Bytová krize vyhání lidi do periferních lokalit, nejchudším občanům dokonce hrozí bezdomovectví. Přepočítejme, jaký případně dostanete doplatek na bydlení. Od Nového roku 2021 stouply maximální uznatelné náklady, takže některým občanům může povyrůst i státní podpora.Maximální příjmy domácností, které dostanou doplatek

Podmínky stanovuje trojice zákonů: o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.), o životním a existenčním minimu č. 110/2006 Sb. a o pomoci v hmotné nouzi (č. 111/2006 Sb.). Doplatek náleží především jedincům a domácnostem, které vlastními silami nedokážou získat tolik peněz, aby zaplatily svoje bydlení a další základní výdaje.

Do příjmů započítáváme například 70 % mzdy, 80 % nemocenské, důchodu a podpory v nezaměstnanosti nebo 100 % podnikatelských výdělků. Pokud součet těchto částek dosahuje maximálně 130 % žadatelova životního nebo existenčního minima, má šanci na úspěch. Záleží však také na jeho snaze, majetku a závazcích – podle toho má právo na vyšší, nebo nižší „částku živobytí“. Znevýhodněni jsou třeba neplatiči výživného.

Dávka dorovnává základní životní náklady – příklad

Nízkopříjmové domácnosti primárně čerpají příspěvek na bydlení, který vyžaduje finanční spoluúčast. Příjemce nejdříve sám zaplatí 30 %, respektive v Praze 35 % svých příjmů, státní podpora pokrývá do přiměřené výše zbytek jeho nájmu a souvisejících služeb. Finanční spoluúčast nejchudších občanů však znamená, že ztrácejí část svého životního nebo existenčního minima, které jinak postačuje tak akorát na jídlo. Právě proto existuje doplatek na bydlení, jakožto kompenzace předchozího výdaje, abychom všichni měli, kde složit hlavu a čím naplnit žaludek. Princip výpočtu sepíšeme formou vzorce.

Měsíční doplatek na bydlení = (odůvodněné náklady na bydlení – příspěvek na bydlení za předchozí kalendářní měsíc) – [(příjem + vyplacený příspěvek na živobytí) – částka živobytí]

Doplatek na bydlení v konkrétním příkladu (osaměle žijící jedinec v menším krajském městě):

 • odůvodněné náklady na bydlení (nájem, energie a související služby) 6 637 Kč
 • příspěvek na bydlení (dávka státní sociální podpory) 5 479 Kč
 • vyplacený příspěvek na živobytí (dávka pomoci v hmotné nouzi) 3 860 Kč
 • částka živobytí (zákonem stanovené životní minimum) 3 860 Kč
 • jiný příjem (například z brigády) 0 Kč
 • měsíční doplatek na bydlení = (6 637 – 5 479) – [(0 + 3 860) – 3 860] = 1 158 Kč

Doplatek na bydlení v roce 2021 schvalují dva úřady

Žádosti přijímá Úřad práce. V normálních časech můžete přijít osobně na místní pobočku, v době virové epidemie musíte komunikovat elektronicky (třeba přes e-mailovou adresu podatelna.gr@uradprace.cz). Každopádně musíte prokázat, že bydlíte legálně. Nestačí čestné prohlášení – předložte příslušnou nájemní smlouvu nebo rozhodnutí, případně jiný dokument, na základě kterého užíváte byt.

Doplatek na bydlení v roce 2021 nemusíte dostat, například pokud odmítáte pracovní nabídky. Úředníci také mohou chtít, abyste se přestěhovali do menšího a levnějšího bytu, který však samozřejmě musí splňovat stavební a hygienické standardy.

Přiměřená podlahová plocha v metrech čtverečních:

 • pro jednu osobu 38 m2
 • pro dvě osoby 52 m2
 • pro tři osoby 68 m2

Obce smějí vyhlásit bezdoplatkovou zónu

Doplatky na bydlení často kasírují provozovatelé předražených ubytoven, kteří vlastně parazitují na cizí bídě, což vadí všem ostatním: chudým nájemníkům, většinové společnosti, i politikům. Naši zákonodárci dlouhodobě nevědí, jak tuhle peripetii vyřešit, a proto vyšli vstříc samosprávám.

Obecním úřady mohou svoje území označit jako „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“, aby tam další žadatelé nedostali tuto dávku. Někteří lokální politici toho využívají, vyhlašují takzvané bezdoplatkové zóny a doufají, že se chudina odstěhuje jinam. Důsledkem však často nebývá oboustranně výhodná integrace a spolupráce, nýbrž další tragická exkluze. Jinými slovy, na periferii naší společnosti chřadnou zanedbávané děti, které by se mohly stát šťastnými a užitečnými doktory, vědci nebo inženýry, kdyby měly lepší podmínky.

Autorka úvodní fotografie: Marisa Sias

83 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den. Jdu pro radu. Bydlím v družstevním bytě, takže mám jen podnájemní smlouvu. Náklady na bydlení jsou 13100 Kč, mám dvě děti do 6 let. Beru rodičovský příspěvek 9600 Kč a můj otec, který s námi bydlí, 9422 Kč důchodu. Na příspěvek na bydlení nemám nárok, protože nemám nájemní smlouvu. Kolik bych mohla pobírat, kdybych dostala doplatek na bydlení? Alimenty zatím nejsou stanovené, přídavky na děti zatím nemám vyřešeny, podle kalkulačky by to ale mělo být 1170 Kč. Děkuji za odpověď.

  • Diano, záleží taky na velikosti Vaší obce, jak můžete vidět v kalkulačce výše. Každopádně v zákoně o pomoci v hmotné nouzi stojí: „Podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí.“ Doporučuji Vám, abyste primárně dořešila přídavky na děti (myslím, že díky důchodu Vašeho otce byste mohli dostávat zvýšenou sumu, tedy 1 600 Kč/měsíc dohromady na obě děti). Eventuálně pokud Vám budou peníze scházet dlouhodobě, popřemýšlejte o přestěhování do nájmu, protože (jak píšete) podnájemní smlouva omezuje okruh případných sociálních dávek.

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Jsem důchodcem a pobírám starobní důchod 5 198 Kč. Bydlím na ubytovně v samostatném pokoji, nájemné činí 4 100 Kč. V našem městě žije od 10 000 do 50 000 obyvatel, odůvodněné náklady na bydlení jsou 3 500 Kč. Kolik bych měla dostávat doplatku na bydlení a příspěvku na živobytí? Děkuji. Zdeňka

  • Příspěvek na živobytí by měl činit 2 197 Kč měsíčně, doplatek na bydlení 2 853 Kč měsíčně.

 3. Dobrý den, jsme 4členná rodina – 2 dospělí a 2 děti (14 a 12 let). Od 1. 7. mi snížili příspěvek na bydlení, který činí 2 030 Kč, k tomu mám přídavky 1 540 Kč a živobytí 4 300 Kč a 2 200 Kč ve stravenkách. Bydlím v Ostravě. Zajímalo by mě, zda mám nárok na doplatek na bydlení, jelikož nájem se službami platím 8 125 Kč. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, paní Hančíková, podle Vámi uvedených informací myslím, že nárok na doplatek máte. Ale úředníci by pravděpodobně taky posuzovali, zda všichni dospělí členové Vaší domácnosti dostatečně využívají pracovního trhu, aby si přivydělali, a jestli nemůžete prodat nějaký svůj majetek.

 4. Mám nájemní smlouvu. Platím 8 000 Kč. Příspěvek na bydlení je 4 300 Kč a na jídlo 3 800 Kč. Jaký dostanu doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď. Jana

  • Jano, využijte, prosím, kalkulačku výše ve článku. Tam najdete všechny faktory, na kterých záleží, jako počet osob ve Vaší domácnosti a velikost Vaší domovské obce.

 5. Dobrý den, jsem na rodičáku, beru 10 000 Kč a přídavky mám 6 070 Kč po zvýšení. A brigáda mi činí 6 350 Kč a přítel vydělá 13 300 Kč. Brala jsem příspěvek na bydlení, ale už ho neberu, protože nyní nemám nájemní, ale podnájemní smlouvu. Tak jsem zažádala o příspěvek na živobytí, to bylo zamítnuto a prý nedostanu ani doplatek na bydlení. Nechápu proč, když platím nájem 17 500 Kč.

  • Dobrý den, Jarmilo, doporučuji vám, abyste přešla na nájemní smlouvu, podnájemníci obvykle příspěvek na bydlení nedostávají.

   Zmíněné dávky hmotné nouze, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, závisejí také na Vašem majetku a pracovním potenciálu. Takže úředníci možná posuzují, jestli Váš přítel hledá lepší zaměstnání (13 300 Kč není moc), zda máte nějaké postradatelné a prodejné věci (nevyužívané auto, šperky, televizor apod.)… Dávku hmotné nouze dostanou domácnosti, které jsou pracovité, ale chudé a mají nízký příjem.

 6. Dobrý den, mám nárok na doplatek na bydlení? Mám podnájemní smlouvu, pobírám invalidní důchod 9 000 Kč. Jsem v insolvenci, srážka 900 Kč, nájem 6 900 Kč, elektřina 650 Kč. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Petro, je mi líto, ale mně vychází, že nárok na tento doplatek nemáte. Samozřejmě se mohu mýlit, klidně zkuste na úřadu práce podat žádost. Nicméně perspektivnější by mi přišlo, kdybyste se přestěhovala někam, kde byste měla nájemní smlouvu, a následně zažádala o příspěvek na bydlení – zde předpokládám větší šance.

 7. Dobrý den, na kolik by mi měl vyjít doplatek na bydlení? Mám dvě děti ve věku 1 a půl a 3 roky. Já pobírám rodičák ve výši 10 tisíc měsíčně + přídavek na každé dítě 630 Kč + v říjnu mi byl přiznaný Příspěvek na bydlení 4 642 Kč. Od 17.9. se ke mně nastěhovala matka bez příjmu, takže mi zvedli příspěvek na bydlení na 9 tisíc Kč. Mám nárok na doplatek na bydlení?

  • Dobrý den, Miluše, doplatek byste mohli dostat, ale nevím to jistě, protože jste neuvedla některé důležité informace, například Vaše náklady na bydlení. Zkuste vyplnit kalkulačku výše ve článku.

 8. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám nárok na doplatek na bydlení? Jsem na mateřské, která je 8 000 Kč, přídavek na dítě 500 Kč a alimenty 3 000 Kč. Brala jsem 2 385 Kč, ale přitom jsem brala i výživné. Teď to pán že sociálky chtěl dokládat, ale myslím si, že jsem nad hranicí životního minima. Děkuji za odpověď. Tereza

  • Dobrý den, Terezo, bohužel jste neuvedla všechny potřebné informace, jako třeba kolik lidí žije ve Vaší domácnosti. Zkuste, prosím, vyplnit kalkulačku výše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno