Nákupní horečka letos propukne 25. listopadu. Čechy přitahuje především elektronika, ale populární jsou také šperky, parfémy, oděvy nebo boty. Sepsali jsme seznam nejatraktivnějších značek a internetových obchodů, kde lidé nejčastěji hledají „Black Friday 2022“.

„Černý pátek“ symbolizuje hospodářskou krizi

V Betlémě, stejně jako v Praze nebo New Yorku nyní ubývá slunečního světla a klesají venkovní teploty. Právě v tomto ročním období, jenomže na začátku našeho letopočtu údajně vyrazili na cestu orientální králové: Kašpar, Melichar a Baltazar. Nesli drahé kovy (zlato) a starověké voňavky (kadidlo, myrhu), které potom darovali novorozenému Ježíškovi.

Daleko později, ale také na podzim, začala Velká hospodářská krize. V tomto případě známe přesná data: Ve čtvrtek 24. října 1929 na newyorské burze propukla panika. Po mnohaletém cenovém růstu náhle praskla úvěrová a investiční bublina. Zadlužení spekulanti chtěli hromadně prodávat svoje akcie, ale nenacházeli kupce. Nastaly „černé dny“, kdy padaly ceny. Spekulanti krachovali a stahovali dolů své věřitele. Zaměstnavatelé propouštěli zaměstnance, Američané přestávali investovat do nalomeného Německa, zoufalí lidé uvěřili šílencům… A krize vyvrcholila druhou světovou válkou.

Black Friday připadá na 25. listopad 2022

Národní ekonomiky, ale také různé historické události spolu souvisejí. Každoročně vyrážíme na podzimní nákupy, abychom sehnali vánoční dárky pro svoji rodinu – podobně jako orientální králové nesli nadílku pro Ježíška. Obchodníci vycházejí naší poptávce vstříc, když inzerují „rekordní slevy“, „výhodné akce“ a „likvidační výprodeje“. Lákají na takzvaný „Černý pátek“, abychom měli pocit, že ceny prudce spadnou podobně jako na začátku hospodářské krize.

„Black Friday“ následuje hned po čtvrtém listopadovém čtvrtku, podle americké tradice:

 • 25. listopadu 2022
 • 24. listopadu 2023
 • 29. listopadu 2024
 • 28. listopadu 2025
 • 27. listopadu 2026
 • 26. listopadu 2027
 • 24. listopadu 2028
 • 23. listopadu 2029
 • 29. listopadu 2030
 • 28. listopadu 2031

Seznam nejpopulárnějších obchodů a značek

Češi samozřejmě mají svoje specifické preference, ale do internetových vyhledávačů zadávají spíše anglické sousloví „Black Friday 2022“, než jeho český překlad. Přitom přidávají také konkrétní produktové okruhy, obchody nebo značky. Nejvyhledávanější jsou Alza, Top Shop, Datart, Pandora, Heureka, Mironet, Notino, Okay, Planeo a Mall, za nimi následují další.

Seznam nejžádanějších internetových obchodů:

Autor úvodní ilustrační fotografie: Gustavo Fring

2 KOMENTÁŘE

 1. Já myslím, že Black Friday v posledních letech probíhá permanentně, od Nového roku do Silvestra :-).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno