Česká republika reaguje na ruskou válečnou agresi, energetickou krizi a vysokou inflaci. Zachraňuje svoje občany, aby předešla osobním tragédiím a sociálním nepokojům. Všem domácnostem proplatí slevu na energie. Důchodce odmění za každé vychované dítě. Rozdává také peníze a nákupní poukázky na potraviny, drogerii, bydlení nebo nové spotřebiče. Zrekapitulujme, komu pomohou sociální dávky v roce 2023.
- Formuláře a internetové aplikace
- Pomoc v hmotné nouzi
- Státní sociální podpora
- Dávky pro zdravotně postižené
- Podpora pěstounských rodin
- Jiné dávky pro děti a rodiče
- Příspěvky ve válečném balíčku
- Pojistné dávky
Formuláře a internetové aplikace
Idealisté dumají o nepodmíněném základním příjmu, který by náležel každému občanovi, automaticky a v jednotné výši. Ale český sociální systém zůstává podmíněný a adresný. Každý příspěvek, přídavek a doplatek je věnován určité ohrožené společenské skupině, a jeho výše závisí na skutečných individuálních potřebách. Jakmile spadnete do existenčních problémů, neváhejte a poproste o pomoc.
- O peníze požádejte osobně, na nejbližší pobočce Úřadu práce. Tam dostanete papírový formulář, abyste vyplnili potřebné informace (například svoje příjmy a výdaje).
- Nebo využijte internetové aplikace, které provozuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zde požádejte o příspěvky na bydlení, na děti či na válečné uprchlíky.
Pomoc v hmotné nouzi
Základem společenské solidarity je zákon č. 111/2006 Sb. (o pomoci v hmotné nouzi), kde najdeme tyto položky:
- Mimořádná okamžitá pomoc slouží na jednorázový výdaj (třeba na nová kamna).
- Příspěvek na živobytí pravidelně pomáhá chudému člověku, aby neumřel hlady.
- Doplatek na bydlení chrání nejslabší lidi před bezdomovectvím.
Státní sociální podpora
Lidskou důstojnost zachraňuje zákon č. 117/1995 Sb. (o státní sociální podpoře), který začíná porodem a končí až pohřbem:
- Příspěvek na bydlení existuje proto, abyste za svůj útulný domov neplatili více, než 30 % (v Praze 35 %) svých čistých příjmů.
- Porodné potěší nízkopříjmovou rodinu, která vychovává novorozence.
- Rodičovský příspěvek náleží matkám a otcům, pokud vychovávají dítě mladší 4 let.
- Přídavek na dítě pomáhá chudým rodinám, dokud vyživují chlapce či dívku.
- Pohřebné kompenzuje náklady tam, kde se smrt týká nezaopatřeného dítěte.
Dávky pro zdravotně postižené
Hendikepovaní a nemohoucí jedinci naleznou zastání v zákonech č. 108/2006 Sb. (o sociálních službách) a č. 329/2011 Sb. (o poskytování sociálních dávek postiženým osobám).
- Příspěvek na péči znamená dotaci pro osamocené lidi, pokud potřebují pečovatele.
- Příspěvek na mobilitu patří jedincům, kteří mají pohybové nebo orientační potíže.
- Příspěvek na zvláštní pomůcku jde na stavební úpravy, slepecké vybavení, psy apod.
Podpora pěstounských rodin
Pěstouni a jejich svěřenci najdou oporu v zákoně č. 359/1999 Sb. (o sociálně-právní ochraně nezletilých dětí).
- Pěstouni dostávají pravidelnou odměnu nebo mzdu. Když přebírají svěřené dítě a kupují automobil, získají ještě další jednorázové příspěvky.
- Nezletilé dítě dostává kapesné. Jakmile dospěje nebo dosáhne plné svéprávnosti, následuje pravidelný či jednorázový zaopatřovací příspěvek.
Jiné dávky pro děti a rodiče
Další subvence vyplývají ze zákonů č. 588/2020 Sb. (o náhradním výživném), č. 196/2022 Sb. (o jednorázovém příspěvku na dítě) a č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění).
- Náhradní výživné obdrží chlapci a dívky, jejichž otci nebo matky neplatí alimenty.
- Jednorázový příspěvek na dítě pomáhá nezletilým jedincům, aby překonali inflaci.
- Výchovné znamená důchodový příplatek pro důchodce, kteří vychovali dítě.
Příspěvky ve válečném balíčku
Poslanci sepsali také nový zákon č. 66/2022 Sb., aby podpořili ukrajinské uprchlíky, kteří prchají před ruskou armádou. Speciální příspěvek dostávají rovněž jejich čeští hostitelé. A všechny domácnosti mají slíbenou slevu na energie.
- Příspěvky na elektřinu, plyn a teplo značí slevu pro domácnosti.
- Příspěvek pro solidární domácnost představuje dotaci pro občana, který bezplatně a důstojně ubytoval válečné uprchlíky.
- Humanitární dávka zůstane samotnému válečnému uprchlíkovi.
Pojistné „sociální dávky“ v roce 2023
Právě jsme vyjmenovali solidární programy, na které mají nárok chudí občané nebo váleční uprchlíci. Nicméně pokud jste státu dlouhodobě platili sociální pojištění, pravděpodobně dostanete víc. Na další kompenzace mají právo i mnozí polosirotci, sirotci, vdovy a vdovci, kterým zemřel pojištěný rodič, manžel nebo manželka.
Tentokrát nejde o žádnou almužnu, ale o předplacenou pojistnou dávku. Kdybyste osiřeli, otěhotněli, ztratili zaměstnání, onemocněli nebo ovdověli, možná vám pomůže: podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci, nemocenská, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, mateřská, otcovská, krátkodobé a dlouhodobé ošetřovné, starobní, vdovský a vdovecký, sirotčí a invalidní důchod.
Nezaměstnaným pomáhá Úřad práce. Ostatní pojistné dávky řeší Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).
Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com
Dobrý večer chtěla bych vás poprosit o radu přistěhovala jsem se do Prahy momentálně jsem bez práce .pracovat jsem v Děčíně jen na záskoky proto jsem přišla opět do Prahy mam 3 děti vím že jsem si pronajali drah být ale nejsou pro mě moc možností bydlení. Ale aby dali půlku na nájem a ní tolik na živobytí neberu . chybí mi na nájem i když dám celou částku z živobytí tak to nezaplatil na jinej být nemám co mám dělat skusila vše
Dobrý den,měl bych prosbu.Kamarád byl celý život v dětském domově-léčí se s psychikou.Bohužel má velké problémy a žije na ulici.Občas mu pomáhá jeho kamarádka -dává mu jídlo a nějaké drobné na pivo.Jelikož je to dobrý člověk-nekrade, tak mu pomáhají i jiní lidé.Na úřadě mu nechtějí dát -hmotnou nouzi.Chtějí po něm kde spí na lavičce,proč není špinavý a kde má baťoh atd.On někdy přespává u kamarádky…jak to jde.Brigády občas měl ale nezaplatili mu…dali mu jídlo a pití a konec!!!Pracovat nemůže jelikož je psychicky nemocný a stačí, když na něj zvýší hlas-okamžitě končí.Co má tento člověk dělat. Děkuji Bartko
Dobrý den chci se zeptat počítá se bolestné do příjmů na hmotné nouzi a při příspěvků na bydleni?děkuji,,..
Dobrý den, měla jsem úraz v dopravním prostředku. Dělám na dohodu o pracovní činnosti, teď jsem na neschopence, beru hmotnou nouzi. Jak se taková situace řeší?
Dobrý den, Jitko, pokud jste si platila nemocenské (nikoli jenom zdravotní!) pojištění, máte právo na protiplnění, podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem. Pokud šlo o pracovní úraz, můžete žádat o náhradu za ztrátu na výdělku – podrobnosti ZDE. Kdybyste naneštěstí měla trvalé následky, připadá v úvahu invalidní důchod. A jinak mě bohužel nenapadá nic jiného, než sociální dávky, například právě hmotná nouze (příspěvek na živobytí, eventuálně mimořádná okamžitá pomoc) nebo podpora formou příspěvku na bydlení. Přeji Vám co nejrychlejší uzdravení!
Dobrý den pane Woff-včera jsem vás poprosil o radu-pro kamaráda, který žije na ulici a je psychicky nemocný.Bohužel odpověd od vás jsem nezahlédl.Josef
Mohu poprosit o radu?
Mám známou, nyní v sedmém měsíci těhotenství. Nemá odpracováno a tak nemá nárok na podporu, teď ji nikdo nezaměstná, bydlí u rodičů ale vztahy mezi ní a jimi jsou na bodu mrazu, tak se soužití dá srovnat se slušnou ponorkou. Několikrát ji už i vyhodili na ulici. Vlastním bydlením by se situace mohla uklidnit. Má nárok na nějaký příspěvek na bydlení aby se mohla osamostatnit?
Děkuji za odpověď, možná je to naivní dotaz ale za něj nic nedám
Dobry den jsem 47 lety otec samoživitel 6 lete dcery. Pobírám částečný invalidní důchod 1.stupně ve výši 5311 Kč. A pracuji u ochranné společnosti kde si vydělám 10.000 Kč. Dcera u mne bydli od 1.7.2017 což i soud potvrdil,a určil matce výživné 500 Kč měsíčně s tím že dlužné výživné za dobu od 1.7.2017 do 30.11.2017 ve výši 2500 Kč je matka povinna zaplatit do tři dnu od doručeni rozhodnuti, k rukám otce . Jenže do dnešního dne jsem neobdržel ani korunu. Soud proběhl 13:11.2017 Jenže matka si dopis nevyzvedla takže rozsudek nenabyl právní moci. Proto je třeba počkat ještě 15 dni. Chtěl bych se zeptat kdy a o jaké dávky či podpory můžu žádat a kde a jestli je dostanu zpětně? ? Bydlíme totiž v Havířově ale já mam trvaly pobyt ve Václavovicích což je Ostrava. Za pomoc děkuji. Chromčák
Dobrý den,
v našem městě je hodně občanů závislých na sociálních dávkách (i mladí, kteří nikdy nepracovali). Podle současné módy jich hodně chová psa, za kterého neplatí povinné poplatky. Je možné to nějak regulovat?
Děkuji za odpověď a zdravím
Jana Kadaníková
Dobrý den, má čerstvý absolvent VOŠ nárok na životní minimum?
Dobrý den, paní Nováková, takzvané životní minimum se počítá dohromady pro všechny lidi, kteří společně hospodaří v jedné domácnosti. (Kalkulačku případně najdete pod TÍMTO odkazem). Pokud příjem celé domácnosti (například rodičů + dětí) bez nákladů na bydlení nedosahuje jejich životního minima, většinou dostane příspěvek na živobytí (+ obvykle ještě příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení). Méně peněz pobírají relativně mladí lidé, kteří mohou, ale dlouhodobě evidentně nechtějí pracovat – potom mají právo pouze na existenční minimum.
Takže abych jednoduše odpověděl na Vaši otázku: Čerstvý absolvent vyšší odborné školy má nárok, aby dostával od státu doplatek svého životního minima, pokud A/ bydlí ve velmi chudé domácnosti, anebo B/ žije sám a aktuálně vydělává jenom málo, nebo vůbec nic, ačkoli se snaží najít (jakékoli legální) zaměstnání.
Dobrý den, kamarád má důchod a dostáva příspěvek na bydlení včera mu řekli na socialce že musí podepsat papír kde se jednalo o snížení příspěvku na bydlení, paní se ptala kolik bere, pán odpověděl kolem 2000 kč, a paní mu odpověděla tak to buďte rád že vám to sníží o polovic,je to možné? Je takový nový zákon?
Dobrý den chtěl bych se zeptat , jsem zaměstnán ale onemocněl jsem a bral jsem jak z práce plus nemocenskou jen dohromady 6000 Kč což není životní minimum mám nárok na nějakou podporu doplácejí do životního minima ? Děkuji za odpověď
dobrý den, chtěla bych se zeptat, co hrozí osobě, která hraje automaty a byla kontrolována městskou policií, která si ji při kontrole v herně zapsala?
dobry den chtělasem se zeptat jak toje když já sem na mateřsky a mam jen ti rodičovské přispevek a mam chlapa dlouhodobe na nemocensky jestli mužu vubec zažadat o hmotne nouze kdiž nemam na zaplaceni najmu na jidlo
Zdravím – a co já? Mám částečný invalidní důchod (revmatoidní artritidu 2. stupně, pneumonii plic, po operaci těžkou ventilační poruchu). Je mi 46 let, jsem samoživitelka, mám 1 dítě (14 let) a stupeň důchodu mi přidělili 1. Teď musím odpracovat 20 hodin, což nejsem schopná. Jak mám žít? Nevím, asi spáchat sebevraždu. Podporu mám 1 577 Kč a důchod 5 800 Kč na celý měsíc. Doplácím na nájem (13 000 Kč) a živobytí, potom nezbývá nic. Cítím se jako žebrák, přitom automaty nehraji. Myslím, že náš stát funguje špatně.
Dobrý den, manžel sice pracuje, ale pobíráme příspěvek na živobytí, do životního minima. Teď mi však řekli, že budu muset absolvovat veřejně prospěšnou službu – 20 hodin měsíčně, abychom dostávali dávku dál!
Dcera má mentální retardaci, takže zkusím využít příspěvek na zvláštní pomůcky pro její vzdělávání.
Mám invalidní důchod 3. stupně: 5 730 Kč. Za ubytovnu zaplatím 4 750 Kč. Zkusím požádat o příspěvek na živobytí, aby mi na jídlo zbývalo více než necelá tisícovka měsíčně.
Pane Woffe, jakou si mám asi hledat práci, když jsem recidivista (vězněn v letech 2012 – 2016), bezdomovec, naprosto nemajetný, mám jenom základní vzdělání, asi 4 exekuce a dluh cca 500 000 Kč. Žiji na ubytovně (nájem 6 300 Kč), životní minimum mám – myslím – 3 400 Kč a těžko dosáhnu aspoň na minimální mzdu. Co doporučujete společně s Milošem Zemanem?
Pane Hybeši, vidím, že jste žádnou odpověď nedostal, odpovím Vám tedy já. Trestán jsem nebyl, ale mám několik exekucí, navíc jsem invalidní v I. stupni – na důchod ovšem nemám právo. „A kolik máte odpracováno?“ Zhovadilost, že? Mnoha lidem se táhnou zdravotní problémy dlouhá léta, na to v Praze zapomněli.
Nebydlím ale na ubytovně, mám garsonku. Jak dlouho v ní budu, nevím. Jakmile nastoupím do práce, exekutor zablokuje můj účet, nebudu mít na jídlo, nájem a podobně. Zachrání vás už jen práce na černo. Záleží na tom, jak dalece se znáte s podnikatelem, co Vás zaměstná. V Praze si hrají na celosvětové spasitele, ale nikdy nic nevyřeší, ani práci na černo. Pokud by Vás chytli, myslím, že ve Vašem případě Vám to může být ukradené. Najdete si výdělek jinde.
Jinak minimální mzdu můžete dostat, ačkoli jenom do doby, než Vás najde exekutor. Pamatujte, že nejste povinný mít bankovní účet. V podniku jsou povinni vyplatit Vás „na ruku“, pokud budete chtít. Ovšem hotovost dávají strašně neradi a rovnou hledají důvod, jak se Vás zbavit. Nenavádím Vás k trestné činnosti. Je samozřejmě pouze na Vás, jak se rozhodnete.
Vážená Lenko, moje recidiva nespočívá v tom, že bych jezdil tramvají a kradl cestujícím peněženky. Orgán činný v trestním řízení a soud „pouze“ nesprávně kvalifikují moji nutnou sebeobranu dle §28 trestního řádu. Nikdo nechce, abyste se o mě starala. Péči vyžadují leda pánové Babišové, Sobotkové a Zemanové. Mě pouze zajímalo, nač mám právo. Jistě pochopíte, že nechci skončit jako pracující bezdomovec. Děkuji.
Pane Hybeši, nikdo nemůže za Váš předchozí životní styl, za Vaše špatné začleňování do společnosti. A teď očekáváte, že se o Vás postaráme.
Milá Lenko, velmi se mne Váš příspěvek dotkl. Sociální a společenský systém má být nastaven tak, aby vždy existovala možnost žít DOBŘE. Z informací, které jsou o panu Hybešovi k dispozici, je patrné, že systém není nastaven správně. Je nejen v zájmu pana Hybeše, aby mohl důstojně a DOBŘE žít, ale i v zájmu nás všech: legální práce, zajištěné skromné bydlení, naděje na slušný život.
O životě toho asi moc ještě nevíte, do dluhů se můžete dostat i tak, že se Vám vysmekne pes, způsobí dopravní nehodu s tragickými následky a požadované odškodnění může převýšit Vaše majetkové poměry.
Jen si vzpomeňme na H-systém, jehož klienti jistě splácejí půjčky, které si vzali na bydlení a nebydlí. Je v zájmu celé společnosti, aby dlužníci a osoby propuštěné z vězení nebyli zaměstnáváni na černo. Na Slovensku hledají nová, společensky přijatelná řešení formou Zákona o exekucích.
Dobrý den, JN, taky lidé s exekucí pracují a mají dluhy – i větší. Ne každý zaměstnavatel požaduje výpis z evidence trestního rejstříku. Nechejte si posílat výplatu složenkou a zažádejte o příspěvek na bydlení. I dluhy jsou zvládnutelné, když člověk chce.
Jak jsem četla výše, neuvažuje se o zvýšení existenčního ani životního minima. Nevím, jestli si tam nahoře uvědomují, že různé doplatky bere i spousta důchodců. Pokud se zvedne penze, klesnou příspěvky na bydlení a na živobytí, takže v peněžence zůstane víceméně pořád stejně právě proto, že se řada dávek odvíjí od životního minima. Bludný kruh.
Jsem žena, 34 roků, svobodná, samostatně žijící a mám přiznanou invaliditu 1. stupně z důvodu psychické nemoci.
Nesplňuji však podmínky pro přiznání invalidního důchodu. Zohledňuje státní sociální podpora a dávky hmotné nouze nějak moje nesnadné začlenění do pracovního procesu?
Paní Kněžková, asi nemáte odpracovanou dost dlouhou dobu, respektive zaplaceno dostatečné důchodové pojištění, abyste mohla dostávat invalidní důchod, že? Zdravotní komplikace může odpovědný zaměstnanec Úřadu práce zohlednit v příspěvku na živobytí a mimořádné okamžité pomoci.
Obávám se však, že podmínky pro výplatu státní sociální podpory (příspěvku na bydlení apod.) nezohledňují zdravotní stav, ani neotevírají prostor pro osobní sympatie a zvláštní solidaritu konkrétního úředníka.
Ale pokud ještě nemáte průkaz osoby se zdravotním postižením, požádejte o něj právě na Úřadu práce (formulář pro žádost Vám tam dají). Jestli Vám vyhoví a platíte občas jízdné za autobus apod., následně požádejte o příspěvek na mobilitu ve výši 400 Kč měsíčně.
A vzhledem k Vaší invaliditě na Vás může eventuální zaměstnavatel dostávat příspěvek od státu, takže vlastně máte větší šanci na pracovním trhu, abyste odpracovala nějaké roky, mezitím zaplatila dost na důchodovém pojištění a získala nárok na invalidní důchod.
Bude hmotná nouze i v roce 2017?
Libore, ano, i v roce 2017 zůstanou zachovány dávky pomoci v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Ve stejné výši jako letos taky zůstanou zachovány částky existenčního a životního minima. Přeji Vám pokud možno šťastný další rok a abychom hmotnou nouzí netrpěli.
Jaké nás, co jsme na sociálních dávkách, čekají změny od ledna 2017?
Pane Aksamite, jedinou významnou změnou zřejmě bude, že bohatší rodiče mohou vyčerpat rychleji rodičovský příspěvek (již za 6 měsíců). Jinak dochází spíše k drobným, méně nápadným posunům například v doplatku na bydlení, kde Úřad práce začíná zohledňovat velikost bytu. „Přiměřená podlahová plocha“ na jednu osobu činí 38 m2, pro dvě osoby 52 m2 a pro tři osoby 68 m2.
Klíčové částky zůstanou od 1.1. 2017 stejné, jak mi napsal tiskový mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek: „Ve vládě aktuálně panuje souhlas s postupným navyšováním minimální mzdy a naopak nenavyšováním životního a existenčního minima.“ Přeji Vám tedy, abyste v ideálním případě brzy našel dobrou práci.