Samostatní živnostníci mají čas do začátku dubna nebo května, specializovaní poradci dostali lhůtu do počátku července. Na termín podání daňového přiznání jsou potom navázána data, kdy musejí plátci reportovat ještě zdravotním pojišťovnám a České správě sociálního zabezpečení.

Svoje zisky můžeme státu tajit skoro celý kalendářní rok, ale zkraje jara nebo léta nastává hektické období. Kdo propásne poslední termín podání daňového přiznání, riskuje pokutu. Raději neotálejme, zvláště pokud samostatně podnikáme. Živnostník ručí celým svým majetkem, k oddlužení potřebuje souhlas nezajištěného věřitele a dluhy na veřejném pojištění nebo daních patří mezi přednostní pohledávky.

Samostatní laici mají uzávěrku dříve, než poradci

Pokaždé hovoříme o loňském daňovém přiznání, tedy tentokrát za rok 2020, které v roce 2021 odevzdáváme Finančnímu úřadu. Ale lhůty záleží na formě (papírové, elektronické) a případném prostředníkovi.

  • Termín pro konzervativní sólisty: Pokud samostatně podáváme papírové daňové přiznání, máme čas do prvního dubnového všedního dne.
  • Termín pro moderní sólisty: Pokud samostatně podáváme elektronické daňové přiznání, cílíme nejpozději na první květnový pracovní den.
  • Termín pro prostředníky: Pokud pověříme profesionálního daňového poradce, lhůta vyprší teprve v první červencový pracovní den.

Nepočítáme víkendy, ani velikonoční státní svátky. Dochvilnost hodnotíme podle data, kdy je daňové přiznání doručeno (přes internet, osobně, poštou). Státní správa do jisté míry chápe časové skluzy, na poplatníky počká 5 pracovních dnů. Potom však postupně naskakuje penále, přičemž největší smolaři dosáhnou stropu 300 000 Kč!

Následují přehledy sociálního a zdravotního pojištění

Dále musíme vykázat částky, kterými jsme přispěli na státní penze a nemocnice. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a příslušná zdravotní pojišťovna očekávají naše „přehledy“ do jednoho měsíce po posledním neopožděném termínu, který jsme měli pro daňové přiznání: tedy do začátku května, června, nebo srpna. Ovšem pokud datum připadá na víkend či státní svátek, jednejme raději dříve, než později!

Termín podání daňového přiznání 2020 (v roce 2021)

Jak podávátePřiznáníPřehledy
Samostatně papírovědo 1.4. (čt)do 3.5. (po)
Samostatně elektronickydo 3.5. (po)do 3.6. (čt)
Přes poradcedo 1.7. (čt)do 2.8. (po)

Podrobnosti najdeme v zákoně č. 280/2009 Sb., daňovém řádu, především v § 33, § 36, § 135, § 136 a § 250; dále v zákoně č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení, zvláště v § 15; a taky v zákoně č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, hlavně v § 24.

Ovšem musíme znát více, než jenom termín podání daňového přiznání:

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno