Párkrát zmáčkneme displej a nový snímek vidí všichni kamarádi přes sociální síť. Fotografování dneska zvládne každé malé dítě, pochopitelně pouze na amatérské úrovni. Tím vyšší nároky ovšem musí splňovat profesionální fotograf! Srovnejme, kolik běžně vydělává v soukromé firmě (s.r.o., a.s.) a jaké ohodnocení může očekávat ve veřejném sektoru. (Fotografické služby lze poskytovat i samostatně jako volnou živnost, která ovšem není odměňována mzdově ani platově.)

Zaručená mzda zaměstnance v soukromé firmě

Český statistický úřad ve svém žebříčku obvyklých výdělků uvádí, že profesionálně fotí skoro jenom muži. Přitom lehce zaostávají za průměrnou mužskou mzdou. Vláda ve svém nařízení č. 567/2006 Sb. přisoudila fotografovi 2. skupinu prací (černobílé informativní a dokumentační snímky), respektive 3. skupinu prací (barevné snímky). Zaměstnanci s objektivem tedy mají nárok na vyšší než minimální mzdu, jak ukazuje následující tabulka (nezapočítáváme zákonné příplatky za přesčas apod.!).

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Fotograf v platových třídách veřejného sektoru

Větší jistoty mají zaměstnanci obecních a krajských úřadů, příspěvkových organizací apod. Ve veřejném sektoru rozhodují o platech především podrobné tabulky, které najdete vždycky aktuální pod TÍMTO odkazem. Fotograf patří do příslušné platové třídy podle nejobtížnější práce, kterou vykonává (výjimkou jsou zaměstnanci Armády a dalších bezpečnostních složek ve služebním poměru).

FOTOGRAF (v Katalogu prací dostal číslo 2.21.19)

4. platová třída

 1. Fotografování pro různé druhy průkazů, informativních a dokumentačních snímků včetně zhotovování reprodukcí.
 2. Fotografování portrétů nebo skupin pro úřední účely.
 3. Vyvolávání, zesilování nebo zeslabování negativů a černobílé inverze svitkových a plochých filmů a desek včetně přípravy vývojek, ustalovačů i jiných lázní a provádění negativní černobílé retuše.
 4. Zhotovování fotokopií z mikrofilmů s běžnými textovými předlohami do formátu A4.

5. platová třída

 1. Fotografování reportážních snímků včetně barevných.
 2. Vyvolávání negativů pro barevnou fotografii včetně přípravy vyvolávacích roztoků a provádění negativní retuše.
 3. Zhotovování fotokopií z mikrofilmů, novin, časopisů a publikací a zhotovování fotokopií formátů A3 a větších.
 4. Zhotovování mikrofilmů, mikrofišů a zhotovování jejich kopií.
 5. Vyvolávání filmů na vyvolávacích automatech a příprava provozních lázní.

6. platová třída

 1. Individuální fotografování a zhotovování dokumentačních, propagačních, technických černobílých a barevných snímků (i diapozitivů) velkých formátů podle výtvarného záměru nebo technického projektu.
 2. Specializované fotografování s dělením podle oborů výroby nebo činnosti, například zvláštních jevů v lékařství při fotografování endoskopickém nebo gastroskopickém, pod vodou, v jaderné fyzice a chemii k zachycení oku neviditelných jevů, k dokumentaci a registraci jevů, stavebně-historických průzkumů, archeologických výzkumů, fotodokumentace movitých a nemovitých objektů.
 3. Snímání na mikrografických krokových i souřadnicových kamerách s ruční volbou expozice nebo automatickým řízením expozice v případech faktorů zmenšení větších než A2.

7. platová třída

 1. Zhotovování umělecky a výtvarně zaměřených fotografií i fotomontáží včetně simultánních fotografií zobrazujících na jediném snímku několik fází, poloh a stavů fotografovaného objektu.

REPRODUKČNÍ FOTOGRAF (v Katalogu prací číslo 2.06.06)

6. platová třída

 1. Zhotovování polotónových a síťových negativních výtažků z barevné předlohy.
 2. Provádění polotónových i autotypických prací stabilizovaným procesem s použitím všech druhů korekčních masek bez vypracování programu.
 3. Zhotovování ofsetových tiskových desek do formátu B2.

7. platová třída

 1. Provádění polotónových a autotypických prací stabilizovaným procesem s použitím všech druhů korekčních masek s vypracováním programu.
 2. Provádění náročných fotoreprodukčních prací pro tisk topografických a speciálních map ve čtyřech barvách.
 3. Zhotovování ofsetových tiskových desek do formátu A0.

8. platová třída

 1. Provádění nejsložitějších reprodukčních postupů při zpracování kartolitografických originálů a zhotovování tiskových podkladů s mimořádnými nároky na kvalitu a rozměrovou přesnost.
 2. Obsluha osvitového a vyvolávacího automatu pro zhotovování ofsetových tiskových desek do formátu A0.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno