Ekonomika zadrhává, ale senioři od Nového roku znovu dostanou přidáno. Valorizace důchodů 2021 reflektuje průměrnou mzdu, která byla realitou ještě před virovou pandemií, za hospodářského rozkvětu. Plánovaný výsledek vám spočítá kalkulačka, svoje názory a pocity potom klidně popište v diskusním fóru.

Valorizační kalkulačka

Logika správného výpočtu

Veřejný důchodový systém zdánlivě připomíná tradiční spořitelnu, ve skutečnosti však funguje díky permanentní mezigenerační solidaritě: Dnešní zaměstnanci a podnikatelé platí peníze svým rodičům a prarodičům, aby jednou sami byli živeni mladšími spoluobčany. Takže důchody valorizujeme, když ekonomika vzkvétá – a zmražujeme poté, co přijde vleklá recese. Podle zákona č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění) každopádně sčítáme dvě složky:

 1. Základní výměru = univerzální paušál pro každého důchodce, přesněji 10 % průměrné tuzemské mzdy, který zaokrouhlujeme na celé desetikoruny nahoru.
 2. Procentní výměru = zásluhový příplatek, na který jste střádali prostřednictvím sociálního pojištění.

Průměrná novoroční valorizace má vyrovnávat inflaci (o kolik zdražilo zboží všem, nebo speciálně seniorům, upřednostňujeme vyšší hodnotu) + napodobovat polovinu meziročního růstu reálných mezd (respektive jejich kupní síly). Raději přepočítejme konkrétní případy.

Valorizace důchodů 2021 na příkladech

Starobní penze reflektují tuzemskou ekonomickou situaci, avšak musíme zohlednit určitou setrvačnost. Nějakou dobu trvá, než podniky vyrovnají své účty, statistici vše spočítají a úředníci vyřídí formality. Valorizace důchodů proto probíhá zpožděně, podle předloňských čísel a stát přitom odhaduje současný stav.

Podle Českého statistického úřadu a připravovaného vládního nařízení v roce 2021 stoupne: základní výměra o 60 Kč a procentní výměra o 7,1 %. Průměrná valorizace vyjde dohromady na 5,8 %, protože seniorská inflace dosáhla 3,8 % a polovina reálného mzdového růstu činila 2 % (3,8 % + 2 % = 5,8 %). A nyní spočítejme plánovanou novoroční valorizaci na konkrétních příkladech:

Zásluhová složka navíc stoupne, jakmile oslavíte následující životní jubilea:

 • o 1 000 Kč, jakmile dosáhnete 85. roku
 • o 2 000 Kč, jakmile dosáhnete 100. roku

Sociální dávky pro chudé seniory

Ekonomika vrávorá kvůli koronavirové pandemii, ale valorizace důchodů 2021 vychází relativně příjemně. Ještě předtím očekávejme jednorázový vánoční příspěvek 5 000 Kč. Pokud přesto máte finanční problémy, požádejte o příslušnou sociální dávku: příspěvek na bydlení, případně také doplatek na bydlení nebo mimořádnou okamžitou pomoc. Svoje názory a emoce popište v diskusním fóru, které naleznete pod tímto článkem a kde během několika let konfrontovaly své postoje nejrůznější osobnosti.

Podrobnosti o státních důchodech

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com

230 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, nevíte, prosím, něco nového o valorizaci příspěvku k důchodu pro rehabilitované politické vězně? Děkuji.

  • Hezký den, Ellis, díky za dobrou otázku. Poslal jsem na Ministerstvo práce a sociálních věcí tento dotaz: „Je, nebo není v jednání případná valorizace příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem, který je vyplácen podle nařízení vlády č. 622/2004 Sb.? A pokud ano, o jakou částku by tento příspěvek mohl být zvýšený?“

   A bohužel přišla tato odpověď: „V tuto chvíli se o ničem takovém nejedná. Současné kroky ve zvýšení základní výměry z 9 na 10 % se týkají všech důchodců a bude záležet na dalším vyjednávání, jakým směrem se bude důchodová reforma ubírat a zda bude řešit i již zmiňovaný problém.“

   Asi jsem Vás nepotěšil, ale děkuji Vám za námět. Příspěvku pro rehabilitované politické vězně se chci průběžně věnovat, a snad nám vláda v budoucnosti udělá větší radost.

 2. Dobrý den, týkala by se případná valorizace všech důchodů, včetně invalidních, stejně jako v tomto roce? Děkuji.

  • Dobrý den, Milane, podle navržené novely zákona má v roce 2019 stoupnout hlavně základní, tedy solidární – fixní složka, která je stejná pro všechny důchody (starobní, invalidní, vdovské a vdovecké, sirotčí). Takže ano, valorizaci pravděpodobně pocítí všichni důchodci, ačkoli konkrétní čísla se budou v různých případech lišit.

 3. Vláda vlastně v roce 2019 posílí pevnou solidární složku důchodu, takže poměrná zásluhová část bude umenšena. Tak sice pomůže penzistům, kteří jsou ohroženi chudobu, ale zase ostrouhají tahouni, kteří tvrdě pracovali a poctivě odváděli vysoké daně (pojistné) do společného rozpočtu. Dříve jsem myslel, že nebylo na důchody a další veřejné výdaje, protože jsou ve vládě lidé, kteří nikdy neřídili ani dvorek se slepicemi a nepostavili ani psí boudu. Nyní svůj původní názor koriguji: Dneska jsou na vrcholu moci vychytralí sofistikovaní podnikatelé, které zajímá jenom jejich prospěch, takže naše společenské problémy řeší pouze na oko. Se slovy: „Sorry jako.“

  • Pane Karle, souhlasím s vámi, že je spravedlivé, aby více profitovali občané, kteří do společného rozpočtu více přispívali: horníci, slévači atp. Logicky.

   Nelíbí se mi vaše narážka na vychytralé podnikatele. Které osvědčené demokraty byste chtěl do vlády? Já předpokládám, že „sofistikovaní“ se vyznají lépe než „křišťálově čistí“! Když pohlédnu o 18 roků zpět, cítím smutek a klidně se nechám vést Lojzou bez důvěry. Nezapomínejte, kolik důchodci dostali přidáno za pana Kalouska.

   • „Které osvědčené demokraty byste chtěl do vlády?“ Tohle možná Karel neví, ale rozhodně už mu doteklo, že současný premiér není poctivý a má jít od válu – což někteří občané zřejmě ještě nechápou a hledají na internetu, kým budou spaseni…

 4. Redakční komentář sice vypadá krásně, ale – když budeme rodit hodně dětí, máme dvě možnosti. A/ Buď budeme usilovat o vysoký výdělek, ale potomky necháme vyrůstat na ulici, takže vyrostou v pěkná kvítka a v dospělosti stejně nebudou přispívat do důchodového systému. B/ Nebo přestaneme tolik pracovat a budeme pečovat o děti, aby vyrostly v hodnotné lidi, ale kvůli tomu nebudeme mít čas na vydělávání peněz. Takže ať uděláme cokoli, důchod bude mizerný. Ale co takhle vyplácet penze taky podle toho, jak dobré občany jsme vychovali? A kdo děti neměl, ať do důchodového systému povinně přispívá více!

 5. Každoročně jsou valorizovány důchody, a hlavně poslanci sami sobě pořád zvedají platy. Ale zcela opomenuti zůstávají senioři, kteří (často nikoli vlastní vinou!) jsou v důchodovém věku, ale nemají vyměřený starobní důchod, takže pobírají usmolenou hmotnou nouzi a nemají ani na léky!

 6. Přeji Vám krásné léto! Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh, podle kterého starobní důchody porostou rychleji nízkopříjmovým seniorům, a pomaleji ostatním. V kalkulačce můžeme ponechat stejné parametry, jaké jsem tam vepsal už v únoru. Tehdy mi Ministerstvo práce a sociálních věcí, respektive jeho tiskový mluvčí Petr Sulek, napsal:

  „Podle posledního odhadu, z přelomu ledna a února 2018, by zvýšení průměrného starobního důchodu v lednu 2019 podle současného právního stavu mělo činit 598 Kč. Toto zvýšení by bylo rozděleno na zvýšení základní výměry o 210 Kč a zvýšení procentní výměry o 4 %, což u průměrného samostatně vypláceného starobního důchodu činí 388 Kč. Pokud by byl přijat aktuálně připravovaný návrh novely zákona o důchodovém pojištění, který v souladu se současným Programovým prohlášením vlády zvýší základní výměru důchodů z 9 % na 10 % průměrné mzdy, pak by základní výměra byla zvýšena o dodatečných 320 Kč (tj. celkem o 530 Kč) a průměrný starobní samostatně vyplácený důchod by byl od ledna 2019 celkem zvýšen o 918 Kč.“

  A nová ministryně sociálních věcí Jana Maláčová včera v podstatě potvrdila totéž:

  „Jsem ráda, že se nám dnes podařilo v Poslanecké sněmovně vyhrát důležitý boj a od nového roku budou zvýšeny důchody našim seniorům. Díky schválení vládní novely zákona o důchodovém pojištění dojde ke zlepšení jejich životní úrovně, jelikož novela přináší dvě důležité změny. První je zvýšení základní výměry důchodů z dosavadních 9 procent na 10 procent průměrné mzdy, čímž dojde ke zvýšení životní úrovně zejména důchodců s nízkými důchody. Druhou významnou změnou je zvýšení důchodů pro občany starší 85 let o 1000 korun měsíčně. Dnešní schválení novely je důležitým krokem Ministerstva práce a sociálních věcí i ČSSD v plnění Programového prohlášení vlády České republiky a já pevně věřím, že se nám bude i nadále dařit plnit všechny priority, které jsme našim občanům slíbili.“

  V rámci politické korektnosti doplňme, že tuto změnu prosadilo taky hnutí ANO, které vládu vede jakožto větší koaliční partner. Úplně přesnou výši valorizace budeme znát teprve na podzim, kdy bývají vyhlašovány finální částky. Ale velmi pravděpodobně půjde jenom o drobnou korekci, jistě ne v řádu stokorun, oproti kalkulačce, kterou na této stránce vidíte nyní.

  • Dobrý den, máte v kalkulačce (pro výpočet valorizace důchodu) správně uvedeno zvýšení základní výměry? Uvádíte 530 Kč, což by odpovídalo průměrné mzdě 53 000 Kč. Ve skutečnosti je průměrná mzda zhruba 30 000 Kč, takže zvýšení může být maximálně 300 Kč, tedy 1 % průměrné mzdy navíc. Děkuji a přeji hezký den.

  • Omlouvám se, už vaši kalkulačku chápu. Nešlo mi do hlavy dodatečných 210 Kč, musela jsem si důkladně pročíst vaše texty. Nyní už novému výpočtu rozumím: Navýšení základní výměry bude vlastně dvojí. Hezký den.

 7. Dobrý den. Je mi na blití, když naši zákonodárci sami sobě přidají možná až 20 % a důchodci dostanou jenom 7 % navíc. Někteří lidé asi nebudou mít nikdy dost, přestože jsou závislí na státní pokladně, kterou plní pracující a mnohdy podhodnocení občané výrobou. Fandím pirátům a lidem, kteří za svou práci chtějí přiměřenou valorizaci, samozřejmě pokud je, z čeho brát. (Podporuji průběžné financování důchodů.)

 8. Navyšování nejnižších důchodů na úkor vyšších může vést v budoucnu pouze k tomu, že snaživí občané se přestanou tolik snažit, protože beztak nebudou dostatečně odměněni. A ostatní zůstanou stejní, protože vědí, že stát penze přerozdělí, takže mohou žít z cizích peněz. Rovnostářství nikdy nemůže vést k tomu, že se všichni budou mít dobře, ale jenom k tomu, že všichni budou podobně chudí.

 9. Po krátké odmlce Vám opět přeji hezké (babí) léto. Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo tiskovou zprávu, ve které upřesňuje valorizační parametry podle posledních dat Českého statistického úřadu. Znovu jsem tedy upravil kalkulačku na této stránce, oproti předchozí verzi však změny nejsou převratné.

  Stoupne především solidární – základní složka, což jsme asi čekali i proto, že v současné vládě mají hlavní slovo (bývalí nebo dosavadní) komunisti a socialisti. Ministerští úředníci píšou o „definitivním výpočtu valorizace“, ale případné další změny tady budu samozřejmě reflektovat. Přišel mi například dotaz, zda ministerstvo neudělalo chybu ve výpočtu inflace, zjišťuji podrobnosti.

  Kalkulačku jsem změnil nejenom obsahově, ale i formálně, nyní snad poslouží lépe. Načítá se rychleji (už nemá formu tabulky, vložené z jiného webu) a je umístěná výše, abyste na stránce nemuseli trávit příliš mnoho času, pokud nemáte zájem o články.

 10. Nevím, proč důchody nejsou valorizovány plošně. Finanční rozestupy by přece zůstaly. Takhle kdo má malý důchod, dostane směšnou částku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno