Česká republika zachraňuje svoje chudé občany, aby nespadli na společenské dno. Oprávněným žadatelům vyplácí peníze anebo rozdává poukázky na nákup nutného zboží, na bydlení, či na opravu základních domácích spotřebičů. Zrekapitulujme, komu pomohou sociální dávky v roce 2022.
Idealisté dumají o nepodmíněném základním příjmu, ale český solidární systém zůstává selektivní a adresný. Máme 16 nepojistných sociálních dávek, přičemž každá sleduje nějaký dílčí praktický účel a náleží určité slabé sociální skupině. Některé příspěvky, přídavky a doplatky vypadají podobně, ovšem zdání klame. Jednotlivé sociální dávky tvoří komplexní záchrannou síť, navazují na sebe a vzájemně se doplňují, ale duplicity mezi nimi nenajdete.
Žádosti přijímá a vyřizuje Úřad práce, kde seženete také oficiální formuláře. Jestli vám scházejí peníze na jídlo, na bydlení nebo prostě na normální život, projděte následující seznam sociálních dávek. Pravděpodobně naleznete podpůrný program, který odpovídá vašim potřebám. Potom zajděte na nejbližší „pracák“, poproste o náležitý formulář a vyplňte předepsané údaje, abyste zjistili, jestli máte nárok na kýženou podporu.
Dávky v hmotné nouzi
Základy společenské solidarity představuje zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, kde najdeme tyto položky:
- Mimořádná okamžitá pomoc slouží na jednorázový výdaj (třeba na nové topení).
- Příspěvek na živobytí pravidelně pomáhá chudému člověku, aby neumřel hlady.
- Doplatek na bydlení chrání nejslabší lidi před bezdomovectvím.
Dávky státní sociální podpory
Lidskou důstojnost zachraňuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, který sahá od porodu až po pohřeb:
- Příspěvek na bydlení existuje proto, abyste za svůj útulný domov neplatili více, než 30 % (v Praze 35 %) svých čistých příjmů.
- Porodné jednorázově potěší nízkopříjmovou rodinu, která vychovává novorozence.
- Rodičovský příspěvek náleží matkám a otcům, pokud vychovávají dítě mladší 4 let.
- Přídavek na dítě pomáhá chudým rodinám, dokud vyživují chlapce či dívku.
- Pohřebné kompenzuje náklady tam, kde se smrt týká nezaopatřeného dítěte.
Dávky pro zdravotně postižené
Hendikepovaní a nemohoucí jedinci naleznou zastání v zákonech č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 329/2011 Sb., o poskytování sociálních dávek postiženým osobám.
- Příspěvek na péči znamená dotaci pro osamocené lidi, pokud potřebují pečovatele.
- Příspěvek na mobilitu patří jedincům, kteří mají pohybové nebo orientační potíže.
- Příspěvek na zvláštní pomůcku jde na stavební úpravy, slepecké vybavení, psy apod.
Výplata a kompenzace pro pěstouny
Zachránci opuštěných chlapců a děvčat získají oporu v zákonu č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně nezletilých dětí.
- Odměna pro osobu v evidenci znamená výplatu pro občasného pěstouna, který zůstává v pohotovosti.
- Příjmy stálého pěstouna jsou jednorázové (při převzetí dítěte, na auto) a pravidelné (mzda, na úhradu dětských potřeb).
Náhradní výživné nebo solidární příspěvek
Další subvence vyplývají ze zákona č. 588/2020 Sb., o náhradním výživném. Poslanci přijali také nový zákon č. 66/2022 Sb., aby podpořili nekomerční ubytovací kapacity pro válečné uprchlíky, kteří prchají před brutální ruskou armádou.
- Náhradní výživné zasluhují chlapci a dívky, jejichž otci nebo matky neplatí alimenty.
- Příspěvek pro solidární domácnost značí dotaci pro občana, který bezplatně a důstojně ubytoval válečné uprchlíky.
- Humanitární dávka zůstane samotnému válečnému uprchlíkovi.
Pojistné „sociální dávky“ v roce 2022
Právě jsme vyjmenovali solidární programy pro chudé lidi, kteří skončili špatně navzdory svojí snaze, nebo třeba nikdy nepracovali. Pokud vyděláváte a platíte státu povinné odvody, pravděpodobně dostanete víc.
Jakmile nastane příslušná pojistná událost (nemoc, stáří apod.), dlouhodobí plátci sociálního pojištění mají nárok na: podporu v nezaměstnanosti, nemocenskou, mateřskou nebo otcovskou, ošetřovné, starobní, vdovský či vdovecký, sirotčí a invalidní důchod. O první uvedenou pojistnou dávku případně požádejte na Úřadu práce, ostatní přiznává Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).
Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com
Dobrý den, měla jsem úraz v dopravním prostředku. Dělám na dohodu o pracovní činnosti, teď jsem na neschopence, beru hmotnou nouzi. Jak se taková situace řeší?
Dobrý den, Jitko, pokud jste si platila nemocenské (nikoli jenom zdravotní!) pojištění, máte právo na protiplnění, podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem. Pokud šlo o pracovní úraz, můžete žádat o náhradu za ztrátu na výdělku – podrobnosti ZDE. Kdybyste naneštěstí měla trvalé následky, připadá v úvahu invalidní důchod. A jinak mě bohužel nenapadá nic jiného, než sociální dávky, například právě hmotná nouze (příspěvek na živobytí, eventuálně mimořádná okamžitá pomoc) nebo podpora formou příspěvku na bydlení. Přeji Vám co nejrychlejší uzdravení!