Spravedlnost existuje, alespoň nyní a ve státním sektoru. Od 1. listopadu dostala přidáno většina zaměstnanců ve veřejných službách. Mnoho pracovníků ve zdravotnictví však bere stále stejně, platy jim zatím nevzrostly ani o korunu. Například lékaři, zdravotní sestry a jejich kolegové ve veřejných nemocnicích mohli pocítit příkoří, protože jim stát vůbec nepřilepšil.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nám poslalo pochopitelné vysvětlení. Zbylí lékaři, zdravotní sestry a další zaměstnanci dostanou vyšší platy od Nového roku 2015. Teprve tehdy totiž může nabýt účinnosti aktualizovaná úhradová vyhláška, směrodatná pro zaměstnance financované ze zdravotního pojištění. Přikládáme vyjádření Ireny Dleskové, tiskové mluvčí MPSV.

Zbylí pracovníci ve veřejném zdravotnictví dostanou přidáno od Nového roku 2015

Dne 1. listopadu 2014 nabylo účinnosti nařízení vlády č. 224/2014 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů. Podle nařízení vlády č. 224/2014 došlo ke zvýšení vybraných stupnic platových tarifů o 3,5 % pro zaměstnance, jejichž platy jsou hrazeny ze státního rozpočtu.

Stupnice platových tarifů pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb, kterým jsou prostředky na platy hrazeny ze zdravotního pojištění, nebylo možné s účinností od 1. listopadu 2014 zvýšit. Jednalo se o stupnice, které jsou uvedeny v přílohách č. 2, 5 a 7 k nařízení vlády č. 564/2006 Sb. Důvodem tohoto postupu je způsob financování platů těchto zaměstnanců, které nelze realizovat jinak než prostřednictvím tzv. „úhradové vyhlášky“.

Tato „úhradová vyhláška“ se vydává na základě zmocnění podle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, tak, aby nabyla účinnosti vždy k 1. lednu příslušného kalendářního roku. Z tohoto důvodu se v současné době připravuje další novela nařízení vlády č. 564/2006 Sb., podle které by měly být s účinností od 1. ledna 2015 zvýšeny stupnice platových tarifů o 5 % pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb, kterým jsou prostředky na platy hrazeny ze zdravotního pojištění.

7 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  pracuji jako zdravotní laborant 26 let. Jaké bude mé platové zařazení při přechodu na místo THP pracovníka ve stejné organizaci?
  Děkuji za odpověď.

 2. Dobrý večer,
  pracuji druhým rokem ve zdravotnictví – nyní mám dle tabulky Základní – THP platový stupeň 11 (praxe do 32 let). Dle zaslaného IOLDP ze dne 12.6.2015 z ČSSZ mám celkový počet evidovaných dob 11 845 dnů, tj. 32 roků a 165 dnů. Znamená to tedy, že bych mohla být již přesunuta do platového stupně 12 (praxe nad 32 let)? Pokud ano, hlídá toto zaměstnavatel (oddělení PAM) nebo sám zaměstnanec? Nebo se toto řídí jinými pravidly? Předem velmi děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den, paní Babinská, platové tabulky účinné od 1. 11. 2014 do 31. 12. 2014 najdete ZDE. Tam mají svoji speciální stupnici platových tarifů také zdravotničtí pracovníci v sociálních službách. Platové tabulky účinné od 1. 1. 2015 potom najdete ZDE. Tam mají společnou platovou tabulku zdravotničtí pracovníci (např. zdravotní sestry), kteří „poskytují zdravotní služby u poskytovatele zdravotních služeb a v zařízení sociálních služeb“.

 4. Dobrý den, v souvislosti se změnami NV 564 by mne zajímalo, jak se měly zvýšit platy sester v zařízeních sociálních služeb (příspěvková organizace). Dostaly přidáno na platech od 1.11.2014 3,5 % a pak znovu od 1.1.2015 těch 1,5% do celkově schválených 5%? Děkuji za info.

 5. Dobrý den, v soukromém sektoru jsou stanoveny takzvané zaručené mzdy podle náročnosti práce – pro zdravotnické pracovníky ZDE. Všeobecná zdravotní sestra musí za klasických 40 hodin týdně dostávat
  – aspoň 12 400 Kč hrubého měsíčně, když působí pod odborným dohledem,
  – aspoň 13 700 Kč hrubého měsíčně, když působí bez odborného dohledu.
  Vyšší mzda je věcí domluvy mezi zaměstnankyní a zaměstnavatelem.

  Platová tabulka všeobecné zdravotní sestry ve veřejném sektoru (krajská nebo fakultní nemocnice apod.) je popsaná TADY. Například pokud máte 42 let praxe jako zdravotní sestra a maturitu, neměla byste mít nižší měsíční základ než 19 740 Kč hrubého. Ale spíše více, protože tohle je nejnižší platová třída pro zdravotní sestry s úplně nejjednodušší náplní práce.

  Normální jsou osobní příplatky, ale jejich výše záleží na nadřízeném. V zákoníku práce je, že za noční a víkendovou práci „přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku“.

 6. Dobrý den, ráda bych věděla tabulkový plat zdravotní sestry BD ve směnném provozu v nemocnici, v jednosměnném v nemocnici a u soukromého lékaře v ambulanci. Věk 61 let, praxe 42 let.
  Děkuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno