Česká republika reaguje na ruskou válečnou agresi, energetickou krizi a vysokou inflaci. Zachraňuje svoje občany, aby předešla osobním tragédiím a sociálním nepokojům. Všem domácnostem proplatí slevu na energie. Důchodce odmění za každé vychované dítě. Rozdává také peníze a nákupní poukázky na potraviny, drogerii, bydlení nebo nové spotřebiče. Zrekapitulujme, komu pomohou sociální dávky v roce 2023.
- Formuláře a internetové aplikace
- Pomoc v hmotné nouzi
- Státní sociální podpora
- Dávky pro zdravotně postižené
- Podpora pěstounských rodin
- Jiné dávky pro děti a rodiče
- Příspěvky ve válečném balíčku
- Pojistné dávky
Formuláře a internetové aplikace
Idealisté dumají o nepodmíněném základním příjmu, který by náležel každému občanovi, automaticky a v jednotné výši. Ale český sociální systém zůstává podmíněný a adresný. Každý příspěvek, přídavek a doplatek je věnován určité ohrožené společenské skupině, a jeho výše závisí na skutečných individuálních potřebách. Jakmile spadnete do existenčních problémů, neváhejte a poproste o pomoc.
- O peníze požádejte osobně, na nejbližší pobočce Úřadu práce. Tam dostanete papírový formulář, abyste vyplnili potřebné informace (například svoje příjmy a výdaje).
- Nebo využijte internetové aplikace, které provozuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zde požádejte o příspěvky na bydlení, na děti či na válečné uprchlíky.
Pomoc v hmotné nouzi
Základem společenské solidarity je zákon č. 111/2006 Sb. (o pomoci v hmotné nouzi), kde najdeme tyto položky:
- Mimořádná okamžitá pomoc slouží na jednorázový výdaj (třeba na nová kamna).
- Příspěvek na živobytí pravidelně pomáhá chudému člověku, aby neumřel hlady.
- Doplatek na bydlení chrání nejslabší lidi před bezdomovectvím.
Státní sociální podpora
Lidskou důstojnost zachraňuje zákon č. 117/1995 Sb. (o státní sociální podpoře), který začíná porodem a končí až pohřbem:
- Příspěvek na bydlení existuje proto, abyste za svůj útulný domov neplatili více, než 30 % (v Praze 35 %) svých čistých příjmů.
- Porodné potěší nízkopříjmovou rodinu, která vychovává novorozence.
- Rodičovský příspěvek náleží matkám a otcům, pokud vychovávají dítě mladší 4 let.
- Přídavek na dítě pomáhá chudým rodinám, dokud vyživují chlapce či dívku.
- Pohřebné kompenzuje náklady tam, kde se smrt týká nezaopatřeného dítěte.
Dávky pro zdravotně postižené
Hendikepovaní a nemohoucí jedinci naleznou zastání v zákonech č. 108/2006 Sb. (o sociálních službách) a č. 329/2011 Sb. (o poskytování sociálních dávek postiženým osobám).
- Příspěvek na péči znamená dotaci pro osamocené lidi, pokud potřebují pečovatele.
- Příspěvek na mobilitu patří jedincům, kteří mají pohybové nebo orientační potíže.
- Příspěvek na zvláštní pomůcku jde na stavební úpravy, slepecké vybavení, psy apod.
Podpora pěstounských rodin
Pěstouni a jejich svěřenci najdou oporu v zákoně č. 359/1999 Sb. (o sociálně-právní ochraně nezletilých dětí).
- Pěstouni dostávají pravidelnou odměnu nebo mzdu. Když přebírají svěřené dítě a kupují automobil, získají ještě další jednorázové příspěvky.
- Nezletilé dítě dostává kapesné. Jakmile dospěje nebo dosáhne plné svéprávnosti, následuje pravidelný či jednorázový zaopatřovací příspěvek.
Jiné dávky pro děti a rodiče
Další subvence vyplývají ze zákonů č. 588/2020 Sb. (o náhradním výživném), č. 196/2022 Sb. (o jednorázovém příspěvku na dítě) a č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění).
- Náhradní výživné obdrží chlapci a dívky, jejichž otci nebo matky neplatí alimenty.
- Jednorázový příspěvek na dítě pomáhá nezletilým jedincům, aby překonali inflaci.
- Výchovné znamená důchodový příplatek pro důchodce, kteří vychovali dítě.
Příspěvky ve válečném balíčku
Poslanci sepsali také nový zákon č. 66/2022 Sb., aby podpořili ukrajinské uprchlíky, kteří prchají před ruskou armádou. Speciální příspěvek dostávají rovněž jejich čeští hostitelé. A všechny domácnosti mají slíbenou slevu na energie.
- Příspěvky na elektřinu, plyn a teplo značí slevu pro domácnosti.
- Příspěvek pro solidární domácnost představuje dotaci pro občana, který bezplatně a důstojně ubytoval válečné uprchlíky.
- Humanitární dávka zůstane samotnému válečnému uprchlíkovi.
Pojistné „sociální dávky“ v roce 2023
Právě jsme vyjmenovali solidární programy, na které mají nárok chudí občané nebo váleční uprchlíci. Nicméně pokud jste státu dlouhodobě platili sociální pojištění, pravděpodobně dostanete víc. Na další kompenzace mají právo i mnozí polosirotci, sirotci, vdovy a vdovci, kterým zemřel pojištěný rodič, manžel nebo manželka.
Tentokrát nejde o žádnou almužnu, ale o předplacenou pojistnou dávku. Kdybyste osiřeli, otěhotněli, ztratili zaměstnání, onemocněli nebo ovdověli, možná vám pomůže: podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci, nemocenská, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, mateřská, otcovská, krátkodobé a dlouhodobé ošetřovné, starobní, vdovský a vdovecký, sirotčí a invalidní důchod.
Nezaměstnaným pomáhá Úřad práce. Ostatní pojistné dávky řeší Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).
Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com