Česká republika zachraňuje svoje chudé občany, aby nespadli na společenské dno. Oprávněným žadatelům vyplácí peníze anebo rozdává poukázky na nákup nutného zboží, na bydlení, či na opravu základních domácích spotřebičů. Zrekapitulujme, komu pomohou sociální dávky v roce 2022.

Idealisté dumají o nepodmíněném základním příjmu, ale český solidární systém zůstává selektivní a adresný. Máme 16 nepojistných sociálních dávek, přičemž každá sleduje nějaký dílčí praktický účel a náleží určité slabé sociální skupině. Některé příspěvky, přídavky a doplatky vypadají podobně, ovšem zdání klame. Jednotlivé sociální dávky tvoří komplexní záchrannou síť, navazují na sebe a vzájemně se doplňují, ale duplicity mezi nimi nenajdete.

Žádosti přijímá a vyřizuje Úřad práce, kde seženete také oficiální formuláře. Jestli vám scházejí peníze na jídlo, na bydlení nebo prostě na normální život, projděte následující seznam sociálních dávek. Pravděpodobně naleznete podpůrný program, který odpovídá vašim potřebám. Potom zajděte na nejbližší „pracák“, poproste o náležitý formulář a vyplňte předepsané údaje, abyste zjistili, jestli máte nárok na kýženou podporu.

Dávky v hmotné nouzi

Základy společenské solidarity představuje zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, kde najdeme tyto položky:

Dávky státní sociální podpory

Lidskou důstojnost zachraňuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, který sahá od porodu až po pohřeb:

Dávky pro zdravotně postižené

Hendikepovaní a nemohoucí jedinci naleznou zastání v zákonech č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 329/2011 Sb., o poskytování sociálních dávek postiženým osobám.

Výplata a kompenzace pro pěstouny

Zachránci opuštěných chlapců a děvčat získají oporu v zákonu č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně nezletilých dětí.

Náhradní výživné nebo solidární příspěvek

Další subvence vyplývají ze zákona č. 588/2020 Sb., o náhradním výživném. Poslanci přijali také nový zákon č. 66/2022 Sb., aby podpořili nekomerční ubytovací kapacity pro válečné uprchlíky, kteří prchají před brutální ruskou armádou.

Pojistné „sociální dávky“ v roce 2022

Právě jsme vyjmenovali solidární programy pro chudé lidi, kteří skončili špatně navzdory svojí snaze, nebo třeba nikdy nepracovali. Pokud vyděláváte a platíte státu povinné odvody, pravděpodobně dostanete víc.

Jakmile nastane příslušná pojistná událost (nemoc, stáří apod.), dlouhodobí plátci sociálního pojištění mají nárok na: podporu v nezaměstnanostinemocenskou, mateřskou nebo otcovskou, ošetřovné, starobní, vdovský či vdovecký, sirotčí a invalidní důchod. O první uvedenou pojistnou dávku případně požádejte na Úřadu práce, ostatní přiznává Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com

21 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno