Osoby samostatně výdělečně činné mohou ušetřit čas, který věnují administrativě. Ale musejí se vejít do určitého příjmového limitu, a často také připlatit. Kalkulačka OSVČ spočítá, jestli jsou výhodnější tři povinné odvody, nebo jediná paušální daň.

Dílčí povinné odvody

Špičkový živnostník musí posílat peníze několika institucím:

Daňový základ vypočítáme tak, že od příjmů odečteme výdaje, které byly vynaloženy na podnikání. Menší živnostníci přitom nemusejí archivovat a vykazovat faktury, které zaplatili. Pokud máme celkový roční příjem maximálně 2 000 000 Kč, svoje výdaje smíme spočítat procentuálně, podle svého oboru: jako 80 % (zemědělství, lesnictví, vodohospodářství, řemesla), 60 % (jiné živnostenské podnikání), 40 % (jiná samostatná činnost), nebo 30 % (nájem obchodního majetku) z obratu.

Navíc existují různé slevy: především na samotného poplatníka, eventuálně také na jeho nízkopříjmovou manželku, na invaliditu a průkaz ZTP, na studium, na vyživované děti apod. Díky nezaopatřeným potomkům může nakonec vyjít „negativní daň“ neboli bonus“od Finančního úřadu dostaneme peníze, místo abychom tam museli něco posílat!

Jediná paušální daň

Živnostníci tedy teoreticky mají řadu výhod, ale prakticky ztrácejí čas, když vyplňují formuláře a obesílají tři různé instituce. Malí podnikatelé, kteří dosahují maximálně milionového ročního obratu, nově mohou platit jedinou paušální daň: 5 469 Kč/měsíc.

Stačí odevzdat jeden vyplněný formulář a potom posílat uvedenou částku Finančnímu úřadu, který si vždycky ponechá 100 Kč jako daň. Zbytek přepošle České správě sociálního zabezpečení (2 976 Kč) a příslušné zdravotní pojišťovně (2 393 Kč). Živnostník však v tomto případě ztrácí právo na (další) daňové slevy a eventuální bonus.

Srovnávací kalkulačka OSVČ

Paušální daň každopádně ušetří čas a někomu také peníze. Ale pokud máme nízké nebo průměrné výdělky a dostáváme bonus na vyživované děti, potom pravděpodobněji vyděláme na minimálních zálohách, které samostatně posíláme České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Obě alternativy vám srovná následující kalkulačka OSVČ, po zadání základních údajů: celkového ročního příjmu, výdajů a potenciálních daňových slev. Minimální pojistné zálohy, pokud máte živnost jako hlavní výdělečnou činnost, jsou pro rok 2021 stanoveny takto: 2 588 Kč na důchody a 2 393 Kč na veřejný zdravotnický systém. Dále zůstává zachována 15% daň z příjmu a řada potenciálních úlev, přičemž stoupla paušální sleva na poplatníka.

Do takzvaného paušálního režimu smíte vstoupit okamžitě, pokud teprve začínáte samostatně podnikat. Jinak máte čas do 10. ledna 2022, abyste podali přihlášku na další kalendářní rok.

Autor úvodní ilustrační fotografie: Andrea Piacquadio

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno