Stát vybírá daně a povinné pojištění, ale taky vám nabízí slevu, a díky vyživovaným dětem dokonce můžete dostat něco navíc. Vysvětlíme vám, jakému vzorci podléhá výpočet čisté mzdy v roce 2022. Eventuálně stačí, když vyplníte svoji hrubou výplatu do kalkulačky a zaškrtnete všechno, na co máte nárok.

Od pojištění, přes daň, až po výsledek

V pracovní smlouvě, nebo mzdovém výměru máme napsanou hrubou mzdu, která někdy zahrnuje také příplatky, náhrady, prémie a odměny. Následující měsíc dostaneme na účet jinou částku, protože musíme odvádět sociální a zdravotní pojištění, plus zálohu na daň z příjmu. Výpočet čisté měsíční mzdy v roce 2022:

 1. Vezmeme hrubou mzdu,
 2. odečteme sociální pojištění (6,5 % hrubé mzdy),
 3. odečteme zdravotní pojištění (standardně 4,5 % hrubé mzdy),
 4. odečteme daň (15 % hrubé mzdy, částky nad 155 644 Kč podléhají 23% sazbě),
 5. přičteme slevy (dohromady nesmějí být vyšší než daň),
 6. přičteme zvýhodnění na děti (mohou být vyšší než daň, v takovém případě vzniká bonus neboli zásluhová sociální dávka),
 7. a vyjde čistá mzda.

Kdo podepíše Prohlášení, dostane slevu

Mzdové účetnictví není procházka růžovou zahradou, ačkoli… Hodně nám pomůže Prohlášení poplatníka daně z příjmů (dále jenom „Prohlášení“). Tento takzvaný „růžový papír“ podepisujeme, abychom dostali daňovou slevu (na sebe, případně také na zdravotní postižení, na studium, nebo na chudého manžela, který nevydělává více než 68 000 Kč ročně), plus eventuálně ještě zvýhodnění na děti. Shrňme všechny měsíční benefity, které potenciálně ovlivňují výpočet mzdy 2022:

 • Sleva na každého daňového poplatníka 2 570 Kč
 • Zvýhodnění na první dítě 1 267 Kč, anebo 2 534 Kč, pokud má průkaz ZTP/P
 • Zvýhodnění na druhé dítě 1 860 Kč, anebo 3 720 Kč (ZTP/P)
 • Zvýhodnění na třetí a každé další dítě 2 320 Kč, anebo 4 640 Kč (ZTP/P)
 • Sleva na manžela bez dostatečných příjmů 2 070 Kč, nebo 4 140 Kč (ZTP/P)
 • Sleva na invalidní důchod prvního a druhého stupně 210 Kč
 • Sleva na invalidní důchod třetího stupně 420 Kč
 • Sleva na průkaz ZTP/P samotného poplatníka 1 345 Kč
 • Sleva pro studenta 335 Kč

Konkrétní výpočet mzdy 2022 na příkladech

A nyní konečně uveďme konkrétní situace. Předpokládejme přitom, že náš fiktivní figurant bere 35 000 Kč hrubého měsíčně, tedy víceméně českou prostřední mzdu.

 • Zaměstnanec, který nepodepsal Prohlášení, dostane 25 900 Kč čistého měsíčně (od hrubé mzdy odečítáme daň a pojistné, dohromady 26 % neboli 9 100 Kč).
 • Kdyby podepsal Prohlášení a přitom nárokoval slevu na poplatníka, dostane minimálně 28 470 Kč čistého měsíčně (ušetří 2 570 Kč).
 • Pokud ve své domácnosti živí děcko, na které uplatní zvýhodnění, dostane minimálně 29 737 Kč čistého (připočítáváme dalších 1 267 Kč).
 • Jakmile přivítá i druhou, třetí a čtvrtou ratolest, a využije další zvýhodnění, vznikne daňový bonus. Výpočet mzdy potom vyjde následovně: Z 35 000 Kč hrubého máme 36 237 Kč čistého!

Koukněte na průměry, zaručené sazby a platové tabulky

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com

31 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, jak postupovat při vrácení přeplatku na dani? Tato částka ve výplatě znovu podléhá dani a pojistným (zdravotním a sociálním) odvodům? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Zuzano, podle mého názoru ne. Daň a povinné pojistné odvody jsou počítány z „odpracovaného příjmu“, což vrácený daňový přeplatek není – tady jde o vyrovnání deficitu, jejž má stát vůči danému poplatníkovi. Raději se ale ještě zeptám Finanční správy a České správy sociálního zabezpečení, a kdybych zjistil, že se mýlím, dám Vám vědět.

   Aktualizace 27.2.2018: Můj názor potvrdila paní Klára Křehlová, z Odboru komunikace Generálního finančního ředitelství. Budu citovat její odpověď:

   „Vrácený přeplatek na dani z příjmů fyzických osob už nepodléhá dani z příjmů, ani z něj zaměstnanec a zaměstnavatel nemusejí odvádět sociální a zdravotní pojištění.

   Podle § 154 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu je přeplatek částka, o kterou úhrn plateb a vratek na kreditní straně osobního daňového účtu převyšuje úhrn předpisů a odpisů na debetní straně osobního daňového účtu poplatníka, tato částka již nepodléhá dalšímu zdanění. Nutno dodat, že vratitelný přeplatek však vznikne až dnem splatnosti daně, tedy zpravidla 1. dubna (letos 3. 4. 2018).“

 2. Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek a za leden 2018 mi byla vypočítána výplata 4 605 Kč, při 88 odpracovaných hodinách a 4 hodinách placeného svátku. Je takový výsledek správný? Děkuji.

  • Dobrý den, Zuzano, jakou mzdu máte domluvenou v pracovní smlouvě? A podepisovala jste Prohlášení poplatníka daně z příjmů (růžový papír)? Kdybyste vykonávala velmi jednoduché práce (třeba jako uklízečka ve škole apod.), máte nárok aspoň na zákonné minimum 73,20 Kč/hod. hrubého, tedy za 92 lednových hodin celkem 6 734 Kč hrubého. Čistá mzda však záleží právě na tom, zda jste podepsala onen „růžový papír“, eventuálně jestli uplatňujete nějaké další slevy a zvýhodnění (na děti apod. – podrobnosti výše ve článku).

 3. Dobrý den, nastoupil jsem do nového zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Dle výplatní pásky mám plat 50 000 Kč hrubého. Jedno nezletile dítě a manželku na mateřské. Dle mzdové kalkulačky vychází čistá mzda 37 787 Kč. Nicméně ve skutečnosti mám 35 717 Kč. Když kontroluji detailní výpočet mzdové kalkulačky, tak vše sedí, pouze v jedné položce je rozdíl: v daňové slevě. Dle mzdové kalkulačky 2 070 Kč, ve skutečnosti však 0 Kč. Daňové zvýhodnění (předpokládám, že na dítě) je na pásce uvedeno ve výši 1 267 Kč, což odpovídá mzdové kalkulačce. Prosím o radu, jak vznikl uvedený rozdíl. Děkuji moc.

  • Dobrý den, Martine, 2 070 Kč/měsíc (24 840 Kč/rok) = takzvaná sleva na daňového poplatníka, na kterou taky máte právo (stejně jako třeba i já jakožto podnikající fyzická osoba). Zeptejte se účetního nebo účetní ve firmě, kde jste zaměstnaný, zda tuto úlevu nezapomněl/a po státu požadovat. Je možné, že dostanete zbytek toho, co Vám na čisté mzdě patří, jako přeplatek, poté co Finanční úřad vyhodnotí daňové přiznání.

  • Dobrý den, Aleno, když odečtu 696 Kč (6,5 %) za sociální pojištění, 684 Kč za zdravotní pojištění (tak, aby společně se zaměstnavatelovým příspěvkem vyšla minimální požadovaná částka 1 647 Kč, tj. 13,5 % z minimální mzdy 12 200 Kč) a daň z příjmu 90 Kč (15 % z celkových nákladů zaměstnavatele, zaokrouhlených na stokoruny nahoru, tedy z 14 400 Kč – ale mínus sleva na poplatníka 2 070 Kč), vychází čistá měsíční mzda 9 230 Kč. (Nevím, zda uplatňujete například zvýhodnění na děti, proto výpočet dále nekomplikuji.)

 4. Dobrý den. Jako prodavačky nás zahrnuli do 2. mzdové skupiny, přestože děláme všechno i na pokladně. Možná oprávněně. Ale zajímala by mě přesná výše minimální mzdy. Pracujeme totiž na 6 hodin. Takže nám náleží 75 %? Tudíž vychází jaká zaručená hodinová mzda?

  • Dobrý den, Evo, skupiny prací pro určení Vaší zaručené mzdy najdete pod TÍMTO odkazem. Do 3. skupiny patří například prodavačka, do jejíž náplně spadá toto: „Kontrola zakoupeného zboží, inkaso peněz v hotovosti nebo na úvěrové karty např. v supermarketech.“

   Záleží však, zda máte v pracovní smlouvě sjednanou měsíční, nebo hodinovou mzdu. V prvním případě by při 3/4 úvazku skutečně vycházely 3/4 zaručené měsíční mzdy (například ve 3. skupině letos 12 210 Kč hrubého). Ve druhém případě by Vám vycházelo 88,10 Kč (ve 2. skupině) nebo 97,30 Kč (ve 3. skupině) hrubého za hodinu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno