Samostatní živnostníci mají čas do začátku dubna nebo května, specializovaní poradci dostali lhůtu do počátku července. Na termín podání daňového přiznání jsou potom navázána data, kdy musejí plátci reportovat ještě zdravotním pojišťovnám a České správě sociálního zabezpečení.

Celou zimu můžete před státem tajit svoje zisky, ale zkraje jara nebo léta nastává hektické období. Kdo nestrávil loňský rok v takzvaném paušálním režimu a propásne poslední termín podání daňového přiznání, riskuje pokutu. Jakožto osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) raději neotálejte. Živnostník ručí celým svým majetkem, k oddlužení potřebuje souhlas nezajištěného věřitele a dluhy na veřejném pojištění nebo daních patří mezi přednostní pohledávky.

Samostatní laici mají uzávěrku dříve než poradci

Pokaždé hovoříme o loňském daňovém přiznání, tedy tentokrát za rok 2021, které v roce 2022 odevzdáváme Finančnímu úřadu. Ale lhůty záleží na formě (papírové, elektronické) a případném prostředníkovi.

  • Pohoda v paušálním režimu: Pokud jste během loňského roku odváděli předepsanou fixní daň (5 469 Kč/měsíc), máte vystaráno a další formality neřešte.
  • Termín pro konzervativní sólisty: Pokud samostatně podáváte papírové daňové přiznání, máte čas do prvního dubnového všedního dne.
  • Termín pro moderní sólisty: Pokud samostatně podáváte elektronické daňové přiznání, cílíme nejpozději na první květnový pracovní den.
  • Termín pro prostředníky: Pokud pověříte profesionálního daňového poradce, lhůta vyprší teprve v první červencový pracovní den.

Úřady bývají zavřené o víkendech a velikonočních státních svátcích. Vaši dochvilnost hodnotí podle data, kdy je daňové přiznání doručeno (přes internet, osobně, poštou). Státní správa do jisté míry chápe časové skluzy, takže počká 5 pracovních dnů. Potom však postupně naskakuje penále, přičemž největší smolaři přijdou o 300 000 Kč!

Následují přehledy sociálního a zdravotního pojištění

Pohodáři v paušálním režimu mají klid, zatímco sólisté musejí vykázat ještě částky, jimiž přispěli na státní penze a nemocnice. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a příslušná zdravotní pojišťovna očekávají individuální „přehledy“ do jednoho měsíce po posledním neopožděném termínu, který platil pro daňové přiznání. Připadá-li mezní datum na víkend anebo státní svátek, jednejte raději dříve nežli později.

Termín podání daňového přiznání 2021 (v roce 2022)

Jak podávátePřiznáníPřehledy
Samostatně papírovědo 1.4. (pá)do 2.5. (po)
Samostatně elektronickydo 2.5. (po)do 1.6. (st)
Přes poradcedo 1.7. (pá)do 1.8. (po)

Podrobnosti najdeme v zákoně č. 280/2009 Sb., daňovém řádu, především v § 33, § 36, § 135, § 136 a § 250; dále v zákoně č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení, zvláště v § 15; a taky v zákoně č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, hlavně v § 24.

Nepropásněte termín podání daňového přiznání:

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno