I lidská společnost podléhá rytmickému koloběhu dnů a nocí, měsíců a ročních období. Celosvětově nejžádanější předpověď počasí připravují norské veřejnoprávní organizace: mediální korporace NRK a meteorologický institut MET. Volně přístupné a dokonale přehledné výstupy jsou inspirací pro český stát, který bohužel nechává vybírat koncesionářské poplatky spíše na povrchní seriály a estrády. Miliony lidí mezitím hledají yr počasí, tedy meteorologickou službu, která mapuje také tuzemské území. Jaké teploty a obecně povětrnostní podmínky můžeme očekávat v následujících 48 hodinách?

yr počasí pro všechny regiony v České republice

Hlavní křivka znázorňuje teplotní změny ve stupních Celsia (°C), přičemž mráz dostává symbolicky modrou barvu. Obrázky slunce, mraku a kapek říkají, jestli bude pravděpodobně slunečno, oblačno, zataženo, nebo deštivo. „yr počasí“ predikuje také orientaci a sílu větru prostřednictvím šipek: Například střelka s malým ocáskem mířící vlevo nahoru předpovídá, že v daný čas bude slabě foukat severozápadním směrem. Níže najdete aktuální grafy pro všechny regionální metropole v České republice (omluvte občasné výpadky): Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem, Zlín.

yr.no Brno

Následující graf můžeme vzhledem k zeměpisné blízkosti použít pro okresy Brno – město, Brno – venkov, Blansko, Vyškov, Znojmo, Břeclav a Hodonín, ačkoli yr počasí mapuje navíc ještě každou oblast zvlášť.

yr.no České Budějovice

Data mohou díky poměrně malým vzdálenostem pomoci v okresech České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor.

yr.no Hradec Králové

Předpověď můžeme aspoň orientační vztáhnout na celý okolní kraj, to znamená na okresy Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Trutnov.

yr.no Jihlava

Následující graf můžeme vzhledem k zeměpisné blízkosti použít pro okresy Žďár nad Sázavou, Jihlava, Třebíč, Havlíčkův Brod a Pelhřimov.

yr.no Karlovy Vary

Data mohou díky poměrně malým vzdálenostem pomoci v okresech Karlovy Vary, Cheb a Sokolov.

yr.no Liberec

Předpověď můžeme aspoň orientační vztáhnout na celý okolní kraj, to znamená na okresy Liberec, Česká Lípa, Jablonec nad Nisou a Semily. Yr počasí, respektive norští meteorologové mapují navíc ještě každou oblast zvlášť.

yr.no Olomouc

Následující graf můžeme vzhledem k zeměpisné blízkosti použít pro okresy Olomouc, Přerov a Prostějov. Na hornatém Šumpersku a Jesenicku bývá chladněji.

yr.no Ostrava

Data mohou díky poměrně malým vzdálenostem pomoci v okresech Ostrava – město, Karviná, Frýdek – Místek, Opava a Nový Jičín. Na hornatém Bruntálsku bývá chladněji.

yr.no Pardubice

Předpověď můžeme aspoň orientační vztáhnout na celý okolní kraj, to znamená na okresy Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí a Pardubice.

yr.no Plzeň

Následující graf můžeme vzhledem k zeměpisné blízkosti použít pro okresy Plzeň – město, Klatovy, Plzeň – sever, Plzeň – jih, Domažlice, Tachov a Rokycany.

yr.no Praha

Data mohou díky poměrně malým vzdálenostem pomoci nejenom v Hlavním městě Praze, ale také v celém Středočeském kraji.

yr.no Ústí nad Labem

Předpověď můžeme aspoň orientační vztáhnout na celý okolní kraj, to znamená na okresy Děčín, Teplice, Chomutov, Ústí nad Labem, Litoměřice, Most a Louny.

yr.no Zlín

Následující graf můžeme vzhledem k zeměpisné blízkosti použít pro okresy Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště a Kroměříž.

Kompletní předpověď „yr počasí“ najdete ZDE.

2 KOMENTÁŘE

  1. Předpověď tentokráte nevyšla! Na Vysočině a v Českých Budějovicích byly odpoledne vydatné srážky. No, stane se.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno