Bytová krize vyhání lidi do periferních lokalit, nejchudším občanům dokonce hrozí bezdomovectví. Přepočítejme, jaký případně dostanete doplatek na bydlení. Od Nového roku stouply maximální uznatelné náklady, od 1. dubna a potom opět od 1. července 2022 bylo valorizováno životní minimum, takže některým občanům povyroste státní podpora.Úspěšní žadatelé mají omezené příjmy

Podmínky najdeme v následujících zákonech: o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.), o životním a existenčním minimu (č. 110/2006 Sb.) a o pomoci v hmotné nouzi (č. 111/2006 Sb.). Doplatek náleží slabým nízkopříjmovým domácnostem, které postrádají peníze na bydlení a další základní výdaje. Oprávnění žadatelé nemají jinou možnost, než požádat o sociální dávky, protože jsou staří, nebo trpí zdravotními či jinými vážnými potížemi.

Domácností chápeme všechny osoby, které žijí společně ve stejném bytě. Pokud jejich souhrnné příjmy nejsou vyšší, nežli 130 % jejich životního nebo existenčního minima, mají šanci na doplatek. Na příjmové stránce započítáváme: 70 % čisté mzdy, 80 % nemocenské + důchodu + podpory v nezaměstnanosti a 100 % podnikatelských výdělků. Záleží také na individuální snaze, majetku a závazcích. Svědomitému občanovi ponecháváme nárok na životní minimum – zatímco lajdákovi, který opustil svoje nezaopatřené dítě a neplatí povinné výživné, přiznáváme pouze nižší existenční minimum.

Dávka dorovnává nutné základní výdaje

V tuzemsku máme různé sociální dávky, které se vzájemně doplňují. Primárně potřebujeme jídlo, a proto existuje základní příspěvek na živobytí. Nízkopříjmové mladé rodiny dostávají také porodné, přídavky na děti nebo pohřebné. Zároveň potřebujeme domov, a proto máme příspěvek na bydlení, který však vyžaduje finanční spoluúčast. Příjemce uhradí 30 % (v Praze 35 %) svých čistých příjmů, stát doplatí zbytek přiměřených výdajů (za nájem, elektřinu, teplo, vodné a stočné, komunální odpad).

Ovšem nejchudší občané nejsou finanční spoluúčasti schopni. Kdyby dostali pouze příspěvky na živobytí a na bydlení, všechno by utratili za skromné jídlo, nebo za nájem – na obojí by peníze neměli. Proto existuje další, doplňková nouzová pomoc: doplatek na bydlení. Jeho výpočet popíšeme obecným vzorcem a na modelovém příkladu osamělého jedince, který žije v menším krajském městě.

Obecný vzorec a modelový příklad

Měsíční doplatek na bydlení = (odůvodněné náklady na bydlení – příspěvek na bydlení za předchozí kalendářní měsíc) – [(příjem + vyplacený příspěvek na živobytí) – životní nebo existenční minimum]

 • odůvodněné náklady na bydlení (nájem, energie a související služby): 7 935 Kč
 • příspěvek na bydlení (státní sociální podpora): 6 549 Kč
 • vyplacený příspěvek na živobytí (pomoc v hmotné nouzi): 4 620 Kč
 • životní nebo existenční minimum (my započítáváme vyšší částku): 4 620 Kč
 • jiný příjem (například z brigády): 0 Kč
 • měsíční doplatek na bydlení = (7 935 – 6 549) – [(0 + 4 620) – 4 620] = 1 386 Kč

Kde dostanete doplatek na bydlení v roce 2022

Kontaktujte Úřad práce. Dostanete vzorový formulář, abyste vyplnili žádost. Přidejte požadované přílohy, například nájemní smlouvu nebo jiný důkaz, že bydlíte legálně.

Doplatek na bydlení v roce 2022 pravděpodobně nedostanete, pokud odmítáte jiné počestné možnosti, jak zvýšit svůj příjem. Smůlu mají například zdraví třicátníci, kteří ignorují pracovní nabídky (poptávky) a raději se flákají. Úředníci také kontrolují, jestli dotované byty nejsou zbytečně velké a drahé, přičemž dbají rovněž na hygienické a stavební normy.

Doporučená přiměřená podlahová plocha:

 • pro jednu osobu 38 m2
 • pro dvě osoby 52 m2
 • pro tři osoby 68 m2

Autorka úvodní fotografie: Marisa Sias

84 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den. Jdu pro radu. Bydlím v družstevním bytě, takže mám jen podnájemní smlouvu. Náklady na bydlení jsou 13100 Kč, mám dvě děti do 6 let. Beru rodičovský příspěvek 9600 Kč a můj otec, který s námi bydlí, 9422 Kč důchodu. Na příspěvek na bydlení nemám nárok, protože nemám nájemní smlouvu. Kolik bych mohla pobírat, kdybych dostala doplatek na bydlení? Alimenty zatím nejsou stanovené, přídavky na děti zatím nemám vyřešeny, podle kalkulačky by to ale mělo být 1170 Kč. Děkuji za odpověď.

  • Diano, záleží taky na velikosti Vaší obce, jak můžete vidět v kalkulačce výše. Každopádně v zákoně o pomoci v hmotné nouzi stojí: „Podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí.“ Doporučuji Vám, abyste primárně dořešila přídavky na děti (myslím, že díky důchodu Vašeho otce byste mohli dostávat zvýšenou sumu, tedy 1 600 Kč/měsíc dohromady na obě děti). Eventuálně pokud Vám budou peníze scházet dlouhodobě, popřemýšlejte o přestěhování do nájmu, protože (jak píšete) podnájemní smlouva omezuje okruh případných sociálních dávek.

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Jsem důchodcem a pobírám starobní důchod 5 198 Kč. Bydlím na ubytovně v samostatném pokoji, nájemné činí 4 100 Kč. V našem městě žije od 10 000 do 50 000 obyvatel, odůvodněné náklady na bydlení jsou 3 500 Kč. Kolik bych měla dostávat doplatku na bydlení a příspěvku na živobytí? Děkuji. Zdeňka

  • Příspěvek na živobytí by měl činit 2 197 Kč měsíčně, doplatek na bydlení 2 853 Kč měsíčně.

 3. Dobrý den, jsme 4členná rodina – 2 dospělí a 2 děti (14 a 12 let). Od 1. 7. mi snížili příspěvek na bydlení, který činí 2 030 Kč, k tomu mám přídavky 1 540 Kč a živobytí 4 300 Kč a 2 200 Kč ve stravenkách. Bydlím v Ostravě. Zajímalo by mě, zda mám nárok na doplatek na bydlení, jelikož nájem se službami platím 8 125 Kč. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, paní Hančíková, podle Vámi uvedených informací myslím, že nárok na doplatek máte. Ale úředníci by pravděpodobně taky posuzovali, zda všichni dospělí členové Vaší domácnosti dostatečně využívají pracovního trhu, aby si přivydělali, a jestli nemůžete prodat nějaký svůj majetek.

 4. Mám nájemní smlouvu. Platím 8 000 Kč. Příspěvek na bydlení je 4 300 Kč a na jídlo 3 800 Kč. Jaký dostanu doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď. Jana

  • Jano, využijte, prosím, kalkulačku výše ve článku. Tam najdete všechny faktory, na kterých záleží, jako počet osob ve Vaší domácnosti a velikost Vaší domovské obce.

 5. Dobrý den, jsem na rodičáku, beru 10 000 Kč a přídavky mám 6 070 Kč po zvýšení. A brigáda mi činí 6 350 Kč a přítel vydělá 13 300 Kč. Brala jsem příspěvek na bydlení, ale už ho neberu, protože nyní nemám nájemní, ale podnájemní smlouvu. Tak jsem zažádala o příspěvek na živobytí, to bylo zamítnuto a prý nedostanu ani doplatek na bydlení. Nechápu proč, když platím nájem 17 500 Kč.

  • Dobrý den, Jarmilo, doporučuji vám, abyste přešla na nájemní smlouvu, podnájemníci obvykle příspěvek na bydlení nedostávají.

   Zmíněné dávky hmotné nouze, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, závisejí také na Vašem majetku a pracovním potenciálu. Takže úředníci možná posuzují, jestli Váš přítel hledá lepší zaměstnání (13 300 Kč není moc), zda máte nějaké postradatelné a prodejné věci (nevyužívané auto, šperky, televizor apod.)… Dávku hmotné nouze dostanou domácnosti, které jsou pracovité, ale chudé a mají nízký příjem.

 6. Dobrý den, mám nárok na doplatek na bydlení? Mám podnájemní smlouvu, pobírám invalidní důchod 9 000 Kč. Jsem v insolvenci, srážka 900 Kč, nájem 6 900 Kč, elektřina 650 Kč. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Petro, je mi líto, ale mně vychází, že nárok na tento doplatek nemáte. Samozřejmě se mohu mýlit, klidně zkuste na úřadu práce podat žádost. Nicméně perspektivnější by mi přišlo, kdybyste se přestěhovala někam, kde byste měla nájemní smlouvu, a následně zažádala o příspěvek na bydlení – zde předpokládám větší šance.

 7. Dobrý den, na kolik by mi měl vyjít doplatek na bydlení? Mám dvě děti ve věku 1 a půl a 3 roky. Já pobírám rodičák ve výši 10 tisíc měsíčně + přídavek na každé dítě 630 Kč + v říjnu mi byl přiznaný Příspěvek na bydlení 4 642 Kč. Od 17.9. se ke mně nastěhovala matka bez příjmu, takže mi zvedli příspěvek na bydlení na 9 tisíc Kč. Mám nárok na doplatek na bydlení?

  • Dobrý den, Miluše, doplatek byste mohli dostat, ale nevím to jistě, protože jste neuvedla některé důležité informace, například Vaše náklady na bydlení. Zkuste vyplnit kalkulačku výše ve článku.

 8. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám nárok na doplatek na bydlení? Jsem na mateřské, která je 8 000 Kč, přídavek na dítě 500 Kč a alimenty 3 000 Kč. Brala jsem 2 385 Kč, ale přitom jsem brala i výživné. Teď to pán že sociálky chtěl dokládat, ale myslím si, že jsem nad hranicí životního minima. Děkuji za odpověď. Tereza

  • Dobrý den, Terezo, bohužel jste neuvedla všechny potřebné informace, jako třeba kolik lidí žije ve Vaší domácnosti. Zkuste, prosím, vyplnit kalkulačku výše.

 9. Jsme dva dospělí a dvě děti do 15 let. Já jsem registrovaná jako nezaměstnaná na ÚP. Přítel podniká, ale teprve od srpna. Chybějí nám peníze na bydlení, a proto požádáme o příspěvek a doplatek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno