Čeští parazitologové získali mezinárodní pozornost, když v aljašském lososovi našli japonského cizopasníka. Nicméně potravinářský průmysl dodržuje přísná hygienická pravidla, a pokud nejíte syrové nebo polosyrové ryby, červíci vás neohrozí. Ale jména a fotografie slavných českých vědců zneužili podvodníci, kteří jako obranu proti cizopasníkům nabízejí tablety Paraxan a Vermixin.

Losos je chutná, ale i přizpůsobivá ryba. Prospívá v Atlantském a Tichém oceánu, obývá také řeky a sladkovodní jezera. Tomáš Scholz, Roman Kuchta a další přední parazitologové proto vyrazili na Aljašku, aby ověřili teorii, že lososi přinášejí do Ameriky asijského parazita: japonského škulovce. Uspěli. V aljašském lososovi skutečně našli centimetrové larvy (červíky) japonského škulovce, což obratem reflektovala média.

Úspěšným parazitologům vyšel článek v odborném časopise Emerging Infectious Diseases, následoval rozhovor na tuzemském portále Budějcká drbna. Profesor Scholz a docent Kuchta tam vysvětlují, že zmrazení lososi nepřenášejí parazity na člověka. V Evropské unii přitom platí „striktní hygienické a veterinární normy“. Riskují jedinci, kteří jedí syrové nebo polosyrové ryby. Nicméně přenos japonského škulovce z aljašského lososa na člověka není častý.

Neznámí podvodníci parazitují na českých vědcích

Uvedené texty vyšly v roce 2017, ale zneužity byly teprve letos. Anonymní podvodníci na svojí pofidérní internetové adrese napodobili článek Budějcké drbny, avšak přepsali samotný rozhovor. „V současnosti neexistují účinné metody, jak zjistit, jestli máte v těle parazita. (…) Víme však, že téměř všichni lidé jsou infikováni. (…) A známe také jediný účinný přípravek proti parazitům,“ píše se na podvodné stránce. Falešný „lék“ stojí 860 Kč, obsahuje 20 tablet a jmenuje se Vermixin, nebo Paraxan – názvy se průběžně mění.

reklama na Vermixin a Paraxan + recenze

Autoři reklamní kampaně zneužili jména a fotografie jihočeských parazitologů. Svoji identitu však neprozrazují, nezveřejňují ani obchodní podmínky.

Stručné a jasné recenze na Vermixin, alias Paraxan

Podobně byla propagována starší podvodná „antiparazitika“: Parazitol, Wurm-ex, Anti-parasite Herbal Tea, Detoxic, Bioveliss Tabs, Bactefort a Germitox, Purodone, Germixil anebo Wortex. „Tablety jsem vyzkoušel. Varuji vás, nekupujte tohle svinstvo,“ napsal nám Stanislav. „Vzala jsem si dávku, a mám přiotrávená játra,“ konstatuje Marcela. „Další šarlatánský podvod,“ uzavírá Luděk.

Nelegální nabídky neschválených přípravků sleduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který mezi rizikové tablety zařadil i Paraxan a Vermixin.

Autorka úvodní ilustrační fotografie: Polina Tankilevitch

3 KOMENTÁŘE

  1. Stát není všemocný, na některé darebáky nedosáhne. Občané musejí samostatně a kriticky přemýšlet, než si něco objednají a zaplatí.

  2. Chtějí jenom vaše kontaktní údaje. Zneužívají renomované osoby, vědce a lékaře. A ještě se ohánějí drahotou lékáren. Nedopátráte se, kdo to vyrábí a prodává. Chtěla jsem odkaz na studii, ale nedostala jsem žádnou odpověď. Podvod.

  3. Objednala jsem 3 balení. Na balení jsou udaný tyto vitaminy: C, echinacea, zinek, selen a Rose Hips fruit extrakt. Nic, co by působilo na parazity?!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno