Čeští parazitologové získali mezinárodní pozornost, když v aljašském lososovi našli japonského cizopasníka. Nicméně potravinářský průmysl dodržuje přísná hygienická pravidla, a pokud nejíte syrové nebo polosyrové ryby, červíci vás neohrozí. Ale jména a fotografie slavných českých vědců zneužili podvodníci, kteří jako obranu proti cizopasníkům nabízejí tablety Paraxan a Vermixin.

Losos je chutná, ale i přizpůsobivá ryba. Prospívá v Atlantském a Tichém oceánu, obývá také řeky a sladkovodní jezera. Tomáš Scholz, Roman Kuchta a další přední parazitologové proto vyrazili na Aljašku, aby ověřili teorii, že lososi přinášejí do Ameriky asijského parazita: japonského škulovce. Uspěli. V aljašském lososovi skutečně našli centimetrové larvy (červíky) japonského škulovce, což obratem reflektovala média.

Úspěšným parazitologům vyšel článek v odborném časopise Emerging Infectious Diseases, následoval rozhovor na tuzemském portále Budějcká drbna. Profesor Scholz a docent Kuchta tam vysvětlují, že zmrazení lososi nepřenášejí parazity na člověka. V Evropské unii přitom platí „striktní hygienické a veterinární normy“. Riskují jedinci, kteří jedí syrové nebo polosyrové ryby. Nicméně přenos japonského škulovce z aljašského lososa na člověka není častý.

Neznámí podvodníci parazitují na českých vědcích

Uvedené texty vyšly v roce 2017, ale zneužity byly teprve letos. Anonymní podvodníci na svojí pofidérní internetové adrese napodobili článek Budějcké drbny, avšak přepsali samotný rozhovor. „V současnosti neexistují účinné metody, jak zjistit, jestli máte v těle parazita. (…) Víme však, že téměř všichni lidé jsou infikováni. (…) A známe také jediný účinný přípravek proti parazitům,“ píše se na podvodné stránce. Falešný „lék“ stojí 860 Kč, obsahuje 20 tablet a jmenuje se Vermixin, nebo Paraxan – názvy se průběžně mění.

reklama na Vermixin a Paraxan + recenze

Autoři reklamní kampaně zneužili jména a fotografie jihočeských parazitologů. Svoji identitu však neprozrazují, nezveřejňují ani obchodní podmínky.

Stručné a jasné recenze na Vermixin, alias Paraxan

Podobně byla propagována starší podvodná „antiparazitika“: Parazitol, Wurm-ex, Anti-parasite Herbal Tea, Detoxic, Bioveliss Tabs, Bactefort a Germitox, Purodone, Germixil anebo Wortex. „Tablety jsem vyzkoušel. Varuji vás, nekupujte tohle svinstvo,“ napsal nám Stanislav. „Vzala jsem si dávku, a mám přiotrávená játra,“ konstatuje Marcela. „Další šarlatánský podvod,“ uzavírá Luděk.

Nelegální nabídky neschválených přípravků sleduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který mezi rizikové tablety zařadil i Paraxan a Vermixin.

Autorka úvodní ilustrační fotografie: Polina Tankilevitch

12 KOMENTÁŘE

 1. Stát není všemocný, na některé darebáky nedosáhne. Občané musejí samostatně a kriticky přemýšlet, než si něco objednají a zaplatí.

 2. Chtějí jenom vaše kontaktní údaje. Zneužívají renomované osoby, vědce a lékaře. A ještě se ohánějí drahotou lékáren. Nedopátráte se, kdo to vyrábí a prodává. Chtěla jsem odkaz na studii, ale nedostala jsem žádnou odpověď. Podvod.

 3. Objednala jsem 3 balení. Na balení jsou udaný tyto vitaminy: C, echinacea, zinek, selen a Rose Hips fruit extrakt. Nic, co by působilo na parazity?!

 4. Současná doba je přímo zaměřena na zisk. Často se prodávají různé zázračné preparáty na jakoukoliv nemoc nebo anomalii. Chcete vyléčit trávicí potíže ( např.průjem ) ? Zašlete po….né kalhotky či slipy. A „léčitel“ vám urči nejen diagnozu, ale za mastnou uhradu i „lék „. Úhrada musí být skutečně tučná, vždyť za pakatel nemůžete dostat obyčejný prášek. Tomu by nevěřil nikdo.

 5. Shánějte si informace o každém produktu, o který máte zájem. Ptejte se více odborníků. A neřiďte se podle jedné recenze, kterou si mohli napsat sami výrobci a prodejci. Přeji všem, aby si našli tu správnou cestu k uzdravení.

 6. V USA musí být každý lék oficiálně schválený, a jen tak se může dostat do prodeje a inzerovat. Schvalování často trvá několik let. Co děla EU, co dělá česká vláda, aby prodavači hadího jedu nezbohatli na úkor mnoha tisíců lidí, nepoškodili jejich zdraví a neobohatili se beztrestně o multimilionové příjmy? Tito podvodníci by měli být trestně stíhaní a jejich podvodné inzerce vymazané ihned jak se objeví!

  • To je pěkná blbost. Mají tam povolené i lehké drogy volně kupovat je smějí i děti. ANO v USA. Tak co kecáte. Stačí,že se to jmenuje thávanský kořenový strom.
   Akorát tvrdé drogy mají zakázané.
   U nás se naopak stát snaží zakázat všechno a všem. Žádná kvalitní léčiva se ani nedají u nás koupit.

 7. Mnohokrát díky za vaše stránky, kde jsem našla, že lék Vermixin není oficiálně schválený. Podlehla jsem upoutávce s Mudr. Pekovou o parazitech, ale ještě jsem závazně neobjednala. Tato reklama se mi objevila na Facebooku.

 8. Dobrý den, nepíšete, jaké složení má Vermixin. Jsou lidé, co mají vysoký tlak, cukrovku atd. Jak můžeme vědět, jestli Vermixin můžeme používat, když máme tyto nemoci?

 9. Chápu lidi, co si tyto přípravky na odčervení objednávají, ale může mně někdo vysvětlit, proč u nás nejsou volně dostupné léky, např. Vermox? Pro svého psa si můžu tyto účinné léky koupit, tak proč ne pro sebe? Jsou jen na předpis a lékař vás nejdříve pošle na vyšetření stolice, ale tam nic nezjistí, i když jsou paraziti vidět pouhým okem.

 10. přece proto, že byste se zbavila parazitů a ožila a to přece naše zdravotnictví nepotřebuje, vermox je těžké vydolovat i od doktora

  • Naprosto souhlasím. Parazité ovládají lidi a to doslova. Jenže tenhle přípravek je diskutabilní zda parazity a navíc jaké skutečně vůbec hubí. Protože parazitů je velké množství a nezabírají na ně ani antibiotika. Proč by nějaký blbý přípravek nebyl volně dostupný ?
   Jediná možnost je, že parasité nechtějí aby byl dostupný. Jenže jeho složení není žádná věda.
   je to pár komponentů, žádný zázrak.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno