Bezmocně pozorujete, jak zdražuje voda, jídlo i bydlení. Rádi byste si přivydělali, ale pracovali jste celý život, tělo máte unavené a málokterá firma zaměstnává seniory. Takže zůstáváte odkázáni na standardní penzi, která Novým rokem stoupla o pouhé desetikoruny. Stop! Přestaňme fňukat. Politici přece zavedli nová pravidla, díky čemuž penze rostou o stokoruny ročně. A současný kabinet premiéra Andreje Babiše prosadil další úpravy, aby vám ještě větší radost udělala valorizace důchodů 2020. Kalkulačka zvědavcům detailně ukáže celý výpočet – a zároveň netrpělivcům rychle prozradí, kolik pravděpodobně dostanou příští rok.

Seniorům stoupne příjem, nehledě na ekonomický vývoj

Veřejný důchodový systém zdánlivě připomíná tradiční spořitelnu, ve skutečnosti však funguje na principu neustálé mezigenerační solidarity: Dnešní zaměstnanci a podnikatelé prostřednictvím sociálních odvodů platí penze svým rodičům a prarodičům, aby jednou sami byli živeni mladšími spoluobčany. Proto dříve důchody rostly, nebo stagnovaly podle toho, jak šlapala, nebo zpomalovala ekonomika. Například během poslední hospodářské krize sice mzdy pomalu stoupaly, ale inflace postupovala rychleji, takže zaměstnanci reálně chudli, což pocítili také penzisté.

Potom ale nastoupily vlády sociálního demokrata Bohuslava Sobotky a liberála Andreje Babiše, a udělaly takové reformy, aby senioři mohli dostat přidáno výrazněji, nehledě na ekonomiku a celkovou životní úroveň národa. Podle zákona č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění) má nyní starobní penze dvě hlavní složky, stejně jako valorizace důchodů 2020:

 1. Základní výměra = univerzální paušál pro každého starobního důchodce. Nyní představuje 10 % průměrné mzdy, zaokrouhleno na celé desetikoruny nahoru.
 2. Procentní výměra = zásluhová složka z odpracovaných let, sociálních odvodů a vývoje ekonomiky. Stoupá podle průměrné, nebo takzvané seniorské inflace (přednost má vyšší hodnota) a jedné poloviny růstu reálných mezd (opět zohledňujeme zdražování). Nově navíc připočítáváme speciální jednorázový bonus, ve výši 151 Kč.

Potěší vás valorizace důchodů 2020? Kalkulačka napoví

Valorizace důchodů

Dřívější ministr financí, dnes premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) původně valorizaci spíše brzdil. Když socialisté navrhovali 300 Kč nebo 500 Kč, miliardář slovenského původu chtěl přidat jenom 200 Kč nebo 400 Kč. Ale jakmile vyhrál volby a díky prezidentovi sestavil vládu, změnil svoji politiku. Babišův kabinet nyní v Poslanecké sněmovně prosadil, aby procentní výměra stoupla navíc ještě o 151 Kč, nad rámec zákonné valorizace. Souhlasili nejenom sociální demokraté z pozice menšího koaličního partnera, ale taky další členové dolní komory Parlamentu. Pojďme spočítat, o kolik porostou penze příští rok.

Průměrná čísla jsou zavádějící, protože každý jsme originál, ale lepší orientační hodnotu nemáme, takže použijme tuhle. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí stoupne základní složka (o 6,7 %) srovnatelně, jako zásluhová složka (o 5,2 % + 151 Kč). Předpokládaná valorizace důchodů 2020 tedy činí průměrně 6,7 %. V absolutních číslech opět dostanou přidáno více boháči a méně chuďasové, jak uvidíme na následujících příkladech. Rozdíly mezi penzemi jsou však výrazně menší, než mezi mzdami a platy, takže solidarita naší společnosti příliš nechybí.

 • Pokud dostáváte 4 040 Kč (minimální penze), valorizace vychází na 412 Kč.
 • Pokud berete 13 319 Kč (průměrná penze), předpokládaná valorizace činí 894 Kč.
 • Pokud pobíráte 25 000 Kč, novoroční navýšení představuje 1 501 Kč.
 • Nejblahobytnější senior dostává přes 100 000 Kč, takže může připočítat přes 5 400 Kč.

A ještě něco! Zásluhová složka stoupne navíc o 1 000 Kč, jakmile dosáhnete 85. roku života a dále o 2 000 Kč u příležitosti vašich 100. narozenin! 🙂

Chuďasům stát vyplácí ještě příspěvek na bydlení

Potěšila vás plánovaná valorizace důchodů 2020? Kalkulačka hovoří jasnou řečí tvrdých čísel, ale lidské názory se pochopitelně rozcházejí. V diskusním fóru pod článkem najdete komentáře pokojných občanů, kteří volají po klidné debatě a kompromisu – ale také výkřiky extremistů, kterým by nevadily koncentrační tábory. Lidem dobré vůle radíme, jak získat státní příspěvek na bydlení, jak zaplatit energie, vodné a stočné, koncesionářské poplatky nebo svoz odpadu. Naopak příspěvky, které odporují právnímu řádu a zdravému rozumu, nezveřejňujeme a mažeme.

A na závěr redakční komentář, se kterým nemusíte souhlasit

229 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, nevíte, prosím, něco nového o valorizaci příspěvku k důchodu pro rehabilitované politické vězně? Děkuji.

  • Hezký den, Ellis, díky za dobrou otázku. Poslal jsem na Ministerstvo práce a sociálních věcí tento dotaz: „Je, nebo není v jednání případná valorizace příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem, který je vyplácen podle nařízení vlády č. 622/2004 Sb.? A pokud ano, o jakou částku by tento příspěvek mohl být zvýšený?“

   A bohužel přišla tato odpověď: „V tuto chvíli se o ničem takovém nejedná. Současné kroky ve zvýšení základní výměry z 9 na 10 % se týkají všech důchodců a bude záležet na dalším vyjednávání, jakým směrem se bude důchodová reforma ubírat a zda bude řešit i již zmiňovaný problém.“

   Asi jsem Vás nepotěšil, ale děkuji Vám za námět. Příspěvku pro rehabilitované politické vězně se chci průběžně věnovat, a snad nám vláda v budoucnosti udělá větší radost.

 2. Dobrý den, týkala by se případná valorizace všech důchodů, včetně invalidních, stejně jako v tomto roce? Děkuji.

  • Dobrý den, Milane, podle navržené novely zákona má v roce 2019 stoupnout hlavně základní, tedy solidární – fixní složka, která je stejná pro všechny důchody (starobní, invalidní, vdovské a vdovecké, sirotčí). Takže ano, valorizaci pravděpodobně pocítí všichni důchodci, ačkoli konkrétní čísla se budou v různých případech lišit.

 3. Vláda vlastně v roce 2019 posílí pevnou solidární složku důchodu, takže poměrná zásluhová část bude umenšena. Tak sice pomůže penzistům, kteří jsou ohroženi chudobu, ale zase ostrouhají tahouni, kteří tvrdě pracovali a poctivě odváděli vysoké daně (pojistné) do společného rozpočtu. Dříve jsem myslel, že nebylo na důchody a další veřejné výdaje, protože jsou ve vládě lidé, kteří nikdy neřídili ani dvorek se slepicemi a nepostavili ani psí boudu. Nyní svůj původní názor koriguji: Dneska jsou na vrcholu moci vychytralí sofistikovaní podnikatelé, které zajímá jenom jejich prospěch, takže naše společenské problémy řeší pouze na oko. Se slovy: „Sorry jako.“

  • Pane Karle, souhlasím s vámi, že je spravedlivé, aby více profitovali občané, kteří do společného rozpočtu více přispívali: horníci, slévači atp. Logicky.

   Nelíbí se mi vaše narážka na vychytralé podnikatele. Které osvědčené demokraty byste chtěl do vlády? Já předpokládám, že „sofistikovaní“ se vyznají lépe než „křišťálově čistí“! Když pohlédnu o 18 roků zpět, cítím smutek a klidně se nechám vést Lojzou bez důvěry. Nezapomínejte, kolik důchodci dostali přidáno za pana Kalouska.

 4. Redakční komentář sice vypadá krásně, ale – když budeme rodit hodně dětí, máme dvě možnosti. A/ Buď budeme usilovat o vysoký výdělek, ale potomky necháme vyrůstat na ulici, takže vyrostou v pěkná kvítka a v dospělosti stejně nebudou přispívat do důchodového systému. B/ Nebo přestaneme tolik pracovat a budeme pečovat o děti, aby vyrostly v hodnotné lidi, ale kvůli tomu nebudeme mít čas na vydělávání peněz. Takže ať uděláme cokoli, důchod bude mizerný. Ale co takhle vyplácet penze taky podle toho, jak dobré občany jsme vychovali? A kdo děti neměl, ať do důchodového systému povinně přispívá více!

 5. Každoročně jsou valorizovány důchody, a hlavně poslanci sami sobě pořád zvedají platy. Ale zcela opomenuti zůstávají senioři, kteří (často nikoli vlastní vinou!) jsou v důchodovém věku, ale nemají vyměřený starobní důchod, takže pobírají usmolenou hmotnou nouzi a nemají ani na léky!

 6. Přeji Vám krásné léto! Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh, podle kterého starobní důchody porostou rychleji nízkopříjmovým seniorům, a pomaleji ostatním. V kalkulačce můžeme ponechat stejné parametry, jaké jsem tam vepsal už v únoru. Tehdy mi Ministerstvo práce a sociálních věcí, respektive jeho tiskový mluvčí Petr Sulek, napsal:

  „Podle posledního odhadu, z přelomu ledna a února 2018, by zvýšení průměrného starobního důchodu v lednu 2019 podle současného právního stavu mělo činit 598 Kč. Toto zvýšení by bylo rozděleno na zvýšení základní výměry o 210 Kč a zvýšení procentní výměry o 4 %, což u průměrného samostatně vypláceného starobního důchodu činí 388 Kč. Pokud by byl přijat aktuálně připravovaný návrh novely zákona o důchodovém pojištění, který v souladu se současným Programovým prohlášením vlády zvýší základní výměru důchodů z 9 % na 10 % průměrné mzdy, pak by základní výměra byla zvýšena o dodatečných 320 Kč (tj. celkem o 530 Kč) a průměrný starobní samostatně vyplácený důchod by byl od ledna 2019 celkem zvýšen o 918 Kč.“

  A nová ministryně sociálních věcí Jana Maláčová včera v podstatě potvrdila totéž:

  „Jsem ráda, že se nám dnes podařilo v Poslanecké sněmovně vyhrát důležitý boj a od nového roku budou zvýšeny důchody našim seniorům. Díky schválení vládní novely zákona o důchodovém pojištění dojde ke zlepšení jejich životní úrovně, jelikož novela přináší dvě důležité změny. První je zvýšení základní výměry důchodů z dosavadních 9 procent na 10 procent průměrné mzdy, čímž dojde ke zvýšení životní úrovně zejména důchodců s nízkými důchody. Druhou významnou změnou je zvýšení důchodů pro občany starší 85 let o 1000 korun měsíčně. Dnešní schválení novely je důležitým krokem Ministerstva práce a sociálních věcí i ČSSD v plnění Programového prohlášení vlády České republiky a já pevně věřím, že se nám bude i nadále dařit plnit všechny priority, které jsme našim občanům slíbili.“

  V rámci politické korektnosti doplňme, že tuto změnu prosadilo taky hnutí ANO, které vládu vede jakožto větší koaliční partner. Úplně přesnou výši valorizace budeme znát teprve na podzim, kdy bývají vyhlašovány finální částky. Ale velmi pravděpodobně půjde jenom o drobnou korekci, jistě ne v řádu stokorun, oproti kalkulačce, kterou na této stránce vidíte nyní.

  • Dobrý den, máte v kalkulačce (pro výpočet valorizace důchodu) správně uvedeno zvýšení základní výměry? Uvádíte 530 Kč, což by odpovídalo průměrné mzdě 53 000 Kč. Ve skutečnosti je průměrná mzda zhruba 30 000 Kč, takže zvýšení může být maximálně 300 Kč, tedy 1 % průměrné mzdy navíc. Děkuji a přeji hezký den.

  • Omlouvám se, už vaši kalkulačku chápu. Nešlo mi do hlavy dodatečných 210 Kč, musela jsem si důkladně pročíst vaše texty. Nyní už novému výpočtu rozumím: Navýšení základní výměry bude vlastně dvojí. Hezký den.

 7. Dobrý den. Je mi na blití, když naši zákonodárci sami sobě přidají možná až 20 % a důchodci dostanou jenom 7 % navíc. Někteří lidé asi nebudou mít nikdy dost, přestože jsou závislí na státní pokladně, kterou plní pracující a mnohdy podhodnocení občané výrobou. Fandím pirátům a lidem, kteří za svou práci chtějí přiměřenou valorizaci, samozřejmě pokud je, z čeho brát. (Podporuji průběžné financování důchodů.)

 8. Navyšování nejnižších důchodů na úkor vyšších může vést v budoucnu pouze k tomu, že snaživí občané se přestanou tolik snažit, protože beztak nebudou dostatečně odměněni. A ostatní zůstanou stejní, protože vědí, že stát penze přerozdělí, takže mohou žít z cizích peněz. Rovnostářství nikdy nemůže vést k tomu, že se všichni budou mít dobře, ale jenom k tomu, že všichni budou podobně chudí.

 9. Po krátké odmlce Vám opět přeji hezké (babí) léto. Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo tiskovou zprávu, ve které upřesňuje valorizační parametry podle posledních dat Českého statistického úřadu. Znovu jsem tedy upravil kalkulačku na této stránce, oproti předchozí verzi však změny nejsou převratné.

  Stoupne především solidární – základní složka, což jsme asi čekali i proto, že v současné vládě mají hlavní slovo (bývalí nebo dosavadní) komunisti a socialisti. Ministerští úředníci píšou o „definitivním výpočtu valorizace“, ale případné další změny tady budu samozřejmě reflektovat. Přišel mi například dotaz, zda ministerstvo neudělalo chybu ve výpočtu inflace, zjišťuji podrobnosti.

  Kalkulačku jsem změnil nejenom obsahově, ale i formálně, nyní snad poslouží lépe. Načítá se rychleji (už nemá formu tabulky, vložené z jiného webu) a je umístěná výše, abyste na stránce nemuseli trávit příliš mnoho času, pokud nemáte zájem o články.

 10. Nevím, proč důchody nejsou valorizovány plošně. Finanční rozestupy by přece zůstaly. Takhle kdo má malý důchod, dostane směšnou částku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno