Vláda chce zabránit majitelům ubytoven, aby obchodovali s lidskou bídou. Zpřísnila podmínky pro takzvaný doplatek na bydlení, který nově podmiňuje kvalitním ubytováním a souhlasem obecní samosprávy. Ale dobrý úmysl může vést k humanitární katastrofě, protože někteří zastupitelé výplatu důležité sociální dávky blokují!

Řada samospráv odmítla přiznat všem, nebo některým žadatelům doplatek na bydlení: například Bohumín, Ostrava-Mariánské Hory, Moravská Ostrava a Přívoz, Větřní, , Karviná, Sokolov. Tím pádem mohou tisíce lidí skončit jako bezdomovci! Co mohou žadatelé dělat, pokud nenajdou žádný jiný příjem?

  • 1/ Výpadek lze kompenzovat jinou dávkou hmotné nouze: mimořádnou okamžitou pomocí, která má však také svoje omezení a slouží spíše jako dočasné řešení (podrobnosti ZDE).
  • 2/ Zatím důvěřujme vládě, že urychleně novelizuje zákon o pomoci v hmotné nouzi tak, aby nízkopříjmové osoby a domácnosti opět dostaly svůj doplatek na bydlení.

Obce mají ústavní právo na samosprávu, ale chudí občané mají ústavní právo na pomoc. Jak řešit nastalý rozpor? Podle ministra vnitra Milana Chovance lze aktuální znění zákona vyložit tak, že souhlas obcí není nutný. Premiér Bohuslav Sobotka apeluje, aby byla urychleně připravena další novela zákona, která opět zpřístupní potřebným doplatek na bydlení. Oba jmenovaní jsou sociální demokraté (ČSSD), stejně jako ministryně sociálních věcí Michaela Marksová Tominová, která zřejmě přecenila sociální cítění některých obecních zastupitelů.

1 komentář

  1. Zdravím takže jak to nyní je s tím doplatkem na bydlení souhlasem obce stačí opět potvrzení příjm.pokl.doklad o zaplacení nájmu s razítkem podpisem správce ubytovny když mě už asi na třech ubytovncjch v Praze řekli,ýe nájemní ubytovací smlouvy nedávají jelikož se nejedná o klasické trvalé bydlení v bytě uvedené v obč.průkaze kor když má člověk exekuci na bank.účtě v mínusu tak z čeho má pak člověk žít platit nájem splácet dluh???Děkuji za info

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno