Potraviny jsou stále dostupnější. Pečivo, ovoce a zelenina, živočišné produkty a další pokrmy dlouhodobě zdražují, ale mzdy a platy rostou rychleji. Anebo našim spížím něco chybí? Možná jste zaznamenali potravinové doplňky, mezi které patří spirulina a chlorella. Reklamy tvrdí, že zelené tablety očišťují organismus, což mají dosvědčit fotografie krásných, usměvavých lidí. Chlorella i spirulina hodně stojí: 100 gramů přijde na 100 až 300 korun. Než případně potvrdíte objednávku, vyslechněte lékaře.

Jídelníček samozřejmě prochází vývojem. Naši evropští předkové například do raného novověku neznali brambory, ani nepili kávu. Ale jsou právě potravinové doplňky spirulina a chlorella pochoutkami, jejichž výživová hodnota několikanásobně převyšuje med, maso nebo jablka, jak napovídá cenový poměr?

10 doktorů medicíny dostalo prostou otázku. Zde jsou reakce

Doporučujete koupi produktů „Spirulina“ a „Chlorella“? Jinými slovy zajímá nás, jestli je cena těchto doplňků adekvátní, anebo můžeme stejné živiny získat mnohem levněji díky tradičním potravinám – zelenině, ovoci a podobně. Někteří obchodníci tvrdí, že spirulina dokáže unikátně zásobit lidské tělo všemi potřebnými aminokyselinami. Chlorella prý zase slouží například jako prevence rakoviny.

Výživová poradkyně MUDr. Michaela Svobodová: „S porduktem Spirulina ani Chlorella nepracuji. Můj názor na určité potravinové doplňky je více než kritický a obecně spoustu z nich nedoporučuji, protože si myslím, že to jsou zbytečně a neúčelně vynaložené peníze.“

MUDr. Zuzana Kala Grofová z poradny pro redukci váhy, dietologii a dietní vaření: „S doplňky Chlorella a Spirulina nemám žádné zkušenosti. O zásobování těla všemi aminokyselinami z rostlinného zdroje lze úspěšně pochybovat. Kompletní spektrum aminokyselin mají jen potraviny živočišné. Vzhledem k vysoké potřebě bílkovin ve stravě (0,8 – 1 gram na kilogram hmotnosti) je vysoce nepravděpodobné, že by potravinové doplňky dokázaly organismus zásobit v dostatečném množství.“

Doc. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D., vedoucí lékař nutriční ambulance FN PLzeň: „Již delší dobu nemám o potravinových doplňcích přehled a nevidím jejich výhodu proti pestré stravě.“ Spirulina a chlorella nedostaly doporučení ani od dalších lékařů, kteří se (laicky řečeno) specializují na příjem živin: Dalibora Zemana, Robina Urbánka a Tomáše Brychty, Marie Křížové, Vladimíry Strnadelové, Ondřeje Nývlta a Jakuba Harlase.

Nutriční terapeutka upřednostňuje vyvážený jídelníček

Podrobný rozbor provedla nutriční terapeutka Veronika Novotná, DiS.: „Co se týče esenciálních aminokyselin, tak podle dostupných informací sice obsahuje spirulina všechny a ve větším množství. Nicméně pokud se podíváte na uvedené hodnoty jednotlivých aminokyselin, jedná se o hodnoty na 100 gramů výrobku – jenže 1 tableta má 200 miligramů. 15 tablet za den ve výsledku dělá 3 gramy celkově. Podobně vychází chlorella.“ Zmíněné doplňky označuje za drahé, poměr ceny a kvality považuje za diskutabilní.

„K oběma produktům Spirulina a Chlorella: Konzumací běžného množství potravin získáte daleko více bílkovin (dostatek esenciálních aminokyselin zajistíte příjmem živočišných produktů). Dostatek vitamínů a minerálů zajistíte konzumací čerstvého ovoce a zeleniny, mléka a mléčných výrobků a dalších potravin bohatých na vitamíny a minerály (vnitřnosti, vejce, ryby, cereálie, mořské plody, ořechy atd.),“ uzavírá nutriční terapeutka.

Spirulina je zelená sinice, chlorella je sladkovodní řasa

„Spirulina je zelená sinice stará přes 3 miliardy let. Pro své jedinečné vlastnosti a vysoký obsah bílkovin se užívá především při hubnutí, pro podporu imunity a celkové vitality i jako zdroj vitaminů a minerálů v přirozené formě,“ uvádí obchodní společnost ADVANCE nutraceutics s.r.o. Kromě potravinových doplňků spirulina a chlorella prodává také přípravky cholesten, imunax, diaben nebo urixin. „Chlorella je jedinečná zelená sladkovodní řasa. Na zemi se vyskytuje přes 2 miliardy let. Obsahuje vysoké množství chlorofylu, vitaminů a minerálů, vlákniny a dalších látek. Chlorella napomáhá detoxikaci organismu, podporuje imunitu a má celou řadu dalších příznivých účinků na organismus,“ pokračuje ADVANCE nutraceutics.

Na zvědavé dotazy odpovídá prodejce otevřeně a důvěryhodně. Uznává, že spirulina a chlorella nemohou plnohodnotně vytěsnit tradiční jídelníček. „Přírodní doplňky obecně nejsou určeny jako náhrada pestré stravy, ke které jistě patří například konzumace čerstvé zeleniny a ovoce. Díky vysokému obsahu přírodních látek, vitamínů a minerálů však mohou být v určitých případech jejím vhodným doplněním,“ uvedla Simona Rousová z ADVANCE nutraceutics. Chlorella i Spirulina dostávají finální podobu ve výrobních závodech společností Corposan (Česká Třebová) a MedinTerra Brno.

10 KOMENTÁŘE

 1. Na oční reakci na infekční onemocnění mi byl předepsán hydrokortizon, málem jsem skončil slepý a v blázinci, údajně to měla být alergie. Projevy stejné nemoci zašly tak daleko, že mě bolelo celé tělo a to mělo být údajně revma. Na údajné revma jsem dostal trexan, který potlačuje imunitu až o padesát procent, a je zakázáno brát trexan při jakékoli infekci. Moje důvěra k některým lékařům je proto pod bodem mrazu. Proto dnes vše ověřuji a tak je to i se spirulinou. Sám si ověřím jak se věci mají. A navíc, spirulina se prodává i v lékárnách a to je jedna z informací, která mě nabádá spirulinu vyzkoušet.

 2. Je mi 75 roků,chlorellu jsem brala několik roků,ale za ty peníze to není žádný zázrak není.PO PRAVDĚ řeknu,že mně pomáhala jen při trávení když jsem snědla co mi nesedlo-jinak bohužel -brala jsem pravidelně5 roků

 3. Neznám ani jednoho z uvedených lékařů a nemám nejmenší snahu snižovat jejich autoritu, ale jako univerzitní profesor, který se celý život zabývá obsahovými látkami rostlin, hub a řas musím říci, že z tohoto článku jsou patrné tři věci:

  1) klasicky vychovaný lékař v ČR má pejorativní přístup ke zdrojům biologicky účinných látek; na fakultě se to neučil, anebo byl utvrzován svými učiteli v tom, že je to neúčinné (v současnosti je 65 % léčiv rostlinného, biotechnologického a přírodního původu nebo vychází z přírodní předlohy), jakkoliv se to zdá paradoxní,

  2) nezná chemii přírodních látek, nepřipouští si její odbornost a nemá tušení, co mohou tyto zdroje z hlediska biologického účinku obsahovat. Plete si vyváženou stravu s doplňkem stravy, protože má představu, že doplněk stravy má vyváženou stravu nahradit,

  3) je většinou totálně nevzdělán v oblasti zákonů, které se týkají léčiva, potravin a látek souvisejících. Pokud by tomu tak nebylo, pak by někteří ze zde jmenovaných lékařů nemohli říkat takové nesmysly, jaké řekli, při vší úctě k jejich personalitám.

  Vím, o čem mluvím: dvě z mých dětí jsou lékaři, ale mají schopnost přemýšlet a učit se nové věci i v oblastech doplňků stravy a potravin nového typu.

 4. Doktorů se neptejte – jsou jenom spisovatelé receptů na chemii za profity. Ptejte se lékaře, který chce léčit a nikoli pouze udržovat váš stav takový, aby mohl stále předepisovat prášky, jimiž rozházíte další orgány. Čtěte příbalové letáky. Měli by měli uzákonit povinnost farmaceutů uvádět vedlejší nežádoucí účinky povinně ve všech reklamách a na viditelně na obalech! To byste se divili, co baštíte.

  Hlavně, že nám farmaceuti zakazují uvádět zdravotní tvrzení o bylinkách a kvalitních doplňcích. Bylinky – tisíciletá tradice a zkušenost. Chemie? Dělají z nás pokusné králíky. Kolem létají velké peníze, což ví každý. Sama užívám Spirulinu, váže i kovy, má i kyselinu listovou, krvetvorné látky atd. – ale všechno přírodní. Jenom dávejte pozor na kvalitu. Ne všichni prodávají Spirulinu bez plísní.

 5. Hm, jasně, to slyším dnes a denně, že se živočišné bílkoviny nedají nahradit rostlinnými, ale opak je pravdou. Právě řasy bychom do svého jídelníčku měli zařadit také, jelikož obsahují kolagen! Např. i růžičková kapusta obsahuje dostatečné množství bílkovin a dá se jíst i syrová, což je dobrá zpráva pro raw! Hlavně, že žvaní blbosti, když s tím ani nemají zkušenosti. Navíc maso extrémně okyseluje, asi jako cukr a mouka, a to jakékoli maso!

 6. Chlorella je vynikající věc, synovec bral kruté léky na akné a chlorella ho obrovských uhrů a vřídků zbavila.

 7. Chlorellu beru jako doplněk stravy, souhlasím. Ale taky mi moc pomáhá i jinak. Jeden čas jsem trpěla zažívacími potížemi, ale léky předepsané lékařem mi způsobily průjem…, začala jsem užívat chlorellu. Teď se nacházím jeden měsíc v zemi, kde nám jiné bakterie mohou způsobit průjmy, jím všechno, a díky chloreře žádné potíže nemám. To jsou moje zkušenosti.

 8. Jestli není třeba se podívat na jídelníček? Cvičila jsem jak blb a nic – jen jsem nabrala. Pravda, zlepšila se mi fyzička, ale jinak nic moc. V jistém věku to prostě chce úpravu jídelníčku – ale já osobně ve 30ti letech ještě s tím problém neměla.

 9. Nechápu, jak se může někdo k něčemu vyjadřovat, když v první větě píše, že s produktem nemá zkušenost!

  • Radečku, naprosto souhlasím! Výtažky některých rostlin (např. z Peru, některých částí Asie, atd.) nemůžete nikdy nahradit jakýmkoli ovocem, které roste v Evropě!
   To je to samé, jako kdyby sem někdo napsal, že místo Reishi si můžete vzít vitamín B, tzn. třeba Pangamin!
   Článek o přípravku TestoMax na těchto stránkách je luxusní a přínosný, ale „názor“ a „domněnky“ zde – o produktech spirulina a chlorella je úlet! A už vůbec se nemůžete ptát na názor klasického doktora!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno