Stát vybírá daně a povinné pojištění, ale taky vám nabízí slevu, a díky vyživovaným dětem dokonce můžete dostat něco navíc. Vysvětlíme vám, jakému vzorci podléhá výpočet čisté mzdy v roce 2024. Eventuálně stačí, když vyplníte svoji hrubou výplatu do kalkulačky a zaškrtnete všechno, na co máte nárok.

Od pojištění přes daň až po výsledek

V pracovní smlouvě, nebo mzdovém výměru máte napsanou hrubou mzdu, která někdy zahrnuje také příplatky, náhrady, prémie a odměny. Následující měsíc dostanete na účet jinou částku, protože musíte odvádět sociální a zdravotní pojištění, plus zálohu na daň z příjmu. Výpočet čisté měsíční mzdy v roce 2024:

  1. Vezmeme hrubou mzdu,
  2. odečteme sociální pojištění (7,1 % hrubé mzdy),
  3. odečteme zdravotní pojištění (standardně 4,5 % hrubé mzdy),
  4. odečteme daň (15 % hrubé mzdy, částky nad 131 901 Kč podléhají 23% sazbě),
  5. přičteme slevy (dohromady nesmějí být vyšší než daň),
  6. přičteme zvýhodnění na děti (mohou být vyšší než daň, v takovém případě vzniká bonus neboli zásluhová sociální dávka),
  7. a vyjde čistá mzda.

Kdo podepíše Prohlášení, dostane slevu

Mzdové účetnictví není procházka růžovou zahradou, ačkoli… Hodně nám pomůže Prohlášení poplatníka daně z příjmů (dále jenom „Prohlášení“). Tento takzvaný „růžový papír“ podepisujete, abyste dostali daňovou slevu (na sebe, případně také na zdravotní postižení, nebo na chudého manžela, který nevydělává více než 68 000 Kč ročně), plus eventuálně ještě zvýhodnění na děti. Shrňme všechny měsíční benefity, které potenciálně ovlivňují výpočet mzdy 2024:

  • Sleva na každého daňového poplatníka 2 570 Kč
  • Zvýhodnění na první dítě 1 267 Kč, anebo 2 534 Kč, pokud má průkaz ZTP/P
  • Zvýhodnění na druhé dítě 1 860 Kč, anebo 3 720 Kč (ZTP/P)
  • Zvýhodnění na třetí a každé další dítě 2 320 Kč, anebo 4 640 Kč (ZTP/P)
  • Sleva na manžela bez dostatečných příjmů 2 070 Kč, nebo 4 140 Kč (ZTP/P)
  • Sleva na invalidní důchod prvního a druhého stupně 210 Kč
  • Sleva na invalidní důchod třetího stupně 420 Kč
  • Sleva na průkaz ZTP/P samotného poplatníka 1 345 Kč

Konkrétní výpočet mzdy 2024 na příkladech

A nyní konečně uveďme konkrétní situace. Předpokládejme přitom, že náš fiktivní figurant bere 38 000 Kč hrubého měsíčně, tedy víceméně českou prostřední mzdu.

  • Zaměstnanec, který nepodepsal Prohlášení, dostane 27 892 Kč čistého měsíčně (od hrubé mzdy odečítáme daň a pojistné, dohromady 26,6 % neboli 10 108 Kč).
  • Kdyby podepsal Prohlášení a přitom nárokoval slevu na poplatníka, dostane minimálně 30 462 Kč čistého měsíčně (ušetří 2 570 Kč).
  • Pokud ve své domácnosti živí děcko, na které uplatní zvýhodnění, dostane minimálně 31 729 Kč čistého (připočítáváme dalších 1 267 Kč).
  • Jakmile přivítá i druhou, třetí a čtvrtou ratolest, a využije další zvýhodnění, vznikne daňový bonus. Výpočet mzdy potom vyjde následovně: Z 38 000 Kč hrubého máme 38 229 Kč čistého!

Koukněte na průměry, zaručené sazby a platové tabulky

48 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den,v pracovní smlouvě mám uvedeno odpracuje 144 h nejméně nerovnoměrně rozdělené?Mzdový hodinový tarif jsem nedostal.Za 20 dní dovolené mám napsano 120 hodin.
    Předpokládám tedy že mám zkrácený úvazek na 6 h.Ale pracuji jako strážný na 12 h směny(ranní a noční).Když udělám v jednom týdnu 4 směny (48 h),mám nárok na přesčas?
    Za 7/2022 jsem měl 168 h odpr.,+18 h svátek.Zaměstnavatel mi tvrdí,že když mám víc hodin,tak mám jiný hodinový tarif. Je to vpořádku?
    Radek

  2. Dobrý den,
    na internetu jsem našla pozici na jednom ministerstvu, nechce se mi věřit, že je nabízená v 9. platové třídě, jak je to prosím možné?

    Hlavní náplň činnosti na služebním místě:
    – vede a projednává správní řízení na úseku nepojistných sociálních dávek, zejména
    řízení o odvolání a řízení o stížnostech a v těchto řízeních činí veškeré procesní úkony
    a rozhoduje o všech procesních otázkách;
    – rozhoduje o prominutí podmínky trvalého pobytu;
    – odpovídá za správné posouzení jednotlivých případů;
    – zpracovává podklady a stanoviska k rozkladům a pro soudy;
    – vykonává činnost vyžadující individuální přístup k jednotlivým případům, popřípadě
    rozhoduje při volbě z více variantních řešení, spočívající v soustavném přímém
    osobním styku s občany v mimořádně tíživé nebo neočekávané sociální situaci,
    pravidelně provádí konzultační a poradenskou činnost ve směru k občanům, jakož
    i podává přímé odpovědi a informace účastníkům řízení a ostatním osobám;
    – provádí sociální šetření v přirozeném sociálním prostředí fyzických osob;
    – zajišťuje a provádí kontrolní činnost na úseku nepojistných sociálních dávek;
    – vykonává technicko – administrativní práce spojené s chodem oddělení, mimo jiné
    zabezpečuje činnosti spojené s poštou, podatelnou a výpravnou, spisovou službou,
    kontroluje po formální stránce materiály a podklady oddělení určené pro vypravení;
    – zajišťuje správu a evidenci řízené dokumentace oddělení; vyřizuje a ukládá jednotlivé
    písemnosti podle spisového a skartačního řádu; vede rejstříky správního řízení;
    odpovídá za příruční spisovnu, kterou vede ke své agendě; zajišťuje archivaci spisů
    oddělení.

    Děkuji za odpověd
    PJ

  3. Dobrý den. Jako prodavačky nás zahrnuli do 2. mzdové skupiny, přestože děláme všechno i na pokladně. Možná oprávněně. Ale zajímala by mě přesná výše minimální mzdy. Pracujeme totiž na 6 hodin. Takže nám náleží 75 %? Tudíž vychází jaká zaručená hodinová mzda?

    • Dobrý den, Evo, skupiny prací pro určení Vaší zaručené mzdy najdete pod TÍMTO odkazem. Do 3. skupiny patří například prodavačka, do jejíž náplně spadá toto: „Kontrola zakoupeného zboží, inkaso peněz v hotovosti nebo na úvěrové karty např. v supermarketech.“

      Záleží však, zda máte v pracovní smlouvě sjednanou měsíční, nebo hodinovou mzdu. V prvním případě by při 3/4 úvazku skutečně vycházely 3/4 zaručené měsíční mzdy (například ve 3. skupině letos 12 210 Kč hrubého). Ve druhém případě by Vám vycházelo 88,10 Kč (ve 2. skupině) nebo 97,30 Kč (ve 3. skupině) hrubého za hodinu.

  4. Dobrý den, mám hrubou mzdu 19 000Kč.Nastoupila jsem do zaměstnání poslední týden v srpnu(27.08. – 31.8.) 2018. Odpočet na jedno dítě.Prosím,kolik činí mzda za měsíc srpen?

  5. Dobrý den,chci se informovat. Neschopenka se počítá z hrubé mzdy. Všude se však píše,ze z hrubé mzdy za 12 měsíců. Mám odpracováno u zaměstnavatele 2,5 roku. Jak tedy vypočítáme průměrnou hrubou mzdu za rok při 31000 hrubého/měsíc. Abych se nějak dostala k moji neschopence. Děkuji
    Prosím o odpověď na e-mail.

  6. Dobry den.Prosim bylo by mozne uvest opacny vypocet a postup, kdy znam cistou mzdu a potrebuji se dopocitat hrube?Dekuji VK

  7. Dobrý den, prosím o pomoc s výpočtem hrubé mzdy. Jsem zařazena do 1. platové třídy stupeň 11. Vím, že hrubá mzda činí 16 190,- Kč.
    Jaká bude moje hrubá mzda při 6hod. úvazku? Děkuji za odpověď.

  8. Dobrý den, nejsem si jista jak spočítat pravděpodobný výdělek v případě, že má zaměstnanec v pracovní smlouvě stanovenou mzdu ve výši 10.400 Kč a je na pozici svářeče. Jeho pracovní poměr trval od 1. 12. 16 do 30. 11. 17, v období od 3. 1. 17 do 5. 12. 17 byl v pracovní neschopnosti. Nevím zda při výpočtu zohlednit i zvýšení min. mzdy od 1. 1. 2017 a tedy nevycházet ze stanovené mzdy, která je uvedena v pracovní smlouvě?

  9. Hezký den,

    pracuji na 0,5 úvazku za 11150 Kč hrubé mzdy, (u zaměstnavatele mám podpesáno růžové prohlášení – slevu na polatníka k dani, a slevu na studenta na dani). Zajímalo by mě zda se mi vyplatí přivýdelek k této práci a to na smlouvu 0,1 uvazku za 2640 (4hod. tydne) -když nemohu podepsat prohlaseni na danovou slevu, kolik by mi v tomto případe zbylo peněz, tento uvazek 0,1 je u jineho zaměstnavatele (možnost je tam budto smlouva nebo DPČ). Chci se tedy zeptat kolik je čista mzda a jaký je rozdil v tomto pripade ve smlouvě a v DPČ, popř. zda se mi peníze z daně vrátí při podání danového přiznání.

    Děkuji Alena

  10. Dobrý den chci se zeptat na ocr , nastoupila jsem před 2mesice do jine prace a byla jsem ted na ocr . Jak mi vypočítá ji ocr jen z těch 2mesice. ?

    • Dobrý den, Aleno, když odečtu 696 Kč (6,5 %) za sociální pojištění, 684 Kč za zdravotní pojištění (tak, aby společně se zaměstnavatelovým příspěvkem vyšla minimální požadovaná částka 1 647 Kč, tj. 13,5 % z minimální mzdy 12 200 Kč) a daň z příjmu 90 Kč (15 % z celkových nákladů zaměstnavatele, zaokrouhlených na stokoruny nahoru, tedy z 14 400 Kč – ale mínus sleva na poplatníka 2 070 Kč), vychází čistá měsíční mzda 9 230 Kč. (Nevím, zda uplatňujete například zvýhodnění na děti, proto výpočet dále nekomplikuji.)

  11. Dobrý den, nastoupil jsem do nového zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Dle výplatní pásky mám plat 50 000 Kč hrubého. Jedno nezletile dítě a manželku na mateřské. Dle mzdové kalkulačky vychází čistá mzda 37 787 Kč. Nicméně ve skutečnosti mám 35 717 Kč. Když kontroluji detailní výpočet mzdové kalkulačky, tak vše sedí, pouze v jedné položce je rozdíl: v daňové slevě. Dle mzdové kalkulačky 2 070 Kč, ve skutečnosti však 0 Kč. Daňové zvýhodnění (předpokládám, že na dítě) je na pásce uvedeno ve výši 1 267 Kč, což odpovídá mzdové kalkulačce. Prosím o radu, jak vznikl uvedený rozdíl. Děkuji moc.

    • Dobrý den, Martine, 2 070 Kč/měsíc (24 840 Kč/rok) = takzvaná sleva na daňového poplatníka, na kterou taky máte právo (stejně jako třeba i já jakožto podnikající fyzická osoba). Zeptejte se účetního nebo účetní ve firmě, kde jste zaměstnaný, zda tuto úlevu nezapomněl/a po státu požadovat. Je možné, že dostanete zbytek toho, co Vám na čisté mzdě patří, jako přeplatek, poté co Finanční úřad vyhodnotí daňové přiznání.

  12. Dobrý den, prosím je zaručená mzda 18000Kč v pracovní smlouvě, čistou mzdou, kterou by měl zaměstnavatel vyplatit při splnění plného úvazku? Děkuji

  13. Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek a za leden 2018 mi byla vypočítána výplata 4 605 Kč, při 88 odpracovaných hodinách a 4 hodinách placeného svátku. Je takový výsledek správný? Děkuji.

    • Dobrý den, Zuzano, jakou mzdu máte domluvenou v pracovní smlouvě? A podepisovala jste Prohlášení poplatníka daně z příjmů (růžový papír)? Kdybyste vykonávala velmi jednoduché práce (třeba jako uklízečka ve škole apod.), máte nárok aspoň na zákonné minimum 73,20 Kč/hod. hrubého, tedy za 92 lednových hodin celkem 6 734 Kč hrubého. Čistá mzda však záleží právě na tom, zda jste podepsala onen „růžový papír“, eventuálně jestli uplatňujete nějaké další slevy a zvýhodnění (na děti apod. – podrobnosti výše ve článku).

  14. Dobrý den, jak postupovat při vrácení přeplatku na dani? Tato částka ve výplatě znovu podléhá dani a pojistným (zdravotním a sociálním) odvodům? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, Zuzano, podle mého názoru ne. Daň a povinné pojistné odvody jsou počítány z „odpracovaného příjmu“, což vrácený daňový přeplatek není – tady jde o vyrovnání deficitu, jejž má stát vůči danému poplatníkovi. Raději se ale ještě zeptám Finanční správy a České správy sociálního zabezpečení, a kdybych zjistil, že se mýlím, dám Vám vědět.

      Aktualizace 27.2.2018: Můj názor potvrdila paní Klára Křehlová, z Odboru komunikace Generálního finančního ředitelství. Budu citovat její odpověď:

      „Vrácený přeplatek na dani z příjmů fyzických osob už nepodléhá dani z příjmů, ani z něj zaměstnanec a zaměstnavatel nemusejí odvádět sociální a zdravotní pojištění.

      Podle § 154 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu je přeplatek částka, o kterou úhrn plateb a vratek na kreditní straně osobního daňového účtu převyšuje úhrn předpisů a odpisů na debetní straně osobního daňového účtu poplatníka, tato částka již nepodléhá dalšímu zdanění. Nutno dodat, že vratitelný přeplatek však vznikne až dnem splatnosti daně, tedy zpravidla 1. dubna (letos 3. 4. 2018).“

  15. Dobrý den, prosím o radu. Při výpočtu koeficientu částečného úvazku ve školství používáme tvar 0,xx. Mzdový účetní najíždí na nový systém, který ho používá ve tvaru XX,xx. Který tvar je správný? Děkuji.

    • Dobrý den, Heleno, jestli Vám rozumím správně, tak jde pouze o formální změnu. Například při polovičním úvazku tudíž bude místo „0,50“ uvedeno „00,50“. V podstatě tedy ani jeden uvedeným tvar není chybný. Přeji Vám spravedlivé a včasně vyplacené mzdy!

  16. Dobrý den. Má prac. doba je 7,5 hod denně. Pracuji ale v nepřetržitém provozu. Denní je od 07.00 hod – 20.00 hod., noční od 20.00 hod do 07.00 hod. Máme krátký a dlouhý týden. Jde o práci v domově seniorů. Nemůžeme se zaměstnavatelem shodnout ohledně měsíčního pracovního fondu. Připadá nám, že nám tam dává automaticky i 7,5 hod navíc a ne pouze ve vyjímečných případech. Případné přesčasy vyrovnává 2x do roka. My chceme každý měsíc např. na DPČ. Je to možné a jaký je fond?
    Děkuji
    Marcela

  17. Netušila jsem, že čistá mzda, uvedená na výplatní pásce, může být vyšší než smluvená hrubá mzda! 🙂

  18. Různé zjednodušující kalkulačky ukazují, že veškeré „daňové odvody“ představují „skoro polovinu“ celého průměrného zaměstnaneckého výdělku („super-hrubé mzdy“). Člověk tedy logicky čte mezi řádky, že odvádí státu příliš mnoho, a politici by měli „zlevnit lidskou práci“.

    Jenomže ve skutečnosti podstatnou část „daňových odvodů“ tvoří sociální a zdravotní pojištění, které za zaměstnance povinně podle zákona platí zaměstnavatel! A kdyby tyto odvody byly sníženy, vydělaly by především – anebo pouze – firmy, nikoli lidé. Sice by lehce stoupla čistá mzda, ale ještě více by klesly veřejné výdaje na zdravotnictví, důchody, podporu a rekvalifikaci v nezaměstnanosti apod. Jinými slovy, zaměstnanec by trochu vydělal, ale ještě více by zaplatil například na zdravotnických poplatcích, a nakonec by dostal nižší starobní důchod!

    Závěr: K vyšší životní úrovni nevede „zlevňování lidské práce“, ale pouze „zdražování lidské práce“, tedy vyšší mzdy, třeba i díky sociálnímu pojištění, které povinně platí zaměstnavatel za zaměstnance. Pozitivní efekt pocítí nejenom pracující mladá generace, ale i senioři, protože jejich penze závisejí na aktuálním „domácím produktu“ (na množství protočených peněz).

  19. Dobrý den, potřebuji poradit. Můj základní hrubý tarif je 131 Kč/hod., můj zaměstnavatel však spočítal základní měsíční mzdu následovně. V září 19 995 Kč za 152 hodin, což je v pořádku. V říjnu 21 095 Kč za 168 hodin, tedy došlo ke snížení (na 125 Kč/hod.). V listopadu 20 844 Kč za 166 hodin, tedy opět snížení (na 125 Kč/hod.). V prosinci 22 100 Kč za 168 hodin, tedy v pořádku. Postupoval zaměstnavatel správně? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, Lubomíre, zaměstnavatel musí dodržovat smlouvu nebo dohodu, kterou s Vámi uzavřel, dokud spolu konsensuálně nevyjednáte jiné podmínky. Nemůže jednostranně snižovat cenu Vaší práce, podobně jako ani Vy nemůžete svévolně říci: „Chci slíbený tarif, ale nikoli za hodinu, nýbrž 131 Kč za minutu.“ Zkrátka dvoustranně podepsanou smlouvu nebo dohodu lze změnit, jenom pokud souhlasí obě strany, protože jste (měli byste být) rovnocennými partnery. Ve Vašem případě tedy zaměstnavatel musí chybějící částku doplatit.

  20. Dobrý den, kdy se prosím podepisuje Prohlášení poplatníka daně z příjmů? hned při nástupu nebo až po nějaké době? nastoupil jsem 1.4.2017 a ještě jsem nic nepodepisoval. Např. z hrubé mzdy za měsíc srpen 25700 Kč jsem bral jen 17697 Kč.
    Děkuji za odpověď.

  21. Dobrý den,

    mám 1 dceru, pracuji 8 hodin a to 5 dní v týdnu na HPP. Kdysi jsem zde pracovala na dohodu o provedení práce a dostávala jsem peníze na ruku a domluvili jsme se, že poté, co budu mít HPP bude má čistá mzda 73,-/hod. Účetní z toho vypočetla hrubou mzdu 89,-/hod. Jsou ty výpočty správné? Nyní jsem si řekla o přidání a chci čistého 80,-. Ráda bych věděla, kolik tedy bude hrubá hodinová mzda nyní. Děkuji. S pozdravem, Marika.

  22. Dobry den. Chtela bych se zeptat. Nastoupila jsem do prace jako pomocna sila v kuchyni. Prac.smlouvu mi dalu podepsat po trech dnech, ale zadny takzvane ruzovy papir se mi do rukou nedostal,jak to mam resit? Je tohle povinnost zamestnavatele? A v praci se podepisuje bili papir prohlaseni nevi o co jde? Dekuji

  23. Dobrý den, jsem zaměstnaná na 6,8 hodiny denně, tedy 34 hodin týdně. Zajímá mě, zdali mám právo na obědovou pauzu, případně na jak dlouhou. V práci totiž jíme za pochodu. Obsahuje můj částečný úvazek i půlhodinu na oběd, nebo ne? Tedy mám být v práci úvazek + půl hodiny na oběd, anebo úvazek – pauza na oběd? Díky moc.

    • Hezký den, Martino, mám pro Vás dobrou a špatnou zprávu. V zákoníku práce, § 88, sice stojí: „Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.“

      Ale potom tam taky stojí: „Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.“ Existuje výjimka, která – předpokládám – není Vaším případem: „Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby.“

      Takže pokud jste plnoletá, zaměstnavatel Vám musí nejpozději po 6 hodinách poskytnout přestávku na oběd, aspoň 30 minut. Ale pokud přitom svoji práci můžete přerušit (a pokračovat po jídle), pauzu nemusí započítat do Vaší pracovní doby, tudíž byste zůstala v zaměstnání o půlhodiny déle, než kdybyste například jedla teprve doma.

  24. Dobrý den, pobírám částečný invalidní důchod, ale mám možnost pracovat na zkrácený úvazek. Uvádějí hrubý plat 7 300 – 6 800 Kč, jaká vyjde čistá mzda? Děkuji.

    • Lenko, zkrácený pracovní poměr za 6 800 Kč až 7 300 Kč nebude krácen daní z příjmu, nýbrž „jenom“ zdravotními a sociálními odvody. Takže vychází 5 485 Kč, respektive až 5 997 Kč čistého měsíčně.

  25. Dobrý den, můj potenciální nový zaměstnavatel slibuje, že z hrubého platu 14 000 Kč nebude strhávat daně – pouze zdravotní a sociální pojištění. Přitom nemám žádná omezení ani důchod, takže váhám, zda věřit a podepsat smlouvu.

    • Dobrý den, z hrubé mzdy 14 000 Kč by skutečně nemusela být strhávána žádná daň, ovšem pouze pokud byste mohla uplatnit například daňové zvýhodnění na dítě, nebo slevu na velmi chudého manžela apod. Další případné úlevy najdete výše ve článku. Každopádně však daně nestrhává ani nezmírňuje zaměstnavatel, nýbrž Finanční úřad podle právních předpisů.

  26. Dobrý den, pracovala jsem na plný úvazek 8,5 hodiny denně za 18 000 Kč hrubého, nyní jsem požádala o zkrácení úvazku na 7,5 hodiny. O kolik se moje hrubá mzda poníží? Děkuji. Daniela

    • Danielo, jestli jste měla úvazek 8,5 hodiny denně, zřejmě byla půlhodina nad rámec standardní pracovní doby přesčasem, za který jste dostávala příplatek 25 %, že? (Obvykle trvá směna 8 hodin denně). Ovšem v takovém případě by nevycházela paušální měsíční mzda, nýbrž různě vysoká částka podle počtu pracovních dnů v měsíci. Předpokládám proto, že jste do sumy žádné příplatky nezahnula. Počítám tedy následovně:

      Úvazek 7,5 hodin denně je roven 88,24 % z původního úvazku 8,5 hodin denně. Stejným poměrem dostáváme sníženou mzdu 15 882 Kč hrubého měsíčně, z původních 18 000 Kč hrubého měsíčně.

  27. Dobrý den, nastoupila jsem 16.2.2017 do nové práce. Hrubá mzda za celý měsíc má činit 17 100 Kč. Jakou mám dostat čistou mzdu za únor, když jsem nastoupila až toho 16. dne v únoru? Odpočet na děti nemám.
    Kolik mi bude strženo za leden a část února dovolené (25 dní bych měla mít za celý rok)? Děkuji.

    • Mílo, počítal bych následovně: Letošní únor měl 20 pracovních dnů, Vy jste však byla v novém zaměstnání „jenom“ 9 dnů, takže vychází nárok na 9/20 celé smluvní hrubé mzdy = 7 695 Kč hrubého, tedy 6 401 Kč čistého (vzhledem k nízké mzdě nestačí zdravotní pojištění ve výši 4,5 % hrubé mzdy, ještě musíte odvést doplatek ve výši 13,5 % rozdílu mezi Vaší a minimální mzdou).

      Pokud jde o dovolenou, podle věčného plánovacího kalendáře ZDE máme letos celkem 250 pracovních dnů (bez svátků), Vám počínaje 16. únorem zbývá 217 pracovních dnů. Z celkových 25 dnů placené dovolené dostaneme uvedeným poměrem 217/250 zbývajících 21,7 dnů placené dovolené (takže pokud je zaměstnavatel frajer, zaokrouhlí Vám zbylou dovolenou na 22 dnů :-).

      • Při zkráceném úvazku nemůže zaměstnavatel nařídit práci přesčas.
        A dovolenou musí zaokrouhlit správně nahoru → nejde o libovůli zaměstnavatele.

  28. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na čistou měsíční mzdu z částky 8250,- kč. Mám invalidní důchod 3.stupeň. Pracují na zkrácený úvazek 6 hodin. Uplatňují slevu na dani na dítě. Mám jedno dítě. Děkuji za odpověď

  29. Dobry den, prosím o radu.
    V roce 2016 jsem podnikala jako OSVČ ,přijem mam nulový, jsem platila zálohy na soc.poj.Koncem listopada jsem živnost zastavěla ….mám nárok na vracení záloh…..
    Děkuji

    • Dobrý den, Veroniko, asi máte 1. platový stupeň (nejnižší možnou započitatelnou praxi), že? V tom případě by plný platový tarif činil 17 260 Kč hrubého, 65 % dělá 11 219 Kč – přesně, jak uvádíte :-).

      Předpokládám, že jste podepsala Prohlášení poplatníka (takzvaný „růžový papír“), tudíž dostanete slevu na daňového poplatníka + slevu na studenta, a tím pádem nebudete platit daň z příjmu. Odečteme tedy pouze 11 % na sociální a zdravotní pojištění, takže vyjde 9 985 Kč čistého měsíčně. Pokud Vám dá zaměstnavatel osobní příplatek, což muže a nemusí, vyšlo by samozřejmě více – totéž při zákonem předepsaných příplatcích například za přesčasy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno