Miloš Zeman odejde do důchodu a novou hlavou českého státu se asi stane Petr Pavel, Danuše Nerudová či Andrej Babiš. První kolo prezidentské volby proběhne až 13. a 14. ledna 2023, ale už nyní známe předvolební průzkumy. Voličské preference zkoumá nejpoctivěji agentura Median, ale k podobným výsledkům docházejí také Ipsos a Stem/Mark. Volba příštího prezidenta bude pravděpodobně dvoukolová a poslední volební průzkumy se dozvíme, až skončí hlasování.

Kdo stojí za agenturami Ipsos, Median a Stem/Mark?

V České republice máme veřejnou sociologickou instituci, která se jmenuje Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Analyzuje volební preference politických stran, postoje vůči imigrantům nebo renomé mezinárodních organizací. Ale nezkoumá, jakou podporu mají kandidáti na nejvyšší ústavní funkci. Téma prezidentských voleb přenechává svým soukromým konkurentkám, za kterými stojí různí majitelé.

SpolečnostSídloMajitelé
Ipsos SAPaříž, FrancieDidier Michel René Truchot
Median s.r.o.Praha, Česká republikaPřemysl Čech
Stem/Mark a.s.Praha, Česká republikaJan Hartl, Tomáš Raiter

Zjistěte šance jednotlivých kandidátů ZDE

Čím se liší předvolební a volební průzkumy?

Sociologické agentury mají omezené rozpočty, a proto nestudují celou českou společnost. Zkoumají určitý reprezentativní vzorek, který má podobnou genderovou, věkovou, vzdělanostní a regionální strukturu, jako celá dospělá tuzemská populace. Srovnejme, kolik respondentů oslovují jednotlivé agentury: Stem/Mark 1 003, Median 1 005 a Ipsos 1 026.

Momentálně probíhají předvolební průzkumy. Ale v následujících týdnech ještě uslyšíme bouřlivé debaty a poznáme slabé stránky prezidentských kandidátů. Mnozí občané přehodnotí svůj názor, a proto výsledek bude jiný, než současné veřejné mínění. Někteří výzkumníci plánují také volební průzkumy, které budou relevantnější. Každého respondenta osloví ještě poté, co definitivně odevzdá svůj hlas.

Jak se měří voličské jádro, potenciál a preference?

Všechny agentury komunikují se svými respondenty přes internet. Median vede ještě osobní rozhovory a Stem/Mark pokládá otázky také telefonicky. Ale pozor! Median zpracovává jakoukoli odpověď, i když oslovený volič preferuje nevýznamného politika. Zatímco Ipsos a Stem/Mark omezují seznam prezidentských kandidátů, ze kterého respondent vybírá. Všechny agentury následně přepočítávají pravděpodobný volební výsledek. Přitom záleží na pojmech:

  • Voličské jádro = skalní příznivci, kteří mají svého favorita jasného
  • Volební potenciál = všichni sympatizanti, pro které je daný kandidát volitelný
  • Volební preference = pravděpodobný výsledek volebního klání, kdyby se konalo nyní

Předvolební průzkumy pro prezidentské volby 2023

Teorii známe, pojďme do praxe. Porovnáme volební preference, které byly zjišťovány od 27. září do 3. října (Stem/Mark), od 7. do 12. října (Ipsos) a od 1. do 31. října (Median). Jde o předvolební průzkumy, protože prezidentské volby proběhnou teprve v roce 2023. Vybereme kandidáty, kteří uspěli ve všech uvedených sondách.

KandidátiIpsosMedianStem/MarkPrůměr
Petr Pavel27,922,523,024,47
Andrej Babiš23,322,017,020,77
Danuše Nerudová16,915,014,015,30
Pavel Fischer7,47,58,07,63
Marek Hilšer6,74,56,05,73
Josef Středula4,77,05,05,57
Karel Janeček6,21,52,03,23

Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová vynikají

Metody sociologických agentur jsou diskutabilní, ale favoriti prezidentské volby jsou jasní. O první příčku momentálně soutěží armádní generál Petr Pavel a bývalý premiér Andrej Babiš. Oba jmenované šedesátníky však dotahuje mladší konkurentka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Ostatní adepti mají menší než 10% podporu dotazovaných voličů.

Kdy proběhne poslední průzkum a volba prezidenta?

Nyní zapomeňte na sociologické analýzy a popřemýšlejte, komu dáte svůj vlastní hlas. Předvolební a volební průzkumy budou zveřejňovány do 9. ledna 2023. Potom platí zákonné omezení. Dokud nebude dohlasováno, výzkumníci mají zakázáno, aby zveřejňovali výsledky předvolebních nebo volebních průzkumů.

První kolo prezidentských voleb se koná 13. a 14. ledna 2023. Žádný kandidát pravděpodobně nezíská většinu platných hlasů, a proto zřejmě následuje ještě finále, do kterého postoupí dvojice nejsilnějších adeptů. Tam podle předvolebních průzkumů vyhraje Petr Pavel nad Andrejem Babišem. Ale budoucnost nikdo nezná…

Autor úvodní ilustrační fotografie: Son Tung Tran, zdroj: pexels.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno