Svoje příjmy za předchozí kalendářní rok můžeme vykázat papírovou formou, nebo elektronicky. Pro konzervativnější poplatníky vydala Finanční správa následující pokyny. Daňové přiznání 2021 vám však pravděpodobně půjde rychleji, když vyplníte příslušný formulář přes internet.

Finanční správa České republiky vybírá peníze do státní kasy, ale zároveň slouží poplatníkům jako pomocník, abychom papírováním nestrávili více času, než samotnou prací. Podporu potřebujeme hlavně od března do července, kdy obvykle vykazujeme příjmy.

Podrobný manuál, aneb komentář pro každý řádek

Finanční správa také letos vydala pokyny: Daňové přiznání 2021 vysvětluje podrobně, komentuje každý řádek, přičemž hustým písmem pokrývá několik stránek. Kompletní návod, určený fyzickým osobám, stáhnete pod TÍMTO odkazem.

pokyny-danove-priznani

Než začnete vyplňovat daňové přiznání (DAP) za rok 2021, zvažte, jakou formu použijete. Podrobné pokyny poslouží především konzervativním lidem, kteří preferují papír. Zatímco ostatní zapnou počítač a otevřou interaktivní elektronický systém.

Bílé a růžové kolonky papírového formuláře

Pokud svoje přiznání vypisujete perem, použijte hůlkové písmo. Vyplňujte pouze bílé řádky, protože růžová místa mají rezervovaná úředníci. Možná vám nebude stačit vyhrazený prostor – v takovém případě přidejte zbylé informace „v obdobném členění v příloze na samostatném listu velikosti A4 a počet listů příloh uveďte v DAP v části Přílohy DAP na řádku Další přílohy výše neuvedené“. Nevyplněné řádky proškrtněte a výsledek zaneste na příslušnou pobočku Finančního úřadu.

Pokyny: Daňové přiznání 2021 vyplňte elektronicky

Papírový formulář můžeme chytnout do ruky a fyzicky odevzdat. Ale stejného výsledku, jenomže rychleji, docílíme přes internet. Elektronický formulář totiž automaticky přeskakuje řádky, které vypisovat nemusíme a leccos spočítá sám.

Například pokud mezi úlevami a benefity zaškrtnete, že chcete „jenom“ slevu na poplatníka a zvýhodnění na děti, rázem odpadne řada položek – třeba kolonky, věnované zaměstnavatelům postižených lidí. A jakmile vypíšete svoje příjmy, výdaje (nejjednodušeji prostřednictvím procentuálního paušálu) a vyživované děti, systém vám rovnou spočítá konečnou daň, nebo bonus. Návod, včetně názorného videa, najdete pod TÍMTO odkazem.

Ostatně totéž doporučení obsahují samotné úřední pokyny: Daňové přiznání 2021 „lze podat též elektronicky“. A jelikož všechny politické strany dlouhodobě plánují „digitalizaci státní správy“, třeba jednou doženeme Estonsko. Tam občané celou daňovou proceduru zvládnou průměrně za 4 minuty – prostě se jenom přihlásí do systému a potvrdí údaje, které jsou už vyplněny a vyhodnoceny!

Autor úvodní ilustrační fotografie: Alyibel Colmenares

3 KOMENTÁŘE

  1. EPO pro DPFO stále není k dispozici a interaktivní pdf už vůbec nebude, takže zatím jen ručně na vytištěném formuláři.

    • Vladimíre, elektronické podání pro daň z příjmu fyzických osob funguje na starém Daňovém portálu Generálního finančního ředitelství, vizte ZDE.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno