Nejobětavější matky a otcové dostanou pravidelný příplatek ke svému starobnímu důchodu. Za každé odrostlé dítě, na jehož výchově měli hlavní podíl, obdrží 500 Kč/měsíc. Oprávněné matky získají takzvané VÝCHOVNÉ automaticky. Zasloužilí otcové se svého bonusu dočkají, až se přihlásí na České správě sociálního zabezpečení. Úředníci zveřejnili vzorový tiskopis – Žádost o výchovné k důchodu.

Česká republika potřebuje silnou ekonomiku, která uživí podnikatele, zaměstnance, důchodce i děti. Ovšem nejmenší občánci vyžadují také individuální péči, aby z nich nevyrostli darebáci, ale dobří lidé. Až dospějí, převezmou nekonečnou mezigenerační štafetu. Navážou na naši práci a zaplatí starobní důchody svým rodičům, ale také bezdětným seniorům.

Takže výkonná ekonomika nestačí, potřebujeme i funkční rodinu. Proto mnohé matky a někteří otcové zůstávají doma, kde se starají o svoje malé potomky. Vychovávají novou generaci a přitom pobírají sociální dávky nebo na zkrácený úvazek brigádničí. Zatímco kolegové dělají kariéru, bohatnou a platí vysoké sociální pojištění, aby ve stáří dostali patřičný starobní důchod. Všechno do sebe zapadá, ale otázka zní, jak odměníme zásluhy jednotlivých aktérů.

Základní a procentní výměra

Matky získávají starobní důchod dříve než otcové a bezdětné dámy. Například žena, která se narodila 1. 1. 1962 a vychovala 2 děti, dosáhne důchodového věku 1. 3. 2025. Zatímco její mužský vrstevník získá starobní důchod až 1. 7. 2026, nehledě na jeho rodičovské a výchovné zásluhy.

Ale výhody a nevýhody jsou relativní. Průměrný mužský starobní důchod je vyšší než 18 000 Kč/měsíc. Zatímco typická česká seniorka nedostává ani 16 000 Kč/měsíc. Státní důchody přitom mají základní a procentní výměru:

  • Základní výměra je pro všechny stejná, představuje 10 % průměrné celostátní mzdy. V roce 2023 stoupne na 4 040 Kč/měsíc.
  • Procentní výměra záleží na délce a výšce vašeho sociálního pojištění. Čím déle a více jste přispívali do veřejného důchodového systému, tím lépe.

Kdo dostane dalších 500 Kč/měsíc

Důchodový věk se průběžně zvyšuje a časem bude sjednocen na 65 letech. Ale lidé, kteří upřednostnili rodinu před kariérou, zanedlouho získají nový bonus. Od 1. 1. 2023 bude procentní výměra jejich starobního důchodu zvýšena o takzvaně výchovné. K obvyklé novoroční valorizaci dostanou dalších 500 Kč za každé dítě, na jehož výchově mají hlavní zásluhu. Konkrétně jde o tyto případy:

  • Dítě jste vychovávali minimálně 10 let v intervalu, který začíná jeho narozením a končí jeho plnoletostí.
  • Dítě jste vychovávali minimálně 5 let v intervalu, který začíná jeho 8. a končí jeho 18. narozeninami, a péče nebyla ukončena před dosažením jeho plnoletosti.
  • Dítě jste vychovávali od jeho narození do jeho smrti, pokud zemřelo po svých 5. narozeninách.

Tiskopis – Žádost o výchovné k důchodu

Obětavé matky dostanou příplatek automaticky, protože svoje rodičovské zásluhy dokládaly, už když žádaly o starobní důchod. Oprávnění otcové získají svoji pravidelnou bonusovou pětistovku, až vyplní žádost o výchovné. Elektronický formulář najdete, vyplníte a odevzdáte na webu České správy sociálního zabezpečení. Úředníci vydali také oficiální tiskopisy, které stáhnete pod následujícími odkazy: první pro vlastní dítě, druhý pro jiné ratolesti.

Tiskopis – Žádost o výchovné za vlastní dítě

tiskopis-zadost-o-vychovne-vlastni-dite.pdf

Tiskopis – Žádost o výchovné za jiné dítě

tiskopis-zadost-o-vychovne-jine-dite.pdf

Odkazy na klíčové zdroje

Autorka úvodní fotografie: Alena Darmel

3 KOMENTÁŘE

  1. proč jsem nedostala výchovné. do starobního důchodu jsem automaticky přešla v říjnu/22 po dovršení 65 let. vychovala jsem jedno dítě. tento příspěvek jsem v lednu/23 nedostala. děkuji za odpověď

  2. dobry den,jsem vdovec a mel jsem a dve dcery,jedna je uz22let po smrti a druha zije,mam narok na vychovne k duchodu,je mi74let a jsem v duchodu11let,prosim jak postupovat,dekuje Herian

  3. Jsem 9 roků vdovec. Vychoval jsem s manželkou dva syny. Při podání žádosti o příspěvek za výchovné,se ptám zda mám na tento příspěvek nárok. Děkuji za odpověď.Kryl Josef.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno