Český Aeroholding, a.s. patří mezi největší dopravní společnosti a zaměstnavatele v České republice. Jak hledá a motivuje svoje pracovníky, co oceňuje anebo naopak postrádá? Tisková mluvčí Marika Janoušková nám otevřeně odpověděla na všechny otázky, neprozradila jenom mzdové tarify, které tedy můžeme pouze odhadovat podle kolektivních smluv Českých aerolinií.

Nároční pracovní podmínky nevydrží každý

Jak byste obecně popsali lidskou pracovní sílu v České republice? Můžete něco vyzdvihnout (například vysoké nasazení, ukázněnost většiny zaměstnanců)? A naopak, chybí vám tady něco (například kvalifikovaní pracovníci pro určité obory)?

Trh práce je v současné době poznamenán nedostatkem kvalifikovaných lidí, především v technických a provozních profesích. Což potvrzujeme i my. Vzhledem k tomu, že počet cestujících, kteří prochází Letištěm Václava Havla Praha, neustále roste a očekáváme další rozvoj společnosti Letiště Praha i ostatních dceřiných společností, potřebujeme posílit řady našich zaměstnanců. Proto jsme v letošním roce spustili náborovou kampaň, jejíž součástí je i nový web cah.jobs.cz, který sází hlavně na atraktivní grafiku, přehlednost a uživatelskou přívětivost. V současné době hledáme nejvíce pracovníky bezpečnostní kontroly a ostrahy letiště.

Vzhledem k tomu, že většinou hledáme zaměstnance, které si na dané pracovní pozice zaškolíme, nechybí nám konkrétní odborníci, ale obecně postrádáme u kandidátů větší ochotu pracovat i v náročných podmínkách a nevzdávat se snadno hned při první zátěži či neúspěchu.

Čím si vysvětlujete, že tuzemští zaměstnanci mají podstatně nižší mzdy a platy, než kolegové odvádějící stejnou práci v Německu nebo Rakousku? Od pádu minulého režimu, který brzdil technologické inovace, přece jenom uplynulo už mnoho let.

Odpověď na tuto otázku by asi měli dát spíše odborníci na makroekonomiku. Pokud budeme mluvit za naši společnost, postupně se snažíme o to, aby byly mzdy našich zaměstnanců srovnatelné s českým trhem. Cílem je, abychom byli prémiovým zaměstnavatelem, kde bude hodnota odměňování (myšleno nejen mzdy, ale i zaměstnanecké benefity) pro zaměstnance v regionu atraktivní.

Český Aeroholding považuje benefity za samozřejmost

Jak hledáte a potom motivujete svoje pracovníky?

O volných pozicích informujeme pomocí našeho nového webu, kde uchazeči najdou kompletní přehled aktuálních pozic. Díky responsivnímu zobrazení si mohou uživatelé inzeráty prohlížet pohodlně i na tabletech a mobilních telefonech. Na webových stránkách uchazeči zároveň najdou i autentická vyjádření současných zaměstnanců skupiny.  Kromě klasické inzerce na největších pracovních portálech v ČR také pravidelně informujeme o volných pracovních pozicích prostřednictvím různých kampaní, ať už na internetu či třeba v prostředcích hromadné dopravy. Každoročně se také účastníme pracovních veletrhů.

Do náboru zaměstnanců zapojujeme i naše sociální sítě, například facebookové stránky Letiště Praha, kde se dočtete plno zajímavostí o letišti. Letiště Praha zároveň vydává video magazín Terminál, který sleduje nejen aktuální dění na Letišti Václava Havla Praha, ale také jsou zde blíže představeny některé pracovní pozice.

Své zaměstnance motivujeme různými způsoby a můžeme říci, že to funguje. Podle našeho aktuálního průzkumu spokojenosti a motivovanosti zaměstnanců Letiště Praha a Českého Aeroholdingu je celkově s prací na letišti spokojeno 84 % zaměstnanců a s aktuálně nabízenými benefity dokonce 92 % respondentů. Důležitým faktorem spokojenosti je pro naše zaměstnance vlastní obsah a smysl jejich práce, záleží jim na tom, zda je práce baví. Dále je motivují zajímavé benefity a výše mzdy a finančních bonusů během roku. Samozřejmostí jsou dnes již benefity jako firemní stravování, parkování či týden dovolené navíc. Kromě těchto motivačních prostředků se snažíme nabídnout i něco navíc, co zaměstnanci ocení. Např. širokou nabídku příspěvků na volnočasové aktivity, které mohou zaměstnanci využít např. na dovolenou, pobyt dětí na letním táboře či permanentku do fitness centra.

Nováčci dostávají smlouvu pouze na 1 rok

Jakou věkovou strukturu má personál Českého Aeroholdingu?

Nejvíce zaměstnanců máme ve věku 25 až 55 let. Řada z nich pracuje na letišti již od ukončení studia, výjimkou nejsou zaměstnanci, se kterými slavíme kulatá výročí jejich práce pro firmu. Podrobnější přehled věkových skupin:

18 – 25 let 6 %
25 – 40 let 40 %
41 – 55 let 42 %
nad 55 let 12 %

Jaký je poměr pracovníků podle typu úvazu?

Z celkového počtu zaměstnanců skupiny Český Aeroholding tvoří brigádníci (zaměstnanci na dohody o pracovní činnosti) přibližně 16 %. Všichni noví zaměstnanci nastupují na dobu určitou na 1 rok, poté jim smlouvu prodlužujeme na dobu neurčitou.

Do rozdělování zisku mohou hovořit také odbory

Prozradíte mzdové rozpětí uvnitř Českého Aeroholdingu? Některé tuzemské podniky mají a zveřejňují svoje mzdové tarify, nebo průměrné mzdy na jednotlivých pozicích.

Naše mzdové tarify či průměrné mzdy na jednotlivých pozicích nezveřejňujeme. Vzhledem k velké rozmanitosti našich pracovních pozic může být rozptyl mezi jednotlivými mzdami značný.

Má Český Aeroholding svoje odbory? Pokud ano, jakých výsledků jste ve vzájemné komunikaci dosáhli? A prozradíte kontakt na odborového předáka, kterého může oslovit zájemce o vstup do odborové organizace?

V rámci naší společnosti funguje více jak 10 odborových organizací. Pravidelně s nimi jednáme jak o kolektivních smlouvách, tak i o veškerých změnách týkajících se většího počtu zaměstnanců, jejich pracovních podmínek či rozdělení podílu na zisku společnosti (např. vyplácení mimořádných odměn, sezónních odměn, 13. platů).
Co se týká kontaktu – jak již bylo uvedeno, máme více odborových organizací, které v rámci skupiny fungují. Prostor mají jak na našich intranetových stránkách, kde mají vlastní publikační činnost a jsou zde veškeré kontakty, tak i v interním časopisu v rámci pravidelného okénka. Přístup k informacím i kontaktům mají všichni zaměstnanci.

K TÉMATU:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno