Fandíte našim sportovců, vědcům a podnikům? Cítíte hrdost, když ve světě uspěje projekt, který vznikl hodně blízko? Já taky ano. Proto mi dělá radost i navigace Galileo, kterou provozuje Evropská unie z Prahy. Máme přesnější geolokační systém než Američané, Rusové, Číňané i Japonci! Náš projekt navíc neprovozuje armáda primárně za vojenským účelem, nýbrž civilní vědecká agentura. Navigace Galileo v mobilech nebo automobilovém provedení funguje zadarmo, stačí koupit správný přístroj, který obsahuje kompatibilní čip.

Lepší než GPS, a navíc „naše“

Evropská komise plánuje, že nejpozději od roku 2018 bude navigace Galileo povinně zabudována v každém automobilu, prodávaném na území členských států unie. Proč? Tuzemské dopravní společnosti, technologické firmy nebo záchranáři doposud závisejí na americkém systému GPS, který nemáme pod kontrolou. Galileo patří Evropské unii, takže nehrozí vypnutí kvůli případnému politickému konfliktu a výnosy zůstanou tady. Navíc díky lepším atomovým hodinám dává přesnější údaje, i když použijeme základní neplacenou verzi.

Ale možná bude nejlepší prakticky vyzkoušet, jak funguje navigace Galileo v mobilech, na palubní desce automobilu, případně v kartografii, anebo třeba v zemědělství – při přesném mapování postřiků, úrody apod. Shrňme tedy kompatibilní značky (a v závorce konkrétní modely), které budou časem jistě přibývat. Specifickým případem jsou zatím čipové sady od společnosti Qualcomm, kde na evropskou navigaci pasuje několik verzí modelu Snapdragon, označených různými čísly.

Navigace Galileo v mobilech

  • Chytré telefony: BQ (Aquaris X5 Plus), Huawei (Mate 9 pro, Mate 9)
  • Čipové sady: Broadcom (BCM4774), Intel (WCS 2100), Mediatek (MT6595), Qualcomm (Snapdragon 652, 650, 617, 435, 625, 820), u-blox (UBX-M8030)

Galileo pro osobní automobily

  • Vestavěná zařízení: Continental, Denso, Ficosa, Magneti Marelli, Siemens, Valeo
  • Přenosná zařízení: TomTom
  • Čipové sady: Furuno, Mediatek, Qualcomm, ST Microelectronics, u-blox

Připadá vám evropský navigační systém jako dobrý nápad, anebo další důkaz, jak byrokratický Brusel rozhazuje cizí prostředky? Diskutujme níže v diskusním fóru, objektivní hledisko získáme jenom z různých úhlů pohledu!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno