Byty a energie jsou drahé, ale státní dluh se rychle prohlubuje, takže vláda omezuje svoji štědrou dotační politiku. Od Nového roku 2024 snížila také maximální příspěvek na bydlení. Příjemcům nastavila nižší limity pro uznatelné náklady na nájem, údržbu vlastní nemovitosti nebo vytápění.

Středoevropskému podnebí říkáme „mírné“, ale během zimních měsíců tady mrznou a umrzají bezdomovci. Všichni potřebujeme vytápěné přístřeší. Listina základních práv a svobod ostatně obsahuje apel, abychom pomohli smolařům, kteří trpí hmotnou nouzí. Český stát vyplácí slabším občanům sociální dávky, především příspěvek na bydlení.


Zákonné podmínky, minima a maxima

Příspěvek dostávají chudí majitelé rodinných domů a bytů, členové stavebních družstev, nájemníci a podnájemníci. Nejdříve zjišťujeme, jestli jejich náklady na bydlení přesahují 30 % celkových čistých příjmů. Podle zákona o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.) započítáváme dohromady osoby, které společně žijí v daném bytě. Nezaopatřené dítě, svěřené do ústavní péče, představuje samostatnou domácnost.

Měsíční příspěvek spočítáme tak, že od nákladů na bydlení odečteme 30 % čistého příjmu. Přitom průměrujeme hodnoty za poslední kalendářní čtvrtletí. Ale pozor! Existují maximální uznatelné náklady, které vyčíslíme následujícími tabulkami.

Příspěvek na bydlení v roce 2024 pro nájemníky

První tabulka platí pro domácnosti, které bydlí na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy. Do nákladů započítáme nájemné a podobné poplatky, elektřinuvodné a stočné, odvoz komunálního odpadu, zemní plyn, centrální vytápění a pevná paliva.

Například čtyřčlenné venkovské rodině však neuznáme vyšší výdaje nežli 18 477 Kč/měsíc. A jakmile vykáže čisté výdělky přes 61 590 Kč/měsíc, příspěvek na bydlení nedostane. Její maximální uznatelné náklady budou totiž nižší nežli 30 % nahlášených příjmů.

Maximální započitatelné výdaje v nájmu a podnájmu, v Kč

Osob v rodiněObyvatel v obcido 69 999od 70 000Praha/Brno(Z toho pevná paliva)
jedna13 73714 19716 729(1 843)
dvě13 73714 19716 729(1 843)
tři15 29915 90019 212(2 411)
více18 47719 20223 195(2 979)

Příspěvek na bydlení ve vlastních bytech a družstvech

Druhá tabulka náleží občanům, kteří bydlí v osobním vlastnictví, ve služebním bytě, nebo jsou členy bytového družstva. Do výdajů znovu zahrneme energie, vodu a odpad. Připočítáme také „srovnatelné náklady“, které jsou ekvivalentem nájemného a reflektují nutnou průběžnou údržbu.

Navštivme pražský pár, který doma prokazatelně utratí 8 000 Kč/měsíc a vydělá 16 444 Kč/měsíc (jednu čistou minimální mzdu). Do výdajů připočteme ještě „srovnatelné náklady“, ale přitom narazíme na strop: 8 932 Kč. Příspěvek na bydlení odvodíme následovně: 8 932 − (16 444 x 0,3) = 8 932 − 4 933,20 = 3 999 Kč/měsíc (zaokrouhlujeme na celé koruny nahoru).

Nejvyšší započitatelné výdaje v osobním vlastnictví a družstvu, v Kč

Osob v rodině„Srovnatelné náklady"Energie/odpadUhlí/dřevoCelkem
jedna3 571dle útraty1 8438 932
dvě3 571dle útraty1 8438 932
tři4 669dle útraty2 41111 161
více5 632dle útraty2 97913 568

Rozhoduje Úřad práce, ale můžete se odvolat

Všechny internetové poradny a kalkulátory jsou pouze orientační! O státní sociální podporu eventuálně požádejte osobně na Úřadu práce, nebo elektronicky přes internetovou aplikaci Ministerstva práce a sociálních věcí. Příspěvek na bydlení nebývá přiznaný, pokud:

  • dům/byt nevyhovuje stavebnímu zákonu a není zkolaudovaný
  • žádáte dávku pro dům/byt, kde nemáte nahlášené trvalé bydliště
  • nejste nájemník, ale podnájemník a majitel pronajatého bytu o vás neví
  • v posledních 3 měsících jste neuhradili náklady na bydlení
  • vaše náklady na bydlení jsou hrazeny z účtu jiné osoby
  • platíte nájemné svému příbuznému (například synovi nebo otci).

Pokud dostanete zamítavou odpověď, máte 15 dnů na případné odvolání. Úspěšní žadatelé, kteří pobírají také příspěvek na živobytí, obvykle nárokují ještě doplatek na bydlení!

805 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, prosím mohu se zeptat jaký řádek v daňovém přiznání se zapisuje a bere jako (příjem) v případě příspěvku na bydlení ? Děkuji za odpověď.

  2. Dobrý den,prosím o radu.Jsem 73letá důchodkyně a majitelka starého domu a pobírám příspěvek na bydlení.Mán syna, který ma své bydleni a chci mu darovat dům ale zůstat v domě dožit(věcné břemeno).Bydlela by jsem tam sama syn má své bývaní.A moje otázka,budu mít pořád nárok na příspěvek na bydlení?Někdo mi tvrdil že snad né.Moc děkuji za odpověď.

  3. Dobrý den, ráda bych zažádala o příspevek na bydlení s tím, že od února jsem změnila bydliště, plus se mnou již není na nájemní smlouvě veden přítel. Jak mám v tomto případě postupovat, mám vyplnit dva formuláře s dvěmi najemními smlouvami atd, za rozhodné období? Moc děkuji za odpověď.

  4. Dobrý den, když budu OSVČ v 60% paušálu, budu tedy v čistém základu, když jsem se dívala na 18 900, kdy mě budou podle tohoto čistého výměru vypočítavat i příspěvek na bydlení, je tomu tak ? Tudíž, mé náklady na bydlení i s poplatky jsou 11 820 celkem, čistý příjem se u mě bude uvádět 18 900? Děkuji za odpověď.

  5. Dobrý den, přítelkyně se právě nastěhovala do bytu v osobním vlastnictví má zde i trvalý pobyt a chtěly by si zažádat o příspěvek na bydlení ale majitel bytu je zásadne proti z nesmyslných důvodu. Dá se ho obejít a i tak si příspěvky vyřídit aniž by se o tom dozvěděl a nějak se do toho angažoval ? Myslím si že je to každého věc a nemá do toho co zasahovat nebo ano ? ve smlouvě je i mé jméno ale trvaly pobyt zde nemám. děkuji za odpověď

  6. přestěhovala do bytu v osobním vlastnictví, má zde i trvalý pobyt a chtěla by si vyřídit příspěvek na bydleni. Majitel je zásadně proti z nesmyslných důvodu a tak se ptám zda se dají i přesto vyřídit aniž by se o tom majitel dozvěděl a nějak angažoval? Ve smlouvě je i moje jméno ale trvalý pobyt zde nemám

  7. dodry den sem zamestnana vyplatu mam 7200 prispevek na bydleni2000 a najem 9250 nemam nic na jidlo a doplatek mi zamitaji co mam delat???

  8. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda existuje nějaký vzor pro napsání odvolání proti rozhodnutí příspěvku na bydlení? Částku mi přiznali, ale nedosáhnu po odečtení nájmu ani na životní minimum. Jsem s dcerou sama, soudně s otcem dítěte mám vše vyřešené.

    Děkuji moc za odpověď

  9. Dobry den ,mam otazku,posledniho trictvrte roku sem brala prispevek na bydleni,tedkon kdyz jsem si sla zazadat,tak jsem chytla jinaci urednici a ta mi to nevyridila protoze nasla na katastru nemovitosti ze tento objekt(barak jsou tu dva byty)je tam zapsan jako viceucelovi,ze tim padem nemam narok,je to pravda?Tady v tu urednici nemam duveru vetsinou mi neporadila spravne,proto se ptam.Mluvila jsem z majitelem a ten rikal ze ty byty uz pronajima pres 10let,lide co tu bydlely pobiraly take prispevky na bydleni,ze nikdy zadnej problem nebyl az u me,jinak mam smlouvu,platim i trvale bydliste tu mam,pokusi se zajit na katastr a zmenit to,ale jestly je to bude stat nejake penize,tak do toho nepujdou dekuji za odpoved.

  10. Dobrý den, jsem svobodná matka, ale v dokladech figuruje můj přítel: na rodném listě jakožto otec dítěte, v nájemní smlouvě a trvalé bydliště máme taky na stejné adrese. Mohu dostat příspěvek na bydlení? Můj čistý příjem před porodem se pohybuje v rozmezí 18 000 Kč až 25 000 Kč. Děkuji moc.

    • Dobrý den, Eli, bohužel jste neuvedla všechny potřebné údaje, bez kterých nelze odpovědět: Musíme započítat čisté příjmy celé domácnosti, v tomto případě včetně Vašeho přítele, protože má trvalé bydliště na stejné adrese. Klidně použijte kalkulačku výše ve článku. Pokud byste všichni dohromady měli čistý měsíční příjem například 18 000 až 25 000 Kč a platili vysoký nájem, tak byste příspěvek na bydlení mohli dostat.

  11. Dobrý den chci žadat prispevek na bydleni za druhe ctvrtleti do prace jsem nastoupila 2.kvetna ,prvni vyplatu jsem obdrzela 5.cervna ,druhou 5.cervence spada druha vyplata do druheho ctvrtleti dekuji za odpoved

  12. Dobrý den,
    Zajímalo by mne proč ,není nárok na příspěvek na bydlení,když jste občanem SVK,ale máte tady trvalý pobyt ,nemovitost, nezl.dítě je občanem ČR, tak proč ten nárok na příspevek byl zrušen? Je pořeba zažádat o vyjimku??

  13. Dobrý den,
    může moje dcera žádat o příspěvek na bydlení, když bydlela u matky 3 měsíce než si našla pronájem přispěla své matce nějakou částkou na náklady bydlení a domácnost v hotovosti a jakým způsobem tuto částku lze doložit.
    Děkuji za odpověď

  14. Dobrý den, koupila jsem družstevní byt, ale jelikož se rozvádím, napsala jsem nájemní smlouvu na svou matku. Trvalé bydliště tam však mám jenom já se svými dětmi. Podle smlouvy můžeme předmět nájmu užívat. Po mém rozvodu bude byt přepsaný na mě. Mohu už teď požádat o příspěvek na bydlení?

    • Marcelo, nedivil bych se, kdyby Vám odpovědná osoba na Úřadu práce odmítla příspěvek na bydlení přiznat, s poukazem na první odstavec § 24 zákona o státní sociální podpoře, kde stojí:

      „Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže
      a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a
      b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.“

      Vy sice máte v bytě hlášený trvalý pobyt, ale momentálně – chápu-li správně – nejste formálně nájemce (ani vlastník), nýbrž „pouze“ uživatel. 🙁

  15. Dneska vyšel článek, že poslanci jednají o snižování dávek na bydlení. Dotknou se případné změny všech příjemců, nebo si páni poslanci spravedlivě posvítí na majitelé ubytoven? Tam uvažují o snížení dávek z 80 % na 60 %. Budou v takovém případě ochuzeni všichni? Poslanci se zatím nedohodli.

  16. Dobrý den,pobírám příspěvek na bydlení a od rodičů jsem dostal darem auto.Mohu ho nechat na sebe přepsat?Abych o příspěvek nepřišel?!Děkuji za radu.

  17. Dobrý den, prosím pěkně o radu, žádala jsem si o rodinné přídavky stejně jako o příspěvek na bydlení v ten samý den. Už mi přišel papír o tom, že mi přiznali na děti rodinné přídavky i jsem je obdržela na účet, ale příspěvek na bydlení nic ani penízky ani žádný doklad nepřišel o zamítnutí, mám ještě čekat příjde něco, může být v případě nároku přijít i později v daném měsíci? Děkuji moc

  18. Dobrý den, prosím vás o radu. Jak často se vyplácí příspěvek na bydlení? Odpověď jsem bohužel nenašla nebo přehlédla.

    • Hezký den, Jarmilo, díky za dobrou otázku. Přiznám se, že ze zákona o státní sociální podpoře jsem nevyčetl úplně jednoznačnou odpověď. Proto jsem se obrátil na Ministerstvo práce, jehož tiskové oddělení odpovědělo následovně:

      „Příspěvek na bydlení je nepojistná sociální dávka, která se dle § 57 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon) vyplácí měsíčně, a to po uplynutí kalendářního měsíce, za který náležela, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto měsíci.

      Rozhodným obdobím, za které se zjišťují příjmy žadatele (a sním společně posuzovaných osob) a náklady na bydlení, je dle § 6 a § 25 zákona období kalendářního čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na dávku prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje.

      Příspěvek na bydlení je tedy vyplácen měsíčně, nicméně příjmy a náklady nezbytné pro posouzení nároku na dávku se dokládají za kalendářní čtvrtletí.“

  19. Dobrý den. Pokud vnučka žije se svojí dcerou v pronajatem bytě, kde mají trvalý pobyt. Je samoživitelka, která pobírá rodičovský příspěvek a přídavky na dítě a někdy dostane výživné – příjem tedy 5500-7000 Kč. Na jaké dávky má národ. Nerozumím pojmům doplatek na bydlení, příspěvek na bydlení. Výše jsem se dočetla, že na podnájemní smouvu nemohu žádat o příspěvek na bydlení. Z čeho tedy uhradit náklady na nájem a služby 8580, aby bylo i na živobytí. Děkuji

  20. Dobrý den,
    s manželkou jsme koupili rodinný dům po jejích rodičích, kteří se dostali do insolvence. Sami bydlíme ve vlastním bytě 2+1 i se synem. Rodiče bydlí – teď už v našem rodinném domě – s tím, že platí energie a „nájemné“, které pokrývá splátku hypotéky (splátka hypo je o pár korun vyšší). Tyto platby jsou normálně doložitelné, protože nám peníze vkládají na účet každý měsíc před splátkou hypotéky a záloh na energie. Aktuálně spolu nemáme žádnou smlouvu. Měli by rodiče nárok na příspěvek na bydlení v případě, že bychom naši dohodu dali na papír? (rodiče dohromady pobírají důchod cca 17000 a hypotéka + energie vyjde cca na 7000) Nebo – vzhledem k tomu, že se jedná o rodinné příslušníky – mohla by se na ně vztahovat situace druhá (bydlení ve vlastním) ?

  21. Dobry den,
    mam narok na prispevek na bydleni, prumer mzdy cca22000 a vyzivne 4000 na 1 dite do 6 let. Bydlim v najmu, celkem 8750kc, z toho asi 1700 fond oprav. Myslela jsem, ze se do prijmu nezapocitava vyzivne, ale asi ano, kdyz ctu ruzne prispevky. Pocet obyvatel pres 50000.
    Dekuji za odpoved. Blanka

  22. Dobrý den, podle Nájemní smlouvy ze dne 31. května 2014 platím následující služby, spojené s užíváním bytu (mimo elektrické energie), jednou paušální částkou:
    1) dodávka vody
    2) osvětlení společných prostor
    3) úklid společných prostor
    4) odvoz komunálního odpadu

    Kvůli novele zákona č. 117/1995 Sb. jsem k Dokladu o výši nákladů na bydlení za IV. čtvrtletí 2017 doložila Rozpis měsíčních nákladů na bydlení (vystavený majitelem bytu). V Dokladu o výši nákladů jsem u jednotlivých položek uvedla, že služby nejsou placeny zálohově.

    Pracovnice kontaktního pracoviště Praha 3 však pro přiznání příspěvku na bydlení vyžaduje vyúčtování těchto služeb. Jako důvod uvádí (s odkazem na novelu zákona č. 117/1995 Sb.), že služby spojené s užíváním bytu musejí být placeny zálohově a doloženy vyúčtováním. Jinak není možné příspěvek přiznat.

    V zákoně jsem však nenašla ustanovení, že služby spojené s nájmem bytu musejí být hrazeny zálohově, což ostatně v některých případech ani není možné. Nicméně pracovnice kontaktního místa Praha 3 trvá na doložení vyúčtování.

  23. Dobrý den, zajímalo by mne, jak je to s přeplatky a nedoplatky za služby (roční vyúčtování), když pobírám příspěvek na bydlení. Do nedávna to úřad práce neřešil. Ale žádala jsem o příspěvek za 4. čtvrtletí 2017 a chtěli po mě poslední vyúčtování za služby, což mám za rok 2016 (za rok 2017 zatím není) jen elektřinu za rok 2017. Za rok 2016 jsem měla přeplatek cca 10000 Kč. Ale neuváděla jsem jej v té době do příjmů, což nyní zjišťuji, že jsem asi měla uvést, je to tak?! Nyní po mě chtějí tyto peníze vrátit. Je to v pořádku? Když budu mít naopak nedoplatek, zaplatí za mě úřad práce nedoplatek majiteli? A co když v roce, kdy bude zjištěn nedoplatek již nebudu pobírat příspěvek na bydlení, mohu žádat o uhrazení nedoplatku, i když na příspěvek na bydlení v té době nebudu mít nárok?

  24. dobrý den mám nárok na příspěvek na bydlení? samoživiteka 19000 alimenty 5000 a nájem 17000 i s poplatky ve měst2 do 10000 obyvatel. podle všeho výpočtu ano, ale na jiných web kalkulačkách nikoli.

  25. Dobrý den Chtěla bych se informovat ohledně příspěvků na bydleni.Jsem v 6mesici těhotenství nic nepobiram manžel pracuje. Je pravda že se do příjmu rodiny bude zapocitavat i rodicovsky příspěvek? A zohledňuje se třeba v prijmech že manžel plati alimenty na první dítě které žije s matkou? Děkuji za odpověď

  26. Dobry den,
    jsem na rodicovske dovolene s dcerkou, brzy se nam narodi druha. S pritelem zijeme ve spolecne domacnosti, nicmene trvale bydliste mam v najemnim byte hlasene jen ja s dcerou, pobiram proto i prispevek na bydleni, na kterem jsme existencialne zavisli, protoze prijem partnera by nepokryl nase naklady. Letos poprve by si mel pritel uplanovat slevu na dani za dite za rok 2017, nicmene aby mu tato sleva byla uznana, musela jsem dolozit cestne prohlaseni o tom, ze zijeme ve spolecne domacnosti a dostali jsme se tak do konfliktu, zda mi kvuli tomuto prohlaseni nebude odebran prispevek na bydleni, protoze za to by nam to opravdu nestalo a radeji bych stahla prohlaseni o spolecne domacnosti na FU a slevu na dani bychom tim padem neuplatnovali. Bohuzel mi v tomto smeru neumi nikdo poradit – ani ucetni firmy pritele. Ja osobne si myslim, ze i kdyz to nedava logiku, tak pro prispevek na bydleni je rozhodujici trvale bydliste zatimco pro slevu na dani na dite spolecne hospodarici domacnost nezavisle na trvalem bydlisti, takze teoreticky vzato mame narok na oboji, ale potrebovala bych si to od nekoho znaleho problematiky nechat potvrdit, abych nedostala nasi rodinu zbytecne do problemu. moc dekuji za odpoved.

  27. Dobrý den, chci se zeptat… Mám dvouletou dceru a jsem samoživitelka. Teď pobírám příspěvek na bydlení v nájemním bytě, kde celkové náklady za byt činí 9 000 Kč. V červnu se s dcerou budu stěhovat do bytu, kde budu bydlet jenom já a dcera a obě zde budeme mít trvalý pobyt. (Nikdo jiný) Mám nárok na příspěvek na bydlení i přesto, že nebudu mít nájemní smlouvu, protože v bytě budu bydlet pouze za náklady, což je okolo 4 000 Kč, které budu hradit ze svého účtu? Předem děkuji

  28. Dobry den, bydlim v pronajmu v baraku. Chci se zeptat pobiram rodicovsky prispevek na dvouleteho syna 7300,-. Najem vcetne inkasa je 12000,-. A jsme v insolvenci mam narok na prispevek na bydleni? A jakou castku? Dekuji

  29. Důchod 14100 KČ celkové náklady na bydlení 7800 KČ bydlí m sama ve městě nad 10 000 ob. Náklady dělají víc než 50% příjmů a podle kalkulačky mi vycházípříspěvek 816 což se mi při zvýšení nájmu o 3000 zdá málo. Nyní mi vychází 400 nežádala jsem ,jen vypočítala podle kalkulačky. Prosím o zodpovězení. náhlé navýšení nájmu mě málem dostalo na psychiatrii. je mi 76 let a nevím kam se odstěhuji.

  30. Bylo mi zvýšeno nájemné o 3000 kč bydlím v nájemním bytě příjem důchod mám +14100 kč kolik bych mohla dostat na bydlení,žiji sama ve městě 10 000 obyv.

  31. Dobrý den, chci se přestěhovat do domu svojí matky (je v důchodu, nebydlí tam) a požádat o příspěvek na bydlení. Jak se ubránit nařčení, že by měla fungovat rodinná solidarita? Podotýkám, že nájem bude symbolický, ale energie musím uhrazovat sama. V zákoně nic o solidaritě nenacházím.
    Moc Vám děkuji za odpověď. Lucie

    • Dobrý den, Lucie, pro jistotu připomínám, že příspěvek na bydlení není počítaný pro všechny obyvatele daného domu nebo bytu, ale pro lidi, kteří tam mají oficiálně nahlášený trvalý pobyt. Pokud Vaše maminka nejenom prakticky, ale i formálně žije jinde, souhlasím, že by měla být hodnocena jako příslušnice jiné domácnosti – tedy nikoli jako příbuzná, ale jako pronajimatelka. Nová ministryně sociálních věcí, Jaroslava Němcová, však ohlásila „revizi“ sociálních dávek. Což může (ale nemusí) znamenat, že úředníci dostanou pokyn, aby byli podezíravější a předpokládali, že leckterá rodina chce na systému profitovat. Institucionální obranu máme ve veřejném ochránci práv – ombudsmanovi (více ZDE), kam lze poslat stížnost, aby se zastal občana před státem. Jinak znám pouze nákladnější cesty (soud), eventuálně nájem v jiném, „úplně cizím“ domě.

  32. DOBRY DEN,MAM PRISPEVEK NA BYDLENI A DCERA MA U ME TRVALY POBYT. ZACALA PRACOVAT A ODSTEHOVALA SE K BABICCE. URAD CHCE NAJEMNI SMLOUVU,ZE DCERA U ME NEBYDLI. BABICKA MA SVUJ DUM A PRIJDE ME DIVNY PROC BY JI MELA DAVAT SMLOUVU,KDYZ SI OD DCERY ZADNE PENIZE NEBERE. NESTACI CESTNE PROHLASENI. DEKUJI

  33. Dobrý den,prosím o radu ohledně vyúčtování záloh služeb bytu.Pobírám příspěvek na bydlení,bydlím v nájmu.N a úřadu je nutnost předložit originál vyúčtování,které přišlo majiteli bytu,nebo mi má vystavit vyúčtování majitel?Děkuji za radu.

  34. Jsem na rodicovske dostavsm prispevek na bydleni a ted nastupuji do prace ,kdy musim nahlasit ze pracuji?staci az kdyz pujdu dolozit uhrazeny najem coz je kazde tri mesice?minuly mesic jsem dokladala takze bych mela jit az v dubnu,dekuji za odpoved

  35. Dobrý den,mám takový dotaz .Jsem v nájmu,platím majitelce 13500 kč z toho si paní započítává i vodu a elektřinu.Každý měsíc si přijde pro peníze.Jde o to že nemám elektřinu ani vodu psanou na sebe majitelka to platí ze svého účtu.Teď chci požádat o příspěvek na bydlení jelikož jsem ze synem sama.Myslíte že je problém když doložím zaplacené účty na kterých je jmèno majitelky? Děkuji

  36. poskytl jsem pronájem bytu známemu, který bydlí na ulici a pobírá invalidní důchod cca 3200. Takže má nárok na příspěvek na bydlení. Po dvou měsících obíhání ÚP jej nemá ještě přiznaný a chtějí další nesmyslné potvrzení a doklady a to originály.
    Naposledy žádal o vyjmutí s žádosti o příspěvek mně , který na adrese mám trvalé bydliště a v současné době bydlím u přítelkyně. Vyjmutí mu nechtějí zpracovat až dodám dokumenty od třetí osoby ( poplatky za energie, SIPO, nájemní smlouvu apod. ) . Předpokládám, že když jsem vyjmutý z příspěvku a skutečně v bytě nebydlím, nemohou po mně žádat tyto podklady. Potřeboval bych vysvětlit a popřípadě, kde se mám obratit s řešením. Děkuji

  37. Dobrý den, měla bych dotaz ohledně příspěvku na bydlení pro družstevní byt. Nastěhovala jsem se do družstevního bytu společně se svými dětmi, oba jsou nezletilí. Jsem nezaměstnaná, vedena v evidenci ÚP a i přesto mi byl příspěvek na bydlení zamítnut. Myslela jsem, že příspěvek na bydlení mohu pobírat i v bytě družstevním? Jakou konkrétní nájemní smlouvu k tomu potřebuji? Na adrese jsem já i děti trvale hlášena tak nechápu konkrétní důvod, proč nemám na příspěvek nárok. Děkuji předem za odpověd.

  38. Dobrý den chci se zeptat mám schválený příspěvek na bydleni od 1.10.2017 do 30.6.2018 a měl by být vyplacen ted v unoru mohu vědět jak je to myšleno budu to dostavat zpětně nebo jak děkuji Jana

  39. dotaz: jsem vyloučena osoba z žádostí o příspěvek na bydlení a přechodně bydlím u přítelkyně. Trvalé bydliště mám v místě pronajímaného bytu kde dlouhodobě nebydlím. Mohu mít trvalé bydliště pořád nezměněné a přechodné na nové adrese ? Musím dokládat, že přispívám přítelkyni na společné výdaje ? Pokud pronajimatel má zdravotní omezení ( invalidní důchod ) musí každé tři měsíce znovu žádat a vypisovat žádost ? Do kdy nejpozději musí dostat vypočtený příspěvek aby nedlužil nájemné a nevystavoval se případu ukončení nájmu ? Děkuji

  40. Dobrý den,co všechno můžu zahrnout do nákladů na bydlení kromě inkasa(plyn,elektřina,voda atd.) I nějaké náklady na údržbu domu nebo něco jiného?Dům je v osobním vlastnictví do 1000 obyvatel,žije nás zde 5 a čistý příjem je 25600.
    Mám svůj účet a manželka na MD taky.Inkaso se platí převodem z jejího účtu,paní z úřadu práce mi po telefonu říkala,že chcou výpisy z účtu vždycky za celý měsíc aby si ověřili zaplacení inkasa.Musím jim dávat výpis z účtu za celý měsíc nebo to není nutné?Děkuji za odpověď.

  41. Dobrý den. Mam dotaz .. od srpna 2017 bydlím v pronajatém bytě . Mezitím jsem otěhotněla, zůstala sama a ještě bez práce. Obehavala jsem si dva a půl měsíce hmotnou nouzi a příspěvek na bydlení, vše jsem splňovala , ale teď mi oznámili , že nedostanu nic , protože byt není zkolaudován . Takže mám jít těhotná pod most ? Na dotaz mi jednatelka majitele pronajimaneho bytu odpověděla, že je to takhle taky v pořádku, že takto pronajímá více bytu a že kolaudace bude až za 4 roky , až se dokončí ostatní byty . Co teď ? Děkuji

  42. Dobrý den, co mám dělat, když platím paušál na služby tj. elektřina, voda a plyn. Od 1.1.2018 vyšla novela zákona, že v případě paušálu nelze příspěvek na bydlení přiznat…pronajímatel mi smlouvu na zálohy nechce změnit!!! 🙁 Děkuji za pomoc.

  43. Dobrý den, chci se zeptat, chystám se do pronájmu bytu s malou dcerkou, budeme tam samy, když si budu žádat o příspěvek na bydlení chtějí i doložit výpis alimentů z účtu? Platí mi je mimosoudne na dohodu a pokaždé jinou částkou. Soudně nic řešit nechci. Můžu si vymyslet na úřadě částku když mi dává jednou víc a převážně min, bez toho aniž bych jim to musela dokládato abych mohla mít vyšší příspěvek? Děkuji.

  44. Dobrý den,dcera samoživitelka bydlela v bytě do září 2017.V říjnu doložila zaplacené nájmy za 3.čtvrtletí na dávky příspěvku na bydlení.V srpnu ji byl přidělen byt od společnosti redisimo kde se v říjnu přestěhovala..V lednu 2018 zažádala o příspěvek na bydlení na nový byt.Paní dceři zdělila,že bude mused částku 18000 za období kdy už první byt neobývala vrátit.Tento postup nechápu protože se nijak z mého hlediska neobohatila.Protože přešla z jednoho nájmu do druhého a posuzují se příjmy vždy pozpátku.Pochopila bych kdyby to přepočítali a o něco snížili.Je možné se nějak bránit?Moc děkuji za odpověď.Sedláková

  45. Zdravím, pronajímám byt na základě nájemní smlouvy. Nájem + paušální částky za teplo, vodu, elektřinu aj….vše rozepsané. Nedávám nájemníkovi žádné vyúčtování záloh, protože žádné zálohy neplatí. I přes to po mě teď z odd. příspěvku na bydlení chtějí vyúčtování nákladů, aby nájemci dávku neodejmuli. Že jde o nesmysl. Do dokladu o výši nákladů na bydlení se částky rozepíšou a všude se proškrtají kolonky „datum zůčtování“. Náklady i tak musí úřad uznat, jako tomu bylo doposud? Předpokládám, že povinnost dokladovat vyúčtování záloh má pouze žadatel, který má ve smlouvě uvedeny náklady na bydlení zálohovými částkami. Děkuji za objasnění + třeba oporu v zákoně, abychom mohli na úřadě argumentovat.

  46. Příspěvek na bydlení
    Dobrý den mám prosbu v listopadu 20 jsem se nastěhovala do bytu platila jsem 1 najem v listopadu druhý prosinec a třetí najem budu platit 20 ledna chci si zažádat o příspěvek na bydlení jelikož sem na tom finančně špatně a už nemám skoro na najem beru jen 8100 na malého a byt platím 7400 plus energie a plyn 3000 kč poraďte mi zda mi dají prispevek na bydleni :,( smlouvu mám a trvale sem hlášena od 5 prosince děkuji moc

  47. V r.2017 jsem pobýral příspěvek na bydlení,ve čtvrtletí kdy bylo vyúčtování jsem o příspěvek nežádal. V letošním roce požaduje úřad práce
    přiložit k žádosti o příspěvek na bydlení i toto vyúčtování /které bylo do plusu /, ovlivní to můj nárok na příspěvek v r.2018?

  48. Tak jsem si pročetla Vaše informace i sptránku MPSV a nejsem z toho opravdu moudrá. Matka (77 let) pobírá pouze starobní důchod necelých 10 tisíc, má byt v osobním vlastnictví, žije a je v něm i hlášena sama a náklady na teplo, vodu, elektřinu a plyn jsou cca 3 tisíce. Fond oprav a platby správci a odměny výboru jsou cca 2 tisíce. Nejsem schopná pochopit letošní výpočet. Nemůžu uvěřit, že by její příspěvek na bydlení oproti loňsku tak rapidně klesl. Pokud by měla opravdu pobírat jen 30 Kč, je zbytečné podstupovat úřední a formulářovou mašinerii a tratit čas vyplňováním, dokládáním podkladů a čekáním na úřadu. Díky za odpověď.

  49. Dobrý den, změnil se nějak výpočet oproti loňskému roku? Má matka důchodkyně s důchodem pod 10 tisíc pobírala příspěvek cca 1400 Kč. nyní jv kalkulačce vychází 30 Kč. Je to možné?

  50. Dobrý den,prosím vás,ja mam duchod plný-3515kč,náklady na bydlení-voda,elektrina 2300kč,odpady 500kc za rok,a topím pevnými palivy.kalkulačka tu nahře mivypočítala,že mi urad dá 1245,50kc,ale urad mi poslal dopis,ze mi dá 3334kč,nyní po zvyseni duchodu od nového roku by to mělo byt 3304kč.jak to je?má pravdu kalkulačka nebo uřad?jsem z města z počtem obyvatel do 10tisíc.děkuji.

  51. Dobrý den, chci se zeptat jestli je omezena velikost bytu pro matku samoživitelku (jedno dítě). Abych měla nárok na příspěvek na bydlení. Slyšela jsem že když bude větší jak 60m ctv. tak mi nic, nedají. Děkuji za odpověď.

  52. Dobrý den, jsem vedený na úřadě práce od října bez nároku na podporu, žádný příjem nemám, zkusím tedy zažádat o příspěvek na bydlení. Jsem vlastníkem bytu v Praze, je nutné doložit i úhrady záloh na byt a elektřinu s nějakými razítky? Děkuji.

  53. Dobrý den, v tabulkách vidím pouze byty: Buďto nájem v bytě, nebo osobní vlastnictví bytu. Máme rodinný dům, platíme hypotéku. Pravděpodobně dosáhneme na porodné, manžel vydělává kolem 25 000 Kč, nyní jsme tři (téměř tříletá dcera) a v dubnu se narodí syn. Máme také nárok na příspěvek na bydlení? Vůbec nevím, jak tabulku vyplnit.

    Nemám bohužel nárok ani na mateřskou, smlouva mi skončila kolem porodu prvního dítěte, takže dostanu pouze rodičovský příspěvek, ovšem teprve až od porodu. Nyní dobírám poslední peníze, ale od února jsem bez jakékoli finanční dávky. Mám tady započítat do příjmů rodičovský příspěvek? Pravidla bývají pro různé sociální dávky různá :-). Jinak bydlíme ve městě kolem 15 000 obyvatel. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, Jitko, pokud máte vlastní dům (na hypotéku), vycházejte z tabulky pro byty v osobním vlastnictví. Do příjmů tady započítejte taky rodičovský příspěvek. Když vyplním například čistý příjem domácnosti 25 000 Kč a výdaje 8 939 Kč (= od 1.1.2018 maximum pro tříčlennou rodinu ve vlastním domě, přesněji 3 558 Kč na údržbu + útrata za energie a svoz odpadu), vychází mi příspěvek na bydlení mimo Prahu 1 439 Kč měsíčně.

  54. Dobrý den přeji, prosím Vás, jak dlouho mohu dostat příspěvek na bydlení zpětně? Lze ještě nyní, v prosinci, žádat dávku za třetí čtvrtletí? Bohužel paní úřednice mi nedala kompletní informace. O příspěvek jsem žádala 9.10.2017. Mockrát děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, Beato, Ministerstvo práce a sociálních věcí píše: „Nárok na výplatu dávek státní sociální podpory zaniká uplynutím 3 měsíců ode dne, za který dávky náleží. U dávek jednorázových (porodné, pohřebné) zaniká nárok uplynutím 1 roku od vzniku nároku na dávku.“ Pokud jste 9.10.2017 oficiálně požádala o příspěvek na bydlení za 3. čtvrtletí roku 2017, podle mého názoru jste nestihla lhůtu pro červencovou podporu, ale stihla jste lhůtu pro srpnovou a zářijovou podporu. Nerozumím však, proč jste chtěla o totéž žádat ještě jednou, na konci roku. Anebo jsem Vás možná chybně pochopil.

  55. Dobrý den. Jsme v zoufalé situaci. Bydlím s manželem na Praze 2, Vinohradech. Já se sem přistěhovala s rodiči, před 53 lety, Díky zvyšujícímu se nájmu, jsme se dostali do insolvence, která skončí v roce 2020, v létě. Majitel domu nám dal nůž na krk, že nám již dlouho nezvýšil nájem, a že jsme poslední byt, který nebyl v rekonstrukci. A i kdyby nám nechal nějaký jiný menší byt v domě, stejně bychom museli platit s poplatky cca 20.000/měs. + energie a ostatní… nyní platíme 10.000 / měs + 3.500 plyn, elektřinu atd, zálohy. Takže se máme na jaře vystěhovat. Ale manžel tady pracuje, já jsem v důchodu, a všechny byty, co jsem se dívala. jsou nad naše možnosti. Byla jsem na nám, Míru, na úřadě pro Prahu 2, jestli by nám nemohli pomoci. A od paní, co má na starosti sociální byty, jsem se dozvěděla následující: Byt pro důchodce nemohu dostat, i když zde bydlím 53 let a nájemní smlouva přešla z mého tatínka na mně, ale mám manžela, který není důchodce. A jiný sociální byt se získává formou soutěže, kdo dá víc, (a jak jsem se dívala, bylo to vše nad 10.000, a my již nyní jíme téměř suchý chleba) a stejně ani na to nemáme nárok, z důvodu, že jsme v insolvenci.. A to samé prý platí i o příspěvku na bydlení.. ( takže si -podle ní, jedině koupit provaz ) Oba jsme již jen z té insolvence a toho živoření onemocněli.. já cukrovku, manžel na ní náběh, oba vysoký tlak atd, bez možnosti slušné stravy , nebo nějakých doplňků, které jsem brala dříve. Máme také velké problémy se spaním, díky stresu, který prožíváme. Já mám důchod 9,455 kč a manžel čistého cca 14.000. Ale nechali nám jen životní minimum, a když se mi valorizuje důchod, tak mi to seberou. I když splácení dělá již cca 47%. Jelikož musíme odevzdat vše, nad to minimum, tak mám strach, že i kdybychom nějaký příspěvek na bydlení dostali, (i když prý nemáme nárok) , tak by nám ho zabavili. Prosím, jak to tedy je, a máme vážně nárok jen na konec mezi bezdomovci? Já bych nepřežila ani jednu noc,, Děkuji Vám moc, za vysvětlení našich možností.. Zdeňka

  56. Zdravím prosím o radu mám nárok na přispěvek na bydlení,bydlíme v chatě máme tam trvalé bydliště řádnou nájemní smlouvu a posudek stavebního uřadu.Děkují za odpověd

  57. Dobrý den, jsem vdaná, ale manžel má trvalé bydliště jinde. Máme 1 dítě. Mám zažádáno o příspěvek na bydlení, protože jsem na mateřské.Musím dokládat ještě něco víc, než údaje o platbě za bydlení apod? Já nyní žádný příjem nemám – -jen rodičák. Je nutné řešit alimenty apod? díky

  58. Dobrý den, od tohoto čtvrtletí dostávám příspěvek na bydlení. Jsme v bytě dva a oba bez jakýchkoli příjmů. Abych vůbec byla schopná zaplatit náklady na bydlení, tak mi půjčuje přítel (který tu nebydlí). Počítá se taková výpomoc jako příjem? Bez půjčky bych nebyla schopná byt zaplatit.

    A další věc: Před rokem jsem prodala auto, zděděné po otci a zároveň vyplatila další dva dědice. Kupec však neměl pohromadě dost peněz, a tak jsme se domluvili na měsíčních splátkách, které dlouho neposílal. Až teď uhradil všechno najednou: 43 000 Kč. Jak tyhle transakce bude hodnotit úřad? Mám velmi špatné tušení. Děkuji. Veronika

    • Dobrý den, Veroniko, pravdivě úřadu nahlaste všechny svoje příjmy a výdaje, včetně půjček a peněz za auto. Pokud Vám příspěvek na bydlení nestačí, požádejte ještě o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. A teď Vám napíšu něco zdánlivě nepříjemného, protože Vám chci pomoci: Se spolubydlícím si najděte placenou práci. Volných míst je teď dost (vizte ZDE), stouply zákonem zaručené mzdy a platy. Věřím, že Vám potom bude lépe, budete žít bez špatného tušení a třeba mezi kolegy zažijete i více zábavy (mluvím z vlastní zkušenosti) :-).

  59. Dobrý den,

    bydlím v nájemním bytě se zahraniční studentkou, jelikož si momentálně scháním práci na HPP a zatím můj jediný příjem je z brigády, tak si chci požádat o příspěvek na bydlení, paní na úřadě mi dala papíry, které jsem měla vyplnit a dívala se na nájemní smlouvu a říkala, že podmínky splňuji a můžu si o ten příspěvek zažádat. Avšak potom co jsem přinesla vyplněné papíry, jiná paní úřednice začala řešit, že se mnou v bytě bydlí zahraniční studentka, která má byt se mnou pronajatý, a že pravděpodobně budu muset dokládat její příjmy, přitom ona v bytě nemá trvalý pobyt, ale paní úřednice říkala něco o tom, že jestliže v tom bytě bydlí víc jak 365 dní, tak se to bere jako trvalý pobyt nebo co, sama se v tom nevyznala. Chci se zeptat, jak to je v tomto případě, spolubydlící má dlouhodobé vízum kvůli studiu a v tomto bytě bydlí druhým rokem, tudíž víc než 365 dní a nevím proč by měla dokládat, kolik jí rodiče posílají, když si chci o příspěvek žádat já.

    Děkuji za odpověď.

  60. Dobrý den,

    jaké příjmy se započítávají do 3. Q., když jsem se od září 2017 vrátila do zaměstnání. Je to 3 x rodičovský příspěvek a mzda za září? Dostala jsem informaci, že u rodičovského příspěvku se započítávají skutečně přijaté peníze na účet a u mzdy peníze „vydělané“ nikoliv skutečně přijaté na účet. Je tomu tak?

    Děkuji za odpověď

    Přeji pěkný den

    Veronika

  61. Dobrý den,chtěla bych se zeptat,kdybych chtěla příspěvek na bydlení,jestli mám.sanci. Jsem sama s dětmi Mám svůj byt,který jsem si koupila na hypotéku. Zajímá je toto nějak. Děkuji

  62. Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc: moje mamka chce zažádat o příspěvek na bydlení kvůli svému nízkému příjmu. Bydlí v podnájmu, ve kterém jsem ale nahlášena k trvalému pobytu i já. Je to pouhá formalita, už léta žiju jinde, mamce svým příjmem nepomáhám. Musí ona mě uvést do formuláře? Je nějaká možnost to zohlednit, že i když jsme tam hlášené dvě, tak výdaje a všechno jde pouze z jejího příjmu a já do toho nijak nezasahuji?

  63. pobírám příspěvek na bydlení, mám přítele, který má trvalé bydliště v Ostravě a od příštího měsíce bude asi nezaměstnaný a bude se muset hlásit na úřadu práce. Je mi jasné, že první schůzku musí absolvovat v Ostravě, ale chce si zažádat o přeložení spisu co Čech. Na úřadu práce nám bylo sděleno, že mu musím vystavit nájemní smlouvu. Nepřijdu v tomto případě o příspěvek na bydlení? Teď od října pobírám i přídavky na děti. A jak by měla nájemní smlouva vypadat? Podotýkám, že přítel má tvrvalé bydliště v Ostravě, ale pět let už žije v Čechách. Dokládám i jeho příjem k přídavkům na děti. Děkuji za odopvěď.

  64. Dobrý den,mohu zazadat o prispevek na bydleni ,kdyz mym majitelem by byl muj bratr? pokud platíte nájemné svému příbuznému (například synovi nebo otci). tak ted presne nevim tedy . Dekuji za odpoved.

  65. Mám nájemní smlouvu s panem, jež má byt pronajatý od Stavebního bytového družstva a ten nyní byt pronajal mně. Úřad práce tvrdí, že jsem podnájemník a že nemám nárok na příspěvek na bydlení. Má pravdu ?, zdá se mi to nelogické. Děkuji za odpověd.Ještě uvádím, že pán má vlastní dům a já v pronajatém bytě bydlím s manželkou

  66. Dobrý den, mám vnuka, který studuje v Praze, je mu 25 let, je na vozíku a má průkaz ZTP/P. Bydlí v chráněném bydllení, trvalé bydliště má u své matky mimo Prahu. Jeho příjmem je pllný invallidní důchod a příspěvek na péči, který cellý použije na osobní asistenci, bez které se neobejde a potřebuje ji 24 hodin denně, Když zaplatí náklady na chráněné bydlení, nedosáhne ani na životní minimum. Může si požádat o příspěvek na bydlení a má možnost jej získat? Vllasta

  67. Dobrý večer, jsem studentka a bydlím sama v bytě, na nájemní smlouvu, mám tady i trvalé bydliště. Jako přivýdělek brávám pár brigád, na Dohodu o provedení práce. Každý měsíc mám tak výplatu jinou (někdy 10 tisíc, jindy 3 tisíce Kč), podle toho, kolikrát jdu pracovat. Započítává se takový příjem mezi příjmy rozhodující o příspěvku?
    Děkuji Vám za odpověď.

    • Dobrý den, Tatiano, není potřeba, abych Vás dlouho zdržoval, protože odpovědět lze krátce: ANO, při žádosti o příspěvek na bydlení přiznejte a započítejte (taky) příjem z brigád, který jste dostala jako odměnu na dohodu o provedení práce. Úřad potom pravděpodobně spočítá měsíční průměr za příslušné čtvrtletí.

      • DOBRÝ DEN BYDLÍME V DRUŽSTEVNÍM BYTĚ A ROZVEDENÝM MANŽELEM PLATÍME NÁJEM SE SLUŽBAMA 6500MĚSÍČNĚ MÁME BYT 1+1BÝVALÝ MANŽEL MÁ ZRVALÉ BYDLIŠTĚ ALE NENÍ PŘIHLÁŠEN NA DRUŽSTVU JAKDĚKUJIO ČLEN PŘÍJEM MÁME 21TISÍC ALE JÁ JSEM PLNĚ INVALIDNÍ BERU HODNĚLÉKŮ NEVYCHÁZÍME S PENĚZI JÁ MÁM DŮCHOD 12000 PÁN 9000KČ MÁM NÁROK NA PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ?

  68. dobrý den muže se zeptat jak to bude když v červenci jsem si zaplatila najem v srpu jsem se odstěhovala k bratrovi a v září jsem si našla nový bydlení chtěla jsem se zeptat jestli mám na rok na novou žádost a nebo budu muset dát zaplacene najmi za červenec a září předem děkuji

  69. dobrý den mužu zadat o prispevek na bydlení když mam akorát najem za cervenec pak jsem sla bydlet k bratrovi ten srpen a v zári jsem si nasla byleni takže mam najem za cervenec a zari chtěla bych se zeptat jestli budou chtit ty uztrizky za ty najmi cervenec a zári nebo by mi meli udelat nove když jsem si nasla jinej byt od toho zari dekuji

  70. Dobrý den,
    prosím o informaci týkající se příspěvku na bydlení. K 31. 8. 2017 mi byl ukončen rodičovský příspěvek vyčerpáním celé částky ve výši 220 tis. Kč. Od 11. 9. 2017 jsem nastoupila zpět do zaměstnaneckého poměru. K tomu jsem ve 3. Q. 2017 obdržela každý měsíc – tedy 3x – výživné na dítě od otce. Otázka zní, co se započítává jako příjem za 3. čtvrtletí 2017 pro výpočet příspěvku na bydlení, tedy zda se mzda za září počítá do příjmů za 3. Q, v případě, že na účet dojde až v říjnu, tudíž bude faktickým příjmem až v říjnu, protože u rodičovského příspěvku se započítávaly skutečně přijaté peníze na účet v daném čtvrtletí.

    Děkuji za odpověď.

    Veronika

  71. Dobrý den,pobírám rodičovský příspěvek,příspěvěk na bydlení,za loňský rok mi přišel přeplatek za otop a paní na úřadě mi sdělila že i když jsou to mé úspory,započítávají se do rozhodného příjmu pro další čtvrtletí na příspěvěk na bydlení,tudíž jsem přesáhla příjmy a nemám na něj nárok.Je to pravda?

  72. Dobrý den, prosím, zemřel mi před pár dny otec. Maminka zůstala v nájemním bytě sama. Já mám ale zde hlášený trvalý pobyt, který do konce října odhlásím. Na adrese již 12 let skutečně nebydlím. Kdy můžu pro maminku žádat o příspěvek na bydlení? Nějak mi nejsou jasná ta čtvrletí. Můžu žádat v lednu, na příspěvek za listopad a prosinec? Děkuji.

  73. Dobrý den, maminka bude žádat teď v říjnu o PNB. Bude tedy dokládat 3.ctvrtleti. Je možné zažádat zpětně za 2.ctvrtleti? Děkuji za odpověď. Katka

  74. Dobrý den,

    prosím o informaci týkající se příspěvku na bydlení. K 31. 8. 2017 mi byl ukončen rodičovský příspěvek vyčerpáním celé částky ve výši
    220 tis. Kč. Od 11. 9. 2017 jsem nastoupila zpět do zaměstnaneckého poměru. K tomu jsem ve 3. Q. 2017 obdržela každý měsíc – tedy 3x – výživné na dítě od otce. Otázka zní, co se započítává jako příjem za 3. čtvrtletí 2017 pro výpočet příspěvku na bydlení, tedy zda se mzda za září počítá do příjmů za 3. Q. v případě, že na účet dojde až v říjnu, tudíž bude faktickým příjmem až v říjnu, protože u rodičovského příspěvku se započítávaly skutečně přijaté peníze na účet v daném čtvrtletí.

    Děkuji za odpověď.

    Přeji pěkný den.

    Veronika Beránková

  75. Dobrý den,
    píšete tu, že „žádosti o příspěvek na bydlení jsou obvykle zamítány lidem, kteří platí nájem svému blízkému příbuznému – například synovi“. Kdo se přesně bere za „blízkého příbuzného“? Mám byt pronajatý od matky mého exmanžela (máme stejné příjmení), ale rozvedeni jsme 11 let.
    Děkuji. Berta

  76. Dobrý den,je stanovena lhůta po jakou lze příspěvek na bydlení vyplacet,nebo byla zrušena? DIKY Mates

  77. Dobrý den, prosím o radu, zda je možné, aby mi Úřad práce při výpočtu doplatku na bydlení vycházel z nižších nákladů, které skutečně s bydlením mám? Vysv. – nájemné platím 9.500 . V částce je zahrnuto (předpis záloha družstvu, elektrika, plyn … no prostě náklady spojené přímo s bytem) a necelé 3 tis. zůstávají pronajímateli. Z jaké částky by měl být vypočten doplatek – z cca 6.500 …. a nebo z částky celkové 9.500. Děkuji.

  78. Dobrý den,
    obracím se na Vás s dotazem ohledně doplatku na bydlení. Babička vlastní byt, který mi pronajímá. Žádost na městský byt jsem si podala, ale bohužel mi nebylo vyhověno. Na ÚP mi bylo sděleno, že jsme v příbuzenském vztahu s pronajímatelem a je možné, že mi dávku na bydlení (o kterou budu žádat v říjnu) nebudou hradit. Nemám jinou možnost bydlení. Nájemní smlouva je na mě a mé dvě malé děti. S babičkou nemám bohužel dobré vztahy, přesto mě poskytla byt, abych nezůstala se dvěmi dětmi na ulici. Nájem včetně poplatků musím babičce hradit. Nevím si rady, a proto se obracím na Vás. V případě, že nebudu hradit nájem, tak skončím opět na ulici.

  79. Dobrý den, potřebovala bych poradit. do 15.6.2017 jsem bydlela v najmu a pobirala prispevek na bydleni. od 15.6. jsem uz mela najemni smlouvu jinde a v cervenci jsem mela za toto obdobi podat novou zadost. Bohuzel majitelka byvaleho bytu byla mimo CR a nevystavila mi potvrzeni o zaplaceni najmu, timpadem jsem zadost nemohla podat a kdyz se vratila tak jsem onemocnela a byla jsem dlouho hospitalizovana. Az dnes v 11. zari jsem byla na urade prace pro nove formulare a pani mi rekla ze mam vyplnit formular za 2.ctvrtleti tzn. duben,kveten cerven, v cervnu jsem dostala posledni vyplatu davky. za cerven,cervenec a srpen jsem nic nedostala jelikoz jsem nedolozila prijmy a vydaje. A otazka zni, jestli mi vyplati vsechny tri mesice ktere jsem nepobirala prispevek kdyz zadam az ted v zari misto puvodniho cervence. Nebo proc to mam dokladat? puvodne jsem se na to chtela vykaslat a podat si zadost az v rijnu ze by mi vyplatili castku za tri mesice zpetne za 3. kalendarni ctvrtleti,ale pani mi rekla ze ted musim dolozit za 2. a v rijnu za 3. proto se ptam jestli i ted v zari mam narokna vraceni vsech castek za 2.kalendarni ctvrtleti kdyz jsem to mela podavat v cervenci.

  80. Dobrý den, budu žádat o přídavky na děti, kam se mi započítává příjem dítěte. Bude se jeho příjem započítávat i do bydlení? je to teď ponovu, že se žádá o přídavky zpětně na čtvrtletí, děkuji K.

  81. Dobrý den, jsem na mateřské a manžel je OSVČ. Máme čerstvě narozené miminko a bydlíme v Praze v nájmu. Chtěla bych se zeptat, jaký příjem se bere v potaz u OSVČ – podle loňského daňového přiznání, nebo nějaké to paušální číslo 50% průměrného výdělku? Jde o to, že za loňský rok manžel podnikal pouze 9 měsíců s průměrným výdělkem asi 18 tis/ měs. a tento rok zatím nevíme, kolik to bude měsíčně průměrně vycházet, ale bude to trochu víc. Pokud by nám příspěvěk schvílili a po podání daň. příznání by se na jaře ukázalo, že to vlastně nevyšlo, vraceli bychom peníze? Děkuji za odpověď. S pozdravem Soňa.

  82. Dobrý den, nevím, jak začít. Od 1.6. 2017 jsem na neschopence. Mám insolvenci, ale teď jsem dostala od Pražské správy sociálního zabezpečení pouze nějakých 1 150 Kč. Moje emailová komunikace s dávkovou specialistkou prakticky nikam nevede. Chci se zeptat, jestli bych dostala alespoň příspěvek na nájem. Pobírám částečný invalidní důchod ve výšce cca 3 000 Kč.
    Děkuji. Anna

    • Dobrý den, Anno, pokud procházíte oddlužením, existuje takzvaná nezabavitelná částka, kterou nelze například z pojistných dávek od Pražské správy sociálního zabezpečení strhnout. Kalkulačku pro výpočet případně najdete pod TÍMTO odkazem. Celá nezabavitelná částka obvykle stačí na pokrytí základních životních potřeb – potravin, bydlení, ošacení, hygieny, dopravy. Například samostatně žijící osobě, která má čistý měsíční příjem 10 000 Kč, zbude po srážce kolem 8 000 Kč (záleží ještě na typu dluhů).

      Takže pokud postrádáte peníze na nájem, určitě požádejte na nejbližší pobočce Úřadu práce o příspěvek na bydlení (eventuálně taky o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, nebo taky o mimořádnou okamžitou pomoc).

  83. Dobrý den, po rozvodu mi zůstal rod. domek, kde nyní již bydlím sám, V přízemí mám ložnici, obývák s kuchyní, WC, koupelnu, které využívám já. V patře mi zůstaly tři pokoje WC, kuchyňka, proto jsem patro pronajal s tím, že nájemce s dítětem může neomezeně užívat koupelnu v přízemí. Dům je zkolaudován jako jedna bytová jednotka. Nájemce pobíral příspěvek na bydlení, nyní mu jej chce úřad odebrat.
    V zákoně jsem se dočetl, že bytem se rozumí … soubor místností určených k bydlení podle stav. zákona NEBO kolaudované jako byt.
    Můžete mi vysvětlit jaké parametry musí splňovat “ soubor místností určených k bydlení “ ? Děkuji.

  84. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak vyřešit situaci mé klientky. Paní se v současné době bude stěhovat do nájemního bytu (bude si moci udělat trvalé bydliště), společně s ní půjdou 3 děti (2 děti do 6 let a 1 nad 6 let). Nájemné i se službami bude ve výši 9000 Kč. Klientka má příjmy pouze rodičovský příspěvek 7 812 Kč a alimenty 1 600 Kč. Příspěvek na bydlení může být žádán až za 3 měsíce (klientka však nemá dostatek financí na zaplacení těchto 3 měsíců). Jaká je tedy cesta, aby mohla klientka nájemné uhradit z jiných dávek a poplatit i jiné potřebné věci (jídlo, potřeby pro novorozeně).

    Děkuji předem za odpověď

  85. Dobrý den chtěla bych se zeptat měla bych nárok na příspěvek na bydlení budu mít smlouvu na bárak nebo na patro mám narok budu i přihlašena

  86. Dobrý den od dnešního data jdu pracovat jako OSVČ.avšak na firmu,placenou v % A SAMA SI BUDU HRADIT SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ,ZAJÍMALO BY MNE JESTLI I PŘI TOMTO BUDU MÍT NÁROK NA PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ..,dnes mi na našem úřadě nedokázaly odpovědět,že se nesetkaly abych podnikala pod někým…..já šla pracovat na živnost, hlavně kvůli tomu ,abych měla soc+zdr.zaplaceno,oni to totiž neplatí…:-(

  87. Dobrý den rád bych se zeptal ato já jsem v částečném Invalidním Důchodu jsem veden na Úřadu práce žádal jsem o příspěvek na bydlení který my byl vyplácen. Rád bych věděl jestily když odejdu z Úřadu práce jestlybudu moct žádat o příspěvek na bydlení.Děkuji moc za vaší odpověd

  88. Dobrý den. Nerozumím výpočtu příspěvku. Plat mám 20 000 Kč čistého, někdy méně. Náklady na základě nájemní smlouvy 13 000 Kč. Bydlíme v brněnském obecním bytě: já + dvě děti do 15 let. Podle kalkulačky mně vždy vyjde příspěvek hezky okolo 7 000 Kč. Vzor výpočtu v tabulce nad článkem také vypadá výborně, vychází mi 6 500 Kč

    Ale když vypočítám životní minimum pro nás tři, vychází, že nemám nárok na nic. Prosím, jaký je tedy správný postup? Platí vysvětlení na začátku článku pro nájemníky? Selsky shrnuto, že náklady na bydlení nemají obyvateli bytu ukrojit více než třetinu výplaty? Moc děkuji za odpověď. Jarmila

    • Jarmilo, se životním minimem nemusíme vůbec operovat, pokud máte vyšší příjmy (což máte). Ale maximální uznatelné náklady na bydlení v brněnském nájemním bytě jsou pouze 12 022 Kč (3 osoby v mimopražském městě nad 100 000 obyvatel – vizte případně tabulky výše).

      Takže počítáme následovně: od 12 022 Kč odečteme 30 % Vašeho čistého příjmu = 12 022 Kč – (3 x 2 000 Kč) = příspěvek na bydlení 6 022 Kč měsíčně.

  89. Vazeny Petr

    I bych poprosil poradit.

    Jsme rodina s 3 deti ale bohuzel ztratili prace. Bydleme jsme v Praze 2, majitel zvýšil mesicni najem..Mame nulové příjmy od 01/01.2017. Žili jsme na úspory.

    Mohu požádat o příspěvek na bydlení? chtěl bych se zeptat a nejaky sociální dávky.

    Dekuji mockrat,
    Igor

  90. Dobrý den, dcerka jako studentka VŠ pobírá příspěvek na bydlení. Letos ukončila magisterské studium a bude pokračovat ve studiu doktorském. Přiznáváno ji bude nadále stipendium, ovšem větší částkou než dosud. Doteď stipendium nepřiznávala, bude muset teď na studiu doktorském? Jinými slovy, bude mít výše stipendia vliv na výši příspěvku na bydlení? Děkuji za odpověď

  91. Dobrý den,měla bych prosbu,řeším ted jeden zapeklitý problém…jsme ještě vedena na úřadu práce,dali před deseti dny cca doporučenku na práci na hl.prac.poměr,já si ale mezitím našla brigádu která přesahuje častku 5500,jenže prý musí stejně vyřídit doporučenku,tudíš jít na vyberové řízení té práce,ale já chci pracovat v té práci(či brigádě) kterou jsem si našla sama.Jenže úp mě prý může vyloučit když ji odmítnu,co to pro mě tedy znamená?Když mě úp vyloučí přijdu o davku v hmotné nouzi ,příspěvek a dopaltek na bydlení nebo to s tím nemá nic společného a budou mi samozřejmě nově vypočtenou častku(podle mého platu)dávat dále?děkuji

  92. Dobrý den, bydlí se mnou přítel, ale nemá tu trvalý pobyt, máme ho tu jen já a syn (4 roky), mohu požádat o příspěvek na bydlení? Nebudou řešit například že byt na který žádám s mým příjmem je pro mne a syna zbytečně drahý, nebo se bude počítat i přítel, jako spolunájemník, nebo něco takového? Nebo jak v této situaci pokračovat? Předem děkuji za odpověď.

  93. Dobrý den, pane Woffe, bydlím ve městě s 90 tisíci obyvateli. Můj měsíční příjem je zhruba 11 tisíc čistého + 3 tisíce alimenty, jsem matka samoživitelka. Mám trvalý pobyt v družstevním bytě, kde nájemné činí 8 600 Kč + 200 Kč plyn + 700 Kč elektřina. Myslíte, že mám nárok na příspěvek? A je pravda, že mohu žádat až po 3 měsících? Děkuji. Lenka

    • Dobrý den, paní Chuchlová, pokud máte nájemní smlouvu se samotným bytovým družstvem (podnájemní smlouva, uzavřená se členem bytového družstva, by nestačila), musíte doložit ještě příjmy a výdaje za dotyčný byt. Rozhodným obdobím je přitom předchozí kalendářní čtvrtletí. Takže abyste dostávala dávku v červenci až září 2017, musíte doložit zaplacené nájemné za duben až červen 2017. Potom bude záležet, kolik dětí má společně s Vámi v bytě hlášené trvalé bydliště: 2 osoby (Vy + 1 dítě) by nic nezískaly, 3 osoby (Vy + 2 děti) by dávku dostávaly.

  94. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsem v byte v pronájmu a mám nárok na nějaký příspěvek mám bydlení nebo ne? Dostanu příspěvek i když mám jen smlouvu a ne trvalý bydliště ?

  95. Dobrý den,
    dcera bude mít uzavřenou nájemní smlouvu od 1.6.2017. K 15.6. musí uhradit nájemné a kauci, dále si musí uzavřít smlouvy na dodávky energií. Může si požádat o příspěvek na bydlení již za červen, nebo až od 1.7.? Započítává se do nákladů na bydlení i zaplacená kauce?
    Děkuji za odpověď. Ivana

  96. Dobrý den. Dcera bydlí v podnájmu, má řádnou nájemní smlouvu a trvalé bydliště v pronajatém bytě. Nyní je na mateřské dovolené s 2 měsíčním synem, který má také trvalé bydliště na této adrese. Jedná se o soukromý dům , kde bydlí i pan majitel a další tři byty jsou také obývané podnájemníky. Dcera si zažádala o příspěvek na bydlení a ten jí byl zamítnut.
    Nejprve měla doložit potvrzení o příjmu pana majitele domu a jeho ženy. Poté jí bylo zděleno telefonicky , že se jednalo o omyl a aby jen doložila písemné potvrzení , že majitel domu , ani jeho žena nebydlí ve stejném bytě jako dcera. Toto doložila a následně jí bylo zděleno, že příspěvek nemůže dostat, protože pan majitel bydlí v nezkolaudovaném bytě , což prý se může, ale ona tím pádem nedostane tento příspěvek.Byt který ona obývá je zkolaudovaný. Vůbec tuto situaci nechápu.Prý musí pan majitel dodat potvrzení, že bydlí v druhém zkolaudovaném bytě (tedy bytě č.2) což není pravda, tam je jiný nájemník. Prosím moc o radu. Děkuji Vondrová

  97. můj příjem za minulé čtvrletí byl pouze doplatek za elektřinu 9909,- přesto mi byl přiznán příspěvek na bydlení ve výši 2830,-. podle kalkulačky příspěvku na bydlení mám nárok na 5091,- :nájem 6026, elektřina 1000, plyn 130, jsem sama, žiju ve městě nad 100000 obyvatel. nechápu jak to tedy počítá úřad to má jinou kalkulačku než je na internetu? máte taky takové zkušenosti? Je to divné.

  98. Dobrý den, mám dotaz. Začíná léto a mně jako samozivitelce se třemi dětmi jediná možnost si brigádne přivydělat. Jde mi o to že pobírám rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení a nemohu si dovolit o jeho výši přijít. Už teď nevycházím s penězi které mám k dispozici a musím si neustále půjčovat od rodičů. Tím pádem bych si ráda přivydělala na již zmíněné brigádě. Moje otázka zní.: pokud na brigádu půjdu, dozví se to nějak úřad který mi vyplácí příspěvek na bydlení? Nebo to musím nahlásit já? Děkuji

  99. Dobrý den, mužu se zeptat jak se vyplácí příspěvěk na bydlení ? Vždy jsem si myslela že 3 měsíce zpětně proto se každé čtvrdletí dokládají učty za bydlení a příjmy. A tím se i nastavuje nová dávka na další čtvrdletí? Jsem z toho docela zmatená protože jsem dokláda papíry pouze za leden, unor v měsící duben a paní mi řekla že sociálce dlužím za březen ktery mi pří vyplatily v dubnu…. Jak to tedy je ? děkuji

  100. Dobrý den, 1.4.2017 jsem se přestěhoval do nového bytu. Pro příspěvek na bydlení je vyžadováno doložení příjmů a nákladů za předcházející čtvrtletí. V novém bytě jsou ovšem naprosto odlišné náklady na bydlení jako v minulém bytě ( jsou podstatně vyšší ). Mohu v květnu doložit nynější náklady za měsíc duben, které již korespondují s nynější sdituací. Je to tak možné ? Když se z Prahy přestěhuji do Brna, také nemohu dokládat pražské náklady. Děkuji za odpověď.

  101. Dobrý den, Nastěhovali jsme se s přítelem do RD kterým je vlastníkem přítel a jeho matka která s námi bydlí oba jsme pracující a máme 3 děti malé 7, 5,3 roky náš společní příjem měsíčně činí. 21 000kč . Jeho matka s náma moc nekomunikuje má vlastní kuchyn a koupelnu. Veškeré energije na barák činí 7500 měs. Které celé dáváme matce. Matka žadné energie neplatí i když je využívá prý má malý důchod a hodně dluhu z toho si od nás půjčuje na živobytí. Při ročním vyučtování když vrací dá nám půlku z přeplatku. I když ze svého nic neplatí. Chtěla bych se zeptat jestli v tomto případě máme nárok na příspěvek na bydlení. Jaký má matka důchod nevím to bych se jí musela tajně podívat. Ale myslím si že málo to nebude.Při zaplacení školek a stravného nám moc nezbude děkuji.

  102. Dobrý den, prosím Vás, je velký problém, když prokážu příjem nikoli do posledního dne v měsíci, ale teprve 2. května? Co mám očekávat? Děkuji předem za informaci. Vadlejch

    • Pane Vadlejchu, do značné míry záleží na povaze úředníka, se kterým jednáte. Když jsem s úřadem práce komunikoval naposledy já (asi před 10 lety), prošlo mně bez jakýchkoli problémů i týdenní zpoždění. Měl jsem však opravdu velké štěstí na dobrého člověka, který mě dostal na starost. A možná taky hrálo roli, že jsem tam vždycky jednal co nejzdvořileji, uctivě a přitom upřímně, protože lidi v naší veřejné sféře respektuji. (Často jsou terčem kritiky, ačkoli většinou nevydělávají žádné závratné peníze a mají práce nad hlavu.)

  103. dobrý den ráda bych se zeptala za moji známou,bydli v v pronajatých nebytovych prostorech,velikosti 2+koupelna a zachod.byli tam i ze stavebního uřadu ,uznali tyto nebytové prostory schopné bydlení,má tam i trvalé bydliště se svoji 12ti letou dcerou,žádala o příspěvek na bydleni ale bylo ji řečeno na úřadě že nemá šanci tento příspěvek získat když tyto prostory nejsou zkolaudovany na bytové prostory,bylo to uznané a schopné bydlení ma šanci na získání příspěvku? děkuji za odpověd,štychová

  104. Dobrý den. Ráda bych žádala příspěvek na bydlení, ale mám stavební spoření, které bude možno vybrat již za dva měsíce. Je podmínka nemít toto spoření? Můžu ho nechat běžet a žádat o příspěvek? Šetřím jenom po dvou stovkách dětem. Spoření je založeno na mě. Bude to mít vliv? Děkuji.

    • Jarmilo, v rámci žádosti o příspěvek na bydlení dokládáte příjmy + výdaje za předchozí kalendářní čtvrtletí, takže eventuální budoucí výběr stavebního spoření nyní ještě nemá vliv. A ani následně podle mého názoru Vaše nároky neovlivní.

      V zákoně o daních z příjmů totiž mezi osvobozenými zisky vidím také: „příspěvek fyzické osobě poskytovaný podle zákona upravujícího stavební spoření a státní podporu stavebního spoření“. A v zákoně o státní sociální podpoře nevidím tento zisk uvedený mezi penězi, které započítáváme do takzvaného rozhodného příjmu a zároveň jsou osvobozeny od daně.

  105. Dobrý den, měla bych dotaz.Na úřadě chtějí doložit vyúčtování z bytu kde žiji já a tři děti ,ale problém je v tom že tady na mě nic napsané není a vše je psané na majitele bytu. Já posílám jen celou částku na jeho adresu. Tak nevím jak to doložit ,nic jsem zatím za ty 3roky nedoplácela a ani mi nic nevracel.

  106. Ještě jeden dotaz, co se stane, když nestihnu doložit příjmy do konce dubna, ale přinesu je až v květnu. Přijdu o jeden měsíc příspěvku nebo o celé čtvrtletí a nebo je lhůta jiná než do konce dubna za 1. čtvrtletí? Děkuji

  107. Dobrý den, letos v září nastupuje dcera do práce, přestanu tedy pobírat příspěvek na bydlení. Musím ještě příští rok dokládat daňové přiznání? Letos ho chtějí za loňský rok. Abych věděla co mě čeká.

  108. Dobrý den chci se zeptat. v Dubnu jsem přešel na hlavní činnost u OSVČ a manželka je na rodičovské. V červenci bych chtěl žádat o příspěvek na bydlení. Bude se mě počítat 50% průměrné mzdy v ČR + rodičovská od manželky a takhle by to mělo byt až do daňového přiznání za rok 2017.

    Muj dotaz : může po mě potom chtít úřad přispěvek na bydlení vrátit, jelikož z daňového přiznání bude patrné, že přijem jsem měl větší než 13000,- mesíčně ? Nebo prostě jenom potom o přispěvěk na bydlení přijdu.

    Děkuji

  109. Dobrý den, prosím Vás, chtěla bych zazádat o příspěvek na bydlení. Sem na mateřské,matka samoživitelka. Mám 2 děti. Jejich tatínek na každé platí měsíčně 2500 kč. tak sme se domluvili. Nemáme to nijak soudně podložené. Bude uřadu práce stačit nějaké naše ověřené potvrzení které mi napíše a nebo to budeme muset řešit soudně. (to se nám moc nechce) děkuji moc za odpověď

  110. Dobrý den, 25.1.2017 jsem si podávala žádosti pomoc v hmotné nouzy, doplatek na bydlení. Jsem na mateřské která činní 5400,-kč i s přídavky na 3 děti. Až 16.3 u nás byli na kotrole sociální pracovnice, řekli mi, že do 30 dní mi přijde vyrozumní ohledně dopatku na bydlení. Dodnes nic nepřišlo, nájemné máme 10500,- kč a hmotná nouze je cca 7800,-kč. Když mi onemocněli všechny tři dcery, byla jsem na úřadě požádat o mimořádnou okamžitou pomoc, abych dětem mohla vyzvednout léky a koupit základní potřeby jelikož mi doma došlo skoro vše, úřednice mi řeka, že na ní nemám nárok. Proto se Vás chci zeptat, kdy zhruba by nám měl dorazit doplatek na bydlení, když teda nemám nárok ani na MOPku. (Veškeré podklady o platbách máme v pořádku, každý měsíc chodíme podepisovat prohlášení.) Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Veronika

  111. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat ,jestli se počítá do příjmu
    výplata urazové pojistky a denního odškodněni po urazu.
    Děkuji

  112. Dobrý den,mám9738kč. starobního důchodu a inkaso platím 7735kč
    nájem 6305 elektřina1250kč kolik bych mněl dostávat příspěvek na bydlení .,Děkuji Josef Trutnov

  113. Dobrý den, prosím o radu. Pobiram příspěvek na bydlení, v bytě mám trvalý pobyt pouze já a me dvě děti. Nyní se v květnu budu vdávat, manžel se mnou fakticky bydlí ale trvalé bydliště má ve svém bytě v jiném městě. Budu dokládat jeho příjmy? Nebude úřednícim divné, že se vdávám a manžel nemá trvalé bydliště jako já? Nechtěla bych udělat žádný podvod, tak se raději ptám. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Lenka

  114. Dobrý den,budu sama s dvěmi dětmi a našla jsem si nájem..no jenže majitele ho nemaji v os vl ale je družstva ,čili podnájemni,na který se nevztahuje příspěvek na bydlení.ted jsem se ale doslechla,že pokud s s majitelem zajdu na Družstvo a oni mi dají svolení o trvalém bydlišti a o tom že byt využívam ,tak se to dá doložit k žádosti o příspěvek a je normálně vyplácen..je to pravda?

  115. Hezký den pane Wolfe,
    mám na Vás prosbu. Můžeme požádat o příspěvek na bydlení když jsme s manželkou v insolvenci?
    Moc děkuji za odpověď.
    Lavický

  116. Dobrý deň,som občan SR,bez trvalého pobytu,pracujúci 10 rokov v ČR,bývam v prenajatom byte a dostal som sa do zdravotných problémov,som momentálne na neschopenke a čaká ma operácia s dobou pooperačného liečenia cca 8-9-mesiacov.Mohol by som žiadať príspevok na bývanie?Ďakujem

  117. Dobrý den, mám invalidní důchod 8500 +4000kč na péči. Můj zdravotní stav se zhoršil. Našla jsem si bezbarierový byt s náklady celkovými zhruba 11000. Nemám odvahu se nastěhovat, že to neutáhnu. Mám nárok na nějaké příspěvky? Moc děkuji Burčíková-Ostrava

  118. Dobrý den, prosím Vás pěkně, pobírám důchod 6 100 Kč a příspěvek na bydlení 2 100 Kč. Žiji sama a v osobním vlastnictví mám byt, který bych ráda darovala synovci. Všechny složenky budou napsané stále na mě, tak jako doposud. Ráda bych věděla, jestli budu mít nárok na příspěvek na bydlení, když daruji byt synovci. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, paní Kaplanová, je možné, že by Vám Úřad práce žádost o příspěvek zamítl, pokud byste nájemné platila svému příbuznému. Stát totiž zkouší co nejvíce ušetřit na sociálních dávkách, a proto postupně zpřísňuje pravidla, aby vyloučil třeba jenom malou teoretickou možnost, že dojde ke zneužití pomoci.

      Úředníci často také upozorňují, že v rodině musí existovat aspoň základní solidarita, takže by například zajištěný synovec měl svoji chudou tetu ubytovat zadarmo, i bez nájemného. Doporučuji řešit předání vlastnického práva jinak, třeba v závěti formou dědictví. Tak zajistíte, aby synovec Váš byt časem dostal, ale zatím budete moci pobírat příspěvek na bydlení.

      • Dobrý den, mám příspěvek na bydlení. Od dubna nastupuji do práce. Bude mi příspěvek vyplacen i za měsíc duben, nebo musím ještě doložit náklady za 1/4 letošního roku?
        Děkuji.

        • Mariko, jestli chcete příspěvek taky za měsíce duben až červen (za druhé čtvrtletí), předložte Úřadu práce svoje příjmy a náklady na bydlení za měsíce leden až březen (za první čtvrtletí).

  119. Dobrý den, pobírám ID II.stupně, jsem v evidenci ÚP, započítává se dohoda o provedení práce také do příjmů rozhodných pro nárok na příspěvek na bydlení ?
    Děkuji

  120. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli má nárok na příspěvek i člověk, který již není vlastníkem domu, ale má na nemovitosti věcné břemeno a platí zde nájem.
    Děkuji L.T.

  121. Dobrý den, chci se odstěhovat s dcerou od svých rodičů, kde jsem doposud žila. Do nájemního bytu, a zadat o příspěvek na bydlení. Budu muset prokazovat příjmy i rodičů, nebo pouze svoje? Když již budu bydlet jinde?

  122. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, bydlím v pronájmu v RD a ten je na prodej. Dcera by si ho chtěla koupit, je možné aby mi ho pak dále pronajala za stejných podmínek jak mám nyní ve smlouvě nebo to není možné? Na RD dostávám příspěvek na bydlení a dcera u mě nežije.. bydlí jinde. Děkuji za odpověď

  123. Dobrý den. Jsem žena 57 let, ČID od r. 2008. žiji sama v nájemním bytě 1+0, majitel obec Praha 8. Od r. 2012 jsem podstoupila tři reoperace nohy s trvalými následky. Pobírám po navýšení od 2017 4412,- inv. důchod a příspěvek na bydlení 3075,-. Náklady na bydlení činí 4525,- ( ČT poplatek, 3941,- nájem 449,- internet ) + 850,- elektřina. Celkem 5375,- Proč se do žádosti o příspěvek na bydlení započítá pouze nájem a nezohledňuje se povinnost ze zákona platit ČT poplatek, internet, doplatky na léky ( můj případ je cca 500,- )…ze zůstaku na den je 71,- musím mít na léky, jídlo, dopravu, potřeby…

  124. Dobrý den, mohu zažádat o příspěvek na bydlení, když pobírám částečný invalidní důchod 7 000 Kč, bydlím v nájmu a majitel nemovitosti má trvalý pobyt hlášený zde, ale žije jinde? Předem děkuji za odpověď.

    • Jano, o příspěvek požádat můžete, ale jak asi správně tušíte, budete posuzována společně se všemi osobami, které mají v dotyčné nemovitosti úředně nahlášený trvalý pobyt. Kde skutečně fyzicky žijí, nehraje roli. Takže pokud pobíráte 7 000 Kč čistého a zmíněný majitel nemovitosti vydělává třeba 20 000 Kč čistého, úřad obě částky sečte a vyjde 27 000 Kč.

  125. Dobrý den, mám dotaz. Žiji s dcerou v garsonce, ale vzhledem k tomu, ze dceri bude v dubnu 5 let, mame moznost se nastehovat do vetsiho bytu. S tím ,ze ja prijem nemam, pouze dcera ma alimenty od otce a najem by cinil 16 000. Budu dostavat prispevek na bydleni takovy, aby nam stale zustavalo zivotni minimum? Nebo si nemohu dovolit tento vysoky podnajem? Má vyse prispevku na bydleni nejaky strop?

  126. Dobry den,
    mam dotaz.Sice snizili prispevek na bydleni, ikdyz si myslim,ze tim budou osizeni zase jen pracujici,protoze nezamestnani na socialnich davkach,to zase dostanou na hmotne nouzi doplaceno.ale ma otazka je,jak je mozne,ze nekdo sedi na zadku pres deset let,jezdi si v aute za milion,ma ucet ktery neprizna a jeste se bude vysmivat,ze se nevyplati chodit do prace a uci to sve deti?kde je spravedlnost

  127. Dobrý den,

    měla bych dotaz ohledně převodu smlouvy. Měla jsem podnájemní smlouvu do 31.12.2016, pan majitel převedl družstevní bytu do osobního vlastnictví a tudíž mi vystavil od 01.01. nájemní smlouvu – jedná se o ten samý byt, ve kterém mám i trvalý pobyt.

    Byt řádně platím, byla jsem si požádat o příspěvek na bydlení a řekli mi, že nemám nárok, že si můžu požádat až od 01.04., že prý mi nemůžou započítat náklady, které jsem platila poslední tři měsíce, protože jsem neměla nájemní smlouvu. Jsem zděšená, protože nevím, z čeho zaplatím nájem a půjdu s dětmi na ulici? Po zamítavém rozhodnutí jsem tam dnes byla a okopírovali si náklady na elektřinu a plyn – ty že mi prý započítají, ale nájem ne. Absolutně to nechápu, když vše řádně hradím. Prý kdybych šla do jiného nového bytu, tak mi příspěvek přiznají – že je to něco jiného. Takže jenom proto, že v bytě už bydlím (a převod do os. vl. jsem nemohla ovlivnit), tak nedostanu ani korunu tři měsíce a půjdu na ulici? Prosím o pomoc, zda to takhle můžou udělat. Moc děkuji

  128. Dobrej. Jsem jednatelem ve firme. Mam narok na hmotnou nouzi? Nepobiram jako jednatel zadny plat ani odmeny.dekuji

  129. Dobrý den, setkal jsem se s praktikou, kdy pronajímatel po mě chce uzavřít nájemní smlouvu na vyšší nájem, než jaký mu mám platit. Tím pádem získám prý vyšší příspěvek na bydlení a zbytek nájmu, který nepokryje příspěvek mi prý každý měsíc odpustí. Co si o tom myslíte? Nedopustím se nějakého přestupku?

  130. Takže dojde-li první rodičovský příspěvek v dubnu, druhý v květnu, třetí v červnu – uvedu tyto příjmy až v červenci, kdy budu dokládat finance za 2. čtvrtletí? A v dubu, když budu dokládat finance za 1. čtvrtletí, uvedu nulové příjmy?

    • Aneto, ano, souhlasím s Vámi (za předpokladu, že Vám za 1. čtvrtletí na účet, složenkou, „na ruku“ ani jinak skutečně nepřišly žádné peníze).

  131. Dobrý den, přítel měl problémy, které se mnou nechtěl řešit, ale 3 měsíce mi nedal ani korunu. V prosinci se odstěhoval. V nájemní smlouvě (na dobu určitou) jsme byli uvedeni oba, takže jsem majitele bytu požádala, aby přítele „vyškrtl“. Od ledna mám tedy novou smlouvu, kde jsem uvedená pouze já. S přítelem máme 2 děti a jsme dohodnutí, že mně bude dávat 3 000 Kč měsíčně. V lednu mi poskytl víc, aby mi pomohl splatit dluh, který vznikl na nájmu skrze vzpomínaný 3měsíční „výpadek“.

    Moje otázka zní. Mohu žádat příspěvek na bydlení, když zatím nechci řešit přes soud alimenty? Chtěli bychom to nechat na domluvě. Zatím spolu vycházíme dobře. A jestli budou do příspěvku na bydlení započítávat také partnera, když tady stále má trvalé bydliště – ačkoli tady nebydlí, ani není v nájemní smlouvě. Děkuji za odpověď.

    • Zdenko, započítávají se příjmy všech osob, které mají v bytě trvalý pobyt. Takže ve Vašem případě i například čistá mzda Vašeho partnera. Jinak ale nevím o žádném právním předpisu, podle kterého byste měla problémy kvůli tomu, že nechcete řešit soudně alimenty.

      • Pokud mám přítele, který bydlí na stejné adrese jaká já s tím rozdílem, že on tam nemá nahlášené trvalé bydliště – zatímco já se synem ano, musím též dokládat partnerovy příjmy? Děkuji.

  132. Dobrý den, byl mi teď v lednu vyplacen příspěvek říjen-listopad-prosinec. Došel mi dopis, že od teď bude příspěvek chodit měsíčně a každé čtvrtletí doložím: náklady na bydlení + příjmy. Náklady na bydlení budu tedy v dubnu podávat za 1. čtvrtletí (leden-únor-březen)? Příjmy žádné nemám, musím tedy v 1. čtvrtletí potvrdit, že jsem neměla příjem za 4. čtvrtletí? Našla jsem na internetu, že ano, ale nevím, jestli to chápu dobře.

    V březnu se mi narodí syn, jsem svobodná a otec má trvalý pobyt jinde. Nebudu po něm požadovat výživné, jelikož jsme se nerozešli, pouze žijeme odděleně. Bude to problém? A poslední otázka, syna – respektive rodičovský příspěvek mi započítají až do 2. čtvrtletí? Jelikož se narodí ke konci března. Děkuji.

    • Aneto, správně píšete, že za předchozí čtvrtletí doložíte – respektive formálně potvrdíte svoje nulové příjmy. Pokud jde o otce Vašeho dítěte, rozhodující je, zdali má trvalé bydliště v bytě, na který žádáte příspěvek. Pokud ano, jeho příjmy započtete – pokud nikoli, jeho příjmy nehrají roli. Rodičovský příspěvek započítáte vždycky v měsíci nebo měsících, kdy jste peníze reálně dostala (například na účet).

  133. Dobrý den, příspěvek na bydlení se vztahuje na osobu, která má v místě pobytu, trvalý pobyt a na všechny osoby ktere ho zde mají taky. Co osoby, které zde žijí, ale trvalý pobyt mají jinde. Do jaké míry to úřad může zajímat? Co říct, když se budou více zajímat o přijmy partnera?

  134. Dobrý den, nyní se stěhuju do bytu , který mi bude pronajímat má matka. Máme najemní smlouvu. Jsem sama s dvěmi dětmi. Doposud jsem pobírala příspěvek na bydlení . Budu ho pobírat i nadále. ? Když splňujeme všechny kritéria pro dávky. Nebude vadit rodinný vztah ? Děkuji Plutnarová

  135. Dobrý večer, mám nájemní smlouvu a trvalý pobyt v bytě, který vznikl rozdělením pův. bytu na dvě části. Oba byty nyní tvoří samostatné jednotky, mají samostatné vchody a měřiče energií. Úřad práce mě vyzval,abych doložil kolaudační rozhodnutí. Majitel tvrdí, že vše je v souladu s NOZ i se zák. o státní soc. podpoře §24, odst. 5 tedy, že místnosti byly k účelu bydlení již dříve určeny podle stavebního zákona a kolaudační rozhodnutí pro nově vzniklý byt prý není zapotřebí, protože nezasáhl do nosných konstrukcí domu .

  136. Dobrý den mám k Vám otazku.
    Moji rodiče se budou stěhovat do rd do pronájmu kde nájemné bude činnit 9000kč včetně energie a vody.
    Jeden z rodičů pobírá str.důchod 3300kč a druhý z rodičů pobírá hmotnou nouzy 4500kč
    Má otázka tedy zní jaký budou mít příspěvěk na bydlení? Děkuji za odpověd. Hana

  137. Dobrý den, mám dotaz. Ráda bych věděla, zda se do celkových příjmů rodiny u příspěvku na bydlení započítávají všechny příjmy jak partnera, tak moje, i když partner nemá v bytě trvalé bydliště a nikdy ho tam mít ani nebude. Nebo on tam s námi může bydlet, ale jeho příjmy se započítávat nebudou ? Děkuji moc za odpověď.

  138. Dobrý den, měla bych prosbu. Týká se to příspěvku na bydlení. Došla mi od UP oznámení, že byt musí být zkolaudovaný. Tento byt mám v nájmu a je uživatelný. Mohu dostat příspěvek na bydlení za rok 2016? Mohu žádat zpětné proplacení v lednu, pokud mi nebude přiznán? UP mou žádost příspěvek na bydlení protahovat přes 3 měsíce. Nebyla vyřízena do 1 měsíce.

  139. Dobrý den, zavčas jsem nenahlásila, že má dcera novou adresu trvalého pobytu. Myslela jsem, že stačí počkat do dalšího čtvrtletí. Kolik asi budu muset vracet, když příspěvek byl 3 500 Kč? Děkuji. Helena

    • Heleno, logické by bylo, kdybyste vrátila rozdíl mezi částkou, kterou jste obdržela – a částkou, na kterou jste podle úřadu měla skutečně právo. Záleží přitom na podrobnostech – především zda bydlíte v nájmu, anebo ve svém, kolik dalších osob má v domě nebo bytě trvalé bydliště atd. Je možné, že budete vracet většinu uvedené částky. Rozdíl mezi uznatelnými náklady na bydlení totiž někdy přesahuje i 3 000 Kč, pokud místo dvou osob započteme jenom jednu (vizte tabulky výše).

  140. Dobrý den, známá vlastní byt který pronajímala. Teď se do bytu odstěhovali její děti , jedno si vydělává druhé je ještě student.Nájem tedy rodičům neplatí, jen energie. Můžou si požádat o příspěvek na bydlení ?? Děkuji Romana

  141. Dobrý den, mám nárok na příspěvek na bydlení pokud já jsem majitel nemovitosti a mám zde trvalé bydliště, jsem na rodičovské dovolené, jsem vdaná, ale manžel zde nemá trvalé bydliště. Platím za inkaso a splácím hypotéku. Děkuji DO

  142. Dobrý den, včera jsem byla na Úřadě práce žádat o příspěvek na bydlení a jen mne zarazila jedna věc: dle úřednice jsem si musela vybrat, zda budu chtít do nákladů zahrnout zaplacený plyn, anebo pevná paliva. Topíme jak plynem, tak pevnými palivy a plyn používám i na ohřev vody a vaření. Řekla to úřednice správně? Děkuji předem za odpověď. 🙂

    • Alex, sdílím Váš údiv. Neznám žádný paragraf zákona, ani vládní nařízení, podle kterého byste mohla do nákladů za bydlení zahrnout buďto jenom plyn, anebo pouze pevná paliva – nikoli obojí. Zeptal bych se paní úřednice, ze které části naší legislativy vychází. Podle mého názoru by měla započítat výdaje i za plyn, i za pevná paliva, stejně jako započítává elektřinu i vodu apod.

      • Stalo se mi totéž. Dřevo kupuji v létě a teď v lednu mi na Úřadu práce řekli, že už na příplatek nemám nárok. Musela bych doložit fakturu, vystavenou každé čtvrtletí. Což je nesmysl. Nemůžu kupovat dřevo v každém čtvrtletí. Když si nechám zavést plyn, nemůžu už přitápět dřevem. Prý jedno, nebo druhé. Přijdu o více než 7 000 Kč. Důchod mám 7 300 Kč. Poraďte, co se dá dělat. Předem děkuji.

        • Dobrý den, paní Lorencová, bohužel takto jsou nastavena pravidla: Příjmy a výdaje jsou počítány za poslední čtvrtletí, nikoli za celý kalendářní rok, možná proto, že se mnozí příjemci příspěvku často stěhují (chvíli bydlí v nájmu, potom zase u rodičů, nebo u partnera apod.). Takže pokud Vám nyní scházejí peníze na základní potřeby, doporučuji Vám, abyste na Úřadu práce požádala o takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc, tedy jednorázovou finanční dávku pomoci v hmotné nouzi.

          A (navzdory zdravému „selskému rozumu“) by bylo ideální, kdybyste si dřevo skutečně objednávala po částech – každé čtvrtletí čtvrtinu roční spotřeby, abyste následně mohla doložit výdaje za každý kvartál. Celková útrata potom možná bude vyšší kvůli dopravě, ale snad stále nepřesáhne uznatelnou sumu (vizte případně tabulky nahoře ve článku) a odpovídající náklady včetně příplatku nakonec proplatí stát. Každopádně Vám přeji hodně zdaru.

  143. Dobrý den, prosím o rada.Jsem nájemce. Bylo mi řečeno, že byt který mám pronajatý není zkolaudovaný, a proto nemám nárok na příspěvek na bydlení. Bydlím v tomto bytě už asi 8 let po jiné nájemnici , která pobírala příspěvek na bydlení. Já jsem těch 8 let také pobírala příspěvek na bydlení. Až v lednu 2017 jim vadí že není zkolaudovaný a dávku mi chtějí odejmout, ale byt odpovídá normám bydlení.

  144. Dobrý den, žiju v domě syna, který však bydlí a má trvalé bydliště jinde. V domě bydlím sama a mám v něm trvalé bydliště. Syn po mně žádný nájem nechce, ale veškeré náklady na bydlení hradím sama. Mám nárok na příspěvek na bydlení? Náklady jsou cca 4 000 Kč měsíčně. Důchod mám 8 500 Kč. Pokud mám na příspěvek nárok, co proto mám udělat? Děkuji za odpověď. Černá

  145. Dobrý den, chci se zeptat na situaci: Senior 74 let bydlící v domově důchodců v jednolůžkovém pokoji zcela soběstačný, má důchod 14.000kč. Jelikož se změnil majitel objektu zvedl se nájem za byt který obývá ze 7000 na 18000. Je možné žádat příspěvek? A jak vysoký by přibližně byl? Děkuji za odpověd´ s pozdravem R. Vojtíková

  146. Dobrý den,mám pronajatou bytovou jednotku v rodinném domku,mám nájemní smlouvu a mám tam i trvalý pobyt, který tam mají ale i majitelé domu, ale s nimi já nemám nic společného. Nyní jsem v 8mém měsíci těhotenství a zůstala jsem bohužel sama. Jsem na ÚP a nemám žádný příjem. Po narození dítěte budu brát jen rodičovský příspěvek, tak bych se chtěla zeptat na co vše mám jako matka nárok? Z rodičovského příspěvku předce nemám šanci zaplatit nájem a ještě se postarat o dítě a o sebe. Děkuji moc za odpověď.

  147. Přeji dobrý den, pane Woffe!

    V Žádosti o příspěvek na bydlení od 1.7.2016 jsem uvedl, že jsem vlastníkem bytu, a jelikož v předmětném bytě nejsou hlášeny žádné jiné osoby, nevyplňoval jsem tudíž oddíl B Žádosti, kde se jinak uvádějí ostatní osoby v bytě hlášené, tj.společně posuzované osoby. Následně mi byly vyplaceny všechny měsíční příspěvky, i nyní v lednu, ale ve své datové schránce jsem 6.1.2017 obdržel výzvu spádového ÚP-SSP, abych doplnil, resp.doložil složení společně posuzovaných osob od 1.1.2017. Připravuji svoji odpověď na zmíněnou výzvu ve smyslu, že již v žádosti od 1.7.2016 jsem žádné společně posuzované osoby neuvedl, že tato skutečnost trvá i nadále a že jsem se podpisem v žádosti zavázal k oznámení případných změn do 8 dnů, a pokud jsem tak neučinil, dávám tím najevo, že i nadále v bytě nejsou hlášeny žádné společně posuzované osoby. Tudíž považuji tuto proceduru za nadbytečnou. Nicméně kromě tohoto prohlášení nad rámec předepsaných formulářů, údajů a dokladů hodlám ÚP-SSP předat ještě i Evidenční list bytu vyhotovený účetní organizací našeho společenství vlastníků, kde se uvádí, že v bytě používá služby jen jedna osoba, tedy jenom já.

    Je Vám, pane Woffe, případně známo, proč ÚP-SSP ještě i opakovaně v průběhu trvání Žádosti, tj.1.7.2016-30.6.2017, takovou výzvu zasílá? Platí snad nějaké nové metodické pokyny či formuláře? Nic takového jsem na portále MPSV nenašel. ÚP-SSP svou výzvu zakládá na ustanovení odst.2, §51 zák.117/95 Sb., avšak v tomto ustanovení jsem neshledal žádnou (novelizační) změnu či vůbec nějakou souvislost s okruhem společně posuzovaných osob.

    S pozdravem tazatel Vladimír z Prahy

  148. Dobrý den,

    prosím o radu. Od listopadu bydlíme v podnájmu.
    Nyní si měním trvalé bydliště na to,kde teď bydlím, abych mohla zkusit později zažádat o příspěvek na bydlení, jelikož v tomto měsíci nastupuju na mateřskou a zanedlouho bude malá na světě. Bydlím zde s přítelem, ovšem ten si zde trvalé bydliště měnit určitě nebude, jelikož má několik má několik exekucí, což by určitě ohrozilo majetek majitelů bytu, ikdyž je měsíčně splácí. Tak mě jen zajímá, když potom budu žádat o příspěvek na bydlení, jestli mám někde uvádět přijem od přítele, když na této adrese trvalé bydliště mít nebude. Předem děkuji za odpověď.

  149. Dobrý den,

    požádala jsem si o příspěvek na bydlení. Ten mi byl zamítnut! V říjnu jsem se přihlásila k trvalému bydlení do rekreačního objektu s č. evidenčním. Já i děti zde máme trvalý pobyt. Na stavebním úřadě jsem si nechala potvrdit:

    „přízemí je zkolaudovaný soubor místností, který svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení“

    Zamítnutí příspěvku na bydlení je z důvodu:

    „žádali jsme stavební úřad o sdělení, zda se u výše specifikovaného prostoru jedná o soubor místností nebo samostatnou obytnou místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu určeny podle stavebního zákona“

    trošku celou věc nechápu?? Nebo jde opravdu o slovíčko URČENÝ x SPLŇUJE
    Nemáte někdo zkušenost zda se s tím dá něco udělat? děkuji za odpověď případně radu 🙂

  150. Dobrý den.Mohla bych se zeptat,jako pronajímatel bytu,mám povinnost dopodrobna rozepsat skladbu nájemného pro nájemce,aby si mohl zažádat o příspěvek na bydlení?Prý od roku 2017 úřad vyžaduje.Děkuji A.

  151. Dobrý den. Prosím o radu. Jsem samoživitelka, mám 2 děti. Bydlím v bytě (a mám i trvalé bydliště), jehož majitelem je developerská společnost, která celý činžovní dům postavila. Tato společnost celý dům dala do nájmu akciové společnosti, kde jsou v představenstvu jednatelé developerské společnosti. A já jsem tedy podepsala podnájemní smlouvu s tou akciovou společností. Když jsem byla žádat o příspěvek na bydlení, nechtěli se se mnou ani bavit, nemám prý nájemní smlouvu, takže nemám nárok. Mám se prý přestěhovat jinam. V našem městě ale není moc bytů k pronájmu a když, tak ještě za vyšší cenu. Nějak se nemůžu smířit s tím, že nedostanu příspěvek, který by mi opravdu s dětmi moc pomohl. A přitom majitelé bytu a nájemce jsou stejné osoby, jen pod jiným názvem. Není možná v tomto případě nějaká výjimka? Děkuji za odpověď.

    • Alex, bohužel výjimka pro jeden konkrétní případ pravděpodobně nebude možná (ani pro Vás, ani pro nikoho jiného). Pravidla musejí být nastavena pro všechny stejně, jinak by se ohradila řada dalších žadatelů: My chceme výjimku taky. A pravidlem mimo jiného je, že příspěvek na bydlení dostávají pouze majitelé a nájemníci, nikoli podnájemníci (možná aby nedocházelo ke spekulacím například s městskými byty, nevím jistě).

      Takže doporučuji sledovat inzertní portály, ideálně neprovozované realitními kancelářemi (abyste jim nemusela platit provizi – nevratnou kauci) a časem snad najdete stejně drahý nebo levnější nájem (nikoli podnájem).

    • Dobrý den chci se zeptat zda mám nárok na příspěvek na bydlení bydlím v nájemním byte se svým pul ročním synem přítel od nás odešel. nájem máme 12000kc beru rodičovský příspěvek.Jenže mám problém nechtějí mi tady dovolít trvalý pobyt z důvodu prodeje novýmu majiteli ale sipo je psané ne mě a smlouva také. Děkuji za radu

  152. Dobrý den, zajímá mě roční vyúčtování a následné formality na úřadě. Problém je, že mi byt pronajímá babička, která podle svých slov veškeré takové papíry dávala insolvenčnímu správci. Na úřadě tedy mohu doložit předloňský účet za elektřinu, ale nemohu doložit vodu a plyn (zálohy na tyto energie jsou 1 200 Kč, 500 Kč a 1 700 Kč). Navíc na dodávkách vody a plynu byl dluh, byt obývaný mnou a synem bude brzy prodán v rámci insolvence.

    Takže radši beru vodu ze studny, místo plynu máme tuhá paliva (topíme v krbu), ale nájemní smlouva se neměnila, tudíž obsahuje stejné zálohy jako dříve. Teď nevím, jak postupovat. V nájemní smlouvě jsou napsány stále stejné zálohy jako dříve, takže pobírám od státu stále stejné peníze jako dříve, všechno obratem dávám babičce, která mi ale nechce říct, zač utrácí.

    Bojím se, abych nebyla považována za podvodnici a nemusela peníze vracet. Nevím, jak bych potom vyžila, zvláště když nyní čekám druhé dítě, mám před porodem, navíc trpím zánětem průdušek a do konce týdne musím náležitosti doložit úřadu, jinak napříště nedostanu příspěvek na bydlení. Děkuji za rychlou odpověď.

    • Petro, požádejte o všechny účty babiččina insolvenčního správce, který velmi pravděpodobně takové dokumenty archivuje. Pokud nedoložíte svoje náklady na bydlení za poslední čtvrtletí, zřejmě už od dalšího měsíce příspěvek nedostanete, což ale neznamená, že byste nutně musela zpětně něco vracet a byla považována za podvodnici (tedy pokud jste minule nezamlčela část svých příjmů nebo nevykázala „falešné“ výdaje).

  153. Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, zdali můžu žádat o příspěvek na bydlení v případě, že se stěhuji z osobních důvodů od rodičů, jsem stále student a příjmem mi je brigáda na dohodu o pracovní činnosti, kde mám čistý příjem 4-5tisíc. Popřípadě zda mám i jiné možnosti. Čistý nájem bude 7 tisíc korun.

  154. Dobrý den, měla jsem předchozí otázku, zda můžu ještě požádat o příspěvek na bydlení za 3. čtvrtletí. Volala jsem na úřad (nechci jmenovat), kde mi bylo řečeno, že to už není možné, že jsem podle systému měla čas do konce prosince, že nyní musím doložit příjmy + výdaje za 3. a 4. čtvrtletí, a dostanu dávku za 4. čtvrtletí, protože jsem předchozí kvartál prošvihla. Zavolala jsem na úřad ještě jiné paní a ta mi řekla, že můžu žádat tři měsíce zpětně, tedy že bych ještě mohla žádat za 3. čtvrtletí.

    Nevím, co je správně. Tři měsíce se počítají od září, nebo října? Bylo možné žádat do konce prosince, nebo ještě v lednu 2017 (za 3. čtvrtletí 2016)? JSEM OPRAVDU ZMATENÁ. Vám velice děkuji, že nám pomáháte, protože jak se má člověk orientovat, na co má nárok? Děkuji. JANA

    • Jano, my už jsme spolu komunikovali přes jiný kanál, takže jenom shrnu svůj subjektivní závěr:

      Normálně o příspěvek žádáme od aktuálního měsíce, přičemž dokládáme svoje příjmy a výdaje za předchozí kalendářní čtvrtletí. To znamená, že kdybyste chtěla dávku na leden až březen 2017, prokazujete svoje výdaje za říjen až prosinec 2016. Při splnění výše uvedených podmínek lze získat příspěvek ještě na 3 měsíce zpětně – tedy na říjen až prosinec 2016. V takovém případě byste navíc dokládala svoje příjmy a výdaje za červenec až září 2016.

      Za 3. čtvrtletí 2016 podle mého názoru již příspěvek na bydlení nedostanete, je už příliš pozdě. Ale samozřejmě můžete pro jistotu podat žádost za 3. i 4. čtvrtletí 2016 + za 1. čtvrtletí 2017, uvidíte potom, jestli vyhoví všemu, nebo něco zamítnou.

  155. Dobrý den Petře,
    mám také otazku.
    Vlastním- li dle katastru nemovitost, která je v OV. Ale nebydlím tam já, ale např. blízké příbuzenstvo konkrétně rodiče a babička. Kteří nemovitost na mě již napsali z důvodu vyhnutí se např. v případě umrtí pak zdlouhavému procesu v dědickém řízení, ale v nemovitosti nežiji a mám pronajmujt najemní byt skrz realitku od úplně cizého majitele nesouvisící s naší rodinou nijak, kde mám trvalý pobyt a platím jemu nájemné normálně převodem, kde je to prokázané, tak mám nárok na příspěvěk na bydlení, když mé příjmy mi teď z důvodu změny zaměstnání poměrně se zmenšili?
    Koukal, jsem na Vaše odpovědi zde v diskuzi, ale tenhle případ jsem nezaznamenal.

    Předem děkuji za Vaši odpověď, kterou prosím pište na mail: Markus10@seznam.cz

    Děkuji, Marek.

  156. Dobrý den ,mohu žádat o příspěvek na bydlení,když již nejsem na úřadu práce,ale můj plat nestačí pokrýt všechny náklady?Děkuji

  157. Dobrý den, považuje se otec mého bývalého přítele za blízkého příbuzného. S bývalým přítelem mám syna ale nežijeme ve společné domácnosti, přesto otce bývalého přítele úřad považuje za mého blízkého příbuzného /je to mého syna dědeček, dle vyjádření úřednice/. Děkuji Marcela

  158. Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak se vypočítá příspěvek na bydlení.mám jen starobní důchod.Děkuji pepa

  159. Dobrý den, můžu požádat o příspěvek na bydlení za 3. čtvrtletí roku 2016 ještě v lednu 2017, nebo to muselo být do konce prosince 2016? Děkuji. JANA

    • Jano, pokud peníze na bydlení nutně potřebujete, máte nájemní smlouvu, v daném bytě trvalé bydliště a nízký příjem, určitě o příspěvek ještě požádejte. Když jsem byl před dlouhým časem registrován na Úřadu práce jako nezaměstnaný, jednou jsem přišel „na kontrolu“ o týden později (prostě jsem se hrozně spletl). Natrefil jsem však na hodnou úřednici, která mi řekla: „Správně bych Vás měla z registru nezaměstnaných škrtnout, ale přimhouřím oko a napíšu Vám k dnešní schůzce týden staré datum.“ Hodně jde o lidi, o zdvořilost, o vstřícnost, vzájemné pochopení.

  160. Zdravím, pokud si zažádám příspěvek na bydlení a jsem v nájmu, zajímá mě, zda si úřad bude ověřovat u majitele, zda v bytě opravdu bydlím. Popř. zda úřadu stačí jen nájemní smlouva či „osobní“ ověření. Nejde o to, že bych v bytě nebydlela, ale majitel nechce mít nic společného s úřady,apod. Děkuji

  161. Má vliv příspěvek na bydlení na doplatek na bydlení pobírám dávky hmotné nouze doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí doplatek na bydlení v plné výši jelikož to žiji sám nebo nemá význam žádat o příspěvek na bydlení bydlím v obecním bytě mám nájemní smlouvu i trvalé bydliště dále otázka trochu mimo paní doktorka uvažuje o žádosti o invalidní důchod ale jelikož to sem po dobu 10 let neplatil sociální pojištění tak na něj nárok stejně i když bude přiznána nějaká invalidita nemám tak má i toto rozhodnutí nějaký vliv na sociální dávky třeba nějaký příspěvek na péči a podobně děkuji

  162. Dobrý den, docela by mě zajímalo, jak se ve snížení normativních nákladů na bydlení promítne stálé zvyšování vodného, stočného, všech cen (kromě ceny za komoditu) – tzn. paušálních plateb, plateb za dopravu, ostatní služby atd. v případě elektřiny i plynu. Myslím, že faktické náklady na bydlení stále a nepřetržitě rostou. Statistika je věc kouzelná. Šetřete a my vám zase zdražíme. Tak ať mi někdo vysvětlí, jak se mají lidé chovat.

    Šetřit energie, nebo ne? Třídit odpad, nebo ne? Stále pečlivěji třídím (popelnice na BIO, směsný odpad, využívám sběrný dvůr atd.). Výsledek? Během dvou roků o 150 Kč dražší svoz odpadů. Kromě vody z obecního vodovodu využívám vlastní studnu, výsledek? Stanoveny tzv. paušální platby stočného o 25 procent vyšší, než když jsem platil standardní vodné a stočné atd. JO JE TO TAK. Díky za trpělivost.

  163. Dobry den.Pred mesicem jsem upadla na neposypane silnici ve meste.Mesto mi pojistnou udalost uznalo.Pokud mi vyplati pojistovna penize musim je priznat v papirech na socialni davky?Beru davky hmotne nouze.

  164. Dobrý den,
    dnešním dnem mi byl přiznán příspěvek na bydlení v částce 1906,-Kč. Nebyl jsem schopen se dopracovat, jak se na tuto částku přišlo a jestli se tedy mám odvolat. Prosím o kontrolu. Bydlíme v nájemním bytě v Praze 2+1 dva dospělí a 10měsíční dítě. Všichni tři v bytě mají trvalé bydliště. Čistý měsíční příjem můj a ženy je cca 19.500,-+ 5.000,-. Náklady za nájem 10.000,- + 1.500,- eletrika + 1.500,- voda + 2.000,- vytápění plynem + 100,- odpad. Celkem tedy 15.100,-. Moc děkuji.

  165. Dobrý den, syn má byt v osobním vlastnictví, ale trvalé bydliště má jinde. Může mi pronajmout svůj byt? Jsem v invalidním důchodu a bydliště mám v jeho bytě. Bydlím tam sama. Mám nárok na příspěvek na bydlení? Synovi platím 11 000 Kč a on ze svého účtu hradí veškeré poplatky. Důchod mám 9 000 Kč. Pokud mám na příspěvek nárok, co proto mám udělat? Děkuji za odpověď. Kliková

    • Paní Kliková, podle mých informací jsou žádosti o příspěvek na bydlení obvykle zamítány lidem, kteří platí nájem svému blízkému příbuznému – například právě synovi. Úřad práce totiž předpokládá, že v rodině často funguje solidarita, takže reálně může potomek svojí matce část nájmu promíjet.

      Pokud chcete příspěvek na bydlení, ideální bude přestěhovat se do nájmu k někomu cizímu, tamtéž si okamžitě nahlásit trvalé bydliště a veškeré výdaje hradit přímo sama, například převodem mezi účty nebo na fakturu apod., zkrátka abyste měla doklad, že prostředky šly přímo k majiteli, nikoli oklikou. Po 3 měsících, nejlépe po uplynutí kalendářního čtvrtletí (například dubna až června 2017) podejte na Úřadu práce žádost.

    • Synáček je pěkný zmetek, když po své vlastní invalidní matce chce 11.000,- za pronájem jeho bytu! Měl by ji tam nechat bydlet zadarmo, a když už, aby si platila jen energie. A co samotná ženská může spotřebovat? Když už to přeženu, tak 3500,- za měsíc! Že se hajzl nestydí! Nebo že by chtěli matinka se synáčkem udělat podraz na sociálku, aby jí vyplácela příspěvek na bydlení?! No, taky možný. V tom případě, ať si vylíží……

  166. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Beru příspěvek na živobytí,na bydlení i doplatek na bydlení v celkové výši 10300 kč. Můžu si přivydělat a kolik mi sociálka z přivýdělku 4750 kč veme? Děkuji

  167. Dobrý den,
    od ledna 2016 pobírám příspěvek na bydlení, trvalý pobyt na danem bytě jsem měla já a syn, druh byl ve smlouvě pouze na službách, na domácnost mi prokazatelně nepřispíval, nyní jsem druha z bytu vyhodila, následně na mě šel podat TO, že jsem pobírala tento příspěvek neoprávněně. Zajímá mě, zda je to opravdu problém, na úřadě věděli, že se mnou domácnost sdílí, v nájemní smlouvě byl udán jako druh na službách, sama jsem na to pracovnici upozornila, ovšem úřad mi příspěvěk vyplatil. Nevidím v tom problém, můj ex ovšem tvrdí opak. Jak to tedy je? Děkuji

  168. V roce 2015 jsem žádala o hmotnou nouzi, kterou jsem v září ukončila nástupem do práce. Teď budu prosit pouze o příspěvek na bydlení, i když nemám pět měsíců žádný příjem. Můžou se zajímat, proč nechci pomoc v hmotné nouzi, kterou jsem žádala v loňském roce? Také mě zajímá, jestli budou chtít vědět, z čeho žiji, když nemám žádný příjem. Musím svoji situaci nějak vysvětlovat? Děkuji. JANA

    • Jano, každý úředník může být jinak zvědavý, ale obecně neznám důvod, paragraf, ani metodický pokyn z ministerstva, podle kterého byste musela úplně podrobně vysvětlovat, z čeho všeho přesně žijete (jestli třeba z plodů vlastní zahrádky, jestli dostáváte jídlo zadarmo od charity apod.), nebo proč žádáte o jednu dávku a druhou nepožadujete.

  169. dobry den mohu zadat pris.na bydleni když bydlim v druzstevnim byte sama ale dcera tam ma trvaly pobyt.dcera ale bydli s přítelem v pronajatem byte odhlasovat ji nechci aby mele pobyt na mest.urade.mohu dolozit smlouvu ze bydli jinde nebo co byste mi poradila?dekuji

    • Jano, žádat určitě můžete a auto ani chata pravděpodobně vůbec nebudou zohledněny. V žádosti o příspěvek vyplníte svoje příjmy, respektive příjmy všech osob, které mají nahlášený trvalý pobyt ve stejném bytě nebo domě a dále musíte doložit náklady na bydlení v tomto místě. Úřad práce obvykle nekontroluje, zda má žadatel ještě jiný majetek. Kdyby konkrétní úředník něco takového zkoušel, argumentujte, že podle zákona rozhodují pouze aktuální příjmy a náklady na bydlení, nikoli úspory apod.

  170. Děkuji velice za odpověď. Je mi velice nepříjemné žádat každý měsíc o příspěvek, respektive o příspěvek na bydlení se žádá vždycky za tři měsíce. Pokud by moje současná situace trvala dlouho, určitě bych to musel učinit. Ale chtěl jsem vědět, jestli se vystavuji nějakému riziku, pokud budu žádat o příspěvek na bydlení v bytě, kde musím hradit náklady, ale půl měsíce jsem vlastně jinde. Nebo jestli budu dotazován, proč nežádám o ostatní dávky. Je mi to velice nepříjemné. Děkuji. Karel

    • Karle, pokud v bytě, na který dostáváte příspěvek, jste jenom část měsíce, žádnému riziku se nevystavujete. Zároveň se Vás pravděpodobně nikdo nebude prát, proč nechcete ještě jinou podporu. Buďte v klidu, není nic špatného využít sociální systém, když máte zrovna v nouzi. Jako zaměstnanec jste do veřejného rozpočtu přispíval právě proto, abychom pod sebou všichni měli „záchrannou síť“. Hodně štěstí!

  171. Dobrý den,

    přestěhoval jsem se z Olomouce do Bělé pod Bezdězem a u Mladé Boleslavi pracuji. Chci se zeptat zda mam nějaký nárok když platím měsíčně za byt 8000kc a plat mam 28 000 hrubého, děkuji.

  172. Vážený pane Woffe, mám ještě otázku: Pokud jsem hlášený na Úřadu práce, na podporu nemám nárok a budu žádat o příspěvek pouze na bydlení, nebudu mít problém s tím, že žádám o doplatek na bydlení, ale z čeho vlastně žiji? V bytě jsem tak polovinu z měsíce. Jsem tam hlášený sám a jsem tam sám, je to znát i podle spotřeby. Nechtěl bych, aby mi dcera přispívala na nájem, ale nechtěl bych se vystavit tomu, že jsem v bytě polovinu měsíce a žádám o příspěvek. Doufám, že to bude brzy jiné. Děkuji. Karel

    • Karle, pokud chcete mít, z čeho žít a zároveň nechcete přijímat peníze od dcery, je řešení jednoduché. Za prvé, přijímejte peníze pouze od státu a hospodařte s nimi samostatně, abyste z úředního pohledu nepatřil do domácnosti svojí dcery, nýbrž abyste byl brán jako „samostatná jednotka“. Za druhé, kromě příspěvku na bydlení požádejte na Úřadu práce ještě o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Dohromady tyto 3 dávky mají pokrýt všechny přiměřené náklady na bydlení a zároveň na potraviny. Přeju hodně štěstí!

  173. Dobrý den, když jsem žádost o příspěvek na bydlení podala dnes za 3. čtvrtletí 2016, bude mi zaplacena i dávka za měsíc říjen, nebo až od listopadu? Děkuji.

    • Michalo, za říjen stále ještě můžete dostat příspěvek na bydlení. Podmínkou ale je, abyste doložila svoje náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tzn., že pokud chcete podporu za 4. čtvrtletí (říjen až prosinec), doložíte náklady za 3. kalendářní čtvrtletí (červenec až září). Jestli chápu správně, právě tohle jste udělala, takže jestli splňujete podmínky (nízký příjem, vlastní nemovitost nebo nájemní smlouva atd.), mělo by být vše OK.

  174. Dobrý den, jsem studentka posledního ročníku Mgr. studia na vysoké škole. Přes léto (t.j. červenec – srpen) jsem pracovala na HPP. V září jsem práci ukončila i kvůli těhotenství. Momentálně tak nemám žádný příjem, jen naspořené peníze z minulých měsíců a léta. Od září mám trvalé bydliště v novém bytě, kde platím pronajímateli 5999,- vč. veškerých služeb. Mohu si zažádat o příspěvek na bydlení i přes aktuálně žádný příjem? Díky zdravotnímu stavu v těhotenství mám obtíže sehnat práci a zároveň je mou prioritou ještě tento školní rok řádně dokončit studia. Kromě naspořených peněz mi občas vypomůže mamka, či přítel, nejedná se však o žádnou pevně stanovenou a pravidelnou sumu, vždy podle „potřeby“.

  175. Dobrý den.moje 90ti letá matka dostává příspěvek na péči 8800, který dává sociální asistentce- pečovatelce, která u ní bydlí a stará se o ní 3 týdny v měsíci, další týden se o matku starám já jako dcera. Sociální asistentka i já máme trvalé bydliště jinde. Bude příjem sociálního asistenta posuzován společně s příjmy matky při žádosti o příspěvek na bydlení a jako další osoba v bytě ?

  176. Dobrý den,,jsem v důchodu,který činí 9401kč,mám dvoupokojový byt a náklady na byt mi činí cca přes 5 000kč mám nárok na příplatek na byt? děkuji

  177. Dobrý večer, mám dotaz ohledně doplatku/příspěvku na bydlení. Známá tento příspěvek pobírá, je v nájmu (podnájmu) v družstevním bytě, který jí pronajímá majitel, který je fakticky sám v nájmu. Pracuje na dohodu. Tvrdí mi, že pokud by si vydělala jen o pár korun více, než je nějaký limit, tak že přijde o celý tento příspěvek – zatímco pokud by byla v klasickém nájmu, tak si může vydělat více a úřad jí bude doplácet vždy poměrnou část do nějaké částky. Prosím, je to pravda? Přijde mi to nesmysl, aby byly podnájemníci takto znevýhodněni oproti nájemníkům.
    Díky moc.

    • Tomáši, příspěvek na bydlení mohou dostat pouze majitelé bytu/domu nebo nájemníci. Tuto dávku státní sociální podpory (podle zákona o státní sociální podpoře) čerpají i domácnosti, které sice netrpí hladem, ale relativně v rámci celé populace patří mezi nízkopříjmové. Doplatek na bydlení mohou dostat pouze lidé, kterým po zaplacení nákladů na bydlení nezbude ani životní/existenční minimum (podle toho, jak usilovně hledají výdělečnou práci a plní svoje povinnosti). Tuto dávku pomoci v hmotné nouzi (podle zákona o pomoci v hmotné nouzi) čerpají pouze domácnosti a jedinci, kteří by jinak neměli ani na jídlo.

      Ale obecně vzato, příjemce obvykle dostává obě zmíněné dávky (příspěvek i doplatek na bydlení, jinými slovy příspěvek je dorovnáván doplatkem). Takže je otázka, zda Vaše známá nemá na mysli spíše dávku pomoci v hmotné nouzi příspěvek na živobytí (tzn. zpravidla životní nebo existenční minimum), které může dostat i chudý podnájemník, pokud nepřekračuje určitou individuálně stanovovanou příjmovou hranici.

      P.S.: Všechny tyhle sociální dávky mohou působit jako šílený guláš. Ale po podrobnějším studiu tvrdím, že dohromady mají logiku a plní účel, totiž aby byl sociální systém přísně adresný – tedy aby peníze vždycky šly na konkrétní potřebu. Podrobněji pod TÍMTO odkazem.

  178. Dobrý den, jsem student a příjem mám kolem 7000,- mám smlouvu na DPČ. Bydlím na koleji, kde si platím nájem kolem 3000,-/měsíc. Ten mi ale platí rodiče. Trvalé bydliště nemám u rodičů, ale sám na bytě, kde platím nájem 5500,-/měsíc a trávím v něm pouze víkendy. Mám nárok na příspěvek na bydlení jakožto student, který přes týden bydlí na koleji, ale o víkendech bydlím v nájmu? Děkuji za odpověď.

  179. Dobry den. Chci se zeptat: kdyz ziju jen ja a ma 7mes.dcera v 1 byte,ve kterem mame obe hlasenou trvalou adresu a najemni smlouvu) a platim mesicne 8000kc,zda mam narok na prispevek na bydleni,kdyz od rijna 2016 uz dostavam rodicak 7100kc (resp.ted v listopadu dostanu celych 7100kc,min.mesic 2000kc)??

    K tomu musime z os.duvodu se docasne prestehovat do bytu k rodicum, kde bychom zili min.rok a nemely tam trvalou adresu ani najemni smlouvu, zda bych ho dostavala porad,abych si puvodni (tudiz nevyuzivany) byt tim udrzela, abychom za rok se do nej vratily s dcerou a zda to neni trestne (kriminal na nekolik let) a zda chodi kontroly ze soc.??? Dekuji.

  180. Dobrý den, přistěhovala jsem se z Moravskoslezského kraje do Jihomoravského v Srpnu. Chci se zeptat jak je to s příspěvkem na bydlení či doplatkem a nebo příspěvkem na živobytí?? Nájemné jsem hradila naposledy v MSk 10.8 pak mi skončila smlouva na byt. Novou smlouvu a trvalý pobyt v JMk jsem získala od 1.10, ikdyž jsem hradila nájemné od 11.8, ale tzv.neoficiálně(bez smlouvy) Mé příjmy za tu dobu byly platy z předešlého zaměstnání( cca 13000,- ) a nyní je to jen nemocenská a alimenty a přídavek na dítě. Mám 2 děti 16let a 7let. Momentálně mé příjmy činní kolem 8500,- a jen výdaje na bydlení jsou 8200,-. Zajímalo by mě zda mohu uplatnit nárok na nějakou dávku a taky by mě zajímalo zda je pravda, že v případě doplatků údajně chodí po bytech sociální pracovnice a kontrolují co máte doma??? Jak neboli kde zjistím zda moje vybavení nepřesahuje nadstandart, ikdyž je třeba používáno v prospěch dětí a jejich vyučování a dostaly je darem?(pc, notebook apod.) Děkuji za radu.

  181. Dobrý den, momentálně u mne probíhá 60-denní šetření v rámci žádosti o doplatek na bydlení. Předložil jsem všechny podklady, které po mně Úřad práce vyžadoval, včetně příjmů osob ve společné domácnosti za rozhodné období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí.

    Můj otec v polovině září oslavoval výročí 60. narozenin. S mým bratrem jsme se v srpnu 2016 domluvili na pořízení daru, formou náramkových hodinek tzv. napůl, a to tak, že já je zakoupím za hotové a poté mi bratr předá polovinu nákladů. Hodinky jsem zakoupil a bratr mi na začátku října odeslal částku na účet. Na ÚP mi bylo sděleno, že se částka započítává jako můj příjem.

    Mám doklad o zakoupení, na účtě je u částky odesílatele uvedeno jméno a příjmení mého bratra a z kopie občanského průkazu mého otce je zřejmé, že má opravdu narozeniny. Ústně mi pracovnice ÚP sdělila, že se o to ani nemám pokoušet, ale mohu podat žádost o vyloučení částky z příjmu, když již jednou je tato částka započítána do mého příjmu za rozhodné období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí?

    Přijde mi to jako minimálně hodně nefér, když mám dlouhodobě naspořenou částku na dárek ke kulatinám mého otce, která by mi měla ve výsledku navýšit můj příjem, posuzovaný pro nárok na doplatek. Děkuji.

    • Petře, pokud máte možnost podat žádost o vyloučení přijaté částky z příjmu, udělejte to. Bude dobré vyzkoušet všechny bezplatné alternativy, když jde o relativně hodně peněz. Možná zkuste k žádosti přiložit něco jako tento text, který jste vložil sem – zkrátka popište situaci a třeba i připojte: Čestně prohlasuji, že částka XXX Kč přijatá na můj účet nebyla příjmem ve smyslu zákona o pomoci v hmotné nouzi.“

      Ale k ne/férovosti: Úřad práce musí jednat přísně, aby uklidňoval část české společnosti, která tvrdí, že sociální dávky jsou zneužívány. Proto se stává, že považuje za příjem třeba i půjčku, kterou příjemce obratem vrátí. Úředníci Vás totiž osobně neznají, a tak nemohou jistě vědět, jestli jste si třeba nekoupil hodinky pro sebe a peníze od bratra nejsou sourozeneckou výpomocí – darem. Bohužel existují podvodníci, kteří by za tímto úkolem byli schopni zneužít i narozeniny svého otce. Proto obecně doporučuji: nedomlouvat žádné přeposílání peněz na účet, které by mohlo třeba jenom teoreticky vyvolat falešné zdání výdělku, daru apod.

  182. Dobrý den, dle aktuálního přijmu bych měla mít nárok na příspěvek na bydlení, o který už mám i zažádáno… Ale součástí mého příjmu je i výživné na syna, které je momentálně stanoveno předběžným opatřením velmi nízko. Předpokládám, že ve věci výživného nebude ještě několik měsíců rozhodnuto. Pokud soud v budoucnu rozhodne o vyšším výživném, může se stát, že bych musela příspěvek vracet, pokud bude vyšší výživné doplaceno zpětně? Nebo můj nárok na tento příspěvek prostě touto změnou zanikne? Stejný dotaz mám ohledně přídavku na dítě. Moc děkuji za radu.

    • Barboro, to je dobrá otázka. Předpokládám, že platí druhá možnost. Tedy že příjmy (výživné i přídavky na děti) budou započítány vždycky ve čtvrtletí, ve kterém peníze reálně dostanete do svojí peněženky nebo na svůj účet. Tudíž pokud například v roce 2017 soud otci Vašeho dítěte nařídí, aby zpětně doplatil letošek, budou tyto doplatky započteny za příslušné čtvrtletí roku 2017. Nic byste tedy zpětně vracet neměla, ale možná byste ztratila nárok na příspěvek do budoucna. Z čeho tak usuzuji?

      V zákoně o státní sociální podpoře například stojí, že i zálohy na budoucí nájemné, nebo vrácené přeplatky za minulé nájemné jsou započítávány teprve až odejdou, respektive až přijdou: „Pro zjištění nákladů na bydlení za kalendářní čtvrtletí se započítávají i částky tvořící náklady na bydlení, které byly v tomto kalendářním čtvrtletí zaplaceny jako záloha nebo byly v tomto období doplaceny, a to i za období delší, než je kalendářní čtvrtletí, za které se náklady na bydlení zjišťují. Byla-li v období kalendářního čtvrtletí, za které se náklady na bydlení zjišťují, vrácena částka jako přeplatek na nákladech na bydlení, snižuje se částka nákladů na bydlení v tom kalendářním čtvrtletí, kdy k vrácení částky došlo, a to i v případě, že vrácená částka byla za dobu delší než toto kalendářní čtvrtletí.“

      Ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu obecně píše: „Poskytování příspěvku podléhá testování příjmů rodiny a nákladů na bydlení za rozhodné období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí.“ Pokud Vám bývalý partner zaplatí peníze za letošek teprve v roce 2017, znamená to přece pro Vaši rodinu příjem teprve v roce 2017. Tím pádem letos ještě můžete mít problém s poměrně vysokými náklady na bydlení, a právě tento problém má řešit sociální podpora (bez ohledu na to, jestli příjemce v budoucnosti zbohatne apod.).

  183. Dobrý den, je možné získat příspěvek na bydlení, pokud nájem neplatím každý měsíc, ale vždy na rok dopředu (tzn. v lednu zaplatím 12x měsíční nájem)? Je možné to pak rozpočítat do dvanácti měsíců?
    Děkuji za odpověď, nikde to nemohu najít.

    • Anežko, logicky (podle zdravého rozumu) by neměl nastat žádný problém, ale obávám se, že pokud natrefíte na puntičkářského byrokrata, bude Váš celoroční nájem započítaný jako výdaj pouze za 1. čtvrtletí (protože jak píšete, v 1. čtvrtletí platíte zároveň i za 2., 3. a 4. čtvrtletí). Tzn., jako byste ve 2., 3. a 4. čtvrtletí žádný nájem nezaplatila. Protože v zákoně o státní sociální podpoře stojí (§ 25):

      „(…) Náklady na bydlení se pro nárok a výši příspěvku na bydlení stanoví jako jejich průměr za kalendářní čtvrtletí bezprostředně předcházející kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje. Do nákladů na bydlení se započítávají náklady na bydlení a) uhrazené v rozhodném období oprávněnou osobou (…).“

      A v Dokladu o výši nákladů na bydlení vyplňujete „Náklady na bydlení zaplacené nebo vrácené v příslušném kalendářním čtvrtletí“. Takže pokud je to aspoň trochu možné, ideální by bylo platit nájemné aspoň po kvartálech (za každé kalendářní čtvrtletí zvlášť), pokud tedy není reálné standardní měsíční nájemné.

  184. Dobrý den,
    posílám měsíčně své mamince peníze na živobytí né vždy stejnou částku, nyní by však chtěla zažádat o příspěvek na bydlení, budou se tyto peníze počítat do jejího měsíčního příjmu při posuzování zda má nárok na příspěvek?
    Děkuji za odpověď

  185. Dobrý den, včera jsem konečně podala žádost o příspěvek na bydlení. Žádala jsem zpětně i za 3. čtvrtletí (duben, květen, červen) a zároveň za 4. čtvrtletí. Zajímalo by mě, kdy mi přijdou peníze? A pošlou mi částku za 6 měsíců?

    • Romano, příspěvek na bydlení bývá vyplácen vždy měsíčně, do konce následujícího měsíce. Takže jestli Vám dávku přiznají a nárok vznikne v říjnu, dostanete za říjen peníze do konce listopadu. Určitě nepřijde suma za 6 měsíců zpětně.

      • A to pošlou peníze jenom za říjen? Já měla za to, že mi přijdou postupně peníze za těch 6 měsíců, když mi paní nechávala v říjnu vyplňovat papíry za duben, květen, červen. Asi tomu nerozumím.

        • Romano, raději jsem se ještě ujistil na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Tamní tisková mluvčí Kateřina Beránková mi potvrdila následující:

          Úřad práce může vyplatit příspěvek na bydlení i zpětně, maximálně však za 3 měsíce zpětně. Vždy je potřeba doložit náklady na bydlení za kalendářní čtvrtletí, které předcházelo každému takovému měsíci. To znamená, že když chci požádat o příspěvek na bydlení například zpětně za červenec, srpen a září 2016, musím doložil svoje náklady na bydlení za 2. kalendářní čtvrtletí (za duben, květen a červen) 2016.

          Pokud chci vyplatit příspěvek na bydlení za 3 měsíce zpětně a navíc také v nadcházejících měsících (například za červenec, srpen a září zpětně, a zároveň taky za říjen, listopad a prosinec), musím doložit svoje náklady na bydlení za předposlední a poslední kalendářní čtvrtletí (tzn. za duben až září).

  186. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli můžu požádat o příspěvek na bydlení, když budu mít uzavřenou podnájemní smlouvu, kde budu mít hlášené trvalé bydliště. Byt je družstevní a pán, který mi ho chce pronajmout, je nájemce. Musím mít písemné svolení družstva o pronájmu třetí osobě? Děkuji.

    • Martino, bohužel, zkušenosti předchozích komentátorů tady v diskusním fóru říkají, že podnájemníkům nebývá příspěvek na bydlení přiznán. Musela byste mít nájemní smlouvu, eventuálně být majitelkou bytu či domu.

  187. Dobrý večer, ráda bych se zeptala: Žiju se synem, kterému jsou dva roky, v bytě 1+1. Nájem 10 500 Kč i s poplatky. Mé příjmy jsou 7 600 Kč, přítel mi alimenty neplatí. Tak bych se chtěla zeptat, kolik budu dostávat příspěvek na bydlení.

    • Andreo, takhle vysoké náklady na bydlení pro 2 osoby budou kompletně uznány, jenom pokud žijete v Praze (jinak by se započítala pouze část, vizte tabulky v článku). V takovém případě by příspěvek na bydlení vyšel 7 840 Kč.

      (Ale zvídavější úředník by se mohl zeptat, proč taky nezažalujete otce svého syna za to, že Vám neplatí alimenty. Rodič má vůči potomkovi vyživovací povinnost a není úplně ideální, když neplatícího otce musejí zastupovat daňoví poplatníci, kteří financují sociální systém.)

  188. Dobrý den,prosím můžete mi vysvětlit toto:
    Každého čtvt roku pomáhám svému otci kterému bude 93let,zařizovat příspěvek na bydlení.Dokládali jsme vždy složenky o zaplacení nájemného a lístek od SIPO.Aby otec ušetřil za placení složenek začal jsem platby posílat přes internetové bankovnictví ze svého ůčtu.Když jsem nyní platby k žádosti chtěl doložit výpisy z ůčtu tak to úřednice odmítla s tím že to nebylo odesláno z otcova účtu ale z mého.Nechápu.Kdy se to posílalo poštou taky nikdo nikdo nevěděl kdo složenku podal a kde se ty peníze vzaly.Když je otci 93 let už si účet nezřídí a co by ušetřil za složenky by padlo za účet.Takže když mu k mizernému důchodu stát něco smrkne navíc,tak mu to zase vysává přes českou poštu.Bydlí sám a sám se o sebe postará.Děkuji za odpověď Lubomír Hrubý Hradec Králové

  189. Dobrý den , prosím o radu.
    Jsem majitelkou rodinného domu .
    Do podkroví se nastěhoval synův kamarád s tím , že bude přispívat na chod domu .Dnes za mnou přišel , abych mu napsala potvrzení , že u nás bydlí a že si chce zažádat o podporu na bydlení .Opravdu stačí napsat jen pár řádků a nebo musí být přihlášen a jak budu nájem zdaňovat ?
    Děkuji za radu .

  190. Dobrý den, mám nárok na příspěvek na bydlení? Já bydlím v městském bytě, kde mám i trvalé bydliště. S manželkou nežijeme ve společné domácnosti, ale je trvale přihlášená na společné adrese. Mám nemocenskou 8000 Kč, náklady na byt dost velké: nájem 4800 Kč, ostatní 2000 Kč. Děkuji. Dušan

    • Dušane, pokud má Vaše manželka hlášeno trvalé bydliště ve stejném bytě jako Vy, budou Vaše příjmy v rámci žádosti o příspěvek na bydlení sečteny. Jinými slovy, budete hodnoceni dohromady, i když fyzicky žijete odděleně. Příspěvek zřejmě nedostanete, pokud manželka vydělává přes 14 667 Kč čistého (záleží taky na tom, zda bydlíte v Praze, nebo jinde).

  191. Dobrý den.
    Ráda bych se zeptala, jestli existují nějaké příspěvky na bydlení pro studenta se sirotčím důchodem, s trvalým bydlištěm jiným, než ve městě, ve kterém studuje, ale má tam na sebe napsaný pronajatý byt. Kamarádka mi před nějakou dobou říkala, že o něčem takovém slyšela, nikde se toho ale nemůžu dopátrat. Popřípadě, kde bych se měla ptát či žádat?
    Předem mockrát děkuji za odpověď.

    • Zuzano, myslím, že neexistuje žádný speciální příspěvek na bydlení pro příjemce sirotčího důchodu. Všechny podobné sociální dávky jsou popsané ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem. Znám jenom „univerzální“ příspěvek a doplatek na bydlení pro všechny nízkopříjmové jedince a domácnosti. Mezi podmínkami je, že musíte mít trvalé bydliště v bytě nebo domě, pro který podporu žádáte. Případně se můžete informovat na Úřadu práce, který vyplácí sociální dávky, anebo na Okresní správě sociálního zabezpečení, která vyplácí pojistné dávky (například sirotčí důchod).

  192. Dobry vecer
    Ma narok na prispevek na bydleni ten kdo neni veden v evidenci uchazecu o zamestnani na pracovnim urade?
    Dekuji

  193. Dobrý večer. Nastěhovali jsme se s dcerou a přítelem do bytu 2+1 v Litoměřicích v Ústeckém kraji. Nájem je 5 600 Kč, poplatek za služby je 4 400 Kč, elektrika 1 000 Kč. Mé příjmy jsou 3 800 Kč rodičák a 500 Kč přídavek na dítě. Má otázka zní, kolik budu dostávat jako příspěvek na bydlení? Trvalé bydliště tu mám jen já a dcera. Děkuji.

    • Kláro, Litoměřice mají přibližně 24 000 obyvatel, takže uznatelné náklady na bydlení pro 2 osoby v nájemním bytě tam jsou 7 372 Kč měsíčně, maximálně tuto částku tedy můžeme započítat.

      Osoby hlášené k trvalému pobytu mají čisté příjmy 4 300 Kč měsíčně, minimálně však můžeme počítat životní minimum posuzovaných osob. Zde rozhoduje taky věk dítěte; pokud je dceři například do 6 let, Vaše společné životní minimum je 4 880 Kč. Za bydlení byste měly platit jenom 30 %, tedy 1 464 Kč.

      Rozdíl mezi uznatelnými náklady na bydlení a 30 % Vašeho životního minima mi vychází na 5 908 Kč, což by měl být příspěvek na bydlení.

  194. Dobrý den, pobíram příspěvek na bydlení, k 30.9 jsem se vystěhovala z bytu a ukončila nájemní smlouvu. Můj dotaz je jestli mám nárok si ještě za červenec, srpen a záři zažádat o příspěvek i když už v bytě nebydlim. Vyplácí se to zpětné ? Předem dekuji za odpověď. ( Olomouc)

  195. Lucie, příjmy vycházejí dohromady 8 100 Kč, 30 % tedy dělá 2 430 Kč. Spočítáme rozdíl oproti nákladům na bydlení (dohromady 7 300 Kč) a máme příspěvek na bydlení: 4 870 Kč.

  196. Dobrý den,měla jsem nájemní smlouvu do 1.7.2016 v ten samý měsíc jsem ještě žádala příspěvky na bydlení,které mi byli zamítnuty dokud nedonesu prodloužení ns. Z bytu jsem se odstěhovala k mé matce na barák. Chci se zeptat,pokud si ted najdu nový byt a podám si žádost o příspěvky na bydlení,zda mi je dají zpětně za minuli byt nebo mi je daji už na nový byt s tím,že si to vypočítaní „z ničeho“

  197. Dobrý den, jsme čtyřčlenná rodina bydlící v Praze jako nájemci bytu, kde máme trvalé bydliště. Chtěli bychom podat žádost o příspěvek na bydlení. Nájemní smlouvu máme uzavřenou na jednotnou částku nájmu včetně veškerých služeb. Lze tedy do tiskopisu Doklad o výši nákladů na bydlení v bodě G do kolonky Nájemné a náklady za plnění poskytované s užíváním bytu vepsat tuto sloučenou částku a ostatní kolonky elektřina, plyn atd. proškrtat? Nebo úřad stejně bude chtít nějakým způsobem dokládat platby záloh (případně vyúčtování) za služby, které doložit nemůžeme, když jsou součástí celkové platby nájemného? Předem děkuji za odpověď.

    • Petře, být Vámi, postupoval bych přesně tak, jak píšete (akorát bych ve formuláři použil kolonku Nájemné a náklady na byt, ale to je detail, možná Úřad práce ve Vašem obvodě používá trošku jiný papír, než jaký vidím já).

      Úředníky především zajímá, jestli jste za bydlení utratil skutečně tolik, kolik tvrdíte – takže pokud prokážete zaplacený nájem (ve Vašem případě jednotnou částku dohromady za všechny služby), mělo by být všechno vyřízeno. Úřad práce zpravidla vůbec nekontaktuje pronajímatele bytu, takže s největší pravděpodobností nebude zkoumat, jakou část nájmu použil majitel na zaplacení energií. Přeju Vám, ať se Vám daří.

      Aktualizace 21.11. – Petr S. popsal výsledek svojí žádosti:

      „Dobrý den Petře,
      zdravím Vás opět zhruba po měsíci, kdy jsem posílal dotaz (konkrétně 2.10.) na webu kupnisila.cz v diskusi ohledně příspěvku na bydlení. Zhruba se jednalo o to, že máme uzavřenou nájemní smlouvu na jednotnou částku včetně energií a služeb. Můj dotaz zněl, jestli ÚP takovou smlouvu uzná, nebo bude chtít dokládat všechno možné. Vaše odpověď byla, že pokud prokážu zaplacený nájem (i v jednotné částce), mělo by být vše vyřízeno a úřednice by dál nic zkoumat nemusela.

      Minulý týden jsme s manželkou byli na ÚP, abychom si přímo u úřednice ověřili, jestli máme vše vyplněno správně a abychom měli čas případné nedostatky opravit a zařídit. Bohužel jsme narazili právě v bodě nájemní smlouvy, kde nemáme rozepsány energie a služby. Úřednice nám sdělila, že v této formě „jí to systém nevezme“.

      Když jsem oponoval, že smlouva je již dlouho sepsaná v této formě a jak máme dále postupovat, případně z čeho vychází, velmi neochotně mi sdělila, že vychází ze zákona 67/2013 Sb., paragraf 9, bod 3 a máme si s majitelem sepsat dodatek k nájemní smlouvě, kde musí být evidenční list a rozepsány zálohy na elektřinu, plyn, vodu, topení atd. Pokud se podívám na znění zákona, tak jí musím dát za pravdu, protože zákon víceméně hovoří o tom, že nájemné a energie lze sepsat do jedné paušální částky, ale jen pokud se nežádá o SSP. Jinak musí být vše rozepsané.

      S přátelským pozdravem
      Petr Suk“

      Pozn. red.: V citované pasáží právního řádu stojí „Na žádost příjemce služeb má poskytovatel služeb povinnost vystavit pro účely sociálních dávek poskytovaných v oblasti bydlení podrobný rozpis paušální platby s vyčíslením jednotlivých položek za zúčtovatelné služby.“

  198. Dobry den, chtela jsem se zeptat, jestli stat se pripocitava ke ctvrtletnim prijmum jiz vyplaceny prispevek na bydleni z predchazejiciho ctvrtleti. Jde mi o naslednou vysi PNB. Jsem v soucasne dobe bez prijmu a deti dostavaji vyzivne nepravidelne. Mam najemne 8000tis a prispevek na bydleni 5800kc. To je nas jediny prijem. Dekuji Janka

  199. Dobry den
    prestehovala jsem se s detmi do Prahy /podnajem/
    mam tam i trvaly pobyt a kdyz jsem zadala o prispevek na bydleni tak nemam narok zduvodu ze mam podnajemni smlouvu na druzstevni byt jaky je to rozdil najemni a podnajemni smlouva naklady hradim sama.

  200. Dobrý den, rád bych ze zeptal, zda má moje žena a dítě nárok na příspěvek na bydlení. Já jako manžel mám trvalé bydliště jinde než ona. Ovšem žena má trvalé bydliště v mém bytě, který je družstevní a já na něho mám hypotéku. Nájemní smlouva, elektřina a výpočet poplatků je také psán na mě. S ženou nemáme žádný nájemní vztah. Platí mi, když je možnost. Žena je na momentálně na rodičovské. Jsou nějaké možnosti? Děkuji

  201. Dobrý, chci pronajmout známé byt a souhlasím, aby si tam přihlásila trvalý pobyt. Žije sama s klukem, alimenty nebere. Nájem se vším by měla 8 000 Kč a vydělává do 15 000 Kč. Chtěla bych jí pomoci, aby si zažádala o příspěvek na bydlení, ale zároveň si potřebuji ponechal trvalý pobyt v tomtéž bytě. Musí mě známá na Úřadě práce nahlásit, i když tam nebývám? Obávám se, aby žádost potom nebyla zamítnuta. Děkuji.

    • Michaelo, bohužel žadatelka o příspěvek na bydlení musí v úředním formuláři uvést všechny osoby, které mají v bytě hlášený trvalý pobyt – a jejich příjmy jsou potom sčítány. Přitom nehraje roli, zda žijete tam, anebo reálně jinde. Opravdu nedoporučuji, aby Vaše trvalé bydliště v dotyčném bytě zamlčovala, takové jednání bývá hodnoceno jako podvod, Úřad práce potom volá Policii a nakonec padají například podmíněné tresty odnětí svobody. Pokud nelze jinak, spíš bych známé pomohl, aby si našla lépe placené zaměstnání.

      • Žadatelka musí uvést všechny osoby, které mají v bytě hlášený trvalý pobyt, a v případě, že tam osoba ve skutečnosti nebydlí, může žadatelka zažádat o vyjmutí osoby ze společného posuzování příjmů. Dokazuje se např. vyúčtováním nákladů na bydlení dotyčné osoby v jiném bydlišti, ze kterých je prokazatelné, že např. odpady na svoje jméno platí jinde apod.

  202. Dobrý den, žádám o příspěvek na bydlení. V kolaudačním rozhodnutí, které jsem dokládala, je specifikován byt, který užívám v rodinném domě, na 4+1. Já mám nájemní smlouvu na 2+1 – další dvě místnosti, které jsou na patře, nemám v užívání. Je to problém k získání příspěvku na bydlení? Děkuji za odpověď.

    • Paní Valoušková, záleží na tom, kdo nebo co je ve zbylé části zkolaudovaného bytu. Pokud tam například stojí jenom smetáky a starý nábytek, není problém. Ale pokud tam mají nahlášené trvalé bydliště další lidé, obávám se, že byste byli hodnoceni dohromady, to znamená Vaše příjmy by byly sčítány. Ve druhém případě Vás možná úředníci uznají jako samostatnou domácnost, teprve jakmile bude „Vaše území“ 2+1 zkolaudováno jako separátní bytová jednotka.

  203. dobrý večer,přestěhovala jsem se z menšího bytu 1+kk do bytu 2+kk at o důvodu,že mám zdravotní problémy a byt byl ve třetím patře,proto mi byl nabídnut tento byt v domě pro seniory,který má výtah.Dostávala jsem příspěvek na bydlení-budu jej dostávat i nyní?Děkuji

  204. Dobrý den, mohu dostat příspěvek na bydlení,když majitel domu pronajímá dům firmě a firma teprve mě ? Děkuji za odpověd.

  205. Zdravím… Chtela bych se zeptat… Teď řeším situaci kdy momentálně nemám na zaplacení nájmu… Chci se zeptat jestli mám nárok na nějaký doplatek pokud mi majitelka bytu u které bydlím poskytne veškeré papíry ale neodvadi daně za pronájem bytu? Nejspíš to nepůjde že?

  206. Dobry den,
    Rada bych se zeptala,zda do prijmu mam priznavat i dpp.Jsme s manzelem studenti a ja na rodicovske,konecne muzeme zadat a ja priznavala dpp do prijmu a v papirech od socialky my to prislo,jako prijmy ze zavisle cinnosti.
    Dekuji predem za radu.

  207. Dobrý den, chci se zeptat, jaká mzda, tedy zda hrubá nebo čistá, se píše do formulářů pro příspěvek na bydlení. Je možné podat žádost i když ještě nedostanu od zaměstnavatelů potvrzení o příjmu? Bylo jich více a ne na každého se lze spolehnout. Je to od dcery z brigád. Děkuji velmi za věnovaný čas.

  208. Dobrý den, s manželem jsme měli nájemní smlouvu s BD. Protože byl těžce nemocný, před smrtí jsme převedli členská práva na syna. Po manželově smrti v bytě bydlím jenom já. Mám zde trvalé bydliště, bydlím zde sama. Syn s námi nikdy nebydlel, bydlí jinde.
    Platba do Fondu oprav plus režie / plyn, elektrika/ které platím na účet BD převyšuje částku 8.000,- vdovský důchod mám 14.000,–. Co vlastně jsem a mám nárok na příspěvek na bydlení? Děkuji a prosím o zprávu na email.

  209. Dobrý den,jsem samoživitelka a chtěla bych žádat o příspěvek na bydlení.TP v bytě,kde žiji mám.Problém je v tom,že ho tu zde nemám sama.Má ho tu i majitel bytu,který v bytě samozřejmě nebydlí.Zajímalo by mě,jak to udělat abych měla nárok.Děkuji

  210. Dobrý den ,
    s přítelem pobíráme dávky na živobytí i příspěvek na bydlení. Já mám uznaný důchod o června.Nenahláslila jsem to na úřadě,budu mít postih:Neudělala jsem to schválně,Děkuji za odpověď.Saša

  211. Dobrý den . Naše dcera se dvěma nezletilými syny bydlí v našem rodinném domě.My s manželem bydlíme mimo. Má dcera nárok na příspěvek na bydlení ,když v domě nemá trvalé bydliště, ale jen nájemní smlouvu? Děkuji za odpověd .

  212. Dobrý den,

    nevím si rady. Když je práce na DPČ výdělek cca 10 000, jeden státní byt v Praze s jednou osobou a příspěvkem na bydlení…je možné žádat úspěšně o příspěvek na bydlení? Nájemné i s vodou činní 7778,- . Pří výpočtu mi vyšlo, že nebude žádný nárok na tento příspěvek. Je v tomto případě lepší smlouva na DPP nebo se to v tomto ohledu moc neliší? Musí se to vůbec zadávat při žádání o příspěvek když se nejedná o HPP? Děkuji předem za Vaší odpověď

  213. Dobrý den, od 1.10. se stěhujeme do bytu v Praze. Budeme mít nájemní smlouvu a zařídíme si trvalé bydliště. Je pro příspěvek na bydlení nutné nechat přepsat na sebe i energie, nebo stačí doložit podle smlouvy s majitelem bytu, kterému za energie budeme platit? Děkuji

    • Jiří, díky za dobrý dotaz, i za podporu na sociální síti. Ani v zákoně o státní sociální podpoře, ani v úředních formulářích jsem nenašel požadavek, aby byly energie napsány na příjemce příspěvku, pokud chce tyto výdaje započítat. Například elektřinu zmiňuje zákon jenom jednou, když vyjmenovává, že do nákladů na bydlení lze zahrnout také výdaje: „za plyn, elektřinu, vodné, stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění nebo za pevná paliv“.

    • Pane Valouchu, kvůli příspěvku na péči by podle mého názoru neměl klesnout žádný jiný Vámi jmenovaný příspěvek.
      1/ Důchody jsou vlastně pojistné dávky, které dostáváme, protože jsme si dříve platili sociální pojištění – takže tam není, co krátit.
      2/ Pokud jde o příspěvek na živobytí (dorovnávající životní minimum, především výdaje za potraviny), ten sice normálně klesá kvůli skoro každému příjmu. Ovšem výjimkou je třeba právě příspěvek na bydlení, protože ten slouží na zaplacení nájmu nebo údržby domu – a stejným případem by měl být příspěvek na péči, protože ten vlastně slouží na zaplacení pečovatele, formálně tedy nepřichází na úhradu potravin.

  214. Dobrý den jsem vdaná s z manželem koupili jsme si dům na hypoteku. Já jsem se rozhodla že odcházím z domu a chci bydlet sama do budoucna se chci rozvést. Sehnala jsem si být v Praze a já se ptám pokud zažádat o příspěvek na bydlení budu mít na něj nárok když, z jsme pořád manželé ale bydlet budeme každý zvlášť? Děkuji

  215. Vážený pane Woff,
    s manželem žiji odděleně již půl roku, do teď jsem pobírala doplatek na bydlení, a od října mám vzhledem ke změnám ohledně bydlení nárok na příspěvek na bydlení. Má otázka zní, je pravda, že nejpozději do roka od odchodu od muže musím mít podanou žádost o rozvod, abych i nadále mohla pobírat příspěvek na bydlení, když každý žijeme zvlášť? Předem velmi děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Míša.

    • Dobrý den, Michaelo, manželský vztah by v případě příspěvku na bydlení neměl hrát žádnou roli. Zákon o státní sociální podpoře totiž jasně definuje jako rodinu (pouze) všechny osoby, které „jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu“.

      Jinak zákonodárci popsali domácnost (přesněji „společně posuzované osoby“) v případě jiných sociálních dávek (třeba při doplatku na bydlení hraje roli, zda společně užíváte stejný byt/obytný prostor/ubytovací zařízení).

      Ovšem pro potřeby příspěvku na bydlení nebudou příjmy Vašeho manžela prostě a jasně započítány, pokud nemá v dotyčném domě nebo bytě (na který dávku žádáte) hlášený trvalý pobyt. Kdyby měla odpovědná osoba na Úřadu práce odlišný názor, lze odkázat na zákon o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb., paragraf 7, odstavec 5).

  216. Dobrý den,
    jsem studentka vysoké školy, 25 let, bydlím v nájemním bytě, kde mám trvalé bydliště pouze já, pobírám příspěvek na bydlení. Pokud bych chtěla nechat v bytě bydlet kamarádku s dítětem na pár týdnů, trvalý pobyt by zde neměla, nemá kam jít, mám nějak vykazovat tuto skutečnost? Peníze bych si od ní nebrala.
    Děkuji Milena

  217. Dobrý den, prosím o radu. Jak často nebo zda vůbec chodí vlastně kontroly z úřadu, aby zjistily, zda opravdu žiji v bytě sama, jak jsem uvedla? Sama žiji, v listopadu čekám miminko. Nyní mi schválili příspěvek na bydlení, jsem nájemník. Občas ale u mě přespí přítel se svým synem a má tu i osobní věci, tak mne zajímá, zda by to byl případně nějaký problém. Děkuji.

    • Petris, pokud vím, Úřad práce nevysílá žádné kontrolory, kteří by ověřovali počet obyvatelů bytu. A v případě příspěvku na bydlení stejně podle zákona rozhoduje jenom fakt, kolik lidí má v místě hlášené trvalé bydliště, plus samozřejmě jejich příjmy atd. 🙂

  218. Dobrý den, mám zažádáno o příspěvek na bydlení. Jedná se o byt, ke kterému mám nájemní smlouvu, mám zde trvalé bydliště a úřadem mi byl přiznán nárok na příspěvek cca 2 000 Kč. Problém je v tom, že nezletilé dítě majitelky domu a pracovnice úřadu v tom vidí problém, chce doložit od majitele domu nějaké zřejmě soudní rozhodnutí a dala k tomu lhůtu 8 dnů. Majitelce domu na soudu řekli, že takové rozhodnutí dostane až za několik měsíců a jsou s tím spojené další finanční náklady právníků atd. Co se dá s tímhle udělat? Já mám smlouvu a vše potřebné, ale pokud majitelka domu ono soudní rozhodnutí nedoloží, tak můj nárok na příspěvek zanikne? Děkuji.

    • Tome, příspěvek na bydlení nemusíte dostat, například pokud nebylo pro byt vydáno příznivé kolaudační rozhodnutí – tedy potvrzení, že objekt splňuje bezpečnostní a kvalitativní standardy. Někdy jsou nutné stavební úpravy, což proces protahuje a prodražuje. Pokud máte, nebo majitelka nemovitosti má problémy s úřady či soudem, hrozí prodleva mnoha měsíců apod., doporučil bych přestěhování na místo, kde podobné komplikace nenastanou (tzn., byt prošel kolaudací, dostanete nájemní smlouvu, nahlásíte trvalé bydliště atd.). Těžkosti s přesunem jsou někdy snáze překonatelné, než boj proti jasnému úřednímu rozhodnutí, respektive „liteře zákona“.

  219. Dobrý deň.
    Vedeli by ste mi, prosím, poradiť? Som matka 6-ročného dieťaťa, samoživiteľka, žijeme samé dve. Sťahujeme sa do ČR na byt, nakoľko tu mám prácu a dieťa už školu. Trvalý pobyt máme ale na Slovensku a v ČR ho hneď nedostaneme. Možno po 5-tich rokoch prechodného pobytu, ale to neviem či ešte platí. Vybavovať teda budeme len adresu pobytu v ČR. Ak som ale správne pochopila, pre príspevok na bývanie je podmienka trvalý pobyt v danom byte (budeme mať prenájom). Vedeli by ste mi poradiť, ako je to s cudzincami? Je vobec možnosť žiadať (a samozrejme dostať 🙂 príspevok na bývanie?
    Ďakujem krásne, Tina.

    • Dobrý den, Tino, díky za důležitý dotaz, který tady ještě nebyl. Vypadá to, že v rámci Evropské unie platí volnost pohybu, včetně práva na sociální zabezpečení v kterémkoli členském státě. Budu citovat české Ministerstvo zahraničních věcí (ZDROJ):

      „Občanům EU, kteří nesplňují podmínku §3 (podmínka trvalého pobytu) zákona o státní sociální podpoře a jsou výdělečně činní v ČR, popř. pobírají hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání z českého systému, vyplácí rodinné dávky ČR. Žádost se podává na místně příslušném úřadě státní sociální podpory. Žádosti jsou k dispozici na každém úřadě a rovněž na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. K žádosti se doloží pracovní vztah (pracovní smlouvu, popř. doklad o výkonu samostatné výdělečné činnosti, doklad o pobírání hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání).“

      Někdo interpretuje stávající evropskou legislativu tak, že máte právo na „rodinné dávky“ od jiného členského státu teprve, až tam pobudete 3 měsíce a jenom pokud máte aspoň nějaké vlastní zdroje obživy (zřejmě aby nikdo nemohl migrovat například z Bulharska do Česka, nebo České republiky do Anglie apod., pouze aby tam žil ze sociálních dávek). Předpokládám ale, že 3 měsíce lze překonat a jak píšete, v ČR máte práci, takže by neměl vzniknout žádný problém.

      Zašel bych tedy hned po přestěhování, eventuálně 3 měsíce po přestěhování na pobočku Úřadu práce, která je nejblíže od sídla Vašeho českého zaměstnavatele, vzal s sebou svoji pracovní smlouvu, na úřadě vyplnil Žádost o příspěvek na bydlení a případně (kdyby třeba odpovědný úředník neměl jasno) odkázal na internetovou stránku Ministerstva zahraničí (to je dost velká autorita).

  220. Dobrý den,
    jsem studentka vysoké školy, bydlím sama v nájmu, kde mám trvalé bydliště sama. Je možné ubytovat na čas kamarádku, která zde trvalé bydl. mít nebude a nic mi neplatí, pobírat příspěvek na bydlení? Jakým způsobem uvést na úřadu? Je mi 24 let, od rodičů peníze nemám. Děkuji.

  221. Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, co se vše uvádí v „Dokladu o výši nákladů na bydlení“ do první položky odstavce „G“ – „Nájemné a náklady na byt“ (nájem, fond oprav, společná anténa, společná elektřina v domě, plat za správu družstva, výtah). Zda se tam můžou napsat všechny tyto věci, nebo je to nějak určeno. Nikde jsem se to přesně nedočetl. Děkuji za odpověď.

  222. Dobrý den, dostávám příspěvek na bydlení. Manžel bydlí a má trvalé bydliště jinde. Zatím rozvedení nejsme a nic mi neplatí (na naše dvě děti). Nyní se rozhodl mi dávat 2 000 Kč měsíčně. Soudně to tedy není. Jako příjem to tedy musím uvést, ale alimenty to nejsou, nebude v tom nějaký problém, když to jako alimenty uvedu? A ještě otázku, můžu si děti odečítat ze mzdy (z daní)? Díky.

    • Klaro, myslím si, že peníze od manžela můžeme klidně uvést jako výživné (lidově řečeno „alimenty“). Občanský zákoník totiž říká: „Předci a potomci mají vzájemnou vyživovací povinnost.“ Soud tedy nemusí potvrzovat, že odděleně žijící otec musí přispívat na svoje potomky – to je prostě zákon :-).

      Daň z příjmu může být zvýhodněna také díky dětem, jinými slovy měsíční záloha na daň může aktuálně klesnout o následující částky: 1 117 Kč na první dítě, 1 417 Kč na druhé dítě, 1 717 Kč na třetí a každé další dítě, které s daňovým poplatníkem žije ve společné domácnosti. O stejné částky Vám tedy může stoupnout čistá mzda, pokud byste jinak (jako bezdětná nebo samostatně žijící) musela tyto peníze odvádět na dani z příjmu. Abyste toho dosáhla, musíte podepsat růžové Prohlášení poplatníka daně z příjmů. O všech daňových slevách a zvýhodněních se dočtete pod TÍMTO odkazem.

      • Dobrý den, jsem rozvedená a žiji s 16letou dcerou, já bez příjmu, ona výživné 4500 Kč, jsem příjemcem příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí z hmotné nouze (HN) a dcera má příspěvek na péči ve stupni 1 + navýšení z důvodu HN (jsem poskytovatel péče + v evidenci Úřadu práce – hledám zkrácený úvazek, který lze zvládnout při péči).

        Za rok 2015 jsme dostaly vyúčtování služeb, kde je doplatek na teplou užitkovou vodu (TUV) 35 000 Kč, došlo k němu chybou pracovníka odečtu v předchozím roce, kdy jsme nedoplácely, nyní mi bytové družstvo povolilo na rok splátky této částky.

        Lze to promítnout do formuláře pro příspěvek na bydlení jako náklady na bydlení, když budu nyní doplatek splácet každý měsíc stejně jako normální platbu nájmu za byt?

        • Dobrý den, Martino, řekl bych, že dodatečné splátky můžete zahrnout do nákladů za období, kdy tyto peníze odvádíte. Usuzuji tak podle zákona o státní sociální podpoře, § 25, odstavec 3, kde čtu:

          „Pro zjištění nákladů na bydlení za kalendářní čtvrtletí se započítávají i částky tvořící náklady na bydlení, které byly v tomto kalendářním čtvrtletí zaplaceny jako záloha nebo byly v tomto období doplaceny, a to i za období delší, než je kalendářní čtvrtletí, za které se náklady na bydlení zjišťují. Byla-li v období kalendářního čtvrtletí, za které se náklady na bydlení zjišťují, vrácena částka jako přeplatek na nákladech na bydlení, snižuje se částka nákladů na bydlení v tom kalendářním čtvrtletí, kdy k vrácení částky došlo, a to i v případě, že vrácená částka byla za dobu delší než toto kalendářní čtvrtletí.“

          Uvedené pasáži rozumím tak, že se prostě vždycky započítávají „aktuální peněžní toky“. Pokud něco zpětně doplácíte, zahrňte to do současných nákladů na bydlení. Pokud byste naopak dostávala nějaké přeplatky zpět, o tuto částku musíte svoje náklady pokrátit.

        • Není možné, aby dvě osoby spotřebovaly za rok (nebo za dva) vodu za 35.000 korun. Jsme čtyřčlenná rodina a nedávno nám vodárny naúčtovaly přes 7.000 Kč za min. rok. Protože máme vodu z vlastní studny a na tu z vodáren se přepneme jen výjimečně (mrazy, oprava čerpadla apod.), tak jsme věděli jistě, že to je chyba. Nakonec jsme dosáhli překontrolování vodoměru a vyšlo najevo, že je opravdu vadný. Teď ale ta důležitá infomrace: Hledala jsem v různých diskusích, jaká je běžná roční spotřeba v Kč, a cca šest lidí (dál jsem nehledala) uvádělo roční spotřebu své čtyřčlenné rodiny od 4000 do 5500 Kč (údaje za roky 2012-2015). Takže voda za 35.000 bude nejspíš spotřeba celého domu, nebo pokud opravdu vaše, tak za deset posledních let!

  223. Vážený pane Woffe,
    má rodina, která žije v pražském nájemním bytě, nárok na podporu bydlení, pokud splácí hypotéku na rodinný dům na venkově?
    Děkuji za Vaši odpověď.
    R.K.

    • Dobrý den, vážený pane Kuthane, podle mého názoru samotná hypotéka není důvodem, abyste nedostal příspěvek na bydlení. Respektive není podstatné, kam směřujete svoje zbylé výdaje, které jdou nad rámec nájemného, energií, svozu odpadu a případně pevných paliv. Neexistuje žádný speciální seznam „povolených“ a „zakázaných“ výrobků, nebo služeb, do kterých příjemci této sociální dávky smějí, nebo nesmějí investovat. Hypotéka na vlastní dům ale pochopitelně nebude počítaná do nákladů za bydlení, pokud máte trvalé bydliště hlášené jinde.

      K Vašemu dalšímu dotazu z e-mailu: „Co mohu udělat, když pronajímatel nebude souhlasit s tím, abych si převedl trvalé bydliště na byt, který mi pronajímá? Je nutné převést i trvalé adresy dětí nebo jen rodičů?“ Řada právníků tvrdí, že souhlas pronajímatele nepotřebujete. Je ovšem otázka, jaké by potom byly Vaše vztahy, zda by Vám nedělal různé „naschvály“. Na místě každopádně musejí mít nahlášený trvalý pobyt všechny osoby, které budou při výpočtu příspěvku na bydlení zohledněny (2 lidé mohou dostat více, než 1 člověk apod.).

  224. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Vlastním byt 3+1 v městě s 11000 obyvatel. Od července jsem na neschopence a na konci října mám termín porodu. Výše mého platu byla základní mzda. Mám nárok na podporu bydlení? Nikdo jiný než já v bytě není hlášený. Vůbec z těch tabulek nedokážu spočítat, jestli bych něco dostala. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, Jitko, předpokládám, že základní mzdou máte na mysli minimální mzdu, která je letos 9 900 Kč hrubého (pro invalidy méně, což ale asi není Váš případ).

      Oficiální kalkulačka pro výpočet nemocenské říká, že za 30 dní nemocenské máte při minimální mzdě nárok na 5 280 Kč. Jako přiměřené náklady na bydlení jedné osoby ve vlastním bytě mimo Prahu jsou brány celkové výdaje (za údržbu nemovitosti, energie apod.) do 30 % čistých příjmů, respektive měsíčně 1 923 Kč + doložené výdaje za energie, svoz odpadu, pevná paliva, celkově až 4 484 Kč. Ve vašem případe je ovšem 30 % z nemocenské = 1 584 Kč, tedy méně, takže byste podle mého názoru mohla dostat příspěvek na bydlení (aspoň 339 Kč, až 2 900 Kč).

      Nevím ale, zda jste „základní mzdou“ nemyslela třeba některou vyšší sazbu zaručené mzdy (více než 9 900 Kč měsíčně), nebo jestli aktuálně nejste na mateřské, potom by výsledek mohl vypadat jinak.

  225. Dobrý den, můžu zažádat o příspěvek na bydlení, když žiju sám v bytě 2+1 (45 m2)? Mám normativně menší náklady než byty 1+kk v této lokalitě, tudíž nechci se stěhovat, ale s přítelkyní se rozcházíme a tudíž mi finanční pomoc k platu pomůže.

    • Dobrý den, Jirko, na přiznání, nebo nepřiznání příspěvku na bydlení nemá vliv, jestli žijete sám, ani jak velký byt obýváte, ani cena nemovitostí v okolí. Důležité je, aby byla bytová jednotka řádně zkolaudovaná (zapsaná samostatně na stavebním úřadě), abyste tam měl nahlášené trvalé bydliště a aby Vaše náklady na bydlení převyšovaly 30 % (v Praze 35 %) Vašich čistých příjmů, přičemž započíst můžeme jenom výdaje do určité výše, jak upřesňuje tabulka ve článku (například v Praze se berou jako adekvátní náklady na bydlení 1 samostatně žijícího nájemníka 7 731 Kč, na vesnici 4 811 Kč; ale pozor, aby v bytě neměl hlášené trvalé bydliště ještě někdo další, jeho příjmy by se pravděpodobně přičítaly k Vašim).

  226. Dobrý den, v podmínkách přiznání příspěvku na bydlení se zmiňuje krom jiného, že je potřeba, aby byl byt/dům, skolaudovaný. Mám se stěhovat do nájemního bytu, kde majitel souhlasí, abych si náhlasil trvalý pobyt, ale zároveň mě upozornil, že dům/byt není zkolaudovaný. Může o tom vědět úřad a díky tomu mi nepřiznat příspěvek na bydlení ?

  227. Dobrý den jsem samoživitelka z 9 letym synem chci jít do pronájmu ze vším to dělá 7500kc .trvaly pobyt mam slibeny plus 21kc kauce od úřadu nepobiram ani kačku.kvůli tomu že momentálně žijí u Rodiču at mně živý oni a syna taky. Jsem snimi prostě posuzována.Ale ma otázka zní jestli když půjdu na úřad z nájemní smlouvou tak jestli jestli budu mít nárok na příspěvek hmotnou nouzi životní minimum a doplatek na bydlení? Děkuji za radu PS můj příjem jsou jen 1000kc alimenty a 610 Kč přídavky synové

  228. Dobrý den, chtěla bych vědět, zda mohu žádat o příspěvek na bydlení v nájemním bytě i bez souhlasu majitele? Ještě tam tedy ani nebydlím. Ale až budu, tak abych věděla, zda mu to musím oznámit, nebo jestli musí souhlasit. Dále by mě ještě zajímalo: Z otázek a odpovědí, co jsem si zde přečetla, jsem pochopila, že žádat mohu až po třech měsících placení nájemného. Je to tak, nebo se pletu? Děkuji mockrát za odpovědi.

    • Klaro, to jsou dobré otázky. Nikdy jsem ale neslyšel, že by úřad vyplácel příspěvek na bydlení leda pod podmínkou, že s tím souhlasí pronajímatel bytu. Musíte přinést doklad o tom, že byt užíváte na základě nájemní smlouvy nebo jako majitelka – nikoli souhlas žádné další osoby, že smíte dostávat sociální dávku :-).

      Pokud jde o prokazování nákladů na bydlení, skutečně hraje roli předcházející kalendářní čtvrtletí. Ale po přestěhování můžete odkázat na výrok veřejného ochránce práv: „Pokud jste v bytě nebydleli, a nehradili jste tedy náklady na bydlení, úřad práce započítá 80 % normativních nákladů na bydlení.“ (ZDROJ)

      A pro úplnost, v Žádosti o příspěvek na bydlení stojí: „Pro trvání nároku na každé kalendářní čtvrtletí musíte do konce prvního měsíce tohoto čtvrtletí doložit Doklad o výši nákladů na bydlení za byt, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení.“

    • Klaro, příspěvek je vyplácen kvartálně za uplynulé tři měsíce. A majitel o tom nemusí vědět. Jen byste tam měla mít trvalé bydliště.

  229. Bydlím ve vlastním bytě, ve kterém máme topení dvojího typu. Jedná se o kamna na dřevo a zároveň máme elektrický kotel. Za jakých podmínek by se započítal příspěvek na pevná paliva do uznatelných nákladů? Na Úřadu práce mi pracovnice řekly, že pokud máme tarif na elektrickou energii D PŘÍMOTOP COMFORT, pevná paliva nezapočítávají. Martina

  230. Eliško, v žádosti o příspěvek na bydlení uvádíte jenom jména a příjmy osob, kteří mají v daném bytě/domě hlášené trvalé bydliště. Takže pokud tam má hlášené trvalé bydliště jakýkoli člověk, který hodně vydělává, pravděpodobně tuto sociální dávku nedostanete. Ale pokud tam nemá hlášené trvalé bydliště Váš manžel, nehraje v procesu schvalování roli.

    Konkrétní úředník může argumentovat, že byste měli s manželem sdílet svoje příjmy, ale v takovém případě odkažte na zákon o státní sociální podpoře, § 7, odstavec 5, kde jasně stojí: „Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.“ V odstavci 4 je zmíněno dítě, které žije třeba v internátní škole.

  231. Dobrý den. Budu se stěhovat od manžela. Můj důchod činí 8 300 Kč. V novém domově budu mít trvalé bydliště. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na příspěvek na bydlení, i když nejsem rozvedená. V bytě budu bydlet sama. Děkuji za odpověď.

  232. Dobrý den, mám specifický dotaz, rozhodla jsem se ve svých 30 letech vystudovat medicínu. Budu tudíž hlášená jako student a nebudu evidována na úřadu práce. Sehnala jsem si byt, se vším za cca 13 500,- Kč. Bohužel majitelka bytu mi může nabídnout pouze podnájemní smlouvu s trvalým bydlištěm, je možné dosáhnout na příspěvek na bydlení? Děkuji moc.

    • Dobrý den, Iveto, na příspěvek nemá vliv, jestli jste studentka, nebo nezaměstnaná apod. Kromě poměrně nízkých příjmů je potřeba trvalé bydliště v bytě, na který sociální dávku žádáte – to byste, jak píšete, splňovala. Ale zároveň potřebujete nájemní smlouvu, nikoli podnájemní smlouvu. Pozor tedy na to, co podepíšete. Nájemní smlouvu zpravidla uzavíráme přímo s majitelem bytu, podnájemní smlouvu uzavíráme s nájemníkem (například když byt patří stavebnímu družstvu, které uzavřelo nájemní smlouvu se svým členem – a ten uzavře podnájemní smlouvu se studentkou, která bude v objektu bydlet). Kdybych se nevyjádřil srozumitelně, napište. Hodně štěstí!

  233. Chtěla bych položit dotaz z druhé strany. Naši noví nájemníci nás žádají o změnu nájemní smlouvy, a to ohledně výše nájemného. Údajně jim to poradila úřednice na sociálních dávkách, aby dávky vůbec dostali. Máme prý stanovit nižší nájem a případně navýšit zálohy na energie, aby celková částka zůstala stejná. Nám se to nelíbí – zálohy podléhají vyrovnání, výši nájmu nechceme měnit. Navíc o příspěvku rozhoduje výše příjmů, počet rodinných příslušníků, lokalita (= Ostrava-Jih) a pak právě náklady na bydlení. Příliš nechápeme radu té úřednice. Opravdu nájemníci získají výhodu? My jako majitelé bytu toto přece nemusíme řešit. Naopak bychom prý měli pro úřad potvrdit, že nájem je řádně splácen, pokud bude dávka přiznána. Prosím, můžete se k tomu vyjádřit a udělat v této otázce jasno? Děkuji.

    • Dobrý den, Naďo. Žádost Vašich nájemníků, abyste jim snížila nájemné, může dávat smysl v případě takzvaného doplatku na bydlení. Tato „dávka hmotné nouze“ byla některým lidem odňata, pokud dotyčné domácnosti měly možnost levnějšího bydlení, ale zůstaly ve dražším. Jinak, pokud vím, nemůže snížení nájemného pomoci člověku k vyšším sociálním dávkám. A každopádně souhlasím, že nemáte povinnost nájemné snižovat. Děkuji Vám za podporu na sociální síti a přeju hezký zbytek léta.

  234. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem samoživitelka, mám syna (14 let) a dceru, která chodí na VOŠ. V září bychom se měli stěhovat do pronájmu. Na adrese je možné si udělat trvalé bydliště. Ráda bych požádala o příspěvek na bydlení. Jenže jsem se dozvěděla, že v bytě má trvalé bydliště i otec paní, která nám byt pronajala. Bude problém si zařídit příspěvek? Bude tento pán, který tam nebydlí a my ho vůbec neznáme, brán jako posuzovaná osoba? Moc děkuji za odpověď. Iveta Kunčíková

    • Iveto, bohužel potvrzuji Vaše obavy. Myslím si, že do Vašich příjmů budou započítány i peníze člověka, který má v dotyčném bytě nahlášené trvalé bydliště – i když tam třeba zrovna nebydlí a vůbec Vás nezná.

  235. Dobrý den, mám invalidní důchod 2. stupně 6500,- a práci na částečný úvazek za 6500,-. Bydlíme s manželem v bytě 2+kk u RPG. Manžel přišel o práci a je evidovaný na úřadu práce a má nyní podporu 5500,- a ta se bude zmenšovat. Naše náklady na bydlení jsou na nájmu 6800,- a za plyn a elektřinu dáme 800,- měsíčně. V červenci jsme dopláceli za vyúčtování služeb na bytě 10100,-. Zároveň ale máme z dob minulých, kdy jsme byli oba zdraví a měli dobrou práci, zahrádku, která je nyní naší jedinou radostí, na které ale nemůžeme bydlet. Prodej zahrádky není jednoduchá a hlavně okamžitá záležitost. Mám nárok na příspěvek na bydlení? Děkuji

    • Paní Aleno, z uvedených částek je zřejmé, že Vaše náklady na bydlení přesahují 30 % Vaši čistých domácích příjmů. Já rozumím zákonu o státní sociální podpoře tak, že byste měli příspěvek na bydlení dostat. Ale nejsem právník, ani odpovědný zaměstnanec Úřadu práce. Z předchozí diskuse navíc vyvozuji, že by někteří úředníci teoreticky mohli žádost zamítnout právě kvůli vlastnictví zahrady, kterou – jak sama připouštíte – lze výhledově prodat. Ale za vyplnění a odevzdání formuláře dáte „jenom“ kus svého času, takže bych to na Vašem místě zkusil. A především Vám přeju, aby se Vám vrátily dobré časy.

  236. Když mi zvyšují dávky a příspěvky, trvá to skoro měsíc. Majitel vyhrožuje, že mě vyhodí z bytu… A tak jsem zakročila a půjčila si od kamaráda, abych zaplatila nájem. Peníze mi poslal na účet, napsal i prohlášení, že jde o půjčku z důvodu zpožděné dávky. Jakmile dorazily peníze ze sociálky, dluh jsem kamarádovi vrátila (za 5 dní). Jenže teď mi sociálka chce půjčku započítat do příjmu.

  237. Dobrý den, když dostanu vysoké přeplatky za vyúčtování služeb, nedostanu příspěvek na bydlení jen za rozhodné čtvrtletí nebo bude částka rozpočítáná do několika měsíců? děkuji za odpověď

  238. Dobrý den, pobírám příspěvek na bydlení, ale chci se odstěhovat a v bytě zůstane dcera. Ovšem není zapsaná v nájemní smlouvě. Přepis prý nemusí vyjít. Dcera bude také žádat o příspěvek – dostane ho, když nebude na nájemní smlouvě? Trvalé bydliště má. Má malý příjem, sama to neutáhne. Děkuji.

    • Moniko, § 24 zákona o státní sociální podpoře začíná následovně:
      Podmínky nároku na příspěvek na bydlení
      (1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu

      Takže si osobně myslím, že nikoli, ale třeba se mýlím.

  239. Dobrý den, započítává se do nákladů na bydlení kromě energií, vody, tepla a odpadu také společný úvěr celého paneláku, když jej platíme měsíčně v rozpisu s ostatními náklady na bydlení? Jsem vlastníkem bytu a nyní jsem na rodičáku (příjem jen 9 tisíc Kč) a mám 6-timěsíční miminko.

    • Pavlo, to je dobrá otázka – a budu Vám vděčný, pokud tady potom popíšete, jak Vám odpověděli na Úřadu práce. Osobně si myslím, že výdaje za údržbu a opravy domu (spojené třeba s úvěrem) jsou vlastníkům bytů již započítané do takzvaných srovnatelných nákladů, vizte tabulky ve článku výše.

    • Nikolo, se schvalováním takhle vysokého nájmu pro tříčlennou domácnost by neměl být problém v Praze. V menších městech jsou takzvané uznatelné náklady pod úrovní 13 000 Kč měsíčně, vizte první tabulku ve článku výše.

  240. Dobrý den, chci se odstěhovat od manžela se dvěma dětmi (13 a 16 let) a požádat o rozvod. Jsem v evidenci Úřadu práce, odkud nepobírám žádné dávky. OSSZ nám teď vyplácí pouze rodičovský příspěvek ve výši 1310 Kč. Další příjem mám z brigády, a to do 1000 Kč, a dcera má nepravidelný příjem také z brigády. Za jakých podmínek a za koho platí OSSZ nájemné? Na jaké příspěvky mám případně nárok? Obávám se, že když se odstěhujeme, budeme bez prostředků. Ráda bych věděla, jestli je reálný odchod od manžela, vzhledem k mojí finanční situaci.

  241. Dobrý večer, mám dotaz. Partner začal pracovat, tudíž mi byla snížena dávka hmotné nouze z 5 380 Kč na 920 Kč z důvodu, že měl na výplatu 9 251 Kč/půl měsíce, a byl mi odejmout i doplatek na bydlení ve výši 460 Kč, což by bylo pochopitelné, jelikož byl se mnou posuzovaný pro nárok na dávky hmotné nouze (je hlášen na službách, tudíž i v evidenčním listě, nikoli však na trvalém pobytu). V bytě tedy žije se mnou, naší dcerou a mým synem.

    Pobírám rodičovský příspěvek 3 800 Kč, příspěvky na děti 500 Kč a 700 Kč, příspěvek na bydlení 5 050 Kč. Chtěla bych vědět, zda přijdu taky o příspěvek na bydlení. Paní úřednice mi sice řekla, že ji zajímají pouze osoby hlášené na trvalém pobytu, ale dala mi pro partnera formulář na doklad o výši čtvrtletního příjmu + doklad o výši ročního příjmu (a ještě formulář na prohlášení o příjmech rozhodných pro nárok na dávky za kalendářní rok, kde jsem uvedena já, děti i partner – tak tedy nevím proč a nechápu to). Děkuji za vaší odpověď.

    P.S. Partner má dluhy, takže s jeho příjmem nemůžu počítat úplně jistě.

    • Vlaďule, postupoval bych následovně:
      1/ Zeptal bych se paní úřednice, proč chce doklad o příjmu Vašeho partnera, který není v bytě hlášený k trvalému pobytu.
      2/ Kdyby se paní úřednice opravila a například řekla, že podle nových směrnic z ministerstva musí hodnotit všechny osoby, které v bytě reálně žijí, zvážil bych stížnost k veřejné ochránkyni práv (ombudsmance) – zda není Úřad práce v rozporu se zákonem.
      3/ Kdyby nic předchozího nevyšlo, popřemýšlel bych, zda by neměl partner přespávat raději jinde, abyste o příspěvek a doplatek na bydlení nepřišla.

  242. Dobrý den, mám dotaz. Od 1.7. 2016 mám smlouvu a trvalý pobyt v bytě RPG. Ovšem abych na tento byt dosáhla, musela jsem spojit příjmy svoje a přítele, který ale s námi nebydlí, trvalé bydliště má jinde, v tomto novém bytě mám trvalý pobyt jen já a mé dvě děti. Ale tím, že jsme spojili naše příjmy, automaticky ho napsali na služby, tudíž je na evidenčním listě, navíc je tam vedený jako druh. Zajímalo by mě, jestli v tomhle případě bude posuzovaný s námi, i když s námi nebydlí, nebo jsou k těmto dávkám posuzovány jen osoby, co mají v místě trvalé bydliště. Děkuji za odpověď. Andrea

    • Paní Kohoutková, podle mých informací by pro příspěvek na bydlení měly být posuzovány jenom osoby, které mají v bytě oficiálně nahlášené trvalé bydliště. Ale raději se ujistěte přímo na úřadě a kdybyste zjistila jiný stav věcí, napište sem, prosím, svoje zjištění. Díky!

  243. Dobrý den, bydlím v chráněném bydlení, mám invalidní důchod 3. stupně a Smlouvu o poskytování sociální služby. Není to nájemní smlouva. Příjem 8 500 Kč, za ubytování platím 4 650 Kč, strava a ostatní služby 4 000 Kč. Mám nárok na příspěvek na bydlení?

    • Lucko, moc Vám fandím, abyste příspěvek na bydlení dostala – a podle mého selského rozumu by Vám úřad měl dávku přiznat. Jak píšete, Smlouva o poskytnutí služby sociální péče sice není klasická nájemní smlouva, ale jejím obsahem je přece například právě ubytování. Být Vámi, možná bych na úřad donesl dotyčnou smlouvu s sebou, protože odpovědní pracovníci třeba nemusejí formu a obsah tohoto dokumentu znát.

    • Lucko, myslím si, že nárok na příspěvek na bydlení máte. Nájem tvoří více než 30 % vašich příjmů. Na příspěvek na bydlení má také vliv, pokud by vám vraceli za vyúčtování. Ale rozhodně to za zkoušku stojí.

  244. Dobrý den, ačkoli pracuji, vydělávám pouze státem danou minimální mzdu. Od úřadu práce pobírám příspěvek na bydlení. Na úřadě mi ovšem odmítli do vypočtu zahrnout i koncesionářský poplatek za televizor a rádio v celkové výši 180,- korun. Příslušný pracovní úřad ve mě nemá důvěru. 🙁

  245. Dobrý den, příspěvek na bydlení za 3. čtvrtletí roku 2015 mně byl odepřen z těchto (myslím, že podivných) důvodů: V době léta jsem byla hospitalizovaná a nájem jsem zaplatila zpětně za 2 měsíce. Jinou možnost jsem neměla. Mé platby nebyly uznané, protože jsem prý nájem neplatila v daném měsíci. Zřejmě jsem si asi měla vždy odskočit z nemocnice na poštu. Úřednice měla problém i s fakturou na elektriku. Faktura prý není průkazný doklad. Syn je tady trvale hlášen, na úřadu jsem syna vyjmula s posuzovaných osob. Několik let zde nebydlí. Po několika měsících neúspěšného vyřizování jsem obdržela výzvu, že mám předložit žádost a příjmy syna – jako společně posuzovanou osobu. Nikdo mně ani nevysvětlil, proč neuznaly nájem. Nemám snad nárok na příspěvek na bydlení, když jsem vážně nemocná a v nemocnici? Není to náhodou diskriminace nemocného člověka? Odpovědi na „neprůkaznou“ fakturu jsou stále stejné. Doložte průkazné doklady. Je to k vzteku a zároveň k smíchu.

  246. Dobrý den. Bydlím v nájemním bytě s dcerou,která studuje. Máme v bytě obě trvalé bydliště.Pobírám příspěvek na bydlení,podporu v nezaměstnanosti,invalidní důchod 2.stupně a přídavky na dceru. Výživné otec platí 800,-kč měsíčně. Přišlo mi vyučtování za služby spojené s užíváním bytu. Tato částka činí téměř 12000,-kč a na to bohužel nemám. Mám nárok na jednorázovou pomoc v nouzi k uhrazení tohoto vyučtování služeb? A v jaké výši? Děkuji za odpověď. Hanka

  247. Dobrý den, zajímalo by mne, jak postupovat v případě, že mi končí lhůta pro pobírání příspěvku na bydlení. Jsem samoživitelka se dvěma dětmi a nájemné sama nebudu schopna bez příspěvku na bydlení platit. Je nějaká jiná možnost, jak dostávat příspěvek dál? Děkuji za pomoc.

    • Iveto, postupoval bych úplně stejně, jako když jste o příspěvek žádala poprvé. Zašel bych na stejnou pobočku Úřadu práce, přinesl všechna potvrzení o příjmech a výdajích, požádal o formulář a vyplnil žádost na další období.

  248. Přeji hezký den, mám na Vás dotaz ohledně bydlení. Bydlím už více než rok v nájemním bytě se svou malou dcerkou. Je to necelý rok, co jsem si vyřídila příspěvek na bydlení, který nám velmi finančně pomáhá. V bytě bydlím jen já a dcera a taky tady máme trvalý pobyt. Ale je to asi půl roku, co jsem si našla přítele, který s námi nebydlí, ale občas u nás v bytě přespí. Trvalý pobyt má v jiné vesnici v domě u svého dědečka. Mohlo by občasné přespání přítele ohrozit můj příspěvek na bydlení?
    Pokud vím, tak když se posuzuje příspěvek na bydlení, tak se posuzuje jen dle trvalého bydliště osob na adrese na kterou se příspěvek vztahuje, nemám pravdu?
    Má úřad právo dále pátrat po tom, jestli u mě přítel přespává, nebo ne?
    Děkuji mnohokrát za odpověď.
    Lucie Václavková

    • Lucie, mám stejný názor jako Vy. Myslím, že občasné přespání Vašeho přítele by nemělo vadit, respektive problémem by bylo teprve jeho trvalé bydliště v bytě, na který příspěvek chodí. Úřad práce má povinnost zjistit, jestli třeba nejsou dávky státní sociální podpory zneužívány – ačkoli velmi osobní otázky na přespávání partnera samozřejmě nejsou příjemné.

  249. Dobrý den, dnes jsem se na úřadě dozvěděla, že od července tohoto roku nastávají nějaké změny v zákonu ohledně vyplácení příspěvku na bydlení. Chtěla jsem se zeptat, o jaké změny se jedná?
    Dále mě dámy na úřadě upozornily, že budu muset dokázat, že se mnou bývalý přítel, se kterým mám syna, nebydlí. Jak jim mám, prosím Vás, tohle dokázat? V bytě, kde bydlím v nájmu a na který pobírám příspěvek, žiji jen já a můj dvouletý syn a kromě nás tady trvalé bydliště nikdo nemá. Bývalý přítel bydlí u své matky a tam má taky trvalý pobyt. Jakým způsobem se tohle ještě dokazuje? Já vážně nevím. Poraďte mi, prosím. Děkuji. Kristýnková

    • Adélo, koukám v Knihovně připravované legislativy, že nějaké změny v zákoně o státní sociální podpoře skutečně byly přijaty. Vidím tam změny v rodičovském příspěvku, ale nikoli ve vyplácení příspěvku na bydlení. Nadále tam zůstává například následující pasáž:

      „(4) Je-li nezaopatřené dítě v plném přímém zaopatření ústavu (zařízení) pro péči o děti nebo mládež, považuje se za rodinu samo toto dítě. Za plné přímé zaopatření se považuje zaopatření v ústavu (zařízení) pro péči o děti nebo mládež, poskytuje-li tento ústav (zařízení) dětem stravování, ubytování a ošacení.
      (5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu;1a) podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.“

      Nejde spíš o nějaký interní pokyn na Úřadě práce, aby dámy zjišťovaly partnerské soužití? Každopádně trvalé bydliště (trvalý pobyt) je uvedené třeba na občance dotyčného, kterou lze úřednicím ukázat.

  250. Dobry den,mam dotaz.Dostali jsme se behem dvou mesicu do financni tisne.Chtela bych zazadat o prispevek na bydleni jelikoz nevim jak uz se z toho „vyhrabat“.Jen by me zajimalo jestli mam nejakou sanci o schvaleni kdyz nemam zaplaceny jeden najem…jelikoz uz opravdu nebylo zceho.Chybi mi opravdu jen jeden najem jinak vsechny poplatky jsou zaplaceny.A druhy dotaz .Pritel v tom rozhodnem obdobi prisel o praci hned ten den se hlasil na up.ale kdyz mel prijit na dalsi schuzku tak sel na pohovor do jine prace,takze uplne zapomel ze ma byt na up .Spis nez zapomel spletl si mesice.Myslel,ze ma jit uz az dalsi mesic.Podpora mu byla schvalena ale jeho. omlouvam se…“blbosti“mu samozdrejme nebyla vyplacena.Nyni uz zacal pracovat ale vyplata nebude jeste cela a nemela bych na zaplaceni bydleni.Mame male dite a jsem tehotna.Muj dotaz zni jestli mam na nejaky pispevek pravo nebo nikoliv.Potrebuji pokryt jen opravdu ty 3mesice pak uz zadnou pomoc v podpore nepotrebuji:(

  251. Dobry den, pokud urad prizna na zklade vypisu z uctu prispevek na bydleni pro najemce. Existuje pripadna hrozba pro majitele, pokud prijem z najmu nedani? Je mozne, aby toto urad prace dohledaval? Dekuji

  252. Dobrý den.Mám dotaz.Rozcházíme se s přítelem a máme dvě děti.Nedávno jsme pořídili baráček a přítel je vedený jako jediný majitel.Domluvili jsme se že já s dětmi zůstanu v baráku a on se odstěhuje jelikož vlastní ještě byt.Můj dotaz tedy zní budu mít nárok na příspěvek na bydlení,když budu mít řádnou smlouvu,nebo mě na úřadech řeknou ať si najdu něco menšího s nižšími náklady.Děkuji za odpověď.

  253. Dobrý den, nevím si rady, tak snad má někdo zkušenosti i s tímto problémem…, Plánuji přestěhovat se do nájemního bytu v osobním vlastnictví, budu zde mít trvalý pobyt, ale trvalý pobyt zde má i majitel – nemůže si jej zrušit i když v bytě nebydlí, protože se nemá kde zapsat. Mám strach, že nebudu mít příspěvek na bydlení. Co s tím? Děkuji za radu 🙂

  254. Je nějak časově omezená délka pobírání příspěvku na bydlení, pokud na příspěvek mám nárok ? Děkuji za odpověď.

  255. Dobry den, bydlim v dvougeneracnim dome s dvemi samostatnymi byty. Na vrchni patro mam najemni smlouvu. Na socialce mi bylo receno, ze pokud nebude dum skolaudovany jako dve bytove jednotky nemam narok na prispevek. Je to pravda? Dekuji Zdenka

  256. dobrý den, prosím vás o radu, žijeme s přítelem v jedné domácnosti v domku, který máme v nájmu platíme 5500měsíčně, máme dvou letou dceru, já jsem doma, rodičovské příspěvky už nepobírám a jelikož máme doma fotovoltaiku, která je psaná na mě, musím mít otevřený živnostenský list a spadám automaticky pod OSVČ´, tudíž má povinnost platit plné zálohy a soc, můj příjem se prý automaticky počítá 12500, ať už je vydělám nebo ne, jde z tohoto nějak vybruslit, papírově prý máme obrovské příjmy, VELKÝ OPAK je ale pravdou, z přítelových 18 000 platíme ještě 2200 měšíčně moje povinné zálohy, nájem a ostatní platby a skoro nic nezbývá………. můžete mi poradit??
    děkuji

  257. Dobrý den mám dotaz jsem student a pracuji zatím jen dva měsíce částečně a vydelam pouze 3200,- a z odpracovaných praxi 1500,- od rodičů se musím odstěhovat a potřebuji vědět zda-li mám nárok na tento příspěvek děkuji 🙂

  258. Dobrý den,
    rád bych Vás požádal o radu. Po úmrtí mamky, žijeme s mou sestrou společně v bytě, který nám zůstal. Byt je napsaný na mě a sestra zde má trvalé bydliště.
    Jenže sestra je dlouhou dobu vedena na sociálce, protože má psychické problémy a nemůže tak pracovat a nemá údajně nárok na příspěvek na bydlení, protože nás pořád posuzují dohromady. Máme oddělenou domácnost, já mám splátky a musím platit nájem sám. Dokonce jsem musel za sestru platit i za popelnice složenku, protože ji to nechtěli uznat jako náklad. Sestra bere měsíčně jen 3400 kč, myslím že je to existenční minimum.
    Když jsem se byl zeptat na úřadu, tak byla paní arogantní na mě, tak nevím jak postupovat.
    Děkuji za odpověď Martin.

  259. Dobrý den,

    v listopadu jsem měnila bydliště vč. přehlášení trvalého. Nyní se začátkem dubna chystám zažádat o příšpěvek na bydlení za 1.čtvrtletí (mám nárok). Nějak jsem nepochopila jak se yplácí. Někde píšou, že následující měsíc za který vznikl nárok .. je to tedy tak, že v květnu vyplatí za leden, v červnu za únor atd? Nebo v případě zpětné žádosti vyplatí příspěvek najednou za celé čtvrtletí?

    Děkuji

  260. Zdravím, chci se zeptat..jsem na Up , pobiram sociální davky , hmotku a na bydlení. Mužů mit brigádu aniž bych o tyto davky přišla? ? Dekuji

  261. osvobozeni od poplatku na televizi se pocita pouze z zivotniho minima nebo se zapocitava i prispevek na bydleni jak po mě pozaduji na poste dekuji

  262. Dobrý den,mam dotaz,pobírat duchod 9000a nájem se vším všudy mi dělá 3200 budu mít nárok na příspěvek na bydleni;.Posuzuje se do příspěvků i penzijní spoření ,dekuji

  263. Dobrý den,
    bydlíme v rodinné domě který vlastní tchyně. S manželem máme 2 děti do 3 let. Já jsem na rodičovské dovolené s mladším dítětem a protože jsem neměla smlouvu na neurčito tak musím mít 4 letou variantu.Manžel vydělává asi 15tisíc čistého. V odděleném bytě v domě bydlí i babička, ale náklady platíme pouze my. Máme nárok na příspěvek nebo se bude započítávat i její důchod ?
    Děkuji

  264. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli můžu žadat o příspěvek na bydlení když je v pronajemni smlouvě psaný přítel, ale nemá zde trvale bydliště. To máme zde psané já s dcerou. Pobiram 3800 rodičovskou..přítel osvc-zaklad..počítá se tedy do součtu nákladů na bydlení i jeho příjem? Byt Praha- najem cca 17000 i s energiemi.

  265. Dobrý den,
    mám dotaz. Pobírám příspěvek na bydlení – bydlím v nájmu. Teď jsem nucena se přestěhovat, neboť majitel současného bytu jej potřebuje pro člena rodiny. Sehnala jsem si byt za téměř stejných podmínek a vím, že příspěvek na bydlení mohu dále uplatnit již na nové bydliště od následujícího čtvrtletí. Co mě ale velmi trápí je to, že majitelka nového bytu chce při podpisu smlouvy složit kauci ve výši 20.000,- Kč. To chce dnes vlastně každý, v různých částkách. JENŽE NA TO JÁ BOHUŽEL NEMÁM. MÁM, PROSÍM VÁS, MOŽNOST POŽÁDAT O PŘÍSPĚVEK NA KAUCI NEBO TAK NĚJAK? JAK MOHU TOTO VYŘEŠIT? DĚKUJI ZA RADU, STRAŠNĚ TO SPĚCHÁ. M.

    • Dobrý den.
      Ted se to bohužel netýká vaší otázky, ale čtla jsem Váš dotaz, a že jste bydlela v pronajatém bytě. Tak se chci zeptat, jestli měl majitel bytu také hlášený trvalý pobyt zde, jako vy a i přesto jste měla přiznaný příspěvek na bydlení? Děkuji za odpověd.

    • Dobrý den, Marie,
      jako ověřovatelka dávek státní sociální podpory a dávek pěstounské péče Vám mohu s jistotou říci, že žádný takový příspěvek nedostanete, neboť žádný takový neexistuje. Navíc se zaplacená kauce ani nesmí započítat do uhrazených nákladů za příslušné čtvrtletí. V takovém případě po Vás úřednice bude chtít potvrzení, že doložené náklady nejsou onou kaucí, jelikož ta se nezahrnuje do započitatelných nákladů.
      S pozdravem,
      D.

    • Dobrý den, Marie,
      ohledně kauce: Pokud by se nazvala jako záloha na nájemné, tak by to snad i šlo, někde na internetu byla stejná situace řešena a celkem podrobně, bylo tam něco ve smyslu „v případě stěhování, když dotyčný nemá na zálohu na bydlení či stěhování, je možno požádat o pomoc v hmotné nouzi, a konkrétně o mimořádnou okamžitou pomoc. Dále tam bylo, že není na tuto pomoc automaticky nárok, podléhá schvalovacímu řízení, nicméně reálná by byla, a to ať jako nevratná nebo vratná částka – hledejte, ptejte se.

  266. Dobrý den. Chci se zeptat, Mám dvě děti a chci jít do pronájmu, kde mám povolený trvalý pobyt i děti. Nájem je 10 500 Kč i s poplatky za měsíc. Já mám dohodu o provedení práce a beru tam cca 3000 Kč + mám příspěvek na dítě 1100 Kč. Budu v tomto případě mít nárok na příspěvek na bydlení? Děkuji za odpověd.

  267. Dobrý den, chci se zeptat. Minulý měsíc (únor) jsem byla zažádat o příspěvek na bydlení. Dokládala jsem zpětně 3 měsíce kolik platím za byt a mé příjmy. Paní mi řekla že ještě dostanu i za únor zaplaceno. 29. února mi přišlo na účet 4.946 Kč. To je jen za jeden měsíc nebo se to posílá najednou všechny 3 měsíce? A pak bych se ještě chtěla zeptat kdy mám jít znovu na UP doložit příjmy za další měsíce. Děkuji Veronika

  268. Dobry den ,chtel bych se zeptat jsem invalidni duchodce 3.stupne pobiram minimalni duchod a bydlim v praze platim 8600 najem mam naneco narok

  269. Dobrý den,

    Chci se zaptat zda-li má moje maminka (samoživitelka, momentálně bez práce, 3 děti) nárok na příspěvek na bydlení pokud jí pronajímám byt který je v mém osobním vlastnictví a na který splácím hypotéku. Maminka i její děti mají v daném bytě trvalé bydliště, já ho mám u přítele se kterým žiju v jiném městě. Nemám bohužel možnost rodině nijak finančně pomáhat a mám obavy že můj příbuzenský vztah s maminkou jí nedovolí pobírat tento příspěvek i když by ho zoufale potřebovala.

    Děkuji za odpověď, Katka

  270. dobry den,
    Chtěla jsem se zeptat na příspěvek na bydlení. S partnerem jdem do podnájmu prvně. Jsem nepracující je mi 22let, partner „18let“ pracuje teprve od tohoto měsíce. Žádné děti nemame. Je tam možnost trv. Bydliště. Mám nárok na něco? Děkuji za odpovědi

  271. Dobrý den, započítává se do příspěvku na bydlení i poměrná částka za osobu u elektřiny za výtah a osvětlení společných prostor v domě SVJ? Příbuzné je 74 let, obtížně se pohybuje a bydlí v 8.patře? (Chodit pěšky a po tmě nemůže). A jaká je lhůta od podání žádosti do vyplacení příspěvku na bydlení? Děkuji. Magda

    • Dobrý den, Magdo,
      jako ověřovatelka dávek státní sociální podpory a dávek pěstounské péče Vám k Vašemu dotazu mohu sdělit, že poměrná částka na elektřinu a osvětlení společných prostor se do uznatelných nákladů započítává pouze u nájemců – tedy klientů se sepsanou nájemní smlouvou. U vlastníků bytových jednotek a u členů družstevních jednotek se toto nezapočítává. Lhůta podání žádosti o příspěvek na bydlení pro již běžící žádosti o příspěvek na bydlení je vždy do konce čtvrtletí následujícího po čtvrtletí, za které si chce klient uznat náklady. Tedy v období duben až červen si může podat žádost, kde doloží příjmy a náklady za leden až březen. U nových žádostí lhůta není, ale příspěvek lze vyřídit pouze 3 měsíce zpětně.
      S pozdravem,
      D.

  272. Dobrý den, teď z opačné strany. Pronajímali jsme byt páru (druh – družka) s dvěma dětmi. Nastal s nimi problém, přestali platit a samozřejmě za neustálých výmluv. Snažili jsme se jim sami pomoci hlavně kvůli jejich malým dětem a výpověď jsme odkládali. Nyní nám dluží nájemné za 5 měsíců. Dokonce si zajistili příspěvek na bydlení, proto jsme jim naivně prodloužili smlouvu s tím, že dlužnou částku budou splácet. Nájem stejně nezačali platit. Nyní jsem jim dali už výpověď. Jak se v tomto případě postupuje. Mám to nahlásit na sociálku, že nájemné neplatili? Bude to mít nějaký význam? Děkuji.

    • Dobrý den, Dito, píšete, že podnájemníci si zajistili příspěvek na bydlení. Ten ale úřad přizná pouze na základě předložení potvrzení, že bylo nájemné řádně zaplaceno, a to za předchozí tři měsíce zpět. Pokud jste jim nic nepodepsali, anebo vám na účet nepřišla od nich platba, nemohl jim úřad dávku přiznat. Normálně bych zašla na Státní sociální podporu a zeptala se, jak to tedy s příspěvkem na bydlení je. Pokud například zfalšovali podpis, budou muset peníze úřadu vrátit ve správním řízení a vy budete mít podklady pro případný občanskoprávní spor.

    • Dito, danite prijem z pronajmu? Ptam se, protoze resim podobny problem. Neexistuje moznost, ze pokud vasim najemcum urad prispevek priznal a vy jste prijem nedaili, ze to pro Vas bude mit nejake sankce?

  273. Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda bych měla nárok na příspěvek na bydleni, kdybych se přestěhovala do družstevní bytů,kde bych měla nájemní smlouvu. Děkuji

  274. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení. Mám pronajatou bytovou jednotku v rodinném domě, kde jsou na katastrálním úřadě zapsány byty dva, ale úřednice moji žádost zamítla z důvodu, že podle šetření bylo zjištěno, že se v domě podle stavebního úřadu nachází pouze jedna bytová jednotka, a že mám doložit příjmy osob, které tam ani nebydlí a já je neznám. Bohužel tam mají trvalé bydliště. Mám uzamykatelné dveře, kuchyň, wc i koupelnu. Svůj vodoměr i elektroměr. V bytě bydlím sama s dětmi. Co mi prosím poradíte? Jsem už zoufalá.

  275. Dobrý den. Budu stručná. Jsem bohužel závislá jen na vyplaceni invalidního důchodu 3.stupně a nemohu si ohledně zdraví přivydělat. ČSSZ mi několikrát poslala důchod pozdě. Nyní dokonce až za 3 měsíce. Mají ze zákona takovou lhůtu, že? Já jsem se ale v očích městské bytové správy stala nepravidelným plátcem a 2x jsem musela žádat znovu o nájemní smlouvu, i když jsem vše zaplatila i s úroky. Musela jsem pokaždé čekat 3 měsíce, než jsem ji od správy nemovitosti dostala. Mam právo na příspěvek na bydlení. Ovšem jsem si bez nájemní smlouvy a doplatku na odvoz odpadu nemohla požádat. Po 3 měsících doložení nájemní smlouvy na Úřadu práce mi byl opět příspěvek odepřen, protože jsem neměla z čeho zaplatit nájem. Poprvé jsem si půjčila, ale po druhé jsem už nemohla. Byla jsem zadlužená, bez příspěvku a stal se ze mne neplatič. Mohla jsem to správě nemovitostí a U.P. vysvětlovat do zblbnuti, ale marně. Do dneska mam e-maily. Nakonec mi přišlo oznámení, abych se vystěhovala. Neměla jsem kam jít. Dostalo se to k soudu. Tak jsem si byla jistá, že okresní soud přihlédne k paragrafu 30, o lidském právu na bydlení a že nebylo mou vinou nájemné placeno. Mýlila jsem se. Odvolala jsem se ke Krajskému soudu. Tam mi nedali dostatek času k mé obhajobě. U řízení v okresním soudu jsem nebyla, z důvodu nemoci a spoléhala na mou advokátku ex offo. Taky jsem neuspěla. Soudit se se zástupci města, na to nemam peníze a oni to vědí. Teď dlužím přes sto tisíc (mezidobí soudních řízení) na najmu a musím vrátit byt. Takže díky sociálce a jejímu pozdnímu vyplaceni (několikrát), díky městské radě a samosprávě města, díky zákonu o příspěvku na bydlení (zpětné dodání plateb, v tomto mimořádném případě), je ze mě kočovník a dlužník. Nevím, co mohl víc udělat U.P., ale tam zaměstnanci dělali, co mohli. Zhoršilo se mi srdíčko z deprese a mám pošpiněné jméno :=(. Chci nápravu. Přeji vše dobré.

    • Dobrý den, Moniko,
      bohužel nejste první ani poslední klient s podobným problémem. Nevím, zda jste svou situaci řešila i přes oddělení hmotné nouze, které má větší možnost poskytnutí peněžní pomoci, než oddělení státní sociální podpory, které poskytuje příspěvek na bydlení. Bohužel je pravda, že pokud nedoložíte zaplacené náklady, nemá Vám pracovník z čeho vyměřit dávku. Sjednejte si splátkový kalendář, zajděte na oddělení hmotné nouze, poohlédněte se po nějaké garsonce či dobré ubytovně. Zkuste se k Vašim problémům postavit s trochou nadhledu, opravdu nejste jediná a na každý problém existuje řešení, i kdyby mělo být prozatímní.
      Přeji pevné zdraví a mnoho úspěchů k vyřešení Vaší situace,
      D.

      • Víte, v tom je velká útěcha, pro ženu ve vyšším věku, z níž se nezaviněně stal bezdomovec a dlužník, a která má invalidní důchod 3.stupně, že není jediná. Taky doporučení , aby to brala s nadhledem a přání pevného zdraví, se vám povedlo. To už je na ránu.

  276. Ještě k předchozímu dotazu, myšleno že by jsme chtěli žádat o přispěvek na bydlení, já mám rodičák 7700kč a přítel po exekuci 8500kč, nájem s poplatkama 9750 kč, město počet obyvatel 11700.
    Děkuji za odpověď

  277. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jak se bere to když má někdo exekuci na plat,. Bere se to z částky kterou má před tou srážkou, nebo z částky která mu přijde na účet?
    Děkuji za odpověď Renata

  278. Dobry den, pro vyplaceni prispevku na bydleni me pani z uradu vlastne narizuje, abych platila najem pronajimateli postovni poukazkou. Platim vse pres ucet, coz znamena zadne naklady s poplatky. Za poukazku jeste musim platit poplatek 40 kc. Muze to po me urad chtit? Do nedavna jim vypisy z uctu stacily. Muzete mi poradit, jak se teto byrokracii postavit a neprijit o prispevek? Dekuji

  279. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem sama na rodičovské dovolené s dvouletým synem v bytě kde platím nájem. Pobírám jen minimální rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení. Zjistila jsem, že jsem ve druhém měsíci těhotenství, takže od září budeme bydlet v bytě tři, já a mé dvě děti. Chci se zeptat, včem se pro mě změní příspěvěk na bydlení, dle čeho budou posuzovat nový nárok příspevku na bydlení nebo jak to vlastně v tomhle případě chodí??? nebude mi příspěvek na bydlení odebrán? A kdy nejpozdeji mám nahlásit změny v domácnosti na příslušném úřadě (konkrétně to, že jsem těhotná) ? Děkuji za odpověď

  280. Dobrý den, v lednu letošního roku, jsem se na těchto stránkách ptala na příspěvek na bydlení. Podle kalkulačky na stránkách ,, Peníze. cz“ mi vyšlo, že dávku dostanu, ale úřad mi nárok nepřiznal. Asi měsíc byl příspěvek uveřejňován a poznámkou, že čeká na vyjádření. Občas jsem se podívala jestli je tam nějaká odpověď. Dnes jsem zjistila, že dotaz zmizel. Zajímalo by mne proč.

  281. dobrý den jsem invalidní 1.stupně bydlím v pronajatém bytě kde mám trvalý pobyt mám dvě dcery studentky které pobírají od prosince 2015 přídavek na dítě 700 na každé naše příjmy jsou pouze se sociální zprávy sirotčí a invalidní důchod 16200 kč od manžela pobírám 2000 kč do měsíce března dlužné výživné do rozvodu za předchozí čtvrtletí jsem pobírala příplatek na bydlení 2675 kč nyní mi ale přišla změna kde mi částku o 2500 snížili je to správně ?absolutně se v kalkulačce nevyznám můžete mi prosím poradit?bydlím v Třebíči děkuji moc za radu

  282. Dobry den. Chtěla bych se zeptat na pár věcí. Bydlím s přítelem,roční dcerkou,jeho mámou a jeho bráchou v rd o rozloze 3+1 kde jme podnajemniky a nájem činí 20000,-Do září pobíram RP 11500,- a přítel je od ledna 2016 vedený na UP. Na nájemné smlouvě jsme uvedení všichni no trvalý pobyt tady mám jen já a jeho bratr. Přítel a jeho máma mají trvalý pobyt na MÚ. Podle kalkulacek na výpočet příspěvků na bydlení nám dají minimum. Prý se tposuzujou všechny příjmy, no nechápu proč když jdeme všichni sami na sebe a s přítelem platíme 1/3 nájmu. Bohužel jeho máma a brácha na tom nejsou finančně tak Dobry den. Chtěla bych se zeptat na pár věcí. Bydlím s přítelem,roční dcerkou,jeho mámou a jeho bráchou v rd o rozloze 3+1 kde jme podnajemniky a nájem činí 20000,-Do září pobíram RP 11500,- a přítel je od ledna 2016 vedený na UP. Na nájemné smlouvě jsme uvedení všichni no trvalý pobyt tady mám jen já a jeho bratr. Přítel a jeho máma mají trvalý pobyt na MÚ. Podle kalkulacek na výpočet příspěvků na bydlení nám dají minimum. Prý se tposuzujou všechny příjmy, no nechápu proč když jdeme všichni sami na sebe a s přítelem platíme 1/3 nájmu. Bohužel jeho máma a brácha na tom nejsou finančně tak aby nám mohli pomoci a ani jeden z nás nemá na to aby jse odstěhoval. Za odpověď předem děkuji

  283. Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, abych na byt, který mi pronajme přítel, pobíral příspěvek na bydlení. Děkuji za odpověď.

    • Danielo, samozřejmě ano, ale nikde bych to neříkala, že je to přítel – to nikoho nemusí zajímat. 😉 Také je dobré toto: Přítel koupí nemovitost na hypotéku, ta bude činit 7 000 Kč měsíčně, vám pronajme pokoj v domě za například 6 500 Kč měsíčně… 😉 No a je to doma. 😀

      • Dobrý den, Clever,
        takhle lehké to není. Přítel by nejen musel přiznávat příjmy z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů, které by se mu započítávaly do rozhodného příjmu pro zhodnocení žádosti (pokud jste to myslela tak, že si příspěvek bude žádat on), navíc pokud byste tam měla trvalý pobyt, musel by Vás mít v okruhu společně posuzovaných osob, a tudíž by se do žádosti dokládaly také Vaše příjmy. V případě, že jste myslela, že příspěvek si budete žádat Vy a přítel s Vámi sepíše nájemní smlouvu – musela byste si požádat o jeho vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob (pokud by měl TP taktéž na dané adrese) a doložit důkazní prostředky, že s Vámi byt prokazatelně neužívá po dobu delší než 3 měsíce. V opačném případě byste musela doložit jeho příjmy.
        S pozdravem,
        D.

        • Dobrý den, zajímalo by mě, jaké důkazní prostředky mohu použít, abych doložil, že majitelka domu, kam se mám stěhovat, v daném domě nebydlí, i když tam má trvalý pobyt. Majitelka nemá nájemní smlouvu, jelikož bydlí u svého otce. Ten si nepřeje, aby se přehlásila k němu do domu, nájemní smlouvu samozřejmě s dcerou sepisovat nebude (už třeba jen kvůli daním) a čestné prohlášení majitelky nestačí. Majitelka domu v něm nebydlela nikdy, u otce na ní není vedená žádná platba, tak fakt nevím, jak to mám doložit. Děkuji předem za odpověď

  284. Dobrý den. Omlouvám se, pokud se tady již řešilo téma, na které se chci také zeptat. Mám konkrétní dotaz. Stojím před nelehkou situací odstěhování od partnera s ročním dítětem a hledám si pronájem bytu. S podmínkami o nájemní smlouvě a trvalém pobytu jsem byla seznámena na úřadě práce.

    Předpokládám, že byt bude s nájmem a službami stát asi 7 500 Kč. Pobírám jenom rodičovský příspěvek 3 800 Kč, na přídavek nedosáhnu kvůli partnerovým příjmům. Prozatím je na soudě podána dohoda o alimentech na dítě ve výši 2 100 Kč. Nevím, kdy to soud schválí. Z kalkulačky na internetu jsem zmatená. Nevím, co vše se do příjmů započítává, zda i ty neschválené alimenty. Na co bych tedy jako samoživitelka měla nárok? Příspěvek na bydlení? Životní minimum pro sebe?

    A prosím ještě o odpověď, zda bych měla nárok na dávku hmotné nouze na pračku a ledničku, když půjdu do nezařízeného bytu a v jaké výši. Posuzují se zase nějak partnerovy příjmy? Děkuji moc za odpovědi a nastínění možností. Markéta

  285. Mám nárok na bydlení, anebo na životní minimum? Mám auto za 25 000 Kč. Momentálně jsem přišla o práci. Jsem na pracovním úřadě, je mi 20 let a nemám odpracované roky, pouze 2 měsíce.

  286. Dobrý den, pro příspěvek na bydlení prý musím mít nájemní smlouvu na byt, ve kterém bydlím a zároveň zde mít trvalé bydliště. Trvalé bydliště mám hlášené na Městském úřadě, protože nemám byt, ale bydlím v garsoniéře, na kterou nemám nájemní smlouvu, ale smlouvu o ubytování. Můžete mi poradit, jak mohu získat příspěvek na bydlení? Požadavek na 30 % nákladů na bydlení ze svých příjmů samozřejmě splňuji.