V neděli 28. března 2021 začíná letní čas. Hodinová ručička ve 2:00 přeskočí na 3:00. V neděli 31. října přecházíme naopak na zimní čas. Hodinová ručička se ve 3:00 vrací na 2:00. V roce 2022 možná toto střídání zažijeme naposledy.

V teplých měsících býváme déle venku, abychom využili příjemné počasí. Sluneční světlo nám stačí poměrně dlouho, ale dříve nebo později potřebujeme umělé osvětlení, napájené drahou elektřinou. Proto existuje takzvaný letní čas – abychom ušetřili energii a přitom dobře viděli i v pozdních hodinách! Zimní čas nám naopak umožňuje, abychom procitli ve stejnou dobu jako včera – a přitom později! Mezi těmito intervaly přecházíme v poslední březnovou a říjnovou neděli.

Kdy začíná letní čas? Když přetáčíme 2:00 na 3:00

Letní čas znamená, že ráno vstáváme dříve a večer máme klamný pocit, že dny jsou ještě delší než ve skutečnosti. Všechno začíná, když posuneme hodinovou ručičku z 2:00 na 3:00. Dřívější budíček začne:

  • v roce 2021 v neděli 28. března
  • v roce 2022 v neděli 27. března

Kdy začíná zimní čas? Když vracíme 3:00 na 2:00

Sekundy, minuty a hodiny jsou samozřejmě lidským výmyslem, ale jako přirozený stav bereme zimní čas. Proto poté, co jsme na jaře přetočili hodiny dopředu, na podzim uděláme opak – ve 3:00 se vracíme zpátky na 2:00. Změna nastane:

  • v roce 2021 v neděli 31. října
  • v roce 2022 v neděli 30. října

I noční pracovní směny podléhají změnám času

Březnové a říjnové posuny probíhají v celé Evropské unii, tedy aspoň prozatím. Jsou zakotveny ve směrnici 2000/84/ES, která možná bude zrušena. Členské státy Evropské unie průběžně jednají o zavedení jednotného času, ačkoli zatím není jasné, jestli případně nastálo zůstane „zimní“, nebo „letní“ varianta. Kvůli mnohostranné diskusi a probíhající ekonomické krizi, kterou musíme řešit přednostně, pravděpodobně nepřejdeme na jednodušší systém dříve než v roce 2023.

Současné tuzemské podmínky upřesnila česká vláda svým nařízením č. 363/2016 Sb. Co když máte noční pracovní směnu zrovna mezi poslední březnovou sobotou a nedělí? Prakticky můžete jít domů o hodinu dříve, aniž byste formálně odpracovali o hodinu méně!

A co když sloužíte naopak mezi poslední říjnovou sobotou a nedělí? Smůla, pravděpodobně zůstanete v zaměstnání o hodinu déle, aniž byste formálně odpracovali o hodinu více. V obou případech zkrátka počítáme rozdíl mezi oficiálním začátkem a koncem směny, přestože mezitím čas poskočil (v létě dopředu, v zimě dozadu).

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com

1 komentář

  1. Doplním, že česká vláda zavádí evropskou směrnici do tuzemského právního řádu nařízením, aktuálně č. 363/2016 Sb. Evropský parlament však letos výraznou většinou hlasů vyzval Evropskou komisi (která podle obecného zadání připravuje konkrétní návrhy nových právních předpisů), aby stávající pravidla „důkladně“ přehodnotila a případně novelizovala, protože nemalá část veřejnosti dlouhodobě kritizuje střídání takzvaného zimního a letního času. Parlamentní iniciativu podle svých slov vede český poslanec, lidovec Pavel Svoboda.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno