Co soudí premiér České republiky o našem členství v Evropské unii, se kterou on sám má problematické vztahy? Porostou starobní důchody, navzdory současné ekonomické krizi? Proč letošní rekordní schodek státního rozpočtu nevyrovnáme těžbou a prodejem lithia, abychom svým potomkům neodkázali bilionové dluhy? Otázky jsem postupně posílal na e-mailovou adresu andrej.babis@anobudelip.cz. A obratem přicházely odpovědi, zakončené jménem samotného Andreje Babiše, případně zkratkou AB.

První dvě písmena naší abecedy znamenají ve stavařské hantýrce „asfaltový beton“, ale v současné České republice nesou spíše jiný význam. AB jsou přece iniciály našeho premiéra – Andreje Babiše, který zároveň vede dominantní politické hnutí ANO. Jako každá významná osobnost, má svoje příznivce i odpůrce, jeho názory jsou však důležité pro všechny.

O Andreji Babišovi, jeho trestním stíhání a potenciálních podnikatelských zájmech nedávno dokonce přijal usnesení Evropský parlament. Mediálním prostorem kvůli tomu létaly ostré invektivy, jako „vlastizrádci“, líní „paraziti“ nebo „pomatené“ osoby. Proto jsem na e-mailovou adresu andrej.babis@anobudelip.cz (provozovanou na doméně vládního politického hnutí) poslal dotaz, jestli premiér chce Českou republiku v Evropské unii, nebo uvažuje o „czexitu“.

Členství v Evropské unii

Odpověď přišla za pouhých 46 minut:

„zdravim clenstvi v eu je pro nas dulezite o czexitu jsem nikdy neuvazoval
pekny den

AB“

Stručná, slušná a (zdánlivě) jasná odpověď. Opáčil jsem však doplňující otázkou: Proč považujete naše členství v Evropské unii za důležité? Jde nám primárně o dotace, nebo o svobodu a společné ideály? Na tuto otázku už odpověď nepřišla.

Státní starobní důchody

Zkusil jsem se tedy přizpůsobit respondentovi. Přestal jsem používat interpunkci a položil seniorskou otázku, která zajímá jeho voličské jádro: Bude v současné ekonomické krizi dost peněz na důchody, ale také na školy nebo silnice? Na tuto noční otázku přišla odpověď ještě před 6. hodinou ranní:

„Zdravim ten schodek je urcen prave na investice a samozrejmne taky na duchody ktere porostou dal
Pekny den

Andrej Babiš“

Schodek státního rozpočtu

Pokračoval jsem stejnou formou: Ale co naše vnoučata, která možná zdědí ohromně zadlužený stát? Nebylo by přece jenom lepší šetřit, a například na jeden nebo dva roky zmrazit důchody? Tentokrát přišla odpověď za pouhou jednu minutu:

„Nebylo vnoucata budou v pohode pokud budu ve vlade 

Andrej Babiš“

Dluhy za Kalouska a Babiše

E-mailovou korespondenci jsem rozvinul a přitom vyjádřil obavy: I nejschopnější lidé jsou přece smrtelní. Dříve nebo později odejdeme na věčnost, a nechceme, aby po nás zůstala zadlužená nebo vytunelovaná země. Letošní schodek státního rozpočtu přitom (podle současného plánu) dosáhne rekordních 500 miliard Kč. Takhle se deficit neprohluboval ani za minulé ekonomické krize, kdy byl ministrem financí nejčastěji Miroslav Kalousek (9. ledna 2007 až 8. května 2009 a 13. července 2010 až 10. července 2013). Odpověď přichází za dalších 15 minut:

„neni pravda kalousek nadelal dluh 690 miliard a takovou krizi kde se muselo vsechno zavrit nemel!!!

AB“

Lithiová kauza za 2 biliony Kč

Kdybych našemu premiérovi jenom lichotil a přikyvoval, rozhovor by nikam nevedl. Proto posílám protiargumenty: Za ekonomické prosperity jste byl několik let ministrem financí a potom premiérem, měl jste tedy čas, abyste se připravil na krizi. Voliči před minulými poslaneckými volbami mohli nabýt dojmu, že stát zbohatne o 2 biliony (2 000 miliard) Kč díky lithiovým ložiskům. Letošní deficit se však naopak přibližuje schodku, který vznikl za celou minulou ekonomickou krizi. Reakce přichází za necelou hodinu:

„Nesmysl dluh bude koncem roku nizsi na ten dluh co sme prevzali od kalouska koncem roku 2013 prevzali a podivejte se radsi kam ty penize davame duchodcum ucitelum zdravotnikum hasicum vojakum investice atd
Ja to mam vsechno na papire takze to muzu zdokladovat
Zadne 2 biliony z lithia sme neslibovali
Pekny den

Andrej Babiš“

Pokračuji v diskusi: Podle internetových stránek Ministerstva financí v roce 2013 státní dluh činil 1,7 bilionu Kč. Kvůli letošnímu schodku má deficit stoupnout na 2,1 bilionu Kč. Mezitím občané zvyšovali svoji pracovní produktivitu a příspěvky na učitelské, zdravotnické a další platy, stejně jako na veřejné investice. Ale státní dluh stoupá, přestože Andrej Babiš před posledními poslaneckými volbami doslova tvrdil: „Lithium je obrovská neuvěřitelná kauza. Kauza za DVA TISÍCE MILIARD korun.“ Tato částka by přitom skoro celý schodek umořila.

Na tyto poznámky už reakce nepřišla. Předchozí odpovědi však samy o sobě stojí za publikaci, abychom maximálně ocenili a využili čas, který této korespondenci věnoval nás premiér, respektive člověk, který spravuje e-mailovou schránku andrej.babis@anobudelip.cz a podepisuje se Andrej Babiš alias AB.

Autor úvodní fotografie: Miloslav Hamřík

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno