Obchody a školy jsou vylidněné, ruší se veřejné akce. Zdravotníci mezitím hledají a léčí pacienty, kteří trpí novou nemocí. Takzvaný koronavirus v Česku ohrožuje lidské životy, svírá ekonomiku a testuje celou společnost. Následující mapa ukazuje podrobnosti, například počty nakažených v jednotlivých krajích. Data shromažďuje a zpracovává Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, aktuálně a online. Denně bohužel přibývají další mrtví.

Cizopasník SARS-CoV-2 a nemoc COVID-19

Co je koronavirus? Takhle se souhrnně jmenuje řada miniaturních cizopasníků, mezi kterými vyniká SARS-CoV-2. Tuto zkratku anglicky rozepisujeme jako severe acute respiratory syndrome-related coronavirus, česky koronavirus související s těžkým akutním respiračním syndromem. Uvedený parazit způsobuje chorobu, kterou označujeme neméně krkolomně: COVID-19. Doslova jde o coronavirus disease 2019, česky o koronavirovou nemoc, objevenou vloni. Člověka začala trápit nejdříve v Číně, ovšem skrze nakažené turisty a obchodníky rychle přeskočila do dalších oblastí – hlavně do jižní a západní Evropy, Íránu, Jižní Koree a USA.

Pomyslná mapa koronaviru roste takovým tempem, že Světová zdravotnická organizace označila současnou situaci za pandemii. Přitom zvenčí, odkud infekce přichází, můžeme zároveň čerpat cenné informace – například jak taková nemoc probíhá a co funguje jako obrana.

Koronavirus v Česku, počty nakažených a mrtví

Inkubační doba trvá až 14 dní, mezitím se nositel stává dalším přenašečem. Hovoříme o kapénkové infekci, kterou můžeme chytnout prostřednictvím kýchnutí, kašle nebo během osobního rozhovoru. Jaké bývají příznaky? Horečka, únava, dušnost, suchý dráždivý kašel, eventuálně bolest ve svalech a kloubech. V nejhorších případech následuje zápal plic, případně selžou ledviny a pacient zemře. Někteří marodi vyhledají lékaře, jiní zůstanou doma, takže počty aktuálně nakažených lze jenom odhadovat – zdali celosvětově dosahují statisíců, nebo (už) milionů. Většina se vyléčí, mrtví podle oficiálních statistik představují zhruba 4 % (Čína) až 7 % (Itálie) celkové nakažené populace.

Zhruba na přelomu února a března začal řádit koronavirus v Česku. První přenašeči přivezli tuto chorobu pravděpodobně z Itálie, přičemž tuzemským epicentrem se stala především Praha. Ale problémy mají také regiony, například před přetíženou fakultní nemocnicí v Brně vyrostly improvizované stany, kde jsou testováni lidé s odpovídajícími příznaky. Na rozdíl od celosvětové statistiky, v tuzemsku naštěstí počty nakažených nerostou exponenciálně (tedy stále rychleji), takže máme důvod k přiměřenému optimismu. Ale stejně jako v zahraničí, i v naší vlasti jsou denně hlášení další mrtví, obvykle ve věku od 60 let výše.

Vývoj ukazuje oficiální mapa – aktuálně, online

Zasažené asijské státy zkrotily epidemii tím dříve, čím rychleji a důsledněji omezily fyzický mezilidský kontakt. V České republice měl koronavirus více nežli týden, aby se volně rozmnožoval. Od 10. března však naše vláda zakazuje nemocnicím, aby pouštěly k pacientům návštěvy (výjimkou jsou například hospitalizované děti). Stopku dostaly také velké veřejné akce, od 11.3. rovněž školy, od 14.3. obchody (pokud neprodávají základní zboží, jako potraviny, drogerii, léky nebo pohonné hmoty). Od 16.3. se málokdo dostane přes státní hranice – turisté nesmějí sem, občané nemohou ven.

Počty otestovaných a nakažených monitoruje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. Aktuální data zveřejňuje formou podrobné online mapy, kterou sdílíme na této stránce. A třeba oceníte ještě kalkulačku nemocenské, ošetřovného či mimořádnou okamžitou pomoc.

Další informace, jaké důsledky má koronavirus v Česku:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno