Kdysi bývalo normální, že lidé chodili s proutěnou ošatkou na venkovský jarmark, aby vyměnili například vajíčka za čerstvě stočený med. Dneska bereme do ruky spíše igelitku, abychom motorovým vozidlem dojeli k supermarketu. Tam vyměníme peníze za potraviny, které byly úhledně zabalené a dočasně skladované na jiném konci planety. Podstata trhu, obchodu a spotřebního koše však zůstává stejná.

Dostáváme různé nabídky produktů a služeb, ale většinu musíme odmítnout kvůli ceně, vkusu nebo jiným kritériím. Máme přece omezené prostředky, a proto pečlivě vybíráme, čím naplníme svoji tašku nebo nákupní vozík. Ekonomové říkají spotřební koš, což zní trošku kostrbatě. Ale existuje lepší měřítko materiálního bohatnutí nebo chudnutí, zdražování nebo zlevňování, než průběžné osobní a rodinné nákupy?

Jak popisuje spotřební koš Český statistický úřad

Materiální bohatnutí a chudnutí, zlevňování a zdražování sleduje instituce, která disponuje podobným rozpočtem jako celé Ministerstvo školství. Český statistický úřad plní velký úkol. Mapuje proměny celé tuzemské populace! Počítá vývoj průměrně mzdy, co si za ni můžeme koupit a jak nakonec vypadá běžný spotřební koš. Monitoruje průměrné ceny výrobků a služeb, přičemž každé položce dává jinou váhu podle toho, jak je žádaná.

Spotřební koš ve statistikách ČSÚ:
[visualizer id=“684″]
Práce státního statistického úřadu zaslouží uznání. Díky němu víme, jaké priority má průměrný obyvatel České republiky, který ale možná vůbec neexistuje. Většina lidí neutratí za alkohol a cigarety 12krát více, než za vzdělávání. Každý nedá za módu dvakrát více, než za kulturu. A leckdo zažívá krizové období, zrovna když národní hospodářství oficiálně vzkvétá. Zkrátka spotřební koš, podobně jako životní situace je individuální.

Spotřební koš podle internetových vyhledávačů

Ve světové počítačové síti všichni zanecháváme stopy. Když zadáváme do internetových vyhledávačů slova a otázky, vytváříme vlastně záznam svých osobních priorit. Veřejné statistiky potom například ukazují, ceny jakých produktů a služeb hledají nejčastěji obyvatelé České republiky. Tento virtuální spotřební koš víceméně odpovídá předchozímu modelu, sestavenému Českým statistickým úřadem. Energie, potraviny včetně tradičních lehkých drog a bydlení jsou dohromady množinou, na kterou směřuje většina cenových dotazů. *

Jaký spotřební koš poptávají Češi, Moravané a Slezané na Google.com:
[visualizer id=“694″]
Magazín KupníSíla.cz sleduje platy a ceny, abyste znali vývoj svojí kupní síly v kontextu celé společnosti. Přitom srovnáváme konkrétní prodejce, abychom vám případně pomohli při rozhodování, kde a čím naplňovat svůj osobní nebo rodinný „spotřební koš“. Důležitější než průměrná cena totiž bývá informace, kde nakoupíme stejné zboží nebo službu nejvýhodněji.

Školní stravování v souladu se spotřebním košem

Spotřební koš má svůj specifický význam také v gastronomii. Ministerská vyhláška o školním stravování analyzuje složení potravin a předepisuje, jaké normy má splňovat jídelníček pro mládež. Požadovaný přísun potravy, který vhodně kombinuje výživové látky, bývá v praxi nazývaný právě spotřební koš. Pokud vás zajímá školní stravování, celou příslušnou vyhlášku najdete ZDE.

* „Virtuální spotřební koš“ podle internetových vyhledávačů nezveřejňujeme detailně, protože obsahuje příliš cenné poznatky pro komerční optimalizaci webových stránek (SEO).

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno