Využijme elektronický systém našeho státu. Přes internet vyplníme svoje identifikační údaje, příjmy a výdaje, požádáme o slevy nebo další výhody. Na případné chyby budeme automaticky upozorněni, abychom svoje daňové přiznání za rok 2020 zavčas opravili. Nakonec dostaneme vyplněný formulář ke stažení, nebo elektronickému odeslání.

Poctivě pracujete a úspěšně vyděláváte peníze, ale potom máte vykázat svoje výsledky Finančnímu úřadu. – A najednou pocítíte obavy, jestli povinné papírování zvládnete. Žádný strach! Sám jsem odevzdával daňové přiznání už několikrát, a zatím ani jednou nebyly problémy. Jistě zvládnete totéž, anebo přinejhorším dodatečně opravíte svoje chybky.

Finanční správa vydala podrobné pokyny, jak vyplnit daňové přiznání 2020: formulář ke stažení najdete pod TÍMTO odkazem. Ale pokud chcete ušetřit čas a minimalizovat riziko, že někde něco špatně pochopíte, pojďte hlouběji do elektronického systému našeho státu.

danove-priznani-formular-ke-stazeni

Názorně ukážeme, jak všechno vyplníte a stáhnete on-line

Koukněte na následující video, abych vás provedl správnými internetovými stránkami. Na úvodním rozcestí se rozdělí lidé, mající výdělky pouze z takzvané závislé činnosti (tedy zaměstnanci) – a dobrodruzi, kteří (taky) podnikají. Potom vyplníte daňové přiznání za rok 2020 přes interaktivní formulář, jenž automaticky proškrtává nepotřebné kolonky a leccos sám doplní.

Elektronický systém nakonec samostatně spočítá, kolik přesně máme zaplatit, eventuálně jaký dostaneme daňový bonus. Kupříkladu nízkopříjmový zaměstnanec anebo průměrný živnostník, který doma živí nezaopatřené děti, posléze nemusí státu nic doplácet a naopak dostane zaplaceno! V takovém případě jde vlastně o jakousi zásluhovou sociální dávku pro aktivní otce, matky apod.

A máme daňové přiznání 2020 + formulář ke stažení!

Jakmile projdete všemi nabídnutými kolonkami, systém vám sdělí, zdali jste všechno vyplnili správně, přičemž lehké chyby jsou takzvané propustné (přípustné) a zásadní hrubky můžete opravit. Daňové přiznání 2020 potom musíte ještě odevzdat: Buďto virtuálně, pokud máte a použijete svůj „elektronický podpis“, takzvanou „datovou schránku“ či „kvalifikovaný certifikát“. Anebo na závěr stáhnete potvrzení, které vytisknete a v papírové formě donesete na příslušnou pobočku Finančního úřadu.

Podrobnosti k termínům, výdajovým paušálům a úlevám

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno