Úspěšní obchodníci levně nakupují a draze prodávají. Pokaždé jde o riskantní podnik, založený na teoretickém předpokladu budoucího vývoje. Proberme možnosti, kam (nejlépe) investovat milion Kč v roce 2024. Zlato letos překonalo svoje historické maximum, rostly také akciové indexy. Ale energie a reality zlevnily, zatímco česká koruna zůstává podhodnocená.

Poctivá fundamentální analýza

Milionáři dříve představovali elitní společenskou vrstvu. Ovšem peníze přibývají rychleji než nové produkty a služby, a proto ztrácejí svoji kupní sílu. Leckterý příslušník současné české střední třídy má na bankovním účtu sedmimístnou částku a přemýšlí, kam nejlépe investovat milion Kč. Hledejme tedy podhodnocený majetek, jehož návratnost bude pravděpodobně vyšší než inflace. Přitom použijme takzvanou psychologickou, technickou či fundamentální analýzu.

V prvním případě sledujeme, jak se chová investorská komunita a odhadujeme, kdy začne masově nakupovat nebo prodávat. Ve druhém scénáři analyzujeme cenový vývoj, tedy rytmus průběžného zdražování a občasného zlevňování. Ve třetím případě studujeme širší kontext a podrobnější data: tržní poptávku a nabídku, účetní uzávěrky a výroční zprávy, demografické trendy, technické problémy a inovace, politiku… Pokaždé chceme totéž: levně nakoupit a draze prodat, zatímco většina ostatních investorů dělá opak.

Investiční zlato a jiné komodity

Drahé kovy slouží v elektrotechnice, v automobilovém průmyslu nebo jako nadčasová hodnota, která přežívá války a další krize. Ale každý prvek má svůj vlastní příběh. Platina dlouhodobě stagnuje, trojská unce (31,1034768 gramů) stojí kolem 1 000 amerických dolarů, takže setrvává pod polovinou svého historického maxima. Nad rekordní 2 000 $ nyní vystoupalo zlato. Po strmém růstu rychle klesá palladium. V klidovém režimu se nachází stříbro, které průběžně kolísá kolem 20 $, ačkoli v minulosti stálo až 48 $.

Energetické trhy závisejí na Saudské Arábii, Rusku, Spojených státech amerických a dalších ropných velmocech, ale také na investicích do obnovitelných zdrojů a jádra. Ropa vypadá riskantně. Barel sestoupil pod 80 $, ovšem před současnou energetickou krizí byl pod 50 $. Na evropském trhu zlevňuje zemní plyn a klesá také elektřina, tyto komodity jsou však stále dvakrát dražší než před rokem 2021.

Tuzemské či zahraniční nemovitosti

Naše byty podle Českého statistického úřadu meziročně zlevnily o 3,3 %. Ale Česká národní banka mezitím upozornila, že pro drobné investory jsou nadhodnocené o 23 %. Když přičteme vysoké úrokové sazby, pro typickou českou rodinu jsou byty předražené dokonce o 57 %!

Nové investory pro developerské a další realitní projekty shání upvest s.r.o., Crofungo s.r.o., Investown Technologies s.r.o. či Lusq finance s.r.o. Mimochodem, celkový základní kapitál těchto společností (5 163 083 Kč) postačí zhruba na jeden třípokojový byt v brněnském paneláku.

Klidně investujte do rekonstrukce svojí domácnosti – do zateplení, solárních panelů nebo retenční nádrže na dešťovou vodu, abyste ušetřili na teple, elektřině a vodném. Jinak například v bulharské Varně, na atraktivním pobřeží Černého moře seženete byty pod 2 000 000 Kč (ZDE, ZDE).

Státní a firemní dluhopisy

Česká republika (zatím) nikdy nezkrachovala, takže vypadá jako solidní partner. Zájemcům prodala státní proti-inflační dluhopisy, jejichž úrok odpovídá meziroční inflaci (aktuálně 8,5 %). Takže investoři reálně nechudnou ani nebohatnou, zůstávají na svém.

Také soukromé firmy prodávají svoje dluhopisy, a často nabízejí vysoké úroky: až přes 9 % p. a.! Na rozdíl od státu však nemají jisté příjmy (daně), některé zbankrotují a svoje dluhy nesplatí. Prozíraví investoři proto nejdříve studují jejich historii, plány, konkurenci, inovace, kapitálové zázemí a tým. Firemní nebo korporátní dluhopisy nabízí kupříkladu J&T banka a.s. (se základním kapitálem 10 638 127 000 Kč) a Cyrrus a.s. (100 020 000 Kč).

Akcie nebo investiční fondy

Pokud najdete akciovou společnost, která projde vaší důkladnou fundamentální analýzou jako perspektivní, kupte její podíl. Na pražské Burze cenných papírů (BCPP) v posledním roce rostly ČEZ (+ 31,32 %), Moneta Money Bank (+ 27,48 %), Erste Group Bank (+ 25,98 %), Vienna Insurance Group (+ 18,43), Kofola (+ 14,88 %) nebo Komerční banka (+ 8,83 %). Klesaly Pilulka Lékárny (− 63,94 %), Photon Energy (− 23,03 %), Philip Morris (− 7,94) či Colt (− 4,33 %). Celkový cenový index stoupl o 19,24 %.

Růstové tendence převažovaly také v zahraničí. Stoupaly burzovní indexy Euro Stoxx 50 (+ 14,04 %) a S&P 500 (+ 15,64 %), které zahrnují akcie vybraných společností v Evropě a USA.

Jaké jsou aktuální trendy

Kardinální otázka zní, jestli přijde propad, nebo akciové trhy nadále porostou. Budoucnost neznáme, ale vnímáme přítomné trendy. Rusko válčí proti Ukrajině. Teroristická organizace Hamás napadla Izrael, který na oplátku bombarduje Gazu. Venezuela ohrožuje Guyanu. Centrální banky drží relativně vysoko svoje úrokové sazby, evropské státy narážejí na své dluhové brzdy, v Číně praskla realitní bublina a klimatická změna způsobuje migrační vlny. Jsme nadáni empatií. Ale také cítíme odpovědnost za svůj majetek…

Wood & Company Financial Services a.s. (se základním kapitálem 445 500 000 Kč), Patria Finance a.s. (150 000 000 Kč) a Fondee s.r.o. (2 000 000 Kč) lákají na automatizovanou diverzifikaci. Investice svých klientů spravují pomocí počítačových algoritmů, přičemž nakupují například burzovní fondy (Exchange Traded Fund, ETF), dluhopisy nebo drahé kovy.

Kam nejlépe investovat milion Kč

Nehledě na nemovitosti, akcie a zlaté cihly, hlavním lidským bohatstvím je pozitivní duše ve zdravém těle. Investujte do svého vzdělání, do svojí specializace nebo rekvalifikace. Žádaní jsou třeba počítačoví experti, kterým v úvodním studiu pomáhá Coding Bootcamp, Green Fox Academy, IT Network či Software Development Academy. Zavítejte na zahraniční jazykový kurz, objeďte celou planetu nebo nastartujte svoje vlastní podnikání.

Standardní měny a kryptoměny

Česká koruna ztrácí svoji vnitrostátní kupní sílu, ale záleží také na mezinárodních relacích. Podle britského týdeníku The Economist má vyšší hodnotu, než uvádějí bankéři a směnárny! Angličtí novináři nezkoumali devizové a zlaté rezervy v České národní bance, ani nestudovali potenciál tuzemské ekonomiky. Použili jednodušší měřítko. Porovnali, kolik stojí nejznámější hamburger (Big Mac) v tuzemsku (105 Kč) a v USA (5,58 $) – a vyšel poměr 18,82 : 1. Potom srovnali oficiální kurz české koruny vůči americkému dolaru, který činil 21,65 : 1. Proto usoudili, že naše národní měna je podhodnocená o 13,1 %

Rizikovější investiční přístav naleznete v kryptoměnách, které sice nepodléhají žádné centrální bance a symbolizují svobodu nového digitálního věku, ale postrádají stabilitu. Kupříkladu Bitcoin a Ethereum v posledním roce zdražily o 150 % a 77 %.

6 KOMENTÁŘE

  1. njn… pokud se Vam podarilo vydelat a usetrit 1 mio, pokracujte v tom je to dobry smer a ty usetrene penize si take trosku uzijte. Nenechavejte lidi, kteri nemaji Vase schopnosti, rozhodovat o Vasich financich.

  2. Vyzkoušel jsem robotickou investiční platformu Indigo od Patria Finance + ČSOB + KBC. Nabídla mi testovací částku 500 Kč (aniž bych musel sám něco vložit), již mi cca během půl roku zhodnotila na 580 Kč a následně poslala na bankovní účet. V klientské zóně jsem neustále viděl aktuální hodnotu svého tamního majetku + složení portfolia. Takže tam teď asi nasypu nějaké svoje postradatelné peníze. Nevýhodou jsou prodlevy mezi okamžikem, kdy se rozhodnete svoje aktiva odprodat a časem, kdy skutečně dojde k prodeji – není to hned, a mezitím se cena může změnit. Ale jak bylo řečeno, investování je vždycky risk.

    • Dobrý den, to, o čem píšete (klientská zóna), samozřejmě má i Portu a Fondee. 16 % za půl roku je velmi zajímavé zhodnocení. Určitě ale doporučím být obezřetný – budoucnost je docela nejistá.

  3. Řeším stejnou otázku. Proto mne zaujaly platformy pro robotické investování, zejména Portu a Fondee. Co jsem zatím koukal, ve vzájemném srovnání vycházejí víceméně podobně. Nicméně ve vašem článku mne zaujala výše základního kapitálu, kde je ten rozdíl opravdu propastný a svým způsobem je tak na první pohled patrné, kdo to myslí opravdu vážně a kdo jen zkouší, jestli se tím dá vydělat. Nebo se mýlím?

    • Dobrý den, záleží, jak se na dané díváte. Do Fondee před rokem investovala J&T Banka a je to začínající společnost = je jasné, že kapitál nebude nikterak velký. Navíc dívat se na základní kapitál jako na (jediné) kritérium není zrovna šťastné. Píšete „ve vzájemném srovnání vycházejí víceméně podobně“ – jak jste k tomu došel? Mně totiž na základě toho srovnání a mých preferencí vyšel vítěz docela jasně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno