Po letech příjemného zlevňování zažíváme obrat, základní energie našich domácností naopak zdražuje. Cena elektřiny meziročně stoupla zhruba o 3 až 11 %, a někteří dodavatelé pravděpodobně ještě přitvrdí. Tuzemské rodiny tedy za stejnou spotřebu připlatí řádově stokoruny až tisícikoruny, podle velikosti odběru. Podobně podle mého názoru stoupne cena elektřiny 2020, vizte moje odpovědi na otázky, které mi poslala kolegyně píšící pro jiné ekonomické magazíny.

Cena elektřiny 2020

Lze očekávat, že na podzim zdraží všichni dodavatelé?

Prodejci elektřiny zvedají ceny postupně, mnozí tak již učinili v dosavadním průběhu letošního roku. Takže si nemyslím, že nyní na podzim, respektive na přelomu let 2018/2019 zdraží všichni dodavatelé. Ale vzhledem k ekonomickým prognózám lze očekávat, že v následujících zhruba dvou letech ještě koncové ceny postupně porostou.

S jakým vyúčtováním mají počítat domácnosti?

V současné době jsou celkové ceny za jednotku elektrické energie (včetně všech státem regulovaných poplatků a daní) zhruba o 3 % až 11 % vyšší než vloni. Příští rok tedy lidem přijdou řádově o stokoruny až tisícikoruny vyšší účty než letos, pokud počítáme se stejnou spotřebou. Záleží, jestli elektřinou napájejí „jenom“ malé spotřebiče typu zářivek, anebo taky vytápějí například pomocí přímotopů.

A podobné zdražování můžeme zažívat ještě v následujících dvou letech, protože poměrně rychle stoupají taky ceny elektrické energie, která je na velkoobchodních burzách nakupovaná pro rok 2020. Pokud nenastane nějaký neočekávaný a razantní protipohyb, tyto trendy mívají určitou setrvačnost.

O kolik stoupla velkoobchodní cena elektřiny 2020?

O více než polovinu. Cena elektřiny pro rok 2020 například na pražské energetické burze zdražila za poslední rok zhruba o 60 %. Postupná gradace je logická, protože se blíží čas, kdy překupník a konečný odběratel budou komoditu akutně potřebovat. Myslím ale, že ještě nejsme na maximu a cena poroste hlavně z jiných příčin.

Nicméně připomeňme, že samotná elektrická energie většinou tvoří jenom menšinu koncové ceny, kterou platí domácnosti. Ostatní poplatky nastavuje stát, především za přepravu komodity – a samozřejmě přidává taky daně.

Proč vlastně elektřina zdražuje, z jakých důvodů?

Stoupající hodnoty tržních statků jsou symptomem celkového ekonomického růstu: Firmy mají více zakázek, zvedají se platy, roste poptávka (vloni měla Česká republika nejvyšší spotřebu elektřiny za celou dobu, kdy Energetický regulační úřad tuto proměnnou sleduje) a obchodníci zkoušejí na dobrých časech maximálně vydělat. Naopak zlevňování energie bývá důsledkem hospodářské krize, kdy odběratelé musejí šetřit, jsou vybíravější, takže od dodavatelů chtějí lepší nabídku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno