Internet umožňuje obchodníkům, aby prodávali libovolné zboží a přitom nenesli odpovědnost za jeho kvalitu. Toho využili dva nizozemští kamarádi. Pod značkou VidaXL nabízejí široký sortiment, od nábytku po hudební nástroje. Sami však působí pouze jako prostředníci mezi platícím zákazníkem a dodavatelem, jehož jméno neuvádějí. Proklepli jsme VidaXL, recenze bohužel nejsou nejlichotivější.

Bylo nebylo, v tulipánovém království žila dvojice výborných kamarádů. Gerjan den Hartog a Wouter Bakker rádi poseděli na rozkvetlé zahradě, ale taky měli velké podnikatelské plány. Vybudovali vlastní továrnu, ve které vyrábějí vkusný a přitom levný dřevěný nábytek. Svoje produkty prodávají v Evropě, Americe nebo Austrálii. Přitom sledují nové trendy, aby rozšiřovali svůj sortiment a uspokojovali masovou poptávku. Některé výrobky neprodukují sami, ale nakupují od kvalitních a levných partnerů…

Takhle vypadá legenda o společnosti VidaXL Marketplace Europe BV, která obchoduje na internetových adresách vidaxl.com, vidaxl.cz, vidaxl.sk atd. Ale jakmile otevřeme obchodní podmínky nebo prolétneme zákaznické recenze, uvidíme jiný obrázek.

Výrobky prodává neznámá „třetí strana“

VidaXL nepatří mezi klasické e-shopy, jejichž provozovatelé nabízejí zákazníkům svoje skladové zásoby. Jde o pouhou „platformu“, „marketplace“ neboli „tržiště“, které zastupuje různé externí továrny a firmy. Nizozemská společnost funguje jako obchodní zástupce, prostředník mezi odběratelem a dodavatelem. Zákazník uzavírá smlouvu se „třetí stranou“, kterou ovšem neznáme. Natrefíte na evropskou, nebo na čínskou firmu? Přijde vám objednané zboží? Uzná prodejce případnou oprávněnou reklamaci? Nevíme…

Podobné „nákupní galerie“ běžely nebo běží také na adresách Beliamo.cz a Fruugo.com, Bonky.cz, Floryday.com a Lunzo.cz, Rivio.cz a Zebraneo.com. Ale vraťme se do Beneluxu.

Vida XL – recenze českých zákazníků

Nizozemci na svém virtuálním tržišti inzerují zahradní altán za 4 909 Kč, lehátko za 3 959 Kč nebo stolek za 1 499 Kč. Dále nabízejí levné hračky, chovatelská potřeby, sportovní náčiní a hudební nástroje. Elektrické piano oceňuji na 8 379 Kč, housle údajně stojí 1 559 Kč a kytara přijde na 1 419 Kč. Otázka však zní, jestli nízké ceně neodpovídá kvalita. Na českých webech Zboží.cz a Heureka.cz přibývají konkrétní negativní recenze, zatímco na mezinárodním serveru TrustPilot.com převažující obecné pozitivní komentáře.

„Objednaný skleník mi přišel, ale nevydrží zimu ani vítr. Když zafoukalo, opakovaně odlétly všechny výplně,“ píše Kateřina Stupková. „Objednala jsem židli k PC, která však přišla poškozená a zrezlá. Po domluvě jsem zboží odeslala zpět, ale uběhl měsíc a obchod se mnou nekomunikuje. Svoje zaplacené peníze už asi neuvidím,“ pokračuje Stáňa Kosecová. „Zaplatil jsem kovovou postel a matraci. Za 4 dny přišla matrace. Zeptal jsem se, kdy uvidím zbytek, a poté v dalším balíku dorazila také postel,“ popisuje Jaroslav Michálek. „Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Rychle doručené, dobře zabalené,“ uzavírá Filip Hromádko.

Autor úvodní ilustrační fotografie: Engin Akyurt

2 KOMENTÁŘE

  1. V internetovém obchodu BELIAMO jsem si vybrala boty za 537 Kč. Vyplnila jsem adresu a zaplatila předem. Poté jsem obdržela email, kde byla potvrzena objednávka a platba. Psali, že zboží je na cestě. Zatím však žádné boty nepřišly a peníze už asi taky neuvidím!

  2. Podvodný obchod BELIAMO
    Platba převodem na účet:
    2202036086/2010
    v.s. 2612708

    Zboží nikde a peníze taky!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno