Jsme tvorové druhu homo sapiens, tedy lidé obdaření vysokou inteligencí. Na rozdíl od zvířat nemáme přirozené životní prostředí, naopak měníme okolí k obrazu svému. Když venku mrzne a smráká se, v našich domovech zůstává teplo a světlo. Přitom už nepoužíváme pravěké nebo středověké ohniště, nýbrž moderní vytápěcí systémy a elektřinu. A vývoj pokračuje, abychom neztráceli čas rutinou a mohli kreativně pracovat, anebo „jenom“ odpočívat. V kontextu vědecko-fantastické literatury právě začala budoucnost, ve které už nemusíme obsluhovat spotřebiče. Naopak, jako služka funguje takzvaná chytrá domácnost, sestrojená k našemu obrazu.

Chytrá domácnost, inteligentní elektroinstalace, smart home

Umělecká fantazie a daleko lepší realita

Naši předkové už před tisíciletími věděli, že ušetříme hodně času a energie, pokud část svojí námahy přenecháme neživé přírodě: Třeba když plujeme po vodě, nebo zvedáme břemeno pomocí páky, převážíme náklad na kolech apod. Potom zjistili, jak využít spalování tak, aby stroje pracovaly samostatněji. Po parním motoru a tepelných elektrárnách přibyly první domácí vysavače, ledničky nebo pračky. Tyto přístroje úžasně zjednodušují údržbu domácnosti, ale stále vyžadují lidskou obsluhu – přinejmenším manuální zapnutí a pozdější vypnutí.

Technický vývoj ovšem mezitím dosáhl stádia, když začínáme hovořit o chytrých spotřebičích, respektive technologiích. Například nejmodernější varné desky a trouby automaticky regulují svoji teplotu, stejně jako dobu vaření nebo pečení. A jakmile jsou hotovy, vypnou se, aby jídlo nepřipálily. Takže jejich lidský majitel může na kuchyňský provoz klidně zapomenout a přijít, teprve až dostane hlad nebo chuť na přichystanou dobrotu.

Ve vědecko-fantastickém žánru (sci-fi) celé domy fungují automatizovaně: Jednotlivé přístroje suverénně komunikují, doplňující se, tvoří inteligentní domácnost. Často jde o ponurou představu – Ray Bradbury popisuje, jak takové domy přežijí svoje zemřelé obyvatele (Marťanská kronika, rok 1950), čeští a slovenští filmaři vyprávějí o rezidenci, která intimně obtěžuje svoji obyvatelku, a dokonce ovládne celý internet (Důvěrný nepřítel, rok 2018). Skutečná chytrá domácnost naštěstí funguje daleko lépe, než ve vizích svých pesimistických proroků: Sice tvoří automatizovaný systém, ale svoje obyvatele netrápí, naopak plní naprogramované nebo dodatečně vyřčené úkoly.

Laciné balíčky versus inteligentní elektroinstalace

Vytápění a klimatizace se samostatně regulují podle venkovního počasí. Osvětlení reaguje na vaše pohyby. Bezpečnostní systém stále zůstává ve střehu a pokud nastane problém, přivolá pomoc, informuje vás, případně uvězní zloděje apod. – Takhle chytrá domácnost může, anebo nemusí fungovat. Záleží na vás, co přesně chcete a kolik zaplatíte.

Lacinou bezdrátovou hračku seženete za několik stokorun, třeba prostřednictvím e-shopu. Potom hlasem poručíte svým spotřebičům, aby se zapnuly, přepnuly nebo vypnuly, a ony poslechnou – ale vaše nadvláda může skončit, jakmile nějaký darebák pronikne do cizího serveru, kam jsou posílána vaše data. Pokud svoji domácnost chcete kontrolovat a spravovat maximálně bezpečně, spolehlivě a rychle, potřebujete chytrou elektroinstalaci s vlastním miniserverem, což vyjde asi na desetinu ceny samotného domu. Jinými slovy, utratíte podobné peníze jako za osobní auto.

Chytrá domácnost místo dalšího automobilu?

Některé rodiny mají v garáží dvě nebo tři vozidla, ale chytrou domácnost (zatím) najdeme málokde, a pro hosty bývá záviděníhodným překvapením: Hostitel pomocí mobilního telefonu, jediným dotykem přepne celý dům do relaxační atmosféry tak, aby osvětlení, hudba a další prvky navodily příjemnou náladu. Po akci nechá chytré přístroje, aby samy vysály koberec, umyly podlahu, okna, toaletu atd. Anebo jediným dotykem přepne dům do nočního módu, aby mohl klidně spát. Dalšího dne, ještě unavený po večírku, z opačného konce města zkontroluje, zda zamkl vchodové dveře, případně svoje opomenutí na dálku napraví.

Zájemci o chytrou domácnost mohou navštívit některou ze vzorových instalací (showroom), protože existuje mnoho „vylepšováků“, o kterých laik předem ani netuší. Většina příslušníků druhu homo sapiens ve volném čase zadarmo pracuje jako služebnictvo, když obsluhuje svoje spotřebiče a domovy: Manuálně zapíná, přepíná a vypíná řadu tlačítek, zametá, vytírá, seká atd. Špičkový „smart home“ odvádí ještě lepší práci než člověk, protože nepotřebuje pauzy. Funguje jako neúnavný služebník za několik tisícovek měsíčně, pokud pořizovací a provozní cenu vydělíme předpokládanou životností (různí dodavatelé uvádějí od 5 let až po celá desetiletí).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno