Využijme elektronický systém našeho státu. Přes internet vyplníme svoje identifikační údaje, příjmy a výdaje, požádáme o slevy nebo další výhody. Na případné chyby budeme automaticky upozorněni, abychom svoje daňové přiznání za rok 2019 zavčas opravili. Nakonec dostaneme vyplněný formulář ke stažení, nebo elektronickému odeslání.

Poctivě pracujete a úspěšně vyděláváte peníze, ale potom máte vykázat svoje výsledky Finančnímu úřadu – a najednou dostanete obavy, jestli povinné papírování zvládnete. Žádný strach! Sám jsem odevzdával daňové přiznání už několikrát, a zatím ani jednou nebyly problémy. Jistě zvládnete totéž, anebo přinejhorším dodatečně opravíte svoje chybky. Finanční správa vydala podrobné pokyny, jak vyplnit daňové přiznání 2019: formulář ke stažení najdete pod TÍMTO odkazem. Ale pokud chcete ušetřit čas a minimalizovat riziko, že někde něco špatně pochopíte, pojďte hlouběji do elektronického systému našeho státu.

danove-priznani-formular-ke-stazeni

Na videu ukážeme, jak všechno vyplníte a stáhnete on-line

Koukněte na následující video, abych vás provedl správnými internetovými stránkami. Na úvodním rozcestí se rozdělí lidé, kteří mající výdělky pouze z takzvané závislé činnosti (tedy zaměstnanci) – a dobrodruzi, kteří jsou (taky) podnikateli. Následně vyplníte daňové přiznání za rok 2019 přes elektronický formulář, který automaticky proškrtává nepotřené kolonky a leccos spočítá.

Klíčové jsou slevy (například na každého poplatníka) a zvýhodnění (na vyživované děti). O úlevy a benefity však musíme požádat, abychom ušetřili až desetitisíce korun, anebo dokonce dostali bonus („zápornou daň“). Zvýhodnění na konkrétní dítě přitom může uplatnit jenom jeden člověk, takže pokud jsou v domácnosti dva vydělávající rodiče, od druhého potřebujeme speciální prohlášení. Podnikatelé taky musejí vybrat, jestli vedou účetnictví, nebo chtějí svoje výdaje spočítat formou paušálu.

Elektronický systém potom samostatně spočítá, kolik přesně máme zaplatit, eventuálně jaký dostaneme daňový bonus. Kupříkladu špatně placený zaměstnanec, anebo průměrný živnostník, který doma živí nezaopatřené děti, následně nejenže nemusí státu nic platit, ale naopak dostane sám zaplaceno! Daňový bonus pro živitele rodiny je vlastně další sociální dávkou, kterou stát podmiňuje ekonomickou aktivitou otce či matky apod.

A máme daňové přiznání 2019 + formulář ke stažení!

Jakmile projdete všemi nabídnutými kolonkami, systém vám sdělí, zdali jste všechno vyplnili správně, přičemž lehké chyby jsou takzvané propustné (přípustné) a zásadní hrubky můžete opravit. Daňové přiznání 2019 potom musíte ještě odevzdat: Buďto virtuálně, pokud máte a použijete svůj „elektronický podpis“, takzvanou „datovou schránku“ či „kvalifikovaný certifikát“. Anebo na závěr stáhnete potvrzení, které vytisknete a ve fyzické formě donesete na příslušnou pobočku Finančního úřadu.

Podrobnosti k termínům, výdajovým paušálům a úlevám

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno