Byty a energie raketově zdražují, a proto rostou také sociální dávky. Od Nového roku 2023 stoupl maximální příspěvek na bydlení, aby občané nekončili na ulici. Úředníci uznávají vyšší náklady na nájem, údržbu vlastní nemovitosti nebo vytápění, ačkoli stále existují určité limity.

Středoevropskému podnebí říkáme „mírné“, ale během zimních měsíců tady mrznou a umrzají bezdomovci. Všichni potřebujeme vytápěné přístřeší. Listina základních práv a svobod ostatně obsahuje apel, abychom pomohli smolařům, kteří trpí hmotnou nouzí. Český stát vyplácí slabším občanům sociální dávky, především příspěvek na bydlení.


Zákonné podmínky, minima a maxima

Příspěvek dostávají chudí majitelé rodinných domů a bytů, členové stavebních družstev, nájemníci a podnájemníci. Nejdříve zjišťujeme, jestli jejich náklady na bydlení přesahují 30 % celkových čistých příjmů. Podle zákona o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.) započítáváme dohromady osoby, které společně žijí v daném bytě. Nezaopatřené dítě, svěřené do ústavní péče, představuje samostatnou domácnost.

Měsíční příspěvek spočítáme tak, že od nákladů na bydlení odečteme 30 % čistého příjmu. Přitom průměrujeme hodnoty za poslední kalendářní čtvrtletí. Ale pozor! Existují maximální uznatelné náklady, které vyčíslíme následujícími tabulkami.

Příspěvek na bydlení v roce 2023 pro nájemníky

První tabulka platí pro domácnosti, které bydlí na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy. Do nákladů započítáme nájemné a podobné poplatky, elektřinuvodné a stočné, odvoz komunálního odpadu, zemní plyn, centrální vytápění a pevná paliva.

Například čtyřčlenné venkovské rodině však neuznáme vyšší výdaje nežli 20 277 Kč/měsíc. A jakmile vykáže čisté výdělky přes 67 590 Kč/měsíc, příspěvek na bydlení nedostane. Její maximální uznatelné náklady budou totiž nižší, nežli 30 % nahlášených příjmů.

Maximální započitatelné výdaje v nájmu a podnájmu, v Kč

Osob v rodiněObyvatel v obcido 69 999od 70 000Praha/Brno(Z toho pevná paliva)
jedna15 13715 59718 129(1 843)
dvě15 13715 59718 129(1 843)
tři16 89917 50020 812(2 411)
více20 27721 00224 995(2 979)

Příspěvek na bydlení ve vlastních bytech a družstvech

Druhá tabulka náleží občanům, kteří bydlí v osobním vlastnictví, ve služebním bytě, nebo jsou členy bytového družstva. Do výdajů znovu zahrneme energie, vodu a odpad. Připočítáme také „srovnatelné náklady“, které jsou ekvivalentem nájemného a reflektují nutnou průběžnou údržbu.

Navštivme pražský pár, který doma prokazatelně utratí 10 000 Kč/měsíc a vydělá 30 742 Kč/měsíc (dvě čisté minimální mzdy). Do výdajů připočteme ještě „srovnatelné náklady“, ale přitom narazíme na strop: 10 932 Kč. Příspěvek na bydlení odvodíme následovně: 10 932 − (30 742 x 0,3) = 10 932 − 9 222,60 = 1 710 Kč (zaokrouhlujeme na celé koruny nahoru).

Nejvyšší započitatelné výdaje v osobním vlastnictví a družstvu, v Kč

Osob v rodině„Srovnatelné náklady"Energie/odpadUhlí/dřevoCelkem
jedna3 571dle útraty1 84310 932
dvě3 571dle útraty1 84310 932
tři4 669dle útraty2 41113 561
více5 632dle útraty2 97916 368

Rozhoduje Úřad práce, ale můžete se odvolat

Všechny internetové poradny a kalkulátory jsou pouze orientační! O státní sociální podporu eventuálně požádejte osobně na Úřadu práce, nebo elektronicky přes internetovou aplikaci Ministerstva práce a sociálních věcí. Příspěvek na bydlení nebývá přiznaný, pokud:

  • dům/byt nevyhovuje stavebnímu zákonu a není zkolaudovaný
  • žádáte dávku pro dům/byt, kde nemáte nahlášené trvalé bydliště
  • nejste nájemník, ale podnájemník a majitel pronajatého bytu o vás neví
  • v posledních 3 měsících jste neuhradili náklady na bydlení
  • vaše náklady na bydlení jsou hrazeny z účtu jiné osoby
  • platíte nájemné svému příbuznému (například synovi nebo otci).

Pokud dostanete zamítavou odpověď, máte 15 dnů na případné odvolání. Úspěšní žadatelé, kteří pobírají také příspěvek na živobytí, obvykle nárokují ještě doplatek na bydlení!

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

805 KOMENTÁŘE

  1. Proc vam pisi.Jsem duchodce je mi 60 let a prispevek na bydleni dostavam od roku 2012 kdy zacalo platit na 10 let a ztoho pouhych 7 let ho budu brat.Podle mne je to nespravedlive i pro mladsi duchodce a hlavne ti kteri v byte bydli sami a z jednoho dost maleho duchodu musi zit.Ja bydlim v najemnem byte pod firmou CPI BYTY ktera nam zvysili najem za 3 roky o cirka 140 procent a vubec ji nezajimalo zda nato budeme mit.Muj duchod k dnesnimu dni je 9457 z toho musim zaplatit sipo 7238 korun a cisty naklady mam 6503 korun na bydleni tak si muzete zpocitat kolik mi zbude na mesic moc ne.A zaverem byt mam velky 1+2 za ktery platim mesicne 5702 korun.

  2. Dobrý den, paní Vrzáková, chápu, že časové omezení příspěvku na bydlení je pro osaměle žijící seniory stresující. (Aktualizace 7.1.2015: Příspěvek na bydlení podle nové zákonné úpravy již není časově omezený!) Myslím si, že v důchodovém věku člověk zaslouží podmínky, které mu umožní klid a odpočinek. Jestli Vám bez příspěvku na bydlení, po započtení příjmů a SIPO zůstane 2 219 Kč na měsíc, je to už na hraně únosnosti. Samozřejmě neznám Vaši situaci natolik, abych Vám mohl radit, ale sám jsem dříve řešil situaci, kdy jsem sháněl (například ZDE, ZDE nebo ZDE) a nakonec přes inzerát našel levnější podnájem. Dostal jsem se na 5 500 Kč měsíčně za bydlení včetně energií, městkou hromadnou dopravou 10 minut od centra Brna, pravda ovšem je, že šlo o velmi malou garsonku.

    [Dovětek „pod čarou“: Stát ve svém současném postavení bohužel sám řeší svoji zápornou finanční bilanci a leckteří realitní magnáti evidentně zkoušejí, jak vysoko mohou ceny našponovat, než se (pod)nájemníci začnou stěhovat jinam.]

    • Pane Woff tak jsem si na počítačce spočítala příspěvek hmmmm 1600 Kč . Ničemu a nikomu nevěřím , příspěvek na bydlení beru velmi dlouho , jsem v invalidním důchodu velmi těžce nemocná,žijí sama mám malý byt v obci Újezdeček (Teplice ) obecní byt ,žijí v současné době na invalidním důchodu nyní 13 350 Kč měsíčně dostávala jsem příspěvek kdysi kolem 1100 korun a nyní mám už jen příspěvek 670 korun opět jej nyní na poslední čtvrtletí snížili o sto korun měla jsem 770 Kč ,nemám žádnou brigádu ani nemohu mám přístroj v těle na zadku a v zádech kabely v hlavě elektrody a to si ovládám mobilem sama k tomu určeným kde jsou tři programy ,jen 8 lidí na světě má tento přístroj ,pro všechny jsem pacient budoucnosti ,jezdím dvakrát ročně na hospitalici do Fakultní nemocnice Ostrava,kde je úžasný lékař 500 km od domova nikdo jiný mi nedokáže pomáhat ,čeká mě 25 operace mám 18 léků denně a to stojí moc peněz ,žijí tak že při mě je hlavní zaplatit nájem drahou elektřinu ,hodně nyní na ni šetřím až mám dva svetry na sobě.Nastesti mám nájem jen 3340 a elektřinu 1500 ale musím mít peníze na cesty do nemocnice a léky ,bez nich bych nežila a ke konci roku mi na tři měsíce prvního čtvrtletí snížili o sto korun příspěvek ,vláda hm nemusela jsem platit 2 měsíce elektřinu ale k čemu to bylo? hned mi sociálka ubrala příspěvek na bydlení . A další jdu žádat v dubnu tak od nového roku zvýšení ? Nevěřím stále snižují ač je krize .Moc na stravu mi nezbývá pro mě je priorita nájem elektřina a léky a cesty do nemocnice,jsem dost hubená to proto že na jídlo moc nezbyde ,nám zbývají a vláda si přidala 30 000 chudáci ,že ? Tato vláda mě dostala na dno ,už nechci žít je mi 62 let žiju přístroji jak robot přístroj je malinký aspoň mohu chodit ale je že mě robot na programech v mobilu .V nejhorších a trvalych bolestech ,ac mě drží při životě nejlepší psycholog z Prahy a dost významný už ztrácím chuť žít ,zhubla jsem na 55 kilo při výšce 175 cm a mám sešroubovane celé tělo a svoji silou jsem chodící ,dost jsem vytrpěla a trpím ,plakala jsem když mi snížili opět 100 Kč měsíčně,pro mě hodně peněz,tak jakepak zvýšení od noveho roku,proč udělali že se má zadat jen jednou za půl roku ? Kdo mi přidá tedy automaticky ? No jdu na další operace 10.2 ale už se mi nechce žít dál ,ne nejsem blázen ale naše vláda si přidala sobě ,měsícni plat Fialy je více jak dva roky mého důchodu .Tak proč jen lžou ? Danuše Neumannová

  3. nedovedu si predstavit,co budou lide delat az jim uplyne doba 84mesicu,co pak ty tri roky,kdyz nedostanou proste prispevek na bydleni,tak pujdem pod most????

  4. Nedobrovolné bezdomovectví je samozřejmě obrovský problém, kterým trpí asi 30 000 našich spoluobčanů a mnozí další jsou ohroženi. Proto existuje nejenom výše popsaný příspěvek na bydlení, ale také doplatek na bydlení. Ve výsledku má příjemci zůstat aspoň tzv. částka živobytí, která se odvíjí o životního a existenčního minima. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že příspěvek na bydlení pobírá průměrně asi 190 tisíc lidí, doplatek na bydlení 65 tisíc občanů. Příjem obou je bohužel časově omezený na 84 měsíců v posledních 10 kalendářních letech. Nač máte, nebo nemáte nárok, Vám sdělí na Úřadu práce.

    Když sociálně a ekonomicky slabý jedinec ztratí příspěvek na bydlení (Aktualizace 7.1.2015: Díky úpravě zákona příspěvek na bydlení od letoška už nemá časové omezení!), osobně bych doporučil promyslet následující kroky:
    – Lze oželet některé výdaje nebo jinak ušetřit? (Například pokud domácnost vytápí elektrickými přímotopy, jde změnou dodavatele energie ušetřit významnou částku; drahá, ačkoli v častých dávkách zdravotně problematická je masitá potrava, nahraditelná luštěninami; srovnání mobilních tarifů podle ceny umožňují kalkulačky akreditované Českým telekomunikačním úřadem ZDE, ZDE a ZDE.)
    – Lze sehnat levnější bydlení (viz odkazy na inzeráty v mém předešlém komentáři)?
    – Je možné sestěhovat se s příbuzným nebo přítelem do jednoho bytu?

    Na všechny předešlé otázky bohužel může připadat pouze záporná odpověď. Proto současná vláda (při konzultacích se samosprávami a neziskovými organizacemi) připravuje zákon o sociálním bydlení, který má platit od roku 2017. Pro seniory, mladé rodiny s dětmi, zdravotně postižené a sociálně vyloučené mají být k dispozici některé stávající byty, a také teprve v budoucnu postavené byty (podrobnosti uvádí související Platforma pro sociální bydlení, závazný předvolební slib dala ČSSD).

  5. Dobry den ,vlastnim byt ale splacim hypotéku tudiz neplatim nájem ale misto toho hypotéku proc na toto nemyslel stat?

    • Dobrý den, vedle příspěvku na bydlení existuje také program Podpora hypoték pro mladé lidi na starší byty. Ministerstvo pro místní rozvoj jej popisuje následovně: „Podpora má formu úrokové dotace poskytované prostřednictvím jednotlivých příspěvků ke splátkám hypotečního úvěru. Výše úrokové dotace se pohybuje od 1 do 4 procentních bodů v závislosti na průměrné výši úrokových sazeb, za které poskytly hypoteční banky nové úvěry se státní podporou v předešlém kalendářním roce.“

      Ovšem Podpora hypoték pro mladé lidi na starší byty byla roku 2011 přerušená. Ministerstvo vysvětluje: „Klesne-li průměrná úroková sazba pod 5 %, je výše podpory pro nově uzavřené smlouvy nebo v tomto termínu přepočítávané smlouvy nulová.“ Pravidlo chápu tak, že když úrokové sazby klesnou skoro na úroveň běžné inflace, jsou hypotéky vlastně výhodné, a tak stát nevidí důvod v jejich dotování.

      Oživení ekonomiky pravděpodobně opět zvedne ceny bytů a domů, stejně jako úrokové sazby hypoték, a potom by vláda měla přidělovat nejenom příspěvek na bydlení, ale také znovu podporovat hypotéky mladých občanů.

  6. Dobry den ,docetla jsem se ,ze je nove od roku 2015 prispevek na bydleni max.rok. Nevim co mam delat ,kdyz mam 4mesicni holcicku a bydlim sama v najemni byte kde platim 8000kc a jsem na materske

    • Dobrý den, Veroniko, pamatujete si, kde jste informaci četla? O žádném dalším zkracování nevím. Doba pobírání příspěvku na bydlení byla doposud zkrácena podle § 27a zákona o státní sociální podpoře (117/1995 Sb.), a to na „84 kalendářních měsíců v období 10 kalendářních let“. Teď vidím, že příslušná pasáž byla z aktuálního znění zákona nakonec zcela vypuštěná. Raději se zeptám přímo na Ministerstvu práce a sociálních věcí, abychom měli jistotu.
      Dodatek: Tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí mi potvrdila, že příspěvek na bydlení mohou od letoška nízkopříjmové domácnosti pobírat neomezeně dlouho!

  7. Dobrý den, je mi 25 a díky nepříznivé situaci v domácnosti plánuji stěhovaní do družstevního bytu, kde budu mít hlášen trvalý pobyt. Momentálně jsem již téměř rok nezaměstnaný. Čistý výdělek díky brigádě činí cca 3500 kč. Mohu požadovat příspěvek na bydlení? Pokud ano, v jaké výši? Předem mockrát děkuji za odpověď.

    • Zdravím, Romane, s Vaším příjmem můžete pravděpodobně dostat příspěvek na bydlení, a možná také příspěvek na živobytí. Záleží ale právě na domácnosti, ve které žijete.

      Například kdybyste bydlel sám v družstevním bytě, Vaše oprávněné náklady na bydlení dosahují 4 409 Kč měsíčně. Příspěvek na bydlení v mimopražském regionu potom spočítáme následovně: 4 409 mínus 30 % z Vašeho příjmu (to je 1 050 Kč) = příspěvek na bydlení až 3 359 Kč. Ale zbylo by Vám velmi málo na potraviny, ošacení apod. Proto byste mohl požádat ještě o doplatek na bydlení, tak aby Vám zůstalo aspoň životní minimum, které se odvíjí od velikosti domácnosti – podrobnosti najdete ZDE.

      Váš příjem nedosahuje životního minima kupříkladu domácnosti, ve které žije dospělý jedinec s nezaopatřeným dítětem, a potom lze žádat ještě o příspěvek na živobytí.

  8. Dobry den,chtela bych se zeptat ohledne poridneho na druhe dite?Kdyz se mi syn narodil pred tremi mesici,mam narok na vyplaceni porodnehi zpetne dekuji za odpoved.

    • Zdravím Vás, Soňo, zákon o státní sociální podpoře (117/1995 Sb., § 44 a § 46) stanovuje: „Nárok na porodné vzniká dnem porodu dítěte. (…) Výše porodného činí 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě (…) nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.“

      Být Vámi, určitě o porodné „zpětně“ požádám. Vše o letošním porodném najdete ZDE.

  9. Dobrý den, jsem invalidní důchodce a bydlím ve vlastním bytě, můj měsíční příjem činí 7500,-Kč. Mám nárok n příspěvek, v jaké výši a na co budu mít nárok až mi příspěvek skončí. Náklady na bydlení činí 3200.-Kč.
    Děkuji za odpověď.
    Mari

    • Marie, zdravím Vás a mám dobré zprávy. Se svými příjmy a náklady můžete dostat příspěvek na bydlení. Pokud žijete sama v mimopražském regionu, výši měsíční dávky podle Vámi zadaných údajů vypočítáme následovně: 3 200 – (7 500 x 0,3) = 3 200 – 2 250 = 950 Kč. Jestli nebydlíte sama nebo jste obyvatelka Prahy, napište a spočítáme příklad podle Vámi upřesněných informací. Zároveň Vás mohu uklidnit, že od letoška příspěvek na bydlení nemá časovou hranici, takže o něj při nové zákonné úpravě a se svým stávajícím rozpočtem nepřijdete. Novinku mi čerstvě potvrdila mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, právě jsem podle toho aktualizoval článek.

    • Jsem v nejasné situaci. Mám nízký důchod 7 600 Kč, žiji se synem – bez páce. Pobíráme příspěvek na bydlení kolem 3 000 Kč. Po manželovi jsem zdědila pozemek, kvůli digitalizaci pozemků se malá část musí odprodat. Vychází to asi 30 000 Kč. Je to příjem. Jak to bude souviset s příspěvkem na bydlení? Přijdu o něj, a na jak dlouho? Je to pro mě zásadní dávka.

  10. chci se zeptat .bydlím sama ve vlastním bytě ,už 6 let pobírám příspěvek na bydlení ,mám tři roky do duchodu a práci neseženu budu brát nadále příspěvek na bydlení nebo je to omezené na sedum let předem děkuji za odpověd zdena

  11. Zdeno, došlo ke změně, která Vás asi potěší. Dřívější omezení na 84 kalendářních měsíců v období 10 kalendářních let už neplatí. Příspěvek na bydlení od Nového roku 2015 můžete při splnění výše popsaných podmínek pobírat jakkoli dlouho (tedy pokud nějaká další vláda nezačne zase škrtat sociální dávky).

  12. Reaguju na otázku Veroniky o zkrácení příspěvku na bydlení (tj. dávka státní sociální podpory, dorovnávající oprávněné náklady na bydlení). Zřejmě zaměnila podobně znějící pojmy. Od roku 2015 původně měl být skrouhnutý doplatek na bydlení (dávka v hmotné nouzi, dorovnávající životní nebo existenční minimum), a to na 6 měsíců, v mimořádných případech nejvýše 1 rok. Přísnější pravidla plánovala ještě vláda Jiřího Rusnoka (podrobněji třeba TADY). Zejména omezenou dobu poskytování této dávky kritizoval jak ombudsman, tak Agentura pro sociální začleňování. Nová vláda Bohuslava Sobotky vlastně nakonec učinila opak – příspěvku na bydlení časový limit zcela zrušila, a doplatek na bydlení ponechala neomezený.

  13. Dobrý den, jsem matka samoživitelka s jedním dítětem. Můj rodičovský příspěvek činí 7000 Kč a alimenty na syna 2000 Kč. Ráda bych si pronajala byt, kde nájemné činí 6500 Kč a energie 1500Kč. Na jakou výši příspěvku bych měla nárok (jedná se o obec nad 100 tisíc obyv.) A jaké všechny listiny musím předložit na pracovním úřadě při podávání žádosti? vím, že se příspěvek vyplácí zpětně za tři mesíce. Znamená to, že si můžu o příspěvek zažádat až po třech měsících bydlení nebo můžu žádost na úřadě podat i v průběhu daných tří měsíců? A za jak dlouho od podání žádostí dochází k vyplácení příspěvku? Děkuji za odpověď.

  14. Zdravím Vás, Katko, bohužel Vás čeká celkem dost papírování.

    Budete muset předložit Žádost o příspěvek na bydlení, Doklad o výši čtvrtletního příjmu a Doklad o výši nákladů na bydlení (za byt, vůči kterému je uplatňovaný nárok na příspěvek). Vzory pro rok 2015 jsou ke zhlédnutí TADY, TADY a TADY. (Vzory v papírové podobě jistě dostanete na „pracáku“, kde by Vám případně měli s vyplněním pomoci.) Jak se píše vespod prvního formuláře, vyplněné mají být odevzdány „pro trvání nároku na každé kalendářní čtvrtletí do konce prvního měsíce tohoto čtvrtletí“. Takže abyste dostala příspěvek na bydlení třeba za leden až březen 2015, máte vše vyřídit v lednu 2015. Dále pro všechny uvedené osoby předložíte průkaz totožnosti, u dítěte do 15 let stačí rodný list.

    Do nákladů na bydlení se podle zákona započítávají i částky, „které byly (…) zaplaceny jako záloha nebo byly (…) doplaceny“. Blbé je, že nařízení vlády stanovuje taky strop pro zápočet výdajů na pevná paliva: Za kalendářní měsíc 700 Kč (1členná domácnost), 957 Kč (2 os.), 1 252 Kč (3 os.), 1 547 Kč (4 a více os.). Předpokládám ale, že nebudete topit uhlím ani dřevem, takže by se Vás toto omezení nemělo týkat.

    Jestli Vám tedy rozumím správně, celkový měsíční příjem vaší domácnosti je 9 000 Kč a bydlíte mimo Prahu, takže ze svého zaplatíte určitě 30 % = 2 700 Kč. Nad tuto částku můžete dostat příspěvek na bydlení až 6 107 Kč. Oprávněné náklady na bydlení 2členné domácnosti v Brně, Ostravě, Plzni a podle všeho taky v Liberci a Olomouci jsou totiž podle státu vyšší, než byste ve Vámi zmíněném pronajatém bytě platila: 8 807 Kč. Pokud by náklady (jak píšete) činily celkem 8 000 Kč, státní příspěvek na bydlení by s Vaším příjmem dělal 5 300 Kč. (Nezapomeňte případně započíst vodné, stočné a odvoz odpadu, pokud tyto položky taky budete hradit.)

    Kdy dochází k vyplácení příspěvku, Vám zkusím ještě zjistit a potom sem informaci doplním.

    • Děkuji moc za odpověď. Chápu to tedy dobře, že pokud bych si pronajala byt od března, nemám za měsíc březen na příspěvek nárok, jelikož bych si musela podat žádost do konce ledna, což ale nejde, když na dané adrese ještě nebydlím?

      • Mám pro Vás odpověď tiskové mluvčí Úřadu práce ČR, Kateřiny Beránkové, k otázce ohledně vyplácení příspěvku na bydlení:

        „Příspěvek na bydlení se přiznává na období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku nebo v rámci tohoto období na dobu kratší, jsou-li splněny podmínky nároku na tuto dávku jen po tuto kratší dobu. Příspěvek na bydlení se vyplácí měsíčně, a to po uplynutí kalendářního měsíce, za který dávka náleží, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto měsíci. Z uvedeného vyplývá, že příspěvek na bydlení za měsíc leden musí být vyplacen do konce měsíce února, za měsíc únor do konce měsíce března atd.“

        Takže: Doporučuji zajít na Úřad práce a zeptat se, zda Vám mohou dát příspěvek na kratší než čtvrtletní období a jestli započtou Vaše budoucí náklady (eventuálně kauci, předběžnou zálohu na nájem apod.). Formulářové vzory na webu Ministerstva práce a sociálních věcí nedávají kladnou odpověď, ale jsou to přece jenom formuláře – když svoji situaci normálně lidsky popíšete, měli by mít pochopení :-).

  15. Dobrý den,zajímá mně zda se při vyplňování žádosti o příspěvek na bydlení musí uvádět ,že žádající osoba má děti ve střídavé péči.Není pak příspěvek krácen?
    Děkuji B.K

    • Zdravím Vás, Bohuslavo, taky pro Vás mám odpověď tiskové mluvčí Úřadu práce ČR, Kateřiny Beránkové:

      „Jde-li o dávku státní sociální podpory příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje. Z uvedeného vyplývá, že pro nárok na příspěvek na bydlení se dítě ve střídavé péči bude zahrnovat do okruhu společně posuzovaných osob s tím rodičem, u kterého je hlášeno k trvalému pobytu.“

  16. Dobrý den chtěla jsem se zeptat pobírám příspěvek na bydlení, když mám přeplatek na byt tak na bydlení nárok nemám ale když doplácím tak také nic nedostanu? Pracuji a starám se o syna na bydlení dostávám 2512kč a čistý příjem mám 12965,kč a na a na syna alimenty 2000kč

    • Andreo, do nákladů na bydlení mají být započítané také částky, „které byly (…) zaplaceny jako záloha nebo byly (…) doplaceny“. Takže pokud dodatečně nějaké peníze doplácíte, určitě to zmiňte.

  17. dobrý den,
    je možné žádat o příspěvek na bydlení v případě, že rodiče bydlí v RD sami a jsou v důchodu. Nebo se příspěvek vztahuje jen na byty.

    • Vladimíro, zákon o státní sociální podpoře stanovuje: „Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu. (…) Za vlastníka bytu se považuje i vlastník nemovitosti, ve které je byt, který vlastník užívá, pokud je v něm hlášen k trvalému pobytu.“

  18. Dobry den,
    Mohu mit take dotaz? Nikdy jsem o nic nezadala, ale ted jsem v takove situaci, ze musim.
    Jsem sice vdana, ale zijeme odloucene a rozvod neplanujeme. Bydlim sama s 10ti mesicnim prckem a najem mam 12500 a 3800 poplatky (voda, plyn, sluzby v dome) muj prijem je 7096kc, nemam v byte trvaly pobyt, muzu zadat o prispevek na bydleni? Nebo si tam musim udelat trvaly pobyt? Stehovat se nechci, protoze jsem tu zvykla a zmeny nesu dost spatne. Moc dekuji za odpoved

  19. Kláro, mezi podmínky skutečně patří trvalý pobyt v bytě, pro který příspěvek žádáte. Je to pro Vás problém? Jakmile tuhle podmínku splníte, se svým rozpočtem jistě příspěvek na bydlení dostanete. Trvalý pobyt lze obyčejně nahlásit na obecním úřadě v nové lokalitě. Stačí občanka, doklad opravňující k užívání bytu (např. nájemní smlouva) a TENTO vyplněný formulář, jejž byste měla dostat na ohlašovně.

    • Dekuji za odpoved, ano trvaly pobyt pujdu udelat co nejdrive, at muzu cerpat prispevek na bydleni, opravdu ho tedy dostanu? Neni tam jeste nejaka podminka? Nerada bych s malym skoncila na ulici treba 🙁
      Moc dekuji

  20. Kláro, o jiné podmínce nevím. Podle Vámi popsaných příjmů byste měla dostávat příspěvek na bydlení v řádu tisícovek měsíčně (k přesnému číslu potřebujeme znát velikost obce a zda jde, nebo nejde o Prahu). Žádné obavy ani stud, sociální pomoc je správná a existuje právě pro takové domácnosti, jako je Vaše :-).
    Berete přídavek na dítě?

    • Peto, je to Praha 6-Repy, 12500 najem a poplatky 3800, byt 65m ctverecnich, jak se to da vypocitat prosim prosim? Dekuji moc za pomoc, vazim si toho

        • Kláro, v Praze máte nárok na větší náklady – ve dvoučlenné domácnosti 10 957 Kč měsíčně. Ale zároveň musíte sama zaplatit vyšší podíl ze svých příjmů – konkrétně 35 %. Takže příspěvek na bydlení vypočteme následovně: maximální uznatelné náklady mínus 35 % Vašich příjmů = 10 957 Kč mínus 2 484 = příspěvek na bydlení 8 473 Kč měsíčně.

          Úřad městské části Praha 6 (Čs. armády 23, Praha 6) pro přihlášení trvalého pobytu má úřední hodiny v pondělí a středu. Úřad práce na Praze 6 (Jugoslávských partyzánů 1089/15, Dejvice) pro žádost o státní sociální podporu má úřední hodiny taky v pondělí a středu. Ale to možná už víte. Hodně štěstí.

  21. Dobry den.Chtela jsem se zeptat.Kdyz jsem na nemocenske muj cisty prijem byl 13120 kc a jsem tehotna a budu v byte sama s ditetem.(alimenty pobirat nebudu)Pronajmu si byt 3+1 6500 najem + 2500 poplatky budu mit na prispevek narok?A jesli ano tak kolik prosim.A mam potom jeste narok na nejake prispevky ? Moc dekuji za odpoved

    • Kateřino, podle Vámi zadaných údajů můžete získat příspěvek na bydlení, i když budete žít sama (tzn. těhotná, ještě bez narozeného dítěte). Abychom ale spočítali konkrétní výši pomoci, potřebujeme znát, zda plánujete bydlet v Praze, anebo v menším městě nad 100 000 obyvatel (eventuálně nad 50 000 do 99 999 obyvatel, anebo nad 10 000 do 49 999 obyvatel, anebo v menší obci) – od toho se odvíjejí také eventuální další dávky. Životní náklady, a taky maximální příspěvek na bydlení totiž úzce souvisí s lokalitou.

  22. Dobrý den, chtěla bych se ze zajímavosti zeptat,zda bych měla nárok na příspěvek na bydlení. Žiju sama v obecním bytě 2+1 v Ostravě: nájem 4.700.- + elektřina 1.000.- + plyn 200.- Čistý příjem 14.500-15.000.- Děkuji

  23. Veroniko, počítejme tedy 30 % příjmů z 14 750 Kč (4 425 Kč) a náklady pro jednočlennou domácnost v ostravském nájemním bytě (5 900 Kč, přičemž Vaše uznatelné náklady mohou být vyšší – až 6 052 Kč). Příspěvek na bydlení je roven rozdílu mezi předešlými částkami: 5 900 – 4 425 = 1 475 Kč měsíčně. Takže ano, měla byste na něj nárok.

  24. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je nějaká změna také v tom, kdo může čerpat tento příspěvek, když jsem měla smlouvu nájemní, příspěvek jsem normálně čerpala, přestěhovala jsem se do bytu družstevního kde jsem tudíž podnájemce a řekli mi, že už nemám na tento příspěvek nárok, nepřijde mi to vůbec logické, pro mne se tímto nic nezměnilo, žiju sama s dcerou a příspěvek mi dost pomáhal, ale žily jsme v plísni, nyní se už nechci stěhovat a ani nemůžu najít byt ve kterém budu opět nájemce, aby mi vyhovoval, děkuji za radu. I

    • Zdravím Vás, Ivo, jak sama uvádíte, příspěvek na bydlení momentálně není vyplácen při podnájemní smlouvě. Doporučuji Vám raději ještě jednou projít inzeráty na realitních portálech a zkusit najít vhodnější alternativu, protože nyní jste skutečně v nevýhodném postavení.

      Poznámka pod čarou: Současná úprava příspěvku na bydlení možná vychází z předpokladu, že spolu/majitel bytu má menší výlohy, než běžný nájemník. Obyvatelé družstevních bytů bývají členy daného bytového družstva, a tím pádem mívají majetkový podíl na celém bytovém fondu daného družstva. Zatímco v klasickém tržním nájmu může pronajímatel požadovat tolik peněz, aby si sám pořádně vydělal, bytové družstvo podle zákona o obchodních korporacích takhle spekulovat nesmí:
      „Zisk bytového družstva může být použit pouze k uspokojování bytových potřeb členů a k dalšímu rozvoji bytového družstva.“ (90/2012 Sb., § 750)
      Nájemníkům družstevních bytů proto stát uznává nižší náklady na bydlení, podobně jako vlastníkům (vizte 2. tabulku ve článku), než ostatním nájemníkům.

  25. Peto!!!!! Potrebuji pomoc!!!!!! Manzel mi ted nabidl, ze muzeme s malym bydlet u neho, koupil byt a nema tam trvale bydliste, ale u sve nove zenusky, nabidl, ze tam muzeme s malym bydlet, ale platit mu najem, aby mohl platit hypoteku. Kdyz mi da smlouvu a udelam si tam trvale bydliste muzu cerpat prispevek na bydleni? Nebude blbe, ze budu mit pronajaty byt od manzela? Sama bych to neutahla s mimcem

    • Kláro, nedivil bych se, kdyby úřednice v takovém případě stanovila příspěvek na bydlení nižší, podle 2. tabulky v článku. Existuje totiž společné jmění manželů, které je nový občanským zákoníkem definováno mj. následovně: „Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství.“ (89/2012 Sb., § 709, jsou tam uvedené výjimky). Takže v tomhle případě může úřad konstatovat, že byt patří taky Vám, a není tudíž nájemní.

  26. Dobry den,ziji s 12 letou dcerou ve vlastnem byte 2+1,dnes jsem byla zazadat o prispevek na bydleni…chci se zeptat co se vsechno zapocitava do nakladu na bydleni?Platim 670kc elektrinu,160kc plin na vareni,dale 3835 najem to zahrnuje vytapeni,vodne a stocne,fond oprav a naklady spoene se spavou domu.Urednice mne sdelila ze naklady na bydleni to jsou jen voda,plin,elektrika a vytopeni.A co ten zbytek?Dekuji za odpoved a omluvam se za chiby…pochazim z ciziny.

  27. Vážená paní Galino, protože zmiňujete nájem, předpokládám, že nebydlíte ve vlastním bytě, ale v nájmu (případně mě opravte, že jde třeba o družstevní byt). Zákon o státní sociální podpoře v § 25, odstavci 1 říká: „Náklady na bydlení tvoří u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného“ a dále „náklady za plyn, elektřinu, vodné, stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění nebo za pevná paliva“. (Pevná paliva se započítávají jenom do jisté míry, ale Vy jste je nezmiňovala, takže netřeba podrobností.)

    Domnívám se tedy, že se úřednice mýlí; náklady na bydlení nejsou jenom voda, plyn, elektřina a vytápění. Citujte jí zákon a požadujte započtení všech položek, které zmiňujete (nájmu včetně všech energií, fondu oprav a nákladů spojených se správou domu).

    Kdyby paní úřednice nadále nesouhlasila, sdělte mi, prosím, její e-mailový kontakt. V krajním případě jí přepošlu oficiální vyjádření Ministerstva práce a sociálních věcí, jež předtím vyžádám od tiskové mluvčí. Přeju, ať se Vám daří.

  28. Dobrý den, mám prosbu – dotaz -budu si žádat o příspěvěk na bydlení , ale dcera má v bytě trvalé bydliště až od ledna 2015. Já od listopadu 2014. nájem platím od října 2014,prosím, jak je to se žádostí?musí být bydliště celé 3 měsíce(4.čtvrtl.2014) nebo mohu žádat již nyní do konce ledna a bude mi započteno pouze to období, kdy jsem již měla trvalé bydliště? Děkuji za odpověď

  29. Dobrý den, Zuzko, zkuste požádat o příspěvek na bydlení už nyní do konce ledna. Na podobný dotaz mi tisková mluvčí Úřadu práce ČR odpověděla: „Příspěvek na bydlení se přiznává na období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku nebo v rámci tohoto období na dobu kratší, jsou-li splněny podmínky nároku na tuto dávku jen po tuto kratší dobu.“

  30. Dobrý den,jsme dva studenti. Dohromady máme příjem 10000 a nájem platíme 8200. Trvalé bydliště máme. Máme nárok na příspěvek na bydlení?Děkuji za odpověď

    • Dobrý den, Martino, pokud máte se svým spolubydlícím oba ve zmíněném bytě nahlášený trvalý pobyt, a zároveň činí poměr Vašich příjmů a výdajů na bydlení dohromady 10000/8200 Kč, nevidím žádný důvod, proč byste příspěvek na bydlení neměli dostávat. (Leda kdyby třeba tamtéž měl hlášený trvalý pobyt ještě někdo další, kdo pobírá daleko vyšší příjmy, mohla by Vaše domácnost být hodnocena jako příliš bohatá.) Hodně štěstí!

  31. Dobry den,je mi 62 roku,bydlim v byte v os.vlastnictvi,ktery je napsany na moji dceru,ktera tam nema trvale.bydliste.Ja trvale bydliste mam,mesicni prijem mam 8200 a naklady na bydleni jsou 4500,mam s dcerou sepsat najemni smlouvu?Dekuji za odpoved

  32. Vážená paní Krupová, k Žádosti o příspěvek na bydlení musíte přiložit „doklad o tom, že byt je užíván na základě nájemní smlouvy nebo na základě vlastnictví k nemovitosti“. (Případně se můžete podívat ZDE v sekci „Výběr formuláře“, kde je ke stažení vzor Žádosti – ten byste samozřejmě v papírové formě dostala na Úřadu práce.) Dokážu si představit, že Vám úřednice přizná příspěvek na bydlení, i když jí přinesete pouze doklad o tom, že byt patří Vaši dceři – potom by ovšem oprávněné náklady pro jednočlennou domácnost pravděpodobně činily jenom 4 409 Kč. Zatímco když přinesete nájemní smlouvu, uznají Vám celých 4 500 Kč, takže dostanete každý měsíc o 91 Kč víc.
    (Kdyby nastal jakýkoli problém, dejte vědět.)

      • dobrý den vážení pane Petr,co byste dělali na mém místě,.Pochazims Ukrajiny v České republice,bydlím od roka 15.3.1995, v 1997 já po dveře dostala trvali pobyt v Praze na Olšanské police,,začnu těm že Česká správa soczb.mi nechtěla ani nechce přepočítat mích,odpracovaných 29 let na Ukrajině,v Česku jsem odpracevala ,před důchodem 6 ..necelých let ./A v 2001 roce jsem se nucené přestěhovala do Teplic, nu a zde už mne nikdo nechtěl,zaměstnat ,jen brydadne,prácevala do 73 let ,ale není mi to platné ,,s Ukrajiny povídám důchod za cvert letí 4000 Kč,jsem v nouze,kdi přijde důchod s Ukrajině,tak mi na jeden měsíc,zastaví,pak jede,dál nouze těch bylo 2800-3200 nájem platím 4260 Kč měsíc a prespevek o půlku přesouvají ,,takže s těch peněz co na živobytí musím uhradit na nájem ,a tak se vecenou snažím bych zaplatila za nájem,bych měla aspoň střechu nad hlavou,Jen teď nám trochu povolil k našim vědám premiér Fiala že rozhodl přidat,a jesce jsem nenapsala,že za těch šest let s České správy sociálního zabezpečení povídám důchod 1300 kce,a rovnou dnes mi poslali,že mi k důchodu přidali 10.00 Kč to jsem se tak smála choť mi bylo do a se si ani nestyděli to poslat!

    • Dobrý den, Drahuško :-). Vámi zadané informace bohužel nejsou dostatečné pro odpověď. Příspěvek na bydlení je udělován v závislosti na místě bydliště (stačí vědět, zda jste Pražané, nebo žijete mimo Prahu), čistém měsíčním příjmu osob trvale pobývajících v onom bytě (průměr za poslední kalendářní čtvrtletí) a nákladech na bydlení (nájem + energie + odvoz odpadu). Pokud Vám tyto informace nepřipadají příliš důvěrné a sdělíte je, spočítáme spolu, zda Vám stát přizná příspěvek na bydlení.

  33. Dobrý den,
    rád bych se zeptal, zda pokud naše rodina má ve vlastnictví 2 byty a oba užívá v rámci úzkého rodinného kruhu. V jednom otec rodiny a ve druhém matka, ale nejsme rozvedení. Zda se do nákladů na bydlení zadávají náklady na oba byty, či pouze na jeden byt?

    • Dobrý den, Jiří, příspěvek na bydlení můžete dostávat jenom pro byt, ve kterém máte nahlášené trvalé bydliště. Například pokud otec má trvalé bydliště v bytě A, patří do domácnosti bytu A, pro kterou počítáme příjmy a náklady zvlášť; pokud matka má trvalé bydliště v bytě B, patří do domácnosti bytu B, pro kterou kalkulujeme příjmy a náklady také zvláště. Může dojít například k situaci, kdy otcova domácnost A příspěvek na bydlení dostane, a matčina domácnost B nikoli.

  34. Dobrý den, prosím o radu.
    Bydlím sama, ve vlastním rekreačním objektu, v r. 2014 jsem pobírala Příspěvek na bydlení a Dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na bydlení. Jsem registrována na ÚP, bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, dlouhodobě nemocná, nemám žádné příjmy. Nyní mi chce ÚP Příspěvek na bydlení odebrat, jelikož dle Novely zákona nesplňuji od ledna 2015 tzv. standardy kvality bydlení – dle stavebního zákona nemají moje stropy světlou výšku 2,50m – chybí mi 40cm, a dle starých plánů dokonce jen 10cm. Takovýchto lidí, jako já, kteří rovněž trvale bydlí ve svých starších rekreačních objektech je určitě více. To budou muset všichni svá obydlí rekonstruovat nebo si hledat jiné bydlení, jak to bylo doporučeno mně? Na toto Novela zákona opět nepamatovala.
    Předem děkuji za odpověď, ama

    • Amo, máte pravdu. Zákon doslova říká: „Bytem se pro účely tohoto zákona rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt.“

      Taková podmínka bezpochyby komplikuje situaci mnoha lidem. Sám si ji vysvětluji následovně: Stát chce spolufinancovat jenom kvalitní bydlení, po stránce bezpečnostní i hygienické, a proto musí stanovit nějaké standardy. Zvolil požadavky stavebního zákona. Můžeme samozřejmě polemizovat, zda by neměl být povolený o několik centimetrů nižší strop – jenomže podobná polemika by nastala, i kdyby nastavená kritéria byla mnohem benevolentnější. Vždycky bude někdo oponovat, že pravidla jsou příliš přísná a mají být zmírněná. :-/

      Doporučuji Vám opravdu hledat kvalitnější bydlení. Za uznatelné náklady na bydlení si lze najmout solidní byt, a třeba nakonec budete sama spokojenější.

    • Dobrý den, paní Průšová, příspěvek na bydlení náleží nízkopříjmovým domácnostem. Přitom je lhostejno, jestli jejich nízké příjmy pocházejí ze samostatně výdělečné činnosti, mzdy, platu, práce „na dohodu“ nebo jiných sociálních dávek. Člověk dokonce může být dlouhodobě „zcela bez peněz“. Takže pokud splňujete podmínky, jistě po patřičné žádosti dostanete příspěvek na bydlení i jakožto OSVČ.

  35. Dobrý den, ráda bych se zeptala na pár věcí.Bydlím v bytě, kde mám pronajatý jeden pokoj. A momentálně potřebuji mít hmotnou nouzi a doplatek (příspěvek ) na bydlení. Jsem bez zaměstnání a tím pádem bez příjmu. Do ledna jsem pobírala , akorát teda nemocenskou, která ted v únoru skončila. Na úřadě práce podporu v nezaměstnanosti nedosáhnu, protože nemám odpracovaný jeden rok během dvou let. A trvalé mám Plzen sever tím pádem ještě ke všemu musím na úřad do Plzně. Nebo stačí mít jakoukoliv nájemní smlouvu i kdyby na jeden pokoj , abych mohla být na úřadě v Praze ? Děkuji moc za jakékoli informace.

    • Nikitko, nevím, jestli jsem Vám porozuměl správně. Když tak mě opravte. Jestli Vás chápu dobře, trvalé bydliště máte nahlášené v Plzni, ale příspěvek na bydlení chcete pro svůj pronajatý pokoj v Praze. To bohužel nepůjde. Příspěvek na bydlení lze získat pouze pro byt, kde máte nahlášené trvalé bydliště.

  36. Dobry den.mam otazku:ze synem 10l.pronajmame byt v Praze celkova cena ktereho podle najemni smlouvy 11000.ja dostavam 15000 mesicne vyplatu.otec v rodnem liste je napsany ale nikdy nam nic ne platil.ten ani nevi kdo se narodil se.mam narok na prispevek na bydleni i co k tomu potrebuji.dekuji

    • Lyudmilo, pokud poměr Vašich nákladů na byt a čistých příjmů Vaší domácnosti činí 11 000 Kč / 15 000 Kč měsíčně, příspěvek na bydlení dostanete. Ovšem podmínkou je, abyste měla v bytě nahlášený trvalý pobyt (to lze učinit na místním obecním úřadě), a abyste měla na byt uzavřenou nájemní smlouvu. Tuto smlouvu doneste na krajskou pobočku Úřadu práce, kde Vám dají k vyplnění Žádost o příspěvek na bydlení.

  37. Dobry den .mam otazku jsem cizinka a mam najemni smlouvu a tuhle adresu nahlasenu na ministerstvu vnitra ale trvaly povyt nemam.mam dite a platim 10000 najem.vyplata 15000.mam narok na prispevek na bydleni.dekuji.

    • Díky za upřesnění, Lyudmilo. Příspěvek na bydlení mohou za splnění jistých podmínek dostat taky cizinci, kteří nemají na území ČR trvalý pobyt. (Zda jsou podmínky splněny, bychom mohli zjistit, kdybyste napsala, jaký statut v ČR máte – například jestli jste zde dostala azyl apod.)

  38. Dobry den … měla bych dotaz zda mam nárok na příspěvek na bydlení a jine příspěvky od socialní sféry … Měla jsem nastoupit nyní v lednu do prace po 2lete materske ale bohužel to na poslední chvili dopadlo, že misto dostal někdo jiny …. zustala jsem sama se 3 dětmi … najemné činí 8440kc se vším všudy a mé přijmy jsou 7500kč alimenty a 360kč rodičovský příspěvek ( do března mi vyplací zbytek ktery dobiram z 220tis.) Měla jsem na šetřene penize takže najem byl z čeho platit ale nyní už nrbudu mit z čeho brát …. trvaly pobyt mam s dětmi v byte hlášený … zijeme mimo Prahu jedna se o mesto Decin…. dekuji za odpověď

    • Dobrý den, Petro, na státní sociální podporu ve své situaci jistě nárok máte.

      Nejdříve bychom měli zjistit, zda Vaše příjmy pokrývají alespoň životní minimum, které se počítá pro celou domácnost podle počtu osob a jejich věku. Například domácnost 1 dospělé osoby a 3 dětí ve věku do 6 let má životní minimum stanovené na 8 360. Pokud všechny Vaše příjmy činí 7 860, měla byste dostat příspěvek na živobytí dorovnávající životní minimum, tedy 500 Kč měsíčně.

      Dále byste určitě dostala příspěvek na bydlení, protože Vaše náklady na bydlení hodně převyšují 30 % příjmů. Tato dávka státní sociální podpory by dělala řádově tisícovky měsíčně, záleží na přesných částkách v předešlém odstavci.

      Potom připadá v úvahu doplatek na bydlení, tam jsou ale poměrně přísná pravidla, takže doporučuji nejdříve využít přídavek na dítě, který aktuálně dělá 500 Kč měsíčně na dítě do 6 let věku, u starších částka stoupá. Podrobnosti najdete ZDE.

      • Děkuji za odpověď … bohužel na přídavky na děti nemám narok vzhledem k tomu, že nemam alimenty určene soudem ale pouze dohodu sepsanou u právníka, tudíž se pry byv.pritel započítává do příjmů , ktere on ma dost vysoke … co se tyče děti mam 3 a to 2 , 9 a 12 let … co se týče socialniho odboru jako je hm.nouze, dopl.na bydl.atd bylo mi řečeno, že rodiče jsou na tom dobře tak at se o nas postarají a že jsem prodala nemovitost tak že mam z čeho čerpat ( byt jsem prodala pred 3lety) proto by me zajímalo zda bych měla narok aspoň na prisp.na bydleni … trv.bydliste mam ja a me děti v byte .Dekuji za odpověď

        • Samozřejmě Vám nemůžu radit, abyste místo dohody upřednostnila alimenty. Ani netuším, nakolik (ne)lze využít pomoci rodičů. Doufám, že snad odpovědná osoba na Úřadu práce ví, co říká a dělá. Každopádně pokud máte v dotyčném bytě hlášené trvalé bydliště opravdu „jenom“ Vy a Vaše 3 děti (nikoli například přítel), neznám důvod, proč byste nemohla příspěvek na bydlení dostat. Při měsíčním poměru náklady na bydlení/životní minimum 8440/9160 Kč byste měla dostávat měsíčně 5 692 Kč.

          • Děkuji moc za radu … vše jsem už oběhala a zařidila i na uřade hm.nouze jsme se domluvily …. Hezký den

  39. Dobry den.na uzemi mam trvaly pobyt,ale adresu nahlasenu na ministerstvu vnitra,a v byte mam najemnu smlouvu a podtverzeni o ubytovani.dekuji.Ludmila.

    • Lyudmilo, jestli Vám rozumím dobře, máte trvalé bydliště nahlášené na Ministerstvu vnitra. Popravdě nerozumím důvodu, a proto Vám doporučuji následující:

      1/ Zajděte na krajskou pobočku Úřadu práce, která je v Praze na žižkovské ulici Domažlická 1139/11, na mapě uvidíte místo ZDE. Úřední hodiny jsou uvedené ZDE. S sebou si vezměte: nájemní smlouvu, nějaký osobní doklad a pokud jej máte, nějaké potvrzení o tom, že jste tedy hlášená na Ministerstvu vnitra.
      2/ Vzhledem k omezeným informacím o Vaší situaci nemohu vyloučit, že Vám Úřad práce na základě přinesených dokumentů příspěvek na bydlení přizná. Anebo Vám úředníci sdělí, že musíte mít trvalé bydliště nahlášené v bytě, pro který dávku žádáte. V takovém případě byste si tam musela trvalé bydliště přehlásit, abyste příspěvek na bydlení dostala.

      Budu rád, když dáte vědět, jak vše probíhá.

  40. Dobrý den,chci se zeptat. Je i 18 let a bydlím v podnájmu. Mohu jít se smlouvou a požádat o příspěvek na bydlení(nemám v bytě trvalé bydliště)? Mám nějakou šanci když si vydělávám brigádně pri studiu (mám max 4.tisíce-když se daří) a v srpnu přijdu o alimenty,jelikož jdu na dálkové studium? S alimentama to jestě utáhnu ale pak to bude složitější. Nájem platím 3500.. Děkuji za odpověd

    • Michaelo, bohužel podmínkou zůstává trvalé bydliště v dotyčném bytě, pro který byste uváděla náklady na bydlení. A myslím, že tento požadavek lze docela pochopit. (Kdyby státu stačila jenom nájemní smlouva, člověk by mohl uzavřít nájemní smlouvy třeba v 10 bytech, a potom žádat 10 příslušných sociálních dávek. Podmínka trvalého bydliště takovémuhle řetězení státní sociální podpory zamezuje. Trvalé bydliště máme každý jenom 1, takže smíme dostat nanejvýš 1 příspěvek na bydlení.)
      Jinak brigády nevadí. S Vaším poměrem nájmu a čistého příjmu byste příspěvek na bydlení dostat samozřejmě mohla, v řádu tisícikorun měsíčně.

  41. Dobry den mam dotaz.Proc mame my duchodci kteri cely zivot dreli a mame nizke duchody protoze jsme pracovali za doby kdy tu vladli komousi byli platy dost nizke.Letos mi pridali na duchodu 175 korun a diky tomu ze se znizoval prispevek na bydleni se mi znizil za stejny duchod za rok 2014 ktery byl 9457 o 115 korun a ani nechci potom videt dalsi znizeni az se bude prispevek vypocitavat uz z vysiho duchodu.Uz ted v unoru se mi zvysli najem o 13 korun na mesic a to jeste neni vsechno urcite se chysta i dalsi zdrazeni.Jsem najemnik u firmi CPI BYTY ktera uz nam po dobu 3 let zvysovala najmy.Bydlim v byte 1+2 sama a na mensi byt nemam uz proto ze kdyz budu byt menit musela bych dat dva najmy najednou.Je mi 60 let.V jedne veci mam radost ze bylo konecne zruseno na 84 mesicu z 10 let.Dekuj.

    • Dobrý den, Evo, bohužel jsem neporozuměl Vaší otázce. Vezmu to popořadě.
      Za „reálného socialismu“ byly sice platy a kupní síla obyvatelstva nižší než dnes, ale výpočet současných důchodů inflaci zohledňuje. (Jinak byste nedostávala řádově tisícovky, ale jenom stovky korun měsíčně.) Že jsou starobní penze na úrovni minimální mzdy, je způsobeno problematickým státním rozpočtem, který má vyšší výdaje než příjmy.
      – Příspěvek na bydlení letos klesl opravdu nepatrně, takže kopíroval zlevňování například elektřiny a plynu.
      – Příspěvek na bydlení dorovnává příjmy domácnosti. To znamená, že když Vám stoupne důchod, logicky klesne tato dávka státní sociální pomoci. Tudíž zůstanete finančně vlastně na stejné úrovni. Proč? Protože smyslem příspěvku není zvyšování bohatství, ale pouze ochrana před bídou.
      – Lze sehnat nájemní byt, kde není nutné předem platit „kauci“ ani zálohu dvou nájmů. Doporučuji pravidelně slevovat realitní inzertní portály, například bezrealitky.cz, kde ani nedáváte provizi žádné realitní kanceláři. Sám jsem si tam našel podnájem už 3krát, a vždycky jsem předem platil nanejvýš zálohu rovnou 1 nájmu, která mi byla později vrácena.

  42. Dobrý den,
    chci se zeptat a požádat o radu. Jsem matka samoživitelka – můj příjem je 6300 (tj. RD 3800 příspěvek na dítě 500 a alimenty soudem určeny 2000). Stěhuji se do bytu (85m2) s nájemní smlouvou kde budu platit celkem necelých 11 tisíc měsíčně včetně záloh atd (ačkoli je Dobříš menší město, ceny nájmů jsou tu skoropražské – do 10 tisíc obyvatel). Nájemní smlouva je od února 2015. Poradil byste mi na co všechno mám nárok – o co mohu požádat?
    Je pravda, že výpočet příspěvku je od roku 2015 jiný než dosud a to 50Kč/m2?!
    Děkuji moc

    • Andreo, výpočet příspěvku na bydlení je stejný jako doposud, tedy nikoli podle výměry bytu, ale podle počtu lidí s trvalým pobytem a velikosti obce. Nárok jistě máte. Kromě této dávky existuje ještě přídavek na dítě – více ZDE, ale ten zmiňujete. O další státní pomoci, již byste mohla dostat, bohužel nevím :-/.

  43. dobry den.chci se zeptat jak je mozne ze me sebrali existencni minimum kdyz nemam prispevek na bydleni?byly to me jedine penize.jsem nezamestnana a sebrali mi i tuhle castku 2200.ke vsemu sem osoba bez pristresi.dekuji vam veronika

    • Veroniko, popisujete podivnou situaci. 2 200 Kč je existenční minimum samostatně žijícího jedince, tedy úplně nejnižší částka pomoci v hmotné nouzi – příspěvku na živobytí. Kde máte nahlášené trvalé bydliště? Pokud v domácnosti (kde třeba reálně nežijete), která má nějaké příjmy, možná právě proto Vám bylo minimum sebrané. Příspěvek na živobytí se totiž přiznává, nebo zamítá pro celou domácnost. Pokud máte trvalé bydliště hlášené například na radnici (jakožto osoba bez přístřeší) a v poslední době jste nic nezdědila ani jinak nezískala významný majetek, pošlete mi na e-mail woff@kupnisila.cz svoje jméno a adresu odpovědného Úřadu práce. Zeptám se jich na důvody, protože jsou pro mě momentálně, bez dalších informací záhadou.

  44. Dobrý den,potřebovala bych vedet zda mohu žádat o příspevek na bydlení pouze za jeden měsíc.V lednu a unoru mám peněžitou pomoc v mateřství a měla jsem docela velkou částku,tak proto bych žádala jen za měsíc březen,což od února budu hlášená na RD.Děkuji za odpoved

  45. Andreo, zažádat bezesporu můžete. A osobně si myslím, že Vám Úřad práce vyhoví. Příspěvek na bydlení bývá vyplácen měsíčně, což je časový interval, o němž píšete. Kdyby nastal jakýkoliv problém, budu rád, pokud se o zkušenost podělíte.

  46. Máme taky nárok, když je u nás nahlášený syn k trvalému pobytu, ale u nás nebydlí 25let.Jsme důchodci , co musíme vše předložit? Děkuji

    • Zdenko, synovy příjmy se počítají do posuzovaného rozpočtu domácnosti, pokud má u Vás nahlášený trvalý pobyt – bez ohledu na to, jak dlouho reálně žije jinde. Na Úřad práce si vezměte doklad totožnosti, formuláře dostanete tam (Žádost o příspěvek na bydlení, Doklad o výši čtvrtletního příjmu a Doklad o výši nákladů na bydlení).

  47. Dobrý den, se svoji rodinou- moje žena a 3. děti bydlíme na podnajemní smlouvu v praze na chodově. platíme 13000kč vč poplatku za 3+kk máme tam trvalé bydliště. Máme nárok na nějaký příspěvek na bydlení nebo nějakou jinou formu přispěvku? A co k tomu je potřeba? Díky

    • Pane Hájku, příspěvek na bydlení byste mohli dostat, pokud čistý měsíční příjem domácnosti nepřesahuje asi 37 143 Kč. Ohledně přídavku na děti najdete podrobnosti TADY.

      • čistý měsíční příjem určitě nemáme vyšší než 37143 kč, Co a kde musíme předložit? Přídavek na děti už máme 🙂 Díky

        • Na krajské pobočce Úřadu práce Vám dají k vyplnění formuláře (Žádost o příspěvek na bydlení, Doklad o výši čtvrtletního příjmu a Doklad o výši nákladů na bydlení). Ještě ale musím dodat, že příspěvek na bydlení bývá vyplácen při NÁJEMNÍ – nikoli PODNÁJEMNÍ smlouvě, tzn. musíte ji mít uzavřenou přímo s vlastníkem bytu, nikoli třeba se členem bytového družstva.

  48. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat …máme příspěvky na bydlení už nějakou dobu. Když jsem měla mateřskou okolo 17000 měla jsem příspěvky necelé 4000,- teď mám rodičovský příspěvek 11500,- příspěvek máme 6000,- ale to jenom proto, že jsme jednou nájem platili 4x…takže další čtvrtletí se to zase sníží? Jak je to možné nechápu výše příspěvků čím menší mám příjem tím více se snižují 🙁 Děkuji Pankallová

    • Paní Pankallová, pochopitelně příjmy a příspěvek mají být nepřímo úměrné (příjmy klesají → příspěvek roste, a naopak). Nemohu ale zkontrolovat, zda ve Vašem případě čísla vycházejí, protože jste neuvedla započítávané náklady na bydlení, velikost obce ani počet členů domácnosti s trvalým bydlištěm v dotyčném bytě.

  49. Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, protože nevím jak to mám udělat s žádostí o bydlení. Bydlím s přítelem ve státním bytě, kde sice platíme zálohy na dvě osoby, ale trvalé bydliště má on jinde. Takže by mě zajímalo jest-li příjmy mám sčítat a vůbec ho uvádět v žádosti a nebo žádat o příspěvek sama za sebe, když mám jediná trvalé bydliště v daném bytě. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, Nikolo, do Žádosti o příspěvek na bydlení se uvádějí pouze „osoby, které jsou v bytě společně s Vámi hlášeny k trvalému pobytu“. V Dokladu o výši čtvrtletního příjmu vidím kolonku „příjmy z nájmu“, ale předpokládám, že svému příteli neúčtujete nájem :-). Tudíž to vypadá, že pro něj v příslušných úředních dokumentech není místo.

  50. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem z ostravy. Bydlím v podnájmu s dětmi.Mám dvě dcery. Nájem platím nájemci do ruky. Je podmínkou , jen trvalé bydliště?Podnájemní smlouvu mám. Byla jsem na uřadě a tam mi řekli , že na příspěvěk na bydlení nemám nárok. Protože jsem v podnájmu. Nejsem vlastník bytu. Zajímalo by mě kde je pravda. Známá taky bydlí v podnájmu a příspěvěk na bydlení dostane.Děkuji za odpověď

    • Kačko, je rozdíl mezi nájemní a podnájemní smlouvou. Nájemní smlouva je uzavíraná mezi vlastníkem a nájemcem bytu, a na jejím základě může být vyplácen příspěvek na bydlení. Podnájemní smlouva je uzavíraná mezi nájemcem (který sám nemá byt ve vlastnictví) a podnájemcem, a ta v pravidlech pro vyplácení příspěvku na bydlení uvedená není.

  51. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat na nárok výši příspěvku: bydlím sama s půl ročním synem (nemá ani otce zapsaného v RL) v osobním bytě, takže můj příjem je pouze mateřská 7050Kč a výdaje na byt mám cca 6500Kč (+hypotéka 6500Kč ale to se do toho asi nezahrnuje). Počet obyvatel kde bydlíme je cca 5300. Na úřadě mi to nejsou schopni říct 🙁 Děkuji za odpověď

    • Dobrý den, Veroniko, předpokládám, že byt máte sama v osobním vlastnictví, a trvalé bydliště tam máte hlášené jenom Vy a Váš syn. Dobrá zpráva je, že v tom případě se vejdete do uznatelných nákladů na bydlení. Od nich odečteme 30 % Vašich příjmů (tedy 6 500 – 2 115) a vyjde měsíční příspěvek na bydlení 4 385 Kč.

  52. Mám dotaz kamaradka ma přijem 8900 a chci se zeptat zda je možnost nejaky narok na prispevek ona a dve deti jedna se obyt za 7500kc Ve Svratouchu dekuji luboš

    • Luboši, uvedené náklady na bydlení přesahují 30 % příjmů, takže pokud jste sdělil všechny důležité informace, kamarádka má nárok na příspěvek na bydlení, a pravděpodobně by získala také přídavek na děti (více ZDE).

  53. Dobrý den, pobírám příspěvek na bydlení a nyní mě banka u které mám založený osobní účet, vyplatila / připsala částku 150Kč, jako Bonus za využívání bankovních služeb. Prosím Vás tímto o informaci, zda při příštím podání žádosti o příspěvek ( tj. za první čtvrtletí 2015 ), jsem povinna tuto částku doložit také jako příjem, nebo se taková forma bonusu nezapočítává. Předem Vám děkuji za Vaší odpověď. S pozdravem Renáta

    • Andreo, odpověď najdete výše. Potřeboval jsem potvrzení od tiskové mluvčí Úřadu práce, že žádné dávky na bydlení skutečně ani letos nejsou počítané podle výměry bytu, proto jsem reagoval až dnes.

  54. Dobry den.Ano mate pravdu kdyz se mi zvysi duchod tak se mi zaroven znizije prispevek na bydleni to chapu.Cely zivot jsem pracovala a to 38 let a do radneho duchodu mi chybelo 3 roky ale ze zdravotnich duvodu jsem musela jid drive do duchodu.CHci videt kdo v teto dobe odpracovat aspon 25 let dost malo lidi chapu prace je malo ale ten kdo vubec nechce delat tak delat nebude protoze se mu nevyplati delat protoze bere vetsi socialni davky nez ja duchod a proto je nezpravedlive ze se hazou lidi do jednoho pytle ti co radne pracovali treba i za minimalni mzdu stemi co vubec nechteji delat a praci si neschaneji a schanet nebudou tam by se meli a to dost kratit socialni davky a nechat tem co radne pracovali a odvadeli statu dane.Dekuji.

    • Dobrý den, paní Vrzáková, myslím, že chápu Vaše rozhořčení. S počtem odpracovaných let bude mít, myslím, ještě větší problém dnešní mladá generace, protože na pracovním trhu obecně ubývá jistot. Ovšem nesouhlasím s Vámi, pokud jde o kritiku příjemců sociálních dávek. Jsem přesvědčen, že lidé odmítající jakoukoli práci a spokojeně parazitující na sociálním systému existují pouze v naší fantazii – sám jsem nikoho takového ještě reálně nepoznal, a to jsem bydlel taky v sociálně vyloučených lokalitách. Potíž se státním rozpočtem podle mě vyplývá spíše z toho, že spotřebitelé upřednostňují nadnárodní ryze komerční korporace, čímž posílají nemalou část svého kapitálu do zahraničí.

  55. Dobrý den potřebuji poradit bydlím v podnájmu u paní,která má byt v nájemní smlouvě s SBD,doted jsem příspěvek na bydlení dostávala jsem sama ze synem.Dnes mi přišel papír že je nutné změnit podnájemní smlouvu na nájemní jak to mám dokázat?když nájemce nejsem majitel se obává žeby tak ztratil nárok u SBD i tam mi řekli,že jsem podnájemce ane nájemce..děkuji za odpověd verča

    • Dobrý den, paní Veroniko, stát skutečně požaduje, abyste měla nájemní smlouvu (abyste si pronajímala byt přímo od majitele), nikoli podnájemní smlouvu (jako nyní Vy). Pokud nelze smlouvu změnit a příspěvek na bydlení potřebujete, nevidím jinou možnost, než stěhování do nájmu.

  56. Dobrý večer.Manžel je OSVČ a chceme si zažádat o příspěvek na bydlení v Praze.Co bude potřebovat s sebou k vyřízení?Doklad o příjmu to vím,ale ještě něco?Předem děkuji za odpověd.S pozdravem Lucie

    • Dobrý den, Lucie, kromě průkazu totožnosti a dokladu o příjmu dále bývá požadován ještě:
      – doklad o tom, že byt je užíván na základě nájemní smlouvy nebo na základě vlastnictví k nemovitosti
      – doklad o výši nákladů na bydlení za byt, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení
      – eventuálně doklad o výživném poskytovaném společně posuzovanou osobou za příslušné kalendářní čtvrtletí
      – pro nezaopatřené děti po skončení povinné školní docházky a vždy od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let: např. Potvrzení o studiu nebo Rozhodnutí o přerušení studia v souvislosti s těhotenstvím apod.

  57. Dobrý den, můžete mi prosím napsat jak přesně spočítám, zda mám nárok a cca v jaké výši by byl příspěvek na bydlení: 1 dospělí + 1 dítě 12 let
    náklady na bydlení + elektřina 9.600 Kč/měsíc
    výživné 2.500 Kč/měsíc
    čístý příjem 21.000 Kč/měsíc
    Děkuji

    • Dobrý den, paní Talířová, potřebujeme ještě vědět, 1/ zda máte nájemní smlouvu na dotyčný byt, anebo je Váš vlastní (eventuálně majetkem družstva, jehož jste členkou) a 2/ zda bydlíte v Praze, anebo mimo Prahu. Například 2členná mimopražská domácnost v obci nad 100 000 obyvatel může dostat příspěvek na bydlení v nájemním bytě maximálně 8 807. Přitom sama zaplatí 30 % svých příjmů – což ve Vašem případě dělá 7 050 Kč (30 % z výživného + dalšího příjmu). Příspěvek na bydlení v takovém případě = 8 807 – 7 050 = 1 757 Kč měsíčně.

      • Žádost byla podána mou manželkou Janou u Krajské pobočky Úřadu práce v Pardubicích a zpracována pí.Renatou Lichou(nadřízená pí.Marta Trojanová).Příjmy rodiny za rozhodné období tj.4.čvrtletí 2014 : moje mzda za říjen 18.860,listopad 19.696,prosinec 18.438.invalidní důchod manželky 3.114 měsíčně a poslední člen rodiny syn (17let) je student stř.školy bez příjmu,nepobírá ani příspěvek na dítě,apod.6ádné jiné příjmy nemáme.Započitatelné výdaje na bydlení činí 7.980,- Kč. V rozhodnutí mi však tvrdí,že moje průměrná mzda je 20.967,67 , syn dokonce měl prý příjem 213,33 náklady na bydlení 7.191,33 (ty setiny není můj překlep,ty tam skutečně jsou uvedeny).Na upozornění odmítají diskutovat a odvolání taktéž odmítli příjmout.

        • Dobrý den, pane Baláži, je ve Vašem případě něco nového? Toto mi odpověděl Úřad práce, když jsem se zeptal, zda nezamítl žádost Vaší manželky omylem:

          „Úřad práce ČR (ÚP ČR) je za zákona vázán mlčenlivostí, proto se nemůže vyjadřovat ke konkrétním případům, ani je nijak veřejně komentovat.
          Obecně se ale dá říci, že ÚP ČR musí postupovat při rozhodování o tom, zda přizná či nepřizná dávku, event. v jaké výši, podle zákona. Což v praxi znamená, že musí zohlednit všechny okolnosti, které toto mohou ovlivnit. Např. výši příjmu, a to i nemocenské dávky, skutečné výdaje, náklady na bydlení apod. Týká se to nejen samotného žadatele, ale i všech společně posuzovaných osob. Žadatel je zároveň povinen doložit veškeré potřebné doklady. Naši zaměstnanci jsou připraveni klientovi podrobně vše vysvětlit a také tak činí.
          V případě, že člověk nesouhlasí s výsledkem správního jednání, může se proti němu do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí odvolat. V rámci odvolání proběhne kontrola (může to být i opakovaně) předchozího závěru.“

        • Dobrý den, pane doktore.
          Velmi Vám děkuji za pomoc, odvolání jsem poslal doporučeně poštou. Zatím se mi sice ještě neozvali, ale díky Vaší intervenci doufám, že je to přinutí připustit, že ani oni nejsou neomylní a snad se pokusí věc napravit. Ještě jednou Vám děkuji.
          S pozdravem Baláž
          P.S. O výsledku dám vědět.

          • Ještě jednou dobrý večer, doufám, že odvolání splní svůj účel. Výsledek mě samozřejmě zajímá. (Jenom oprava: Nejsem doktor, příhodné by bylo například označení redaktor, ale to je detail.) Mějte se pěkně, pane Baláži!

  58. Dobrý den,
    nevím ,jak dále postupovat.Mou žádost o poskytnutí příspěvku na bydlení mi zamítli s odůvodněním,že mám vyšší příjem.Při přezkoumání jsem však zjistil,že se úřednice pomýlila při výpočtu,zřejmě zaměnila cizí údaje s mými.Odvolání,které jsem chtěl podat,mi však odmítají příjmout.Jak mám dále postupovat?

    • Dobrý den, pane Baláži, můžete uvést konkrétní údaje pro kontrolní výpočet? Kdybyste navíc upřesnil odpovědnou pobočku Úřadu práce, nebo ideálně odpovědného úředníka (nejlépe jeho e-mailový kontakt), na omyl bych jej důrazně upozornil. Instituce obyčejně začnou jednat svědomitěji, když hrozí medializace jejich omylů, které se přirozeně občas stávají.

  59. Dobrý den,
    potřebovala bych prosím poradit s mým problémem a hlavně zeptat se jak bych mela postupovat dál. Jde o to že jsem na svém úřadě doložila veškeré dokumenty a ostatní, co je potřeba k příspěvku na bydlení, dávka mi však byla pozastavena z důvodu, že jsem údajně doložila vyúčtování od pronajímatele za rok 2014, a 2012, ale za rok 2013 sem ho doložit neměla. zajímá mě hlavně jedna věc,jak by mi mohly být vyplaceny dávky celý předchozí rok, kdybych nedoložila vyúčtování a hlavně zda mají právo mi dávku pozastavit, když sem doložila vše,co jsem měla??? děkuji s pozdravem J.K

    • Dobrý den, Jano, Vámi popisovaný průběh je opravdu těžko pochopitelný. Než začnu případ řešit s tiskovou mluvčí Úřadu práce, rád bych se ujistil, že Vám rozumím správně: Vy jste pobírala příspěvek na bydlení za roky 2012, 2013, 2014. Nyní, za rok 2015 Vám příslušná krajská pobočka Úřadu práce nechce příspěvek na bydlení vyplácet s odůvodněním, že nemají doložené Vaše náklady na bydlení za rok 2013. Pochopil jsem Vás správně?

      Pokud ano, zkusila jste svoje náklady na bydlení za rok 2013 doložit zpětně, nyní? Mělo by to přece jít, pokud prohledáte svůj osobní archiv anebo kontaktujete majitele bytu, kde jste tenkrát bydlela. Zatím mi taky nejde do hlavy, jak Vám Úřad práce mohl výplatu dávky najednou pozastavit kvůli údajnému restu z předloňska, ale třeba opětovným doložením příslušného dokumentu půjde vše jednoduše vyřešit.

  60. Dobrý den, pane Woff, jsem po těžkém úrazu evidovaný na ÚP a od 28.11.14 bydlím v Lomnici nad Popelkou v pronajaté místnosti, kde platím měsíčně 4000 Kč (2500 nájem a 1500 energie). K trvalému pobytu jsem zde nahlášený od 14.1.2015. Pobírám dávky hmotné nouze 3500 Kč a to je můj jediný příjem. Podal jsem žádost a dnes mi přišlo oznámení o přiznání příspěvku na bydlení ve výši 1572 Kč od 14.1.2015 do 31.1.2015. Můj dotaz je, zdali mám za leden 2015 nárok na zaplacení celé částky 4000 Kč? Mám také zažádat o doplatek na bydlení? Děkuji a přeji hezký den.

    • Dobrý den, pane Zdislave, bohužel příspěvek na bydlení lze vyplácet jenom za období, kdy máte v bytě hlášené trvalé bydliště. Ale určitě žádejte doplatek na bydlení, díky kterému by Vám stát měl ve výsledku, napříště hradit celý nájem, aby Vám zůstala celá dávka hmotné nouze (příspěvek na živobytí).

  61. Dobrý den,
    aktuálně pobírám podporu v nezaměstnanosti cca 7tis, která mi během jednoho měsíce po půl roce skončí. V OP mám trvalé bydliště u rodičů v Plzni, ale už několik let sám pobývám v Praze v bytě právě mých rodičů. Teď jsem zjistil, že bych mohl mít nárok na příspěvek na bydlení..
    Podle toho, co jsem se zatím dozvěděl si musím změnit trvalé bydliště do Prahy. jaké pak ale budou prosím další kroky? Co všechno musím na úřadu doložit? Podpora na bydlení se bude počítat zpětně za 3 měsíce tzn. z posledních 3 podpor v nezaměstnanosti? Když od příštího měsíce budu mít nulový příjem a budu pouze veden na pracovním úřadě, nebylo by výhodnější počkat? Jak na úřadě dokládám, že peníze opravdu posílám např. otci? Mockrát děkuji za odpověď
    Škoda

    • Pane Škodo, určitě musíte mít hlášené trvalé bydliště v bytě, pro který byste chtěl příspěvek na bydlení. Potřebujete taky Doklad o výši nákladů na bydlení (ve Vašem případě zřejmě nájemní smlouvu) a Doklad o výši čtvrtletního příjmu za příslušné kalendářní čtvrtletí. Samozřejmě můžete počkat a dokladovat až případný nulový příjem za 2. kvartál roku 2015.

      • Děkuji za bleskurychlou odpověď. Ještě bych rád navázal otázkou, zda-li mám nárok na zpětné vyrovnání 3 nájmů, když v bytě bydlím už přes půl roku (což mám doloženo i v nájemní smlouvě), ale trvalé bydliště si budu měnit až teď, něž půjdu zažádat o příspěvek..?
        Ještě poslední otázka: údajně se také na úřadu dokazuje, že měsíčně odchází peníze na nájemné -buď jako výpis z účtu, nebo složenkou. Když bych chtěl platit v hotovosti, nemohu tyto platby dokládat jen potvrzením od pronajímatele, že peníze dostal.?
        Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den
        Škoda M.

        • Jak už jsem zde několikrát citoval tiskovou mluvčí Úřadu práce: „Příspěvek na bydlení se vyplácí měsíčně, a to po uplynutí kalendářního měsíce, za který dávka náleží, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto měsíci.“ (Např. za březen do konce dubna, za duben do konce května téhož roku.) Nevěřím tomu, že stát „dorovná“ nájem například za loňský prosinec nebo třeba červen roku 2003. Ale zkuste požádat odpovědného úředníka nebo úřednici, za pokus nic nedáte. Zároveň s sebou doneste nájemní smlouvu, tam jsou přece platby specifikované :-).

  62. Dobrý den,mám na Vás dotaz,bydlím s přítelem v pronajatem bytě já trvale hlasena a přítel v daném bytě trvale hlašen není budou se i jeho příjmy započítávat v žádosti o příspěvek?Děkuji

    • Zdeno, v Žádosti o příspěvek na bydlení budete vyplňovat příjmy „osob společně hlášených k trvalému pobytu“. Zároveň podepíšete: „Prohlašuji, že jsem uvedl(a) všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu.“ Zmínky o jiných osobách v aktuální Žádosti nevidím.

    • Díky! Přeju Vám spokojené bydlení a ať se máte s přítelem nadále rádi. 🙂 (Kdyby nastaly nějaké těžko pochopitelné potíže s příspěvkem, klidně napište.)

  63. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký bych měla příspěvek na bydlení, byt velikostně 2+1, družstevní nájemné 7500,- měsíčne se všemi náklady, já samoživitelka těhotná, 7 letý syn. nezaměstnaná, bez alimentů. Musím se odstěhovat z nynějšího bydliště u rodičů a nevím, jaký bych dostávala příspěvek ve výše uvedeném bytě. Předem děkuji za odpověď. Keilová

    • Paní Keilová, klíčová otázka: Budete členkou družstva, kterému dotyčný byt patří? Pokud nikoli, příspěvek na bydlení zřejmě nedostanete. V tom případě byste totiž neměla uzavřenou požadovanou nájemní smlouvu (přímo s majitelem bytu – například s družstvem), ale PODnájemní smlouvu (se členem družstva). Jak tady už psala jiná žena: „Bydlím v podnájmu u paní, která má byt v nájemní smlouvě se stavebním bytovým družstvem. Doteď jsem příspěvek na bydlení dostávala, ale nyní mi přišlo oznámení, že je nutné změnit podnájemní smlouvu na nájemní.“

      Jinak pokud jste úplně bez příjmů a uzavřete NÁJEMNÍ smlouvu, dostanete samozřejmě kromě příspěvku na živobytí taky příspěvek na bydlení, a případně navíc doplatek na bydlení (tak aby Vám zůstalo životní minimum a měla jste pokryté přiměřené náklady na bydlení uvedené výše v tabulkách), plus přídavek na děti.

  64. Dobrý den,
    můžete mi prosím spočítat na jak vysoký příspěvek na bydlení máme s manželkou nárok když bydlíme ve městě s cca 40000 obyvateli v nájemním bytě s celkovými měsíčními náklady 7500 Kč? Naše celkové měsíční příjmy(důchody) jsou 19547 Kč. Děkuji.

    • Dobrý den, Pavle, sami zaplatíte 30 % svých příjmů, tzn. 5 864 Kč. Uznatelné náklady na bydlení pro 2člennou domácnost v nájemním bytě a obci o 40 000 obyvatelích jsou 7 249. Příspěvek na bydlení je roven rozdílu předešlých hodnot = 7 249 – 5 864 = 1 385 Kč měsíčně.

  65. Dobrý den. Chci se zeptat, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení, když mám ne nájemní, ale podnájemní smlouvu a mám zde i trvalé bydliště. Jsem matka samoživitelka bez alimentů, děti 9 a 3 roky. Byt je 2 + kk v panelovém domě. Firma, které patří byty, to pronajala a ta to dala do podnájmu. Děkuji za informaci. Darina.

    • Dobrý den, Darino, zřejmě nikoli. Jak zde nedávno napsala již jiná žena: „Bydlím v podnájmu u paní, která má byt v nájemní smlouvě se stavebním bytovým družstvem. Doteď jsem příspěvek na bydlení dostávala, ale nyní mi přišlo oznámení, že je nutné změnit podnájemní smlouvu na nájemní.“

  66. Dobry den, chtela jsem se zeptat, jak je to s velikosti a cenou bytu. Jak velky a jak drahy byt si clovek muze vzit do najmu aby mel narok na prispevek na bydleni. Jsem sama s dvemi detmi me prijmy jsou 7600 rodicovska dovolena a 6000 alimenty na dve deti. Byt hledame v meste s 75-ti tisici obyvatel. Dekuji za odpoved.

    • Dobrý den, Michaelo, byt může být jakkoli velký a nájem jakkoli vysoký. Ale stát uznává náklady na bydlení jenom do určité míry, kterou najdete v tabulkách výše, v článku. Například 3členná domácnost v nájemním bytě a obci kolem 75 000 obyvatel = uznatelné náklady 11 581 Kč. Samozřejmě si můžete najmout i dražší byt, ale stát Vám doplatí náklady nanejvýš do hranice 11 581 Kč. Ve Vámi popsaném případě si sama zaplatíte 30 % příjmů (4 080 Kč), takž příspěvek na bydlení dělá až 7 501 Kč.

  67. Dobrý den,chtela bych se zeptat nasla jsem si pronajem 1+1 druzstevniho bytu kde je cisty najem 5500kč hodne lid mi rika ze nebudu mit narok na prispevek na bydleni chtela bych se zeptat jestli neco dostanu? budu mit tam trvaly pobyt a najemni smlouvu

    • Dobrý den, paní Burianská, jste členkou onoho bytového družstva? Pokud nikoli, Vaší známí mají asi pravdu. V takovém případě totiž nemáte uzavřenou požadovanou nájemní smlouvu (přímo s majitelem bytu – v tomto případě s družstvem), ale PODnájemní smlouvu (se členem družstva, který má sám sjednanou nájemní smlouvu s družstvem). Zkusím vysvětlit vztahy následovně:

      Majitel bytu (osobní vlastnictví fyzické osoby nebo družstevní vlastnictví družstva)

      Nájemník (má uzavřenou nájemní smlouvu s majitelem)

      Podnájemník (má uzavřenou podnájemní smlouvu s nájemníkem)

      Podle předchozích příspěvků některých diskutérek letos mohou příspěvek na bydlení dostávat jenom majitelé nebo nájemníci, nikoli podnájemníci.

  68. Dobrý den,
    manžel nemá se mnou a s dětmi stejný trvalý pobyt, avšak bydlí s námi v jednom domě. Úřednice tvrdí, že musím dokládat i příjmy manžela. Jak se mám bránit? Uvedeno je, že se počítají pouze osoby s trvalým pobytem. Děkuji za info, Roháčová.

    • Dobrý den, paní Roháčová, citoval bych úřednici pasáž zákona o státní sociální podpoře, paragraf 7, odstavec 5: „Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, (…) které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu.“ Anebo ji odkažte na TUTO internetovou stránku Ministerstva práce a sociálních věcí, kde stojí: „U příspěvku na bydlení jsou společně posuzovány všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu, podmínka společné domácnosti se nevyžaduje.“

      • Děkuji Vám za odpověď, mám nemilý dojem, že úřednice dává záměrně špatné informace, abych si vůbec žádost nepodávala a ztratila tím nárok na přiznání dávky. Roháčová

  69. Dobrý den, mám dotaz ohledně příspěvku na bydlení. Bydlím sama se svými dětmi dcerou a synem oba školou povinní ve své vlastní chatě která je přizpůsobená bydlení. V katastru vedené jako chata k trvalé rekreaci. Doposud jsem pobírala příspěvky na bydlení bez větších problému. Letos mi řekli že to nejde že na chatu mi příspěvěk nedají a chtějí doložit stavebním úřaděm že se skutečně jedná o prostor vhodný pro bydlení. To jsem udělala. Chata ma parametry které splnují podmínku trvalého bydlení. Uřednice vše napsala do zprávy, s odkazem na zákony, nenapsal tam slovně však že objekt je určen k trvalému bydlení, což nemohla protože je to v rozporu s územním plánem. Na úřadu práce však chtějí aby tam ta věta byla napsaná jinak mi příspěvek nedají. Jak to prosím doopravdy je??? Parametry prostorů pro trvalé bydlení splňujeme ale primárně prostory k trvalému bylení určeny nejsou, jsou k rekreaci.Děkuji

    • Dobrý den, Ivo, obávám se, že pokud stavební úřad odmítá výslovně označit chatu za vhodnou k trvalému bydlení, nijak tuhle formalitu neobejdeme. Příspěvek na bydlení zřejmě získáte, jenom když se přestěhujete do jiného, patřičného bytu. Zákon o státní sociální podpoře říká (§ 24, odst. 5):

      „Bytem se pro účely tohoto zákona rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt.“

  70. Dobrý den chtěl bych se zeptat ..
    sehnal jsem si podnájem , je to rodinný domek má to asik cca 130m2 , má to 8tisíc nájem, + 1000 voda + 1000 elektika.
    Je to v malé obci Jerlochovice a chtěl bych se zeptat kolik bych dostal na bydlení? jsme 2 lidi a čekáme miminko
    Děkuji za odpověd

    • Radoslave, máte podnájemní smlouvu, nebo nájemní smlouvu? Příspěvek na bydlení bývá vyplácen jenom při nájemní smlouvě (tzn., že je uzavřená s majitelem bytu nebo domu). V obci s méně než 10 000 obyvateli Vám stát uzná náklady na bydlení maximálně ve výši 6 998, po narození mininka 9 726 Kč. Podpora potom záleží na čistém měsíčním příjmu Vaší domácnosti (rozhoduje průměr za poslední kalendářní čtvrtletí – nyní za říjen až prosinec 2014), ten musí být do 23 327 Kč, po narození mininka do 32 420 Kč.

  71. Dobrý večer,
    již několik let žiji bytem trvale s dcerou v městském bytě, a pobírám příspěvek na bydlení. S přítelem budeme mít v červenci svatbu, ale v bytě budu hlášena stále jen já a dcera. Budu moci i nadále pobírat příspěvek když budu vdaná, ale manžel bude mít trvalé bydliště na stejné adrese jako má doposud? Nebo se budeme už považovat za rodinu a tím pádem na příspěvek jako rodina už nedosáhneme? Předem děkuji za odpověd

    • Dobrý den, Lenko, zákon o státní sociální podpoře říká:
      „§ 7
      (…) (5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, (…), které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu“

      Kdyby úředník nebo úřednice chtěla Vašeho manžela započíst, přestože ten bude mít trvalé bydliště nadále jinde, argumentoval bych touto pasáží zákona.

      • Jak jsem se přesvědčila při podání žádosti o příspěvek na bydlení nyní v dubnu, takovýto příjem se do dokladů o příjmech neuvádí.

  72. Vážený pane Woffe, pobírám příspěvek na bydlení a nyní ( únor 2015 ) mě banka u které mám založený osobní účet, vyplatila / připsala částku 150Kč, jako bonus za využívání bankovních služeb ( platebních příkazů apod. ). Snažně Vás prosím o informaci, zda při příštím podání žádosti o příspěvek ( tj. za první čtvrtletí 2015 ), jsem povinna tuto částku doložit také jako příjem, nebo se taková forma bonusu nezapočítává. Předem Vám mnohokrát děkuji za Vaší odpověď. S pozdravem Renáta

    • Dobrý den, Renáto, popravdě si nejsem jist. Ale logiku sociálního systému si vykládám následovně: Dávky kompenzují nedostatek rodinných financí do úrovně částky živobytí, uznatelných nákladů na bydlení apod., takže pokud máte příjem vyšší, podpora by měla logicky (nepřímo úměrně) klesnout. Osobně bych bonus za využívání bankovních služeb započítal.

    • Dobrý den pane Woffe, jak jsem se přesvědčila při podání žádosti o příspěvek na bydlení nyní v dubnu: tento příjem se do dokladů o příjmech neuvádí. S pozdravem Renáta

  73. Dobrý den,prosím Vás o radu či informaci.Nemám trvalý pobyt v ČR(mám jej zatím v SR),ale čekám tzv. na dobu 5 let,abych mohla získat trvalý pobyt.Jsem samozivitelka bez staleho prijmu s detmi v pronajatém rodinnem malem domku,kde je uvedena výmera 129 m čtverečných,ale uzitná plocha je tzv. 2+1 asi 60 metru,na zaklade nejake novely po mne chce urad,kde mi vyplací sociální dávky-prispevek na bydlení,abych doložila od majitele domu tu vymeru,v katastru je téz uvedeno 129 m.Do té doby,že mi nebude vyplacen prispevek.Prosím tedy o nějaké vysvetleni,proc vlastne je treba ta vymera,k cemu slouzi tato informace uradu,proc je to podmínka a jak se doložení vymery odrazí na výši prispevku na bydlení ci doplatku na bydlení,velice dekuji za reakci,Martina.

    • Dobrý den, Martino, existuje požadavek (formální) vhodnosti bytu/domu pro trvalé bydlení. Zákon o státní sociální podpoře říká (§ 24, odst. 5): „Bytem se pro účely tohoto zákona rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt.“ Nebylo Vám navrženo, abyste podobné potvrzení získala na stavebním úřadě (tj. často součást místního obecního úřadu)? Pokud bude formálně potvrzeno, že prostory jsou vhodné k trvalému bydlení, příspěvek nebo doplatek se spočítá normálně podle Vašich příjmů a nákladů. Výměra ani jiné technické dispozice potom nijak neovlivňují výsledné částky sociálních dávek.

  74. Dobrý den,
    začátkem ledna 2015 jsem žádala o příspěvek na bydlení. Dodala jsem vše, co bylo potřeba, co mi v minulých obdobích bylo řádně uznáno. V polovině ledna mi zaslal úřad oznámení o zahájení řízení o změně výše dávky, na tom není nic zvláštního (měla jsem přeplatek za plyn), ale v únoru mi dávka nepřišla. Po zavolání na úřad mi bylo řečeno, že dávka je zamítnuta z důvodu, že platby za nájem, elektřinu a za plyn byli posílány z účtu třetí osoby a tudíž mi je neuznají. Dříve nebyl problém doložit výdajový doklad včetně prohlášení třetí osoby, že peníze ode mě obdržela a uhradila mé platby ze svého účtu. Prý novela z ministerstva, že mám počkat na dopis že se mohu odvolat…ptám se, jak je to prosím s hrazením plateb přes třetí osobu a tímto vyhlášením, vždyť se jedná o loňský rok a pokud změna nastala, proč tedy není platná až od nového roku,tedy pro žádost podanou v dubnu za leden, únor a březen 2015, navíc jsem tuto informaci obdržela až ke konci února, kdy už jsem platby za leden a únor poslala opět z účtu třetí osoby.
    Děkuji za odpověď

    • Dobrý den, Michaelo, kdy jste oznámení o zamítnutí dávky dostala? Tisková mluvčí Úřadu práce mi napsala: „V případě, že člověk nesouhlasí s výsledkem správního jednání, může se proti němu do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí odvolat. V rámci odvolání proběhne kontrola (může to být i opakovaně) předchozího závěru.“ Takže zřejmě už je pozdě, že? Jinak bych argumentoval přesně, jak píšete: Vloni jste ještě nemohla vědět, že platba z účtu třetí osoby údajně není přípustná. Odkázal bych taky na web Ombudsmana, který píše: „Pro příspěvek na bydlení úřad práce zohlední náklady na bydlení, které jste skutečně uhradil v předchozím kalendářním čtvrtletí (můžete je uhradit též prostřednictvím účtu třetí osoby, např. příbuzného, za předpokladu, že úřadu práce prokážete, že náklady jste fakticky hradil ze svých prostředků).“

  75. Dobrý den můžete mi prosím poradit,žiji s přítelem v nájemním bytě,přítelova výplata činí 11000 čist.Máme malé dítě jsem na mateřské dovolené,kterou jsem si zkrátila na 2 roky,pobírám 11000kč,nyní jsem otěhotněla znovu a spadnu tedy do čtyřleté mateřské,ta bude činit 3800 kč,poté bych si chtěla zažádat o příspěvek na bydlení,dle výpočtu budeme jako čtyřčlená rodina mít dohromady 14800 tj,přítelova výplata a má mateřská,za byt včetně energií platíme cca 11000,budu mít tedy nárok na příspěvěk?navíc máme hypotéku na dům,který není obyvatelný a dlouho nebude,nebude to vadit?
    Děkuji

    • Majo, podle Vámi uvedených informací byste měla příspěvek na bydlení dostat. Samozřejmě za předpokladu, že v dotyčném nájemním bytě máte trvalé bydliště. Nevím o tom, že by vadila hypotéka na jiný dům.

  76. Chtěla jsem se zeptat moje sestra má 7200 kč duchodu bude platit za byt RPG 6200kč i s plyn a elektřina.Ptala se jestli má nárok na přispěvek v Ostravě a tam ji bylo řečeno že né Mě se to ale nelíbí tak se ptám.Je to byt 1+1 a bydlí tam sama 56 m2.Děkuji za odpověd Svobodová

    • Věro, to je skutečně podivné. Co by mohlo zavinit nepřiznání dávky:
      – Kdyby Vaše sestra měla trvalé bydliště jinde.
      – Kdyby neměla uzavřenou nájemní, ale podnájemní smlouvu.
      – Kdyby byl nájem placen z účtu třetí osoby.
      – Kdyby byt nesplňoval standardy dané stavebním zákonem.
      – Kdyby měla ještě jiné příjmy.
      Pokud nic z toho neplatí, požádal bych o příspěvek na bydlení znovu.

  77. Dobry den, mam dve otazky ohledne prispevku na
    bydleni.
    1. V podkladech, ktere jsem dostala k vyplneni je kolonka na jmeno a rodne cislo majitele bytu. To ja ale nevim, byt patri podle vseho firme, ve smlouve mam uvedene pouze jmeno firmy a ico. Byt jsem nasla pres realitni kancelar, takze jsem jednala pouze s maklerkou a zadneho majitele bytu jsem nepoznala.
    2. Mam uvest presne naklady na vodne, odpady atd.. jenze ve smlouve mam napsano jen ze kazdy mesic musim uhradit 7500 kc z cehoz je 6000kc najemne a 1500kc zalohy na sluzby (vodne, stocne, plyn atd..) ale neni tam rozepsano kolik penez je na jakou vec.
    Myslite, ze by s tim mohl byt problem?
    Dekuji moc za odpoved.

    • Michaelo, to jsou formality, které by neměly mít na (ne)přiznání dávky vliv. Být Vámi, zeptám se úředníka nebo úřednice, s níž jednáte, zda můžete vyplnit jméno firmy a IČO, a celé náklady za bydlení napsat jako nájem (kolonky pro energie a odpady nechat prázdné).

  78. Dobrý den ,chtěla bych se optat momentálně beru příspěvek na bydlení mám pronajatý byt který je v ov ale musím se přestěhovat a našla jsem si byt který je ale družstevní myslíte že mohu také dostat příspěvek na bydlení když tedy budu mít nájemní smlouvu a trvalý pobyt v tomto družstevním bytě? Děkuji Fraňková

    • Lucie, musela byste být členkou daného družstva. Kdybyste ve družstvu nebyla, a měla byt pronajatý od nějakého člena, šlo by zřejmě o podnájemní smlouvu, a příspěvek byste pravděpodobně nedostala. Bývá vyplácen při nájemní smlouvě, uzavřené přímo s majitelem (v tomto případě s družstvem). Navíc, jak můžete vidět v článku, ve vlastních a družstevních bytech stát předpokládá nižší náklady na bydlení.

  79. Dobrý den, chtěla bych Vás tímto požádat jestli byste mi nemohl spočítat jestli mám nárok na doplatek na bydlení Nájem – 5273 elektrika -1380 alimenty-2500 přídavky na děti 1310 příspěvek na bydlení je 4154 Dále bych se Vás chtěla zeptat jak je to s pobýráním těch příspěvků na bydleni za těch 84 kalendářních měsíců v období 10 kalendářních let jestli že až ta lhůta vyprší budu mít jako matka samoživitelka momentálně bez práce nárok nadále pobírat tyto dávky? Děkuji moc za Váš drahocený čas.

    • Dobrý den, Soňo, zásadní informací je, kolik členů má Vaše domácnost a v jakém věku jsou děti. Doplatek na bydlení může být uznán, pokud příjmy nepřesahují 1,3násobek životního minima.
      Například: 1 dospělá osoba a 2 děti do 6 let věku mají podle legislativy životní minimum 6 620 Kč. 1,3násobek činí 8 606 Kč. Pokud mají příjmy 7 964 Kč, do limitu se vlezou.
      Jinak časové omezení příspěvku na bydlení od letoška už neplatí, při splnění podmínek jej smíte pobírat celý život.

  80. Dobrý den,
    pronajmul jsem byt nájemnici na základě klasické nájemní smlouvy a také jí zde umožnil trvalý pobyt. Nájemnice si po té zažádala u přísl. úřadu příspěvek na bydlení. Mě však odmítla nájemné a služby řádně hradit a peníze zřejmě použila pro svou potřebu. Nájemní vztah jsem tedy ukončil, avšak mi na uvedeném bytě nechala dluh přesahující 20.000,- za období přibl. 7 mi měsíců. Nemám její počínání oznámit na úřadě, který jí příspěvek vyplácel, Třeba ho navíc bere i dál, i když u mě už nebydlí.
    Děkuji za odpověď V.Dušánek

    • Pane Dušánku, poživatel příspěvku musí pravidelně dokladovat svoje náklady na bydlení. Nicméně vzhledem k počtu žadatelů nelze vyloučit, že se někomu podaří dávku zneužívat. Takže pokud máte podezření, pravdivým oznámením jistě nic nezkazíte.

  81. Dobrý den, můžete mi prosím napsat jak přesně spočítám, zda mám nárok a cca v jaké výši by byl příspěvek na bydlen.bydlim v podnajmu u kamaradky maji barak rozdeleny na dva byty..naklady na bydleni jsou ´voda,elektrina plus pro me najem činní 5200kc..mesične,..
    muj čistý prijem je 8000kc..Ale neni to kazdy mesic podle brigad..

    • Evo, rozhodující je: čistý příjem domácnosti (průměr za předešlé kalendářní čtvrtletí), náklady na bydlení (včetně energií a odvozu odpadů), počet osob, které mají v bytě hlášené bydliště a velikost obce (počet obyvatel, protože zpravidla čím větší obec, tím vyšší ceny a nájmy – vizte tabulky v článku). Například pokud bydlíte sama v bytě přes nájemní smlouvu, obec má méně než 10 000 obyvatel a příjmy/náklady jsou Vámi uváděné, měla byste dostat příspěvek na bydlení 2 330 Kč měsíčně (4 730 – (8 000 x 0,3). Ve větší obci více.

  82. Dobrý den, chci se zeptat. Bydlim v byte, který mám pronajatý od 1.6. 2014. Byt je družstevní koupila si ho potom paní a pronajímá ho me. Trvaly pobyt tam mam , je zde sance dostat příspěvek na bydlení? Jsem tam sama s pul rocni dcerou. Bydlim ve městě kde je 20 000 obyvatel.
    Měsíčně mám příjem 10 000kc nájem stoji 9 000.

    • Dobrý den, zřejmě nemáte podnájemní, ale nájemní smlouvu, takže pravděpodobně příspěvek na bydlení nedostanete. Zjednodušeně řečeno, v pozici majitele je družstvo, v pozici nájemníka je ona paní a Vy jste v pozici podnájemníka. Příspěvek dostanete, když si byt pronajmete přímo od majitele.

  83. Dobry den,chtela bych se zeptat,neexistuje nejaka klicka,jak dosahnout prispevku na bydleni,kdyz bydlime vbyte,kde je vse(dekret,sipo atd.)napsano na moji matku,ktera ac tu ma trval.pobyt,tak v byte nebydli a na placeni se nepodili?(vlastni byt a bydli jinde).Dekuji moc za odpoved!!

    • Sylvie, Vaše matka by každopádně měla být započítaná do domácnosti, dokud si úředně nepřehlásí bydliště jinam. Zbytek záleží na číslech uvedených ve článku: počet osob s nahlášeným bydlištěm, příjmy, náklady, velikost obce.

  84. Dobrý den, příspěvek na bydlení pobírat od července loňského roku. Potvrzení příjmů za 4. čtvrtletí loňského roku mi od zaměstnavatele došlo poštou až 23.2.2015, které jsem odevzdala na PÚ toho dne. Chci se zeptat, jestli mi příspěvek na bydlení za únor dojde zároveň s březnovým příspěvkem? Předem děkuji za odpověď.

  85. Dobrý den,pochopil jsem spravně dle komentařů,že pokud mam v dr.bytě podnajemníka a ten v roce2014 dostaval přispěvek na bydlení tak v roce2015 nedostane příspěvek na bydlení? Děkuji za odpověd.

    • Petře, rozumíte situaci stejně jako já. Kdyby navzdory zkušenostem jiných lidí Váš podnájemník dostával příspěvek dál, napište, prosím.

  86. chtěla bych se zeptat , jestli mám nárok na příspěvek na bydlení jsem v invalidním důchodě 9600 kč bydlím na vesnici v rod.domě a bydlí se mnou syn – nezaměstnaný a pobírá 163kč děkuji

    • Paní Baumanová, příspěvek byste měli dostat, pokud Vaše náklady na bydlení (nájem, energie, odvoz odpadu) převyšují částku 2 929 Kč (příjmy domácnosti krát 0,3).

  87. Dobrý den,
    můžete mi laskavě vypočítat na jaký bych v případě žádosti o příspěvek na bydlení měla nárok?Úřednice mi řekla že si nic podávat nemám,že stejně nárok mít nebudu.Zarážející jednání.Sama to zřejmě neumím dobře spočítat,ale orientačně jsem spočítala že bych nárok mít měla.Bydlíme ve vlastním domě na vesnici,čily pod 100 000 obyvatel,jsem vdaná,avšak manžel zde trvalý pobyt nemá,trvalý pobyt mám já jako majitelka domu a mé 3 děti,jedno ve věku 5 let,druhé 7 let a třetí 15 let.Měsíční příjem mám 8619 kč,výdaje za elektřinu,plyn a vodu činí měsíčně 5700 kč.Děkuji za odpověď,Hlohová

    • Paní Hlohová, jednání úřednice je skutečně zarážející. Ale zarazit se nenechte. Výpočet je ve Vašem případě následující:
      náklady na bydlení mínus (příjem x 0,3) = 5 700 – (8 619 x 0,3) = 5 700 – 2 585,7 = 3 114,3 Kč.

    • Nesouhlasím.V tomto případě nedosahují příjmy paní Hlohové životního minima rodiny – to činí 9470 Kč.Takže ve výpočtu bude místo 8619 částka 9470 Kč ( podle § 27 odstavec (3) zák.117/1995 Sb. v sočasném znění).Paní Hlohová a její rodina budou po zásluze potrestáni za to že příjem její rodiny nedosáhne ani životního minima a přesto všichni žijí…Výpočet podle metodiky zmiňovaného zákona je 5700 – (9470×0,3)=5700 – 2841=2859Kč, tedy o 3114,3 – 2859=255,30 Kč méně.

      • Dobrý den, pane Eiderno, díky za opravu. Máte pravdu, že podle Vámi uvedené pasáže zákona může (nebo spíše musí) Úřad práce započíst jako příjem domácnosti alespoň její životní minimum, i když rodina reálně třeba nemá vůbec žádné prostředky. Nicméně trochu bych se zákonodárců zastal. Oni musejí nastavit aspoň trochu přísná pravidla, aby nebyli smeteni tou částí voličstva, která (byť poměrně neoprávněně) nadává na „zneužívání sociálních dávek“. Částku životního minima si teoreticky může dorovnat i paní Hlohová, a to příspěvkem na živobytí, eventuálně lze žádat přídavky na děti.

        • No a já jsem přesvědčená, že pravdu nemá ani jeden z vás. Paní Hlohová bydlí ve vlastním domě, tudíž k reálným nákladům na bydlení (elektřina, plyn, voda) je třeba připočítat ještě tzv. „srovnatelné náklady na bydlení“, které jsou tabulkově stanoveny pro každý rok. Ty činí u čtyřčlenné domácnosti 4 113 Kč (viz zde).
          4113 Kč + 5700 Kč = 9813 Kč – to jsou skutečně započitatelné náklady pro tuto domácnost. Jsou nižší než započitatelné normativní náklady (11 676 Kč), tudíž se částka může započítat celá.
          Pak platí: 9813 – (9470 x 0,3) = 9813 – 2841 = 6972 Kč.
          Se srovnatelnými náklady neumí na netu počítat téměř žádná kalkulačka pro výpočet příspěvku na bydlení!

          • Právě jsem objevila nejpřesnější kalkulačku pro výpočet příspěvku na bydlení zde.
            Potvrdila mi, že moje předchozí úvahy a výpočty jsou správné.
            Umí počítat se srovnatelnými náklady u vlastního bydlení. Pozor, je třeba vnést správně vypočítané životní minimum rodiny (je tam odkaz na kalkulačku pro jeho výpočet).

          • Velice Vám děkuji za informace. Snažila jsem se to spočítat na různých kalkulačka na internetu, ale pokaždé mně to vyšlo jinak, ale ještě nikdo mi nevysvětlil, jak se toho mám opravdu správně dopočítat. Jste moc hodná, velice vám děkuji!! Ilona

          • Radmilo, kéž byste měla pravdu. Obávám se, že situace je komplikovanější. Odkazujete na weby, které jsou provozované (stejně jako tento) soukromými osobami. Navrhuju držet se zákona o státní sociální podpoře (ZDE na oficiálním webu státní správy), kde v § 25, 2. odstavci pod Vámi zmiňovanou tabulkou „srovnatelných nákladů“ stojí:

            „(…) Do nákladů na bydlení se započítávají náklady na bydlení
            a) uhrazené v rozhodném období oprávněnou osobou nebo společně posuzovanými osobami, pokud v bytě, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení, žily v rozhodném období a současně v něm byly hlášeny k trvalému pobytu“

            Započítávají se UHRAZENÉ náklady na bydlení, čísla z tabulky se tedy neuplatňují automaticky. Tuto pasáž si vysvětluji tak, že když vlastník a obyvatel bytu například investuje do oprav, údržby apod., ukáže účtenku a částka se započítá; pokud celé čtvrtletí nezaplatí nic, započítané náklady budou logicky „nula nula nic“. Nasvědčuje tomu § 27 zákona o státní sociální podpoře, kde ve 2. odstavci najdeme větu:

            „(2) Pokud jsou náklady na bydlení nižší než normativní náklady na bydlení, náleží příspěvek na bydlení ve výši rozdílu mezi náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientem 0,35.“

            Směrodatná je naše všeobecná shoda, že paní Hlohová by podle uvedených informací měla příspěvek na bydlení dostat. Zbytek záleží do jisté míry na úsudku odpovědného úředníka nebo úřednice. Proto ostatně ve článcích o tematice sociálních dávek bývá často správně napsáno, že jsou jenom orientační a konkrétní výsledek spadá pouze do pravomoci Úřadu práce.

          • Paní Radmilo – máte pravdu!!! Máte pravdu s tím započítáváním srovnatelných nákladů podle § 25 zák.117/1995 Sb. Ale tento „nepatrný detail“ je spoustě úřednic ÚP včetně vedoucích neznámý – samotný zákon se totiž o tom v textu n e z m i ň u j e… Nebudu to raději komentovat. A ještě něco: do algoritmu Vámi zmiňované kalkulačky níže n e n í tato skutečnost zabudována – tato kalkulačka dává š p a t n é výpočty… A už dám pokoj.

          • Marku, zkoušela jsem ověřit tu kalkulačku a podle mě funguje dobře – počítá i se srovnatelnými náklady u bydlení v osobním vlastnictví. Je nutné v úvodu dobře nastavit všechny parametry – tj. velikost obce (resp. Prahu), majetnický vztah k bytu (pak se projeví ty srovnatelné náklady), počet osob a vypočítané (!) životní minimum – to je důležité u nízkopříjmových domácností. Vymýšlela jsem si různé příklady a při ručním i kalkulačkovém výpočtu došla ke stejným závěrům. Nutno tomu rozumět a chápat i normativní náklady, jiný způsob pro výpočet pro Prahu atd. Samozřejmě připouštím, že moje a vaše ověřování na různém imaginárním příkladu nemuselo být shodné, tak pokud přijdete na příklad, kde to nefunguje, můžeme ho rozebrat. Za kalkulačku neručím, není mým výtvorem. Já si pro své potřeby vytvořila v excelu svou, ale zanášela jsem tam údaje jen pro naši obec, fakt se mi nechtělo hrát s údaji pro všechny obce a Prahu zvlášť (byť bych to asi dokázala). Ale „ručně“ to dokážu.

          • Dobrý den paní Radmilo,
            máte pravdu, kalkulačku, co jste našla na netu, lze použít. Úřad mi příspěvek přiznal a to ve výši přes 7 000 Kč. Nepočítá úplně přesně, ale jen o něco málo jinak.
            S pozdravem Ilona.

          • Paní Ilono, děkuji za zpětnou vazbu. Kalkulačka pracuje numericky správně, ale musí se i správně „nakrmit“. Funguje totiž s aktuálními údaji pro rok 2015. Vy jste žádala o příspěvek zřejmě v březnu 2015 a to vám mohl být přiznán ještě i příspěvek za prosinec 2014. A na ten se vztahovaly jiné normy (jak pro životní minimum, tak i pro srovnatelné a normativní náklady). Takto mohl vzniknout ten nepatrný rozdíl. Navíc v kalkulačce se pracuje s průměrným měsíčním příjmem i náklady, ve formuláři jsou tyto údaje rozepsány pro jednotlivé měsíce a tak mohlo dojít také k nějaké odchylce. Nebo došlo v průběhu čtvrtletí ke změně věkového pásma některého z dětí (mělo „hraniční“ narozeniny).
            Nedá mi to ale vložit vlastní domněnku, že díky tomu, že má manžel trvalé bydliště jinde (pokud tedy jinak s vámi žije a hospodaří), tak tuto dávku po česku „využíváte“. Nepíšu zneužíváte, protože zákon vám to umožňuje… 😉

          • Paní Radmilo,
            26.3.2015 jsem si podala žádost,dolozila jsem vše za 4.čtvrtletí 2014,příspěvek byl přiznán a vyplacen zpětně za leden,únor,březen.Takže neplatí,když nepodám žádost do konce ledna 2015 že nemám nárok,jak mě původně mylně úřednice informovala.Ale ona mě před podáním žádosti také řekla,že si podávat ani nemám,že stejně nárok mít nebudu.Trvala jsem na převzetí žádosti,tak mi řekla,že jelikož vlastníkem domu je má nezletilá dceta,kterou mám ve své péči jak jsem úřednici informovala,tak že to nejde a až bude dcera plnoletá,může si požádat ona.Zjišťovala jsem si tedy na Krajském úřadě podrobnosti a tam mi sdělili že to lze a mám se na daný úřad vrátit a žádost podat.Takže odrazovat,odrazovat,odrazovat.Jinak manžel zde nemá trvalý pobyt již několik let,o příspěvek jsem nežádala,nebylo třeba,až teď muž přišel o práci a na ÚP už nepobírá žádné peníze tak příspěvek potřebuji.Jinak bych ho mohla dostávat i roky předtím na základé trvalého pobytu jak píšete.

          • Tím jsem chtěla říct, že i kdyby se manželův příjem počítal, tak žádný nemá. Ovšem přístup úřednice je tedy zarážející. Čokoládové spoluobčany jistě nikdo pryč neposílá a ještě jim to vyplní. Když někdo opravdu něco potřebuje, tak mu řeknou: Ani si žádost nepodávejte, stejně nic nedostanete.

  88. Dobrý den, mám nárok na příspěvek na bydlení?? Ziji v družstevním bytě se dvěma dětmi, bývalý přítel tu má ale trvalé bydliště, ikdyž bydlí v podnájmu jinde už rok a mohu to doložit jeho smlouvou o podnájmu?
    děkuji .

    • Paní Plchová, sčítají se příjmy všech osob, které mají v bytě nahlášené trvalé bydliště – i když třeba přítel žije jinde. Podmínkou ve Vašem případě taky pravděpodobně bude, abyste měla uzavřenou nájemní smlouvu přímo s družstvem, nikoli podnájemní smlouvu se členem družstva.

  89. Dobrý den,v lednu 30.1.2015 jsem podávala žádost o příspěvek na bydlení a ještě mi nepřišlo vyrozumění jaká je lhuta?děkuji za odpověd

    • Mariko, pokud jste doložila svůj oprávněný nárok na příspěvek například za leden, měla byste peníze dostat do konce února. Pokud se tak nestalo, raději zatelefonujte nebo zajděte na úřad. Měli by Vám poskytnout vyrozumění, jak Vaši žádost vyhodnotili.

  90. Dobrý den, v lednu jsem se přestěhovala, žiji jen sama se synem. Bylo mi řečeno že mohu žádat o příspěvek na bydlení. Co mám v tuto chvíli doložit a jak mohu žádat?Jsem zaměstnaná a žiji v nájemním bytě.Nebydlím ještě čtvrt roku ale mám trvalé bydliště.Děkuji předem za odpověď.

    • Šárko, zajděte si na krajskou pobočku Úřadu práce (kontakty jsou ZDE), kde Vám dají k vyplnění všechny potřebné dokumenty. Dokladovat budete především svoje příjmy a náklady na bydlení.

  91. Dobrý den, můžete mi prosím napsat, jetsli si mohu požádat o přispěvek na bydlení? Trvalé bydlište mám ještě bohužel v byte, kde již nebydlim a bydlim už rok na podnájmu. Vlastníki bytu je jiná osoba. Platím voda, plyn,topeni, elektrika, nájem, 7000Kč, přijem ze zaměstnání je 11500Kč. V bytě bydlim sama. Kde v Brně mohu požádat ? Bydlím Brno- sever. Moc děkuji .

  92. Dobrý den,od února 2015 mi snížili příspěvek na bydlení z částky 5500kč na 4913kč.Jsem sama,bez příjmů.Bydlím v nájemním bytě,kde platím nájem,služby,elektřina,celkově 5500kč.Nyní musím ze svého životního minima ještě doplácet na bydlení 600kč,to je cifra o kterou mi snížili příspěvek.Dobře,tudíž ale nemám životní minimum 3410kč,ale 2810kč.Mohu s tím něco dělat?Díky za odpověd‘

  93. Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je nutné mít písemnou dohodu o výživném nebo stačí úřadu práce vidět výpis z účtu, kde je uvedena částka, kterou bývalý partner přispívá na dítě…/ráda bych žádala o příspěvek na bydlení/

    • Lenko, popravdě řečeno, tuhle otázku doporučuji směřovat přímo na úředníka nebo úřednici, se kterou budete podporu projednávat. Ačkoli základní pravidla jsou daná zákonem, zkušenosti lidí ukazují, že různí úředníci mohou zaujímat vůči dílčím formalitám různém postoje.

  94. Dobrý den chci se zeptat žiju sama s ditetem mužu hnedka zadat o príspevek na bydlení nebo as po čtvrt roce a jake sou podminky zadat o příspevek na bydleni děkuji

  95. Dobrý den, chtěl bych se zeptat přítelkyně dostala baráček je psaná jako majitel její táta si našel přítelkyni a ta by si tam chtěla nechat udělat trvalý pobyt ale mi nesouhlasíme .může si ho udělat bez nějakého souhlasu přítelkyně (majitele)????Děkuji

    • Dobrý den. Mám dotaz. Jsem sama s 15 letou dcerou , ve městě do100000 obyvatel. Bydlíme v nájmu s trvalým bydlištěm . Můj plat je 12500 kč, nájem 8000 a výživné na dceru je 2500kč . Mám nárok na příspěvek na bydlení? děkuji

      • Mirko, ano, máte nárok. Ve Vámi popsaném případě, pokud uvádíte čistou výplatu, mi vychází příspěvek na bydlení 3 500 Kč.

    • Pane Dohnale, tuhle situaci řeší zákon o evidenci obyvatel (133/2000 Sb.), kde mimo jiného stojí (§ 10), že je občan při ohlášení změny místa trvalého pobytu povinen:
      „(…) doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, svéprávná, která je oprávněna užívat objekt (…) nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.“
      Takže jestli pan otec má nějaké oprávnění užívat část domu, může jeho souhlas zřejmě stačit.

  96. Má vliv výměra bytu na výši příspěvku?
    Započítává se do výměry bytu pro získání příspěvku tloušťka příček, zdí a výměra sklepa?

    • Lenko, byt musí „pouze“ vyhovovat standardům podle stavebního zákona (zjednodušeně řečeno, musí být vhodný k trvalému bydlení). Jinak výměra, tloušťka příček ani zdí nehraje roli.

  97. Dobry den….prosim o radu. V kvetnu mi konci smlouva v podnajemnim byte. Pobiram prispevek na bydleni ale finance nam s dcerou nestaci a pujdu asi zpet k rodicum. V dubnu pujdu ted zadat na dalsi mesice ale nevim zda mi vyplati kdyz od cervna budu asi jiz jinde? Dekuji za pomoc…

  98. Dobrý večer,v měsíci březnu jsem se přestěhovala do pronájmu družstevního bytu.Družstvo-družstevní podílník, který splácí podíl, v LV ještě není zapsán, já jsem na mateřské dovolené,od příštího měsíce na rodičovské ´. Do března 2015 jsem dostávala 7600 mateřskou,500 přídavky na dítě a 1000 výživné + 2100 na bydlení.Nevím kde se mám obrátit na příspěvek, v dubnu již budu dostávat pouze 3800 a 500 přídavky+1000 alimenty.Jestli jsem správně pochopila, tak o příspěvek na bydlení se žádá zpětně za 3 měsíce.Bude problém podnájemní smlouva a jaký příspěvek/doplatek nebo příspěvek/ na bydlení a kde žádat/hmotnou nouzi/, Rovněž by mne zajímalo kdy.
    Jsem sama s dítětem a před mateřskou jsem nepracovala.Úplně bezradná, jelikož na obou odborech i řekli, že nemám na nic nárok a mám si žažádat soudem ať latí otec.

    Velmi děkuji za odpověď

  99. Dobrý den chci se zeptat kolik by mi meli přispět na bydleni najem je 4500kc a sluzby 3500kc takze měsíčne platím 8000kc dekuji za odpověd

  100. Dobrý den.Chci se zeptat jestli mám nárok na příspěvek..Přišla jsem o práci..Bydlin u kamarádky která vlastni dům. Měsíčně ji mam dávat 5500+každý druhy mesic 1000kc na uhlí..dekuji

  101. dobrý den. chci se zeptat.
    syn bydlí ještě s dalším v bytě, kde TP má jen on. požádal o příspěvek na bydlení. úřednice ho nechce přiznat , protože nájem platí z účtu přitele. Doklad , kde majitel potvrzuje, že mu nájem platí , akceptovat nechce.

  102. Dobry den chtela bych se optat jestli jako matka samozivitelka se dvouma detma,muzu jit bydlet do baraku do podnajmu za 18 000,-mesicne a zadat o prispevky na bydleni…momentalne jsem na materske a prijem mam12 922,- dekuji za odpoved.

    • Bydlet můžete, kde chcete, ale nepočítejte s tím, že Vám stát zaplatí celou částku nájmu 18 000 Kč. Jsou stanovené limity.

  103. Dobry den,syn bydli sam v garsonce,ma najemni smlouvu a nema bohuzel praci. na HN je zaevidovan od 11/2014. Stale jeste nedostal Prispevek na bydleni. Duvody: nejdrive ty,ze se najem majitelce bytu platil z meho uctu,on ucet nema,coz se dozvel koncem ledna. V unoru zjistili,ze udajne prinesl nedostacujici doklady,jelikoz v najem.sml.ma u vyse najmu napsany jen 2 castky,a to najem a sluzby celkem,nerozepsane. Majitelka k teto smlouve pridala Rozpis sluzeb,tzv.evidencni list,kde je to rozvdedeno,sedi to na castku psanou ve smlouve,evid.list je ale psan na majitelku bytu. Neuznali to. Syn od unora zacal platit najem v hotovosti na potvrzeni,neuznali to z duvodu,ze je ve smlouve psano,ze se ma posilat najem na ucet. Syn si musi na najmy pujcovat,jelikoz ma jen Prispevek na zivobyti,musi to pak vratit. Chtel si zazadat alespon o doplatek na bydleni na HN,tam mu bylo sdeleno, ze pokud to udela,ale neschvali mu k tomu Prispevek na bydleni,bude jeste navic platit pokutu. Co ma prosim vas delat,aby dostal ten Prispevek na bydleni,vzdyt najmy jsou radne hrazeny? Dekuji.

  104. Dobrý den chci se zeptat,mám nárok na příspěvek na bydlení když pracuji na dohodu,sociální zdravotní mi hradí úřad prace ja jen nosím každy měsíc výplatní pásku na úřad s příjmem o 1200kc.trvali pobyt zatím nemam ale bude.

  105. Jak to funguje nebo co mám pro to udělat? Nájemné mám 5500 Kč 1500 zálohy na energie,je to ve vesnici,celkem daleko od okr.mesta.nyjemne posílám z jiného úctu,byt je napsaný na me jmeno dekuji barbora

  106. dobrý den, můžete mi prosím napsat mám- li nárok na příspěvek na bydlení. Bydlím v domě v osobním spoluvlastnictví s manželem, který ale trvalé bydliště zde nemá. Mám dvě děti 2 a 4 roky.Náklady na vytápění mám 5000kč, elektřina 2190kč , voda 590kč. odpad cca 200 kč měsíčně. Pobírám 7100 rodičovský příspěvek ,za poslední tri měsíce jsem si v průměru za měsíc vydělala asi 2,5 tis. bydlím v městě pod 9tis obyvatel. Můžete mi prosím vypočítat zda-li a kolik mám narok na příspěvek na bydlení . Děkuji

  107. Dobrý den.můžu se zeptat na příspěvky na bydlení?Od dubna 2015 jdu do podnájmu,měsíčně budu platit 8000 se vším všudy,Moje výplata činní 11000 hrubého.kolik tak můžu dostat od státu?kdy si můžu o to zadat,když potřebuji doklad energií za čtvrtletní?jinak majitelka bytu má inkaso psané na sebe,nebude to problém,při dokládání vyúčtování,když nebude psané na me jméno?a co to obnáší pro majitele bytu,když si tam chci napsat trvalý pobyt?moc děkuji za odpověď

  108. Dobrý den,můžete my prosím poradit.Bydlím v nájemním bytě,kde mám trvalý pobyt,beru příspěvky na bydlení.V dubnu my končí nájemní smlouva.Od 1.května budu bydlet jinde.Můžu si v dubnu ještě podat příspěvek na bydlení,když od května budu bydlet jinde?Děkuji moc za odpověd.Petra

  109. Dobrý večer chtěla bych vás poprosit o pomoc.Bydlíme v malé obci v pronajmutém domku,kde máme i trvalý pobyt jsme 3 dospělé osoby a všichni jsme momentálně na úřadu práce a pobíráme dávky na živobytí a bydlení.Dávky na živobytí nám vyplácejí měsíčně ve výši 8800 kc.Příspěvek na bydlení nám činí 7086 kc. Pronajímateli platíme 7000 nájemného+ 1500 za vodu,dále si platíme 1500 za energiji ,měsíčně kupujeme propanbutovou lahev za 400 kc.Topení máme na tuhá paliva spálíme tak 35 metráků uhlí za rok ,cena jednoho metráku je 330 kc.Při předložení veškerých těchto pladeb nám byl ještě přiznám příspěvek 711 kc.Já osobně se v tom nevyznám ,ale tento příspěvek mi připadá velmi nízký.Proto vás chci poprosit o pomoc jestli je tento příspěvek správný.Děkuji předem za vaši odpověd s pozdravem Mašková.

  110. Dobrý den chci se zeptat za svoji mamku,má nárok na příspěvek na bydlení když pracuje na dohodu,sociální zdravotní mi hradí úřad prace ja jen nosím každy měsíc výplatní pásku na úřad s příjmem o 1200kc.trvali pobyt zatím nemá.
    Případně nárok na jinou sociální podporu? děkuji

  111. ještě jsem zapomněla dodat, že žije v nájmu, ve kterém teda nemá trvalé bydliště. Nájem včetně poplatků za plyn……6000kč

  112. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda budeme mít nárok na příspěvek na bydlení když půjdeme do nájmu za 4000kč + 1200kč na elektriku , manželův příjem je okolo 17000kč a já beru rodičovský příspěvek 6000kč a přídavky 1610kč. Děkuji

  113. Dobrý den, jak mám doložit, že platíme vodu jednou za půl roku, popelnice za rok a uhlí jsem brali na třikrát? Myslím, že do toho čtvrtletí se asi neshodneme datem. Moc děkuji. Monika

  114. Dobrý den,
    po dohodě se zaměstnavatelem jsem na neplacené dovolené do 4 let věku mého syna. Podařilo se mi koupit větší byt a chystám se stěhovat. Předchozí i současný byt jsou v mém osobním vlastnictví. Nárok na příspěvek na bydlení jsem do této chvíle měla. Musím měnit trvalé bydliště, když vlastně nyní platím náklady na oba byty a jsem vlastníkem obou bytů? (Než se prodá menší byt.) Děkuji za odpověď.

  115. Dobrý den pane Woff,

    chtěl bych Vás moc poprosit o radu.
    Mohu platbu nájmu doložit i např. úředně ověřeným vyjádřením pronajímatele, že jsem nájem hradil v hotovosti? Můj pronajímatel je zároveň můj otec a peníze za nájem, jsem mu poslední rok a půl předával cash. Z účtu na účet jsem poslal, ale až teď a teprve dvakrat. Jak je známo,vyžaduje se předložit přes výpis z účtu či složenkou, že platba byla provedena. Mohu si jít zažádat již nyní, nebo musím ještě měsíc počkat. Nebo mě ještě napadlo, poslat dvě platby v tomto měsíci (jeden nájem by mi mohl pronajímatel-otec vrátit a já bych poslal z účtu znova)
    Předem děkuji za odpověď a Váš čas
    Škoda

    • Pane Škodo, díky za důvěru, ale dotaz směřujte odpovědné osobě Úřadu práce. Na Vašem místě bych určitě žádal příspěvek už nyní. Pokud Vám sdělí, že nárok nemáte, aspoň budete vědět, na čem jste. Ideálně Vám dávku přiznají okamžitě. Byl bych vděčen, kdybyste potom popsal svoji zkušenost.

  116. Dobrý den, pokud budu žádat o příspěvek na bydlení a dokládat výpisem z účtu, že se mi platby strhávají, poukazuje někdo na to, kolik peněz na účtu mám? Děkuji.

    • Pokud vím, je lhostejné, zda jste před posledním kalendářním čtvrtletím vyhrála třeba v loterii. Neznám ustanovení, které by vyřazovalo žadatele mající významné finanční nebo jiné úspory. Ale kdybyste kvůli penězům na účtu měla potíže, budu vděčný, když svoji zkušenost popíšete.

  117. Dobrý den chtěl bych se zeptat: Když budu mít v podnájmu (ne pronájem) trvalé bydliště, mám nárok na příspěvek na bydlení? Děkuji za odpověď.

    • Pravděpodobně ne. Podle svědectví jiných žadatelů potřebujete nájemní smlouvu (nebo vlastní byt), podnájemní smlouva právo na příspěvek nezakládá ani při malých příjmech.

  118. Dobrý den, pane Woffe. Dne 27.3.2015 jsem vás prosila o pomoc, jelikož máme problémy s vyplácením dávek na bydlení. Moc vás prosím, jestli byste byl tak moc hodný a podíval se na tuto zprávu, předem vám moc děkuji, Mašková.

  119. Pro paní Radmilu Vojtkovou: Ano, J Á S Á M !!! Máte pravdu, ono to opravdu funguje, konzultoval jsem to asi před třemi týdny s panem Mgr. Petrem Wolffem, tak se Woff ve skutečnosti jmenuje, byl jsem v kontaktu s úřednicemi ÚP kvůli chybám ve výpočtech – mimochodem jsem žádal 30 úřednic, aby mi příspěvek spočítaly na konkrétních číslech a pouze 26,67§ úřednic včetně několika vedoucích ho spočítalo dobře… Pokud Vás, či někoho jiného, zajímají detaily mého průzkumu, napište mi, můj e-mail je meiderna@seznam.cz. Takže si myslím, že mám, a i vy a Petr Wolff a asi i vedoucí úřednice z ÚP, vliv na to, že nyní ta kalkulačka p e r f e k t n ě funguje… Mám v šuplíku o celém „testu úřednic“ článek do blogu, snad ho do konce týdne zveřejním. Přeji hezký den, díky za Vaši důslednost, Marek Eiderna

  120. Dobrý den,
    v únoru jsem si žádala o příspěvek na bydlení. Byl nám schválen, ale hned také zastaven kvůli tomu, že bydlíme v nájemním domě, ve kterém je více bytových jednotek – tak chtějí od majitele výpis ze stavebního odboru: dokument o skutečném provedení stavby. Majitel tento dokument nemá. Zažádal o něj, ale nechce to platit ze svého. Řekl nám, že on sám dokument nepotřebuje, že jej potřebujeme my, tak si to máme zaplatit ze svého. Chci se zeptat, jestli je možné, aby nám tento příspěvek byl zastaven a zda má majitel domu právo od nás chtít, abychom si to platili my. Děkuji, Renata

  121. OPRAVA!!!K Radmile Vojtkové – ráno jsem v tom fofru neopravil pár překlepů, teď vidím že to za mě opravil admin a touto cestou mu děkuji, takže zbývá jediná oprava -“ testu“ se zúčastnilo 30 úřednic ÚP, z nich 8 spočítalo příspevek na bydlení správně, takže to dělá 26,67 %, ( nikoli 26,67§)…Omlouvám se, Marek Eiderna.

  122. Pane Wolff, vidím, že jste článek upravil, doplnil, ale čert aby se v tom vyznal. Naštěstí to mám nastudováno sama podle zákona, protože vaše smíchané tabulky v tom dělají spíš chaos. Navíc – SROVNATELNÉ náklady nejsou skutečnými náklady na údržbu, jak se domníváte. A nenazývají se UZNATELNÝMI. Jsou srovnatelné – srovnatelné s náklady, které jsou jinak zahrnuty do nájemních smluv (na opravy, údržbu, výtah, společnou anténu, úklid a osvícení společných prostor atd.). Aby si je vlastníci uměle nenavyšovali (jak družstevníci, tak majitelé bytů či rodinných domů), je fixně stanovena jejich výše dle počtu obyvatel bytové jednotky. Započítají se vždy ve stanovené výši a k nim se přičtou náklady na energie (plyn, elektřinu, vodu) a odpady.

    • Pobavilo mě, že jsem byl zaměněn zřejmě s Petrem Wolffem z Rýmařova :-). Podepisuju se Petr Woff, protože se přesně takhle jmenuju – vizte web CenyEnergie.cz, jejž spravuju nebo třeba profilovou stránku na webu mojí „alma mater“.

      Paní Vojtková, oceňuju Vaši iniciativu, i když případ paní Hlohové dokázal, že naše výpočty jsou pouze orientační a definitivní resumé člověk zjistí až na Úřadu práce. Článek jsem v minulosti přeformuloval vícekrát, protože stále hledám srozumitelnější podobu. Svůj účel splnil už několikrát – několik návštěvníků stránky zde zjistilo, že mají na dávku nárok a potom ji skutečně na Úřadu práce dostali. Dilema srovnatelné x uznatelné jsme zde ovšem už řešili. Citoval jsem pasáž zákona, ze které vycházím. Učiním tak znovu.

      V § 25, 2. odstavci zákona o státní sociální podpoře pod tabulkou „srovnatelných nákladů“ stojí:
      „(…) Do nákladů na bydlení se započítávají náklady na bydlení
      a) uhrazené v rozhodném období oprávněnou osobou nebo společně posuzovanými osobami
      , pokud v bytě, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení, žily v rozhodném období a současně v něm byly hlášeny k trvalému pobytu,
      b) uhrazené v rozhodném období oprávněnou osobou nebo společně posuzovanými osobami v bytě, v němž v rozhodném období fakticky žily a hradily uvedené náklady na bydlení, avšak neměly v něm trvalý pobyt po celé rozhodné období, nebo jeho část, a zároveň v době podání žádosti o dávku již mají tyto osoby v tomto bytě trvalý pobyt,
      c) ve výši 80 % příslušných normativních nákladů na bydlení, pokud oprávněná osoba nebo společně posuzované osoby v rozhodném období, nebo po část tohoto rozhodného období, v bytě, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení, nežily, s výjimkou situace, kdy stejný okruh společně posuzovaných osob žil v jiném bytě, a byl jim z tohoto důvodu poskytován příspěvek na bydlení; v takovém případě se započtou náklady na bydlení ve skutečné výši uhrazené v původním bytě.“

      Započítávají se UHRAZENÉ náklady na bydlení. Citujte mi, prosím, pasáž zákona, ze které usuzujete, že jsou „srovnatelné“ náklady zahrnovány v plné (maximální) výši automaticky. Můžu se samozřejmě mýlit. Nechápejte, prosím, naši diskusi jako souboj, ale jako spolupráci.

      • Opravený komentář (to víte, blondýna to napoprvé tady v tom mrňavém čtverečku nedala):

        Dobrý den, pane Woff, předně omluva za zkomolení jména, nechala jsem se ovlivnit panem Eidernou.

        Chtěl jste citovat pasáž zákona, myslím, že jste si ji sám již několikrát pročetl a pochopil (či nepochopil) jinak, než si ji vysvětluji já:

        § 25
        Náklady na bydlení

        (1) Náklady na bydlení tvoří

        a) u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu, nejsou-li tyto náklady zahrnuty do nájemného,

        b) u družstevních bytů a bytů vlastníků srovnatelné náklady, které činí za kalendářní měsíc:
        Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona Kč
        jedna 1906
        dvě 2608
        tři 3411
        čtyři a více 4113

        c) u bytů uvedených v písmenech a) a b) náklady za plyn, elektřinu, vodné, stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění nebo za pevná paliva; náklady za pevná paliva se započítávají částkami za kalendářní měsíc:
        Počet osob v rodině podle § 7 odst. 5 zákona Kč
        jedna 700
        dvě 957
        tři 1252
        čtyři a více 1547

        Motivací, proč jsem se začala výpočtem příspěvku na bydlení podrobně zabývat, nebylo nic jiného, než spravedlivě ověřit nárok a výši jediné dávky pro mou ovdovělou maminku.
        A teď, proč jsem tak přesvědčená o své pravdě:

        1. K pochopení započítávání srovnatelných nákladů jsem použila samostudium na netu. Předně jsem vycházela ze své logiky a citovaný §25 odst. 1 tam hovoří jasně. U družstevníků a vlastníků bytů náklady tvoří b + c. Nikde jinde na oficiálních portálech státní správy apod. se to moc neprobírá, ale stačí nahlédnout do některých uveřejněných bakalářských prací (http://theses.cz/id/742hkl/BP_Petrkov.pdf, http://dspace.upce.cz/bitstream/10195/52606/3/HejdukovaP_ObjemVyplacenych%20_JP_2013.pdf), které se dávkami SSP podrobně zabývají, abych se ubezpečila, že moje úvahy jsou správné.

        2. Pracovala jsem s konkrétními údaji příjmů a nákladů bydlení mé matky. Nejdříve jsem ručně spočítala nárok na dávku podle algoritmu pro výpočet a pak ho porovnala s kalkulačkou, kterou považuji za věrohodnou (http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni#prispbyd). Výsledek se shodoval.

        3. Podala jsem jménem maminky žádost na ÚP ve Frýdku-Místku. V něm úřednice pouze ověřily náklady na elektřinu (Kč 500/měs.), plyn (Kč 500/čtvrtletí) a z „Měsíčního předpisu záloh na náklady spojené se správou domu a pozemku“, který činí celkem 3500 Kč, uznaly pouze zálohu na teplo (Kč 927), zálohu na teplou vodu (Kč 603) a zálohu na vodné a stočné (Kč 200). Nezapočítaly fond oprav, náklady spojené se zajištěním správy, mzdy za úklid, elektřinu společných prostor atd.
        Přesto ve výsledné fázi byly mamince započítány jako náklad bydlení výše jmenované zálohy + příslušné tabulkové srovnatelné náklady pro jednočlennou domácnost (Kč 1906). Ve formuláři se to nikde neobjevilo, úřednice na můj dotaz mě ujistila, že se to započítá „samo“ (rozuměj automaticky).
        A tak se i stalo, mamince byl přiznán příspěvek na bydlení přesně v té výši, ke které jsem došla ručním počítáním i výpočtem na zmíněné kalkulačce.

        Musím pro vaše přesvědčení dodávat ještě něco? Budiž: jsem jen „blbá učitelka MŠ“, která vyřešila jednu žádost. A navíc blondýna! Neberu to jako boj, teď už fakt jen jako dobrý vtip.

        • Omlouvám se za strašnou komunikační prodlevu. Váš výklad je velmi přesvědčivý. Vaše studium problematiky je bystřejší než moje, děkuju, že jste si dala čas a popsala tak podrobně svoje zjištění. Zase jsem aktualizoval článek, bez dovolení jsem Vás v něm dvakrát zmínil, protože jste s panem Eidernou vnesli do otázky „srovnatelných nákladů“ hodně užitečně světlo. 🙂

  123. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pobírám příspěvky na bydlení, ale budeme se stěhovat do jiného bytu. V nájemní smlouvě jsem napsána já i přítel, ovšem trvalé bydliště tam budu mít pouze já s naší dcerou. Mám tedy dál nárok na příspěvky na bydlení, nebo by musela smlouva být napsána pouze na mě? Děkuji za odpověď.

    • Pokud vím, do žádosti o příspěvek na bydlení uvádíte pouze Osoby společně hlášené k trvalému pobytu. Kolonku typu „Osoby společně uvedené v nájemní smlouvě“ tam nevidím, takže by tenhle údaj neměl hrát roli. Ovšem pozor na to, kdo nájem platí. Ze zkušeností některých zdejších diskutérů vyplývá, že náklady na bydlení musí hradit žadatel o příspěvek, nikoli jiná osoba.

  124. Petře Woffe, moc se omlouvám za toho Wolffa z Rýmařova!! Jak vidíte o něco výše, nějak se mi daří překlepy, a pak se omlouvám a omlouvám a tak se teď omluvím pro jistotu jednou dopžedu, jako že to budu mít předplacené!!!Prostě mě jen zajímalo čím se profesně zabýváte a začal jsem googlit a od toho odbíhat atd. – a už to bylo…Takže jste se alespoň pobavil..

    Ale k věci – § 25 má i odstavec 1) pododstavec b) a tam stojí, cituji: „u družstevních bytů a bytů vlastníků srovnatelné náklady, které činí za kalendářní měsíc:“ No a t o h l e je to „jablko sváru“, protože tu není ani zmínka o tom, j a k se se srovnatelnýni náklady počítá..Radmila Vojtková se konzultacemi na ÚP a nikoliv řečnickými semináři dozvěděla jak na to – viz výše.A viz i moje zjištění, že spousta úřednic, včetně vedoucích na ÚP, o tom česky řečeno nemá páru.My všichni tady diskutující jim to, promiňte ten výraz, musíme „nechat sežrat“, „omlátit o hlavu“.Jde o strašnou spoustu lidí, kterých se to týká a o strašně velké peníze, které se v tom točí…A o to, že díky špatně spočítaným částkám nic netušících úřednic je spousta stejně nic netušících lidí okrádána..

    Překopíruju zde můj dotaz zaslaný 30 úřednicím ÚP náhodně vybraným v celé ČR :

    Dobrý den,

    začnu trochu zeširoka – moje dcera se na mě obrátila s prosbou o pomoc při posouzení nároku na příplatek na bydlení dle zák.117/1995 Sb. v aktuálním znění s tím, že na internetu zkoušela různé kalkulačky a vycházely jí různé výsledky.Zkoušel jsem to také a musím s ní souhlasit.

    Prosím Vás tedy, dříve než začne pobíhat po úřadech ( právě se rozvádí a má z toho psychické trauma a je na nemocenské), jí orientačně spočítat zda má vůec nárok na příspěvek na bydlení a pokud ano, v jaké výši.

    Potřebná data jsou: 1 osoba bydlí v bytě v osobním vlastnictví v obci pod 9999 obyvatel a její průměrné veškeré skutečné náklady na bydlení za měsíc činí 2290 Kč a rozhodný příjem měsíčně je 6380 Kč.

    Počítal jsem 2 varianty, protože některá kalkulačka postupuje ve výpočtu stejně jako já ve výpočtu 1 a jiná kalkulačka podle výpočtu 2, takže jsem z toho jelen…

    Výpočet 1: ( s normativními náklady, podle § 27 (1) )
    6380×0,3=1914 4409-1914=2495 Kč
    Výpočet 2: ( se skutečnými náklady, podle § 27 (2) )
    6380×0,3=1914 2290-1914=376 Kč

    Takže se ptám jak postupovat při výpočtu, a zda některý výpočet je správný, a prosím o brzkou odpověď.

    Děkuji předem, Marek Eiderna

    Překopíruji zde ještě z e-mailu odpověď se správným výpočtem od vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek ÚP v Praze 2, paní či slečny Barbory Svobodové na mou otázku:

    Výše příspěvku na bydlení
    Výše příspěvku na bydlení činí za kalendářní měsíc rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30, na území hlavního města Prahy koeficientem 0,35 (§27 citovaného zákona).

    Z Vašeho mailu není zcela zřejmé z čeho se skládají náklady na bydlení Vaší dcery. Pokud by to byly průměrné měsíční náklady za plyn, elektřinu, vodné a stočné, odvoz odpadu, centrální vytápění nebo částky za pevná paliva, a rovněž pokud by její měsíční průměrný příjem činil částku 6380,- Kč, mohl by výpočet vypadat přibližně takto:

    6870 (doložené náklady za čtvrtletí – 3x 2290) + 5718 (3×1906 – srovnatelné náklady §25) = 12588,- Kč (celkem za čtvrtletí) :3 = náklady na bydlení v jednom měsíci činí 4196,- Kč.

    Průměrný měsíční příjem 6380,- Kč x 0,30 (zákonný koeficient §27) = 1914,- Kč.

    4196,- Kč (vypočtené měsíční náklady na bydlení) – 1914,- Kč (koeficient 0,30 z částky 6380,- Kč) = 2282,- Kč – výše příspěvku na bydlení (rozdíl mezi skutečnými náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30).

    Jak je patrné, došla jsem ve výpočtu k jiné částce, než jste ve svém mailu uvedl Vy. Podotýkám ale, že výpočet je pouze orientační, že je podstatné, z čeho jsou složeny náklady na bydlení Vaší dcery. Pokud je byt posuzován jako byt vlastníka, částky za nájemné, úklid domu, společný výtah a elektřinu se nezapočítávají do nákladů a to včetně případných nedoplatků či přeplatků. U družstevních bytů a bytů vlastníků se započítává zákonem daná částka – srovnatelné náklady.

    Doufám, že budete výše uvedené považovat za dostatečně vysvětlující, pokud by Vám bylo ještě něco nejasné, pokusím se to vysvětlit lépe.

    Barbora Svobodová
    vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek
    T: 950 178 502
    E: barbora.svobodova@aa.mpsv.cz

    Úřad práce České republiky
    Krajská pobočka pro hl.m. Prahu
    Kontaktní pracoviště v Praze 2
    Bělehradská 214/86
    120 00 Praha 2
    http://www.uradprace.cz

    Jak jsem již zmiňoval výše, takto správných výpočtů, tedy v mém případě 2282,- Kč, správně spočítalo 8 úřednic, z toho 2 vedoucí, z 30 oslovených.
    Rarita (anebo běžný případ?!) a tragedie v jednom: 1x vedoucí tvrdí, že má správný výpočet, a je to špatně…a děsí mě skutečnost, že tato dáma vštěpováním svých výpočetních principů a postupů svým podřízeným vychovává další generaci na její úrovni osvícených úřednic…

    Ještě k té internetové kalkulačce, nad kterou, viz výše, jásám, a o které ještě výše tvrdím, že nedává správné výsledky – tak teď už je dává.Jde o kalkulačku na http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni#prispbyd
    Howgh.

    • Pane Eiderno, omlouvám se za strašnou komunikační prodlevu. Jste s paní Vojtkovou bystřejší než já, takže jsem opět aktualizoval článek. Vložil jsem do něj malé poděkování, že jste pomohl například mně pochopit pravý účel „srovnatelných nákladů“. Z Vašeho jména vede proklik na Váš blog, tamní článek o přístupu Úřadu práce rozhodně stojí za přečtení.

      Škoda, že Ministerstvo práce a sociálních věcí nevydalo oficiální kalkulačku pro výpočet příspěvku na bydlení. Přitom vydalo kalkulačky například pro orientační výpočet důchodu nebo mateřské. (Takže malou výzvou by bylo vytvoření početní excelové tabulky, kterou bych sem vložil, ale máte pravdu, že aktuálně stačí odkázat na web Peníze.)

  125. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Když jsem teď podávala příspěvek na bydlení a mám ho schválený od 1. 4. 2015, bude mi vyplácen ještě v tomto měsíci dubnu, nebo až v květnu? Děkuji

    • Tisková mluvčí Úřadu práce mi napsala, že příspěvek za duben je vyplácen v květnu, za květen v červnu, za červen v červenci atd.

  126. Dobrý den, chtěla jsem se vás zeptat, jestli mám nárok na nějaký finanční příspěvek od státu, pokud bydlím sama v pronajatém bytě/malinké garsonce. Mám tam trvalé bydliště a mé měsíční příjmy jsou 9773,-, nájem a elektřina dělají měsíčně 7600,-. Velmi děkuji za odpověď. Šárka Bezděkovská

    • Šárko, podle Vámi zadaných údajů lze usuzovat, že byste příspěvek na bydlení mohla dostat. Pro definitivní rozhodnutí podejte žádost na krajské pobočce Úřadu práce.

  127. A JEŠTĚ JEDEN DODATEK: Z kalkulaček, zmiňovaných Petrem Woffem, první dvě neumějí pracovat se srovnatelnými náklady – jde o kalkulačky na idnes.cz, Finance.cz .Takže jsou nekorektní.Marek Eiderna.

  128. Dobrý den,
    po dohodě se zaměstnavatelem jsem na neplacené dovolené do 4 let věku mého syna. Podařilo se mi koupit větší byt a chystám se stěhovat. Předchozí i současný byt jsou v mém osobním vlastnictví. Nárok na příspěvek na bydlení jsem do této chvíle měla. Musím měnit trvalé bydliště, když vlastně nyní platím náklady na oba byty a jsem vlastníkem obou bytů? (Než se prodá menší byt.) Děkuji za odpověď.

    • Myslím si, že měnit trvalé bydliště nemusíte. Ale jestli budete žít jinde, možná Vám potom započítají jenom část nákladů na bydlení. V § 25, 2. odstavci zákona o státní sociální podpoře stojí:
      „(…) Do nákladů na bydlení se započítávají náklady na bydlení
      (…) c) ve výši 80 % příslušných normativních nákladů na bydlení, pokud oprávněná osoba nebo společně posuzované osoby v rozhodném období, nebo po část tohoto rozhodného období, v bytě, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení, nežily“

      V žádosti o příspěvek každopádně vyplňujete údaje, týkající se bytu, kde máte trvalý pobyt.

  129. Dobrý den,
    mám problém s výpočtem příspěvku na bydlení. Každá internetová kalkulačka mi to spočítala jinak a ani jednou nesouhlasila s výpočtem od úřadu. Když jsem zkoušela vypočítat příspěvek podle paní Svobodové, dopadlo to stejně. Náklady na bydlení činily minulé čtvrtletí 14 694 Kč (energie 7 500 Kč, nájemné 2 000 Kč, voda 499 Kč, odpady 695 Kč). Příjem činil 14 552 Kč (3 171 Kč v lednu a únoru podpory v nezaměstnanosti, od března důchod 8 210 Kč). Pokud by bylo možné, prosila bych o výpočet dávky na bydlení.
    Děkuji za odpověď.

    • Pro přesný výpočet jste zadala málo kritérií, chybí údaj o velikosti obce podle počtu obyvatel, případně údaje o dalších spolubydlících osobách (pokud jsou).
      Zkuste použít tuto kalkulačku: http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni#prispbyd
      Musíte je správně „nakrmit“ – zadávají se tam průměrné měsíční náklady za čtvrtletí, tzn. vámi zadané údaje vyděleny třemi.

  130. Dobrý den, mám dotaz ohledně příspěvku na bydlení, úřednice na mě křičela, že musím vypsat všechny příjmy, které máme, takže i to, že nám rodiče koupí pleny pro mimčo nebo nějaké jídlo. Opravdu se tohle musí vypisovat v žádosti o příspěvek na bydlení?
    Děkuji za odpověď.

  131. Dobrý den, pobírám příspěvek na péči na otce 4 000 Kč. Bydlím sám v nájemním bytě, kde mám trvalé bydliště a platím 4 700 Kč. Jiný příjem nemám. Je možné, aby mně Úřad práce přiznal příspěvek na bydlení jen 1 800 Kč? Když zaplatím bydlení, tak mi zbude jen 1 100 Kč na život. Nejsem veden na Úřadu práce, děkuji.

  132. S Úřadem práce a MPSV mám velice špatné zkušenosti. Tito, mi nechtěli uznat žádost o příspěvek na bydlení. Přitom jsem jim naprosto vše doložila, co jsem mohla doložit a co jsem měla k dispozici. Ani to nepomohlo. Nakonec jsem se obrátila na Úřad ombudsmana. Tento úřad mi dal za pravdu, a zjistil, že jsem ze stany těchto úřadů: šikanována, neprávem nepřiznána dávka, nezákonné jednání… Proto jsem na radu podala žalobu k soudu. Tu jsem vyhrála. (Bylo to v době za ministrování pana Drábka z TOP 09). MPSV mi ještě odpovědělo, že se bude řídit právním názorem soudu. Samozřejmě že tak nedodrželo, a podalo (z ješitnosti ?) kasační stížnost na Nejvyšší správní soud. Ten jsem také vyhrála a soud mi dal za pravdu. (Toto se ale už událo za ministrování pana Koníčka z ČSSD). Co k tomuto dál dodat. Pokud si myslíte, že jste v právu, bojujte! Já do dneška moji zkušenost s těmito orgány, neustále posílám po celé ČR. Aby co nejvíce občanů vědělo. Anna

  133. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení, když můj příjem je 8,900 Kč a výše nájemného je 4670 Kč. Děkuji za odpověď. Jde mi o to, zda se mám na úřad vůbec vydat. Přeji krásný den.

  134. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda máme nárok na příspěvek na bydlení. Trvalé bydliště máma na MÚ, a tudíž bydlíme v pronajatém bytě.
    Důchody nemáme velké, 17.415,- Kč na 2 osoby.
    Můžeme si požádat? Děkuji za odpověď.

  135. Dobrý den,
    prosím o radu. Dlouhá léta bydlím původně v družstevním bytě. Před těžkou operací před 5ti lety jsem pro jistotu převedla byt do osobního vlastnictví synovi, takže tady trvale pořád sama bydlím, jsem 73tiletá důchodkyně. Svého času jsem dostala informaci, že v tom případě nemám nárok na příspěvek na bydlení a snad došlo od letošního roku ke změně. Děkuji za odpověď.

    • Je-li byt ve vlastnictví syna, musíte s ním mít uzavřenou nájemní smlouvu a mít v bytě trvalý pobyt, pak může být příspěvek na bydlení přiznán.

  136. Dobrý den, mám otázku. Úřad práce mi uznal příspěvek na bydlení. Vyplácejí ho měsíčně nebo vždy jednou za 3 měsíce? Děkuji.

  137. Dobrý den,
    měla bych dotaz. Dnes jsem podávala žádost o příspěvek na bydlení na další čtvrtletí. Jelikož jsem v rozvodovém řízení z důvodu dluhů manžela, začala jsem pro své účely užívat účet dcery z prvního manželství a na něj mi chodí jak mzda, tak jsou z něj placeny veškeré vydaje na bydlení. Zřejmě je nějaká nová novela, jelikož mi bylo sděleno, že mi tato žádost o příspěvek na bydlení bude zřejmě zamítnuta, jelikož jsou náklady placeny z účtu cizí osoby. Přičemž je prokazatelné, že dcera na účet nedostává žádný příjem (studuje stále střední školu) a tudíž nemůže za mě platit žádné náklady, které jsou z tohoto účtu hrazeny. Existuje nějaká výjimka, jak dostat příspěvek na bydlení, nebo již toto čtvrtletí opravdu o příspěvek mohu přijít a budu muset platit opět vše postaru složenkou, a tím pádem mohu mít na příspěvek nárok. Děkuji Vám za odpověď.

    • Pro příspěvek na bydlení úřad práce zohlední náklady na bydlení, které jste skutečně uhradil v předchozím kalendářním čtvrtletí (můžete je uhradit též prostřednictvím účtu třetí osoby, např. příbuzného, za předpokladu, že úřadu práce prokážete, že náklady jste fakticky hradil ze svých prostředků). V případě nové žádosti o doplatek na bydlení dokládáte úřadu práce náklady na bydlení za aktuální měsíc, tj. nemusíte mít náklady na bydlení ještě skutečně uhrazené (postačí např. předpis nájemného, rozpis plateb služeb, SIPO apod.).

  138. Dobrý den,
    ráda bych se zeptala, jestli je možné, že je příspěvek schválen pouze na půl roku a pak se musí žádat kompletně znovu. Je to běžný postup? Děkuji za odpověď. Zlata

  139. Dobrý den, příspěvek na bydlení si počítám na výše zmíněné kalkulačce a vždy se shoduje téměř na korunu. Nyní jsme měli přeplatek za energie, výše příspěvku byla ÚP přepočítána a rapidně klesla. Dle kalkulačky by ale měl být daleko vyšší. Mám se odvolat? Nebo je možné, že by se kalkulačka až tak spletla? Děkuji za odpověď.

  140. Zuzano – odvolejte se! Nic tím nemůžete zkazit. Ať vám pěkně polopaticky zdůvodní výpočet. Samozřejmě může být chyba i na Vaší straně. A přiznám se, že jsem zvědav nejen na výsledek, ale i na postup – mám signály, že opět prostě různé úřednice postupují různě… Tak Vám držím palce a byl bych rád, kdybyste mi poslala na meiderna@seznam.cz vyrozumění, jak jste pochodila. Marek Eiderna

  141. Dobrý den.
    Chtěl bych se prosím Vás zeptat, zda je možné, aby osoba bydlící v družstevním bytě a zároveň vlastnící rodinný domek mohla pobírat příspěvek na bydlení. Děkuji za odpověď.
    Borůvka

    • Příspěvek na bydlení je možné získat, i když bydlíte v družstevním bytě. Zákon, kterým se řídí příspěvek na bydlení (konkrétně se jedná o Zákon o státní sociální podpoře číslo 117/1995 Sb.) určuje, že na příspěvek na bydlení má nárok jak majitel bytu nebo domu v osobním vlastnictví, tak i ten kdo bydlí v nájmu nebo v družstevním bytě.

      Pozor ale na to, že u družstevního bytu může o příspěvek na bydlení žádat pouze ten, kdo je vlastníkem družstevního podílu.

  142. Dobrý den,
    dotaz: Pobírám příspěvek na bydlení, bydlím v bytě, kde trvalé bydliště mám uvedeno já a 5 letý syn.
    Zajímá mě, jestli se do příjmů započítávají i daně (sleva na dítě), kterou jsem přiznávala jednou ročně a bylo mi po daňovém přiznání v dubnové výplatě vyplaceno k výplatě 13 404,-Kč (sleva na dítě za celých předešlých 12 měsíců).
    Děkuji za informaci.

    • Myslím, že výplatu slevy na dítě musíte přiznat. Je možné, že díky ní v následujících třech měsících na příspěvek na bydlení nedosáhnete. Zkuste zvážit a propočítat, zda pro vás není výhodnější uplatňovat slevu každý měsíc.

  143. Dobrý den, podávala jsem žádost na úřadu práce o příspěvek na bydlení i o doplatek na bydlení. Obě dvě tyto dávky mi byly přiznány. Měsíčně jsou mé náklady 3550, ale s oběma dávkami dostávám teď na bydlení 6700. Musím to hlásit úřadu jako přeplatek? Děkuji za odpověď.

  144. Dobrý den,
    máme rodinný dům, který není rozdělen na jednotky a je napsaný na manželku. Bydlíme si ve své stavebně oddělené části s dětmi a oba rodiče manželky bydlí ve své samostatné části (věcné břemeno doživotního užívání ovšem jen pro otce). Úřad práce naši žádost zamítl po započtení důchodů rodičů, a zdůvodnil to tím, že jde o společnou domácnost s rodiči. Máte s tímto postupem ÚP nějakou zkušenost? Je někde definováno, co to je společná domácnost?
    Děkuji za odpověď.

    • Můžete požádat úřad práce, aby vyloučil osoby z okruhu společně posuzovaných osob, pokud prokážete, že:
      – tato osoba s Vámi neužívá byt, jiný než obytný prostor či ubytovací zařízení (můžete například doložit její nájemní smlouvu k jinému bytu),
      – ačkoliv s Vámi užívá byt, jiný než obytný prostor či ubytovací zařízení, nevedete společnou domácnost, tj. nepodílíte se na úhradě nákladů společných potřeb (užíváte oddělené místnosti, máte oddělené potraviny apod., úřad práce může tyto skutečnosti ověřit v rámci šetření v místě bydliště); úřad práce nemůže takto postupovat, pokud mají osoby k sobě vyživovací povinnost.

  145. Dobrý den, prosím o radu. Ráda bych si vyřídila jako samoživitelka s půl ročním dítětem příspěvek na bydlení. Bydlím v druhé půlce RD vedle rodičů. Na sociálním úřadu trvají na papíru: potvrzení, že se jedná o samostatnou bytovou jednotku. Řekli mi, že se to vyřizuje na stavebním úřadu, ale tam nic dohledat nemohly ani v archivu. Potřebovala bych poradit, kde mám tento papír sehnat. A jak se rozděluje RD na samostatnou bytovou jednotku. Děkuji, s Pozdravem Silvie

    • Na stavebním úřadu nic nedohledáte, pokud jste dům na 2 samostatné bytové jednotky „nerozdělily“ a příslušný úřad Vám je neschválil – musí být přiděleno číslo domu atd. Zažádejte na stavebním úřadě.

  146. Dobrý den,
    rodiče, kteří jsou v důchodu, pobírají příspěvek na bydlení.
    Maminka zdědila 1/2 chaty, která je nabízena druhou majitelkou přes RK k prodeji. Má tento příspěvek z dědictví vliv na vyplácení příspěvku na bydlení?
    Děkuji Vám za odpověď.
    Vágner

  147. Dobrý den chci se zeptat: Jsem v pronájmu, kde mám trvalé bydliště, mám dvě nezletilé děti a chtěla jsem si vyřídit příspěvek na bydlení. Ale majitelka bytu mi odmítla poskytnout částky, které platí za energii, topení, které musím doložit na sociálce, aby mi vypočetli, kolik bych dostávala příspěvek. Nevím, co mám dělat. Děkuji za radu.

    • Pokud majitelka částky za energie, vodu atd. neposkytne, nemůže být příspěvek na bydlení přiznán.
      Zde bude zřejmě jiný problém a to ten, že majitelka neplatí daň z pronájmu a proto Vám požadované údaje nechce vydat, ale to jsou jen mé dohady.

  148. Dobrý den, mohl byste mi, prosím, poradit? Bydlím sama v bytě 2+1 a jsem bez měsíčního příjmu, platím si sama sociální a zdravotní, ale nejsem hlášená na ÚP. Mám nárok na příspěvek na bydlení? Moc děkuji a přeji krásný den.

  149. Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně příspěvku na bydlení. S manželem se hodláme rozvádět a já s dcerou se musíme odstěhovat. Jediný příjem, který nyní mám, je rodičovský příspěvek 7100,-. Existuje nějaké pravidlo pro vyplácení příspěvku na bydlení, abych mohla podle toho najít byt v té a té cenové hladině, nebo je úplně irelevantní, jak vysoký nájem bude? Mám kromě tohoto příspěvku ještě možnost zažádat o jiné příspěvky? Děkuji za odpověď. Veronika

    • Nemůžete počítat s tím, že si s dcerou najdete byt 5+1 za 15 000 Kč měsíčně a stát Vám ho zaplatí. Ano, existují normy při vyplácení příspěvku na bydlení.
      V první řadě budete dokládat příjem nejen Váš, ale i nezletilé dcery a to výživné. Zažádat si tedy můžete o příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, případně o dávky v hmotné nouzi.

  150. Dobrý den, žádala jsem o příspěvek na bydlení, vše bylo v pořádku. 10.5. mi přišel doporučený dopis, oznámení o zahájení právního řízení o výpočtu příspěvku. Jak dlouho budu čekat na peníze? Nepřišel mi ani dopis, děkuji za odpověď.

  151. Dobrý den, mám dceru na mateřské. Byla studentka, takže pobírá cca 3.500,- Kč rodičovský příspěvek a 500,- Kč přídavky. Přítel má výplatu cca 10.000,- Kč. Bydlí v pronájmu, ale trvalý pobyt má stále u mě v bytě. Je možné si zažádat o příspěvek na bydlení? Nájemní smlouvu od majitele mají. Platí cca 13.000,- Kč. Předem děkuji.

    • Dcera by musela mít trvalý pobyt v bytě, kde bydlí, ne u vás. V takovém případě nelze dávku přiznat.

  152. Dobrý den, s bývalým přítelem jsme bydleli v pronajatém bytě, máme spolu 3letého syna a druhé dítě na cestě, ale bohužel jsme se rozešli a přítel se odstěhoval. Nájemní smlouva se přepsala na mě od 1. března 2015, náklady na bydlení činí 9000 Kč a můj příjem 4900 Kč (neschopenka), trvaly pobyt si budu teď vyřizovat, ale po celou dobu jsme s přítelem měli jeden a to jeho účet. Chodí mi tam i moje peníze a vše placené (nájem) z jeho účtu. Bude to nějak vadit? A co vše k tomu potřebuji, abych měla nárok? Děkuji.

    • Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu.
      Pro příspěvek na bydlení úřad práce zohlední náklady na bydlení, které jste skutečně uhradil v předchozím kalendářním čtvrtletí (můžete je uhradit též prostřednictvím účtu třetí osoby, např. příbuzného, za předpokladu, že úřadu práce prokážete, že náklady jste fakticky hradil ze svých prostředků).
      K vyřízení žádosti je třeba doložit řádně vyplněnou „žádost o příspěvek na bydlení, doklad o výši nákladů na bydlení a doklad o výši čtvrtletního příjmu“. Dále je třeba doložit v případě, že jste nájemce platnou nájemní smlouvu (dekret, dohodu o převzetí bytu apod.) nebo pokud jste vlastníkem kupní/darovací smlouvu, výpis z katastru nemovitostí s právními účinky vkladu + evidenční list (rozpis služeb). Dále je nutné předložit doklady o uhrazených částkách nákladů za bydlení v daném čtvrtletí (např. SIPO, poštovní poukázky, příjmové pokladní doklady, bankovní výpisy).

  153. Dobrý den. Mám nárok na příspěvek, nebo na doplatek na bydlení, když bydlím 5 let v pronájmu, ale nemám tam trvalé bydliště? To mám na Městském úřadu, UL. Husova v Brně. Pobírám starobní důchod, který činí 9035 Kč. Můj nájem s inkasem na měsíc činí 6500 Kč. Moc děkuji za odpověď. Zdraví Olga Sklenářová.

      • Ne, je hloupost, aby Vám někdo kontroloval účet. S tím jsem se tedy nikdy nesetkala, banka nesmí poskytovat žádné údaje o svých klientech!

    • U doplatku na bydlení úřad práce splnění podmínky trvalého pobytu nevyžaduje. Pokud však bydlíte ve vlastním bytě či v bytě na základě nájemní smlouvy, úřad práce Vás vyzve, abyste si jako žadatel o doplatek na bydlení uplatnil nárok na příspěvek na bydlení, tj. podal si žádost o příspěvek a nahlásil si trvalý pobyt na adresu bytu, který užíváte. Jestliže tak neučiníte a nebudete mít prokazatelné překážky si trvalý pobyt přihlásit (překážkou může být například, jestliže se obáváte, že by pronajímatel neprodloužil smlouvu, pokud byste si trvalý pobyt přihlásil bez jeho souhlasu), může úřad práce přiznat nižší doplatek na bydlení a po třech měsících jej odejmout.

  154. Dobrý den,
    pročítal jsem si topic a dáváte velmi cenné rady. Co tady ještě nezaznělo nebo jsem nenašel, je dotaz, zda-li má dotyčný pracovní úřad možnost svévolně procházet mé účty? Otec mi posílá skromný příspěvek na můj druhý účet (než uvedu na pracovním úřadu) a přiznám se, že bych tuto jeho pomoc nejraději neuváděl.
    Také dále, na účtě, ze kterého budu podávat výpis a který budu uvádět na pracovním úřadu (jako doložení platby nájemného), mám i další pohyby (vracení dluhů atd.). Má úřad nějak možnost domluvit se s bankou, procházet mé různé účty a dohledat moje případné – nepřiznané příjmy? Děkuji moc za odpověď.
    Hezký den

    • Pokud si zažádáte o příspěvek na bydlení a nedoložíte veškeré příjmy, bude to bráno jako podvod. Úřad nemá možnost Váš účet zkontrolovat, ale v případě dávek hmotné nouze je tomu jinak.
      Při dokládání výdajů za energie a vodu nemusíte dokládat celý výpis z účtu, případně ostatní platby můžete zneviditelnit, ale v případě prokázání dalších příjmů se přiznané dávky musí zpětně vracet!!

  155. Dobry den, teď k 30. červnu mi končí nájemní smlouva a pan majitel se rozhodl, že mi smlouvu neprodlouží. Do teď pobírám příspěvek na bydlení, ale budu se muset přestěhovat s dvěma dětmi k mamce. Budu mít ještě nárok na příspěvek zpětně za duben, květen, červen, když už v červenci, kdy by se měla podat žádost, v bytě už nebudu bydlet? Předem děkuji.

    • V červenci si normálně podejte žádost za 2.čtvrtletí, tj. duben, květen, červen. To že v době žádosti budete bydlet jinde, nehraje roli.

  156. Dobrý den. Před 2 lety mi paní na úřadě řekla, že pokud nemám v pronajatém bytě trvalé bydliště, tak nemám nárok na příspěvek na bydlení!! Jsem bez práce a nedostávám ani korunu od nikoho. Jsem sociál, ale asi nejsem cikán. Jak to teda je? Mám na to nárok, nebo ne? Popřípadě kde o tyto příspěvky žádat?

    • Příspěvek na bydlení opravdu závisí na trvalém pobytu, pokud v bytě trvalý pobyt nemáte, příspěvek Vám nebude přiznán.

  157. Pobírám částečný invalidní důchod 5.600 Kč, jiný příjem nemám. Náklady na bydlení jsou 5.000 Kč. Je zde hlášen syn, který zde nežije a co já vím, je hlášen na Úřadu práce. Nejsem s ním ve styku, měl problémy se zákonem. Je možné žádat o příspěvek?

    • Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby (manželé, rozvedení manželé, rodiče a děti,…) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

  158. Prosím o radu, jsem matka samoživitelka s jedním dítětem. Bývalý partner neplatí stanovené výživné, protože je v insolvenci. Pracuji jako kadeřnice na živnostenský list, přídavek na dítě nepobírám – zatím bydlím u rodičů, ale ráda bych se přestěhovala do malého domku po babičce. Nevím ale, jestli bych to finančně zvládala. Přicházel by v tomto případě pro nás v úvahu příspěvek na bydlení? Byla jsem se zeptat na úřadě a pracovnice se podivovaly, že bych chtěla příspěvek, když bych bydlela ve vlastním. Mají snad nájemníci výhodu? Děkuji.

    • Pokud budete mít v domě trvalý pobyt a nájemní smlouvu, popř. bude dům Váš, podejte žádost o příspěvek na bydlení, dle výdajů a příjmů Vás ÚP písemně vyrozumí, zda Vám bude přiznán, nebo ne.

  159. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má nárok na příspěvek na bydlení i 4 členná rodina s rodinným domem v osobním vlastnictví, ale s hypotékou? Nebo mají nárok jen ti, co jsou v nájmu? Děkuji. Šiklová

    • Požádat si můžete, i když máte dům v osobním vlastnictví, hypotéka nehraje roli, k žádosti se nepřikládá, nezapočítává se.

  160. Má nárok na příspěvek na bydlení ten, kdo má v domě nahlášen trvalý pobyt, ale v domě nebydlí (bydlí v nájmu jinde)? Jak je to s případnými sankcemi? Kde mám daný problém ohlásit?

    • Pokud je osoba trvale hlášena v domě a je vlastníkem domu, nebo má nájemní smlouvu a prokáže, že platí ze svých zdrojů náklady s domem spojené, pak nárok může vzniknout.
      Společně jsou posuzovány všechny osoby, které jsou v předmětném domě hlášeny k trvalému pobytu. Přitom není podstatné, zda všechny tyto osoby žijí ve společné domácnosti.

  161. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Jsme 5-členná rodina žijící v rodinném domě, mám auto, platím hypotéku, nájem přes 10 000 Kč. Já jsem na mateřské, mám 4 500 Kč a částečný důchod 5 600 Kč, manžel nepracuje. Mám nárok na příspěvek na bydlení? Děkuji.

    • Požádejte si o příspěvek na bydlení. Budete dokládat příjem všech osob trvale hlášených v domě, také musíte být majitelem domu, nebo mít nájemní smlouvu. Auto, ani hypotéka se při žádosti neuvádí.

  162. Dobrý den, mám zřejmě velký problém. Před měsícem jsem se rozešla s přítelem, se kterým jsem žila s dvěma dětmi v rodinném domě. Nerozuměli jsme si a teď jsem si našla podnájem v Jirkově, ale jsem hlášená na Úřadu práce v Chomutově. Řekli mi tam, že se zatím nemohu přihlásit, protože musím čekat na rozhodnutí. Zaplatila jsem 20000 nájem a teď potřebuji na další. Chci vědět, jestli mi aspoň jednu část zaplatí. Nevím, co dál.

    • Dobrý den, jsem už na úřadu práce v Jirkově, ale už je prvního a měla jsem si vyřídit příspěvek na bydlení, ale musela jsem čekat v Chomutově na rozhodnutí kvůli podpoře. A teď si budu vyřizovat příspěvek na bydlení a teď nevím, jestli to dostanu, když mám nájemní smlouvu po měsíci. A na sociálku mám jít až 13. července. Už opravdu nevím, co dál.

      • Dobrý den, mám dotaz. Mám po měsíc nájemní smlouvu, jsem sama se dvěma dětmi a mám tento byt od června. Chtěla bych vědět, jestli můžu žádat příspěvek na bydlení, jestli něco dostanu. Beru podporu 5 300. Děkuji.

        • Můžete si zažádat o příspěvek na bydlení, mimo podpory bude také potřeba uvést i případné výživné na děti.

  163. Dobrý den, prosím, chtěla jsem se zeptat – do příspěvku na bydlení musím napsat i příjem – ukončení pojistky? Děkuji.

  164. Zdravím,
    mám otázku ohledně příspěvku na bydlení.
    Je možné, aby si bývalá přítelkyně požádala o příspěvek na bydlení, když bydlí s mými dětmi v mém bytě (a mají tam všichni trvalé bydliště) a já s nimi nežiji a bydlím jinde (mám trvalé bydliště jinde)? Ptám se z toho důvodu, že byt je psaný na mě, náklady na bydlení (elektřina, plyn atd.) také na mě a nemám s ní žádnou nájemní smlouvu. Nebo je případně možné jí dát nájemní smlouvu, i když je to vlastně matka mých dětí a žijí tam s ní i moje děti?
    Díky.

    • Pro příspěvek na bydlení úřad práce zohlední náklady na bydlení, které jste skutečně uhradil v předchozím kalendářním čtvrtletí (můžete je uhradit též prostřednictvím účtu třetí osoby, např. příbuzného, za předpokladu, že úřadu práce prokážete, že náklady jste fakticky hradil ze svých prostředků).

  165. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby mi klesl příspěvek na bydlení z dosavadních cca 1800 Kč na pouhých 50 Kč. Pro toto čtvrtletí jsem dokládala kromě všech běžných stejných výdajů a příjmů /důchod-8500 Kč/ složenku s vráceným přeplatkem za topení v loňském roce v hodnotě 6000 Kč. Těch 6000 Kč se započítává pouze pro výplatu dávky v tomto čtvrtletí, nebo tomu tak bude po celý rok? Děkuji za odpověď.

    • Ano, započítá se jen v tomto čtvrtletí. A tím, že jste měla větší příjmy než v jiném čtvrtletí, výše dávky klesla.

  166. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má můj syn nárok na příspěvek na bydlení, když bydlí v bytě, který máme jako rodiče v osobním vlastnictví. Nemá s námi smlouvu, ale má zde trvale bydliště a řádně platí předpis úhrad správci bytu. Děkuji.

    • Příspěvek na bydlení je poskytován osobám s trvalým pobytem. Máte-li tedy v bytě i Vy trvalý pobyt, bude se dokládat i Váš příjem a pokud není syn vlastníkem bytu, musí být doložena nájemní smlouva. Při podnájemní smlouvě nelze příspěvek na bydlení získat.

  167. Dobrý den, potřebuji nutně radu. Slyšela jsem, že když se potřebuje člověk přestěhovat a nemá na kauci, tak sociálka je povinna nově od tohoto roku zaplatit dvě kauce. Je to pravda? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, mám insolvenci a musím prodat dům a jít s nezletilým synem do podnájmu. Můžu si zažádat o příspěvek na bydlení?

      • Při podnájemní smlouvě nelze získat příspěvek na bydlení. S nájemní smlouvou a trvalým pobytem příspěvek na bydlení získat lze.

      • Pokud úřad práce dospěje k závěru, že se jedná o odůvodněný případ a nájem bytu nelze získat bez nutnosti složení jistoty (dříve kauce), může poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc na úhradu nezbytného jednorázového výdaje – jistoty. Podle občanského zákoníku může být jistota sjednána až ve výši šestinásobku měsíčního nájemného. Úřad práce může podle stávajícího metodického vedení poskytnout dávku maximálně ve výši dvojnásobku v místě obvyklého nájemného. Při dalším přestěhování by měl příjemce využít vrácenou jistotu ke stejnému účelu.

    • Musím se přestěhovat, nemám však peníze na úhradu jistoty (dříve kauce), kterou pronajímatel bytu vyžaduje při uzavření nájemní smlouvy, může mi úřad práce poskytnout na úhradu jistoty nějakou dávku?
      Pokud úřad práce dospěje k závěru, že se jedná o odůvodněný případ a nájem bytu nelze získat bez nutnosti složení jistoty (dříve kauce), může poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc na úhradu nezbytného jednorázového výdaje – jistoty. Podle občanského zákoníku může být jistota sjednána až ve výši šestinásobku měsíčního nájemného. Úřad práce může podle stávajícího metodického vedení poskytnout dávku maximálně ve výši dvojnásobku v místě obvyklého nájemného. Při dalším přestěhování by měl příjemce využít vrácenou jistotu ke stejnému účelu.

  168. Dobrý den, prosím Vás, měla jsem v červenci doložit doklady o nákladech na bydlení a vyplněnou žádost na příspěvek na bydlení, bohužel jsem to nestihla ze zdravotních důvodů. Půjdu na sociálku v pondělí 3.8. Bude mi příspěvek na bydlení odebrán, nebo se bude dát přidat ještě dodatečně, když výplatní termín je 11.8.? Děkuji.

    • O přiznání, nebo odebrání dávky rozhoduje příslušný úřad. Když dodáte potřebné dokumenty později, může být výplata dávky posunuta k dalšímu výplatnímu termínu, nebude-li odňata.

  169. Miriam děkuji za odpověď, ale maminka nebere peníze z pracáku, ale ze sociálky, tudíž nechápu souvislost, proč by měla jít na úřad práce a tam si žádat o jednorázovku (kauci)? Na ÚP chodí jen skrze hledání práce, ne kvůli dávkám z ÚP.

    • Darino, dávky státní sociální podpory, ale taky dávky pomoci v hmotné nouzi – včetně takzvané mimořádné okamžité pomoci vyplácí skutečně Úřad práce. Vizte třeba web Ministerstva práce a sociálních věcí: „Řízení o přiznání dávek pomoci v hmotné nouzi se zahajuje na základě písemné žádosti podané na předepsaném formuláři. Tyto formuláře, včetně potřebných příloh, jsou k dispozici v tištěné podobě na všech pobočkách Úřadu práce České republiky (…) K vyřízení žádosti je příslušná Krajská pobočka Úřadu práce České republiky podle místa Vašeho trvalého pobytu.“

  170. Dobrý den, můžete mi poradit, jak mám postupovat? Šla jsem s třemi nezletilými dětmi do nájmu, kde máme pronajatý samostatný byt, s vlastními elektrickými hodinami a sociálním zařízením i kuchyní od ostatních dvou bytů, kde jeden další je také obýván a na něj má pán svou smlouvu. V té mé je i specifikováno že je v přední části nemovitosti, i metrově, i počet místností, kuchyň a sociální zařízení, ale paní na sociálce tvrdí, že když nemovitost není zkolaudována na samostatné bytové jednotky, tak budeme posuzováni dohromady s tím pánem. Jak je to možné, když máme každý svoje? Díky za odpověď.

    • Pokud s Vámi užívají byt, jiný než obytný prostor nebo ubytovací zařízení další osoby, které nejsou společně posuzovány (tuto skutečnost musíte prokázat), určí úřad práce výši Vašich nákladů na bydlení podílem z celkových nákladů za celý byt / jiný než obytný prostor / ubytovací zařízení (nemůžete-li doložit skutečné náklady, úřad práce zohlední náklady obvyklé, případně normativní náklady / 90 % normativních nákladů v případě jiného než obytného prostoru a ubytovacího zařízení). Úřad práce nerozpočítává náklady na bydlení v případě zařízení sociálních služeb.

    • Můžete požádat úřad práce, aby vyloučil osoby z okruhu společně posuzovaných osob, pokud prokážete, že:
      – tato osoba s Vámi neužívá byt, jiný než obytný prostor či ubytovací zařízení (můžete například doložit její nájemní smlouvu k jinému bytu),
      – ačkoliv s Vámi užívá byt, jiný než obytný prostor či ubytovací zařízení, nevedete společnou domácnost, tj. nepodílíte se na úhradě nákladů společných potřeb (užíváte oddělené místnosti, máte oddělené potraviny apod., úřad práce může tyto skutečnosti ověřit v rámci šetření v místě bydliště); úřad práce nemůže takto postupovat, pokud mají osoby k sobě vyživovací povinnost.

  171. Dobrý den.
    Jsem rozvedená se 2 dětmi. Pobírám rodičovský příspěvek, příspěvek na dítě a příspěvek na bydlení. Mám přítele a chtěli bychom se vzít a sestěhovat. Trvalé bydliště má a bude mít jinde. Budou se jeho příjmy vztahovat k příspěvku na bydlení, když budeme manželé, ač bude mít trvalý pobyt jinde? Pokud ano, počítá se příjem podle výplaty na pásce nebo čistý příjem, co ve skutečnosti dostane po ztržení exekucí?

    • Rozhodující je trvalý pobyt. Pokud manžel nebude mít stejný trvalý pobyt jako vy, nebude se jeho příjem počítat, i když s Vámi bude bydlet.

  172. Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak mám postupovat? Byla mi přiznána podpora na bydlení za první čtvrtletí, v druhém čtvrtletí mi byl vrácen vysoký přeplatek za plyn, mám podávat za toto čtvrtletí žádost, nebo toto čtvrtletí vynechat vzhledem k vráceným zálohám? Mohu vynechat a v dalším čtvrtletí opět zažádat?

    Počítá se do příjmu vrácení zálohové daně z předešlého roku? Děkuji za odpověď.

    • Žádost si můžete podat, jen se vám na příslušné čtvrtletí příspěvek sníží kvůli tomu přeplatku.

  173. Dobrý den, mohli byste mně prosím poradit? Jak mám úřadu práce dokázat, že jsem osobě blízké uhradila v hotovosti peníze, a on tyto peníze za mě zaplatil z jeho učtu majiteli bytu? Druhý dotaz je: Proč po mně chce ÚP doložit částku, kterou mi manžel přispívá na nájem bytu, kde mám trvaly pobyt hlášený pouze já a syn? Manžel přece není společně posuzovanou osobou. Ovlivní částka, kterou uvedu, výši dávky? Mohu přece tvrdit, ze nájem platím celý a manžel hradí jiné náklady na živobytí, tedy že mi na nájem nepřispívá. Velice vám děkuji za odpověď.

    • S placením nájmu jsem to měla stejné. Předtím než jsem dala osobě peníze na zaplacení nájmu atd. přes jeho účet, vypsala jsem směnku o předání částky, bla bla, kterou mi dotyčný podepsal, jen pro případ (jako třeba žádost o příspěvek), abych jim mohla doložit, že jsem nájem platila přes účet někoho jiného. Stačilo jim to.
      Snad jsem aspoň trochu poradil, přeji hodně štěstí a hezký den. 🙂

  174. Dobrý den, jsem důchodce, bydlím v obecním bytě. Kromě nájmu, energií a služeb musím hradit roční povinnou revizi plynového kotle cca. 1700,- Kč, opravy, apod. Teď mi navíc hrozí, že si budu muset kromě nového kotle ještě podle nových předpisů nechat vyvložkovat komín z přízemí činžáku až na střechu. (Technici různých firem se + – shodují na celkové částce kolem 70 tisíc). Majitelem domu je Městská část P5, jí pověřená správní firma na písemné žádosti neodpovídá, při osobní návštěvě slíbí, že se ozvou, ale ani po roce nedošlo k žádnému posunu. Pokud dojde k nejhoršímu a přestárlý kotel vypoví službu, bude třeba situaci řešit rychle, na investici si budu muset půjčit, tak by mě zajímalo, jestli lze splátky za investici do obecního majetku připočítat k nákladům na bydlení? Jde do nich zahrnout vůbec něco jiného než nájem, služby a energie? Třeba ta povinná revize? Už nevím, kam se obrátit. Občanskému zákoníku platnému od roku 2014 nerozumím a technici s.f. absolutně nekomunikují, natož aby něco vysvětlili. Děkuji předem za radu.

  175. Dobrý den, chtěla bych se optat, zdali je možné přepsat živobytí a příspěvek na bydlení na své dítě. Děkuji.

    • Příspěvek na bydlení může být pro nezletilé dítě přiznán pouze v případě, že je majitelem domu či bytu a zároveň zde musí být trvale hlášeno. Dávka pak může být vyplacena na jméno dítěte.

  176. Díky za objasnění, ale i tak – když půjdu na pracák, aby mi dali na kauci, tak jak jste to vysvětlovali, předpokládám, že s tím mi nijak nepomůžou. Co když s tím zajdu rovnou na sociálku, co mi tam řeknou? Co jsem tak slyšela od lidí, co s tím měli také nějaké zkušenosti, říkali, že museli na sociálku a tam jim říct o tu jednorázovku na kauci.

    • Ano, prakticky s tím jdete na „sociálku“, jen se ta budova teď přejmenovala na Úřad práce. Najdete příslušnou kancelář dávek státní sociální podpory a tam si žádost podáte.

  177. Prosím o radu. Syn dostával příspěvek na bydlení, ale od 1.7.2015 úřednice požaduje doložit, že byt, který užívá, splňuje požadavky na trvalé bydlení nebo je zkolaudovaný jako byt. Majitel doložil kolaudační rozhodnutí z r. 1939, kdy byl dům postaven a nic jiného prý nemá. Stavební odbor vyžaduje stále víc dokladů (revizi elektřiny, revizi požární ochrany). Majitel toto nechce již dokládat a proto příspěvek je zamítnut. Jak se můžeme bránit? Trvalé bydliště, nájemní smlouvu syn má a dům je v katastru nemovitostí veden jako obytný dům. V domě je ještě dalších 18 bytů. Děkuji za odpověď.

    • Ano, došlo ke změně zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Do § 24 – podmínky nároku na příspěvek na bydlení, byl přidán odstavec: 5) Bytem se pro účely tohoto zákona rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt.

      Jestliže v katastru nemovitostí není uvedeno, že se jedná o byt, vyžaduje si ÚP potvrzení od Stavebního úřadu, zda splňuje požadavky dle výše uvedeného odstavce.

  178. Dobrý den, pobírala jsem 1 rok příspěvek i doplatek na bydlení a 2.4.2015 jsem znovu vyplňovala žádost o tyto dávky. Nedodala jsem v termínu (tedy včas) požadované potvrzení o výši elektrické energie, fondu oprav atd., neboť majitel bytu, kde jsem v nájmu a mám trvalý pobyt, byl na dovolené a později pracovně mimo ČR. Tak jsem dodala některé doklady včas, jiné po termínu určeném pracovnicí ÚP. Nakonec jsem, sice po termínu, všechny doklady dodala, ale příspěvek i doplatek mi byl zrušen, protože jsem nedodala údaje včas. Budu se odvolávat k MPSV, ale mám šanci na úspěch?
    Za jak dlouho můžu žádat o příspěvek a doplatek znovu, pokud mi byl zamítnut z výše uvedených důvodů?
    Předem děkuji za informaci.
    Aneta

    • Proti rozhodnutí o všech dávkách můžete podat do 15 dnů odvolání k Ministerstvu práce a sociálních věcí prostřednictvím úřadu práce, který napadené rozhodnutí vydal. Podejte odvolání a pokud nebudete souhlasit ani s rozhodnutím o odvolání,

      • do dvou měsíců od obdržení rozhodnutí o odvolání můžete podat žalobu ke krajskému soudu, v jehož obvodu máte bydliště (řízení je osvobozeno od soudních poplatků).
        Do jednoho roku od obdržení rozhodnutí o odvolání můžete podat podnět k provedení přezkumného řízení ministrovi práce a sociálních věcí.
        Do tří let od skončení správního řízení o dávce můžete požádat úřad práce o neprávem odepřenou dávku. Kdykoliv se můžete obrátit na veřejného ochránce práv, po uplynutí jednoho roku však již bude obtížné zjednat nápravu rozhodnutí, po uplynutí tří let již nelze nápravu zjednat vůbec.

  179. Dobrý den, četla jsem Vaše komentáře a jsem teď docela vyděšená z těch záporných reakcí. Stěhuji se do podnájmu a chtěla jsem si zažádat o příspěvek na bydlení!! Je to tak složité a nedostupné? A prosím Vás, co znamená „přepsat živobytí a příspěvek na bydlení na své dítě“???? Děkuji za odpovědi. Hezký večer. Renata

    • Při podnájmu nevznikne nárok na dávku, pro příspěvek na bydlení musíte mít buď nájemní smlouvu, nebo být majitelkou bytu.
      Přepsat na dítě dávky, to je pro Vás bezpředmětné a jistě se Vás to netýká a ani to nelze.
      Vyřízení dávky – příspěvku na bydlení obnáší doložení určitých dokumentů, a proto se může zdát složitou a nedostupnou, není tomu tak.

  180. Dobrý večer, psal jste tady, že přídavek na bydlení se nepočítá podle výměry bytu. Bydlím ve Zlíně a od nového roku mi paní na úřadě sdělila, že se počítá právě podle výměry. Jsem se synem sama, pracovala jsem na dohodu v cukrárně, ale skončila jsem ze strany zaměstnavatele. Tudíž mám podporu 3322 Kč. Příspěvek mám 6990 Kč a příspěvek na syna 500 Kč. Nájem v bytě platím 5300 Kč a inkaso 3620 Kč. Úřednice mi sdělila, že na nic jiného nárok nemám.

    Nemůžu sehnat práci kvůli synovi, všude jen poslouchám, že je moc malý a co když onemocní apod. Všude jsem na chvíli, než přijde první nemoc. K tomu jsem tento měsíc příspěvek nedostala, protože se mi změnila úřednice a té nestačí dokumenty, které jsem běžně nosila a chce další navíc a sdělila mi, že mám přijít až v srpnu, protože papíry nestihne zpracovat. Na hmotné nouzi mi další úřednice na tohle řekla, ať se domluvím s pronajímatelkou na zaplacení nájmu až v září, prý s tím nic dělat nemůže. Je pravda vše, co úřednice říká a částka odpovídá? Předem děkuji za odpověď.

  181. U nájemních bytů je nutno mít buď oznámení o jednostranném zvyšování nájemného nebo nájemní smlouvu, ze které bude patrná výměra bytu a výše nájemného.
    Nepíšete, kolik má syn let (nemohu udělat kontrolní výpočet) a ani jaké další dokumenty úřednice vyžaduje.
    Pokud nestačí k pokrytí nákladů na bydlení dávka příspěvek na bydlení, můžete požádat o dávku hmotné nouze doplatek na bydlení, popřípadě jiné dávky hmotné nouze, jako je příspěvek na živobytí.

  182. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se do celkového měsíční příjmu započítává i vdovský důchod pro poskytnutí dávky příspěvku na bydlení. Děkuji.

  183. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Když chci zažádat o příspěvek na bydlení. Trvalé bydliště mám já a nezletilá dcera, přítel s námi bydlí, ale je i v nájemní smlouvě. Máme nárok, nebo ne?

    • U příspěvku na bydlení je okruh společně posuzovaných osob stanoven zcela jinak, než u ostatních dávek státní sociální podpory. Společně jsou posuzovány všechny osoby, které jsou v předmětném bytě hlášeny k trvalému pobytu. Přitom není podstatné, zda všechny tyto osoby žijí ve společné domácnosti.

      • Ale pokud nejste napsaná v nájemní smlouvě vy, ale přítel, nemůžete si o příspěvek žádat vy, ale mohl by on. Nemá však v bytě trvalý pobyt, takže nemůže žádat ani on.

  184. Dobrý den, jak je to v případě, že dotyčný žadatel má trvalé bydliště na úřadě a bydlí v podnájmu? Má potom na nějaký příspěvek nárok? Děkuji za odpověď.

  185. Mám možnost žádat o příspěvek na bydlí v nájmu, když tam má majitelka trvalý pobyt a nebydlí tam?

    • Pokud s Vámi užívají byt, jiný než obytný prostor nebo ubytovací zařízení další osoby, které nejsou společně posuzovány (tuto skutečnost musíte prokázat), určí úřad práce výši Vašich nákladů na bydlení podílem z celkových nákladů za celý byt/jiný než obytný prostor/ubytovací zařízení (nemůžete-li doložit skutečné náklady, úřad práce zohlední náklady obvyklé, případně normativní náklady, nebo 90 % normativních nákladů v případě jiného než obytného prostoru a ubytovacího zařízení). Úřad práce nerozpočítává náklady na bydlení v případě zařízení sociálních služeb.

      • Můžete požádat úřad práce, aby vyloučil osoby z okruhu společně posuzovaných osob, pokud prokážete, že:
        – tato osoba s Vámi neužívá byt, jiný než obytný prostor či ubytovací zařízení (můžete například doložit její nájemní smlouvu k jinému bytu),
        – ačkoliv s Vámi užívá byt, jiný než obytný prostor či ubytovací zařízení, nevedete společnou domácnost, tj. nepodílíte se na úhradě nákladů společných potřeb (užíváte oddělené místnosti, máte oddělené potraviny apod., úřad práce může tyto skutečnosti ověřit v rámci šetření v místě bydliště); úřad práce nemůže takto postupovat, pokud mají osoby k sobě vyživovací povinnost.

  186. Dobrý den, žiji sama s 3letým dítětem v podnájmu, kde máme obě trvalý pobyt. Otec s námi nežije, má trvalý pobyt jinde – je v rodném listě zapsán, ale na výživném jsme domluveni a nemáme ho soudně stanovený. Když bych chtěla žádat o příspěvek na bydlení, stačí, když mezi své příjmy doložím námi sepsanou dohodu, nebo jak to chodí? Pronajala jsem si polovinu rodinného domu, kde má trvalý pobyt i majitel domu, kde také žije. Nebude mi i toto dělat problémy? Nájemní smlouvu mám, energie si platím sama pod svým jménem. Děkuji za odpověď.

  187. Dobrý den. Chtěl bych Vás poprosit o radu. Jsem zaměstnaný a můj výdělek je 8 900 Kč čistého. Bydlím v nájmu a platím 8 500 Kč. Tudíž na život toho moc nezůstává. Nájemní smlouvu mám. Trvalé bydliště také. Můj dotaz je ten, jestli má cenu žádat o příspěvek na bydlení, když vlastním automobil 1.2. Je starý 10 let. Jeho hodnota je tak 40 000 Kč. Moc děkuji za odpověď. Martin

  188. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Mohu si zažádat o příspěvek na bydlení, když v bytě žiji s přítelem, kterému patří byt, ale trvalý pobyt tady nemá, jen já a dvě nezletilé děti?

  189. Dobrý den, bydlím v nájmu a pobírám příspěvek na bydlení, neboť mám v bytě trvalý pobyt. Nyní jsem zdědila chalupu, na katastru vedenou jako rodinný dům (jsem nyní vlastníkem), ale je vzdálena 100 km od mého bydliště, kde bydlím s dětmi. Přestěhovat se nemohu kvůli dětem, škole, práci. Mám nadále nárok na příspěvek na bydlení?

  190. Dobrý den, chtěla bych se zeptat:
    Tento měsíc mi končí podpora v nezaměstnanosti a poslední 2 měsíce jsem pobírala 2 777 Kč + 500 Kč přídavky na dítě. Jsem matka samoživitelka se 4letou dcerou. Bydlím ve dvougeneračním domě, který patří mému otci, v přízemí bydlí moje babička s dědou a já s dcerou v prvním patře. Už tři roky jsem s dcerou sama a otec mi dovolil se nastěhovat do prázdného bytu s tím, že mu budu platit nájem ve výši 2 500 Kč plus energie (voda, elektřina, plyn) taky 2 500 Kč a dalších 1 000 Kč měsíčně na dřevo a uhlí, které se objednává na zimu.
    Nyní musím zažádat o příspěvek na bydlení a další věci, o kterých pomalu ani nevím, že žádat můžu. Nájem otci platím vždy na ruku, ale vede si o tom pečlivé záznamy. Jelikož máme s mými prarodiči společný elektroměr a vodoměr, na ÚP po mě chtěli vyjádření ze stavebního úřadu, že jsou v domě dvě samostatné bytové jednotky. To mám, jen mě zajímá, zda nebude vadit, že jsem nájem platila tzv. na ruku a ne přes účet.
    Také by mě zajímalo, jelikož jsem v evidenci na ÚP již půl roku a po celou tu dobu pobírám měsíčně maximálně 4 000 Kč, tudíž mám na nájemném i energiích celkem velký dluh a otec mi zatím taktně zdělil, že zadarmo se bydlet nedá, zda mám nárok na doplacení dlužné částky.
    A má poslední otázka, zda jsou nějaké sociální příspěvky na nejnutnější elektroniku, jelikož mi dosloužila pračka, na novou nemám a jistě si dokážete představit, že s malým dítětem být bez pračky je horor. Děkuji za odpovědi na mé vyčerpávající dotazy :-).

  191. Dobrý den, chci se zeptat. Jsem na pracáku, pobírám 3 490 Kč na živobytí, ale mám nárok i na 4 000 Kč na bydlení, avšak nemám zaplacené ubytování, aby mi to úřad pak proplatil. Takže jsem bohužel na ulici. Je nějaké řešení? Děkuji s pozdravem.

  192. Dobrý den. Prosím Vás o radu. Bydlím sám v centru Brna. Příjem je 8 900 Kč, bydlím v nájmu a platím 8 500 Kč. Příspěvek na bydlení byl přiřazen 2 000 Kč. Mám nárok, či má cenu žádat o doplatek na bydlení? Žádný majetek ani peníze na účtě nemám. 🙁 Paní na úřadě mi k doplatku řekla, že když pracuji, nemám na doplatek nárok. Trochu mi to přijde jako trest, že mám práci – a proto smůla. Nevím, jestli se mám z práce radovat, nebo byt naštvaný. Předem moc děkuji za odpověď. Tom

  193. Dobrý den,
    chci se zeptat, jsem student, mám brigádu na dohodu. Od listopadu se budu stěhovat od rodičů do bytu, kde budu mít služby přihlášené na sebe, budu mít nájemní smlouvu a trvalé bydliště. Na jaké příspěvky mám nárok?
    A musím v příjmech přiznat brigádu? Spousta známých příjmy nepřiznává a díky tomu dosáhnou na vyšší přídavky. Tak by mě zajímalo, jak to je. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda je možné o příspěvek zažádat dřív než až po třech měsících bydlení?
    Moc děkuji za odpověď.

  194. Dobrý večer,
    jsem student (nezaopatřené dítě). Budu žádat o příspěvek na bydlení (nájemní smlouvu mám a mám zde i trvalé bydliště). Bydlím tu sám a nájemné činní 8 000 Kč. Dostávám výživné 2 500 Kč a občas si jen něco přivydělám. Nebude to na ÚP problém – tak malý příjem? Teď v létě jsem byl OSVČ, ale podle formuláře mi tento příjem za prázdniny odečtou. Děkuji za rady.

  195. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik let lze pobírat příspěvek na bydlení? Nebo je to nastálo nějak? Jsem samoživitelka s dvěma dětmi – 5, 7 let. Děkuji, pěkný den.

  196. Dobrý den, prosím o radu. Syn bydlí sám v podnájmu s dvěma kamarády. Mají smlouvu o nájmu. Nyní je registrovaný na ÚP. Bude si dodělávat na jaře maturitní zkoušku, takže má zatím příležitostně brigády. Děkuji za odpověď. Milena

  197. Dobrý večer,
    jsem matka s jedním sedmiletým synem. Bydlíme v nájmu, který je 6.424,- + elektřina 2.500,- a 400,-. Celkem tedy 9.324,-/měsíc plus 1.000,-/rok za oba odpady. Chtěla bych se zeptat, zda mně bude přiznán příspěvek na bydlení, když mé příjmy jsou 9.000,- mzda + 4000,- výživné.
    Moc děkuji.

  198. Prosím o radu. Kdy mám jít žádat o příspěvek na bydlení? Do teď jsem bydlela s přítelem, měli jsme byt na hypotéku, žádné dávky jsme nepobírali. Rozešli jsme se, a já mám ode dneška trvalý pobyt v bytě, který mám jako podnájem od 1.10.15. Pracuju… Byla jsem se poradit, paní na úřadě mi dala papíry, ať donesu potvrzené za 3. čtvrtletí jak příjmy od zaměstnavatele, tak doložit SIPO atd. za tuto rozhodnou dobu. Jenže za tuto dobu je mi jasné, že nic nedostanu, a hlavně SIPO a vše bylo na přítelovo jméno. Chápu to dobře, že mám jít žádat až v lednu, kdy budu dokládat vše za 4. čtvrtletí – kdy už budu vlastně ty 3 měsíce bydlet v podnájmu, a hradit vše na své jméno? Prosím o rychlou radu. Děkuji. Nikola

    • Ano, přesně, doklady vždy předkládáte za čtvrtletí zpětně. Proto když budete žádat teď, tak budete dokládat 3 měsíce zpětně a pokud vše bylo na přítelovo jméno, musí žádat on. Je to složité, měla jsem na začátku problémy, když jsem žádala. Jinak až budete žádat v lednu, tak již to bude za měsíce říjen, listopad a prosinec a musíte mít vše na své jméno.

  199. Dobrý den, chci se zeptat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení i v případě, že jsem teprve v rozvodovém řízení. Manžel se stěhuje do jiného bytu a v bytě, kde spolu zatím bydlíme, nemá ani trvalé bydliště. Děkuji za odpověď.

  200. Dobrý den,
    nebyla mi uznána žádost o příspěvek na bydlení za měsíc květen 2015, protože dle nájemní smlouvy platím nájem měsíc dopředu, tudíž v dubnu na květen.
    Děkuji za odpověď.

  201. Mám, prosím, nárok na příspěvek na bydlení, jestliže trvalé bydliště mám na Městském úřadě a bydlím na ubytovně, se kterou mám smlouvu o ubytování? Nájemní smlouvu mi ubytovna nedá a Městský úřad samozřejmě také ne. Poradíte mi, jak postupovat? Děkuji.

    • Dobrý den Terezo,
      v případě, že nemáte v bytě trvalý pobyt, nemáte nárok na dávku. Podle nového občanského zákoníku nepotřebujete souhlas majitele nemovitosti na zapsání trvalého bydliště – přijde mu však oznámení poštou, že jste se nahlásila. Proto bych doporučil mu vysvětlit, že s přídavkem na bydlení mu budete platit vždy včas a bude mít vděčného nájemníka na dlouhé roky – to chce každý pronajímatel. Přeji hodně štěstí!