Léčivé látky hledáme většinou nízko u země, v zeleninových záhoncích a mezi bylinkami, ale přírodní medicínu najdeme taky na stromech. Kupříkladu smrky obsahují poměrně hodně vitamínu C a další živiny, takže z jehličí můžeme získat dobrý čaj, z pryskyřice vyrobíme blahodárnou mast, a někteří dobrodruzi dokonce jedí měkké lýko! Jako vždycky, taky tentokrát ovšem musíme dávat pozor například na dávkování, a pokud kupujeme už hotový výrobek, prověřujme odpovědnou firmu. V poslední době vzbuzuje otázky především smrková mast, kterou bohužel zneužili internetoví podvodníci.

Pozor na anonymní krémy z internetu, nepomáhají!

Šmejdi nejdříve popíšou skutečné problémy, kterými opravdu trpíme, aby potom vychválili nějaké předražené a přitom bezcenné řešení. Úvodní patálií může být něco docela obyčejného, například plíseň nehtů. A inzerovaná nabídka bývá pojmenovaná cizokrajně: třeba OnycoSolve, Tinedol, Skinetrin, Foot Powder nebo Fresh Fingers. Cena sahá přes 800 Kč, zásilku rozváží kurýr. Důvěřivý zákazník zaplatí a teprve potom, příliš pozdě odhalí zlodějinu. Přípravek nefunguje, ovšem odpovědná firma tají svoji identitu, aby nemusela vracet peníze.

Podvod zůstává stále stejný, ale v internetových reklamách nyní dostal hezčí jméno: smrková mast. „Měla jsem mírně zažloutlé nehty na nohách, takže jsem vyzkoušela tuhle novinku. Přes internet jsem objednala a kurýrovi zaplatila smrkovou mast, kterou nyní aplikuji. A najednou mám tak hnusné prsty, že musím svoje nohy schovávat! Všechny ztmavly a kůže kolem nehtů se loupe, což se předtím nedělo. Na odpovědnou firmu mám jenom e-mailovou adresu, kde však většinou nikdo nereaguje!,“ píše paní Milena.

Smrková mast, podomácku vyrobená z pryskyřice

Pokud máte zájem o jakoukoli medicínu, ať už laboratorně vyrobená farmaka nebo přírodní extrakty, navštivte normální lékárnu. Například: Dr. Max, Pilulka, Lekarna.cz atd. Smrkovou mast sice seženete jenom obtížně, ale aspoň nebudete okradeni. Recept na vlastnoruční výrobu nabízí MUDr. Alena Hamplová:

  1. Vyjdeme do lesa a jakmile najdeme smrky, na kterých zaschla pryskyřice, opatrně odřežeme minimálně 250 mililitrů.
  2. Zahřejeme 1 000 ml olivového oleje ve vodní lázni (nádoba s olejem leží v nádobě s vodou; maximálně na 80 °C, aby potom nedošlo ke vznícení!).
  3. V zahřátém oleji rozpustíme 250 ml pryskyřice a 150 g včelího vosku.
  4. Zahříváme ještě dalších 30 minut, načež necháme louhovat do druhého dne.
  5. Předchozí bod opakujeme ještě 2x.

Podle doktorky Hamplové smrková mast pomáhá například na: kožní plísně, vyrážky a záněty, dále rány a zhmožděniny, popáleniny, omrzliny, otoky, bodnutí hmyzem, bolesti svalů a kloubů, slabou lokální imunitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno