Na českých zaměstnaneckých benefitech vydělává francouzská společnost, která se nedávno přejmenovala na Pluxee. Našincům však zůstává známější pod svým původním jménem, tedy jako Sodexo. Seznam obchodů, které přijímají její stravenky, je dlouhý. Za elektronickou kartu nebo papírovou poukázku koupíte potraviny, elektroniku, drogerii a další produkty.

Jak fungují zaměstnanecké benefity

Na pracovním trhu převažuje poptávka nad nabídkou, a proto zaměstnavatelé vymýšlejí bonusy, na které by nalákali nové talenty. Někteří nabízejí volnou pracovní dobu, služební automobil a telefon, jazykové kurzy, příspěvky na důchodové pojištění nebo stravenky. Přitom vznikají specializované firmy, které na zaměstnaneckých benefitech vydělávají.

Sociální dialog má silnou tradici ve Francii, kde v roce 1976 vznikla společnost Sodexo. Postupně expandovala do dalších zemí, přejmenovala se na Pluxee a vstoupila na burzu. Ale nadále vyrábí papírové poukázky a elektronické karty, které slouží jako stravenky.

  1. Pluxee prodává stravenky zaměstnavatelům.
  2. Zaměstnavatelé dávají stravenky svým zaměstnancům.
  3. Zaměstnanci platí stravenkami v obchodech.
  4. Pluxee proplatí obchodům jejich tržbu v normálních penězích.
  5. Pluxee naúčtuje obchodům svoji provizi.

Kde berou stravenky, karty a poukázky Pluxee

Obchodníci jsou nejraději, když od zákazníků dostávají rovnou normální peníze, například české koruny. Mnozí proto stravenky nepřijímají. Pluxee však přivádí zákazníky takovým velikánům, jako jsou společnosti Baťa, Čedok, DM Drogerie, Dr. Max, Electro World, KFC nebo Lidl. Přitom existují různé stravenky podle toho, jaký plní účel. Gastro slouží pro stravování, Flexi cílí na volný čas a Dárek znamená univerzální dárkový poukaz.

V následující tabulce shrneme nejzajímavější obchodníky, kteří zmíněné karty a poukázky akceptují v České republice.

Sodexo – seznam obchodů a prodejen

ObchodyPlatné benefity
AlbertDárek, Gastro
Asko - NábytekDárek
BaťaDárek
Bageterie BoulevardDárek, Gastro
BenuDárek, Flexi
BenzinaGastro
BillaDárek, Gastro
Blue StyleFlexi
Burger KingGastro
CK AlexandriaDárek, Flexi
ČedokDárek, Flexi
DM DrogerieDárek, Gastro
Dr. MaxDárek, Flexi
Electro WorldDárek
EspritDárek
Exim ToursDárek, Flexi
GlobusGastro
HornbachDárek
InviaDárek, Flexi
KFCGastro
KauflandGastro
Košík.czDárek, Gastro
LidlGastro
OMVGastro
OrsayDárek
Pilulka.czFlexi
Potraviny HruškaGastro
Rohlik.czDárek, Gastro
RossmannDárek
StarbucksGastro
TescoDárek, Gastro

Sodexo – seznam tuzemských obchodů, kde platí stravenky Pluxee. Nejde o vyčerpávající výčet. Vybrali jsme nejvýznamnější supermarkety, kavárny, drogerie, lékárny, benzínky, cestovní kanceláře, řetězce rychlého občerstvení, kutilské, nábytkářské, oděvní a obuvnické firmy, kde lze uplatnit zmíněné karty a poukazy. Pokud jste ve článku našli nějakou chybu nebo máte jiné připomínky, napište nám níže do diskusního fóra.

3 KOMENTÁŘE

  1. Jsem z Hradce Králové, kde tyto stravenky nebere Albert, Billa ani restaurace. Tak kde je mohu uplatnit? Milena Černá

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno