Česká republika reaguje na ruskou válečnou agresi, energetickou krizi a vysokou inflaci. Zachraňuje svoje občany, aby předešla osobním tragédiím a sociálním nepokojům. Všem domácnostem proplatí slevu na energie. Důchodce odmění za každé vychované dítě. Rozdává také peníze a nákupní poukázky na potraviny, drogerii, bydlení nebo nové spotřebiče. Zrekapitulujme, komu pomohou sociální dávky v roce 2023.

Formuláře a internetové aplikace

Idealisté dumají o nepodmíněném základním příjmu, který by náležel každému občanovi, automaticky a v jednotné výši. Ale český sociální systém zůstává podmíněný a adresný. Každý příspěvek, přídavek a doplatek je věnován určité ohrožené společenské skupině, a jeho výše závisí na skutečných individuálních potřebách. Jakmile spadnete do existenčních problémů, neváhejte a poproste o pomoc.

  • O peníze požádejte osobně, na nejbližší pobočce Úřadu práce. Tam dostanete papírový formulář, abyste vyplnili potřebné informace (například svoje příjmy a výdaje).
  • Nebo využijte internetové aplikace, které provozuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zde požádejte o příspěvky na bydlení, na děti či na válečné uprchlíky.

Pomoc v hmotné nouzi

Základem společenské solidarity je zákon č. 111/2006 Sb. (o pomoci v hmotné nouzi), kde najdeme tyto položky:

Státní sociální podpora

Lidskou důstojnost zachraňuje zákon č. 117/1995 Sb. (o státní sociální podpoře), který začíná porodem a končí až pohřbem:

Dávky pro zdravotně postižené

Hendikepovaní a nemohoucí jedinci naleznou zastání v zákonech č. 108/2006 Sb. (o sociálních službách) a č. 329/2011 Sb. (o poskytování sociálních dávek postiženým osobám).

Podpora pěstounských rodin

Pěstouni a jejich svěřenci najdou oporu v zákoně č. 359/1999 Sb. (o sociálně-právní ochraně nezletilých dětí).

  • Pěstouni dostávají pravidelnou odměnu nebo mzdu. Když přebírají svěřené dítě a kupují automobil, získají ještě další jednorázové příspěvky.
  • Nezletilé dítě dostává kapesné. Jakmile dospěje nebo dosáhne plné svéprávnosti, následuje pravidelný či jednorázový zaopatřovací příspěvek.

Jiné dávky pro děti a rodiče

Další subvence vyplývají ze zákonů č. 588/2020 Sb. (o náhradním výživném), č. 196/2022 Sb. (o jednorázovém příspěvku na dítě) a č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění).

Příspěvky ve válečném balíčku

Poslanci sepsali také nový zákon č. 66/2022 Sb., aby podpořili ukrajinské uprchlíky, kteří prchají před ruskou armádou. Speciální příspěvek dostávají rovněž jejich čeští hostitelé. A všechny domácnosti mají slíbenou slevu na energie.

Pojistné „sociální dávky“ v roce 2023

Právě jsme vyjmenovali solidární programy, na které mají nárok chudí občané nebo váleční uprchlíci. Nicméně pokud jste státu dlouhodobě platili sociální pojištění, pravděpodobně dostanete víc. Na další kompenzace mají právo i mnozí polosirotci, sirotci, vdovy a vdovci, kterým zemřel pojištěný rodič, manžel nebo manželka.

Tentokrát nejde o žádnou almužnu, ale o předplacenou pojistnou dávku. Kdybyste osiřeli, otěhotněli, ztratili zaměstnání, onemocněli nebo ovdověli, možná vám pomůže: podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikacinemocenská, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, mateřskáotcovská, krátkodobé a dlouhodobé ošetřovnéstarobnívdovský a vdoveckýsirotčí a invalidní důchod.

Nezaměstnaným pomáhá Úřad práce. Ostatní pojistné dávky řeší Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com

21 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno