Lidé se dožívají stále vyššího věku. Dnešní senioři dokážou ještě dlouho po padesátce cestovat, rekreačně sportovat, nebo aspoň obcházet kulturní památky a přírodní scenérie. Jenomže musíte překonávat překážky – poměrně nízkou penzi, zdravotní potíže a často jazykovou bariéru. Andalusie, Menorca, Sardinie, Sicílie nebo Albánie podporují starší generaci, abychom podzim svého života strávili aktivně a poznali nové obzory. Cestovní kanceláře rychle pochopily, jakou příležitostí je dovolená pro seniory (55+), dotovaná z veřejných rozpočtů. Ale pozor, někteří podnikatelé používají přitažlivý slogan jenom jako reklamní lákadlo!

Španělský vynález: dovolená pro seniory (55+), dotovaná krajem

Slevu dneska nabízejí prakticky všichni obchodníci, anebo lákají na evropské granty. Také řada cestovních kanceláří slibuje dovolenou pro generaci, která již překročila 50., nebo 55. rok svého života. Ale co když trošku fabulují? Kdo tedy údajně přispívá starším lidem na rekreační turistiku? „Zájezdy v rámci programu European Senior Travel nejsou dotované ze zdrojů EU ani ČR,“ napsal mi Vilém Frček, tiskový mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj. Takže žádné granty ve skutečnosti neexistují, leda jako reklamní trik? Zapátral jsem dál a zjistil, že dovolená pro seniory (55) dotovaná z veřejných rozpočtů nakonec skutečně je!

„Cestování seniorů podporují některé jižanské země či samosprávy, zejména Španělé prostřednictvím vládního programu Europe Senior Tourism. Dále jsou aktivní především na Sicílii a v Albánii,“ vysvětluje Tomáš Hubka, jednatel cestovní kanceláře Delfin Travel. Příjemná může být rovněž dovolená pro seniory (55), dotovaná italskou Sardinií. „Podporu získáváme například od španělského regionu Murcia,“ pokračuje Petra Buchalová za Quality Tours. Jižanské regiony lákají důchodce, aby nebyly vylidněné mimo hlavní turistickou sezónu.

Slevu můžete dostat i na jihomoravské „senior-pasy“

Jihomoravský hejtman Michal Hašek zaštítil další slibný projekt. „Projekt je určený osobám, které mají aspoň 55 let a trvalé bydliště na území České republiky. V síti zapojených firem dostanou slevu, jakmile před placením předloží Senior Pas,“ uvádějí pořadatelé. Ovšem poskytované slevy v některých případech připomínají rébus. „100% sleva na pejska nebo kočku (max. 2 na jedné chatě),“ vzkazuje například jihomoravská chata Luleč. „Snížené ceny v programu seniorských pasů nejsou nijak dotovány ze strany kraje,“ upřesňuje Kateřina Podivínská, ředitelka projektu ze soukromé společnosti Sun Drive Communications s.r.o.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno