Osoby samostatně výdělečně činné mohou ušetřit čas, který věnují administrativě. Ale musejí se vejít do určitého příjmového limitu, a často také připlatit. Kalkulačka OSVČ spočítá, jestli jsou výhodnější tři povinné odvody, nebo jediná paušální daň.
- Dílčí povinné odvody
- Paušální daň
- Kalkulačka pro OSVČ (osoby samostatně výdělečné činné, neboli živnostníky)
Dílčí povinné odvody
Špičkový živnostník musí posílat peníze několika institucím:
- Finančnímu úřadu (daň z příjmu, respektive ze zisku)
- České správě sociálního zabezpečení (důchodové pojištění)
- Zdravotní pojišťovně (zdravotní pojištění)
Daňový základ vypočítáme tak, že od příjmů odečteme výdaje, vynaložené na podnikání. Menší živnostníci přitom nemusejí archivovat a vykazovat faktury, které zaplatili. Pokud máte celkový roční příjem maximálně 2 000 000 Kč, svoje výdaje smíte spočítat procentuálně, podle svého oboru: jako 80 % (zemědělství, lesnictví, vodohospodářství, řemesla), 60 % (jiné živnostenské podnikání), 40 % (jiná samostatná činnost), nebo 30 % (nájem obchodního majetku) z obratu.
Navíc existují různé slevy: především na samotného poplatníka, eventuálně také na jeho nízkopříjmovou manželku, na invaliditu a průkaz ZTP/P, na studium, na vyživované děti apod. Díky nezaopatřeným potomkům může nakonec vyjít „negativní daň“ neboli „bonus“ – od Finančního úřadu dostanete peníze, a sami žádné berně z příjmu nezaplatíte!
Jediná paušální daň
Živnostníci tedy teoreticky mají mnoho výhod, ale prakticky ztrácejí čas, když vyplňují formuláře a obesílají tři různé instituce. Malí podnikatelé, kteří dosahují maximálně milionového ročního obratu, nově mohou platit jedinou paušální daň: 5 994 Kč/měsíc.
Stačí, když odevzdáte jeden vyplněný formulář a potom posíláte uvedenou částku Finančnímu úřadu, který si vždycky ponechá 100 Kč jako daň. Zbytek předá České správě sociálního zabezpečení (3 267 Kč) a příslušné zdravotní pojišťovně (2 627 Kč). Živnostník však v tomto případě ztrácí právo na (další) daňové slevy a eventuální bonus.
Srovnávací kalkulačka OSVČ
Paušální daň každopádně ušetří čas a někomu také peníze. Ale pokud máte nízké nebo průměrné výdělky a dostáváte bonus na vyživované děti, potom pravděpodobněji vyděláte na minimálních zálohách, které samostatně posíláte České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
Obě alternativy vám srovná následující kalkulačka OSVČ, po zadání základních údajů: celkového ročního příjmu, výdajů a potenciálních daňových slev. Minimální pojistné zálohy, pokud máte živnost jako hlavní výdělečnou činnost, jsou pro rok 2022 stanoveny takto: 2 841 Kč na důchody a 2 627 Kč na veřejný zdravotnický systém. Dále zůstává zachována 15% daň z příjmu a řada potenciálních úlev, přičemž stoupla paušální sleva na poplatníka.
Do takzvaného paušálního režimu smíte vstoupit okamžitě, pokud teprve začínáte vydělávat. Jinak máte čas do prosince, abyste podali přihlášku na další kalendářní rok.
Autor úvodní ilustrační fotografie: Andrea Piacquadio