V neděli 26. března 2023 začíná letní čas. Hodinová ručička ve 2:00 přeskočí na 3:00. V neděli 29. října přecházíme naopak na zimní čas. Hodinová ručička se ve 3:00 vrací na 2:00. V roce 2024 možná toto střídání zažijeme naposledy.
V teplých měsících býváme déle venku, abychom využili příjemné počasí. Sluneční světlo nám stačí poměrně dlouho, ale dříve nebo později potřebujeme umělé osvětlení, napájené drahou elektřinou. Proto existuje takzvaný letní čas – abychom ušetřili energii a přitom dobře viděli i v pozdních hodinách! Zimní čas nám naopak umožňuje, abychom procitli ve stejnou dobu jako včera – a přitom později! Mezi těmito intervaly přecházíme v poslední březnovou a říjnovou neděli.
Kdy začíná letní čas? Když přetáčíme 2:00 na 3:00
Letní čas znamená, že ráno vstáváme dříve a večer máme klamný pocit, že dny jsou ještě delší než ve skutečnosti. Všechno začíná, když posuneme hodinovou ručičku z 2:00 na 3:00. Dřívější budíček začne:
- v roce 2023 v neděli 26. března
- v roce 2024 v neděli 31. března
Bonus až 25 000 Kč ke vkladu
Získejte až 25 000 Kč jako nový hráč v online casinu Chance Vegas. Zahrajte si nejmodernější hrací automaty, ruletu, blackjack a další casino hry.
Klikněte zde a hrajte v Chanci

Kdy začíná zimní čas? Když vracíme 3:00 na 2:00
Sekundy, minuty a hodiny jsou samozřejmě lidským výmyslem, ale jako přirozený stav bereme zimní čas. Proto poté, co jsme na jaře přetočili hodiny dopředu, na podzim uděláme opak – ve 3:00 se vracíme zpátky na 2:00. Změna nastane:
- v roce 2023 v neděli 29. října
- v roce 2024 v neděli 27. října
I noční pracovní směny podléhají změnám času
Březnové a říjnové posuny probíhají v celé Evropské unii, tedy aspoň prozatím. Jsou zakotveny ve směrnici 2000/84/ES, která možná bude zrušena. Členské státy Evropské unie průběžně jednají o zavedení jednotného času, ačkoli zatím není jasné, jestli případně nastálo zůstane „zimní“, nebo „letní“ varianta. Kvůli mnohostranné diskusi a ruské válečné agresi, kterou musíme řešit přednostně, pravděpodobně nepřejdeme na jednodušší systém dříve než v roce 2025.
Současné tuzemské podmínky upřesnila česká vláda svým nařízením č. 348/2021 Sb. Co když máte noční pracovní směnu zrovna mezi poslední březnovou sobotou a nedělí? Prakticky můžete jít domů o hodinu dříve, aniž byste formálně odpracovali o hodinu méně!
A co když sloužíte naopak mezi poslední říjnovou sobotou a nedělí? Smůla, pravděpodobně zůstanete v zaměstnání o hodinu déle, aniž byste formálně odpracovali o hodinu více. V obou případech zkrátka počítáme rozdíl mezi oficiálním začátkem a koncem směny, přestože mezitím čas poskočil (v létě dopředu, v zimě dozadu).
Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Doplním, že česká vláda zavádí evropskou směrnici do tuzemského právního řádu nařízením, aktuálně č. 363/2016 Sb. Evropský parlament však letos výraznou většinou hlasů vyzval Evropskou komisi (která podle obecného zadání připravuje konkrétní návrhy nových právních předpisů), aby stávající pravidla „důkladně“ přehodnotila a případně novelizovala, protože nemalá část veřejnosti dlouhodobě kritizuje střídání takzvaného zimního a letního času. Parlamentní iniciativu podle svých slov vede český poslanec, lidovec Pavel Svoboda.
Snad už konečně rozhodnou, většina lidí je pro konec střídání!
doufám že letní