Zaměstnanci ve veřejných službách občas spekulují, zda mají právo na vyšší plat. Koneckonců nadřízení mohli udělat chybu a ve hře jsou stokoruny, nebo spíše tisícikoruny měsíčně! Dohady můžeme definitivně rozetnout. Zákon vysvětluje celkem jasně a stručně, komu náleží jaká platová třída. Postačí chvilka četby.

Zákon o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě říká: „Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje.“ Naše legislativa používá trošku kostrbatý jazyk, ale smyslu sdělení porozumíme lehce.

Správná platová třída je zjistitelná ve 3 krocích:

 1. V zákonném katalogu prací vyhledejte oficiální jméno svého povolání, které máte uvedené v pracovní smlouvě.
 2. Pod oficiálním názvem svého povolání najděte nejtěžší úkony, které vykonáváte podle smlouvy a požadavků nadřízených.
 3. U nejtěžších úkonů, které máte podle smlouvy a požadavků nadřízených vykonávat, je napsaná vaše platová třída.

Úplně vyhráno ale ještě není. Odpovídající třídu a délku svojí praxe musíte zařadit do správné platové tabulky, určené vašemu povolání nebo pracovišti. Všechno spolehlivě objevíte ZDE.

Platová třída není nutně podmíněná vzděláním

Nedostatečné vzdělání kupodivu lze obejít, ačkoli s výhradami a výjimkami. Zmíněný zákon totiž dále říká: „Nemůže-li zaměstnavatel obsadit pracovní místo zaměstnancem, který dosáhl  potřebného vzdělání, může zaměstnavatel zaměstnance výjimečně zařadit do platové třídy, pro kterou nesplňuje potřebné vzdělání.“ Teoreticky tedy může významné místo ve veřejné správě zastávat jedinec, který nemá formálně vůbec žádnou školu. V takovém případě sice zůstává platová třída stejná, ale dochází k odečítání praxe, neboli ke snižování platového stupně, což znamená menší finanční ohodnocení.

Ideální tedy je, když vyhovíme kvalifikačnímu předpokladu, uvedenému v následujícím seznamu. Každá platová třída má uvedené odpovídající vzdělání, ovšem někdy není střední škola jako střední škola, a jindy není univerzita jako univerzita. Někteří pracovníci bezpodmínečně potřebují speciální oborové vzdělání: například lékaři, dentisté, farmaceuti, nelékařští zdravotničtí pracovníci, pedagogové a speciální požadavky bývají kladené taky na sociální pracovníky.

1. platová třída: ZŠ
2. platová třída: ZŠ
3. platová třída: SŠ
4.  platová třída: SŠ s výučním listem nebo SŠ
5. platová třída: SŠ s výučním listem
6. platová třída: maturita nebo SŠ s výučním listem
7. platová třída: maturita
8. platová třída: maturita
9. platová třída: VOŠ nebo maturita
10. platová třída: Bc. nebo VOŠ
11. platová třída: Mgr. nebo Bc.
12. platová třída: Mgr. nebo Bc.
13. platová třída: Mgr.
14. platová třída: Mgr.
15. platová třída: Mgr.
16. platová třída: Mgr.

Vysvětlivky zkratek pro uvedené stupně vzdělání: ZŠ – základní nebo základy, SŠ – střední, VOŠ – vyšší odborné, Bc. – vysokoškolské v bakalářském studijním programu, Mgr. – vysokoškolské v magisterském studijním programu

59 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den nevím jestli tyto stránky ještě fungují a kontakt na vás chtěl jsem se zeptat. Manželka pracovala v sociálních službách jako pečovatelka zaměstnavatel po ní chtěl alespoň dokončené základní vzdělání ona z rodinných důvodů nedokončila základní školu momentálně ji je 41let přitom před rokem pracovala v jiném domově pro seniory 3 roky tam po ní nechtěly žádné dosažené vzdělání děkuji za odpověď

 2. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat kolik roků mám odpočet v pl.tř. 11 jako ekonom rozpočtář /ve školství/, když mám SŠ s maturitou.
  Předem děkuji za odpověď

 3. Dobrý den, chtěla bych změnit profesi. Pracuji od roku 2001 nepřetržitě ve zdravotnictví. 9 let jako zdravotní sestra (SOŠ s maturitou), nyní zdravotní laborant (při práci jsem vystudovala denní Bakalářské studium na LF, obor zdravotní laborant + mám atestaci). Ač dělám stále ve zdravotnictví, tak mi uznali jenom 2/3 předešlé profese zdravotní sestry, takže místo abych spadala do 10. tarifní třídy a 9. platového stupně (do 23 let), mám uznán 7. platový stupeň (do 15 let). Nyní bych chtěla jít k městské policii Praha, nejlépe k psovodům či do útulku MPP. Jen nevím, do jakého platového stupně by mě zařadili. Případně o jaké místo bych se mohla ucházet u MPP, abych spadala do vyšší tarifní třídy. Děkuji A.A.

  • Dobrý den, Alice, obávám se, že u psů by Vám zaměstnavatel mohl započítat maximálně 2/3 předchozí pracovní praxe, protože jde o jiný obor – takže taky nemusí uznat ani jediný rok. Zařazení městských policistů najdete zde: na stránce, věnované strážníkům. Nováčci obvykle patří do nejnižší 5. platové třídy.

 4. Jak zařadit pracovnici s magisterským vzděláním, přičemž podle katalogu práce spadá do 9. tř., popř. do 10 třídy.
  Děkuji za odpověď.

 5. Dobrý den, může mi vedení odečíst 4 roky praxe s odůvodněním, že mám jenom základní vzdělání? Je pravda, že střední zdravotnickou školu jsem zatím bohužel neukončila maturitou. Proto jsem prozatím chtěla být zařazena na pracovní pozici Ošetřovatel. Podle zákona o nelékařských povoláních k výkonu tohoto povolání postačuje 5 let dálkového studia na zdravotnické škole.

  • Dobrý den, paní Jano, bohužel ano, podle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. zaměstnavatel odečítá 4 roky započitatelné praxe zaměstnankyni, která má „jenom“ základní vzdělání a je zařazena do 6., 7., nebo 8. platové třídy (podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem).

   Máte pravdu, že podle zákona č. 96/2004 Sb. stačí ošetřovateli méně než maturita, například „akreditovaný kvalifikační kurz v oboru ošetřovatel“. Nicméně přiřazování platového tarifu probíhá podle jiných právních předpisů a základní vzdělání standardně, při započítání celé praxe, stačí maximálně na 5. platovou třídu. Ovšem i kdybyste kvůli odečtu několika roků měla nižší platový stupeň, díky vyšší platové třídě pravděpodobně dostanete lepší základní hrubý plat (nenašel jsem případ, který by vycházel jinak).

 6. Dobrý den,chtěl bych se zeptat.Dělám 13let na soudu,jse zaměstnán jako Správce budovy ,řidič a údržbář.Provádím odborné ústní a písemné zkoušky na výtahy,plošiny pro tělě.postižené,kotelny ,tlakové nádoby ,manometry,vzduchotechniku,klimatizaci,EZS,EPS.revize regálů,žebříků atd.Jsem veden jako požární preventista a bezpečák.Mám hmotnou zodpovědnost a provádím veškerou údržbu budovy.Sjednávám revizní firmy,vedu revizní deníky.Mám Střední odborné učiliště z vyučním listem.Jsem ve 4 platové třídě,prosím odpovídá tato práce tomuto zařazení,myslím že ne.V jaké třídě bych měl být,děkuji Vláďa.

 7. Dobrý den, pracuji jako admin. pracovnice v nemocnici.. od 1,1.2018 mi byla zvýšená třída z 5, na 6,…mám výuční list..odečetli mi 1 rok praxe..je to tak spávně? Koukala jsem nejprve na Vaše stránky a tam píšete : 6. platová třída: maturita nebo SŠ s výučním listem..tak dle mého mi ten 1 rok odečítat nemuseli..jak je to správně? Má na to zaměstnavatel právo? Děkuji Moc Lucie

 8. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda postup mzdové účetní je správný. Od 1.1.2017 jsem zařazena do kategorie účetní (školství), 9. platová třída, 12 stupen (praxe 32 roků 361 dnů). Nyní mi paní účetní řekla, že nesplnuji vzdělání na 9. platovou třídu (mám ukončené vzdělání s maturitou-gymnázium). Vzdělání na 9.platovou třídu – VOS, proto musí krátit dobu praxe o 2 roky. Chci vědět, zda je toto pravda a je-li to krácení navěky.
  Děkuji za odpověd. Gábina

 9. Dobrý den, ráda bych se zeptala do jaké platové třídy bych měla být zařazena, pracuji na střední škole na sekretariátu a mojí náplni práce je například: vedení a veškerá korespondence ohledně žáků (matrika) + korespondence jiným subjektům, evidence do spisové služby, vedení hotovostní pokladny a její účtování, příležitostné vyhotovování diplomů a osvědčení, asistence řediteli školy, objednávání kancel. potřeb, výkazy na kraj (matrika) apod. Nyní jsem v 7 platové třídě a mám doplatek do mzdy ve výši necelých 2tis. Kč. Mám vyšší odbornou školu. Děkuji za odpověď. Králová M.

 10. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnavatel právo mne přeřadit do nižší platové kategorie (z 11. na 10.), když mám vykonávat stejnou práci- sociálního pracovníka v chráněném bydlení. Mám trochu obavy, že toto přeřazení je reakce na zvýšení tabulkových platů, tak se zaměstnavatel (příspěvkovka) chrání, aby nemuseli zvyšovat platy tolik.
  Mám vzdělání Mgr. (ale pro praxi sociálního pracovníka mi uznali pouze Bc. protože obor NMgr byl trošku jiný a nikoliv zaměřený přímo na sociální práci)

  Děkuji

 11. Dobrý den, ráda bych zeptala..pracuji jako admistitavní pracovnice v nemocnici a byla jsem zařazena do 5.plat. třídy…nemám maturitu, jsem vyučena..měla bych dle mého názoru nárok i na 6. plat. třídu? Dle výpisu činností 6 pl. třídy splnuji minimálně 3 body z 5..Bylo mi řečeno, že mojí práci by mohl dělat člověk se základním vzděláním a proto 5 třída stačí..Je to v rozhodnutí zaměstnavatele do jaké třídy mě zařadí, nebo mohu si stát za svým a trvat na 6..? děkuji moc za odpoved

 12. Dobrý den,

  zajímalo by mne do jaké kategorie je zařazena pozice KONTROLOR. Jelikož se mi zda, že zaměstnavatel nám nedává mzdu od ledna 2017 podle dané kategorie. Myslím, že spadáme do 4 nebo 5. popřípadě jak po zaměstnavateli chtít aby plnil dané podmínky.

  Děkuji

 13. Jjsem prodavačka. Moje pracovní náplň je : prodej, objednávání zboží, výpočet ceny, doplňování zboží do regálů, evidence dodacích listů, měsíční vyúčtování, práce na pokladně, odvod peněz, provádění inventury a ještě drobné práce jako třeba úklid atd.
  Prosím do jaké plat. třídy mohu být zařazena a jaký plat mi přísluší. Praxe 19 let. Děkuji za informaci

 14. dobry vecer,jsem kucharka a byla jsem zarazena do 2 skupiny varim polevku i hlavni jidla pak je vydavam a myslim si ze bych mela byt ve 3.pri zarazovani se prihlizi i na odpr.roky atd.?jinak jsem v platove tride 4 a platovem stupni 6.diky

 15. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat do jaké platové třídy patří hospodářka školní jídelny. Nyní jsem zařazená v 6.platové třídě. Mám 2 děti a byla jsem na mateřské po dobu 4 let s každým.
  Děkuji za odpověď. Andulka

 16. Dobrý den, pracuji jako všeobecná sestra s praxí 30 let. Nyní mám platovou třídu 10, stupeň dle praxe. Dodělala jsem si v r. 2010 bakalářské vzdělání. Mám nárok na 11. třídu? Specializaci nemám. Děkuji za odpověď. Jana Strnadová

  • Dobrý den, paní Strnadová. Platová třída nezáleží na vzdělání, ale pouze na nejnáročnější vykonávané práci. Podrobnosti pro zdravotní sestry najdete pod TÍMTO odkazem.

   Do 11. platové třídy například patří: „Poskytování ošetřovatelské péče bez odborného dohledu, k jejímuž výkonu je nezbytné získání specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti.“

   S bakalářským vzděláním by Vám ovšem v 11. platové třídě odečetli 2 roky praxe. Bez podobného postihu je tam teprve magistersky vzdělaný člověk.

 17. Dobrý večer, jako mnohé z těchto dotazů se i já ptám na správné zařazení do platové třídy.
  Mám 37 roků praxe jako kuchařka v mateřské škole, posledních 5 let jako vedoucí kuchařka, kdy zajišťuji veškerý provoz. Objednávky a přejímky zboží, sestavování jídelníčku, výběr peněz za stravování, samozřejmost podepsaná hmotná zodpovědnost. Jak jsem se zde již dočetla tak jen podepsáním hmotné odpovědnosti bych měla zařazení do 7. třídy. Dosažené vzdělání střední s maturitou. Děkuji za vaši odpověď
  Kubíčková Stanislava

 18. Dobrý den, 4 měsíce pracuji jako administrativní pracovnice v organizaci o.p.s., která poskytuje asistenční službu seniorům. Před tím jsem pracovala 8 let jako bankovní poradce (z toho 3 roky mateřská), 1 rok jako asistentka regionálního ředitele, 3 měsíce jako skladnice, 1 rok (zaokrouhluji nahoru 10 měsíců) pracovník pro správu OSVČ na OSSZ. A předtím jsem nebyla zaměstnaná, ale byla jsem 3 roky na mateřské.

  Náplň práce v nynější firmě je fakturace, evidence skladu, různě pochůzky, řízení firemního vozu, vybírám peníze za obědy a faktury. Vedu celou agendu a evidenci veškerých podkladů. Podílím se na zařizování dotací, komunikuji s obcemi. Kam byste mne zařadil, prosím? A kolik praxe byste započítal (trošku tady o tom diskutujeme – a názory se různí)? Zahrnujeme jenom léta přímo v oboru, nebo v podobné organizaci? Kolik mi může zaměstnavatel odečítat let, jestli vůbec?

  • Aleno, o.p.s. – obecně prospěšná společnost je nestátní nezisková organizace, která se vůbec nemusí řídit platovými tabulkami. Pokud máte normální pracovní smlouvu (neděláte jenom třeba „na dohodu“), můžete automaticky ze zákona nárokovat pouze takzvanou zaručenou mzdu, podrobnosti najdete ZDE. Například „zajišťování systému financování“ patří do 6. skupiny prací, kde je letos zaručená mzda 18 100 Kč hrubého měsíčně. Vyšší ohodnocení není automaticky vymahatelné na základě Sbírky zákonů, závisí na dohodě zaměstnance a zaměstnavatele, případně odborové organizace a zaměstnavatele.

 19. Dobrý den, příští rok ukončuji studium na lékařské fakultě, obor všeobecné lékařství (tedy titul MUDr.). Hodlám nastoupit do státní správy, a to jako zaměstnanec Krajské hygienické stanice. Z katalogu prací jsem zjistila, že se jedná o kód 2.10.23 – referent pro ochranu a podporu veřejného zdraví. Nejsem ale schopna vybrat správnou platovou tabulku. Proto se chci zeptat, jaké by mohlo být mé platové zařazení? Je adekvátní 10. třída, kterou mi nabízí? Nemám se svým dosaženým vzděláním nárok na vyšší třídu?
  DĚKUJI za odpověď.

  • Paní Jandová, krajské hygienické stanice jsou formálně správními úřady, takže byste měla dostávat plat podle tabulky, která je pod TÍMTO odkazem zveřejněna jako úplně první (formálně má číslo 4). Základní hrubý měsíční plat v 10. platové třídě a 1. platovém stupni (s minimální praxí) je tam 17 100 Kč.

   Platové třídy záleží pouze na náplni práce (podrobnosti). Abyste postoupila do 11. třídy, musela byste mít na starosti například následující: „Analýza prevence infekčních onemocnění, nemocí souvisejících s prací, nemocí z povolání a dalších hromadně se vyskytujících onemocnění a epidemiologie drogových závislostí.“ Do 12. třídy potom patří spíš celostátní koordinace.

   Jiné tabulce byste podléhala, pokud byste byla státní zaměstnankyně podle služebního zákona, tzn. složila byste služební slib – podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem.

   • Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. Žila jsem v domnění, že úroveň dosaženého vzdělání se bude ve státní správě nějakým způsobem promítat i do výše platu, tedy zařazení do platové třídy. I na základě údaje v článku na této stránce, kterou jsem jen rychle proběhla a zjistila, že desáté platové třídě odpovídá titul Bc.

    Ještě bych se ráda zeptala, jakým způsobem jsou pak finančně ohodnocováni vedoucí pracovníci v tomto odvětví. Tedy konkrétně pokud se jedná o post ředitel, zástupce ředitele a podobně. Opravdu se plat odvíjí pouze od jejich náplně práce, která je posune do vyšší platové třídy?

    Píšete, že k postupu např. do 12. třídy by náplň práce byla v rámci celostátní koordinace. To mi přijde jako maximum, co ředitel KHS může mít ve své kompetenci. Je tedy předurčen k tomu, že na vyšší platovou třídu nemůže dosáhnout? Nebo jsou platy vedoucích pracovníků upravovány nějakými dalšími bonusy?
    Děkuji za Váš čas.
    Jandová

    • Zdravím Vás, paní Jandová. Vedoucí pracovníci jsou odměňováni speciálním příplatkem podle toho, jak vysoko v hierarchii stojí. Podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem. Například takzvaný „1. stupeň řízení: Vedoucí zaměstnanec, který řídí práci podřízených zaměstnanců“ znamená, že dostanete navíc 5 až 30 % nejvyššího platového tarifu ve svojí třídě (to je základní hrubý plat, který byste měla ve svojí platové třídě, kdybyste měla maximální možnou praxi) – takže od Nového roku 5 až 30 % z částky 25 740 Kč, pokud hovoříme o Vaší případné 10. platové třídě.

     Navíc čím výš stojíte, tím víc můžete ovlivňovat svoje osobní ohodnocení (až 50 % z částky 25 740 Kč).

     Hygienici mohou postoupit nejvýš do 15. platové třídy, kam patří: „Tvorba celostátní koncepce zdravotnictví a ochrany a podpory veřejného zdraví.“ Dostatečné vzdělání je brané jako samozřejmost. Naopak nedostatečné vzdělání je postihováno odečtem započitatelných let praxe, takže potom člověku může klesnout platový stupeň (podrobnosti). Na první poslech to zní docela komplikovaně, ale za chvilku v tomhle systému najdete logiku :-).

 20. Dobrý den,

  chtěla bych jsem se zeptat do jaké platové třídy spadám, pokud mám ve smlouvě napsáno Administrativní pracovnice. (běžné kancelářské práce, kopírování, komunikace s účetní, plnění úkolů od nadřízeného. atd…) A ještě pokud se od ledna 2017 bude zvyšovat mzda, zda mám i já nárok na zvýšení mzdy? předem děkuji za odpověď.

 21. Dobry den dělam si kurz asistent pedagoga a mam udělanou středni školu obchodniho podnikani s vyučnim listem od noveho roku bych chtěla tuto praci dělat do jake platove třidy budu zařazena?

 22. Dobrý den, mám SŠ s VL a 23 let praxe jako jeřábnice. A tarifní třídu 3. Je v pořádku žádat vyšší třídu? Podle tabulek bych měla mít 4. nebo 5. Děkuji za odpověď. J.K.

 23. Dobrý den,
  mám Bc. z VŠ ekonomické a dělám vychovatele v dětském domově. Měl bych mít tedy automaticky minimálně 10. platovou třídu? Děkuji.

  • Moniko, neziskové organizace sice nejsou obchodními společnostmi, ale formálně nepatří ani do veřejných služeb, kde zaměstnanci (zaměstnaní přímo státem, územním samosprávným celkem, placení výhradně jenom zřizovatelem svojí příspěvkové organizace apod.) dostávají plat podle platových tabulek.

   Tudíž v „neziskovce“ máte garantovanou jenom minimální mzdu, pokud budete pracovat pouze „na dohodu“. Anebo dostanete přinejmenším svoji zaručenou mzdu podle náročnosti práce, pokud máte běžnou pracovní smlouvu. Eventuálně samozřejmě můžete vydělávat víc – tolik, kolik si sama osobně domluvíte v dané organizaci.

 24. Jsem učitelka v MŠ 40 let praxe s titulem DiS s pedagogickým vzděláním. Chtěla bych pracovat jako asistentka ve škole v důchodě do které skupiny budu patřit. Mám i dále vystudovanou VOŠ sociální práce – sociální pedagogika včetně SPgš. Děkuji

 25. Dobrý den, pracovala jsem téměř 10 let jako zdravotní laborant a teď jsem vystudovala Bc. radiologického asistenta a nastupuji do práce. Zajímalo by mě, zda se předchozí praxe ve zdravotnictví započítává, či nikoli a začnu zase od nuly? Teoreticky když je platová tabulka stejná jak pro zdravotnického laboranta, tak i radiologického asistenta, měla bych pokračovat v témže platovém stupni, nebo se mýlím?
  Děkuji za ujasnění a hezký den.
  J.

  • Jindřiško, souhlasím s Vámi, že praxe radiologického asistenta by snad měla být započitatelná zcela, protože jde o víceméně stejný obor (zdravotnictví) jako v případě zdravotního laboranta.

 26. Dobrý den,
  mám dotaz… pokud člověk, který pobírá příspěvek za službu v ozbrojených složkách, nastoupí do státní služby třeba na MsP jako úředník, jestli o tento příspěvek přijde nebo zákonná úprava umožňuje jej nadále pobírat.
  Děkuji.

 27. Dobrý den, mám vystudovanou VOŠ a pracuji již dva roky jako vedoucí školní jídelny. Mám patovou třídu 8/ stupeň 1 od mého nástupu do současnosti. Je mé zařazení správné? Neměla bych vzhledem k dosaženému vzdělání mít třídu 9? A neměl mi stupeň po prvním i po druhém roce vzrůst? A pokud jsem chybně zařazena je povinen zaměstnavatel rozdíl zpětně doplatit? Děkuji

 28. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do jaké platové skupiny patřím? Mám vystodovaného bakaláře, obor AJ-Specializace v pedagogice, praxe 7 let a nyní bych ráda dělala asistenku pedagoga na 1.stupni ZŠ. Děkuji za odpověď.

 29. Dobrý den, pracuji na operačním sále jako atestovaná instrumentářka od r. 1997 a 4 roky pracuji ve funkci staniční sestry na operačním sále.Můžete mně sdělit, do jaké platové třídy patřím?Děkuji

 30. Dobrý den, na jakou platovou třídu mám nárok jako kuchařka v mateřské škole? Mám 5. platovou třídu a kromě vaření píši jídelníčky, výdejky a dělám objednávky, přebírám zboží. Děkuji za odpověď.

  • Paní Schneiderová, platové třídy kuchařek jsou rozepsané pod TÍMTO odkazem. Myslím, že byste mohla požadovat 6. platovou třídu, kam například patří: „Stanovování technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování vlastních receptur, jídelních lístků a zajišťování správné gastronomické skladby.“

 31. Dobrý den. Pracují na úřadě jako spisová služba a od října pracují na dobu určitou za nemocnou, přesto mám na výplatní pásce zařazení 4.trida i když jsem Bc. A 1. Stupeň. Má to úřad správně? Diky

 32. Dobrý den, chtěl sem se zeptat, zda můj plat, to jest 10 200 Kč v hrubém na pozici skladník (se zkouškami a obsluhou regálového zakladače a VZV + s tím spojenou prací na PC) je adekvátní, popřípadě jaká by měla být platová třída. Děkuji za odpověď.

 33. Dobrý den, chtěla bych poradit, co se týče platové třídy. Mám maturitu v oboru předškolní pedagogika, tudíž učitelka MŠ. Ještě jsem nikde nepracovala, tudíž nemám praxi. Chtěla bych vědět, do jaké platové třídy se řadím? Děkuji.

 34. Dobrý den, ráda bych se zeptala na plat asistenta pedagoga. Učila jsem na základní škole jako učitelka 4 roky, podle nového zákona jsem měla nastoupit na VŠ, což jsem neučila, ale udělala jsem si kurz na AP. Počítá se i praxe? Budu asistovat tělesně postiženému chlapci 30h týdně.
  Děkuji za odpověď.

  • Jano, platové třídy asistenta pedagoga najdete rozepsané v TOMTO článku. Myslím si, že Vaše praxe ve školství by určitě měla být zohledněná, a to v rozsahu 100 % – tedy celé 4 roky. (Samozřejmě za předpokladu, že budete pracovat ve veřejném sektoru, v soukromých vzdělávacích zařízeních bývají podmínky jiné: podrobnosti.)

 35. Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně platové třídy. Byla jsem zaměstnána v domě s pečovatelskou službou jako masérka a měla jsem platovou třídu 4. Nyní jsem ve stejné organizaci jako pracovnice v sociálních službách – koordinátorka, v podstatě pravá ruka vedoucí všech pečovatelských domů v našem městě a musím umět vše, co vedoucí. Zvedli mi třídu na 5, což je o necelou tisícikorunu. Zjistila jsem, že i pečovatelky mají třídu 5. Nemám pod sebou podřízené, ale v době nepřítomnosti vedoucí ji musím umět zastoupit. Mám právo na vyšší třídu? Zdá se mi to neúměrné. Moc děkuji za odpověď. Mám maturitu na gymnáziu.

  • Dobrý den, Jano, platové třídy pracovníků v sociálních službách jsou podrobně rozepsané ZDE. Jak už hlásá titulek této stránky, rozhoduje náplň práce. („Šéf nemusí mít ani základní školu.“) Vaše platová třída je ta nejvyšší, ve které najdete alespoň nějaký úkon, který vykonáváte.

 36. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsem správně vedená v platové třídě. Jsem kuchařka na základní škole, řazená v platové třídě 6. Ve smlouvě mám uvedeno, že zajišťuji příjmy a výdaje potravin ze skladu a do skladu, včetně vedení jejich evidence, na základě dohody o hmotné odpovědnosti. Hmotná zodpovědnost je však uvedena v platové třídě 7. Organizaci práce však ve smlouvě uvedenou nemám, i když ve skutečnosti ji provádím. Předem děkuji!

  • Dobrý den, Michaelo, platové třídy kuchařek podle takzvaného katalogu prací jsou podrobně rozepsány v TOMTO článku. Máte pravdu, že 7. platová třída = „Organizace práce při výrobě jídel spojené s hmotnou odpovědností, stanovování a provádění technologických postupů a kalkulací při rozsáhlé výrobě širokého sortimentu, stanovování a zajišťování správnosti gastronomické skladby jídel, racionální výživy a zajišťování výroby náročných specialit.“

   V nařízení vlády 564/2006 Sb. stojí (§ 3, odst. 1): „Zaměstnavatel zařadí zaměstnance (…) do platové třídy, ve které je podle nařízení vlády, kterým se stanoví katalog prací, zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje.“ Po Vás zaměstnavatel požaduje organizaci práce, a taky po Vás požaduje hmotnou odpovědnost. Souhlasím tedy, že adekvátní je 7. platová třída.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno