Vodné zůstává poměrně nízké, přestože Českou republiku trápí dlouhodobé sucho. Stát proto dotuje retenční nádrže, zatímco některé obce vyhlásily zákaz napouštění bazénů. Zapátrali jsme, kde tato restrikce platí v roce 2020.

Průzračná životadárná tekutina každoročně zdražuje, vodovody však zůstávají poměrně levné. Otevřeme kohoutek – a na vodném zaplatíme kolem 4 haléřů za každý přivedený litr. Kdybychom místo toho koupili balenou vodu, v samoobsluze utratíme řádově stokrát více, respektive v restauraci tisíckrát více.

Mezitím ale čelíme klimatické změně, která způsobuje sucho. Prší méně, než v předchozích dekádách (podle Českého hydrometeorologického ústavu byly loňské srážky 92% oproti průměru z let 1981 až 2010, a 94% oproti průměru z let 1961 až 1990). Ojedinělé kapky přitom narážejí na pevnější terén: betonové silnice, asfaltové chodníky, vyčerpanou a ztvrdlou zemědělskou půdu, lesní mýtiny po odumřelých a pokácených jehličnanech. Navíc stoupla průměrná venkovní teplota (o 1,6 °C , respektive v delším časovém horizontu o 2 °C), takže se vláha rychleji vypařuje. Ve výsledku dlouhodobě ubývají tuzemské vodní zásoby a usychá vegetace.

Nejdříve dotace, potom eventuálně restrikce

Musíme citlivěji pečovat o krajinu, zadržovat srážky a šetřit. Použitou koupelnovou a kuchyňskou vodou můžeme splachovat toaletu, zalévat kytky nebo umývat auto; dešťovka poslouží na praní. Takhle ulevíme životnímu prostředí, a běžná domácnost navíc každoročně ušetří několik tisícovek na vodném. Proto existují státní dotační programy, jako Dešťovka, díky kterým vznikají například retenční nádrže.

Každá jímka nebo odolný strom pomáhá. Ale zatímco někteří občané šetří a vysazují listnáče, jiní mezitím pitnou vodou plní svá soukromá koupaliště. Nejpostiženější obce, kterým hrozí vodárenský kolaps, proto vyhlašují zákaz napouštění bazénů, případně také mytí automobilů nebo zalévání zahrad prostřednictvím místního veřejného vodovodu. Prolétli jsme republiku a níže odkazujeme na příklady, kde jsou nyní privátní aktivity podobně omezeny.

Kde je zákaz napouštění bazénů z veřejného vodovodu (odkazujeme na podrobnosti)

Jihočeský kraj: Český Rudolec, Chotoviny, Malenice, Pluhův Žďár

Jihomoravský kraj: Dlouhá Lhota, Hodonín u Kunštátu, Moravany u Kyjova, Prštice, Rozseč nad Kunštátem, Skrchov

Karlovarský kraj:

Kraj Vysočina: Čachotín, Řečice, Smrčná, Vysoká

Královéhradecký kraj: Bačalky, Bílá Třemešná, Markvartice

Liberecký kraj: Bozkov

Moravskoslezský kraj: Březová, Odry-Veselí

Olomoucký kraj: Bělkovice-Lašťany, Drahanovice, Luká

Pardubický kraj: Čankovice

Plzeňský kraj: Domažlicko, Plískov, Příkosice, Přívětice, Trhanov, Vejprnice

Středočeský kraj: Bratkovice, Bystřice, Čáslav, Hradešín, Chýně, Kolín, Lešany, Obruby, Pyšely, Třebonín, Sedlec-Prčice, Seletice, Skuhrov pod Brdy, Střezimíř, Štěchovice, Vonoklasy, Vrdy

Ústecký kraj:

Zlínský kraj: Pozděchov

Autorka úvodní fotografie: Valeria Boltneva

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno