Úspěšní obchodníci nejdříve levně nakupují a později draze prodávají. Pokaždé jde o riskantní podnik, založený na teoretickém předpokladu budoucího vývoje. Proberme možnosti, kam (nejlépe) investovat milion Kč v roce 2022, ale přitom poměřujme potenciální výnosy a ztráty. Realitní, akciové a komoditní trhy nyní atakují svá historická maxima, zatímco česká koruna zůstává podhodnocená.

Milionáři dříve představovali elitní společenskou vrstvu. Ovšem peníze přibývají rychleji než nové produkty a služby, a proto ztrácejí svoji kupní sílu. Leckterý příslušník současné české střední třídy má na bankovním účtu sedmimístnou částku a přemýšlí, kam nejlépe investovat milion Kč. Hledejme tedy podhodnocený majetek, jehož návratnost bude pravděpodobně vyšší než inflace. Přitom použijme takzvanou psychologickou, technickou či fundamentální analýzu.

V prvním případě sledujeme, jak se chová investorská komunita a odhadujeme, kdy začne masově nakupovat nebo prodávat. Ve druhém scénáři analyzujeme cenový vývoj, tedy rytmus průběžného zdražování a občasného zlevňování. Ve třetím případě studujeme širší kontext a podrobnější data: tržní poptávku a nabídku, účetní uzávěrky a výroční zprávy, demografické trendy, technické problémy a inovace, politiku… Pokaždé chceme totéž: levně nakoupit a draze prodat, zatímco většina ostatních investorů dělá opak.

Investiční zlato a jiné komodity

Platina dlouhodobě stagnuje, trojská unce (31,1034768 gramů) stojí kolem 1 000 amerických dolarů, takže zůstává pod polovinou svého historického maxima. Korekcí prošel konkurenční drahý kov: Palladium letos zlevnilo zhruba o třetinu, na 2 000 $. Mezitím stagnuje také stříbro, zatímco zlato atakuje svůj dosavadní strop.

Ropa meziročně zdražila na dvojnásobek, barel nyní stojí přes 80 $, nicméně stále zaostává za svým historickým vrcholem (přes 100 $). Rekordy láme zemní plyn, podobně jako elektrická energie.

Tuzemské či zahraniční nemovitosti

Česká národní banka upozorňuje, že byty jsou nadhodnocené o 18 až 25 %. Poptávka přitom převyšuje nabídku. Investory pro developerské a další realitní projekty shání upvest s.r.o., Crofungo s.r.o., Investown Technologies s.r.o. či Lusq finance s.r.o. Mimochodem, celkový základní kapitál těchto společností (5 161 000 Kč) postačí zhruba na jeden brněnský dvoupokojový byt.

Klidně investujte do rekonstrukce svojí domácnosti – do zateplení, solárních panelů nebo retenční nádrže na dešťovou vodu, abyste ušetřili na teple, elektřině a vodném. Jinak například v bulharské Varně, na atraktivním pobřeží Černého moře seženete byty pod 2 000 000 Kč (ZDE, ZDE).

Státní a firemní dluhopisy

Česká republika (zatím) nikdy nezkrachovala, takže vypadá jako solidní partner. V každém čtvrtletí vydává nové státní proti-inflační dluhopisy, jejichž úrok odpovídá aktuální meziroční inflaci (teď asi 4,9 %). Takhle reálně nezchudnete ani nezbohatnete, zůstanete na svém.

Také soukromé firmy prodávají svoje dluhopisy, a často nabízejí vysoké úroky: až přes 9 % p. a.! Na rozdíl od státu však nemají jisté příjmy (daně), některé zbankrotují a svoje dluhy nesplatí. Prozíraví investoři proto nejdříve studují jejich historii, plány, konkurenci, inovace, kapitálové zázemí a tým. Firemní nebo korporátní dluhopisy nabízí kupříkladu J&T banka a.s. (se základním kapitálem 10 638 127 000 Kč) a Cyrrus a.s. (20 020 000 Kč).

Akcie nebo investiční fondy

Pokud najdete akciovou společnost, která projde vaší důkladnou fundamentální analýzou jako perspektivní, kupte její podíl. Na pražské Burze cenných papírů (BCPP) v posledním roce výrazně rostly ČEZ, Kofola ČS, Moneta Money Bank či PKN Orlen. Mezitím stoupaly také burzovní indexy Euro Stoxx 50 (+ 43 %) a Dow Jones Industrial Average (+ 34 %), které zahrnují akcie vybraných společností v Evropě a USA.

Kardinální otázka zní, jestli přijde nějaký výrazný propad, nebo akciové trhy porostou rychleji nežli reálná ekonomika, díky rozhazovačné politice západních států a nízkým úrokovým sazbám jejich centrálních bank. Wood & Company Financial Services a.s. (se základním kapitálem 445 500 000 Kč), Patria Finance a.s. (150 000 000 Kč) a Fondee s.r.o. (1 879 700 Kč) lákají na automatizovanou diverzifikaci. Investice svých klientů spravují pomocí počítačových algoritmů, přičemž nakupují například burzovní fondy (Exchange Traded Fund, ETF), dluhopisy nebo drahé kovy.

Kam nejlépe investovat milion Kč

Nehledě na nemovitosti, akcie a zlaté cihly, hlavním lidským bohatstvím je pozitivní duše ve zdravém těle. Investujte do svého vzdělání, do svojí specializace či rekvalifikace – žádaní jsou třeba počítačoví experti, kterým v úvodním studiu pomáhá Coding Bootcamp, Green Fox Academy či IT Network. Zavítejte na zahraniční jazykový kurz, objeďte celou naši planetu nebo nastartujte svoje vlastní podnikání.

Standardní měny a kryptoměny

Česká koruna sice ztrácí svoji vnitrostátní kupní sílu, ale záleží také na mezinárodních relacích. Podle britského týdeníku The Economist je výrazně podhodnocená: o 27,7 %! Angličtí novináři k tomuto závěru došli diskutabilní metodou – porovnali mezinárodní ceny nejznámějšího hamburgeru (Big Mac) a oficiální měnové kurzy…

Nicméně česká koruna je klidnějším investičním přístavem než kryptoměny, které sice nepodléhají žádné centrální bance, ale právě proto občas ztratí většinu svojí ceny.

Autor úvodní fotografie: Andrea Piacquadio

4 KOMENTÁŘE

  1. Řeším stejnou otázku. Proto mne zaujaly platformy pro robotické investování, zejména Portu a Fondee. Co jsem zatím koukal, ve vzájemném srovnání vycházejí víceméně podobně. Nicméně ve vašem článku mne zaujala výše základního kapitálu, kde je ten rozdíl opravdu propastný a svým způsobem je tak na první pohled patrné, kdo to myslí opravdu vážně a kdo jen zkouší, jestli se tím dá vydělat. Nebo se mýlím?

    • Dobrý den, záleží, jak se na dané díváte. Do Fondee před rokem investovala J&T Banka a je to začínající společnost = je jasné, že kapitál nebude nikterak velký. Navíc dívat se na základní kapitál jako na (jediné) kritérium není zrovna šťastné. Píšete „ve vzájemném srovnání vycházejí víceméně podobně“ – jak jste k tomu došel? Mně totiž na základě toho srovnání a mých preferencí vyšel vítěz docela jasně.

  2. Vyzkoušel jsem robotickou investiční platformu Indigo od Patria Finance + ČSOB + KBC. Nabídla mi testovací částku 500 Kč (aniž bych musel sám něco vložit), již mi cca během půl roku zhodnotila na 580 Kč a následně poslala na bankovní účet. V klientské zóně jsem neustále viděl aktuální hodnotu svého tamního majetku + složení portfolia. Takže tam teď asi nasypu nějaké svoje postradatelné peníze. Nevýhodou jsou prodlevy mezi okamžikem, kdy se rozhodnete svoje aktiva odprodat a časem, kdy skutečně dojde k prodeji – není to hned, a mezitím se cena může změnit. Ale jak bylo řečeno, investování je vždycky risk.

    • Dobrý den, to, o čem píšete (klientská zóna), samozřejmě má i Portu a Fondee. 16 % za půl roku je velmi zajímavé zhodnocení. Určitě ale doporučím být obezřetný – budoucnost je docela nejistá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno