Zabavení majetku je posledním řešením, jak vymáhat dluhy. Chronickým neplatičům klepou na dveře důstojné ženy a muži, sdružení v Exekutorské komoře České republiky. Stejná profesní organizace provozuje veřejně dostupnou databázi, kde můžeme vyhledat konkrétního nešťastníka – bankrotáře. Exekuce podle jména odhalíte jednoduše, ale podle zákona budete muset zaplatit.

Podrobnosti stanovuje především zákon č. 120/2001 Sb. Soudní exekutoři mají vlastní samosprávnou Komoru, která prostřednictvím takzvaného sněmu „stanoví postup při vedení, správě a provozu centrální evidence exekucí“ (§ 110). Ve skutečnosti ovšem dohlíží nad celou profesní organizací Ministerstvo spravedlnosti, které upřesnilo detaily včetně ceníku vyhláškou č. 329/2008 Sb.

Co obsahuje Centrální evidence exekucí

O fyzické osobě v databázi najdeme:

O právnické osobě v centrální evidenci najdeme:

  • název „nebo obchodní firmu“ (také mezi firmami tady můžeme hledat exekuce podle jména),
  • identifikační číslo (v některých případech ovšem nemuselo být danému subjektu přiděleno).
  • adresu sídla včetně poštovního směrovacího čísla, pokud PSČ existuje.

Exekuce podle jména zdarma? To těžko

Databázi nalezneme na internetové adrese https://www.ceecr.cz. Registraci do systému provedete rychle zadáním svých kontaktních údajů, ale… „Komoře náleží odměna za každé poskytnutí elektronického údaje z evidence,“ vyhlašuje Ministerstvo spravedlnosti (§ 5). Pokud například zkusíte vyhledat exekuce podle jména a zjistíte, že žádné takové řízení neprobíhá, stejně budete muset zaplatit! Ceník vypadá následovně:

  • 1. až 1000. údaj = 60 Kč/údaj
  • 1 001. až 10 000. údaj = 30 Kč/údaj
  • 10 001. až miliontý údaj= 15 Kč/údaj
  • 1 000 001. a každý další údaj = 6 Kč/údaj.

Komora upřesňuje, že částky jsou včetně daně z přidané hodnoty. Pokud konkrétní exekuce podle jména vyhledáte, vždycky uvidíte nabídku „Zobrazit detail dokumentu“. Jakmile na výzvu kliknete, naskočí vám další částka, pravděpodobně tedy opět 60 Kč. Podobně pokud stejné exekuční řízení vyhledáte podruhé, potřetí nebo počtvrté, zaplatíte znovu, opět a zase za každé opakované poskytnutí byť jenom základního údaje.

28 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den mám dotaz za kamarádku na výplatní pásce měla vz exekuce bez příjmu dpp ale nic strzeneho a účet má aktivní muzevybyrat i vybírat a prý výplata ji přišla celá tak neví děkuji za odpověď

  2. Dobry den,byla mi urcena exekuce na castku 9900kc.tuto castku mi drzi v barce. Z meho duchodu mi byla vycislena castka 2500 kc,ktery si uz strhli a stale drzi castku 9900 kc v bance. Nerozumim tomu,kdyz si strhli penize z duchodu,proc mi stale drzi i penize v bance( jedna se o celou dluznou castku) . Dekuji za odpoved

  3. Dobrý den, zajímá mě, jak je možné, že bez oznámení nám začali strhávat exekuci z platu. Je to dluh bývalé manželky, s kterou jsem 2 roky po rozvodu.

  4. dd, mam dotaz, v roce 2010 – 2016 jsem nebydlel v cr, a dohlasil jsem se ze sve pojistovny, ale mam nyni exekuci od dvou pojistoven ze jsem neplatil zakonne pojisteni /platil jsem jej v zemi kde jsem bydlel, – gambie – kde jsem plati// je nejake reseni_ a nebo je lepsi kdyz uz je exekuce tak zaplatit a neresit?

  5. Dobrý den, je možné, že náklady na zřízení exekucí jsou 670 000 Kč? Byla mi zrušena insolvence. Děkuji.

    • Dobrý den, paní Půbalová, náklady na provedení exekuce mohou být dokonce ještě vyšší, ale vždycky musejí být spočítané podle Sbírky zákonů. Vzhledem k vyhlášce č. 330/2001 Sb. činí například odměna exekutora určitý podíl ze zabavené peněžní sumy: 15 % (do 3 milionů Kč základu), respektive 10 %, 5 % a 1 % (z přebývající částky do 40 milionů, 50 milionů a 250 milionů Kč základu). Teprve nad 0,25 miliardy Kč už exekutor nedostane nic, takže jeho odměna může dosáhnout až 6 650 000 Kč, přičemž smí požadovat předběžnou zálohu.

  6. Dobrý den, rodiče před lety darovali rodinný dům mému bratrovi, který však o nemovitost nejevil zájem, a navíc měl nařízené exekuce. Stavba proto byla určená k prodeji a 3.11.2008 soudem vrácená zpátky rodičům. Exekuce jsou však nadále na výpisu nemovitosti, ačkoli jsme s maminkou oznámily exekutorským úřadům (i doporučenými dopisy), komu nyní dům opět patří. Vloni zemřel tatínek a paní notářka chce výmaz uvedených exekucí, protože rodiče v insolvenci nebyli. Nevím, jak postupovat a jak přimět exekutorské úřady, aby záznam vymazaly. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, paní Landštofová, díky za dotaz. Vaši otázku jsem pro jistotu položil přímo Exekutorské komoře České republiky, abychom měli odpověď od (skoro) nejpovolanější autority. Prosím o trpělivost, předpokládám, že nejpozději příští týden dostaneme potřebné informace, které obratem vložím sem, do diskusního fóra.

      Aktualizace 24.7. 2017: Omlouvám se za dlouhou prodlevu, ale teprve nyní jsem dostal relevantní informace od Exekutorské komory ČR. Tisková mluvčí Kateřina Zoubková píše, že pro detailní odpověď by potřebovala znát podrobnosti, například jak byl dům navrácený rodičům, jak skončila exekuce atd. Ale v obecné rovině:

      „Exekuci lze ukončit například zaplacením vymáhané částky. Pokud je exekuce vedena prodejem nemovitosti, probíhá zhruba následovně:
      – začíná dražba, které se nemůže zúčastnit dlužník ani jeho/její manželka/manžel
      – nemovitost je vydražena za nejvyšší podání
      – z částky zaplacené vydražitelem uspokojí exekutor věřitele a náklady exekuce
      – jakmile jsou splněny všechny podmínky, uvedené v usnesení o příklepu (doplaceno nejvyšší podání atd.), exekutor dává pokyn příslušnému katastru nemovitostí
      – do katastru je zapsaný nový vlastník (vydražitel) a jsou vymazána exekutorská zástavní práva (nemovitost je „očištěna“ od dluhů)
      Pokud má dlužník jakékoli pochybnosti, například že došlo k administrativní chybě, nechť primárně kontaktuje exekutora, který exekuci vede a se kterým může záležitost řešit.“

  7. Mám dotaz. Prosím. Synovi z účtu odčerpali 20 000 Kč, což zdůvodňují údajnou exekucí. Vše řádně platí. O žádném závazku nic neví. Žádné vyrozumění o exekuci od exekutora, soudu či údajného věřitele mu nepřišlo! Jen z bankovního účtu odešlo dvacet tisíc! To lze?
    Děkuji za odpověď.

    • Miloslavo, veřejný ochránce práv (ombudsman) uvádí, že soudy, správní orgány (například Český telekomunikační úřad) nebo notáři mohou zahájit exekuční proces, aniž by předtím doopravdy osobně varovali dlužníka. Jde o případy, kdy člověk nevyzvedává zásilky na adrese svého trvalého pobytu ani jinde.

      Avšak existuje výjimka: Platební rozkaz musí dlužník nejprve fakticky převzít, teprve potom nabývá účinnosti! „Pokud při doručování skutečně došlo k chybě a exekuční titul Vám nebyl řádně doručen (…), neexistuje vykonatelné rozhodnutí,“ píše veřejný ochránce práv. Tehdy co nejdříve navrhněte soudnímu exekutorovi, aby zastavil svoji práci, „odvoláním proti rozhodnutí soudu nařizujícímu soudní výkon rozhodnutí“.

      • Dobrý den. Při kontrole účtu jsem zjistila blokaci na necelích 10000. Jelikož bydlím na jiné adrese než mám trvalý pobyt ( rozvádím se ) tak my nepřišel žádný dopis a tudíž nevím za co to je a ani neznám jméno exekutora. Banka my to neřekla. Jak mohu zjistit kdo my účet zablokoval a za co ? Děkuji.

  8. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli byste mi prosím zjistil, zda-li p. Břetislav Fojtek má exekuci, adresa je Lešany 95, Prostějov.

  9. Dobrý den,
    v našem klubu máme člena, který rozhoduje o penězích. Je možné zjistit, není-li na něj vedena nějaká exekuce? Děkuji za odpověď.

  10. ještě bych dodala, že dluhy nadělal BOHUŽEL PODLE STARÉHO ZÁKONU- podle nového – by ty exekuce NEPATŘILY DO SJM- PODLE STARÉHO ZÁKONU ANO….tím myslím soudní poplatky, zdravotní pojištovny apod…mohu být tedy v nějaké evidenci… ikdyž jsem k dluhům přišla jako manželka…ted bývalá manželka- ale žádný dluh jsem neudělala a dozvěděla jsem se co tropí až po x letech…

  11. Dobrý den,
    manžel udělal za manželství nekonečně mnoho dluhů- od zdravotní pojištovny, přes soudní poplatky apod. Samozřejmě že se tím nepochlubil a naopak to tajil..Dotaz zní: Jsem rozvedená nyní, už mi přišlo pár exekučním příkazů za účasti bývalé manželky povinného…vše zatím zrušeno… ale to bylo pouze pár exekucí, on jich nadělal desítky…myslíte že můžu být v registru dlužníku či v Centrální evidenci exekucí? Když jsem vlastně já nikdy nikde dluh neudělala, takže za manžela jako bývalá manželka…? děkuji za odpověd

  12. Dobrý den, jak je možné, že mi exekutor stáhl dlužnou částku jak z platu, tak i z mého osobního účtu? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, paní Špačková, jak sama naznačujete, bylo by absurdní strhávat dluh dvakrát (pokud nejde třeba o legální úroky), takže určitě svoji otázku adresujte přímo exekutorovi. Třeba jenom nevědomky udělal chybu, kterou hned napraví.

  13. Dobrý den, je možné u vás zjistit, od koho mám exekuci na plat a i z účtu? Nikdo mi nic neřekne, na účtě nic není napsané atd. Krpálek

    • Pane Krpálku, je podivné, že nic nevíte, protože základní informace by měl dlužníkovi poskytnout samotný exekutor. Doporučuji Vám zajít na Okresní soud, pod který svým trvalým bydliště spadáte. Tam úředníci poskytují dlužníkům informace o exekučním řízení zadarmo (pokud byste chtěl i oficiální fotokopii, pravděpodobně byste musel zaplatit 20 Kč za každou stránku; někteří lidé si listiny fotí sami například mobilem).

  14. Dobrý den, mám na vás prosbičku ohledně exekucí. Některé jsem již splatila, akorát nemám přehled, zdali mi nějaké někde ještě nezbývají. Proto Vás žádám o potřebné informace. Děkuji za vyřízení. Pivovarová

    • Paní Pivovarová pokud nechcete platit Exekutorské komoře ČR (60 Kč za každý údaj), požádejte o výpis Okresní soud, ke kterému patříte podle svého trvalého bydliště.

  15. Rád bych věděl, zdali a případně jaká je na mě uvalena exekuce. Svoje osobní údaje (jméno, rodné číslo, adresu atd.) klidně uvedu, jenom se mně nechce platit za požadované informace.

  16. Dobrý den, chci se zeptat, jaká je pravda o exekuci na náš dům – Zemětice 80, 33452 Merklín u Přeštic. Děkuji.

    • Paní Kaderová, mohou Vám pouze říct, co vidím v oficiálním Portálu dražeb, který provozuje Exekutorská komora ČR. Momentálně není ve dražbě žádná nemovitost v Zeměticích. V Merklíně je avizovaná „pouze“ dražba garáže (29.9.) a pozemku, a taky rodinného domu v Bukové u Merklína (obojí 19.10.).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno