Víte, která firma vydělává miliardy dolarů díky jednomu prázdnému řádku? Správně: společnost Google. Provozuje především stejnojmenný internetový vyhledávač, kterému Češi přezdívají Gůgl, nebo pěkně krátce po ostravsku Gugl. Do prázdného řádku napíšete, co hledáte – nejlépe několika klíčovými slovy – a dostanete dlouhý seznam článků, seřazený podle užitečnosti.

Zmíněný vyhledávač vlastně slouží jako obrovská virtuální knihovna. Archivuje a třídí všechny texty, které vznikají ve světové počítačové síti. Ovšem vizionářská americká firma postupně přidává další praktické služby – speciální prohlížeč internetu, e-mailovou schránku, gůgl mapy, překladač jazyků, nebo úložiště hudby a filmů. Nemějte žádné obavy! Uvidíte, že všechno pochopíte docela snadno a úplně zadarmo získáte královský informační servis.

Gůgl prohlížeč je také českým dílem

Pokud pročítáte tento článek, jistě máte v počítači nebo chytrém telefonu nainstalovaný nějaký program, který dokáže zobrazovat internetové stránky. Ovšem existuje více prohlížečů, které se liší vzhledem, různými funkcemi a také zabezpečením: Internet Explorer od společnosti Microsoft, Gůgl prohlížeč Chrome, dále Mozilla Firefox, Opera a další. Každý má svoje klady, i nedokonalé skulinky. Možná vás zaujme, že ve společnosti Google vyvíjí prohlížeč také Čech Václav Brožek, shodou okolností můj spolužák z gymnázia :-).

Gugl vyhledávač vás určitě nadchne

Ale raději věnujme pozornost prázdnému řádku, do kterého můžete napsat jakoukoli otázku a velmi pravděpodobně dostanete seznam odpovídajících internetových stránek, seřazený podle relevance. Gůgl vyhledávač je totiž vpravdě geniálním vynálezem, který těžko hledá podobně dobrou konkurenci. Schválně něco napište do následujícího volného řádku a potom klikněte na obdélníček s ikonkou lupy! Když hledáme třeba nejbližší zatmění slunce, stačí napsat „zatmění slunce 2016“ (stačí bez uvozovek), nebo přidejte jiný letopočet, pokud čas od vydání tohoto článku příliš pokročil.Gůgl mapy zachycují celý svět

A nyní procestujeme zeměkouli mnohem dříve, než uplyne legendárních 80 dní, které potřeboval románový hrdina Willi Fog! Gůgl mapy ve svojí základní verzi poslouží motoristům, protože zobrazuje silniční komunikace a obce. Proklepněte zelený čtvereček v levém spodním rohu, a dostanete satelitní úhel pohledu. Pomocí tlačítka + v pravém spodním rohu zaostříte a nakonec uvidíte nafocené ulice, po kterých budete moci prostřednictvím svého monitoru „kráčet“.

Gugl překladač všech jazyků, mail a play

Americká společnost Google LLC. provozuje také internetovou aplikaci, která vám přeloží text mezi skoro všemi jazyky, od angličtiny, přes češtinu, třeba až po zuluštinu. Umělá inteligence zatím dělá práci lingvistů dosti lopotně, ale základní smysl vět pravděpodobně pochopíte. Překladač najdete ZDE. Stejná firma vám může ochraňovat e-mailové zprávy, stačí si založit vlastní schránku ZDE. Anebo nabízí hromadu hudby a filmů v aplikaci play, kde ovšem (výjimečně) není všechno zadarmo – více ZDE.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, prosím, mohli byste najít tuto dresu? Londýn 10 Longfellow Drive, Abingdon. Vnučka jede do Anglie a chceme vědět, v jaké čísti Londýna je tato adresa. Děkuji.

  2. A co takhle udělat rozhovor s někým z firmy In Creative? Zabývají se nejen marketingem, ale i tzv. Google Street View, tedy pohledy na podnikání / restauraci / hotel / muzeum z „ulice“, anebo nabízí skvělou příležitost pro majitele těchto nemovitostí, jak se zviditelnit tzv. virtuální prohlídkou. Už jsou navíc oficiálním partnerem Google („gůgl“ :-)!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno