Od portugalského Lisabonu po slovenské Košice, od norského Osla po italské Palermo přejedeme, aniž bychom museli zastavovat pohraničníkům a ukazovat doklady. Žijeme přece ve sjednocené Evropě! Opravdu? Právě tady, v definici starého kontinentu vězí potenciální problém. Geografickou Evropu nadále rozdělují pohraničníci a celníci, volný mezistátní pohyb vyznávají pouze některé unie a svazy. Českým turistům ulehčuje dovolenou takzvaný Schengenský prostor, kam zatím nepatří například Rumunsko, Bulharsko nebo Chorvatsko. Hraniční kontroly na vnější linii byly letos zpřísněny, což pocítíme třeba na konci Slovinska a Maďarska.

Evropská unie zpřísnila Schengenský hraniční kodex

Státy, které přijaly modrou vlajku se zlatými hvězdami, spolurozhodují o společné legislativě. Například letos naši národní ministři a europoslanci zpřísnili takzvaný Schengenský hraniční kodex, podle kterého funguje volný mezistátní pohyb. Ano, tušíte správně. Důvodem jsou teroristé, často občané Evropské unie, které chceme zavčas odhalovat a zneškodňovat. Doposud stačilo, aby na vnějších hranicích společného prostoru ukázali cestovní pas. Nyní budeme všichni kontrolováni taky pomocí speciálních informačních systémů a databází.

Pokud vybereme coby cílovou destinaci svojí dovolené Spojené království, Irsko, Kypr, Bulharsko, Rumunsko nebo Chorvatsko, hraniční kontroly nás pravděpodobně zdrží (většinou ve Slovinsku či Maďarsku). Uvedené státy sice jakožto členové Evropské unie rozhodují o společné legislativě – ale zároveň zatím zůstávají mimo společný prostor volného pohybu, třeba protože ještě nejsou dostatečně technicky připravené, eventuálně nechtějí!

Naopak Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko svoje europoslance nemají, ale do Schengenského prostoru patří. Podobně, jako když Česká republika a Švédsko navzdory členství v unii drží svoje národní měny, zatímco Černá hora a Kosovo platí eurem. Zkrátka, svět není dvoubarevný.

Míříte na Chorvatsko? Hraniční kontroly způsobují dopravní zácpu

„Na hraničních přechodech mají být důsledně kontrolováni všichni, včetně občanů EU, a to na vstupu i výstupu (ze Schengenského systému, pozn. red.),“ upozorňuje tuzemské Ministerstvo zahraničí. Nadále nám postačí cestovní pas nebo občanský průkaz, avšak během svátků a turistické sezóny „nelze vyloučit dlouhé fronty na všech hraničních přechodech“.

Mezi oblíbenými turistickými cíli přesto zůstane Chorvatsko. Hraniční kontroly možná vyvážíme, když seženeme ubytování pohodlně přes specializované servery a pojedeme bezplatnou slovinskou zkratkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno