní číslo, abych zjistila víc. Za chvíli volala paní, která mluvila špatně česky, asi Ruska. Chtěla vykládat o léku, tak jsem ji stopla, že mě zajímá doprava a cena za dopravu. A ouha, za dopravu bych zaplatila 1 100 Kč. Tak jsem řekla, že už nemám zájem a položila. Trochu mě lákalo, že tam byla fotografie doktora Pirka…

  • Dobře jste udělala. Někteří Rusové, zvláště jejich čelní představitel, teď bohužel lžou kontinuálně.

 11. Lidé prosím Vás,pokud by existovaly tyhle Lékařské zázraky, člověk v 80 procentech nepotřebuje lékaře.Máme chytrý gůůgl,zadejte si otázku,a ono Vám to odpoví samo.Takže tyto prasárničky si nejprve ověřte a potom jednejte.Nikdy ne naopak!!.A hlavně přemýšlejte.

 12. Jednou jsem si objednal Tonerin. Nezpůsobilo mi to žádné zdravotní potíže, naopak se mi zlepšily účinky léků na krevní tlak. Myslím, že jako pomůcka je to docela dobré.

 13. Ruším objednávku léku Tonerin, kterou jsem uzavřel telefonicky dne 21.9.2022. Jde zřejmě o podvodný telefonát.

 14. Ja som di objednala tiež,cena 39 euro za 20 tabletiek a cena poštovného 10 euro,chcela som to iba vyskúšať,potom mi ponukol dve balenia za 78 eur a že vraj vdety neplatím poštovné,tak som toho pána zrušila,že nech si to nechá,že nič nechcem.A vidím že som dobre urobila.Vďaka,že existuju aj takéto stránky,ktoré upozorňujú,že je to podvod,ale nie každý sa k tomuto dopátra.

 15. I já jsem málem naletěla,ale rozum mě dal varování pozor!podvod!,tak jsem to zrušila a hned se čarodějové ozvali,vymýšleli si takové věci ,by člověk po užití přípravku byl zdravý jako rybička a nepotřeboval lékaře .Dejte si pozor Libuše

 16. Bacha podvod málem jsem také naletěla,ale rozum mě varoval,děkuji sama sobě,když už to třeba objednáte bud to zrušte a nebo vůbec nepřebírejte,zbytečně přijdete o spostu peněz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno