Většina Evropanů dneska používá e-mail. Ale někdy nechceme čekat, než adresát otevře zprávu. Potřebujeme okamžitě položit otázku a obratem získat odpověď. Stačí, když použijeme mobil, ale co když neznáme telefonní číslo? Správnou numerickou kombinaci neuhádneme, protože jenom v tuzemsku existuje více aktivních SIM karet, než obyvatel! Český právní řád říká, že někdo musí provozovat telefonní seznam podle jména.

Co říká zákon o elektronických komunikacích

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) může podnikateli, který zajišťuje veřejné služby v elektronických komunikacích, uložit speciální povinnosti. Například: „pravidelné vydávání účastnických seznamů a přístup koncových uživatelů k těmto seznamům,“ říká poněkud šroubovaně zákon č. 127/2005 Sb. (o elektronických komunikacích). Ano, laicky řečeno jde o telefonní katalog podle jména. Dříve vydávala „účastnické seznamy“ společnost O2 (bývalá Telefónica Czech Republic a.s.), v roce 2012 převzaly úkol Informační linky s.r.o.

Telefonní seznam podle jména najdeme na webu

Pamětníci možná vyhlížejí tlustý tištěný katalog. Ale zákon dále připouští, že telefonní seznam podle jména může být aktualizovaný jednou ročně „v tištěné formě nebo způsobem umožňujícím dálkový přístup“. Provozovatel služby logicky volí lacinější možnost, takže databázi čísel najdeme na internetové adrese: 1188.cz. Ovšem tento web není příliš populární, má dokonce nižší návštěvnost než magazín KupníSíla.cz. Když databázi vyzkoušíte, možná pochopíte důvod.

Nemůžete nalézt číslo? Zeptejte se, poradíme vám

„Celkový počet účastníků vedených v tomto účastnickém seznamu vykazuje trvale mírně klesající tendenci způsobenou poklesem počtu účastníků vedených v seznamu jako nepodnikající fyzické osoby,“ píše ČTÚ. Některé firemní kontakty najdeme taky na adrese zlatestranky.cz, která ale „již neodpovídá požadavkům univerzálních služeb“, jinými slovy pokrývá jenom vybrané organizace. Svůj interní telefonní seznam podle jména přitom řada firem a institucí zveřejňuje sama, na svých webech, které třídí internetový vyhledávač.

 • TIP: Hledáte telefonní číslo? Napište do diskusního fóra, třeba vám dokážeme pomoci :-).
 • Poněkud lehčí je nalézt exekuční řízení podle jména, tam ovšem musíte zaplatit Exekutorské komoře.

32 KOMENTÁŘE

 1. Hledám potomky mého strýce: Karel Šperl, narozen 24.11.1894, naposledy snad bytem Plzeň, Chelčického 5. Měl 2 děti: Jiřina, provdaná Dlouhá, naposledy bytem Stod u Plzně, a snad Josef.

  • Paní Hejnová, na Plzeňsku žije několik Josefů Šperlů, třeba některý z nich patří do přízně pana Karla (v závorce vždycky uvedu telefonní číslo). Jeden působí na Magistrátě (378 034 415), další pracuje ve firmě EMT, s.r.o. (+420 731 652 816), ještě jiný jmenovec byl ředitelem Základní školy Josefa Hlávky Přeštice (vrátnice 379 304 714 – třeba tam o něm něco vědí), další byl členem realizačního týmu v projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 (+420 378 035 330) a dva pánové stejného jména, oba z Plzně, mají profil na sociální síti Facebook.com ZDE a ZDE (požádejte o virtuální přátelství, třeba jsou těmi, koho hledáte). Přeji hodně štěstí!

 2. Dobrý den, pane Woffe, mohl byste mi, prosím, pomoct najít jakýkoliv kontakt na pana Filipa Müllera, bydliště Masečín 245, Štěchovice 252 07, IČO: 03511731? Děkuji. Julie

  • Dobrý den, Julie, našel jsem několik internetových inzerátů, které byly podepsány jménem pana Filipa Müllera z Masečína, respektive z okresu Praha – západ (autor tam nabízel automobil, pneumatiky a uskladnění výkopového materiálu: sutě a hlíny). Pokaždé byl uvedený stejný telefon: 720 383 401.

  • Dobrý den, Pavlíno, v některých zdrojích jsem našel, že muž jménem Petr Čopák provozuje podlahářství na adrese: Antonína Sochora 1303/5, 415 01, Teplice. Ale žádné webové stránky s telefonním číslem jsem nenalezl. Takže doporučuji poslat tam papírový dopis se zpátečním kontaktem. A přeju úspěch při navazování komunikace.

  • Veroniko, v moravské společnosti VAKADING spol. s r. o. pracuje člověk stejného jména, jeho telefon podle firemního webu je: +420 575 570 648

 3. Dobrý den, hledám mobil na člověka: (redakce smazala identifikační informace – jméno, věk a adresu bydliště – z důvodu ochrany osobních údajů).

  • Pane Mrázku, Vámi uvedenému popisu odpovídá jeden hráč šachového klubu TJ Neratovice, kam se dovoláte přes telefonní číslo 608 965 932.

 4. Dobrý den, potřebuji telefon na paní: Eva (redakční poznámka: osobní údaje vymazáváme, z důvodu jejich ochrany), Adamov. Děkuji. Jarmila Fialová

  • Dobrý den, paní Fialová, jméno Vámi hledané osoby jsem našel na stránkách Unie šipkových organizací: ZDE. Zřejmě se účastnila turnaje v Doubravicích nad Svitavou, tedy ve stejném okrese, kde má Vaše známá bydlet. Proto Vám doporučuji, abyste napsala na e-mailovou adresu jihomoravské pobočky této Unie: jmoss@sipky.org – snad mají kontakty na místní organizace, kde by paní Eva mohla působit.

 5. Dobrý den. Prosím o telefon i jiný kontakt na paní Lisztwanovou Zdeňku, Ostravská 1192, Poruba, 73514 Orlová.
  Děkuji L.K.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno