Státní fond životního prostředí rozdává peníze, abychom si optimálně zateplili svoje rodinné domy. Nezáleží na tom, zda jste zdědili nemovitost po příbuzném, nebo jste ji koupili od cizího člověka. Nicméně nový dotační program se jmenuje Oprav dům po babičce. Podmínky, tabulka technických parametrů a nejdůležitější odkazy na vás čekají v tomto článku.

Co nabízí Ministerstvo životního prostředí (MŽP)

Energie jsou drahé, ale všechny české rodiny potřebují elektřinu a teplo. Chudí občané dostávají příspěvek a doplatek na bydlení, mimořádnou okamžitou pomoc a další sociální dávky, aby v topné sezóně netrpěli zimou. Ovšem pro stát bude výhodnější, když domácnostem zaplatí pořádné zateplení, tepelné čerpadlo nebo sluneční elektrárnu. Následně snížíme svoji spotřebu, ušetříme a budeme svobodnější.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nabízí různé dotační programy, které se liší svým účelem a podmínkami. Ve standardní Nové zelené úsporám požaduje finanční spoluúčast a peníze proplácí až poté, co je podporovaný projekt dokončen. Takže žadatel nejdříve uhradí všechno sám a potom obdrží příspěvek, který nedosahuje celkových nákladů. Ale v Nové zelené úsporám Light mohou důchodci dostat předem 100% dotaci.

ProgramÚčelPříjemciSpoluúčastZáloha
Nová zelená úsporámZateplení, technologieVšichniAnoNe
Nová zelená úsporám LightZateplení, nová okna, dveře apod.Chudí, starobní důchodci, invalidéNeAno
Oprav dům po babičceZateplení, technologieMajitelé rodinných domůAnoAno
Kotlíková dotaceNový kotelVšichniAnoAno
DešťovkaSystém pro zachytávání a využití dešťové vodyVšichniAnoNe

Oprav dům po babičce: podmínky + tabulka

Zaměřme se na nejnovější dotační program, který odstartoval 26. září 2023. Slouží ekonomicky aktivním občanům, kteří optimálně zateplí svůj rodinný dům nebo rekreační objekt. Úspěšní žadatelé dostanou dotaci předem, musejí však splňovat následující podmínky:

  • Jsou zaměstnanci, zaměstnavatelé, rodiče na mateřské dovolené nebo pracující učni.
  • Vlastní a zateplí rodinný dům či rekreační objekt, ve kterém někdo trvale bydlí.
  • Žádost o stavební povolení pro dotyčnou nemovitost byla podána před 1. červencem 2013.
  • Dotace poslouží na optimální zateplení dotyčného domu.

Dostáváme se ke klíčovému pojmu. Na optimální zateplení běžného rodinného domu jde 1 300 až 4 900 Kč/m2. Pokud hovoříme o chráněné památce, dotace se pohybuje od 800 po 4 900 Kč/m2. Příjemce ovšem musí zajistit, aby tepelná izolace měla následující parametry.

ParametrOptimálníPamátky
Průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy≤ 0,70 Uem,Rbez požadavku
Uem,R – průměrný součinitel prostupu tepla referenční budovy v navrhovaném stavu, stanovený v souladu s vyhláškou č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov, ve znění pozdějších předpisů.
Součinitel prostupu tepla měněných výplní otvorů
svislých konstrukcí na obálce budovy
≤ 0,6 * UR,j / fRČSN 73 0540-2
UR,j – je Referenční hodnota součinitele prostupu tepla j-té teplosměnné konstrukce obálky budovy stanovená dle Přílohy č. 1 odst. 6 vyhlášky č. 264/2020 sb.
Procentní snížení průměrného součinitele prostupu tepla obálkou budovy oproti stavu před realizací opatření≥ 20 %≥ 10 %
Snížení výpočtové hodnoty celkové primární energie z neobnovitelných zdrojů dodané do budovy v MWh/rok≥ 30 %≥ 10 %
Snížení výpočtové hodnoty celkové dodané energie
do budovy v MWh/rok
≥ 10 %≥ 10 %

Oprav dům po babičce –⁠ podmínky: Tabulka obsahuje parametry, které musí splňovat dotovaný projekt. Například tepelné ztráty domovní obálky mají být minimálně o 30 % nižší než v takzvané referenční budově a zároveň aspoň o 20 % nižší než před rekonstrukcí. Jde o odborný projekt, který svěřte profesionálním projektantům a stavebníkům.

Žádost odevzdáte online, dotace se vyplácí jako záloha

Úspěšný zájemce dostane až 1 000 000 Kč, respektive polovinu potřebných peněz na zateplení + 50 000 Kč na projektovou dokumentaci a podobné nutnosti + 50 000 Kč na každé nezaopatřené dítě.

Navíc můžeme přičíst 45 000 až 140 000 Kč na kotel, kamna či tepelné čerpadlo + 60 000 až 200 000 Kč na fotovoltaiku + 45 000 až 60 000 Kč na přípravu teplé vody + 105 000 Kč na efektivní větrání (rekuperaci) + 5 000 až 50 000 Kč na využití tepelné energie z odpadní vody.

Peníze jdou z rozpočtu Evropské unie, pravidla nastavilo MŽP a žádosti posuzuje SFŽP, na jehož webech najdete nejdůležitější dokumenty. Detailní závazné pokyny otevřete ZDE, žádost podáte online ZDE. MŽP předpokládá, že občané takto získají dohromady 40 miliard Kč, aby komplexně rekonstruovali svoje příbytky.

1 komentář

  1. Dobrý den,mám dotaz.Vztahuje se dotace,oprav dům po babičce,i na vyvložkování starého komína?Děkuji za odpověd Moutelík

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno