Pan Ladislav žije, nebo spíše živoří na moravském venkově. Dlouho podnikal v gastronomii, ale kolem roku 2010 zkrachoval a dodnes splácí dluhy. Proto brigádničí, kde se dá, ačkoli už má 65 let a řadu zdravotních potíží. Přitom bydlí v zahradní chatce, před kterou proběhl následující rozhovor (kvůli koronavirové epidemii v rouškách a na několikametrovou vzdálenost).

Respondent byl ochoten odpovídat pouze pod podmínkou, že podle výsledného článku nebude identifikovatelný. Jeho jméno a další citlivé údaje proto pozměníme. Úvodní fotografie zachycuje jiného, podobně starého muže.

Ladislave, mohl byste zavzpomínat na časy, kdy se vám ještě dařilo?

Měl jsem všechno – ženu, dvě děti a vývařovnu. Dodávali jsme obědy několika firmám tady v průmyslové zóně, vydělával jsem tak akorát.

Všichni byli spokojení?

Jo.

Ale potom…

Potom přišla krize a zákazníci přestávali platit. Neměl jsem moc možností: Zastavit provoz a propustit zaměstnance, nebo dodávat na dluh a doufat, že zákazníci zase začnou platit. Risknul jsem to.

Jenomže zákazníci platit nezačali.

Po nějaké době už jsem to neutáhl. Dojel jsem na druhotnou platební neschopnost. A sám spadl do dluhů.

Proč jste se o svoje pohledávky nesoudil?

Protože tady na okrese každý zná každého. A některé persóny jsou tady nedotknutelné. A já tady chci ještě nějakou dobu žít – radši skončit takhle, než chodit kanálem.

Co rodina?

Děti se občas zastaví a naštěstí se mají dobře. Žena mi zemřela.

„Je dobré vědět, co všechno chceme a potom vybírat.“

Takže jste sám a splácíte dluhy.

Já jsem věčně mezi lidmi. Musím být. Z důchodu mi kvůli srážkám moc nezbude, takže beru každou práci, kterou ještě zvládnu: v kuchyni, ve skladu, případně něco lehčího na stavbě. A taky vždycky mám, s kým posedět.

Věříte, že bude líp?

Pro moje děti a vnoučata určitě jo. Pro mě už ne. Mám vysoký tlak, žaludeční vředy, nervy v kýblu… Zítra tady nemusím být.

Ale k volbám chodíte?

Chodím.

A volíte stejné politiky jako vaše děti?

Ne, oni volí Piráty.

A vy?

Já volím Babiše.

Proč?

Protože nekecá a maká.

Co přesně dělá dobře?

Třeba sepsal všechny potenciální investice. Kdekdo se tomu směje, ale je dobré vědět, co všechno chceme a potom vybírat.

„Premiér má být i vizionář – někdo, kdo dokáže nadchnout a vést ostatní.“

A co Andrej Babiš udělal konkrétně pro vás?

Jeho vláda mně zvedá důchod. Zvedá mně nezabavitelnou částku. Zjednodušuje oddlužení. Zvládá koronavirus. A chová se slušně ke starším.

K prezidentovi?

Například. Ale k prezidentovi bychom se měli chovat slušně už proto, že byl zvolen většinou národa, bez ohledu na jeho věk.

Vy jste volil Miloše Zemana?

Jo. Ale do poslední chvíle jsem váhal. Kdybych měl ohodnotit hlavní kandidáty, tak Zemanovi bych dal 55 % a Jiřímu Drahošovi 45 %. Drahošovi se nepovedly televizní debaty, a to rozhodlo, protože prezident musí umět mluvit.

Někteří lidi si myslí, že národ je absolutně rozdělen a Zeman s Babišem mají jenom nekritické příznivce, nebo nesmiřitelné odpůrce.

Nesmysl. Všichni víme, kdo má jaké chyby. A já bych strašně rád viděl v opozici někoho, kdo dokáže s Babišem soupeřit. Ale tam nikdo takový není!

Co Petr Fiala z ODS, nebo Ivan Bartoš z Pirátů?

Oba jsou určitě slušní chlapi. A dělají dobře takovou mravenčí práci. Ale já myslím, že premiér má být i vizionář – někdo, kdo dokáže nadchnout a vést ostatní. A nikoho takového v opozici fakt nevidím. Bohužel.

Takže si nemyslíte, že Babiše položí ekonomická krize?

Může a nemusí. Já nikomu nepřeju nic špatného. Věřím, že Babiš v krizi obstojí – a opozice se zmátoří.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno