Většina Evropanů dneska používá e-mail. Ale někdy nechceme čekat, než adresát otevře zprávu. Potřebujeme okamžitě položit otázku a obratem získat odpověď. Stačí, když použijeme mobil, ale co když neznáme telefonní číslo? Správnou numerickou kombinaci neuhádneme, protože jenom v tuzemsku existuje více aktivních SIM karet, než obyvatel! Český právní řád říká, že někdo musí provozovat telefonní seznam podle jména.

Co říká zákon o elektronických komunikacích

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) může podnikateli, který zajišťuje veřejné služby v elektronických komunikacích, uložit speciální povinnosti. Například: „pravidelné vydávání účastnických seznamů a přístup koncových uživatelů k těmto seznamům,“ říká poněkud šroubovaně zákon č. 127/2005 Sb. (o elektronických komunikacích). Ano, laicky řečeno jde o telefonní katalog podle jména. Dříve vydávala „účastnické seznamy“ společnost O2 (bývalá Telefónica Czech Republic a.s.), v roce 2012 převzaly úkol Informační linky s.r.o.

Telefonní seznam podle jména najdeme na webu

Pamětníci možná vyhlížejí tlustý tištěný katalog. Ale zákon dále připouští, že telefonní seznam podle jména může být aktualizovaný jednou ročně „v tištěné formě nebo způsobem umožňujícím dálkový přístup“. Provozovatel služby logicky volí lacinější možnost, takže databázi čísel najdeme na internetové adrese: 1188.cz. Ovšem tento web není příliš populární, má dokonce nižší návštěvnost než magazín KupníSíla.cz. Když databázi vyzkoušíte, možná pochopíte důvod.

Nemůžete nalézt číslo? Zeptejte se, poradíme vám

„Celkový počet účastníků vedených v tomto účastnickém seznamu vykazuje trvale mírně klesající tendenci způsobenou poklesem počtu účastníků vedených v seznamu jako nepodnikající fyzické osoby,“ píše ČTÚ. Některé firemní kontakty najdeme taky na adrese zlatestranky.cz, která ale „již neodpovídá požadavkům univerzálních služeb“, jinými slovy pokrývá jenom vybrané organizace. Svůj interní telefonní seznam podle jména přitom řada firem a institucí zveřejňuje sama, na svých webech, které třídí internetový vyhledávač.

 • TIP: Hledáte telefonní číslo? Napište do diskusního fóra, třeba vám dokážeme pomoci :-).
 • Poněkud lehčí je nalézt exekuční řízení podle jména, tam ovšem musíte zaplatit Exekutorské komoře.

31 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, chtěla bych najít mobilní číslo na jméno Eliška Přinesdomů, Došlíkova 19, Brno.

  • Dobrý den, paní Hauserová, bohužel kontakt na uvedenou osobu jsem v žádném jmenném seznamu nenašel. Ale aspoň, že znáte korespondenční adresu – můžete poslat na Došlíkovu ulici 19 prosbu, aby Vám Eliška svoje telefonní číslo napsala.

 2. Prosím o číslo telefonu na PNS Ostrava. Potřebuji projednat změnu adres pro doručování časopisů. Děkuji.

  • První novinová společnost a.s.
   Provoz Ostrava
   (Regionální distributor pro oblast severní Moravy)
   Výškovická 25, 700 30 Ostrava – Zábřeh
   Telefon: 296 108 011
   Fax: 296 108 097
   E-mail zavod.ostrava@pns.cz

  • Dobrý den, Pavle, nebudu Vám lhát. Ve veřejném telefonním seznamu jsem našel 35 osob jménem Koutný, žádná ale nemá telefon, který uvádíte. Takže doporučuji napsat na uvedené číslo textovou zprávu, nebo tam zavolat a na adresu se zeptat přímo.

 3. Chtěl bych najít příbuzné, respektive dědice pana Jana Tomšů z Kynšperka nad Ohří, který zemřel. Dědicové Tomšů bydlí na Plzeňsku.

  • Dobrý den, pane Kutláku, na Plzeňsku skutečně žije několik lidí tohoto jména. Zkuste třeba následující telefonní čísla: MUDr. Martina Tomšů +420 378 218 336, MUDr. Jiří Tomšů +420 373 724 294.

 4. Dobrý den, mohli byste mi najít mobilní číslo: Dáša Matoušková? Děkuji. Jitka Chytilová. 605765505

  • Paní Chytilová, našel jsem několik telefonních čísel na ženy stejného jména (Dagmar Matoušková):
   vedoucí laborantka v Pardubicích – 606 279 673
   lékárnice v Praze – 221014712
   sociální kurátorka v Třebíči – 727 892 422
   zvěrolékařka na Státní veterinární správě – 582 345 211
   ekonomka školy v Jindřichově Hradci – 384 361 910

 5. Dobrý den, chtěla bych najít číslo na mobil nebo pevnou linku: Charousovi, Mánesova 54, Havířov Město.

  • Dobrý den, paní Bártková, bohužel Charousovy z Havířova jsem nenašel v žádném veřejném telefonním seznamu. Naštěstí však znáte jejich poštovní adresu, takže tam můžete poslat pohlednici se svým číslem a prosbičkou, aby Vás kontaktovali. 🙂

  • Dobrý den, paní Blanko, nepracuje „náhodou“ paní Hana Orságová na ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský), konkrétně v olomoucké pobočce? Pokud ano, služební telefonní číslo má 585 570 128. Jinak jsem ale žádnou ženu tohoto jména v seznamech nenašel.

   Ovšem Libhošť v okrese Nový Jičín není příliš velká obec a Orságovi tam opravdu žijí, jak jsem se dočetl v tamním zpravodaji – takže můžete zavolat na Obecní úřad (telefon: 556 730 319), kde velmi pravděpodobně paní Hanu, nebo její blízké příbuzné znají.

 6. Ano, kompletní telefonní seznam už asi nikdo nemá. Lidé, jejichž číslo nemohu najít já: Moučkovi na adrese Teplice II, Axamitova 4.

 7. Dobrý den, zjistěte, prosím, telefonní kontakt na:
  Pan Ing. Koutný František, Skrejš 280/1d, Mokrá Hora, 621 00 Brno
  Děkuji.
  J. Němec

  • Pane Němče, na Brněnsku jsem našel následující osobnost stejného jména:
   Mons. František Koutný
   farář v Troubsku u Brna
   Tel.: 547 227 053
   Mobil: 603 597 155

 8. A někdy by se kompletní číselný seznam hodně hodil! Já bych například moc ráda zavolala jednomu pánovi z Liberce, bydlel ve Vratislavicích, který podle mých informací zneužil naši adresu a telefon, aby dostal půjčku!

 9. Hledám potomky mého strýce: Karel Šperl, narozen 24.11.1894, naposledy snad bytem Plzeň, Chelčického 5. Měl 2 děti: Jiřina, provdaná Dlouhá, naposledy bytem Stod u Plzně, a snad Josef.

  • Paní Hejnová, na Plzeňsku žije několik Josefů Šperlů, třeba některý z nich patří do přízně pana Karla (v závorce vždycky uvedu telefonní číslo). Jeden působí na Magistrátě (378 034 415), další pracuje ve firmě EMT, s.r.o. (+420 731 652 816), ještě jiný jmenovec byl ředitelem Základní školy Josefa Hlávky Přeštice (vrátnice 379 304 714 – třeba tam o něm něco vědí), další byl členem realizačního týmu v projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 (+420 378 035 330) a dva pánové stejného jména, oba z Plzně, mají profil na sociální síti Facebook.com ZDE a ZDE (požádejte o virtuální přátelství, třeba jsou těmi, koho hledáte). Přeji hodně štěstí!

 10. Dobrý den, pane Woffe, mohl byste mi, prosím, pomoct najít jakýkoliv kontakt na pana Filipa Müllera, bydliště Masečín 245, Štěchovice 252 07, IČO: 03511731? Děkuji. Julie

  • Dobrý den, Julie, našel jsem několik internetových inzerátů, které byly podepsány jménem pana Filipa Müllera z Masečína, respektive z okresu Praha – západ (autor tam nabízel automobil, pneumatiky a uskladnění výkopového materiálu: sutě a hlíny). Pokaždé byl uvedený stejný telefon: 720 383 401.

  • Dobrý den, Pavlíno, v některých zdrojích jsem našel, že muž jménem Petr Čopák provozuje podlahářství na adrese: Antonína Sochora 1303/5, 415 01, Teplice. Ale žádné webové stránky s telefonním číslem jsem nenalezl. Takže doporučuji poslat tam papírový dopis se zpátečním kontaktem. A přeju úspěch při navazování komunikace.

  • Veroniko, v moravské společnosti VAKADING spol. s r. o. pracuje člověk stejného jména, jeho telefon podle firemního webu je: +420 575 570 648

 11. Dobrý den, hledám mobil na člověka: (redakce smazala identifikační informace – jméno, věk a adresu bydliště – z důvodu ochrany osobních údajů).

  • Pane Mrázku, Vámi uvedenému popisu odpovídá jeden hráč šachového klubu TJ Neratovice, kam se dovoláte přes telefonní číslo 608 965 932.

 12. Dobrý den, potřebuji telefon na paní: Eva (redakční poznámka: osobní údaje vymazáváme, z důvodu jejich ochrany), Adamov. Děkuji. Jarmila Fialová

  • Dobrý den, paní Fialová, jméno Vámi hledané osoby jsem našel na stránkách Unie šipkových organizací: ZDE. Zřejmě se účastnila turnaje v Doubravicích nad Svitavou, tedy ve stejném okrese, kde má Vaše známá bydlet. Proto Vám doporučuji, abyste napsala na e-mailovou adresu jihomoravské pobočky této Unie: jmoss@sipky.org – snad mají kontakty na místní organizace, kde by paní Eva mohla působit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno